Kritiek op Belgen valt verkeerd scheldejazz Vlamingen lusten Weemaes rauw PZC Breydelhoeve klaar voor opvolgers Inwoners grensdorpen bestrijden uitspraken wethouder Weemaes m Ifil Belg beboet voor bezit wapens Vredesgebed agenda Wandeltocht langs grens Nacht van gebed 2004 (4) (5) (6) juni, Terneuzen 1 1 IfPltÉÈrl mÊMWèi g iSHte?.., V i i Stal wordt vakantieverblijf Grondaankoop voor nieuwe natuur Bende op dievenpad langs kust Kloosterlaan wil aanpak verkeer Fietsster gewond door Frank van Cooten en Sheila van Doorsselaer HIEUW NAMEN - In de Huls ter grensdorpen is grote erger nis ontstaan over de uitspraken van wethouder P. Weemaes, dat de Belgische inwoners zich niet sociaal opstellen. Volgens hem onttrekken ze zich te veel aan het maatschappelijk leven. In Nieuw Namen, maar ook daar buiten, is het het gesprek van de dag. ■Zeventig procent van de bevvo- ners in Nieuw Namen is van Bel- i gische komaf. Uitbaatster Chris- tiane van de Velde van café Sint Cecilia komt oorspronkelijk uit Kieldrecht, maar woont al sinds 1978 in Nieuw Namen. Ze heeft nog steeds de Belgische nationa liteit. Zij vindt de opmerkingen van Weemaes dat de Hulster Bel gen zich 'socialer' moeten opstel len niet zo handig. „Kijk, je hebt altijd mensen die wel inte greren in een dorpsgemeen schap en mensen die dat niet doen. Dat heeft niets te maken met het feit of je Belg bent. André van Duyse vindt dat de opmerkingen van Weemaes over trokken. Hij verhuisde drie jaar geleden met vrouw en kinderen van Kieldrecht naar een nieuw bouwhuis aan de Veerstraat in Nieuw Namen. In Kieldrecht was geen bouwgrond te krijgen, een paar honderd meter over de grens wel en daarom wonen er in de Veerstraat veel Belgen. „Als er een rommelmarkt in het dorp is, of er zijn dorpsfeesten, dan doen we gewoon mee. Wij sluiten ons zeker aan bij activi- I teiten in het dorp." Huiswerk Ook elders in de gemeente vie len heel wat Vlaamse monden open bij het lezen van Weemaes' opvattingen. In Ossenisse bij voorbeeld, waar Vlaming Bert ISuyle sinds 1978 actief is voor de gemeenschap. Hij is zeer ver bolgen. „Dat zijn geen uitspra- ken waardig voor een wethou- I der. Hij doet duidelijk zijn huis werk niet en is daardoor niet be- kwaam. Hij heeft geen contact TERNEUZEN - Een 21-jarige automobilist uit Gent had in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks half drie in de Guido Gezellestraat in Terneuzen dub bel pech. De politie zag de auto staan met Calarmverlichting aan. De vooras van het voertuig bleek te zijn af gebroken. Bij nadere controle bleken in de auto een busje pep- perspray en een uitbeenmes te liggen. De spullen werden in be slag genomen. De Belg kreeg jeen bekeuring van 150 euro. ÏKAPELLEBRUG - In de kapel van Onze Lieve Vrouw ter j.Eecken wordt 7 juni een eucha ristieviering voor de vrede ge houden. Aanvang 19.00 uur. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 I Postbus 145 4530 AC terimeuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur met zijn achterban, het volk." Buyle speelt met de gedachte een nieuwe politieke partij op te richten waarin alle Hulster Vla mingen zich kunnen verenigen. „Als alle Hulster Vlamingen daar op stemmen, kan Weemaes wel inpakken." Een met Frans accent sprekende man meldt: „Ik heb zo'n vier jaar naast Weemaes gewoond. Hij heeft nooit contact gezocht met ons. Dat is niet verplicht, maar dan klinkt de term 'so ciaal' wel erg vreemd uit zijn De ontboezemingen van de Hulster wethouder Paul Weemaes in Lokaal Be stuur, een PvdA partijblad, komen hem duur te staan. In één klap heeft hij 1966 Vlaamse Hulstenaren tegen zich in het harnas gejaagd door te beweren dat 'die mensen' niet sociaal zijn en niet, of zeer weinig, deelne men aan het Hulster maat schappelijk leven. Zijn uitla tingen lijken echter geba seerd op drijfzand. door