onderonsje in Parijs Dopingcontroleurs bezoeken Oranje izc Stam heeft last van lies De Graafschap is terug in eredivisie Heister mag vrijwel zeker naar de Spelen 19 rouwentoernooi Rolland Garros verdient geen finale k Exit Krajicek esley Sneijder EK-toptien ngste spelers ermars traint keer per dag Kevin Hofland naar Wolfsburg Broers De Boer naar Al Rayyan Vice-voorzitter IOC in gevangenis Hinault ritwinnaar in Duitsland Veron op huurbasis naar Inter vrijdag 4 juni 2004 [■Mare Molenaars «JS - De Russische vriendin- i Anastasia Myskina en Ele- )ementieva spelen morgen oale van de Open Franse iskampioenschappen. Ten- Ie, als de internationale ten- „deratie daar geen stokje r steekt. Het niveau van de ■e halve finales op Roland jos was gistermiddag zo be kend. dat het vrouwentoer- i eigenlijk geen winnaar ver- |s jaar en dag woedt er een I discussie in de tenniswe- lover de verschillen in prij- leld bij de mannen en de (wen. In Parijs gaat de win- van het mannenenkelspel ie lieve som van 860.000 eu- iaar huis, terwijl de beste RIJS - Michaella Kraji- c is op Roland Garros uit- chakeld in het jeugd- ernooi. Het vijftienjarige ilent uit Almere sneuvel- i in de kwartfinales tegen Zwitserse Timea Bac- nszky. nederlaag in drie sets i-6, 6-2, 6-8) was nog te Uijken, maar na afloop wnde ze zich niet van aar beste kant. Ze gaf tegenstander nog wel hand, maar keurde aar geen blik waardig, et het hoofd afgewend isseerde Krajicek de opge- Zwitserse, pakte aar spullen en beende chting kleedkamer, ater op de middag was aar humeur een stuk be- Met haar Tjechische irtner Katerina Bohmova sreikte ze de halve finale het dubbelspel door een ge op het Russische duo iilikova en Rodina: 6-2, •1. GPD vrouw 'slechts' 838.500 euro krijgt uitgekeerd. Als de spelers vakbond WTA al dacht dat ze een voet tussen de deur zou kun nen krijgen bij de organisatoren in Parijs, dan werd ze gistermid dag alle wapens uit handen ge slagen door de eigen achterban. De onderlinge ontmoeting tus sen Dementieva en haar Argen tijnse rivale Paola Suarez (6-0, 7-5) was al een bedenkelijke ver toning, het treffen tussen Myski na en oud-winnares Jennifer Capriati (6-2, 6-2) was zo moge lijk nog bedroevender. Een fou- tenfestival in het kwadraat. Dat het vrouwentoernooi na de verrassende uitschakeling van supersterren als de zusjes Willi ams of titelfavoriet Amelie Mau- resmo, wel eens als een nacht kaars zou kunnen uitgaan, was te voorzien. Een speelster als Paolo Suarez, vooral goed in het dubbelspel, trekt nu eenmaal geen volle zalen. De Russische subtoppers Dementieva en Myskina evenmin. Maar als dan ook Capriati nog een baaidag heeft, dan wordt de spoeling wel erg dun. Capriati had een off-day. En wat voor een. De Amerikaanse, die met haar har de klappen Serena Williams eli mineerde, sloeg nog geen deuk in een pak boter. „Het was verschrikkelijk", er kende ze na afloop. Ze kon ook niet anders. Myskina, die in de kwartfinale Venus Williams ver sloeg, is razendsnel en hanteer de ook nog eens de juiste tac tiek, maar dat was het probleem niet. Capriati maakte er zelf een potje van. Van de 68 punten die Myskina in de wedstrijd op haar naam schreef, kreeg ze er 36 (meer dan de helft dus) gratis en voor niets van haar tegenstan der. Een sluitende verklaring voor al die onnodige fouten bleef uit. Geblesseerd? Nee. Moe? Ook niet. Onderschatting? Mogelijk. „Misschien was ik met mijn hoofd nog teveel bij de wedstrijd tegen Serena. Ieder een praat erover zodat je niet eens de tijd hebt om je fatsoen lijk voor te bereiden op je vol gende partij." Snelle spel Overtuigend klonk het allemaal niet. Wel duidelijk was dat Capriati geen moment raad wist met de speelstijl van Myskina. De Russin weigerde mee te gaan in het snelle spel van Capriati en daagde haar juist uit om het spel te maken. Met opslagen van nog geen honderd kilometer per uur bracht