Zeeuwse Bibliotheek in geldnood Ruzie over zeggenschap haven onnodig Zorgen over school jonge asielzoekers Jongeren vinden dat hulpverlener vooral vriendelijk moet zijn Minder geld voor onderhoud collectie en aanschaf nieuwe boeken Coalitie pleit voor behoud mosselvisserij 15 Brand doet autoboot in Antwerpse haven kapseizen Borsele koopt meeste regentonnen Zeeschip vast op Westerschelde Pinopalen in Oostburg Lawaai uit kassen moet stoppen Celstraf geëist voor mensensmokkel foor Mau rits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek kan door geldge brek minder nieuwe boeken ko pen. Ook zal de huidige collectie kleiner worden. Omdat er min der geld is voor onderhoud, gaan boeken korter mee en moe ten ze eerder in de uitverkoop. Door bezuinigingen moet de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg het volgend jaar met 350.000 euro minder doen. Dat loopt op tot ruim een half mil joen euro in 2007, op een begro ting van negen miljoen. Volgens Waarnemend directeur M. Jonge- jan is het onvermijdelijk dat de collectie wordt aangetast. De bezuinigingen die door de provincie en de gemeente Mid delburg worden opgelegd, wor den gelijk verdeeld over alle soorten boeken, van prentenboe kenvoor kleine kinderen tot we tenschappelijke literatuur. „Ei kecollectie heeft een eigen doel- groep en is voor ons even belang rijk", verklaart Jongejan. „Alle I klanten zijn nu tevreden. Dat houden we zo door overal vijf- tien procent op te bezuinigen." Uitbreiding i De collectie wordt elk jaar uitge- breid met 20.000 nieuwe boe ken. Volgend jaar is nog geld voor 17.000 boeken. Omdat we tenschappelijke literatuur het duurst is, kunnen sommige ti tels niet meer worden aange- schaft. Van populaire schrijvers worden minder nieuwe exempla ren gekocht. Daardoor moeten mensen die een boek willen le nen, langer wachten. De boekbinderij van de Zeeuw se Bibliotheek moet 100.000 eu ro inleveren. Dat gaat ten koste van de kwaliteit van de collec tie, Dat is volgend jaar nog niet zichtbaar, maar op langere ter mijn wel, waarschuwt Jongejan. „Boeken gaan minder lang mee. Tijdschriften kunnen we niet meer inbinden, maar moeten we los bewaren. Daardoor raken ze gemakkelijker kwijt en gaan ze eerder kapot. We nemen een hy potheek op de toekomst." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De schelpdier sector is voor Zeeland veel te be langrijk om te worden geslacht offerd. De adviezen van de ad viesgroep Waddenzee, die voor stelt de mossel- en kokkelvisse rij versneld te verduurzamen, moeten dan ook van tafel. Dat heeft een brede Zeeuwse coalitie via de provincie in een brief aan minister Veerman van Landbouw laten weten. Het provinciebestuur, de vak bonden FNV, CNV en De Unie, de Kamer van Koophandel voor Zeeland, de Vereniging van Bra bants-Zeeuwse Werkgevers, MKB Zeeland en de gemeente Reimerswaal - waaronder het Zeeuwse schelpdiercentrum Yer- seke valt - vonden het tijd voor deze noodkreet richting het ka binet. De ministerraad be spreekt binnenkort de adviezen van de adviesgroep Waddenzee, waarin de oud-politici W. Meijer (PvdA), T. Lodders- Eltferich (CDA) en L. Hermans (WD) zaten. Om aan te geven dat het kabinet niet over één nacht ijs mag gaan, zetten de briefschrijvers nog eens op een rijtje hoe belang rijk de schelpdiersector voor Zeeland is. Met een geschatte ex portwaarde van driehonderd miljoen euro en een totale werk gelegenheid van enkele duizen den arbeidsplaatsen, is de be drijfstak één van de grootste werkgevers in de provincie, mel den zij. Vele tienduizenden toe risten komen er ook voor naar Zeeland. 