PZC Geen eenheid in schoolvakanties Harry-Potterfans laten hoed thuis bij première Uitkijken voor haren van rups in duinen Personeel Rhodia in Sas denkt te kunnen blijven na overname Bedevaart naar Maria met de Inktpot Verschillen soms groot ondanks pogingen tot afstemming Snel besluit over Sloecentrale Poster tegen vernielingen Wraak na hulp En,., bij onderstaande producten de F gratis! zeeuwse almanak Cool element Redactie: 0113-315649 yyyWV.pZC.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 3 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen bril op sterkte vanaf gratis bij aankoop van een complete bril! FOCUS OPTIEK b.v. NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL 0118-625310 MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta verwacht op korte termijn overeenstemming te bereiken met één of meer partners over de bouw van een energiecentrale in het Sloe- gebied. Volgens directeur D. Luteijn is de kans op een po sitief besluit 'aanzienlijk toegenomen'. De Raad van Com missarissen wordt in september om goedkeuring ge vraagd. Als de aandeelhouders in december instemmen met de bouw, kan de centrale medio 2007 klaar zijn, al dus Luteijn. Over de partners doet Delta nog geen mede delingen. Het zijn in elk geval leveranciers van gas, de brandstof voor de Sloecentrale. Zij zullen waarschijnlijk meebetalen aan de bouw, die 400 miljoen euro kost. Lute ijn benadrukt dat Delta de zeggenschap krijgt over het be heer van de centrale en de verkoop van de stroom. Delta houdt 7 juni vanaf 20.00 uur een informatie-avond over de Sloecentrale in De Stenge in Heinkenszand. TERNEUZEN - De Terneuzense WD-fractie wil een con fronterende poster laten ontwerpen tegen vandalisme. Op de poster moet te lezen zijn wat het verwijderen van graf fiti en het herstel van vernielingen de gemeenschap kost. Nadat de binnenstad en omgeving begin vorige maand al eens waren volgekalkt en bushokjes, vuilnisbakken en hangplekken het doelwit werden van vandalen, was het de afgelopen dagen weer prijs. Het spoorviaduct bij Dow werd voorzien van verse krabbels en er sneuvelde een ruit van het bushokje op het Stadhuisplein. Fractievoorzitter W. Broekhuysen hoopt dat er een preventieve werking uit gaat van een 'voor de jeugd aansprekende poster' met ta rieven voor herstelwerkzaamheden. Hij staat open voor andere ideeën; het gaat er hem om dat actie wordt onder nomen. „De tijd van afwachten is voorbij." vanavond Maand van het Spannende I Hnnr Rolf Bosboom GOES - Het lukt maar niet om eenheid te krijgen in de school- i vakanties. Vooral in deze perio- i de zijn de onderlinge verschillen i soms groot. De verschillen doen zich deze week vooral voor in het basison- i derwijs. Sommige scholen heb- r ben gekozen voor een uitgebreid pinksterreces en zijn de hele week gesloten. Andere basischo- len vieren, afgezien van tweede pinksterdag, geen vakantie. Een aantal andere ging gisteren weei' aan de slag, terwijl bijvoor- beeld de 23 Archipelscholen op Walcheren vandaag het werk heiwatten. Het voortgezet onder- wijs heeft deze week geen vakan- tie, ook met het oog op de lopen- de eindexamens. ic Het gevolg van de diversiteit is r dat het binnen gezinnen voor- I komt dat het ene kind vakantie heeft, terwijl het andere naar jdoorConny van Gremberqhe TERNEUZEN - Mensen die de komende tijd het West-Zeeuws- Vlaamse duingebied bezoeken doen er goed aan om uit de buurt te blijven van de rupsen van de bastaardsatijnvlinder. I De huid van deze rupsen is be- ,i' zet