PZC Schoolvakanties blijven twistpunt ^gratis shoppen bij DA! Felle kritiek op landgoederenplan Luidruchtig protest tegen sluiting accommodaties Bende op dievenpad langs Zeeuwse kust j ¥01$) bril op sterkte gratis FOCUS OPTIEK b.v. Verschillen soms groot ondanks pogingen tot afstemming HNHK naar Dreischor Snel besluit over Sloecentrale Tegenslag voor droomhuis van paar uit Sirjansland op 3,4 en 5 juni zeeuwse almanak Cool element Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 3 juni 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland dnnr Rolf Bosboom GOES - Het lukt maar niet om eenheid te krijgen in de school- k vakanties. Vooral in deze perio- J de zijn de onderlinge verschillen soms groot. De verschillen doen zich deze week vooral voor in het basison derwijs. Sommige scholen heb ben gekozen voor een uitgebreid pinksterreces en zijn de hele week gesloten. Andere basischo- len vieren, afgezienn van twee de pinksterdag, geen vakantie. Een aantal andere ging gisteren weer aan de slag, terwijl bijvoor beeld de 23 Archipelscholen op Walcheren vandaag het werk hervatten. Het voortgezet onder wijs heeft deze week geen vakan tie, ook met het oog op de lopen de eindexamens. Het gevolg van de diversiteit is dat het binnen gezinnen voor komt dat het ene kind vakantie heeft, terwijl het andere naar school moet. Dat is onder meer het geval als de een nog op de ba sisschool zit en de ander op het voortgezet onderwijs. Ook zijn er verschillen tussen de basisscholen binnen één plaats. Leerlingen in het openbaar on derwijs in de gemeente Reimers- waal, bijvoorbeeld, zitten deze week gewoon in de klas, terwijl hun leeftijdgenoten van de pro testants-christelijke basisscho len in Kruiningen, Krabbendij- ke, Rilland en Yerseke vakantie houden. De openbare scholen hebben echter weer vrij op 1 en 2 juli. Slechte zaak Een slechte zaak, zegt G. Daa- men over de verschillen. Hij I maakt deel uit van de Stuur- (Advertentie) Maand van het Spannende Boek gratis bij aankoop van 12,50 aan boeken Henning Mankell, Het graf Een zaak voor inspecteur Kurt Wallander vanmiddag, 13.30-14.30 uur Karin Slaughter volgens Washington Post de veste thrillerschrijfster, signeert o.a. Nachtschade en Zoenoffer Engels Menu Engelse salade cn lamb stew of shephard's pie (vegetarisch) en summer pudding 12,50 of€ 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 vrijdag 4 juni 16.00 uur opening tentoonstelling Oranje Toen en Nu door oud keeper 1962) van het Nederlands Elftal Peter van der Merwe tentoonstelling samengesteld door Matty Verkam man een voorproefje van het Nationaal Voetbalmuseum zaterdag en zondag Volkoren Dagen ook in De Drvkkery zondag 5 juni 13.00-17.00 uur Koopzondag bekijk ook onze website wwwdmkkeriimiddelbure.nl groep Vakantiespreiding Zee land, die er juist naar streeft dat de schoolvakanties in de provin cie zo veel mogelijk samenval len. De stuurgroep doet jaarlijks veel moeite om in overleg met al lerlei betrokken partijen tot één vakantierooster te komen. Zij adviseert de Provinciale Onder wijsraad, die op zijn beurt een adviesrooster aan de scholen ver strekt. „Het is en blijft een ad vies", zegt Daamen. „Schoolbe sturen kunnen dat altijd naast zich neerleggen." Dat gebeurt dan ook geregeld. „Scholen hebben hun eigen be langen", zegt Daamen. De ene school hecht bijvoorbeeld aan vakantie rond carnaval, de ande re aan extra vrije dagen rondom Koninginnedag. Een deel van de basisscholen kiest dit jaar voor een lange pinkstervakantie, om dat de zomervakantie uitzonder lijk laat (eind juli) begint. De laatste periode zou dan wel erg lang worden. Daamen: „Scholen proberen de verdeling wat even wichtiger te maken. Daar valt veel voor te zeggen." Hoewel de stuurgroep de hele provincie wordt geacht te be strijken, kent Zeeuws-Vlaande ren een eigen Werkgroep Unifor me Vakantieregeling. Die be stond al langer en zag zich niet genoodzaakt zichzelf op te hef fen na de instelling van de pro vinciale stuurgroep. „We blijven proberen alle scho len op één lijn te krijgen, maar in de praktijk valt dat niet altijd mee", zegt R. Huisman, die in door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een luidruchtige protestoptocht van jongeren uit Burgh-Haamstede, protes terende ouderen van de Anbo en heel veel boze inwoners uit Elle- meet, Noordwelle en Sirjans- land. Het was een ongekende drukte op de publieke tribune in de Burgerzaal van het ge meentehuis. Aanleiding was de behandeling van de voorgenomen sluiting van accommodaties in de com missie Samenleving en Bestuur. De jongeren uit Burgh-Haamste de kwamen vanuit hun dorp in colonne naar Zierikzee gereden, met voorop een trekker die een doodskist vervoerde. Luid zin gend kwamen ze publieke tribu ne opgelopen „Big