'Kortom', luidt de con clusie, 'Zeeland zonder schelp diersector is voor ons én voor een groot deel van de Zeeuwse bevolking onvoorstelbaar'. Reële kans De adviesgroep Waddenzee rindt dat de kokkel- en mossel vissers binnen zeven jaar het roer radicaal moeten omgooien. De briefschrijvers onderkennen dat de sector moet werken aan betere, natuurvriendelijkere vis- methoden. maar een periode van zeven jaar is naar hun me- ning 'niet realistisch' De be drijfstak moet 'een reële kans en redelijke termijn worden ge boden'. Mosselkwekers voeren vandaag protestactie op het IJ in Am sterdam, Zij maken de tussen stop op weg naar Zeeland vanaf lie Waddenzee. De bezuiniging op de weten schappelijke collectie (135.000 euro, inclusief personeelskos ten) zal gevolgen hebben voor het onderwijs. Jongejan noemt met name de Roosevelt Aca demy die dit najaar de deuren opent. De Zeeuwse Bibliotheek zal vaker een beroep moeten doen op andere (universi teitsbibliotheken. Studenten en docenten moeten dus langer wachten op boeken. door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Van uitverkoop van de Zeeuwse havens is geen sprake. Na nieuwe onderhande lingen is de invloed van de ha ven van Rotterdam op Zeeland Seaports juist teruggedrongen. Een handreiking aan de onder nemingsraad van Zeeland Seaports. Dat zegt voorzitter G. de Kok van het havenschap in reactie op nieuwe kritiek van de or. Die heeft het bestuur negatief gead viseerd over het voornemen een Rotterdammer te benoemen als directeur van de Exploitatie maatschappij Schelde Maas (ESM), het samenwerkingsver band met Rotterdam. De or vreest dat Rotterdam de scepter gaat zwaaien over de Zeeuwse havens. Een ongenuanceerde voorstelling van zaken, vindt De Kok. „Ik begrijp dat het gevoel heerst. Ik hou er ook rekening mee, praat er over met de or. Maar het is een onterechte vrees." Toch staat de or net als een jaar geleden op de. barricade en dreigt opnieuw met een rechts zaak bij de Ondernemingska mer. „Dat is jammer. De onderne mingsraad probeert stelselmatig de samenwerking met Rotter dam aan de orde te stellen. Dat besluit is genomen. Het is een ge passeerd station." De vrees dat Rotterdam de baas wil spelen over de Zeeuwse ha vens is begrijpelijk. Zeker als een Rotterdammer directeur wordt van het samenwerkings verband ESM. „Het ligt genuanceerder. Toen het huidige bestuur vorig jaar aantrad, heeft het geluisterd naar het personeel. Ook het nieu we bestuur vond dat de samen werking met Rotterdam in dat stadium te ver ging. Het was de bedoeling de afdelingen com- Jongejan ontkent dat de verwij zing naar de toekomstige univer siteit een drukmiddel is om extra geld te krijgen. „Het is wel een waarschuwing. De Roos evelt Academy is steeds uitge gaan van een wetenschappelijke functie van de Zeeuwse Biblio theek zoals die er nu is. Dat zal lastiger worden, omdat er min der boeken direct voorhandeh zijn." Met ingang van volgend jaar merciële zaken en havenontwik keling van Zeeland Seaports di rect in zijn geheel onder te brengen bij ESM. Wij wilden meer evenwicht in de samenwer king. Meer invloed voor Zeeland dus. Het bestuur is daarom op nieuw gaan onderhandelen met Rotterdam over de invulling van de samenwerking. Uitkomst daarvan is dat de genoemde af delingen bij Zeeland Seaports blijven en dat mensen op pro jectbasis voor ESM worden inge zet." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Een jeugdhulp- verlener moet vooral aardig zijn, mensen op de juiste manier kunnen benaderen en over hu mor beschikken. Houding is be langrijker dan kennis en vaar digheden, vinden de jongeren al thans zelf. Dat blijkt uit het afstudeeron derzoek van zeven studenten van de hbo-deeltijdopleiding Maatschappelijk Werk en Dienstverlening van de hoge school Inholland, die een depen dance heeft in de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Maatschappelijk Werk en Dienstverlening fuseert binnen kort met de hbo-opleiding So ciaal-Pedagogische Hulpverle ning tot de nieuwe opleiding So cial Work. Deze bereidt studen ten voor op een baan in bijvoor beeld de jeugdhulpverlening, de psychiatrie, ouderenzorg of ver slavingszorg. De Hogeschool Zeeland neemt, met ingang van komend studie jaar, de deeltijdopleidingen over van Inholland. Daarnaast gaat zij Social Work als dagop- gaat de bibliotheek bovendien op weekdagen een half uur later open (10.30 uur) en een half uur eerder dicht (20.30 uur). Daar staat tegenover dat tegemoet wordt gekomen aan de wens van eenderde van de bezoekers om op zaterdagmiddag open te zijn. Dat gaat in op 1 oktober 2005 en geldt tot 1 april. In de zomer maanden is de bibliotheek zater dag gesloten. In ruil daarvoor heeft Rotter