onner verspeelt krediet PvdA D Benzine blijft duur ondanks verhogen van olieproductie Auto Bos en Lommer bouwt over storende rijksweg heen Sociaaldemocraten steunen motie van LPF over falend tbs-beleid Advocaat doodgestoken in Doetinchem Lerares plakt mond af van kind met astma Scholier met pech kan bij Veilig Huis aankloppen m Westerweel Intermediair Veer Texel stuk goedkoper „VERANDA T0SCANA Reizigers aan hun lot overgelaten Minder geld, dus minder boeken Dopingcontroles verrassen Oranje i 16° |11° W 4 Later droog Meest bewolkt en vanochtend perioden [met regen. Matige westelijke wind en kil •roet 16 graden. maandmenu 23 ;U begint met onze lauwwarme kipsalade. Gevolgd door een heerlijke mixed grill ,p- i pp. van 3 soorten gebakken vlees. -SSSr En als afsluiting aardbeien 1 n^2Ld° en Stef^iJ met ijs en slagroom. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten !46e jaargang no. 130 irijdag 4 juni 2004 os nummer 1,20 internet: www.pzc.nl innrJaco van Lambalgen 3EN HAAG - PvdA en LPF lebben gisteren het vertrou wen in minister Donner van justitie opgezegd, wegens iet volgens hen falende bs-beleid. De PvdA steun- |e een motie van de LPF waarin deze het tbs-beleid ran Donner van het afgelo- ien jaar afkeurde. Ie motie was de uitkomst van iet debat over de ontvoering het meisje Wei Wei Hu door DETINCHEM - Een advocaat ;an het Doetinchemse kantoor Brootjans Advocaten is gister middag doodgestoken op zijn irerk. De dader is geen cliënt Iran het slachtoffer, maakte een politiewoordvoerder bekend. Bij het kantoor werken vier mannelijke advocaten. Wie van Se vier het slachtoffer is, was gisteren nog niet bekend. Vol gens de zegsman van de politie k het slachtoffer een vennoot fan het kantoor. Hij kon de iden titeit van de doodgestoken man bog niet bekendmaken, omdat Be familie nog niet was inge licht. De aanslag werd even ir vier uur gepleegd. ANP NAAIIDEN - Een onderwijzeres van basisschool de Tweemaster m Naarden heeft enkele maan- Ben geleden de mond van een ze- enjarige leerling met tape afge- jlakt. Het incident werd on- Mgs pas bij de moeder van het nngetje gemeld door twee oog- ètuigen. te school heeft excuses aange- óden en heeft beloofd dat zo- ïts nooit meer zal voorkomen, 'olgens de school is het afplak- en van de kindermond één eer voorgekomen. „De lerares étreurt enorm wat er is ge- eurd. Dit is zeker niet de ma- ier waarop wij met onze leerlin- en willen omgaan", reageerde irecteur Hoogland. De leerling leeft astma en dat was bij de chool bekend. GPD een tbs'er die niet terugkeerde van verlof. „Wij zeggen het vertrouwen in de minister op. Wij hebben ver trouwen in de maatregelen ter verbetering die hij in zijn tas heeft, maar een ander moet die uitvoeren", motiveerde PvdA'er Wolfsen zijn opstelling. Andere fracties hadden daar veel kri tiek op, omdat de LPF met de motie het hele tbs-stelsel af keurt en dat doet de PvdA niet. Na afloop van het debat zei Don ner dat hij nog steeds vindt dat hij voldoende politiek steunt heeft. „De meerderheid van de Kamer heeft de woorden van de motie niet gedeeld." Wolfsen haalde uit naar rege ringspartij VVD die 'wel harde woorden spreekt, maar van goedkeuring op de Kamerbank jes roffelt als Donner is uitge sproken'. Donner trok in het debat ruiter lijk het boetekleed aan. In de tbs-kliniek, door de politie en door justitie zijn fouten begaan, erkende hij. De ontvoering had misschien voorkomen kunnen worden, maar Donner voegde daar direct aan toe hij geen ga rantie kan geven dat een tbs'er op verlof nooit misdrijven zal plegen. De fracties veroordeelden de gang van zaken scherp. Wolfsen sprak van 'laksheid in het kwa draat', GroenLinks noemde de gang van zaken 'schokkend', en zelfs Donners eigen CDA vond het onbegrijpelijk 'dat men zo langs elkaar heeft kunnen wer ken'. Zo gaf de politie geen hoge prio riteit aan de melding van de kli niek dat de man ontsnapt was omdat dat al twee keer eerder was gebeurd en hij steeds vrij willig was teruggekomen. De kli niek op haar beurt liet de man, die steeds begeleid moest wor den, op 11 mei door een misver stand in zijn eentje naar het bu reau voor alcohol en drugs gaan. Hij is daar nooit aangeko men. De man was van 11 tot 25 mei op vrije voeten. Gsm Justitie legde tot twee keer toe verzoeken van de kliniek om hem via zijn gsm 'uit te peilen' naast