BiL JÊ Zware straffen geëist tegen leden pedobende PZC Planbureau wil files bestrijden met groter regionaal wegennet Genieten is... Wei Wei Hu strooide bloemetjes in sloot Schoolreisjes worden te duur Spuitgast raakt zwaargewond Run reizigers op gratis bus Dolle stier valt aan Beekse Bergen mag niet uitbreiden ffe ESfplaBlll GALLGALL Europese smaakmakers Criminele organisatie ook in buitenland actief Defensie heeft tekort aan jonge beroepsmilitairen WE.(5 Euthanasie zou onnodig zijn Meer woningen voor ouderen 25 kilometer file door open brug donderdag 3 juni 2004 LEIDEN Leerlingen van de Leidse basisschool De Scha kel gaan nog maar een keer in de twee jaar met schoolreis je. Volgens adjunct-directrice Barbara Rotteveel wordt het steeds moeilijker om van de ouders geld voor zo'n uit stapje binnen te krijgen. „Ze vinden het te duur of heb ben andere prioriteiten." De school koos er voor het reisje om het jaar af te wisse len met een fancy fair. „Als de leerlingen er wel op uit trekken, dan is het naar een locatie verder weg." Een pret park in de buurt, daar komen de kinderen met hun ouders ook wel, aldus Rotteveel. ANP ZUNDERT - Een lid van de vrijwillige brandweer in Zun- dert is gistermiddag zwaargewond geraakt door een ver keersongeval. Volgens de politie was de man in zijn eigen auto op weg naar de brandweerkazerne om hulp te gaan verlenen bij een auto die ondersteboven in een sloot lag. In Zundert kreeg hij geen voorrang van een uit een zij straat komende auto. Door de botsing schoof zijn auto op de linkerweghelft waar hij werd aangereden door een per sonenauto. Ook de bestuurster hiervan raakte zwaarge wond. De bestuurster van de auto waarvoor de brand weer uitrukte bleek bij aankomst zelf uit haar auto te zijn geklauterd. Zij is ook naar een ziekenhuis gebracht. ANP LEIDEN - Het gratis maken van de bussen tussen Den Haag en Leiden heeft meer dan drie keer zoveel reizigers opgeleverd. Dat blijkt uit een eerste evaluatie van een proef, die loopt van 5 januari tot en met 31 december. Het busgebruik is gestegen van bijna duizend naar meer dan drieduizend reizigers per dag. De provincie Zuid-Hol land, die voor deze proef 700.000 euro uittrok, stelt dat de uitkomst beantwoordt aan de criteria. Provinciale Staten beslissen dit jaar over de buslijnen, De opties variëren van doorgaan met gratis busvervoer in heel Zuid-Holland tot stoppen. ANP DIDAM - Een dolle stier heeft een werknemer van een slachterij in Didam op de horens genomen. Het dier viel aan toen de 33-jarige inwoner van 's Heerenberg te dicht bij kwam, zei gisteren een woordvoerder van de politie. De stier werd uit een vrachtauto geladen. Toen het slacht offer binnen bereik was, nam het dier de man op de ho rens. De man raakte gewond aan zijn benen en is opgeno men in het ziekenhuis. De stier is alsnog geslacht. ANP DEN HAAG - Recreatiepark de Beekse Bergen mag niet uitbreiden met 230 bungalows, een hotel- en appartemen tencomplex, een jachthaven met 250 plaatsen, een skihal, een camping en een sportboulevard. Dit bepaalde giste ren de Raad van State. Met de uitspraak komt de Raad tegemoet aan bezwaren van de Brabantse Milieufederatie (BMF). De Raad vindt dat het provinciebestuur en de gemeente Hilvarenbeek ten onrechte niet hebben onderzocht of voor het uitbrei dingsplan een Milieu Effect Rapport (MER) nodig is. ANP van onze redactie binnenland beloofd haar vrij te laten. Zij was verbaasd toen de politie HILVERSUM - Het NOS Jeugd- midden in de nacht de auto had journaal heeft gisteravond een omsingeld, interview uitgezonden met de Bij de ontknoping van het dra- dertienjarige Wei Wei Hu. Het ma wist