dam dus een post opgeëist „Dat is niet waar. Met Rotter dam is vorig jaar door het oude bestuur afgesproken dat zowel Zeeland Seaports als ESM elk een eigen directeur krijgt. Dat is ongewijzigd. Hans van der Hart is directeur van Zeeland Seaports én directeur van ESM. Omdat we de samenwerking an ders wilden inrichten, zijn wij opnieuw in. onderhandeling ge gaan. Uitkomst daarvan is dat Zeeland Seaports niet wordt uit leiding aanbieden, zodat Zeeuw se jongeren die van school ko men in Vlissingen terecht kun nen en niet meer naar Breda of Rotterdam hoeven uit te wijken. Met het oog op de ontwikkelin gen heeft Inholland zeven stu denten gevraagd te onderzoeken op wat voor manier de opleiding Social Work aandacht zou moe ten besteden aan jeugd. Zij spra ken daarvoor met docenten, oud-studenten, beleidsmensen, hulpverleners maar ook met jon geren zelf en vroegen hun wat zij van een jeugdhulpverlener verwachten. Resultaten De resultaten van het onderzoek werden gistermiddag in de Hoge school Zeeland gepresenteerd. De antwoorden van de volwasse nen waren volgens de studenten 'redelijk voorspelbaar en niet vernieuwend'. De reacties van de jongeren ver raste hen veel meer. Die vinden de houding van de hulpverlener veel belangrijker dan kennis en vaardigheden. Die moet vooral goed met jongeren kunnen om gaan en op de juiste manier con tact leggen. „Met humor krijgt Voor de 170 medewerkers is een sociaal statuut afgesloten. Nie mand wordt gedwongen ontsla gen. Wel verdwijnen uiteinde lijk zes tot twaalf volledige ar beidsplaatsen. Omdat bij de bi bliotheek veel mensen in deel tijd werken, is nog niet duide lijk hoeveel mensen hun baan kwijtraken. De financiële problemen heb ben ook gevolgen voor andere bi bliotheken in Zeeland. Zij moe- gehold. Rotterdam wilde daar op, via de Raad van Commissa rissen, direct invloed kunnen uit oefenen op de directie. We heb ben met Rotterdam afgesproken dat naast Van der Hart een Rot terdammer directeur wordt van ESM. Dus er komen twee direc teuren aan het hoofd van ESM. Dat is inderdaad een onderhan delingsresultaat. De directeuren regelen de zaken op de achter grond. Veel interessanter is dat een commercieel manager het ge zicht naar buiten wordt en de ac- de hulpverlener veel meer ge daan bij de jongere, aldus de jon geren", concluderen de studen ten. „Tevens willen jongeren zelf ervaren en niet betutteld worden." Geen notie De onderzoekers tekenen erbij aan dat 'de jeugd wellicht geen notie heeft van wat een hulpver lener leert tijdens de opleiding' en dat de beroepshouding mede wordt bepaald door het toepas sen van opgedane kennis. Desondanks zijn de uitkomsten wat hen betreft een duidelijk sig naal. De opleiding Social Work zou veel aandacht moeten beste den aan de basishouding van een hulpverlener, zo luidt hun aanbeveling. De studenten ge ven aan dat zelf gemist te heb ben tijdens hun opleiding. In de praktijk betekent het dat vooral gespreksvaardigheden zouden moeten worden ge traind. Verder doen de studen ten de suggestie te werken met rollenspellen en 'snuffelstages'. Ook kunnen aankomende hulp verleners ervaring opdoen door gewoonweg op jongeren af te stappen. ten meer gaan betalen voor het administratieve werk dat de Zeeuwse Bibliotheek voor hen verricht. Directeur Jongejan hoopt nog op een oplossing voor de tekor ten. De begroting voor 2005 wordt binnenkort behandeld door Provinciale Staten en de ge meenteraad van Middelburg. Zij kunnen nog besluiten dat niet of minder bezuinigd moet worden. quisities voert. We zoeken daar voor nog naar een geschikt ie mand." Dus er komen twee kapiteins op één schip. „Als je afspreekt samen te wer ken en Rotterdam de helft van de rekeningen laat betalen, is het redelijk dat daar zeggen schap tegenover staat. Rotter dam loopt ook financiële risi co's." Objectief gezien logisch. Maar het neemt de vrees dat Rotter dam de scepter zwaait niet weg. „Dat begrijp ik niet." Het gaat om het gevoel. De Zeeuwse havens zijn bezig vol wassen te worden. Rotterdam is dat al jaren en is veel gewiek ster. Het gaat dus om de verhou dingen tussen de twee directeu ren. „U suggereert