zich neer omdat hij niets misdaan had. Pas toen hij op 21 mei een auto stal, kon hij for meel wel opgespoord worden, maar ook dat gebeurde niet. Op 23 mei gijzelde hij Wei Wei Hu. De ontvoering duurde tot de 25ste. De man is nog in Duits land, waar hij werd aangehou den. Donner wil de regels voor verlof aanscherpen, maar hij blijft er bij dat het verlof mogelijk moet blijven als onderdeel van de be handeling. Op dit moment zijn er zeven tbs'ers niet terugge keerd van hun verlof. De laatste ontsnapte gisteren. Van twee van hen vermoedt justitie dat zij inmiddels in het buitenland zijn. GPD AMSTERDAM - Een nieuw winkelcentrum, biblio theek, stadsdeelkantoor, ondergrondse parkeergarage en vooral het bouwwerk over de ringweg AIO moeten van Bos en Lommer in Amsterdam weer een wijk met aanzien maken. De bouw heeft al ruim twaalf jaar in beslag genomen. Het stadsdeel opende gisteren het vernieuwde Bos en Lommerplein. Volgens stadsdeelvoorzitter H. Luiten vormt de opening het startschot van een reeks vernieu wingen aan het kleinste stadsdeel van Amsterdam. In de dertiger jaren is Bos en Lommer gebouwd als voor- beeldwijk met veel groen. In de jaren zestig kwam er een einde aan het sprookje toen de ringweg AIO dwars door de wijk werd aangelegd. Met de weg als barrière ontstond een sociale en economische tweedeling in het stadsdeel. Met het overkluizen van de AIO, het afbreken van goedkope huurwoningen en het daarvoor in de plaats neerzetten van duurdere huizen hoopt het stadsdeel de negatieve trend om te buigen. foto Jasper Juinen/ANP lan onze redactie binnenland 'RIELLE - Rond Brielle zijn isteren drie Veilige Huizen geo- lend, adressen waar passanten nood te allen tijde kunnen Aankloppen. De actie van vei- K-verkeerorganisatie 3VO in Brielle is bedoeld voor scholie ren met fietspech. „Maar ook bij voorbeeld voor meisjes die las- pg gevallen worden door jon gens", aldus voorzitster Tony Schram van 3VO Brielle. De Briellenaren kwamen op het idee nadat september vorig jaar een 12-jarige scholier op weg naar school van zijn fiets werd gesleurd, seksueel misbruikt en zwaar mishandeld. „Zoiets als dit kan je natuurlijk nooit voor komen", zegt Schram. „Maar te genwoordig is het wel een stuk moeilijker om ergens aan te kloppen in geval van proble men. Veel mensen zijn niet thuis, en je weet ook niet wie daar woont, dus het kan best ge vaarlijk zijn. Vroeger was dit normaalste zaak van de wereld en kon je altijd wel bij iemand terecht." Vandaar het project Veilig Huis: een door 3VO en de politie gegarandeerd veilig adres op de weg van en naai school. „Hier kunnen scholieren altijd terecht. Met een kapotte band of een kapotte knie of als je bedreigd wordt." In samenwerking met de politie zijn de adressen uitgezocht. „De mensen moeten vaak thuis zijn, aan een fietspad wonen, en te vertrouwen zijn, natuurlijk. De families krijgen van ons een fietspomp, een reparatieset en een EHBO-doos." Voor zover Tony Schram weet is het een uniek project voor Ne derland „Bij de landelijke orga nisatie van 3VO hadden ze er in ieder geval nog nooit van ge hoord." GPD (Advertentie) Bent u de secretaresse die naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van t deze of één van de vele andere vacatures. door Frans Bothof BEIROET - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec) verhoogt het plafond voor haar olieproductie met 2,5 miljoen vaten per dag. Het olie kartel wil zo de prijs voor ruwe olie omlaag krijgen. Analisten zien echter weinig heil in het be sluit en verwachten niet dat olie producten als benzine snel goed koper worden. Vanaf 1 juli stijgt het productie plafond van de Opec van 23,5 miljoen vaten naar 25,5 miljoen. De twee miljoen extra vaten per 1 juli levert een productieverho ging op van 8,5 procent, de hoog ste in meer dan zes jaar. Verder beloofden Opec-leden per 1 au gustus nog eens te zorgen voor een stijging met 0,5 miljoen va ten tot 26 miljoen vaten. Een vat bevat 159 liter. Geen verrassing Het besluit kwam niet als een verrassing. Het kartel staat al maanden onder druk om iets aan de dure olie te doen. De prijs is dit jaar ongeveer 30 pro cent gestegen en bereikte eerder deze week op de termij nmarkt van New York een recordniveau van 42,45 dollar. De Opec produceert al meer dan afgesproken. Daarom betekent het besluit dat de