met geelbruine brandharen, i" die bij vervelling loskomen. Bij contact met mensenhuid kun- school moet. Dat is onder meer het geval als de een nog op de ba sisschool zit en de ander op het voortgezet onderwijs. Ook zijn er verschillen tussen de basisscholen binnen één plaats. Leerlingen in het openbaar on derwijs in de gemeente Reimers- waal, bijvoorbeeld, zitten deze week gewoon in de klas, terwijl hun leeftijdgenoten van de pro testants-christelijke basisscho len in Kruiningen, Krabbendij- ke, Rilland en Yerseke vakantie houden. De openbare scholen hebben echter weer vrij op 1 en 2 juli. Slechte zaak Een slechte zaak, zegt G. Daa- men over de verschillen. Hij maakt deel uit van de Stuur groep Vakantiespreiding Zee land, die er juist naar streeft dat de schoolvakanties in de provin cie zo veel mogelijk samenval len. De stuurgroep doet jaarlijks veel moeite om in overleg met al- nen ze voor een behoorlijke uit slag zorgen, die gepaard kan gaan met fikse koorts. De circa vier centimeter lange rups is te herkennen aan zijn bruine lichaam met op het achterlijf twee opvallende oranje wratten. De rups houdt zich vooral op in duindoorn, eikenbosjes en mei doorn. De beheerder van het ge bied, het waterschap, kan pas in het najaar iets tegen de rupsen doen. lerlei betrokken partijen tot één vakantierooster te komen. Zij adviseert de Provinciale Onder wijsraad,'die op zijn beurt een adviesrooster aan de scholen ver strekt. „Het is en blijft een ad vies", zegt Daamen. „Schoolbe sturen kunnen dat altijd naast zich neerleggen." Dat gebeurt dan ook geregeld. „Scholen hebben hun eigen be langen", zegt Daamen. De ene school hecht bijvoorbeeld aan vakantie rond carnaval, de ande- x-e aan extra vrije dagen i-ondom koninginnedag. Een deel van de basisscholen kiest dit jaar voor een lange pinkstervakantie, om dat de zomei-vakantie uitzonder lijk laat (eind juli) begint. De laatste periode zou dan wel erg lang worden. Daamen: „Scholen proberen de verdeling wat even wichtiger te maken. Daar valt veel voor te zeggen." Hoewel de stuurgroep de hele provincie wordt geacht te be strijken, kent Zeeuws-Vlaande- i-en een eigen Werkgroep Unifor- me Vakantieregeling. Die be stond al langer en zag zich niet genoodzaakt zichzelf op te hef fen na de instelling van de pro vinciale stuui-groep. „We blijven proberen alle scho len op één lijn te krijgen, maar in de praktijk valt dat niet altijd mee", zegt R. Huisman, die in beide clubs is vertegenwoor digd. „We hebben geen dwang middelen. Dat is wel eens jam mer." Lokale of streekbelangen wegen nu eenmaal zwaarder dan een heid op grotere schaal, aldus Huisman. „Als we bijvoorbeeld geen camavalsvakantieweek op nemen, kan ik je zo op een brief je geven welke scholen daarvan gaan afwijken." bekijk ook onze website gratis bij aankoop van 12,50 aan boeken Henning Mankell, Het graf Een zaak voor inspecteur Kurt Wallander volgens Washington Post de beste thrillerschrijfster, signeert o.a. Nachtschade en Zoenoffer (Advertentie) zondag 5 juni 13.00-17.00 uur door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Het perso neel van het bedrijf Rhodia Eco Services Nederland in Sas van Gent verkeert nog in onzeker heid over de gevolgen van de overname van de groep drink en afvalwaterbehandeling door Feralco. De top van het moederbedrijf, de Franse Rhodiagroep, tekende onlangs een intentieverklaring met het management van het Zweedse Feralco over de ver koop van deze tak van de onder neming. Bij Rhodia Eco Services Neder land