zij de gijzelnemer te meisje werd anderhalve week ge- overtuigen zijn mes weg te leden in het Gelderse Rekken gooien. „Hij hield het mes tegen ontvoerd door een tbs-patiënt, mijn hart. Het voelde net alsof Wei Wei Hu is gisteren voor het je een prikje krijgt. Na een uur- eerst weer naar school gegaan. tje of twee vroeg hij of hij het mes tegen het hart zou houden Zij vertelt openhartig over haar of plat zou leggen. Ik zei hem ervaringen tijdens en na de ont- dat hij dat plat moest leggen. La- voering. Het meisje uit Eibergen ter heb ik zelf het mes vastge- is tijdens de veertig uur durende houden." gijzeling een keer uit de auto ge- In overleg met haar familie en weest. „Ik heb toen bloemetjes begeleiders van school en slacht- geplukt en die in de sloot ge- offerhulp, heeft zij besloten om gooid. Het is niet normaal dat er één exclusief interview te geven, bosjes bloemen ronddrijven. Ik aan het Jeugdjournaal. Na dit hoorde een helikopter overvlie- gesprek wil zij de zaak laten rus gen en dacht: misschien helpt ten en zich verder richten op de dat." toekomst. ANP Zij hoopte dat de politie haar zo zou terugvinden. (Advertentie) Langzaam Zij wilde niet in paniek raken, ook al was zij dat in het begin wel even. Maar dat helpt toch niet en je loopt meer risico door een mes te worden gestoken, be dacht de tiener zich. „Ik had veel twijfels. De tijd ging heel langzaam." Maar zij bleef aardig tegen hem doen. De ontvoerder had haar Doe mee aan de Zonnebloemloterij Met mooie geldprijzen. De opbrengst gaat naar het Zonnebloemwerk, ook in üw woonplaats! www.zonnebloem.nl de Zonnebloem Advertentie Disaronno Villa Flora Likeur ÜPBSÜiSt Soave Classico lOOcl «Ml Ml DOC 2003 nrercoNAQ Genieten Genieten Annb«fjin;en griffen i/m 29 lunl J.s. of roUng de voorraad strekt. Oeniet. maar drink met mate DEN HAAG - Langs de Hofvijver en op het Lange Voorhout in Den Haag worden sculpturen geïnstalleerd voor Den Haag Sculptuur. De zevende editie van de open luchttentoonstelling staat in het teken van de uitbreiding van de Europese Unie en draagt de naam Giganten - Europese Smaakmakers. De expositie omvat 33 sculptu ren, waarvan er twaalf speciaal voor de gelegenheid zijn gemaakt. Jonge kunste naars uit de nieuwe EU-landen maakten op verzoek van de organisatie werk geïn spireerd op Europa. Prinses Maxima opent morgen de expositie. foto Robert Vos/ANP /an onze redactie binnenland *\RNHEM-Het Openbaar Minis erie heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem tegen sen 35-jarige man en een 32-ja- rige man uit Arnhem een ge vangenisstraf van acht jaar en :bs met dwangverpleging *eëist. Volgens officier van jus titie I. Schepers maken de man den deel uit van een criminele organisatie van pedofielen. (Dit netwerk organiseerde seks- reizen, vervaardigde en ver spreidde kinderporno en pleeg de ontucht met minderjarige jon gens. Ook via webcam en tele foon werden seksuele handelin gen verricht. Bij seksreizen naar Tunesië fungeerde de 35-jarige man als gids. In Tunesië kozen de mannen volgens de officier jonge jongens uit sloppenwijken die ze vervolgens voor de seks betaalden. „Je reinste kinder prostitutie", aldus de officier. De beide mannen, die groten deels bekenden, worden daar naast nog verdacht van ver krachting van twee veertienjari ge jongens. De slachtoffertjes waren weggelopen uit een inter naat in Hoenderloo. In totaal moeten zeven verdach ten voor de rechter verschijnen. Eind 2003 verrichtte de politie op achttien plaatsen huiszoe king. Daarbij nam zij 2000 dis kettes, 3500 foto's en 3200 vi deo's in beslag. Justitie ver wacht in deze zaak nog meer mensen te zullen