Sheila van Doorsselaer rHULST - De gemeente Hulst ziet de Belgen graag komen. Kosten noch 'moeiten worden ge spaard om de zuiderburen te lok ken. Als ze maar geld uitgeven. mond." Van de 28.000 inwoners van de gemeente Hulst zijn er 1966 van Vlaamse komaf. Uit cij fers van een aantal Hulster sportclubs blijkt niet dat ze geen lid willen worden van een vereniging. Zo is zo'n tien pro cent van de vierhonderd leden van voetbalvereniging HW'24 uit Hulst Belg. „Daar zijn wij te vreden over. De woorden van Weemaes zijn daarom niet mijn woorden", zegt voorzitter Ger ard van de Voorde. De Koninklijke Stedelijke Har- Voormalig burgemeester Kessen wilde de Vlamingen graag in zijn gemeente houden, en dan niet voor een dagje, maar liefst een leven lang. Ten tijde van de bouw van de nieuwe wijk Groote Kreek ging hij actief de boer op om Vlamingen over te halen in Hulst te komen wonen. Er was genoeg bouwgrond en ze kregen dan de status grensarbei der, wat toen nog een leuk belas tingtechnisch voordeeltje had. Kessen gaf de Vlamingen het ge voel welkom te zijn in zijn ge meente, maar die warme deken heeft Weemaes nu verscheurd. De Hulster Vlamingen voelen zich verraden, en terecht. Het was Kessen die in zijn docto raalstudie aangaf dat inwoners van de gemeente Hulst in grote mate op Vlaamse voorzieningen zijn georiënteerd. Van scholen en recreatie tot medische zorg en sportclubs. Daar deed toen monie Hulst telt weer weinig Belgen, maar volgens Theo Maes van deze vereniging heeft dat niets te maken met onwil. „Veel Belgische inwoners ko men uit de omgeving van Ant werpen of Sint Niklaas. Ze blij ven vaak lid van hun eigen korps. Afstanden spelen immers geen rol." School Weemaes uitte ook kritiek op het feit dat te veel ouders in Hulst hun kinderen naar Vlaam- niemand moeilijk over. De vlie ger dat Vlaamse Hulstenaren te weinig deelnemen aan het Huls ter maatschappelijk leven, gaat niet op. Voetbalvereniging HW telt tien procent Vlaamse leden, ook hockeyclub Rapide noteert een dergelijk percentage. Hul- analyse sterloo, de voetbalvereniging uit Nieuw Namen, drijft zelfs voor dertig procent op Vlaamse Hul stenaren. In muziekverenigin gen blazen ook veel Vlamingen een toontje mee. En dat zijn slechts enkele voorbeelden. Ergo, Hulster Vlamingen zijn wel degelijk betrokken. Dat vin den ze zelf en dat vinden de vere nigingen. Alleen Weemaes vindt dat niet. se scholen sturen. Die kritiek wordt wel door veel betrokke nen onderschreven. Maar dat is niet alleen de 'Hulster Belgen' aan te rekenen. Nederlandse ouders sturen hun kroost im mers ook vaak naar een school over de grens. Volgens Weemaes speelt geld vaak een rol (peuters kunnen er immers gratis terecht,) maar ouders zeggen dat het een stuk genuanceerder ligt. „Mijn kind zat op een basisschool in Hulst. Na een jaar bleek dat het op de- Zijn drie collega-wethouders en burgemeester Mulder maken Weemaes' woorden niet tot de hunne. Of het niet eens tijd wordt voor een inburgeringscur- sus voor nieuwe Vlaamse Hul stenaren? Mulder moet er even hard om lachen. Daarnaast trok Weemaes van leer tegen de Vlaams-Hulsterse ouders die hun kind in België on derwijs laten volgen. Deze 'zon de' begaan niet alleen Vlaamse ouders. Volgens de Vlaamse grensscholen doen Oost -Zeeuws-Vlaamse ouders hier net zo hard aan mee, waar ko men anders die veertig procent Nederlandse leerlingen van daan? Kleuters kunnen over de grens gratis terecht en de kinde ren worden er door de docenten lekker kort gehouden. Maar waar hebben we het over. De gemeente Hulst telt zo'n 28.000 inwoners, van wie 1966 ze school niet zou lukken. Na zo'n constatering kon ons kind op geen enkele school in Hulst meer terecht", zegt een moeder. „Op een Vlaamse school werden we met open armen ontvangen. Maar dat is zeker niet goedko per. Wij moesten een