VS pakken Saoedische terreur aan PZC EU-ministers manen Zalm tot terugbrengen begrotingstekort KijkshopKnaller Opec vergroot olieproductie Opstandige troepen nemen stad Congo in Soevereiniteit Irak is tot begin 2006 vooral poppenkast Afrika is economische ramp van de twintigste eeuw lok moslimorganisatie Al Haramain in Nederland ligt onder vuur Agenten Israël nishandelden Palestijnen Vloskou laakt actie van Georgië in Zuid-Ossetië Kans op bekeuring in België stijgt Jongen (8) verdacht van intimidatie Schepen Antwerpen gaat vrijuit Bekende Britten pleiten voor hulp Ieren rijden onder invloed drugs TREKKER VAN DE WEEK VERF& kiBBS weer aan de slag...? donderdag 3 juni 2004 an onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De manier laarop Afrika zich de afgelo- »n decennia heeft ontwikkeld 'de grootste economische tra- jdie van de twintigste eeuw'. kt staat in een rapport van het Fereld Economisch Forum dat Isteren is gepubliceerd.. iviil in 1970 een op de tien ar- dan toen zij onafhankelijk wer- per jaar. De oorzaken van het doen zijn Botswana en Mau Terwijl in 1970 een op de tien ar men in de wereld Afrikaan was, waren er dat in 2000 twee op de tien. De economische groei in de afge lopen dertig jaar was in zwart Afrika zo gering dat de meeste landen er nu slechter voor staan dan toen zij onafhankelijk wer den. Het inkomen per hoofd van de bevolking in zwart Afrika is nu 163 euro minder dan in 1974, aldus het rapport. Dat is een da ling van 11 procent over 25 jaar, terwijl de rest van de wereld een groei meemaakte van 2 procent per jaar. De oorzaken van het uitblijven van groei' variëren per land. Hoofdoorzaken zijn oorlo gen, corruptie, het -ontbreken van orde en gezag, slecht fiscaal beleid, ontoereikende infrastruc tuur en lage investeringen. Landen die het relatief goed doen zijn Botswana en Mauriti us. Zij scoren hoog op de Groei Prestatie Index, die aan het rap port is toegevoegd. Botswana komt als eerste uit de bus van 25 Afrikaanse landen, maar staat slechts op de 36ste plaats op een wereldwijde lijst van 102 landen. Tsjaad sluit de Afrikaan se lijst en is wereldwijd gezien nummer 101. Ook het ooit welva rende Zimbabwe doet het niet goed: het staat op de Afrikaanse lijst op de 22ste plaats en we reldwijd op nummer 97. Het rapport is gepresenteerd op de Afrikaanse Economische Top in het Mozambikaanse Maputo. AP pn onze redactie buitenland PASHINGTON - De Verenigde taten en Saoedi-Arabië treden p tegen buitenlandse filialen an de Saoedische 'liefdadig- eidsorganisatie' Al Haramain i Nederland, Afghanistan, Al- anië, Bangladesh en Ethiopië. Ie organisatie wordt verdacht an het financieel steunen van ïoslimterrorisme. ie Saoedische overheid heeft Al faramain al in 2003 opgedra- en alle buitenlandse vestigin- en te sluiten, maar uit nader on- ierzoek is gebleken dat er nog ërscheidene actief zijn. Het ind poogt al langer organisa- ies te ontmantelen die buiten e grens opereren als liefdadig- Seidsorganisaties, maar eigen lijk actief zijn als financiers van terreurdaden of als verspreiders van extremistisch gedachte goed. Saoedi-Arabië kondigde gisteren de oprichting aan van een nieuwe organisatie die alle activiteiten van deze liefdadig heidsorganisaties gaat overzien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldde dat de vijf be trokken filialen op de zwarte lijst komen van instellingen die steun bieden aan het terrorisme. Het departement meldt dat de betrokken organisatie in ver band gebracht kan worden met Al Qaeda. El