werken achttien mensen. Het bedrijf maakt aluminium sulfaat en Aqualenc, producten die hun toepassing vinden in de waterzuivering en de papierin- dusti'ie. Het bedrijfje is geves tigd op het terrein van Zuid-Chemie. Het personeel van Rhodia in Sas staat ook op de loonlijst van de kunstmestfa- brikant. Volgens hoofd Perso neel en Organisatie L. Nagt- egaal van Zuid-Chemie vloeit die constructie voort uit het ver re verleden. Toen behoorden Zuid-Chemie en Rhodia tot de zelfde moedermaatschappij. Na de afspliting van Rhodia is de af spraak gemaakt, dat het perso neel in Sas in dienst zou blijven bij Zuid-Chemie. Rhodia huurt het personeel in van dat bedrijf. Nagtegaal zegt dat er onder de werknemei-s van Rhodia in het geheel geen paniekstemming heerst over de toekomst. „Maar ik kan me voorstellen dat er ge voelens van onzekerheid leven. MIDDELBURG - Een twintigja rige Vlissingse is gisteren veroor deeld tot 120 uur werkstraf, om dat ze goederen vernield en ge stolen had uit een woning in Oostburg. Haar 27-jarige vriend uit Vlis- singen kreeg 80 uur dienstverle ning opgelegd. Het duo, dat op straat leefde, kreeg begin dit jaar onderdak van een vrouw uit Oostburg. Er ontstonden al gauw problemen. Toen de twee op straat werden gezet, namen ze wraak. Ze vernielden en sta len vele spullen van de vrouw. Feralco wil zich versterken in de markt en dan ligt het niet voor de hand om vestigingen te gaan sluiten. Daarom is de ver wachting gerechtvaardigd, dat er geen negatieve gevolgen aan de overname vastzitten voor het personeel in Sas." De groep drink- en afvalwater behandeling van de Rhodia groep draaide vorig jaar een om zet van 26,5 miljoen euro. De omzet van Feralco bedroeg in datzelfde jaar 23 miljoen euro. De twee partijen verwachten in de loop van de komende weken de intentievei'klaring om te zet ten in een verkoopovereen komst. Dat gebeurt pas nadat de ondernemingsraden zijn ge raadpleegd en de benodigde ver gunningen zijn verkregen. Rhodia Ecoservices heeft vijf fa brieken die zich bezighouden met waterbehandeling. Die in Sas is daarvan de grootste, al dus Nagtegaal. Enkele bezoekers bestuderen de affiche, voordat ze de bioscoopzaal ingaan, foto Wim Kooyman door Jeanette Vergouwen HULST - Geen tovenaarshoe- den, geen brillen met ronde glazen en geen wapperende zwarte jassen. Bij de première van de derde Harry Potterfilm in de Koning van Engeland in Hulst blijft alle poespas achter- Ja, vertelt een jonge bezoeker, hij hééft het pak van Harry Potter wel, en ook andere Pot- ter-spullen. Maar die liggen thuis. „Dat pak dat heb ik met carnaval al gedragen, maar nu wil ik de film zien." In de zaal waar De gevangene van Azkahan wordt gedraaid, zit het vooral jeugdige publiek met spanning te wachten. De- mis viert zijn negende verjaar dag en zijn ouders hebben hem en zijn vriendjes getrak- teerd op een middagje bios. Zo wel Demis als zijn kameraad jes zijn fan van Harry Potter. „Het Verhaal is grappig, span nend en soms wat eng. De an dere twee films heb ik ook ge zien", vertelt een feestganger met bril op zijn neus. „Die van mij heeft ovale glazen, Harry heeft er een met ronde." Even verderop zitten moeder Leoni en dochter Fransje uit Terneuzen. Beiden zijn ze fer vente fans van Harry Potter. „Ik heb alle boeken gelezen, twee keer zelfs, Fransje is niet zo'n lezer, die luistert hele da gen naar de cd. Als het te eng wordt, houdt ze haar handen voor haar ogen." Sven van Hove is met zijn vrienden van Koewacht naar Hulst gekomen en vindt