Strijd Big S werpt vruchten af Jong en oud op de barricade PZC PZC PZC Pikgat wordt krekengebied Waterschap stelt verhuizing uit ;13 S Meerderheid gemeenteraad tegen sluiting jeugdsoos Burgh-Haamstede Snuffelmarkt Soroptimisten Zierikzee lezers schrijven Intermezzo Boete weekenddiensten agenda Vandalisme bij school Vlissingen Politie rolt hennepkwekerij op ABT-fractie boos op wethouder Inzage in plannen Molenstraat Plek gevonden voor halfpipe Voorspeelavond 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 4 juni 2004 I Hnnr Mieke van der Jagt 1 GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden heeft de voorgeno- men verhuizing van Middelburg naar Goes tot na de zomervakan tie uitgesteld. I De verhuizing naar het nieuwe I kantoor in het Middelburgse 1 Stationsgebied, zou plaatsvin- i den op 6 juli. Nu niet duidelijk is of de oplevering volgende week donderdag kan doorgaan, ziet het waterschap voorlopig af van de snelle verhuizing. Het waterschap Zeeuwse Eilan den, dat vanaf de fusie eind ja ren negentig in Goes is geves tigd, besloot een paar jaar gele den naar Middelburg te verhui zen. In het nieuw te ontwikke len Stationsgebied werd een mooie, goedkope plek vrijgehou den naast het nieuwe stadskan toor van Middelburg. Architect Taco Tuinhof tekende de kolos sen en aannemer HBG werd in gehuurd voor de uitvoering. HBG zou het waterschapkan toor op 10 juni opleveren, maar er moet nog veel gebeuren. Vol gens een woordvoerder van het waterschap zijn een aantal za ken nog onvoldoende afge werkt. „Tussen 10 juni en 6 juli is het toch al kort dag. Er moe ten ingewikkelde telefoonlijnen en bekabelingen worden aange bracht. In zo'n verhuisperiode moet er enorm veel gebeuren. Als dat in nog kortere tijd moet, komen we in de problemen." Huur Het uitstel maakt voor de werk nemers van Zeeuwse Eilanden weinig uit. In de vakantieperio de zijn er veel minder mensen in het kantoor. Bovendien zit het waterschap in Goes niet op een schopstoel. Het schap heeft het pand, Magnolia, al verkocht aan een projectontwikkelaar en huurt het gebouw per kwartaal. Die huur moet even worden ver lengd. Het waterschap is nog aan het uitzoeken wat het uitstel finan cieel betekent en of de eventuele meerkosten op de aannemer kun nen worden verhaald. I HnorAli Pankow ZIERIKZEE - De heftige strijd om behoud van jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede blijkt suc ces op te leveren. In de commis sie Samenleving en Bestuur spraken de fracties van WD, q CDA, Alert, Leefbaar Schou wen-Duiveland en Lijst Raats zich woensdagavond duidelijk uit tegen sluiting van het soosge- bouw aan het Sluispad in Haam- i stede. In de gemeenteraad bete kent dat een meerderheid van 14 tegen 9 stemmen. l De sluiting van Big S is een van de voorstellen in het zogeheten I Strategisch Accommodatiebe- leid. De gemeente beschikt met inbegrip van scholen, dorpshui zen, gymzalen, lijkenhuisjes en mortuaria over ruim tweehon derd eigen gebouwen. Dat is veel te veel voor een gemeente van nog geen 35.000 inwoners, luidde enkele jaren geleden al de conclusie van een onderzoek door KPMG. „We leven als ge meente op te grote voet", bena drukt wethouder R. van der Wekken tegenover de overvolle publieke tribune tijdens de com missievergadering. Slachtoffers I Slachtoffers van de voorstellen j tot sluiting naast jeugdsoos Big I S zijn de dorpshuizen in Elle- meet, Noordwelle en Sirjans- land, Anbo-gebouw De Pater noster en gebouw De Driehoek in Zierikzee. Verder is het voort bestaan van de dorpshuizen in Ouwerkerk, Oosterland, Nieu- werkerk, Noordgouwe, Seroos- ZIERIKZEE - Soroptimistclub Schouwen-Duiveland