ze Capriati tot wan hoop. „Doorgaans maak ik zo'n bal meteen af, maar vandaag wilde dat maar niet lukken. Ze gaf me ook geen enkele kans om in het ritme te komen. Eigenlijk speelde ik twee wedstrijden: te gen haar en tegen mezelf." Myskina, vorig jaar op Roland Garros nog in de eerste ronde uitgeschakeld door de Japanse Asagoe, maalde niet om alle ge weeklaag. „Ik heb gewoon slim gespeeld", luidde de zelfdia gnose. „Een paar weken geleden in Berlijn verloor ik nog van haar, dus ik wist dat ik het van daag anders aan moest pak ken." Elena Dementieva, net als Myskina opgeleid bij Spartak Moskou, kon haar strategie vrij wel meteen overboord gooien. De kleine Suarez strooide zo gul met afzwaaiers en dubbele fou ten, dat de Russische alleen maar naar het scorebord hoefde te kijken om te zien dat ze de eerste set gewonnen had. Blijk baar schrok ze daar zo van, dat ze prompt afdaalde naar het ni veau van de nerveuze Argentijn se. Die bood echter de helpende hand door op matchpoint tegen, geheel in stijl, een dubbele fout te produceren, de zeventiende in de wedstrijd. Dementieva, die nota bene het beste uit de verf komt op hard courts, vond zelf dat ze een pui ke prestatie had geleverd. De op merking dat een toernooi als Ro land Garros beter verdient, wuif de ze luchthartig weg. „Dan nemen we de trofee toch gewoon mee en dan vechten we het in Moskou uit. Luister eens, ik hoefde vandaag helemaal niet de perfecte wedstrijd te spelen, ik moest vandaag gewoon win nen", reageerde ze geprikkeld. Voor de goede orde: Dementieva verzamelt cactussen. GPD SWIJK - Wesley Sneijder is één van de jongste spelers het Europees kampioen- p voetbal in Portugal. Het nooi telt slechts zeven voet- ers die op een latere datum de Ajacied zijn geboren. blijkt uit de lijst van de defi- tve EK-selecties, die de Eu- se voetbalunie Uefa giste- heeft verspreid. Middenvel- Sneijder is van 9 juni 1984. rmee staat hij op de lijst van ste EK-voetballers op de ste plaats. Igor Akinfejev land) is met 18 jaar en een maanden de benjamin van oernooi. Hij werd op 8 april igeboren. re van Hooijdonk (34) be- t tot de veteranen van het De voormalige Feyenoorder t op de lijst van de oudste spelers op de tiende plaats, 'witser Jörg Stiel is de 'opa' het EK. Sinds 3 mei telt hij ïntes. is bij het EK het enige dat alle 23 spelers in de se- e uit de eigen competitie t. Kroatië heeft de meeste iranten' opgeroepen: 22 23 spelers komen uit bui- idse competities. ANP - Mare Overmars van Dick Advocaat niet r dan één keer per dag te ten. De bondscoach van het erlands elftal wil het tam van de 31-jarige buiten- p" niet te veel belasten. miars ontbrak daarom giste- pjdens de ochtendtraining Oranje in Lausanne. „Mare jf heel veel blessures gehad", Advocaat toe. „We den- pat het beter is dat hij niet keer per dag intensief met pelei'sgroep traint. Daarom hij nu rust. Later op de (trainen we nog een keer. |is hij er weer gewoon bij." p Robben ontbrak eveneens r ochtendtraining. De van pmstringblessure herstelde puiten oefende apart in het [•Hij zat onder meer op de prainer. ledisehe staf van het Neder- elftal is zeer tevreden over van Arjen Robben, inzetbaar voor de oefenin- van morgen tegen Ier- ANP 6 De Russinnen Elena Dementieva (links) en Anastasia Myskina (recht) spelen morgen de vrouwenfinale op Roland Garros. foto Jack Dabaghian/RTR Nandrolon-aff air es van 2001 werden nooit opgehelderd door Jaap van Essen LAUSANNE - Oranje-hotel Beau Riva- ge Palace werd gistermiddag bezocht door dopingcontroleurs van de Uefa. Voor het eerst werden vier spelers van het Nederlands elftal onderworpen aan een zogenaamde out-of-competition controle. Oranje en dopingcontroles, sinds 2001 is het een heikel thema. Alle zestien landen die deelnemen aan het EK krijgen deze weken te maken met de vliegende dopingcontroles van de Uefa. Gisteren was Oranje voor het eerst