vooral de special effects goed. „De film is spannend en dan hoef ik het boek niet meer te lezen." Bijna drie uur geniet de zaal van de avonturen van Harry, Hermelien en Ron op Zwein- stein. Beetje eng „Ik vond het ongelooflijk span nend en leuk. En nu ga ik een ijsje eten", straalt een knul van net negen na afloop. „Ja, het was wel een beetje eng, maar je weet toch dat het goed afloopt en dat het niet alle maal echt is." Zijn moeder heeft ook genoten: „Het was een klassefilm, waanzinnig goed, met prachtige effecten en heel beeldende momenten." door Frank Gijsel AARDENBURG - De Zonnebloemafdelin gen in West- Zeeuws-Vlaanderen hielden gisteren voor de negende maal hun bede vaart naar Onze Lieve Vrouwe met de Inkt pot in Aardenburg. De eucharistieviering met Mariahulde kon zich verheugen op een grotere belangstel ling dan vorig jaar. Zelfs uit Noord-Bra bant waren gelovigen naar de kerk geko men. Volgens Zonnebloem-voorzitter O. van He- vele stijgt de waarde van een dergelijke be devaart, ondanks mogelijke twijfels over de legende van Maria met de Inktpot. „De be langstelling voor een bedevaart neemt nog steeds toe. Het fijne ervan is dat ieder zijn ei gen beleving kan hebben. Ik hoop dat deze devote bijeenkomst mag uitgroeien tot een traditie", sprak hij. De bedevaart in Aardenburg is ontstaan in 1273. Koningen en hertogen kwamen er bid den. De giften van de pelgrims zorgden er voor dat de toenmalige kerk een van de mooiste van Vlaanderen kon worden. Na een betrekkelijk stille periode werd de bede vaart negen jaar geleden nieuw leven inge blazen. Pastor Ignace D'hert ging voor in de dienst. Hij gaf de gelovigen de boodschap mee dat er een verbondenheid bestaat, die groter is dan van buiten zichtbaar is. Een bewoner De belangstelling voor de Mariahulde in Aardenburg is groter dan vorig jaar. foto Peter Nicolai van verpleeghuis De Stelle in Oostburg plaatste bloemen bij het beeld van Maria. Pastor D'Hert besloot met een gedicht uit 1906, waarin melding wordt gemaakt van de hulp en toevlucht die mensen in nood bij Maria zochten. Volkoren Dagen ook in De Drvkkcry IKERY |Beeld &Geluid Engelse salade en lamb stew of shephards pie (vegetarisch) en summer pudding 12,50 of€ 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 door oud keeper 1962) van het Nederlands Elftal Peter van der Mcrwe tentoonstelling samengesteld door Matty Verkam man een voorproefje van het Nationaal Voetbalmuseum vrijdag 4 juni 16.00 uur opening tentoonstelling DA is voor de 8* maal verkozen tot Beste Drogist van Nederland. En dat vieren we natuurlijk graag samen met jou. Met allerlei spectaculaire feestaanbiedingen, maar ook met een daverende actie: kom op 3, 4 of 5 juni naar DA en maak kans op 1 minuut gratis shoppen of een van de andere superprijzen! In iedere deelnemende DA- winkel maak je 1x kans op gratis winkelen. Dat is dus ruim 600 keer! Vraag in de winkel naar de voorwaarden of kijk op www.da.nl (Advertentie) doet je goed Kamperen is soms worstelen- met natuurlijke elementen. Wind, regen en hagel. Maar ook de zon. Als ze net de tent heeft opgezet op een camping in Vierhouten, besluit die Goe- se dan ook op zoek te gaan naar een plek om die dingen in te vriezen die zorgen dat de kaas in de koelbox niet smelt. Ze wendt zich tot een vriende lijke campingmedewerker. Maar die mist wat elementai re kennis van kamperen. „Cool?", herhaalt hij lang zaam. Fronst de wenkbrau wen. „Ik ben wel in mijn ele ment, ja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37