Leiding Irak oogt leuk op papier PZC PZC Jan Leechburch Auwers (81) stevent af op zetel in Brussel Lekker winkelen; is er niet meer i bij in Khobar k My Wisse zet mes in overbodige regels Europa Gezag verwerven onder bevolking moeilijke opdracht voor bestuurders 3 juni 1954 m P; donderdag 3 juni 2004 j an on 1 WZ"t 1 atst van onze redactie buitenland De schok is groot in Kho bar. De gijzeling van bui tenlanders in de Saoedische oliestad afgelopen weekeinde is het gesprek van de dag. De trieste balans: 22 doden. Geen Nederlandse slachtof fers gelukkig, maar dat is dan ook het enige lichtpunt je. De kleine internationale ge meenschap in Saoedi-Arabië is aangeslagen. Nederlandse bedrijven bieden personeel de mogelijkheid om het land te verlaten. De angst is groot. „Het kan ons ook gebeuren," zucht Rotterdammer Hans Wijnmaalen. Hij werkt al 3,5 jaar in Saoedi-Arabië voor het bedrijf Suedrohrbau, on derdeel van Nacap Neder land. Samen met drie landge noten - zijn gezin is in Neder land - assisteert hij bij het aanleggen van een driehon derd kilometer lange pijplei ding in het oosten van Saoe di-Arabië. In het begin verbleef Wijn- maaien ki Khobar in een van de compounds - enclaves waar buitenlandse werkne mers bij elkaar wonen maar om praktische redenen -woont hij inmiddels in Qatif, zo'n zestig kilometer buiten Khobar. Ongeloof Tijdens de gijzeling in het Oasis-wooncomplex zat Wijn- maaien op kantoor in Kho bar. Hij hoorde vol ongeloof hoe eerst het ene gebouw werd gegijzeld, toen het ande re en uiteindelijk de hele com pound. „Je verwacht zoiets niet, zeker niet op zo'n grote schaal," zucht Wijnmaalen. „Onder bijna elke nationali teit zijn wel slachtoffers ge vallen, dus het heeft iedereen getroffen. Dit is heel hard aangekomen." De afgelopen periode waren er enkele scherf mutselingen in het centraiy-v district van de hoofdstac)(j Riyad en in de havenstad Yan bu, maar dat was vele honderBT" den kilometers van Khoba/^k af. „Aan deze kant was het al? tijd vrij rustig," zegt Wijn-: maaien. „Wat je direct hoort, is dat dj. schuld bij de Amerikanen o wordt gelegd. Irak heeft d* zaak geen goed gedaan eyASl ook in Israël wordt niets opge-tatei lost. Maar wij kunnen er oolp ie niks aan doen. We zijn hier alfcn i lemaal voor ons brood. Het ifeicls best goed leven hoor, alle cora-j Nf fort is er, maar Saoedi-Ara-anië bië is geen toeristisch lande o: waar je voor je plezier naa-an 1 toe gaat. Je komt hier om tiosli werken zegt Wij nmaalen. Ontdaan Hoewel het leven van alledajen doorgaat, is de bevolking irén t< Khobar ontdaan door de ver-.erzc schrikkelijke gebeurtenissenfersc De wegblokkades zijn ver-jnd scherpt en het toezicht iies strenger geworden. Wijnmaal-je gr en: „Je kijkt wat meer achterneids om. Als ik ergens per se niet; hoef te zijn, ga ik er ook niet naar toe. Ik ga hier niet mee* m even gezellig winkelen. Er >;\j een vereniging voor Neder- landse werknemers. We mai-T_ len veel en zeker in deze period de hebben we nog meer conjBII tact met elkaar.g „Ik ben gewoon weer aan hetioce werk, dat gaat ook door. HeJuid is beter om bezig te zijn dam Tl te lopen piekeren", zo denfcaire Wijnmaalen. „Zoals het nu iskati zie ik geen reden om mijn jasl aan te trekken. NatuurlijHet volg ik het kritisch en kijk iöuit wat de autoriteiten doenje vi Over twee, drie maanden gsipel ik met verlof naar Nederlandse 1 Daarna ga ik in principe Weafjva terug. Maar er zijn ook menwee; sen die zeggen dat het zo niereer meer hoeft. Die willen hiemaa weg." GPD stui ling Irak heeft een nieuw staats hoofd en een nieuwe regering. De drie