Snelle recreatieopleiding ROC PZC Nieuw conflict in havenschap Mosselvloot in actie in Amsterdam Allaert ziet nog altijd kansen voor logistiek knooppunt Zeeland 13 Viering 350 jaar Beoostenblijpolder Axel School gaat samenwerken met reisorganisator Zilversmid uit Niger bezoekt Wereldwinkel Reddingsplan voor de boomkikker Zorginstellingen samen verder Hoger waterpeil in Braakman Hof behandelt moord Philipsland Vrij willigersplatform zelfstandig Peerboom moet volgens LPF niet langer worden donderdag 3 juni 2004 Mnnr Conny van Gremberghe AXEL - Axel dreef op het eind van de Tachtigjarige Oorlog als een vlot tussen Hellegat en ^Braakman. Het protestantse bol- Ëerk had in die jaren flink gele den. Bezettingen, bevrijdingen, oorlog en water. Toen in Mini ster in 1648 de vrede tussen Spanje en de Nederlanden (met Uitzondering van Zeeland) was getekend, kon de wederopbouw beginnen. "De eerste grote polder die in die tijd werd drooggelegd was de Beoostenblij-Benoordenpolder. Dit jaar precies 350 jaar gele den. Axelaars en polderbewo ners willen dit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdag 5 juni wordt in hoeve De Put in de polder een groot herdenkings feest gehouden. Er kan worden gefietst, er wor den tal van demonstraties ver zorgd, er staan optredens ge pland en zo'n 200 (oud-)bewo- ners van het kleigebied scharen zich 's avonds om de tafel voor een maal met verpozing. De fes tiviteiten op de hoeve beginnen om 13.00 uur. Verder is er ter ge legenheid van het polderjubi leum een handzaam boekje ver schenen waarin de geschiedenis van de polder en zijn bewoners uit de doeken wordt gedaan. Het werkje 'Beoostenblij-Be noordenpolder 350 jaar' is in een beperkte oplage gedrukt en verkrijgbaar op de feestdag of via het stichtingsbestuur. Het werkje kost twee euro. Voordat de 'Bossenbliepolder' in 1654 definitief van de zee werd gewonnen, had er al haver en rogge in het gebied oostelijk van Axel gestaan. Valkenjachten De geschiedenis van het 'vrolij ke water', de vertaling van Blide, gaat terug tot 1164. De oude polder was ruim 2400 hec tare groot en bosrijk. In die bos sen hield erfschout Joos van Gis- telle (1446-1516), heer van Axel, zijn valkenjachten. In de polder lag destijds ook een parochie kerk, maar de precieze ligging van de nederzetting is nimmer goed getraceerd. Na het uitbre ken van de Spaans-Nederlandse twisten verdwenen dorp en pol der onder water. Tijdens de lang durige krijg werd verschillende malen vergeefs getracht de pol der droog te leggen. Dat gebeur de pas definitief na de oorlog, aansluitend op de bedijking van de Zaamslagpolder, waar in 1649 mee was begonnen. Bijna negen kilometer nieuwe zeedijk werd aangelegd. Het nieuwe polderland werd doortrokken door twee hoofdwe gen, sloten werden gegraven, grond genivelleerd en uiteinde lijk 977 hectare nieuw land op nieuw uitgegeven voor agrari sche doeleinden. Het boekje ver haalt verder over de volgende ja ren. Over de jacht en visserij, de komst van de moderne land bouw, markante bewoners en de polderbestuurders. Een apart hoofdstuk is er voor de Axelse molengeschiedenis. r jtnnr Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland begint een versnelde op leiding tot recreatie- of camping medewerker. De school gaat daarvoor een samenwerkingsver band aan met reisorganisator yacansoleil. De cluster Horeca, Toerisme en Jfoeding van het ROC, aan de Merwedestraat in Middelburg, jcent al mbo-opleidingen voor inensen die bij een recreatiebe- drijf willen gaan werken. Dan "kan op zowel niveau 3 (zelfstan- dig werkend medewerker) als - niveau 4 (leidinggevende func- Ife). Deze opleidingen duren res pectievelijk drie en vier jaar. ;*Door de samenwerking met Va- Jpansoleil wordt het nu ook moge- ilijk de opleiding een jaar eerder |if te ronden. De leerlingen moe ten dan wel hun zomervakantie .opofferen. Dan lopen ze. van eind april tot zeker medio sep tember, stage op een van de loca ties van de reisorganisator. In die periodes is er juist extra be hoefte aan medewerkers. Activiteiten Er is sprake van een