houdt morgen een snuffelmarkt onder De Beuze in Zierikzee. B Er is een groot en gevarieerd i aanbod van onder meer tweede- |J handsboeken, cd's, platen, vi- deo's, kleding, speelgoed, lekker nijen, stekjes en Afrikaanse pro- ducten. De opbrengst komt ge- t heel ten goede aan het jaarlijks j; project van de Soroptimistclub; een bibliotheek voor het Sint Ni- E colas Kindertehuis in het Keni- i aanse Nakuru. De stichting Cor- r daid heeft toegezegd het door de t Soroptimistclub Schouwen-Dui- L velandse beloofde bedrag van r 2200 euro te zullen verdubbe- r len. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur kerke en Zonnemaire afhanke lijk van nader onderzoek naar mate van gebruik, kosten en staat van onderhoud. De wethouder zegt blij te zijn met zoveel publieke belangstel ling. Hij heeft de indruk dat er plotseling veel creativiteit los komt vanuit de bevolking bij het zoeken naar mogelijkheden de dorpsaccommodaties geo pend te houden. Een sprekend voorbeeld daar van levert Big S met het voor stel het gehele onderhoud van het soosgebouw op eigen schou ders te nemen. De gemeente zelf heeft al jaren niks aan het pand gedaan, luidt het verwijt. Als er er dan toch iets moet gebeuren, is het wellicht het beste dat de soosleden zich zelf volledig gaan inzetten voor het onder houd. Er is deskundigheid ge noeg binnen onze groep, bena drukken de insprekers. Komen de dinsdag al praat een delega tie van Big S met het gemeente bestuur over de verdere uitwer king van dit voorstel. Duidelijk wordt in elk geval al dat de meerderheid van de raad het niet over zijn hart zal kun nen verkrijgen het soosgebouw te sluiten. De insprekers hebben de commissieleden blijkbaar overtuigd dat het dorpshuis nooit een alternatief kan bie den. „Ziet u het al voor u? Tien kuub zand De Schutse in voor het houden van een beachpar- ty?", vraagt dorpsraadslid D. de Gelder. Waar de jongeren duidelijk suc ces boeken, moeten de ouderen nog maar afwachten of hun pand De Paternoster in Zierik zee alsnog sluiting kan ontlo pen. Anbo-voorzitter L. Vel- thuijsen houdt daar wel een krachtig pleidooi voor, maar oogst minder respons dan de jon geren van Big S. "Soos en dorps huizen scoren toch wat beter, terwijl bij De Paternoster toch ook het belang van 400 mensen in het geding is", aldus Velthuij- sen. Kritiek Over de gehele linie komt er kri tiek op het rapport 'Stragisch Accommodatiebeleid'. Volgens de insprekers is het onevenwich tig, onvolledig en komt het niet overeen met de werkelijkheid. „Verwijs het naar de prullenbak en verdoe uw tijd er verder niet aan", adviseert voorzitter C. van Marie van de dorpsraad Ou werkerk. Ook sommige commissieleden zijn ongelukkig met de hiaten in het rapport. Ze dringen aan op betere argumenten en op een fi nanciële onderbouwing. En als dat niet in de gemeenteraad van juli gereed kan zijn, moet het maar augustus worden, vinden Wethouder R. van der Wekken (rechts) werd afgelopen woensdag tijdens de commissievergadering geconfronteerd met een overvolle publieke tribune. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hard geklap, luid gejoel en klaterende ratels klinken veelvuldig vanaf de bomvolle publieke tribune woensdagavond tijdens de ver gadering van de commissie Sa menleving en Bestuur. De vloer ligt bezaaid met spandoeken. Over betrokkenheid van de be volking bij de politiek valt niet te klagen. Als hun jarenlang ge koesterde honken en dorpshui zen plotseling met sluiting wor den bedreigd, willen jong en oud wel massaal op de barrica de. „Luister nou eens naar die pu blieke tribune. Denk niet: laat die mensen maar even stoom afblazen, maar