tweede au to aanschaffen om ons kind naar school te brengen en belas tingtechnisch is het ook een hoop gedoe. Wethouder Wee maes kan van alles vinden maar dan moet hij wel het hele ver haal vertellen." personen een Belgisch paspoort hebben. Het overgrote deel van deze Vlamingen woont al sinds jaar en dag in Hulst en leeft als ieder andere Hulstenaar met een Nederlands paspoort. Wee maes scheert de ouwe getrou wen over dezelfde kam als, naar het zich laat uitzien, de enke ling die zich meer oriënteert op Vlaanderen. En dan nog. Wee maes heeft niets te zeggen over waar mensen hun kinderen naar school sturen, waar ze een balle tje trappen of een pilsje drin ken. De uitlatingen van Wee maes deden massaal reagerende Vlaamse Hulstenaren roepen: „Wij betalen óók gewoon belas ting hoor! Waar bemoeit-ie zich mee?" Wat Weemaes zich misschien niet meteen realiseerde toen hij zijn ontboezemingen deed, was dat al die Hulster Vlamingen ook stemrecht hebben. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden, handvaardigheid en bil jarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 18.00 uur: Afscheidsdiner winterseizoen; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.0 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoe len en biljarten; Kaasboerderij de Vos, 11.00 uur: Rondleiding; BRESKENS - Handelshaven. 8.00 uur Vissen op de Westerschelde; CLINGE - Malpertuus, 13 30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN- BO hobby - handwerk bijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; GRAAUVU - Gemeenschapshuis. 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT - i Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: Bin go; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; HULST - De Lieve, 10.00 uur: Gymnas tiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal en handwerken; Reynaertcolle- ge Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren. 13.30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUWVLIET - St. Bavodijk, 19.00 uur: Landschapsexcursie; OOSTBURG - Den Hoekzak. 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur- Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano jeugd en tekenclub; SAS VAN GENT De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter pop pen, 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Techniek bijeenkomst; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, kaarten, canasta; ST.JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd; 19.00 uur: Engels; 20.00 uur: Dansavond; TERNEUZEN De Veste. 9.30 uur: Eu charistie viering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 20.00 uur: Bin go; 't Schelpenhoekje, 20.00 uur: Bijeen komst Haza-Data gebruikersgroep; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafel tennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Ae robic; 10.30 uur: Volkdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur. Hand werken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 10.30 uur: Yo ga; 13.45 Koersbal. AARDENBURG - Onderne mend Aardenburg houdt zon dag de jaarlijkse grenswandel- tocht. Wandelliefhebbers kunnen in schrijven voor tochten van 6,12, 18 en 25 kilometer. Iedereen kan deelnemen, voorwaarde is dat gestart wordt tussen 8.00 en 15.00 uur en dat de aankomst is voorzien voor 18.00 uur. In schrijven en vertrek vanaf de Schutterskantine aan de Heer- endreef in Aardenburg. TERNEUZEN - Het Leger des Heils in Terneuzen houdt vrij dag weer een Nacht van gebed. Om 22.00 uur is de zaal aan de Donze Visserstraat 61 geopend voor iedereen die wil bidden. Het gebed concentreert zich op de landen waar geen vrijheid van godsdienst is en mensen worden vervolgd om hun geloof. (Advertentie) www.scheldejazz.nl donderdag 3 juni 2004 - -f# -.W-v .Tv./.