Tawheed Het Nederlandse filiaal van Al Haramain is volgens een lijst van het departement gevestigd in Amsterdam, op hetzelfde JJILISI - Rusland heeft Geor- jë gisteren beschuldigd van pro- ocerend optreden in de regio luid-Ossetië, waar de regering D Tbilisi eerder deze week mili- airen op enkele controleposten tationeerde. ïet Russische ministerie van luitenlandse Zaken waarschuw- le voor 'zeer ernstige en onvoor- pelbare gevolgen'. )e Georgische premier Zoerab 'jvanija reageerde verbolgen en pees er op dat Zuid-Ossetië [een autonome republiek is, naar formeel volledig onder be tuur van Tbilisi valt. De span- iingen tussen Tbilisi, Moskou 'an onze redactie buitenland 1EIROET - De Organisatie van Mie-Exporterende Landen Opec) zal vandaag tijdens over- eg in Beiroet vrijwel zeker haar iroductie fors vergroten. Diver- e Olieministers van het elf lid- taten tellende oliekartel zeiden [isteren dat dat noodzakelijk is m de hoge olieprijzen te tempe- let verst ging Algerije door oor te stellen om alle oliekra- len voorlopig helemaal open te etten. Daarmee zou de Opec la- en zien tot drastische maatrege- en bereid te zijn om de onge- ERUZALEM - Drie Israëlische [renswachten zijn gisteren aan- [eklaagd wegens mishandeling an twee Palestijnse jongens. )e twee beschuldigen de agen- en ervan hen te hebben gesla- [en en te hebben gedwongen rind te eten. )e grenswachten hebben be iend. Ze kunnen maximaal veer- ien jaar krijgen. ANP/RTR (Advertentie) adres als de omstreden moskee El Tawheed. Die kwam eerder dit jaar in het nieuws wegens de verkoop van opruiende lectuur. Bestuurslid F. Zaari van de El Tawheed-moskee legt uit dat een van de bestuursleden van de moskee ook de woordvoerder is voor Al Haramain in Nederland. Verder heeft de liefdadigheidsor ganisatie een postadres bij de Amsterdamse moskee. Volgens Zaari heeft Al Hara main geen banden met terreuror ganisaties en zeker niet met Al Qaeda. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) heeft zojuist een onderzoek naar Saoe dische invloeden op het gebied van moslimextremisme in Ne derland afgerond en haar bevin dingen opgeschreven in een rap port. Volgens de AIVD biedt mi nister Remkes van Binnenland se Zaken dit waarschijnlijk be gin volgende week aan de Twee de Kamer aan. ANP en Zuid-Ossetië zijn gestegen sinds de Georgische president Michail Saakasjvili aankondig de de separatistische regio's Abchazië, Adzjarië en Zuid-Ossetië in het gareel te brengen. Georgische militairen namen maandag posities in Zuid-Ossetië in. Officieel ging het om maatregelen tegen smok kel. De troepenstationering leidde tot vrees voor een botsing tus sen Georgië en Rusland over de regio, waar ongeveer 80 procent van de ingezetenen een Russisch paspoort heeft en de Russische roebel veel wordt gebruikt. AP rustheid over de olietoevoer weg te nemen. Concreet deden de Verenigde Arabische Emiraten de toezegging om deze maand dagelijks 400.000 vaten (van 159 liter) extra op de markt te breng en. Dat viel in goede aarde op de termijnmarkten. De olieprij zen daalden weer iets nadat ze dinsdag nog fors waren geste gen door nervositeit over de vei ligheid in Saoedi-Arabië. Daar vielen terroristen in het weekein de een wooncomplex van wester se werknemers in Khobar aan, waarbij 22 doden vielen. Volgens Opec-voorzitter Purno- mo Yusgiantoro, die gisteren in Beiroet arriveerde, produceren alle Opec-lidstaten 28 miljoen vaten per dag. Dat is inclusief de productie van Irak, dat nog geen quotum toegewezen heeft