voornaamste bevolkings groepen, sjiieten, soennieten en Koerden, zijn er evenredig in ertegenwoordigd. Maar zal de bevolking de nieuwe machtheb bers accepteren? De Amerikaan se president Bush verwacht al vast meer terreuraanslagen. door Carel Goselinp De veiligheidsadviseur van George W. Bush, Condo- leezza Rice, was er als de kip pen bij om te verklaren dat de nieuwe bestuurders van Irak geen Amerikaanse trekpoppen zijn. Wie ze met die verklaring wilde overtuigen, is onduide lijk. Maar gezien de snelheid waarmee de zinsnede de wereld in geslingerd werd - enkele uren nadat de benoemingen be kend werden - was het kenne lijk nodig. Dat de Amerikanen grote in vloed hebben gehad bij de keuze van de president, de twee vi ce-presidenten, de premier en de 31 ministers staat vast. Tot op het laatste moment is gepro beerd de eigen favoriet voor het presidentschap, Adnan Pacha- ehi, benoemd te krijgen. Pas toen Pachachi bij gebrek aan steun uit eigen kring bedankte, stemde Washington noodge dwongen in met Ghazi Al Ya- war. Elke kandidaat-minister is door de Amerikaanse bestuurder van Irak, Paul Bremer, gescreend en akkoord bevonden. Geen won der dat talloze kabinetsleden af komstig zijn uit de eerder door de Amerikanen in het leven ge- oepen voorlopige regerings raad voor Irak. De Amerikaanse bemoeizucht heeft de VN-gezant voor Irak, de Algerijn Lakhdar Brahimi, behoorlijk dwars gezeten. Hij kreeg immers medio april, met Amerikaanse steun, de opdracht .-en nieuw bestuur voor Irak te *aan zoeken. Een bestuur dat •ia 30 juni de macht in het land over moest nemen. Brahimi ging voortvarend te werk. Hij bedacht een stappen plan. Volgens dat stuk moest Irak vanaf 1 juli een president en twee vice-presidenten heb ben. Een interimregering zou worden belast met het voorberei den van verkiezingen. Die moes ten in januari 2005 gehouden worden. De regering moest bijge staan worden door een raadge vende vergadering. Na de verkie zingen moest die club vervan gen worden door een echt parle ment. Voornaamste taak van dat parlement zou het opzetten van een nieuwe grondwet wor den. Na een referendum, eind 2005, zou er dan een nieuw Irak moeten zijn. Mislukt Brahimi zocht eerlijke, integere, competente, onafhankelijke Iraakse mannen en vrouwen voor de diverse functies. Hij sprak daartoe onder meer met de voorlopige regeringsraad, met geestelijke leiders, stam hoofden, politici, bestuurders, professoren en andere in zijn ogen belangrijke personen. De VN-gezant liep vast. De voor lopige regeringsraad en de Ame rikanen namen het commando over. Brahimi kon alleen maar 'ja' knikken tegen de door hen aangedragen kandidaten. Brahi- mi's baas, VN-topman Kofi An nan, noemde het proces achteraf 'niet perfect' en 'moeilijk'. Hij sprak van noodzakelijke com promissen en leverde een doekje voor het bloeden: de VN hebben nooit de intentie gehad om zelf het nieuwe Iraakse bestuur aan te stellen. Feit blijft dat de Amerikanen door velen in Irak gehaat wor den. Dat geldt ook voor de met hen samenwerkende Irakezen, inclusief leden van de voorlopi ge regeringsraad. Of dat beeld sterk zal veranderen nu er een nieuwe Iraakse regering is, is de vraag. Zeker gezien het feit dat het veelal om dezelfde mensen gaat. Veel zal afhangen van de mate waarin de nieuwe bestuurders een eigen beleid kunnen uitstip pelen. De raadgevende vergade ring kan niets beslissen, alleen Ghazi al Yawar neemt felicitaties in ontvangst na zij benoeming. foto Faleh Kheiber/RTR adviezen geven. De president Ghazi al Yawar (soenniet) en zijn vice-presidenten Ibrahim Jaafari (sjiiet) en