Europa is eh, best belangrijk Mis niets van de sportzomer PZC J: re @ctie vrijdag 4 juni 2004 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Hel forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: wwiv.pzc.nl. Een gezellig pinksterweekeinde in Renesse loopt uit de hand als Duitse en Nederlandse jongeren met elkaar op de vuist gaan. De PZC noteerde dat nieuwsfeit dinsdag op de voorpagina. Fout, vinden enkele onderne mers uit de Schouwse bad plaats. De nadruk van de be richtgeving had moeten liggen op het feit dat er vooral gewoon leuk is feestgevierd. Een onder nemer schrijft op de website van de PZC: „Het pinksterweek einde is nog nooit zo'n succes ge weest! Enkele schermutselingen zijn overal te ontdekken." Een ander schrijft: „Dit soort be richtgeving doet mij denken aan de manier waarop jaren geleden geregeld verslag werd gedaan over Renesse. Een manier die ze ker heeft bijgedragen aan de toenmalige negatieve naam die het dorp had." Lezersredacteur A. J. Snel be richtte vorige week over het ver schil in perceptie van nieuws: wat voor de een goed nieuws is, hoeft dat voor de ander nog niet te zijn en omgekeerd: een journa list kan in een gebeurtenis een nieuwsfeit herkennen dat door een ander te eenzijdig, lees: ne gatief, wordt gevonden. Feit blijft dat er flink is geknokt in Renesse, terwijl het de laatste jaren juist zoveel beter ging. Da's geen goed nieuws. Maar daar kan de verslaggever helaas weinig aan doen. door Dick Bosscher Volgende week donderdag zijn de ver kiezingen voor het Europese Parle ment en de PZC zal er een dag later uit gebreid melding van maken. In andere Europese landen wordt de dagen erna gestemd, zodat de einduitslag in de PZC van maandag ruim zal worden uit gemeten. Maar waarom eigenlijk? Geen mens die het interesseert. Naar verwachting zal donderdag maar één op de vier Neder landse stemgerechtigden de gang naar het stembureau maken. Tenminste, als het feit dat zich verkiezingen voordoen dan wat beter bekend is dan een paar dagen geleden. Want toen bleek nog uit een enquête dat maar liefst meer dan de helft van de Nederlanders geen flauw idee had wanneer de verkiezingen wor den gehouden. Nee, als de liefde voor Europa moet wor den afgemeten aan het opkomstpercen tage, dan is het daarmee niet best ge steld. In 1979 toog nog 58 procent naar de stembus en bij de laatste verkiezin gen, in 1999, was dat percentage al ge daald naar dertig. Een vraag over de naderende verkiezin gen op het forum van de website van de PZC kan al evenmin op veel enthousias me rekenen, zowel in getal als inhoude lijk. Ene John meldt dat 'de laatste ver kiezing ons hier in Nederland wel heeft geleerd dat het geen bal uitmaakt wie of wat je stemt. De verzameling par tijen die samen een meerderheidsbelang kunnen krijgen, zien opeens de vijand als coalitie partners en als ze eenmaal zitten, praten ze als iedereen die er zit en doen niets'. Meneer of mevrouw Luteijn zegt op het forum stellig te weten dat er massaal ge stemd gaat worden op Van Buinen. Ver moedelijk wordt hier klokkenluider Van Buitenen bedoeld. Uit een recente peiling blijkt dat Van Buitenen vrijwel zeker buiten de boot zal vallen, evenals de Partij voor de Dieren, die op het Fo rum op veel sympathie kan rekenen. Sa men zijn ze goed voor zes procent van de stemmen, en dat is onvoldoende voor een zetel. Terug naar de vraag waarom de krant uitgebreid aandacht besteedt aan een onderwerp dat de lezer koud laat. Het antwoord is simpel: Europa is inder daad, zoals de slogan ons op zo'n timide toon wil laten geloven, best belangrijk. Meer dan de helft van de Nederlandse Met Europees geld gefinancierd project in Retranchement. regelgeving komt van de Europese Unie. Als het om milieuwetgeving gaat, wordt zelfs tachtig procent vanuit Brus sel gedicteerd. Landbouwers, vissers en transportondernemers zijn veel meer af hankelijk geworden van de richtlijnen die de Europese Unie uitvaardigt dan van wat wordt beslist in het provincie huis of in Den Haag. De desinteresse bij het grote publiek zal vooral te maken hebben met het feit dat de gewone bur ger er in het dagelijks leven niets van merkt dat hij deel uitmaakt van een steeds groter geheel. Het komt door de media, roepen Euro parlementariërs vaak en voor een deel hebben ze daarin gelijk. De media heb ben nu eenmaal meer oog voor wat er in het Europese Parlement fout gaat dan wat er aan zinnige regelgeving wordt bedacht. Maar dat is een kip-en-ei- kwestie: de Europarlementariërs ma ken het er zelf ook naar, met hun buiten sporige declaratiegedrag, hun geldver slindende verhuizingen van