gekregen. Yusgiantoro gaf aan dat er wat de Opec betreft nog meer dan 10 procent aan onbe nutte productiecapaciteit op de markt gebracht kan worden. Die ruimte is vooral aanwezig bij Saoedi-Arabië en in kleinere mate bij de Verenigde Arabi sche Emiraten. De overige Opec-leden, zoals Venezuela, Iran en Libië, zitten zo goed als aan hun maximum. ANP pagina 23 benzineprijs moet met 20 procent dalen Een Zuid-Afrikaanse militair rent langs een groep vluchtelingen bij een post van de VN-missie Monuc in Bukavu, waar gevechten uitbra ken tussen regeringstroepen en opstandige militairen. foto Riccardo Gangale/AP van onze redactie buitenland KINSHASA - Honderden men sen hebben gisteren in de Congo lese hoofdstad Kinshasa op ge welddadige manier hun woede geuit over de val van de oostelij ke stad Bukavu. Zij betoogden voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. De demonstranten zeiden dat de VN de verovering van de stad door opstandige militairen had den moeten voorkomen. Volgens een woordvoerder van de VN-missie in de Democrati sche Republiek Congo, Monuc, werden enkele voertuigen van de organisatie beschadigd. Ze- ker een auto ging in vlammen op. De relschoppers reageerden op de ontwikkelingen in het oos ten van Congo aan de grens met Rwanda. Afvallige militairen in de provincie Zuid-Kivu claim den eerder gisteren dat zij de hoofdstad Bukavu op rege ringstroepen hadden veroverd. Een zegsman van de Monuc be vestigde later op de dag de val. Bij de strijd de afgelopen dagen rond en in Bukavu vielen zeker zestig doden. Waarnemers spreken over een zware slag voor het kwetsbare vredesproces in het uitgestrekte Midden-Afrikaanse land. Het ge weld bemoeilijkt de pogingen van de overgangsregering om in het verscheurde land na vijf jaar burgeroorlog het centrale gezag te herstellen. De opstandige strijders in het oosten van Congo hadden op grond van vredesovereenkom sten van vorig jaar moeten wor den opgenomen in het nationale leger. Zij hadden volgens de plannen hun wapens moeten af geven in opvangkampen. Veel opstandelingen zijn etnisch Tutsi. Zij voelen zich bedreigd en zoeken steun bij Rwanda. Mo- door Hans Gertsen LUXEMBURG - Nederland moet het begrotingstekort uiter lijk in 2005 terugbrengen tot on der de grens van 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Als dat niet lukt, dan kan Nederland een boete van vele honderden miljoenen euro's op gelegd krijgen. Dat hebben de ministers van Fi nanciën van de EU gisteren una niem besloten tijdens een verga dering in Luxemburg. Het besluit kwam niet bepaald onverwacht. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, begon in april een zo geheten 'excessief tekort-proce dure' tegen Nederland. Dat ge beurde nadat duidelijk was ge worden dat Nederland over 2003 een begrotingstekort van 3,2 procent had. Ander beleid Volgens voorspellingen van de Commissie dreigt Nederland ook in 2004 en 2005 begrotings tekorten van meer dan 3 pro cent te hebben als het beleid niet wordt gewijzigd. Gerrit Zalm, de Nederlandse mi nister van Financiën, kondigde in april al een serie extra bezui nigingen aan. Die moeten er voor zorgen dat het Nederland se tekort niet pas in 2005, maar al dit jaar weer onder de 3 pro cent komt. Ook volgend jaar zijn extra bezuinigingen nodig om het tekort binnen de perken te houden. Zalm wil die maatregelen be- (Advertentie) BRUSSEL - Automobilisten lopen in België flink meer kans op een bekeuring dan voorheen. De politie schreef vorig jaar 16 procent meer prenten uit, tot een