Roj Nuri Sha- wis (Koerd) hebben vooral sym bolische functies. Ze moeten hun eigen achterbannen bewer ken om rust en orde te garande ren en daarmee wederopbouw mogelijk te maken. De nieuwe regering heeft als hoofdtaak het voorbereiden van de verkiezin gen. Wetgeving is onder leiding van de Amerikanen al gemaakt en blijft gehandhaafd. Kernvraag voor de nieuwe be stuurders is in hoeverre zij ei genmachtig, dat wil zeggen soe verein, kunnen optreden. De aanwezigheid van 160.000 bui tenlandse militairen is daarbij cruciaal. Wie heeft over hen zeg genschap? Die vraag is nog on beantwoord. In politieke zin zijn dat de nieuwe machtheb bers, in de praktijk de militaire commandanten en de regerin gen die troepen naar Irak zon den. Het opbouwen van een eigen Iraaks leger en politiemacht moet de invloed van de buiten landse troepen en hun zichtbare aanwezigheid terugdringen. Uit eindelijk (eind 2005) moeten ze vertrekken. Dan moet Irak al bijna een jaar een gekozen parle ment en regering kennen en moet een democratie functione ren. Dagelijkse problemen Of de burgers daarop willen wachten? Hun gaat het veel meer om het oplossen van de problemen die het dagelijks le ven bemoeilijken. Is een rege ring daartoe in staat die macht noch geld heeft? Houdt de papie ren vrede tussen soennieten, sjiieten en Koerden stand als het moeilijk wordt, de kritiek groeit en het geweld toeneemt? Veel vragen zullen in de toe komst beantwoord moeten wor den. Waarbij wellicht blijkt dat Irak alleen onder een harde be stuurder - lees dictator - wel kan varen. Het Russische voor beeld is er al. GPD Acht Zeeuwen dingen volgende week donderdag mee naar een :etel in het Europees Parle ment. Aly Wisse staat achtste op de lijst van de VVD. door Maurits Sep Iy Wisse heeft altijd iets ge- CA.had met Europa. Meer dan met de landspolitiek. Immers, zes op de tien wetten waar elke Nederlander mee te maken iceft, worden in Brussel ge naakt. Ze gruwt alleen van alle dubbele en onduidelijke regels die daar tussen zitten. Daar wil de nummer acht van de kandidatenlijst van de WD voor de Europese Verkiezingen graag het mes in zetten. Aly Wis se streeft naar een duidelijk Eu- EUROPESE "^RKIEZINGEN ropa. „Voor de mensen aan de keukentafel, en voor de onderne mer, zodat die niet bedolven wordt onder de regels." Haar wens: voor elke regel die erbij komt, moeten er twee verdwij nen. Een duidelijk Europa is •en van de punten uit het tien puntenplan waarmee de Colijns- plaatse voor de WD campagne voert. Dat vermeldt ook stand punten over gezond (zorg over le grens), veilig (optreden tegen mensensmokkel), liberaal (meer marktwerking), betaalbaar geen geld rondpompen), be trouwbaar (afspraak is af spraak) en democratisch (meer macht voor het Europarle ment). Natuurlijk, zegt ze, de natuur moet beschermd worden. Maar waarom 'zulke strenge Vogel- en Habitatrichtlijnen, als de Neder landse Flora- en Faunawet al zo ver gaat? „Nu kan de Wester- schelde Container Terminal er misschien niet komen, terwijl die wel zo belangrijk is voor de Zeeuwse economie." En waarom zijn sommige be strijdingsmiddelen in Neder land verboden maar in België wel toegelaten? „Maak de regels voor iedereen gelijk. Dat komt de handel ten goede, want een winkel in Zuid-Frankrijk weet dan dat een Nederlands pro duct volkomen veilig is. Stempeltje Daarom is ze weer wel tevreden met de Europese regel die er voor zorgt dat elk ei dat van haar boerderij komt. tot in het juiste hok is te traceren. „Als er iets niet goed mee is, kun je aan het stempeltje zien waar het vandaan komt." Wisse is de enige