doe iets met wat de insprekers hier alle maal zeggen", pleit voorzitter R. de Groot van de dorpsraad Serooskerke. Alom luid gejuich is zijn deel. De lippen van commissievoor zitster L. Geluk-Poortvliet trek ken zich samen. Zij kan dit soort luidruchtige toestanden niet tolereren. Het reglement van orde staat het ook immers niet toe dat het publiek uiting geeft aan zijn bijval of afkeu ring. „Ik moet u nu echt verzoe ken u rustig te houden. En het is me echt menens", spreekt Ge luk streng. Het resultaat is nog meer gelach, geklap en geratel. Politiek bedrijven lijkt vooral ook een kwestie van aanvoelen. CD A-er C. Boogerd scoort als hij zijn eigen oude Big S T-shirt uitvouwt. Volgens hem is er 130.000 euro nodig voor achterstallig onderhoud aan het soosgebouw. Volgens hem kan dat niet allemaal voor reke ning van de gemeente komen, maar sluiten van Big S gaat zijn fractie echt te ver. Weder om klinkt er gejoel. P. Berre- voets-Ringelberg (LSD) oogst bijval als zij de bewering van wethouder R. van der Wekken pareert dat het niet zozeer om bezuinigingen gaat bij het slui ten van accommodaties, maar veel meer om 'kansen voor de toekomst'. „Het is toch niet zo maar praten? Zo vrijblijvend is het niet. Er ligt een concreet voorstel om dorpshuizen, een soos, De Paternoster en De Driehoek dicht te doen. Ik wil klare taal", bitst Berrevoets. Zij zegt dat haar partij altijd al tegen dit soort sluitingen is ge weest en ze vindt dat de ambte naren hun tijd maar eens beter moeten gaan gebruiken. „Dat had u eerder moeten zeg gen", verwijt CD A-er N. de Danschutter haar. Reactie van Berrevoets: „Dat heb ik ge daan. U moet wel uw oren ge bruiken." J. van Felius van Alert! blijkt als fractiewoordvoerder ver baal vlotter uit de voeten te kunnen dan voorheen als wet houder financiën. Hij verlangt een heldere financiële onder bouwing van kosten en baten van de dorpshuizen voordat er kan worden onderhandeld over overname door private of com merciële organisaties. Volgens wethouder Van der Wekken is daar overigens aardig wat be langstelling voor en beslist niet alleen van wooncorporatie Zeeuwland. Met die organisa tie is in feite nog maar sum mier overleg geweest. ANBO-voorzitster L. Velthuij- sen wacht ongeduldig op enige bijval uit de commissie. Ze heeft zojuist argumenten en emoties in de strijd geworpen, evenals het verwijt dat de AN- BO al twintig jaar lang keurig de huur heeft betaald, maar de gemeente in al die tijd nog geen dakpan heeft vernieuwd aan de Paternoster. D. Meul- blok (WD) toont enige betrok kenheid met de SOP. De SOP? „Ja, de Senioren Ontmoetings Plek. Leuk bedacht hè?", grin nikt de WD-er tijdens een kor te schorsing. Hij beweegt zich ook soepel onder de Big S-ers. Hij heeft net laten weten dat zijn fractie het gebouw niet ge sloten wil hebben. Het gezicht van Noord wellen aar W. Lokker staat ernstig als hij de commissieleden de emo tionele waarde van het dorps huis onder de neus wrijft. Zij kunnen beter niet vergeten dat de dorpsbevolking destijds de helft van de inrichting zelf heeft betaald. „Tsjonge, jonge is dat nou politiek?", verzuch ten sommige jongeren als zij na uren op de vloer zittend aan het einde van de vergadering opstaan. Zelfs over een datum voor een raadsvergadering blij ken die politici eindeloos te kunnen discussiëren. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De macht wordt bekrachtigd. Dat was de aankondiging waar mee de Schouwse Theatergroep Intermezzo haar Hamlet eenak ter afsloot. Intermezzo beet het spits af van het aanvullende theateraanbod van filmtheater Fizi in Zierikzee. Het is alsof macht altijd bekrachtigd moet worden. De verzoenende geba ren van de hoofdpersonen Ham let en Laertes ebden weg onder de overheersende geluidsgolf van kanonschoten en militair eerbetoon. Juist hierin verborg Intermezzo een epifanie die ur gent, actueel en tragisch is. De lijken die tijdens de slotscène verstrooid over het podium la gen, waren er - vermoed ik - al leen voor de afleiding. Dat deze verbeelding zo dicht bij de wer kelijkheid ligt, is voor de Fi- zi-bezoeker een aankondiging van een theatre of engagement dat, per definitie, niet afhanke lijk is van een bepaalde locatie of een welwillende subsidiever strekker. Terwijl Intermezzo speelde, vol trokken zich in het nabij gele gen gemeentehuis de laatste ri tuelen voor het bekrachtigen van de nieuwe machthebbers van Schouwen-Duiveland, met stijl en histrionische precisie uit gevoerd. Philomene op 't Hof Korte Poststraat 6 Sirjansland Tjonge, jonge... een hond heeft een haas gevangen (op zich een buitengewone prestatie)! Reden voor een officier van justitie om 650 euro boete op te leggen (PZC, 29 mei). Maar straks bij de opening van het jachtseizoen wel massaal afschieten. Maar goed, je hebt Honden en je hebt dieren. Voorts wil ik graag de heer Ruud Lubbers danken voor zijn vele goede werk. Ik hoop dat hij lekker gaat zeilen. Rudolf D eg enaar Nieuw stad 17 Brouwershaven zaterdag 5 en zondag 6 juni 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij densfeestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. VLISSINGEN - Onbekenden hebben voor duizenden eu ro's schade aangericht aan een school in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Er werden onder meer negen ruiten ingegooid en pijpen op het dak kapot getrapt. Een fietsrek werd losgetrokken en op het dak gegooid. MIDDELBURG - De politie heeft een hennepkwekerij aan de Seissingel in Middelburg opgeruimd. In een loods werden bijna vijfhonderd planten gevonden. De planten en de apparatuur zijn in beslag genomen. Een 55-jarige Middelburger is aangehouden. De man is ingesloten voor verder onderzoek. SINT-MAARTENSDIJK - Een opmerking van wethouder M. Velthuis over oud-wethouder L. van Doorn van Alge meen Belang Tholen (ABT) is bij de fractie in het verkeer de keelgat geschoten. Velthuis zou hebben gezegd dat tafeltennisvereniging Smash '76 uit Sint-Annaland geen eigen zaal krijgt in De Wellevaete, omdat Van Doorn veel zou hebben laten lig gen. De goede naam van de partij zou door Velthuis bescha digd zijn en ABT vraagt het college van burgemeester en wethouders schriftelijk om opheldering. Het college laat in een antwoord weten dat de oud-wethouder (die in okto ber aftrad) inderdaad verantwoordelijk was voor de bouw van nieuwbouw van De Wellevaete, maar dat hem geen verwijten kunnen worden gemaakt. Inmiddels is het college van burgemeester én wethouders weer in overleg met de vereniging over de mogelijkheid om alsnog huisvesting in het gemeenschapscentrum moge lijk te maken. OUD-VOSSEMEER - Inwoners van Oud-Vossemeer kun nen woensdag 16 juni plannen inzien van de gemeente Tholen van het verkeersproject Molenstraat en omgeving. Naar aanleiding van een evaluatie met de bewoners in fe bruari en maart zijn ook de Coentjesweg en het kruispunt Kalisbuurt-Veerstraat Hiksedijk in het plan opgenomen. Het- doel van het verkeersproject is het veiliger maken van de Molenstraat en omgeving. De inloopavond vindt plaats in het dorpshuis De Vossen- kuil in Oud-Vossemeer, van 19.30 tot 21.30 uur. SCHERPENISSE - De gemeente Tholen heeft een mogelij ke locatie gevonden voor een speelvoorziening in Scherpe- nisse. Op het terrein van de Pluimpot komen waarschijnlijk een halfpipe en een voetbalveldje. De gemeente ging in maart in conclaaf met de jeugd om een plaats te vinden voor een halfpipe. Een aantal jongeren gaf toen aan ook behoefte te hebben aan een voetbalveld. De eerstgenoemde locatie, de groenstrook bij de bushalte in de Spuidamstraat ging niet door, omdat omwonenden daar bezwaar tegen maakten. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE Geref. kerk, Platboslaan, 19.30 uur: Zangavond Inter kerkelijk Kerkkoor Haamstede. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. ZIERIKZEE - Leerlingen van gi taardocent Dik de Koning ver zorgen zaterdag 12 juni om 19.00 uur een voorspeelavond uur in het MFC in Zierikzee. door Piet Kleemans KERKWERVE - Het stukje Schouwse zuidkust tussen Prom- melsluis en het Pikgat wordt een krekengebied. In het kader van landinrichtinsproject Schou- wen-Oost heeft de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) bij de ge meente Schouwen-Duiveland vrijstelling gevraagd voor herin richting het gebied. Onder de vleugels van de DLG wordt al enkele jaren gewerkt aan de omvorming van land bouwgebied langs de zuidkust van Schouwen-Duiveland tot natuurgebied. In de Prunjepolder (deelgebied l)en het gebied tussen Hoosjes- weg en Bootsweg deelgebied 3) is het werk reeds afgerond. Bin nenkort gaan de graafmachines aan het werk in het gebied tus sen Bootsweg en Inlaagweg (deelgebied 2). Voor het stukje zuidkust tussen Tellersweg en Verseputseweg - onderverdeeld in deelgebieden 4 en 5 - zijn reeds plannen gemaakt en het zelfde geldt voor het gebied tus sen het gemaal van Prommel- sluis en het Pikgat ofwel deelge bied 6. Bestemming Het her in te richten terrein heeft nu nog een agrarische be stemming, maar om de plannen van de DLG te kunnen realise ren dient dat te worden omgezet naar de bestemming Binnen dijks Natuurgebied. In dit geval gaat het om de ont wikkeling van een krekenge bied. Daarbij gaat de DLG zo veel mogelijk uit van oude kre kenpatronen, uitgebreid met nieuwe zijarmen. De nieuw te graven kreeklopen bestaan uit relatief ondiepe slin gerende waterpartijen met flauw oplopende oevers. Door het flauwe talud hebben kleine wijzigingen in het waterpeil gro te gevolgen voor het oppervlak tewater in het gebied. Een deel van de kreken valt in de zomer maanden droog, zo is de ver wachting. De grond die bij het graven van de kreken in het' gebied vrij komt wordt gebruikt om aan de noordkant ervan droog, bloem rijk, grasland te creëren. Ten gunste van de vogels kan dat grasland worden ingezaaid met eiwitrijke grassen. Ook wordt het grasland niet bemest maar wel begraasd. Grenzen De hoofdrol in het gebied dat op de schop gaat is voor flora en fauna. De mens mag er wel van genieten, maar wel binnen strik te grenzen. In het plan voor re creatief medegebruik is de na tuurfunctie bepalend. Recreatie ve voorzieningen worden gekop peld aan natuur- en landschaps beleving en mogen geen schade aan de omgeving toebrengen. Het is de bedoeling dat in de nieuwe natuur de grondwater stand wordt verhoogd. Om dat doel te bereiken worden alle drainagebuizen - waarmee nor maliter regenwater wordt afge voerd - verwijderd. De reeds aanwezige druk van zoute kwel uit de Oosterschelde wordt via kwel buizen verder opgevoerd. De kosten van herinrichting van deelgebied 6 zijn geraamd op ruim 1,8 miljoen euro. De kos ten worden gedragen door de Subsidieregeling Gebiedsgebon den Beleid (SGB, 37,5 procent), de afdeling Ruimte Milieu en water van de provincie Zeeland (37,5 procent) en het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw (EOGFL, 25 procent) (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37