totaal van 2,2 miljoen. De Belgische justitie heeft dat gisteren ge meld. België stond lang bekend als een land "waar de verkeerspo litie nauwelijks controleerde. Dat is veranderd door de plaatsing van honderden flitspalen. Bovendien zijn de boetebedragen drastisch verhoogd: parkeren buiten een parkeervak kost bijvoorbeeld 150 euro. ANP/Belga BEZIERS - Een jongen van acht in het Franse plaatsje Roujan mag voorlopig niet meer op school komen. Hij wordt verdacht van seksuele intimidatie van meisjes in zijn klas. Enkele weken geleden verklaarde een vijfjarig meisje dat de jongen haar geregeld tegen haar zin had be tast. Dat zou zijn gebeurd op het schoolplein en in het toi let. Sindsdien hebben nog twee meisjes over het gedrag van de jongen geklaagd. Het incident heeft geleid tot beroering in het dorp. De ouders van klasgenoten eisen dat de achtjarige jongen per manent van school wordt verwijderd. ANP/DPA ANTWERPEN - De Antwerpse wethouder Chantal Pauw els wordt niet vervolgd wegens fraude, aldus justitie in Antwerpen gisteren. Pauwels werd ervan verdacht met haar gemeentelijke creditcard privé-aankopen te hebben gedaan. Zelf ontkende ze. Justitie zegt door nieuwe verklaringen geen bewijs meer te hebben voor fraude. Pauwels, uitkomend voor Groen, kwam eerder in op spraak toen bleek dat ze een zeer goedkope gemeentewo ning huurde, maar ook dat was niet illegaal. ANP/Belga LONDEN - Tal van bekende Britten hebben hun handte kening gezet onder een open brief aan premier Blair waar in de regering wordt gevraagd meer geld uit te trekken voor de hulp aan arme landen. Initiatiefnemer hulpverleningsorganisatie Oxfam, wijst erop dat een miljard mensen in de wereld niet beschikt over schoon water, dat er in Afrika elke dag 6400 mensen overlijden aan aids en dat meer dan honderd miljoen kin deren geen kans krijgen naar school te gaan. De regering krijgt de brief aangeboden als zij de begroting voor bui tenlandse hulp voor de komende drie jaar vaststelt. AP DUBLIN - Ruim 15 procent van de Ierse automobilisten zit onder invloed van verdovende middelen achter het stuur. Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde resultaten van een studie. De politie analyseerde daartoe tweedui zend urine en bloedmonsters die ze verkreeg bij alcohol controles. De autoriteiten keken onder meer naar sporen van canna bis, amfetamine, opiaten en methadon. Zestig procent van de mensen bij wie sporen van drugs werden aange troffen, bleek cannabis te hebben gebruikt. ANP/AFP gelijk zouden Rwandese troepen de grens zijn overgestoken. Onder leiding van de geschorste kolonel Jules Mutebusi verover den de milities Bukavu op de be velhebber van de reguliere strijdkrachten in de stad, gene raal Félix Budja Mabe. De gene raal zou zijn gevlucht. Mutebusi kreeg hulp van een strijdmak ker uit de tijd dat hij in de ver zetsbeweging RCD zat en de streek onveilig maakte, gene raal Laurent Nkunda. Naar ver luidt wil de voormalige rebellen- chef van Mutebusi en Nkunda, RCD-leider Azarias Ruberwa, bemiddelen. ANP/AFP/RTR kendmaken bij de presentatie van de Miljoenennota in septem ber. Verheugd Zalm toonde zich gisteren ver heugd over het feit dat zijn colle ga's Nederland formeel de wacht hebben aangezegd. Tij dens een vergadering van de mi nisters van Financiën in april eiste Zalm min of meer dat Ne derland hard aangepakt zou worden. Hij verwees daarbij naar het stabiliteitspact, waarin staat dat landen, te hoge begro tingstekorten op straffe van boe tes moeten terugbrengen. Zalm vindt - in tegenstelling tot landen als Frankrijk en Duits land - dat zondaars hard en con sequent moeten worden aange pakt. Zalm kreeg gisteren lof van zijn Oostenrijkse collega Grasser voor het feit dat Nederland dit jaar al een pakket extra bezuini gingen doorvoert om het begro tingstekort terug te dringen, hoe wel het daartoe formeel pas vol gend jaar verplicht is. „Zoals Nederland het doet, zouden alle landen het moeten doen", zei Grasser. „Dat vond ik wel een aardige opmerking", aldus Zalm. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Het nieuwe Iraakse tijdelijke bestuur is gisteren be gonnen aan zijn taak om het land naar democratie te leiden. Maar een dag na de presentatie van een nieuwe president en een nieuwe ministerraad is achter de schermen ook het gevecht be gonnen over hoeveel macht en invloed de Iraakse bestuurders nu eigenlijk hebben na de forme le overdracht van de souvereini- teit op 30 juni. In zowel The Washington Post als The New York Times stelden VN-diplomaten en Amerikaanse overheidsfunctionarissen giste ren dat de Amerikanen na eind deze maand een enorme vinger in de pap houden. President Bush heeft weliswaar 'volledige soevereiniteit' toegezegd, maar in de praktijk zal het volgens een VN-diplomaat 'vooral een poppenkast' zijn totdat er een nieuwe grondwet is en totdat er een direct gekozen 'permanent' landsbestuur is in Irak. Dat duurt nog zeker tot eind 2005, begin 2006. Op belangrijke punten blijven de Amerikanen gewoon de dienst uitmaken. Washington be houdt het commando over de buitenlandse troepenmacht en het land eigent zich het recht toe naar eigen inzicht militair te handelen om de veiligheid te ga randeren. Tussen de 110 en 160 Amerikaanse 'adviseurs' blijven werkzaam op Iraakse ministe ries, waaronder dat van Olieza ken. Volstrekt onduidelijk is ook de macht die het nieuwe bestuur krijgt over de Amerikaanse mili taire gevangenissen waar nog duizenden Irakezen vastzitten, in veel gevallen zonder aan klacht. De nieuwe Iraakse bestuurders zijn bovendien niet democra tisch gekozen, maar voortgeko men uit een onduidelijk machts spel dat de afgelopen weken werd gespeeld tussen de VS, de VN en tijdelijke regeringsraad. Die laatste heeft volgens Ameri kaanse media uiteindelijk voor al haar eigen opvolgers gekozen, terwijl de rol van de speciale VN-gezant Brahimi in Bagdad niet echt groot is gebleken. De Amerikanen en de Britten hebben de VN-Veiligheidsraad een nieuwe tekst voorgelegd, maar volgens de BBC hebben Frankrijk, China en Rusland nog steeds hun bedenkingen. De ze landen hebben vetorecht. De nieuwe tekst beperkt het man daat van de internationale troe penmacht in Irak tot eind 2005/begin 2006, maar Londen en Washington maken volgens de critici nog altijd niet duide lijk hoeveel invloed de huidige Iraakse bestuurders krijgen over de operaties die de buiten landse troepen gaan uitvoeren. ANP Advertentie Salomon Yellowstone sportieve wandelschoen in dames- en herenmodel r^YokPidsXRcï-**3* van €99,95 Volop keuie en kwaliteit! Vakmanschap in verf en behang! GOES, Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 41 12 I KOUDEKERK!, Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 30 ...kom dan eerst naar ome verfspeciaalzaken! Wij leveren alle bekende merken ais Sikkens, Sigma en Wijionol. PtirWrP Bredabaan 968 KOE W Elm Antwerpen/Merksem ZWERFSPORT [E19 Antwerpen-Breda afslag 5 Merksem/Schoten] Ovfdoor Innova+orS kijk ook op www.bever.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5