Zeeuwse op de WD-lijst. Gezien haar bekend heid - met name als belangenbe hartiger van de landbouw - ver trouwt ze erop dat ze voldoende voorkeursstemmen haalt om rechtstreeks gekozen te wor den. Tussen de 17 en 25.000 heeft ze er voor nodig, schat Wisse. Dat moet lukken, want: „Ik ben een daadkrachtige, on dernemende vrouw. En ik weet verhipte goed wat er in Zeeland speelt. Ik heb een buitengewoon goed netwerk." Aly Wisse foto Willem Mieras Jan Leechburch Auwers wijst verontwaardigd op een krantenberichtje waar hij met pen een kruisje naast heeft gezet. „Uit onderzoek blijkt dat de samenleving niet verloedert, staat hier. Dat den ken we alleen maar, omdat we meer normbesef hebben dan vroeger. Belachelijk toch!" Naast het artikeltje staat met blauwe balpen 'je reinste on zin' geschreven. Met een uit roepteken. Als de nieuwbak ken Voorburgse lijsttrekker ér- gens tegen strijdt, is het de ver loedering. „Laatst zag ik op straat een meisje lopen met een truitje dat nauwelijks tot de na vel reikte. Hier heb je een cent, zei ik. Dan kun je sparen voor iets fatsoenlijks. En dan kla gen wij over hoofddoekjes." Jan Leechburch Auwers moest 81 worden voor hij eindelijk ge hoor vond voor zijn ideeën. Maar hij gaat dan wel gelijk op voor de Europese verkiezingen én maakt kans op een vermel ding in het Guinness Book of Records. Na een actieve loopbaan in de uitgeverswereld en betrokken heid bij de conservatieve RKPN (Rooms-Katholieke Par tij Nederland) die van 1972 tot 1977 in de Tweede Kamer was vertegenwoordigd, werd de Voorburger gevraagd als lijst trekker voor Leefbaar Europa, een nieuwe partij, die niets te maken heeft met Leefbaar Ne derland. „Zeer waarschijnlijk ben ik de oudste lijsttrekker ooit in Ne derland. En waarschijnlijk ook in Europa en misschien zelfs binnen de hele democratische wereld. Het Guinness Book of Records controleert of mijn leeftijd inderdaad een record is binnen Nederland. Hopelijk komt de uitslag vóór de verkie zingen op 10 juni. Dat zou een Jan Leechburch Auwers (81) is er zeker van dat hij in het Europees Parlement wordt verkozen. foto Theo Böhmers/GPD mooie publiciteitsstunt zijn."Leechburch Auwers ko ketteert met zijn leeftijd. En met zijn zelfbedachte termen. Zoals POCODEN, een afkor ting voor 'politiek correct den ken', een begrip dat zijn hart sneller doet bonzen, want het EUROPESE •^ERKIEZINGEN is zijn grootste vijand. En 'LA Engels', wat staat voor 'langua ge for all the world Engels', een nieuwe variatie op het En gels dat over de hele wereld de tweede taal moet worden - want Amerikanen krijg je toch nooit aan het Brits-Engels' - en dat stiekem ook verwijst naar zijn eigen naam, Leech burch Auwers. Leechburch Au wers' kracht is naar eigen zeg gen zijn vermogen om altijd met alternatieven te komen. „Iedereen roept dat het filepro bleem opgelost moet worden, maar ze komen niet met een al ternatief voor de auto. Ik wel. Iedereen moet verkeersbelas ting betalen. Van de opbrengst kun je het openbaar vervoer gratis maken. Dan laten men sen het wel uit hun hoofd de au to te pakken. Weg filepro bleem." Maar maakt hij zich daarmee niet impopulair bij de verstokte automobilist? „Inte gendeel", denkt de lijsttrekker. „Alle zeven miljoen automobi listen in Nederland heb ik op mijn hand. Niemand wil in de file staan. Als alleen maar de helft daarvan op mij stemt, heb ik toch al zo'n vier, vijf ze tels." Leechburch Auwers is er zeker van dat hij die zetels minimaal zal halen. „We hebben de publi citeit net rond. Het moet alle maal op het laatste moment. Maar als mensen ons kennen, dan stemmen