Opec hooguit 800.000 tot 1 miljoen vaten DEN HELDER - Het komt zel den of nooit voor bij veerdien sten, maar die tussen Den Hel der en Texel (Teso) wordt een stuk goedkoper. Met ingang van 1 juli verlaagt Teso de tarieven met gemiddeld tien procent. De gunstige financiële positie waarin Teso momenteel ver keert, maakt deze aanzienlijke tariefverlaging mogelijk. De veerdienst heeft de afgelo pen jaren veel meer voertuigen en personen vervoerd dan werd verwacht. De voetgangerstarieven zullen met 25 procent dalen en die voor voertuig met ongeveer ne gen procent. GPD meer zal produceren. Dagelijks worden op de wereldmarkt 80 miljoen vaten verhandeld. Analisten reageerden teleurge steld en zeiden dat de Opec min der doet aan de hoge prijzen dan verwacht. Algerije had woensdag de markten nog hoop gegeven door te pleiten voor het volledig opendraaien van de oliekraan. Voor consumenten ziet het er niet naar uit dat ze binnenkort minder moeten betalen voor ben zine. Er zijn andere factoren, zo als de beperkte capaciteit voor raffinage en de stijgende vraag naar benzine in de komende va kantie in de Verenigde Staten. „De prijzen blijven hoog", aldus een energieconsultant van PFC Energy uit Washington in de za- (Advertentie) l Voor de mooiste serre mmwhWitmm Klarinetweg 2a, MIDDELBURG Tel. 0118-633000 Showroom: ma-vr 9.00-17.00 uur, za 10.00-16.00 uur Donkervoort is een grote skelter Reizigers in het openbaar vervoer die te maken krijgen met geweld en agressie, hoeven vaak niet op hulp van per soneel te rekenen. Als controleurs, veiligheidspersoneel en conducteurs aanwezig zijn, dan houden zij zich in de helft van de gevallen afzijdig als iemand het slachtoffer wordt van bedreiging, mishandeling of roof met geweld. De Zeeuwse Bibliotheek krijgt volgend jaar minder geld van de provincie en de gemeente Middelburg, dus worden er minder nieuwe boeken aangeschaft. Dat wordt ver deeld over alle soorten, dus van prentenboeken tot weten schappelijke publicaties. Dat zal ook gevolgen hebben voor onderwijsinstituten als de Roose- fa g velt Academy. De Nederlandse voetbalse lectie werd gisteren in het Zwitserse Lausanne ver rast door een dopingcontro le. Het deed de herinnerin gen terug gaan naar 2001, het jaar waarin drie Neder landse internationals - Da vids, Stam en Frank de Boer (foto) - geschorst wer den wegens het gebruik van het verbo den middel "5 gTk nandrolon. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 (Advertentie) Slaapkamers, boxsprings, tienerkamers, matrassen, dekbed overtrekken, quilts, kussens, bijpassende overgordijnen... ...je vindt het bij BIGGY BIST! KOUDEKERKS, Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 30 www.tmcwoonwinkels.nl Advertentie kenkrant The Wall Street Jour nal. Steeds meer analisten stellen dat de Opec nauwelijks invloed heeft op de hoogte van de olie prijs. Weliswaar is het kartel goed voor ruim 35 procent van de wereldproductie, maar ande re factoren zijn veel invloedrij ker. Zo is de vraag naar olie uit de hardgroeiende economieën van de VS en vooral China sterk toegenomen. „Volgens ons is er dan ook geen tekort op de markt", zei de Iraanse minister Zangeneh van Olie. Verder speelt de onzekere situa tie in het Midden-Oosten mee. Nadat afgelopen weekeinde ter roristen een bloedbad aanricht ten in een wooncomplex van Westerse werknemers in de Saoe- dische olie-industrie sloeg de markten helemaal de schrik om het hart. Saoedi-Arabië is de grootste olieproducent en geldt als een van de weinige Opec-le den die reservecapaciteit heeft. De 2,5 miljoen vaten die nu zijn beloofd komen ook grotendeels uit Saoedi-Arabië. ANP pagina 4 wereld blijft afhankelijk van olie Saoedi-Arabië Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn Ipostlbankrekeningnummer PZC trv gaat zorgvuldig om met petsoonsgegevt treft u nadere informatie aan 8"711688 555530" Noteer mij voor een proef- j abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geef daerbij éénmalig toestem- j ming voor automatische incasso i ven onderstaand rekeningnummer j (proef geldt eenmalig binnen zes j maanden) Noteer mij voor een abonne- j ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen: j O per maand met automati- i sche incasso 19,45) D per kwartaal met automa- tische incasso 56.60) O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1