aan de beurt. Vier spelers, van wie de namen niet bekend worden gemaakt, dienden zich te melden. Tijdens het toer nooi zal bovendien na iedere wedstrijd gecontroleerd worden. Voor het Nederlands voetbalelftal zijn dopingcontroles een pijnlijk onder werp. Immers, in 2001 werden maar liefst drie spelers van Oranje schuldig Bondsarts Gert Jan Goudswaard (rechts) in overleg met fysiotherapeut Rob Ouder- land. foto Hans van Weel/GPD ZUCQZQQ'f PORTUGAL bevonden aan het gebruik van nandro- lon. De kwestie lijkt uit het collectieve voetbalgeheugen gewist, maar onmis kenbaar speelde de affaire een grote rol bij het missen van de WK-kwalificatie. Immers, in het beslissende duel uit bij Ierland ontbraken zowel aanvoerder Frank de Boer als Edgar Davids wegens de maandenlange schorsing die hen door de Uefa was opgelegd. Davids werd positief bevonden op 4 maart 2001, Frank de Boer op 29 april en Jaap Stam volgde op 13 oktober van dat jaar. Alledrie spelers overschreden de toegestane waarde van 2.0 nanogram slechts minimaal. Zij waren niet de eni ge profvoetballers in West-Europa die wegens vermeend nandrolon-gebruik werden geschorst. Er was in 2001 een golfje van dergelijke dopingzaken. Merkwaardig genoeg was het na Stam ook ineens vrijwel afgelopen met de nandrolon-zaken. Ondanks de opgevoer de controles werd de voorbije jaren nog zelden een sporter positief bevonden. De spelers in kwestie hebben altijd vol gehouden absoluut onschuldig te zijn. Er werd volop gespeculeerd over de oor zaken van de te hoge nandrolonwaar- den. Shampoo, vervuilde voedingssup plementen, tandpasta, vlees; alles werd er bijgehaald. Maar nooit werd duide lijk waar hun positieve controles aan te wijten waren. Sindsdien leven Davids, Stam en De Boer met een permanente angst ooit weer positief uit een test te komen. Ook de clubs en nationale bon den zijn bezorgd en hebben hun maatre gelen genomen. Soms gaan die wel heel ver. Dokter Gert Jan Goudswaard, die sinds begin 2002 Oranje begeleidt, weet er alles van. „Niemand weet met zeker heid waar die gevallen vandaan kwa men. In 2001 is echt alles onderzocht, ook door de KNVB, maar dat heeft hele maal niets opgeleverd. Daarom kan je nog steeds mets uitsluiten. Er was de mogelijkheid dat het gewoon via be smet voedsel het lichaam in kwam. De suggestie is wel eens gedaan dat gerom mel met hormonen in de vleessector ge vaar in die richting oplevert. Daarom bewaren we nu na iedere maaltijd van de Oranje-selectie een stukje vlees. Dat vriezen we in en bewaren we. Mocht er LAUSANNE - De trainingsintensiteit is bij Oranje fiks opgevoerd. Dat had meteen een lichte blessure tot gevolg. Jaap Stam moest na de ochtendsessie afhaken. Niets ernstigs, volgens Dick Advocaat. „Hij heeft even extra rust." In de avondtraining werd er gevoetbald tussen het team dat morgen tegen Ierland de basis zal zijn en de reserves. Zoals Advocaat al aankondigde zal Roy Makaay te gen de Ieren een basisplaats hebben en samen met Ruud van Nistelrooij het spitsen- koppel vormen. Rafel van der Vaart speelt achter dat duo. Achterin werd Stam niet vervangen door Frank de Boer, maar door Johnny Heitinga die een koppeltje vorm de met Wilfred Bouma. GPD ooit nog eens een positieve uitslag zijn, dan kunnen we het gebruiken voor tes ten." Goudswaard weet ook dat het vreemd is dat er na 2001, een uitzonde ring daargelaten, bijna geen positieve tests zijn geweest. „Dat is inderdaad opvallend. Eerlijk ge zegd verwacht ik ook dat er binnen af zienbare tijd wel weer ergens in de we reld een positief geval zal opduiken. De waarde van 2.0 die gehanteerd wordt, is in mijn ogen namelijk te laag. Ik denk dat sporters onder bepaalde omstandig heden van nature over die grens heen kunnen gaan. Bijvoorbeeld na een zwa re training met veel vochtverlies, en mis schien dan nog in combinatie met be paalde voeding." Vermoeden Goudswaard heeft