ongelijkheid. Daar ben ik absoluut niet bang voor." De ondernemingsraad voedt tel kens dat gevoel, of het terecht is of niet. „Dat is niet goed voor de beeld vorming van de Zeeuwse ha vens. Het is ook niet goed dat we onze energie daarin moeten steken. Eigenlijk moeten we hoognodig aan de slag." Maar u kunt niet verder. Er ligt een negatief advies van de or. „Daarover gaan we in gesprek met Rotterdam. Nog zeker voor de zomer. Gelukkig gaat het ge wone werk door. De discussie over de WCT raakt de samen werking met Rotterdam. Als daarover meer duidelijkheid komt, krijgt de samenwerking meer inhoud." Is 'de naam bekend van de Rot terdammer die naast Van der Hart directeur wordt van ESM? „Er is een voorgenomen besluit genomen, maar nog niet formeel bekrachtigd. Tot die tijd kan ik die naam nog niet noemen." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het onderwijs aan kinderen uit asielzoekers centra dreigt de komende jaren in de knel te komen. Er komt waarschijnlijk minder geld voor beschikbaar en de betrokken scholen zien de mogelijkheden om ervaringen en vaardigheden met elkaar te delen, afnemen. Dat zegt L. Bosselaar, directeur van samenwerkingsschool De Iris in Middelburg. De school is een gezamenlijk initiatief van de basisschoolbesturen op Wal cheren. Voornamelijk kinderen uit het asielzoekerscentrum wor den bij De Iris opgevangen, waarbij het leren van de Neder landse taal centraal staat. Mo menteel zijn er ruim zeventig kinderen, verdeeld over 24 natio naliteiten. „Onze toekomst is niet rooskleu rig", zegt Bosselaar. „Geldstro men veranderen of drogen op binnen twee of drie jaar. Samen met de schoolbesturen en de overheden moeten we naar een oplossing zoeken om toch te kun nen blijven zorgen voor een goe de opvang." De geldzorgen worden vooral veroorzaakt door aangekondig de veranderingen in het systeem op basis waarvan scholen moge lijkheden krijgen om leerlingen MIDDELBURG - Tegen zes mannen zijn gisteren bij de rechtbank in Middelburg we gens mensensmokkel gevange nisstraffen van twintig maan den tot 2,5 jaar geëist. De verdachten variëren in leef tijd van 19 tot 30 jaar en zijn af komstig uit Wageningen, Scha- gen, Duiven, Bergen op Zoom en Rilland. Officier van justitie J. Groen vond ook bewezen dat ze deel uitmaakten van een criminele or ganisatie, die vreemdelingen uit het Midden-Oosten smokkelde naar Engeland, Zweden en Noor wegen. Ook maakte men ge bruik van valse paspoorten. Het onderzoek in Nederland be gon toen eind februari vorig jaar in een vrachtwagen op het terrein van Dartline in Vlissin gen vreemdelingen werden aan getroffen. Dit leidde tot de aan houding van één van de verdach- met achterstanden extra te hel pen. Bosselaar: „Dat kan grote financiële consequenties hebben op materieel en personeelsge bied." Een andere ontwikkeling die zorgen baart is dat diverse locaties voor asielopvang in de provincie recent zijn gesloten. De scholen waar de kinderen uit die centra naartoe gaan, vormen netwerken om de opgebouwde kennis en ervaring te bundelen „Steeds meer scholen verdwij nen uit het netwerk", signaleert Bosselaar. „Ik zie dat als een ge mis." De Iris heeft haar zorgen inmiddels aangekaart bij de Pro vinciale Onderwijsraad. Die heeft aangeboden, waar moge lijk, de school te steunen. Behalve kinderen uit het asiel zoekerscentrum telt De Iris ook zo'n twaalf ama's, alleenstaan de minderjarige asielzoekers Die hebben vaak specifieke pro blemen, vooral op sociaal-emo tioneel gebied. „We kunnen goed het verschil merken met kinderen die uit een gezinsver band komen." De samenwer kingsschool kan niet altijd vol doende inspelen op de proble men van ama's. „Het zijn din gen waar we af en toe niet de baas over zijn. Wij hebben eigen lijk geen faciliteiten voor hun problemen." De Iris doet daar om een beroep op instanties zo als Emergis. ten, wiens naam in verband was gebracht met mensensmokkel in Italië. Daar werden lijken in een vrachtauto gevonden. Vijf van de zes verdachten ont kenden elke betrokkenheid bi] de tien transporten. De meesten beweerden zelf naar Engeland te willen. Alleen de dertigjarige man uit j Bergen op Zoom