groeiend gantal kampeerders (de voor naamste doelgroep van de onder- Üèming) en een toenemende vraag naar goed opgeleide mede werkers. Zij moeten onder meer gasten ontvangen en begeleiden pn activiteiten organiseren zoals (jiOES - Zilversmid Isouffou Amadou uit Niger komt dinsdag S juni naar de jaarlijkse regio avond van de Wereldwinkel in goes. jSamen met een aantal andere alversmeden levert hij al tien jaar aan Wereldwinkels in Ne erland. jnjdens de regioavond zijn video beelden te zien van de productie processen van sieraden, lederwa ren en weefstoffen. Éen andere gast is Cecile •Meeuwsen, importeur van in- looporganistatie Tahoua Im port. Zij vertelt meer over Niger en de producten die daar wor den gemaakt. De avond begint om 19.30 uur in de Oosterkerk aan de Bergweg in Goes. sport en spel en entertainment- programma's. De versnelde opleidingen gaan Leisure Tourism Operative (niveau 3) en Leisure Tourism Middle Management (niveau 4) heten. Voor de niveau 3-opleiding moe ten leerlingen minimaal een vm- bo-diploma hebben (sector eco nomie, theoretische of gemeng de leerweg) met Engels in het pakket hebben. Een overgangs- bewijs naar havo-4 volstaat ook. Formule De reisorganisator past de for mule op meerdere plaatsen toe. Zij is begonnen op het ROC in Eindhoven, waar het zijn thuisbasis heeft. bedrijf Verder wordt er samengewerkt met het Baronie College in Breda, het Noorderpoort College in Gronin gen en het ROC van Amster dam. De studenten die de opleiding hebben afgerond, kunnen mini maal voor een jaar aan de slag bij de reisorganisator en zijn dus al vooraf verzekerd van een baan. Aanmeldingen Met de aanmeldingen loopt het tot nu toe echter niet storm. Mo menteel- zijn er drie leerlingen Het ROC hoopt nog deze maand op het streefaantal van twaalf voor het komend studiejaar uit te komen. De samenwerking tussen het op leidingencentrum en het recrea- tiebedrijf wordt maóndag 7 juni officieel ingeluid. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeen komst op camping De Pekelinge in Aagtekerke. Speciale informatiepanelen moeten de aandacht voor de bedreigde boomkikker vergroten. door Rinus Antonisse AARDENBURG - Uitvoering van een reeks maatregelen moet de in Zeeland sterk bedreigde boomkikker van de ondergang {floor Harmen van der Werf XERSEKE - Zeeuwse mossel kwekers voeren morgen, vrij dag. actie in hartje Amsterdam, op het IJ achter het Centraal Station. i,We zullen het vreedzaam doen pn niemand hinderen", verze kert secretaris H, van Geesber- gen van de producentenorgani satie mosselcultuur, „maar onze teksten zullen boekdelen spre ken." Wiet voor niets is Amsterdam .als actiecentrum uitgekozen. «Het middelpunt van de samen leving", schetst Van Geesber- gen. „waar veel mensen wonen die lid zijn van de Waddenvere- piging en Vogelbescherming of die meedoen aan de Postcodelo terij, de grote sponsor van die Natuurorganisaties. Wij willen de Amsterdammers en andere Nederlanders ons verhaal eens foorhouden, op het IJ." yijfenvijftig tot zestig mossel- 1 schepen worden vrijdag rond het middaguur achter het Cen taal Station verwacht met span doeken. Ze komen van de Wad denzee. waar ze de laatste we ken op mosselzaad hebben ge- ?ist Binnen zeven jaar moet die I posselzaadvisserij afgelopen &jn en moet de sector volledig afhankelijk zijn van in zee inge vangen mosselzaad, adviseerde een onafhankelijke regerings commissie begin april nog. De zelfde commissie onder leiding van oud-PvdA-topman W. Me ijer stelde voor toch gas te laten winnen uit de Waddenzee. Het kabinet praat binnenkort over dit advies. Natuurorganisaties als de Wad denvereniging en Vogelbescher ming juichten het advies van de commissie-Meijer over de schelpdiervisserij toe, althans het deel over de mosselzaadvis serij. De mosselsector was be duusd en kwaad. Doodsteek „Dit wordt voor ons de dood steek", reageerde mosselbestuur der W. van den Berg uit Bruinis- se. „Het invangen van mossel zaad in het water kan op z'n hoogst een aanvulling worden op de gewone mosselzaadvisse rij." Na van de schrik te zijn beko