-"; ,-,/v Els en Hans Vercouteren tonen de tekening van de appartementen die moeten komen op de plaats van de oude stal. 4-."jCs' - -i:; Sii'éW&fe door Jan Jansen RETRANCHEMENT - Het is nu nog een morsige bouwput die de restanten van een oude gierkelder blootlegt. Maar de bouwvakkers die deze week op het erf verschijnen, zullen snel de contou ren zichtbaar maken van nieuwbouw: een vakantieverblijf in de stijl van de oude stal uit 1867 die hier tot vorig jaar stond. Vier ruime appax-tementen komen er op de begane grond en de zolder wordt een groepsverblijf voor tien personen. Gelar deerd met het idyllische groen van wei land, di'inkput, meidoornhaag, boom gaard, populierensingel en polder, moet de Breydelhoeve bij Retranchement zo genoeg vakantiegasten kunnen lokken. Akkerbouwer Hans Vercouteren (54) en zijn vrouw Els (50) gaan daar in ieder geval vanuit. De investering is bedoeld om de boerderij, familiebezit sinds 1949, als een levensvatbaar bedrijf over te dragen aan een volgende generatie. Dat is het nu niet. Als fundament voor de toekomst is vijftig hectare klei waar op traditionele gewassen groeien als tar we, bieten en aardappelen, niet toerei kend. De Vercouterens hebben er lang over ge dubd. Ze hebben de slordige 500.000 eu- ro die de nieuwbouw vergt, ook niet op de plank liggen. Ze hadden, vijftig-plus sers immers en al meermalen opa en oma, dezelfde keuze kunnen maken als veel collega-akkerbouwers: afbouwen, verkopen, stoppen, weg van het erf. Hun vijf kinderen, vier zoons tussen 22 en 29 jaar en een dochter van 18, red den het zo ook wel. En zelf zouden ze er financieel niet slecht uitspringen. „Maar als je stopt, moet je dus nooit meer op het erf zijn", zegt Els op een toon die afkeer uitdrukt. Dat is boeren trots. De boer die opgeeft, voelt zich als een kapitein op een zinkend schip. Daar om gaan zij wel door. Een opvolger zal zich wel aandienen, ook al is het nog de vraag wie van de kinderen zich straks echt als zodanig ontpopt. Jammer Geen van de vijf werkt nu op de boerde rij. „Simpel omdat dat niet gaat. Van dit bedrijf kunnen geen twee gezinnen eten. Erg jammer. Zelf zijn we hier 25 jaar geleden nog wel zo begonnen. Zo kon Hans het vak leren van zijn vader, er geleidelijk in groeien. Nu is dat onmo gelijk. Maar gelukkig hebben enkele kinderen nog wel belangstelling om het over te nemen. Anders waren we hier niet aan begonnen", zegt Els. „Wij zet ten het op poten", vult Hans aan. „Dan zien we later wel wie het gaat doen," Vanaf het eerste uur dat het plan rijpte, rustte het oog op de oude stal als vakan- tie-ondei'komen. „Maar het was een bouwval, niet meer te vei'bouwen. Die hebben we maar gesloopt. En nu komt er ongeveer op dezelfde plaats een nieuw gebouw, maar dan wel in dezelf de vorm. Natuurlijk moet je wel dingen veranderen. Die oude raampjes waren bijvoorbeeld echt te klein." Bij de voorbereiding lieten ze zich advi seren door Veronique Calus die het land- bouwloket van de gemeente Sluis be heert en door landbouworganisatie ZL- TO. Die maakte een bedrijfsplan en deed een marktverkenning. Hoewel... „Dat ligt moeilijk. In deze streek is er eigenlijk niks vergelijkbaars. Wel heeft iedereen ons verteld dat er in West-Zeeuws-Vlaanderen gebrek is aan groepsaccommodaties. Verder gaan we er vanuit dat de ligging, vlakbij Retran chement en niet ver van zee en Zwin, mensen trekt. Het hele jaar door ja. foto Wim Kooyman daar rekenen we op. Ach ja, het blijft een gok, maar dat is de akkerbouw nog veel meer." De groene entourage heb ben ze alvast mee. Om mee te snoepen uit het subsidiepotje voor Vitaal Platte land hadden ze normaal gesproken ook geld moeten steken in wat beleidsma kers de 'ruimtelijke kwaliteit' noemen. „Maar daarvan zijn we vrijgesteld. Er was al genoeg groen. Het enige wat we nog toevoegen is een meidoornhaag tus sen twee weitjes en