PZC Zandsuppleties moeten anders CDA Vlissingen boos op burgemeester SI* Gezocht: liefhebbers voor maquette Collectie Bevelands museum wordt ontsloten Waterschap stelt verhuizing uit Rijkswaterstaat mag projecten niet langer in één pakket aanbesteden Hersenletsel Man aangehouden na inbraak Vandalisme bij school Vlissingen Politie rolt hennepkwekerij op Politie zoekt graffiti-spuiters Terneuzen wil minder licht De frambooste manier om op je cholesterol te letten. zeeuwse almanak Vermakelijk Redactie: 0113-315649 vwvw.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 4 juni 2004 Russische finale Roland Garros editie Walcheren door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Rijkswater staat moet de aanbesteding van zandopspuitingen langs de Ne derlandse kust, onder meer in Zeeland, overdoen. De Raad van Arbitrage in Utrecht heeft dit raid in een rechtszaak die was aangespannen door het Slie- drechtse baggerbedrijf De Boer-Dutch Dredging. Welke ge volgen de uitspraak heeft voor nog uit te voeren zandsupple ties, is nog niet bekend. Volgens de Raad van Arbitrage, die recht spreekt in geschillen in de bouw, heeft Rijkswater staat in strijd gehandeld met Eu ropese richtlijnen. Alle zandop spuitingen voor Nederlandse stranden zijn dit jaar voor het eerst in één pakket aanbesteed. De grote baggerbedrijven Blan kenvoort en Boskalis sleepten de opdracht in de wacht, tot er gernis van de kleinere speler in de baggerwereld De Boer-Dut- ch Dredging. „We willen ook een redelijke kans hebben op het binnenhalen van deze projecten", licht ad junct-directeur H. van de Graaf van het Sliedrechtse baggerbe drijf toe, „en die hadden wij en andere kleinere bedrijven in die nieuwe aanbestedingsprocedure veel minder. De Raad van Arbitrage heeft het bezwaar van De Boer-Dutch Dredging onderkend en Rijkswa terstaat, directie Noordzee, te- to 3. o, vvi s*vangsV van Westkapelle. Voor dit na jaar staat nog een aantal wer ken op de rol, na het toeristensei zoen. Het vonnis is daarop wel van toepassing. In Zeeland gaat het om het opspuiten van de stranden bij Oranjezon (Oostka- pelle), langs de Noordzee-kust van Noord-Beveland en ter Oranjezon De uitspraak geldt niet voor werken die al in uitvoering zijn, zoals de grote zandopspuiting tussen Domburg en de zeedijk (Advertentie) GOES - De vereniging Cere braal houdt woensdag 23 juni in Goes een lotgenotenbijeenkomst voor mensen met niet-aangebo- ren hersenletsel. De bijeenkomst van de afdeling Brabant/Zeeland wordt geleid door leden die zijn opgeleid om lotgenoten te ondersteunen. De bijeenkomst in hotel Terminus begint om 14.00 uur. hoogte van het Nollebos bij Vlis- singen. Wat Rijkswaterstaat gaat doen, is nog niet bekend. Een woord voerster van de directie Noord zee laat weten dat eerst de schriftelijke uitleg van de Raad van Arbitrage wordt afgewacht. Die komt naar verwachting bin nen twee of drie weken. „Waar schijnlijk moeten we de aanbe stedingen opnieuw in overwe ging nemen", stelt de woordvoer ster voorzichtig. Zij gaat er des ondanks vanuit dat de planning van de werkzaamheden niet in gevaar hoeft te komen. „We heb ben nog tijd." Van de Graaf van De Boer-Dut ch Dredging verwacht dat de verschillende projecten straks per stuk of in kleinere combina ties zullen worden aanbesteed. Hij voorziet eveneens geen pro blemen voor de planning. „Rijks waterstaat is er toch veel aan ge legen de kustlijn door zandop spuitingen op z'n plaats te hou den." Rijkswaterstaat beoogde met de nieuwe aanbestedings procedure de kosten te drukken, vermoedt Van de Graaf. Hij denkt dat dit niet is gelukt. „Het is immers veel doorzichti