men, besloot de mosselsector zich te laten horen door actie te voeren, zoals kwekers dat vorig jaar al deden door mosselschel pen te storten voor het kantoor van de Waddenvereniging in Harlingen. En zoals in de jaren zestig en begin jaren zeventig ge beurde vóór het openhouden van de Oosterschelde en tegen allerlei ingrepen in de Wadden zee, toen nog mét natuur- en mi lieu-actiegroepen. redden. Het diertje is terugge worpen op drie plekken in West-Zeeuws-Vlaanderen. Cen traal staan de versterking van die bestaande leefgebieden en het maken van nieuwe. Overheid en natuurbescherming pakken de redding gezamenlijk aan. Dat hebben ze afgesproken in het Aogepuut-statuut. Dit ma nifest voor boomkikkers werd gisteren tijdens een boomkik ker-symposium in Aardenburg ondertekend. Het geldt voor dit jaar en 2005. Provincie, gemeente Sluis en na tuurorganisaties maken een be- heerplan voor de boomkikker. Daarin staan de gerichte activi teiten die in de leefgebieden bij Retranchement, Aardenburg en in de Kievitepolder (Cadzand) worden uitgevoerd. Ook wordt de ontwikkeling van de aantal len boomkikkers nauwgezet ge volgd. In alle bekende voortplan- tingswateren worden jaarlijks de roepende mannetjes geteld. Het Boomkikkerfonds gaat een prijs toekennen voor mensen die een belangrijke bijdrage leveren aan de instandhouding van de zeldzame amfibie. Bewoners rond de leefgebieden worden be trokken bij waarnemingen en op scholen in Aardenburg en Re tranchement worden kikkerles- sen verzorgd. De gemeente Sluis houdt in een op te stellen groenbeheerplan speciaal rekening met de leef- wensen van de aogepuut; water schap Zeeuws-Vlaanderen doet dit bij het verbeteren van het waterbeheer. De stichting Land schapsbeheer Zeeland gaat eige naren van poelen informeren over de mogelijkheden om ze be ter geschikt te maken voor de boomkikker. Internetsite De provincie probeert met voor rang gronden te kopen (bij Aar denburg, Sint-Kruis, de Knok- kert en de Plate) die als nieuw natuurgebied ingericht worden, met daarbij bijzondere aan dacht voor de boomkikker. En er komt een internetsite over de boomkikkers. Hoop „De situatie zit op het scherp van de snede", zei voorzitter L. Coppoolse van Stichting Land schapsbeheer. „Maar er is hoop. Als we het goed aanpakken, gaat het straks met de boomkik ker beter dan met de ontwikke ling van de Zeeuwse bevolking. Welkom in Zeeland voor de boomkikker dus." R. Beijersbergen van Het Zeeuw se Landschap gaf aan dat er nog ongeveer 500 aogeputen in West-Zeeuws-Vlaanderen res ten. Hij meldde dat het nieuwe natuurgebied in de Willem-Leo- poldpolder dit jaar met 15 zin gende mannetjes was gekoloni seerd. T. Vermeersch van de provincie foto Peter Nicolai West-Vlaanderen maakte duide lijk dat de situatie daar veel pe nibeler is: nog maar 70 boomkik kers in de buurt van Knokke. Hij drong aan op meer grens overschrijdende samenwerking, onder meer door verbindingszo nes aan te leggen en gezamenlij ke maatregelen aan te vatten. Coppoolse putte moed uit de ge varieerde deelname aan het sym posium. Bestuurders, ambtenaren, na tuurbeheerders. Maar niet al leen bobo's: ook veel jonge vrij willigers, die zich voluit inzet ten voor de op de Rode Lijst van bedreigde soorten geplaatste boomkikker. Gedeputeerde M. Kramer toon de zich 'licht optimistisch' over de toekomst van de amfibie. „Maar er moet wel erg veel ge beuren. We zijn nog niet boven de kritische grens uit. We moe ten het verhaal waarom bescher ming nodig is, echt elke keer op nieuw vertellen." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Opnieuw dreigt een ruzie tussen het be stuur van havenschap Zeeland Seaports en de ondernemings raad. De or wil onder geen be ding dat een Rotterdammer de scepter gaat zwaaien over het samenwerkingsverband met de Zeeuwse havens. Gebeurt dat wel, spant de or wederom een rechtszaak aan bij de Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amster dam. Dat stelt voorzitter P. Kraan van de ondernemings raad van Zeeland Seaports. De or is fel gekant tegen het voorstel om een vertegenwoor diger van de haven van Rotter dam te benoemen tot directeur van het samenwerkingsver band met Zeeland Seaports. De beide havens werken nauw samen in de Exploitatie Maat schappij Schelde Maas (ESM). Alle nog uit te geven gronden in het Zeeuwse havengebied vallen onder dat verband, even als de gewenste Westerschelde Container Terminal. De bedoeling is om naast direc teur H. van der Hart van Zee land Seaports een aparte direc teur voor ESM te benoemen. Zeeland Seaports ziet op die post graag een Zeeuw, maar Rotterdam wil dat niet. Het be stuur van Zeeland Seaports is voor die bezwaren overstag ge gaan en gaat ermee akkoord dat een Rotterdammer die post vervult. De or heeft het bestuur van het havenschap negatief geadvi seerd over de benoeming van een Rotterdamse directeur voor ESM. „Samenwerking en zeggenschap zijn twee verschil lende dingen", zegt or-voorzit- ter Kraan. „Rotterdam wil op die manier zijn stempel druk ken op ESM. Dat doet die ha ven niet voor mets en dat bete kent dat de belangen van het Zeeuwse personeel op het spel staan. Voor die belangen komt de or op." Gaat het bestuur toch ak koord, dan dreigt opnieuw een conflict met de or. „Gaat het bestuur akkoord, dan gaat de or in beroep bij de onderne mingskamer Deze manier van samenwerken gaat te ver. De or wil dat er één directeur komt voor Zeeland Seaports en ESM, het model dat oud-di recteur Jan Philippen voor stond." Havenschapsvoorzitier G. de Kok en directeur H. van der Hart waren gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. GOES - Het Gors is de nieuwe naam voor de organisatie die is voortgekomen uit de Stichting Zorg Lichamelijk Ge handicapten (ZLG) en de Stichting Het Gors. Dat hebben de twee instellingen gisteren tijdens een bijeenkomst in De Mythe in Goes officieel bekendgemaakt. Hier is vol gens directeur J. Hulstein voor gekozen omdat de naam dynamiek en symboliek uitstraalt. Hij benadrukte dat de naam niet betekent dat Het Gors de ZLG heeft ingelijfd. Volgens Hulstein ligt de nadruk op samenwerken. De twee instellingen fuseren om beter in staat te zijn de wen sen van cliënten in te vullen en het keuzeaanbod te vergro ten. De nieuwe organisatie gaat op 1 juli van start en telt dan circa 750 cliënten en evenveel medewerkers. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen wil het waterpeil in de Braakmankreek verhogen. Het gaat met name om het optrekken van het winterpeil (90 centi meter -NAP) tot op de hoogte van het zomeipeil (40 centi meter -NAP). Daardoor ontstaat een natuurlijker watersi tuatie (minder schommelingen), nodig vanwege de nieu we natuur- en bosontwikkeling in het Braakmangebied. Om ook bij zware regenval de afvoer van Vlaams polder water via de Braakman goed te verwerken, moet bij de spuisluis in de Westerscheldedijk een gemaal komen. Dat is toch al wenselijk, gezien de door de klimaatverande ring toegenomen neerslag. Afgelopen jaren trad meerdere keren wateroverlast op. Nederland is bij tractaat uit 1843 verplicht het Vlaamse polderwater op de Westerschelde te lozen. Vlaanderen wil voordat het Braakmanpeil veran dert, nader onderzoek. Ook is geld voor het gemaal nodig. Bedoeling is een beroep te doen op Europese subsidies. SINT-PHILIPSLAND - Het gerechtshof in Den Haag be handelt morgen de moord op Sint-Philipslandse weduwe J. Semé-Dooms. Eind vorig jaar veroordeelde de Middel burgse rechtbank in deze zaak een inmiddels twintigjari ge inwoner van Sint-Philipsland wegens doodslag en ver krachting tot vier jaar cel en tbs met dwangverpleging. Het Openbaar Ministerie, dat zes jaar had geëist, vond de straf te laag en ging in hoger beroep. De gewelddadige dood van de tachtigjarige vrouw in december 2002 leidde tot veel beroering in het dorp. Pas na dna-onderzoek on der tachtig mannelijke inwoners van Sint-Philipsland kon de dader, een achterbuurjongen van de vermoorde vrouw, worden aangehouden. GOES - Het Vrijwilligers Platform in de Oosterscheldere- gio gaat verder als zelfstandige organisatie. Voor mensen die van het platform hulp krijgen, verandert niets. De vrij