ze op mij. Om de eenvoudige reden dat veel men sen net als ik vinden dat het de verkeerde kant opgaat met on ze maatschappij. Het belangrijkste punt op het partijprogramma van Leef baar Europa is de afschaffing van abortus en euthanasie. „'Baas in eigen buik', zeggen ze dan. Allemaal politiek cor rect denken. Een ongeboren kind heeft net zoveel recht te blijven leven als wij. Het staat zelfs in onze wet: 'het kind waarvan een vrouw zwanger is, wordt als reeds geboren aan gemerkt, zo dikwijls als zijn be lang dit vordert'. Juist door de ze ideeën wordt Leechburch Auwers verweten conservatief te zijn. „Maar Leefbaar Euro pa is conservatief noch progres sief. Wij zijn de meest menselij ke partij in Europa." Revolutie Als zijn ideeën het publiek be reiken, zullen ze tot een revolu tie leiden, denkt hij. Tot een scheiding der geesten. „De helft zal het met mij eens zijn, de andere helft niet. Veel men sen proberen mij dood te zwij gen, maar ik ben overtuigd van mijn overwinning. Eerst de Eu ropese verkiezingen en dan twintig a vijfentwintig zetels in de Tweede Kamer", besluit Leechburch Auwers. Qua seks-appeal mag de tachtig plusser niet hoog scoren, zo doet de uitslag vermoeden van de poll 'Charming or Alarm ing' op www.politiek-digi- taal.nl, maar dan hebben men sen hem nog niet horen spre ken. Lijsttrekker Leechburch Auwers schenkt nog maar eens een groot bierglas vol appel sap. Want hij houdt nu een maal 'van groots'. GPD LUFTHANSA - In Bonn is de Duitse Lufthansa heropge richt. Na de Tweede Wereld oorlog was het de Duitsers ver boden een eigen maatschappij voor burgerluchtvaart te heb ben. Om te voorkomen dat Oost-Duitsland met de ver trouwde naam van de vooroor logse Lufthansa aan de haal zou gaan, hebben de West- Duitsers toestemming gekre gen een nieuwe Lufthansa te beginnen. ANSJOVIS - In Tholen en Ber gen op Zoom heerst grote on vrede onder de vissers over de in hun ogen te hoge wettelijke minimumprijs voor ansjoiaB van 34 cent per kilo. De groc&V- handel wil deze prijs niet bel len zodat de vis nu voor cent per kilo wordt doorgei 1 draaid. Voor de invoering vai de minimumprijs werd gemid deld 30 cent voor een kilo be/an taald. BEI STADHUIS - Het stadhuplii van Goes is dringend aan ra Op tauratie toe. Al voor 1940 wseg duidelijk dat herstel noodzakforo lijk was. Uitstel is niet langese meer verantwoord. Vloeretftat balken, dakbedekking en è?ist beeldengroep moeten op korfcm termijn worden aangepakt. 'en Het Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur IE] |k jel De Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een tai toeslag. De E-mail: lezersservice@pzc.nl ;er- Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorseJ het einde van de betaalperiode. gl'i PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t'm vrijdag: 1,20 11 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW - Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax, (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern. De door» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gobruikt voor (abonnementenladmimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteW de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schnfteli|k melden bij: PZC. :e. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR Jan Leechburch Auwers is met 81 jaar hoogstwaarschijnlijk de oudste lijsttrekker ooit in Nederland. En misschien ook wel van Europa. Op 10 juni, tij dens de Europese verkiezin gen, stelt hij zich verkiesbaar voor Leefbaar Europa. door Maja Landeweer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4