aanhouden. Werkgroep De zeven mannen waren lid van JON, een werkgroep van de Ne derlandse Vereniging voor Sek suele Hervorming (NVSH) waar in pedofielen praten over hun seksualiteit. Via chatsites zoch ten de verdachten contact met hun slachtoffers, jongens tussen de negen en zestien jaar. De twee Arnhemmers zeiden voor de rechtbank dat hun slachtof fers vrijwillig meededen en zij ontkenden geweld te hebben ge bruikt. Psychiaters constateer den bij beiden een persoonlijk heidsstoornis. Zij adviseerden een intensieve behandeling we gens de grote kans op herhaling. Volgens deskundigen ziet vooral de 35-jarige man het strafbare van zijn daden niet in. Maar aan het einde van de zitting bpden beide mannen hun excuses aan en zeiden dat zij nu inzagen dat wat zij gedaan hebben, schade lijk is. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De krijgsmacht heeft een tekort van bijna dui zend jonge beroepsmilitairen (bbt). Het wervingsprobleem dreigt volgend jaar nog nijpen der te worden als Defensie op zoek moet naar nog eens vierdui zend bbt'ers om de rangen te vul len. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen staatssecretaris Van der Knaap en de Tweede Kamer over de huisvesting van een nieuw te vormen pantserin- fanteriebataljon. Het huidige te kort heeft vooral te maken met terughoudende wervingsactivi teiten vanwege de bezuinigin gen die het departement zijn op gelegd. Door de reorganisatie worden twaalfduizend banen ge schrapt. Daarnaast kampt Defensie met het probleem dat veel jonge be roepsmilitairen weigeren om ver van huis gelegerd te worden. „De tijden zijn nadrukkelijk ver anderd. Een negentienjarige mi litair houdt wel van een avon tuurlijke uitzending, maar als hij weer in Nederland is wil hij zo dicht mogelijk bij familie en vrienden zijn", zei Van der Knaap. Precies om die reden wil de Landmacht het nieuwe pantser- infanteriebataljon in Ermelo sta tioneren. Aangezien de meeste bbt'ers uit de Randstad komen, voelt landmachtbevelhebber Ur- lings er niet voor het bataljon in Havelte te stationeren, waar voor bij de Kamer een lichte voorkeur bestond. Ermelo ligt dichter bij Amsterdam dan Ha velte. De Kamer stemde uitein delijk in met de keuze van de Landmacht. Voor de legerplaats Ermelo betekent dat een extra investering van 21 miljoen euro. Het nieuwe bataljon moet in de loop van volgend jaar operatio neel worden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Aan de dagelijkse files hebben veel automobilisten een broertje dood, maar nog meer ergeren zij zich aan on voorspelbare vertragingen. Veel mensen gaan noodgedwongen daarom eerder van huis, terwijl dat soms niet nodig is. De oplos sing lijkt vergroting van het re gionale wegennet. Het Ruimtelijk Planbureau pre senteerde gisteren in Den Haag over dit probleem het rapport 'Behalve, de dagelijkse files. Over de betrouwbaarheid van reistijd'. Minister Peijs van Ver keer nam het eerste exemplaar in ontvangst. De zogenoemde buffertijd (dat mensen eerder van huis gaan) kost vooral vrachtverkeer en an dere zakelijke weggebruikers geld. Volgens de CDA-bewinds- vrouw kunnen de totale kosten van files en onbetrouwbare reis tijd oplopen tot 2,5 miljard euro in 2020. Volgens het planbureau staat door het almaar groeiende ge bruik van het wegennet de be trouwbaarheid van de reistijd meer onder druk, ook buiten de Randstad en buiten de spits. Hinderpaal De oplossing van meer regionale wegen als uitwijkmogelijkheid heeft Peijs' voorkeur echter niet. Een krappe begroting vormt een hinderpaal, nog los van de van de vraag of deze op lossing gewenst is uit oogpunt van milieu en leerbaarheid, voegde