daarom ook het ver moeden dat de normen door de laborato ria en aangewezen instanties misschien stilzwijgend wel iets worden 'opgerekt'. „Wellicht dat ze de echt heel kleine overschrijdingen niet aanhangig ma ken, omdat er anders te veel gevallen zijn." Frank de Boer heeft zo ongeveer hetzelfde vermoeden. „Voor de Uefa is het ook een delicate kwestie. Die kun nen het niet hebben dat er steeds maar weer spelers positief worden bevonden met hele kleine overschrijdingen. Ik denk dat ze de drempel iets hebben ver hoogd." Blijft de vraag wat je kunt doen tegen positieve testen als je ge woonweg niet weet waar het ooit van daan is gekomen. Een heikele kwestie bij Oranje, want Nederland was het eni ge land waarvan drie internationals werden 'gepakt'. De Russen beleefden recent hun eerste dopinggeval en gaan nu heel ver, zij tes ten de hele selectie alvorens af te reizen naar Portugal. Bij Oranje gebeurt dat niet, maar iedereen is wel voorzichtig geworden. Frank de Boer: „Ik gebruik geen supplementen meer en ook geen za ken als creatine. Iets anders dan vitami ne C slik ik niet meer." Goudswaard: „Ik schrijf op eigen initiatief niets meer voor. Als spelers vragen om vitaminen of supplementen dan bestel ik de spul len alleen uit partijen die door Neder landse instituten zijn getest. Maar inder daad, het blijft mogelijk, bij ons en bij ieder ander land. Gewoon omdat de oor zaak van die gevallen in 2001 onbekend is gebleven. Bij ons en bij ieder ander land." GPD EINDHOVEN - Kevin Hofland gaat voor vier jaar naar VfL Wolfsburg. De verdediger van PSV heeft gisteren overeenstemming bereikt met de Duitse club, die ge traind wordt door de Belg Eric Gerets. Hofland had bij PSV nog een contract tot de zomer van 2006, maar was bij coach Guus Hiddink geen eerste keus. „Ik ben blij dat ik weer aan voetballen toekom", zei de zesvoudig interna tional, die vier jaar geleden door Gerets van Fortuna naar PSV werd gehaald. Wolfsburg betaalt naar schatting ruim 2,5 miljoen euro voor de bijna 25-jarig'e verdediger. ANP LAUSANNE - Frank en Ronald de Boer spelen het vol gend seizoen voor Al Rayyan uit Qatar. Beide broers heb ben overeenstemming over een tweejarig contract be reikt. De tweeling speelde het afgelopen seizoen voor Glasgow Rangers. „Officieel zal alles pas woensdag rond worden gemaakt", aldus Frank de Boer tijdens het trai ningskamp van het Nederlands elftal in Lausanne. „Maar Ronald is woensdagavond medisch goedgekeurd. Dus he lemaal niets kan een overgang nog in de weg staan." ANP SEOUL - De vice-voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité, de Zuid-Koreaan Kim Un-yong, is gisteren in Seoul tot 2,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens corruptie en de verduistering van 3,3 miljard won (zo'n 2,3 miljoen euro) bij onder meer de internationale taek- wondo-bond, waarvan Kim tot begin dit jaar voorzitter was. AP LANDSHUT - De Fransman Sebastien Hinault heeft gis teren de vierde etappe van de Ronde van Duitsland ge wonnen. De rit, over 181 kilometer van Bad Tölz naar Landshut, eindigde in een massasprint. De Duitser Patrik Sinkewitz behield de leiding. De Rabo-renners Joost Post- huma en Thorwald Veneberg maakten lang deel uit van een kopgroep van zes renners. Veneberg hield het samen met de Spanjaard Garcia-Acosta vol tot op zeven kilome ter voor de streep, waarna het peloton zich kon opmaken voor een massasprint. Hinault won verrassend, voor de Australiër Allan Davis en de Belg Tom Boonen. De Neder lander Stefan van Dijk werd zesde. ANP/DPA MILAAN - De Argentijnse middenvelder Juan Sebastian Veron voetbalt het komende seizoen op huurbasis voor In- ternazionale. Veron is eigendom van Chelsea, de Londen- se club die eerder deze week de succesvolle Porto-coach Jose Mourinho presenteerde als opvolger van de ontsla gen Claudio Ranieri. Mourinho kondigde meteen aan de nodige