een boerentuin voor het gebouw." Tussenhandel De Vercouterens rekenen erop dat de nieuwe bedrijfspoot op den duur goed is voor de helft van de omzet. Naast va- kantieboer blijft Hans gewoon ook ak kerbouwer. Van deze branche, met na me de aardappelteelt, hebben ze ge leerd dat je de tussenhandel beter bui ten de deur kunt houden. Daar blijft te veel aan de strijkstok hangen. Daarom gaan ze het vakantieverblijf he lemaal zelf aan de man brengen. Overal willen ze de Breydelhoeve presenteren, niet in de laatste plaats ook op internet. Een website is in de maak. Om te begin nen zullen daarop de vorderingen van de bouw zijn te volgen. Tot Pasen vol gend jaar. Dan hopen ze de eerste gas ten te verwelkomen. HEINKENSZAND - De stichting Het Zeeuwse Land schap wil in West-Zeeuws-Vlaanderen bijna 22 hectare bouwland kopen voor aanleg van nieuwe natuurgebieden. Het gaat om gronden bij de Zwartegatsche kreek (Groe- de), in de Austerlitzpolder (Zuidzande), op de wallen van Sluis en in de Sophiapolder (tussen Oostburg en Draai brug). De gebieden zijn door de provincie eerder aangewe zen als onderdeel van de zogeheten Ecologische Hoofd structuur (EHS) in Zeeland. Met de aankopen is bijna 500.000 euro gemoeid. Daarvan betaalt de provincie 50 procent en de andere helft komt voor rekening van het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Bij de Zwartenhoeksche kreek begint de omvorming tot na tuurterrein in 2005, de gronden in de Austexditzpolder blij ven voorlopig grasland. In de Sophiapolder betreft het uit- breiding van het recent ingerichte natuurgebied. MIDDELBURG - De vier Polen die vorige week maandag werden aangehouden in Biggekerke, waren naar Neder land gekomen om in te breken in vakantiewoningen langs de kust. Dat blijkt uit onderzoek van de politie Zeeland. De mannen deden regelmatig een weekje ons land aan om in te breken. Zij waren vooral op_ zoek naar bankpasjes, contant geld, sieraden en mobiele telefoons. De vier mannen, in de leeftijd van 29 tot 36 jaar, zitten nog in voorari-est. Het politieonderzoek loopt nog. De ver dachten hebben een tiental inbraken in Zeeland en Zuid-Holland bekend. Een deel van de buit is teruggevon den bij de aanhouding. In Zeeland werden vorig jaar onge veer 150 inbraken gepleegd in vakantiewoningen. De poli tie houdt er rekening mee dat de vier inbrekers voor een aantal van deze inbraken verantwoordelijk zijn. SAS VAN GENT - De bewoners van de Kloösterlaan in Sas van Gent willen dat de gemeente Terneuzen eindelijk iets doet aan de hoge snelheid waarmee het verkeer door de straat rijdt. R. Mekes schrijft dat namens de buurt aan het gemeentebestuur. Mekes wijst er op dat de Klooster straat al drie jaar aandacht vraagt voor de verkeersproble men. Dagelijks komen er gemiddeld ongeveer 210 auto's door de straat, zo hebben tellingen uitgewezen. Via ver- keersorganisatie 3VO hebben de bewoners enkele dagen een meetapparaat gehad. „Er zijn snelheden gemeten van 65 tot 75 kilometer per uur", stelt Mekes vast. ,,'s Mor gens om 7.00 uur beginnen de eerste vrachtwagens door de straat te donderen. Wij liggen te schudden in ons bed en de muren scheuren. Als dit zo doorgaat zijn onze wo ningen binnen een jaar krotten." De bewoners willen dat de straat een 3 0-kilometerzone wordt. SINT -JANSTEEN - Op het fietspad van de Wilhelmina- straat in Sint Jansteen vond gisterochtend rond half ne gen een aanrijding plaats. Een 15-jarige fietser uit de ge meente Terneuzen kwam uit de richting van Heikant. Ach ter hem fietste een 14-jarige jongen uit Moerbeke-Waas. Uit tegenovei'gestelde richting naderde een 62-jarige fiets ster uit de gemeente Hulst. Bij het passeren werd zij door de twee jongens geraakt en viel. De vrouw is met onbe kend letsel naar het ziekenhuis gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39