willigersorganisatie, die sinds 1993 bestaat, was gekop peld aan de Stichting Coördinatiepunt Vrijwilligers in de Thuiszorg Zeeland. Die koepel verdeelt de gelden van zorgverzekeraars over de vrijwilligersorganisaties. Op ter mijn zullen gemeenten dat doen. Volgens voorzitter T. van Sisseren van het Vrijwilligers Platform in de Ooster- schelderegio leidt verzelfstandiging tot efficiëntie en dus lagere kosten. Het platform heeft een coördinator, die zorgt dat vrijwilligers mensen kunnen helpen en contac ten onderhoudt met instanties en andere organisaties. van de Zeeuwse ziel' betwijfelde die lezing. Hij vindt dat de Zeeuwen zich niet blind moeten staren op megalomane plannen, grote rijkdom en 'moderne ver lokkingen', maar de rust en ruimte van de provincie moeten bewaren. Gespreksleider J. Lonink, PvdA-burgemeester van Terneu- zen, kon het toch niet laten om een kanttekening bij de woor den van Slager te zetten. „Hét verhaal of dé Zeeuwse bevol king bestaat niet. De gemeente raden van Vlissingen, Temeu- zen en Gent zijn nog nooit bij el kaar geweest, maar kunnen sa men kiezen uit verschillende mo gelijkheden." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeland kan nog steeds uitgroeien tot een lo gistiek knooppunt van Europees belang. Provinciale bestuurders en vertegenwoordigers van gro te én kleine bedrijven moeten dan wel beslissingen durven ne men en moeten de klokken ge lijk zetten met Vlaamse colle ga's. De Gentse professor G. Allaert bleef bij zijn betoog dat de re gio's rond de havens van Vlissin gen, Temeuzen en Gent geza menlijk veel meer economische potentie hebben dan apart. Sinds Allaert vijf jaar geleden de regio VlisTerGent (Vlissin gen, Temeuzen en Gent) uit vond, is weliswaar nog weinig voortgang geboekt, maar de kan sen om een logistiek draaipunt van (West-)Europa te worden, zijn nog volop aanwezig. Aan beide zijden van de grens moet dan wel de bereidheid be staan om een aantal problemen op te lossen. Zo moeten ondernemers durven investeren in hun toekomst, moet het tekort aan arbeids krachten worden bestreden en moeten knelpunten in de infra structuur eindelijk worden aan gepakt. Mentaliteit Daarnaast dient de mentaliteit te veranderen. Bestuurders en ondernemers moeten hun nek uitsteken en niet blijven hangen in het verleden. Allaert zei dat gisteren tijdens het derde debat van een door de PvdA-Staten- fractie op touw gezette cyclus over de economische toekomst van Zeeland. Om te grote weerstand tegen de ambitieuze plannen voor te zijn, verzekerde de hoogleraar van de Gentse universiteit dat Zeeland niet meer groene ruimte hoeft op te offeren om economisch te groeien. Het verbeteren van de bestaande infrastructuur en het slaan van figuurlijke bruggen met de Vlaamse Kanaalzone vol staat voor het verwezenlijken van de ambities. Ziel Journalist en publicist K. Sla ger, door de PvdA-Statenfractie aangekondigd als 'onderzoeker WESTDORPE - De Peerboom in Westdorpe kan uit oogpunt van verkeersveiligheid en kindvrien delijkheid beter niet worden doorgetrokken. Het Terneuzen- se LPF-raadslid C. Freeke stelt dat in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Freeke zegt vernomen te hebben dat de gemeente van plan is het bloemperk aan het eind van de Peerboom te verwijderen en de straat door te trekken naar de Steeland. Als dat gebeurt zal de nu rustige en verkeersluwe Peer boom een racebaan worden, voorspelt Freeke. „De tot dan toe veilige speeltuin die thans aan een doodlopende straat ligt, wordt dan erg gevaar lijk voor de spelende jeugd." De speeltuin omheinen is dan een mogelijkheid, maar dit is naar het oordeel van de LPF-fractie het paard achter de wagen spannen. „Daarom verdient de huidige si tuatie, uit hoofde van kindvrien delijkheid, de voorkeur", be toogt Freeke. Het raadslid wijst er op dat de bewoners van de Graaf Jansdijk wier achtertuin aan de aan de speeltuin grenst niet zijn geïn formeerd over de plannen. Freak vindt dat ook deze bewo ners bij de inspraak moeten wor den betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41