was bereid zijn aandeel bij negen smokkeltrans- porten in vrachtwagens en zee containers toe te geven. Tegen hem werd twintig maanden geëist. Raadsman J. Boone vond de dag vaarding nietig en vroeg de rechtbank, zijn cliënt vrij te spreken. Strafpleitster S. Köller sloot zich hierbij aan. Ze zei dat haar cliënt, die eerder is veroor deeld voor mensensmokkel, het gros van de feiten niet eens kan worden aangerekend. „Hij zat toen al gedetineerd." Uitspraak op 16 juni. vrijdag 4 juni 2004 swb GOES - In de actie Een ton voor water zijn in Zeeland meer dan vierduizend regentonnen verkocht. Dat levert ongeveer 22.700 euro op voor drinkwaterprojecten in Bangladesh. Van dat geld worden 800.000 toiletten en 6500 drinkwaterpompen geïnstalleerd. Verder worden 96.000 testen uitgevoerd om te onderzoeken of water is vervuild met arsenicum. Ook worden 11.000 trainingen gegeven over milieu en gezondheid. De actie, met het doel Zeeuwen bewust om te leren gaan met water, was het meest succesvol in de gemeente Borsele. Daar zijn van 2001 tot en met dit jaar 691 regentonnen verkocht, op een totaal in Zeeland van 4393. Huishoudens konden kiezen uit vijf tonnen, uiteenlopend van een hangehde regenton voor een balkon met een inhoud van tien liter, tot een kunststof ton van 220 liter. Van elke ton gaat vijf euro naar drinkwaterprojecten in Bangladesh. BORSELE - De tanker Sea Splendor, varend onder Pana mese vlag, is gisteren aan het begin van de avond vastgelo pen op een zandbank in de Everingen even ten zuiden van Borssele. Het schip lag in een ankergebied om te bunke ren, maar raakte op drift en dreef langzaam op de zand bank, net toen het tij was gaan zakken. Vier sleepboten deden kort daarna een poging het schip los te trekken, maar toen dat mislukte, werd besloten een volgende po ging te wagen bij hoog water. Of dat is gelukt, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. De Sea Sp lendor is geladen met bijna 29.000 ton gasolie. OOSTBURG - Je moet evèn goed kijken om ze te ontdek ken, want met hun grijze kleur en natuurlijke vorm val len ze niet direct op in het straatbeeld. Maar de nieuwe Pinopalen in het centrum, van Oostburg vervullen hun taak: soms zie je een kind spelen met zo'n zuil. Ze kunnen er telspelletjes mee doen, puzzeltjes maken, er is een paal waar doorkijkjes in zitten en er is een paal waar muziek uit komt. Zo staan er sinds kortgeleden zes nieuwe Pi- no-zuilen in het centrum van Oostburg. Ze zijn neergezet op initiatief van de gemeente Sluis en de lokale onderne mersvereniging VOO. Het is een vervolg op de inrichting van het Eenhoornplantsoen met de springende waterfon teinen en ander spelmateriaal dat op de televisieheid Pino is gebaseerd. Het achterliggend idee is de kinderen van be zoekers te vermaken, terwijl de ouders winkelen. RILLAND - Er moet een einde komen aan te luid spelen de radio's in het kassengebied van Rilland. Bewoners van de nabij gelegen Middenhof die al een paar maanden kla gen over geluidsoverlast, vinden nu burgemeester en wet houders van de gemeente Reimerswaal aan hun zijde. De gemeente gaat zo snel mogelijk overleggen met de on dernemers in het kassengebied in de hoop daarmee de overlast zoveel mogelijk te beperken. Tegelijkertijd wil len de bestuurders een extra bepaling opnemen in het Be sluit Glastuinbouw, waarmee geluidsoverlast ook formeel kan worden bestreden. Omwonenden van het kassenge bied klaagden de afgelopen maanden vooral over de ra dio's van bouwvakkers die op de nieuwe locatie van Agro- care bezig zijn. ANTWERPEN - Een hevige brand op een autoschip zorgde woensdagavond voor behoorlijk wat paniek in de haven van Antwerpen. Laat in de namiddag vatte een aan boord gebrachte auto vuur. De aanwezige werklui probeerden eerst de brand op de Seatrust nog zelf te blussen maar pas met de hulp van de brandweer kon het vuur worden be dwongen. De brand veroorzaakte wel ernstige schade. Door de brand kapseisde het autoschip en belandde met de brug op de kade. foto Wim Kooyman Voorzitter Zeeland Seaports vindt dat Zeeuwse belangen niet worden verkwanseld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15