ger én eerlijker per project de goedkoopste te nemen." MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag een 34-jarige Middelburger aangehou den die had ingebroken in een bedrijfspand aan de Oude Veerseweg in Middelburg. De inbraak mislukte doordat de man toen hij in het pand was het geluid van een auto hoorde. Hij ging er vervolgens zonder buit vandoor. De politie kon hem om half twee aanhouden op de Noord- monsterweg. De verdachte heeft inmiddels bekend. VLISSINGEN - Onbekenden hebben voor duizenden eu ro's schade aangericht aan een school in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Er werden onder meer negen ruiten ingegooid en pijpen op het dak kapot getrapt. Een fiets- rek werd losgetrokken en op het dak gegooid. MIDDELBURG - De politie heeft een hennepkwekerij aan de Seissingel in Middelburg opgeruimd. In een loods werden bijna vijfhonderd planten gevonden. De planten en de apparatuur zijn in beslag genomen. Een 55-jarige Middelburger is aangehouden. De man is ingesloten. MIDDELBURG - Vandalen hebben ergens tussen 23.15 uur woensdag en de vroege donderdagmorgen een groot aantal afbeeldingen en teksten aangebracht op het ge bouw van de scholengemeenschap CSW aan de Elzenlaan in Middelburg. Ook in de omgeving van het schoolge bouw waren de graffiti-spuiters bezig geweest. De politie is op zoek naar getuigen of personen die hierover informa tie kunnen geven. Ook anonieme tips zijn welkom. Voor meldingen kan men terecht bij bureau Achter de Houttui nen in Middelburg of op telefoonnumer 0900-8844. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil de openbare verlichting korter laten branden. Ook wil het college de verlichting op bepaalde plaatsen verminderen. Terneuzen telt in totaal meer dan 11.000 lantaarnpalen. Het laten branden van de lampen bovenin die palen kost de gemeen te jaarlijks 300.000 euro. De gedateerde maquette op de zolder van wat nu nog het stadhuis in Middelburg is. door Nadia Berkelder pand geen plek meer voor is. Op tafel staat een enorme maquette van Middel burg. Het hele centrum van de stad is na gebouwd, de gebouwen zijn stuk voor stuk herkenbaar, het zijn allemaal afzon derlijke houten blokjes. De bomen zijn groene balletjes op een stokje. De maquette is dik veertig jaar oud, uit 1962, en volgens de tekst die erop zit ge plakt 'gemaakt aan de hand van de toen bestaande situatie en de toen levende plannen'.De Vitrite staat nog gewoon langs het kanaal, de oude gevangenis aan de Blauwe Dijk is er nog. De weg rich ting Sint Laurens ziet er heel anders uit en een aantal wijken ontbreekt helemaal. MIDDELBURG - Bij een verhuizing kom je vaak ineens spullen tegen waar je ei genlijk geen plek meer voor hebt. Bij de gemeente Middelburg is dat niet anders. Op de zolder van het oude stadhuis staat nog een verzameling oude maquettes. De verhuizing van de gemeente naar het nieuwe stadskantoor aan de Kanaal weg is in volle gang. Verhuizers lopen met steekkarretjes door het oude stadhuis, de dingen die mee moeten zijn ingepakt. He lemaal in de nok van het historische ge bouw staan spullen waar in het nieuwe Natuurlijk is ook het gebied rond het Ka naal door Walcheren heel anders dan te genwoordig. De goederenloods hoort ei genlijk niet meer thuis op een maquette van Middelburg: die staat nu in Goes. De nagemaakte stad heeft in de loop der jaren wat averij opgelopen. Dwars door het centrum loopt, precies door de Gene raal Berghuijskazerne, een diepe scheur. Alsof Middelburg bovenop een breuklijn is gebouwd. De toren van de Lange Jan is weg, afgeknakt net boven de kerk. De watertoren is omgevallen, het topje van de