zij eraan toe. De minister is eerder voor een (Advertentie) betere benutting van het be staande wegennet, dat zoveel mogelijk samenhangend moet zijn. Zo zou zij graag de even tueel aan te leggen 'verlengde' A4 onder Rotterdam reserveren voor het doorgaande verkeer naar Antwerpen, en de A13 tus sen Den Haag en Rotterdam lou ter gebruiken voor het regionale verkeer, met een bijbehorende lagere maximumsnelheid. Reisinformatie Een andere vereiste is een goede informatievoorziening zodat au tomobilisten uitwijkmogelijkhe den kunnen vinden. Naast de grote panelen die boven snelwe gen zijn geplaatst, is goede reis informatie van belang.. Peijs vindt het aanbieden daarvan geen zaak voor de overheid, maar om de samenwerking tus sen 'marktpartijen' te bevorde ren heeft zij onlangs een Raad voor Verkeersinformatie in het leven geroepen. „In mijn toekomstdromen zie ik namelijk allerlei geavanceerde internettoepassingen, sms-dien- sten of boardcomputers die de weggebruiker de gunstigste rou te voorschotelen." Het wegwer ken van oorzaken die het aan bod van capaciteit beperken, of wel dat een weg tijdelijk minder verkeer kan verwerken, moet ook verbeterd worden. Peijs noemde incidentmanagement, bedoeld om verkeersongevallen op snelwegen snel af te hande len. Misschien kan dat nog beter, door bijvoorbeeld op de meest gevoelige trajecten bergers con stant standby te houden. ANP >:DEN HAAG - De wetgeving svoor euthanasie moet worden aangepast zodat er meer ruimte komt voör terminale sedatie. Fractievoorzitter Rouvoet van de ChristenUnie pleitte hier gis teren voor in de Kamer. Bij de sedatie wordt een terminale pa tiënt in slaap gebracht tot hij uit zichzelf sterft. Door de seda tie wordt euthanasie, volgens Rouvoet, op termijn overbodig. 'Volgens de wet is euthanasie toe gestaan bij ondraaglijk lijden. Bij sedatie is er volgens hem geen sprake meer van ernstig lij den. Volgens hoogleraar pijnbestrij ding B. Crul uit Nijmegen blijkt dat de meeste artsen euthanasie niet meer nodig vinden nu er 'een alternatief, de terminale se- 'datie, is. Rouvoet vindt dat er re gels moeten komen voor het toe- ipassen van de sedatie. Het moet, (vindt hij, ook mogelijk zijn om een patiënt, zonodig, terug te ha- 'len uit zijn slaap. Dit kan gebeu ren als zijn toestand door de ver- doving stabiliseert. ANP DEN HAAG - Het kabinet pre senteert voor de zomer een actie plan voor de bouw van een groot aantal woningen voor ouderen en oudere gehandicap ten. Staatssecretaris Ross van Volksgezondheid heeft dit giste ren toegezegd. Het Sociaal- en Cultureel Planbureau consta teerde onlangs een groot tekort aan speciale woningen voor ouderen met gebreken. Bijna eenderde van de ouderen met ernstige gebreken woont in een niet-aangepast huis. In to taal wonen 100.000 ouderen in huizen die niet geschikt voor hen zijn. Minister Dekker van Volkshuis vesting liet de Kamer eind vorig jaar al weten dat ze woningcor poraties desnoods zal dwingen om meer woningen voor oude ren te bouwen. De bouw van de ouderenwonin gen staat al jaren op de politie ke agenda. Toch komt er, vol gens deskundigen, weinig van de grond. Dit terwijl studies uit wijzen dat het aantal ouderen de komende jaren enorm zal toe nemen. ANP LEIDEN - De brug in de A4 over de Oude Rijn in Leiderdorp heeft gistermiddag onbedoeld een uur lang open gestaan. Na een uur stond er in beide richtin gen zo'n dertien kilometer file. Rond twee uur ging de brug open voor een schip. Maar toen de brug dicht moest, haperde de klep. Binnen de kortste keren stonden er aan weerskanten van de brug gigantische files. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3