Brussel naar Straatsburg en weer terug en hun abstracte discussies die zelden voortva rendheid uitstralen. Maar daarmee belanden we in een cir kel die nooit meer wordt doorbroken. Bovendien begint het probleem al veel eerder, bij het onderwijs, vindt D66'er en Eurparlementariër Bob van den Bos. „Op school wordt Europa veelal in de marge behandeld. Weinig leerlingen we ten dat de regelgeving voor Nederland inmiddels voor circa zestig procent in Brussel wordt vastgesteld. En nog min der jongeren hebben enig idee hoe dat daar gebeurt. Het gevolg is dat politici en media nauwelijks voorkennis kun nen veronderstellen. Tot vervelens toe moet worden uitgelegd wat bijvoor beeld de Europese Commissie doet. Het publiek bekommert zich niet om het Eu ropees beleid, omdat bijna niemand de betekenis ervan inziet voor het eigen le ven. Zo weten niet veel Nederlanders dat de beslissing tot gelijke betaling van mannen en vrouwen in Brussel is genomen en niet op het Binnenhof." Zo bezien ligt hier dus een mooie taak voor het Europese Parlement zelf, dat dan vanzelf door de media zal worden gevolgd. Hendrik Vos, professor Europe se Politiek aan de Universiteit Gent, weet dat fijntjes uit te leggen „Soms we ten Europese burgers niet waar de Unie mee bezig is, gewoon omdat ze de com municatie niet begrijpen. Een voor beeld: Europa stelt in zijn wetgeving en kele eisen omtrent de verkoop van spa des. Dat heet dan in Europees jargon een 'single bladed mono handled dig ging instrument'. Zelfde probleem bij een richtlijn over achteruitkijkspiegels. Dat heet een 'supplementair systeem voor indirect zicht'. Geen mens die er iets van begrijpt." E P' I A N 1 De ontvoerder van het meisje uit Eibergen bleek een tbs-pati» niet van proefverlof was teruggekeerd. Direct ontspon zich in$ Tweede Kamer een emotioneel geladen discussie over het afsch fen van het proefverlof. Op Forum de digitale zeepkist van de PZC, en in de rubriek Lezers Schrijven bleven de reacties vrijj. ter van toon. Systeem Dit hoort bij ons systeem, schrijft Jack Luteijn. „Willen weditj meer, dan zullen we ook de gevolgen daarvan moeten dragen,i betekent, dat enkelen levenslang binnen zullen moeten blijve is een hele verantwoording en tevens de prijs die betaald zal mi. worden." Minister Donner van Justitie zei in een reactie op de commoaj de samenleving in feite geen keus heeft. Proefverlof maakt nus maal deel uit van de behandeling, die erop gericht is dat de kenen weer kunnen terugkeren in de maatschappij. Alleen hi procent opsluiten geeft honderd procent zekerheid, zei Doi Vraagtekens Uit de reacties op het Forum en in de rubriek Lezers Schrijve) blijkt dat Donner in dat standpunt niet alleen staat. Maar mecj plaatst wel vraagtekens bij de beoordeling of iemand in aarW king kan komen voor proefverlof. Want kennelijk gaat het optj punt nogal eens mis. Piet Romijn schrijft: „Het artikel 'Tbs'er moet weer leren dent in de krant van 29 mei geeft ook deze lezer te denken. Want na meer tussen neus en lippen is in de vijfde kolom de belangrijkst! spraak van sportinstructeur Van Zuidert vermeld: 'Ik ben ervai overtuigd dat er tijdens een uitstapje niets fout gaat, hoewel ill realiseer dat met name zedendelinquenten nooit genezen'. Jerj er over nadenken of een dergelijke cruciale uitspraak niet eenl minentere plaats had moeten krijgen.' Slachtoffers Annette Smit uit Breskens wijst erop dat de meeste aandacht*! dit geval uitgaat naar de dader van een zedenmisdrijf en datfc=j slachtoffer nogal eens wordt vergeten: 'Een 'deskundige' zegti een uitzending van Netwerk, dat dit meisje 'misschien troost» vinden in het feit dat de man het niet op haar persoonlijk vooni had'. Een andere deskundige, hoofd van een tbs-kliniek, verte# hij trots is op het feit dat zijn cliënten na verloop van tijd weel samenleving in kunnen. Hij gaf wel toe dat de zogenaamde 'réi co-analyse' niet altijd juist is, maar dat vindt hij een aanvaard risico. Ik vind dit soort uitspraken misselijkmakend. Opnieuv blijkt dat het lot van het slachtoffer minder belangrijk is danci van de zedendelinquent. Hoe leg je uit aan slachtoffers dat zejS woon pech hebben gehad?' Tekening Tot slot een reactie van een geheel andere orde: op de pagina op het nieuws over de ontvoering staat, tekent Peter van Stras een jongeman die iets te handtastelijk te werk gaat bij een me: 'PZC en in het bijzonder Peter van Straaten, let op uw saeck!' schrijft een lezer. Citaat Literatuur wordt tweemaal gelezen, journalistiek slechts eenmaal. Cyril Connolly ïjtfy -r - .V T- .-ÏS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22