Oostkerk ligt ernaast en sommige hui zen zijn van hun plaats geraakt. Het gemeentebestuur wil van de maquet te af, net als van de rest van de modellen die nog op zolder staan. Bij voorkeur wor den de bouwwerkjes in bruikleen gege ven aan stichtingen of musea. Voor de grote maquette van het centrum is Minia tuur Walcheren benaderd. De gemeente heeft nog ongeveer een maand de tijd om een bestemming voor de maquettes te vin den. Tegen die tijd moet ook de zolder leeg zijn. Verhuizing Vandaag is het gemeentehuis dicht in ver band met de verhuizing. Maandagmid dag om twaalf uur gaat het nieuwe stads kantoor open voor publiek. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen heeft zich de woede op de hals gehaald van de CDA-fractie. Aanleiding is een column in het huis-aan-huis- blad De Faam, waarin zij schrijft mee te zullen doen aan de burgemeestersverkiezingen. Het CDA vindt dat de column, die betaald wordt door de ge meente, niet bedoeld is voor 'per soonlijk gewin'. De fractie heeft gisteren schriftelijke vragen ge steld. In de column schrijft de Vlissing se burgemeester dat mensen haar op straat regelmatig vra gen of zij ook straks meedoet aan de burgemeestersverkiezin gen wat zij vindt van de geko zen burgemeester. „Op de eerste vraag", schrijft Van Dok-van Weele, „is mijn antwoord vol mondig ja. Ik doe mee, want ik hou van mijn vak. Na een lange loopbaan als benoemde bestuur der vind ik het spannend en inte ressant om zo'n verandering mee te maken en vorm te ge ven." Haar antwoord op de tweede vraag neemt wat meer ruimte in beslag. De burgemeester schrijft dat een gekozen burgemeester straks geen voorzitter meer kan zijn van de gemeenteraad. „Dat is in heel grote steden misschien wel goed, maar ik vind het voor Vlissingen niet handig." Een burgemeester is momenteel zo wel voorzitter van het college van B en W als van de gemeente raad. De gekozen burgemeester moet ervoor zorgen dat hij of zij na vier jaar opnieuw gekozen wordt. Daarom zal de burge meester concrete zaken moeten realiseren 'die de mensen gun stig stemmen'. Er is dan minder tijd voor een coördinerende rol op de achtergrond. Het CDA schrijft met 'grote ver bazing' de column te hebben ge lezen. De fractie vindt de ge meentelijke informatiepagina bedoeld is voor het uitdragen van het collegebeleid. De chris ten-democraten vinden dat de burgemeester in de column re clame maakt voor haarzelf. Het CDA vindt dat burgemeester de kosten dan ook maar moet beta len. De vertrouwde smaakmaker van Nederland introduceert heerlijk verse dressings om je salade in een handomdraai bijzonder en lekker mee te maken. Ze zijn bereid met verse zuivel naar authentiek Frans recept en hebben een karakteristieke frisse smaak. De dressings zijn te vinden in het koelschap bij de voorverpakte sla in de varianten Tuinkruiden, Mosterd en Blauwe Kaas. Nu verkrijgbaar in de supermarkt, adviesprijs 2.29. Je kunt op je cholesterol letten en tóch genieten van een heerlijke yoghurtdrink: Vifit Choless Control framboos. Wil je Choless Control gratis proberen? Kijk op de verpakking voor de voorwaarden. Vifit Choless Control is er als yoghurt in de smaken perzik en aardbei en als yoghurtdrink in de smaken limoen en framboos. door Mieke van der Jaqt GOES - Over twee jaar is de he le collectie van het Historisch Museum De Bevelanden in Goes direct toegankelijk voor onder zoek. Het museum heeft van Ra bobank De Bevelanden ruim 17.500 euro gekregen om de 12.000 voorwerpen die in het de pot van het museum zitten, met foto's en omschrijvingen digi taal te catalogiseren. Het mu seum denkt voor de onderne ming twee jaar nodig