veranderingen te zullen doorvoeren bij de club waar komend seizoen ook voormalig PSV'er Arjen Robben onder contract staat. Ver on (29) is het eerste slachtoffer. De Argentijn, die in Italië eerder voor Lazio, Parma en Sampdoria uitkwam, speel de het afgelopen seizoen, gekweld door een rugblessure, slechts veertien keer voor Chelsea. ANP/RTR door Rob van Rooijen ROTTERDAM - De Graafschap is na een jaar afwezigheid weer terug in de eredivisie. De Doetin- chemmers bewerkstelligden gis teravond op Woudestein tegen Excelsior de promotie: 3-2. Van der Kruis zorgde met de derde Doetinchemse treffer in de laat ste minuut voor de feestvreug de. De promotie was mede te dan ken aan Volendam dat in de zes de en laatste speelronde in groep B van de nacompetitie zijn sportieve plicht vervulde te gen Heracles Almelo: 2-2. Waar in groep A de beslissing al maandag was gevallen (Vitesse blijft in eredivisie), aasden in groep B nog drie ploegen op pro motie. De Graafschap en Hera cles Almelo deelden de kopposi tie met tien punten en een gelijk doelsaldo (+5). Ook Excelsior had met acht punten nog een mi nimale kans op promotie. De hoofdprijs ging echter naar De Graafschap van de scheiden de trainer Frans Adelaar, die ko mend seizoen bij ADO Den Haag aan de slag gaat. Hij ken de een moeizaam seizoen met zijn ploeg, dat als de gedoodverf de favoriet aan de competitie be gon. De fanatieke aanhang in stadion De Vijverberg wilde met Adelaar bet verloren seizoen on der Peter Bosz zo snel mogelijk vergeten. De start van De Graafschap was echter desastreus. De ploeg werd in de eerste wedstrijd van het seizoen afgedroogd door de andere titelfavoriet Sparta: 1-6. Uiteindelijk haalden de Doetin- chemmers met pijn en moeite de nacompetitie via de zesde plaats in de eindstand. Maar na de hoofdprijs op Woudestein wilde daaraan niemand meer terug denken. Gert Kruys (kampioen met FC Den Bosch) heeft nu de loodzware taak om als opvolger van Adelaar De Graafschap in de eredivisie te houden. ANP door Koen de Vries seizoen een st.emnel te drnkkei door Koen de Vries GOES - Sportkoepel NOCNSF beslist een dezer dagen of tafel tennisser Danny Heister mag deelnemen aan de Olympische Spelen. De 32-jarige inwoner van Arnhem heeft aan vele voor waarden voldaan, maar nog niet aan alle. Een ingewikkeld ver haal. Heister voldeed vorig jaar al aan de voorwaarden van de we- reld-tafeltennisbond (ITTF) en het IOC omdat hij op 1 juli op de 'geschoonde' wereldranglijst bij de beste twintig stond. Het enige dat hem toen nog te doen stond, was het tonen van vorm behoud. En dat wilde dit jaar maar niet lukken. Blessures, verplichtingen bij zijn Duitse club Düsseldorf en nederlagen tegen wereldtoppers voorkwamen dat hij bij grote toernooien de vereiste achtste fi nales haalde. De tijd begon te dringen, het aantal mogelijkhe den werd steeds kleiner en bo vendien begonnen fysieke onge makken na een lang en zwaar seizoen een stempel te drukken op Heisters prestaties. De kwalificatie van Trinko Keen, veertien dagen geleden bij zijn laatste mogelijkheid in Innsbruck, bracht nieuwe per spectieven. Volgens de ITTF en het IOC hadden zich nu twee spelers van één land gekwalifi ceerd voor het enkelspel en dat leverde automatisch een startbe wijs in het dubbel op. Geconfronteerd met de nieuwe situatie eiste NOCNSF dat het dubbel Heister/Keen het op een groot internationaal toernooi tot de beste acht zou schoppen. En dat gebeurde vorige week tij dens de Singapore Open. Waarschijnlijk vandaag beslist het team de mission van NOCNSF (Alberda, Vogelzang, Sturkenboom) dat het dubbel Keen/Heister in augustus mag afreizen naar Athene. Volgens Danny Heister en bondscoach Pieke Franssen is de kans daarom zeer groot dat het trio nu ook groen licht geeft voor de deelname van Heister aan het individuele toernooi. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19