te hebben. Minstens zo'n belangrijke taak voor het museum als het ten toonstellen van de Bevelandse cultuur en geschiedenis, is het conserveren en toegankelijk ma ken van de voorwerpen die het museum heeft gekregen of die het beheert. Alles wat er in de pot is, staat nu op lange lijsten die maar op één manier gerang schikt zijn. Wie een bepaald ob ject zoekt of wil weten wat er aan bijvoorbeeld schilderijen of klederdachten in het depot is, kan gerust een dag uittrekken om handmatig door de kaarten bakken te vlooien. Nu er geld is om medewerkers van het museum en vrijwilligers foto's en omschrijvingen in de computer te laten invoeren, kan over een paar jaar iedereen zoe ken. Met het invoeren van een simpele term en een druk op de knop komen foto' s en omschrij vingen binnen seconden op het scherm, met de mededeling waar en hoe het voorwerp is op geslagen. Voor onderzoekers opent dat veel perspectieven maar ook voor het museum zelf is het handig. door Mieke van der Jaqt GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden heeft de voorgeno men verhuizing van Middel burg naar Goes tot na de zomer vakantie uitgesteld. De verhuizing naar het nieuwe kantoor in het Middelburgse Stationsgebied, zou plaatsvin den op 6 juli. Nu niet duidelijk of de oplevering volgende week donderdag kan doorgaan, ziet het waterschap voorlopig af van de snelle verhuizing. Het waterschap Zeeuwse Eilan den, dat vanaf de fusie eind ja ren negentig in Goes is geves tigd, besloot een paar jaar gele den naar Middelburg te verhui zen. In het nieuw te ontwikke len Stationsgebied werd een mooie, goedkope plek vrijge houden naast het nieuwe stads kantoor van Middelburg. Archi tect Taco Tuinhof tekende de kolossen en aannemer HBG werd ingehuurd voor de uitvoe ring. HBG zou het waterschapkan toor op 10 juni opleveren, maar er moet nog veel gebeuren. Vol gens een woordvoerder van het waterschap zijn een aantal za ken nog onvoldoende afge werkt. „Tussen 10 juni en 6 juli is het toch al kort dag. Er moe ten ingewikkelde telefoonlij nen en bekabelingen worden aangebracht. In zo'n verhuispe- riode moet er enorm veel gebeu ren. Als dat in nog kortere tijd moet, komen we in de proble men." Het uitstel maakt voor de werk nemers van Zeeuwse Eilanden weinig uit. In de vakantieperio de zijn er veel minder mensen in het kantoor. Bovendien zit het waterschap in Goes niet op een schopstoel. Het schap heeft het pand, Magnolia, al ver kocht aan een projectontwikke laar en huurt het gebouw per kwartaal. Die huur moet even worden verlengd. Het waterschap is nog aan het uitzoeken wat het uitstel finan cieel betekent en of de eventue le meerkosten op de aannemer kunnen worden verhaald. Het stadskantoor van Middel burg is bijna klaar. Helaas is het voorlopig nog maanden onbereikbaar voor fietsers en voetgangers, maar geen nood. Bij de afdeling communicatie werken mensen die met lof zijn geslaagd voor het diplo ma: hoe verkoop ik een puin hoop? In de huis-aan-huisbladen wordt de Middelburgers ver teld hoe ze naar het nieuwe Paleis aan het Kanaal kun nen komen. Fietsers moeten een lange om weg maken. Ze kunnen het stadskantoor dan van diverse zijden zien. Het gemeentebe stuur noemt deze route: stads kantoor van alle kanten. Voetgangers bereiken het ge meentekasteel via een mooie wandeling door de parkeer kelder van het waterschaps kantoor. Deze tocht heet: avontuurlijke route. Ongetwijfeld zullen de inwo ners hier de humor van in zien. Maar ze voorzien ook al wat de Middelburgse bestuur ders met al dit leuks gaan doen: vermakelijkheidsbelas ting heffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11