S, die gaat nooit kapot" was de veelzeggen de tekst. Binnen de kortste ke ren hingen spandoeken aan de muren en lagen doeken op de grond met teksten als 'Big S dicht, over mijn lijk' en 'Dorps huis Noordwelle dicht, dat is de dood voor ons dorp'. De publie ke tribune was veel te klein om alle protesterende inwoners te herbergen. Reacties Voorzitter Y. van Wijnen en oud-sooslid N. Schriers van Big S gaven de commissieleden in hun scherpe inspraakreacties te kennen dat het ondenkbaar is de jeugdsoos naar dorpshuis De Schutse te laten verkassen. Vol gens beide insprekers slaat de gemeente de plank volledig mis met de constatering dat het soos- gebouw maar één keer per week zou worden gebruikt. Big S is el ke woensdag-, vrijdag- en zater dagavond geopend en op zater dagmiddag wordt het gebouw gebruikt voor kindersoos Little S. Niet alleen Big S liet van zich horen om te laten merken dat het menes is. Een zeer opmerke lijke intiatief kwam van de dorpsraad Ellemeet, waar het dorpshuis met sluiting wordt be dreigd. In ruil voor 1 zak aardap pelen, 1 zak uien en 23 suikerbie ten wil de dorpsraad het dorps huis overnemen en zelf exploite ren. Voorzitter Kristelijn van de door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Felle kritiek werd gisteravond geuit op het gemeentelijk landgoederenplan. Die kwam niet alleen van de in sprekers tijdens de raadscom missie openbare ruimte. Ook de commissieleden leverden het no dige commentaar op het inge diende plan van het college. „Als wij hier ja op zeggen, zeg gen we ja op niets", verwoordde CU raadslid J. van de Berge de gevoelens van de meerderheid van de raadsleden. In het plan wat de raadsleden gisteravond voorgeschoteld kregen staat te lezen dat de gemeente drie land goederen wil toestaan op drie verschillende locaties. Een land goed omvat in de ogen van het college vijf hectare bos met daar in één woning. Clustering van meerdere landgoederen bijel- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De vier Polen die vorige week maandag wer den aangehouden in Biggeker- ke, waren naar Nederland geko men om in te breken in vakantie woningen langs de kust. Dat blijkt uit onderzoek van de poli tie Zeeland. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat de mannen regel matig een weekje ons land aan deden om in te breken. Zij wa ren vooral op zoek naar bank- pasjes, contant geld, sieraden en mobiele telefoons. De vier mannen, in de leeftijd van 29 tot 36 jaar, zitten nog in voorarrest. Het politieonder zoek loopt nog steeds. De verdachten hebben een tien tal inbraken in Zeeland en Zuid-Holland bekend. Een deel van de buit is teruggevonden bij de aanhouding. Twee van hen bleken vorig jaar juni te hebben ingebroken in een vakantiewo ning in Zoutelande. Met de daar gestolen bankpas, pinden zij la ter bij de Rabobank in Zoutelan de. De opnames van deze pinac- tie werden november vorig jaar vertoond in het tv-programma Opsporing Verzocht. Twee van de aangehouden Polen werden herkend aan de hand van deze opname. In Zeeland werden vorig jaar on geveer honderdvijftig inbraken gepleegd in vakantiewoningen. De politie Zeeland houdt er re kening mee dat de vier inbre kers voor een aantal van deze in braken verantwoordelijk zijn. De politie zoekt momenteel uit of er in de andere regio's langs de kust inbraken in vakantiewo ningen openstaan van vorig en dit jaar, die mogelijk door de Poolse bende zijn gepleegd. kaar, bijvoorbeeld drie landgoe deren in het krekengebied bij Ouwerkerk, mag in de ogen van het college niet. Daar wringt voor een deel de schoen. Volgens de insprekers is het financieel niet haalbaar om slechts één landgoed te bouwen. „U moet het verbod op cluste ring niet aanvaarden. Door dit verbod verdwijnt de kans op een landgoed op Schouwen-Dui veland want het is financieel niet haalbaar", stelt J. van der Slikke van Acvast Van der Slik- ke rentmeesters, één van de in sprekers. Ook J. Beeke, voorzitter van de stichting landgoederen Den Os- se liet zich niet onbetuigd. „Ge meenteraad, corrigeer nu het col lege." Zowel Van der Slikke als ook J. Beeke is al sinds 1997 be zig een project voor landgoede ren te ontwikkelen. Beiden zeg gen dat ze veel belangstelling hebben voor de projecten. „De financiering is rond, de kopers staan letterlijk op mijn stoep", zegt Beeke. Een deel van de raadsleden bleek gevoelig voor de argumen ten van de insprekers. Verant woordelijk wethouder R. van der Wekken gaf echter geen krimp. „Waarom maar drie land goederen? Omdat de raad drie lo caties heeft vastgesteld waar een landgoed kan komen." Dit ging Van den Berge te ver. „Wij hebben nooit besproken dat er maar één landgoed per locatie mag komen. Dat is nieuw. Er moet beter gekeken worden naar dit voorstel." Ook H. Coom- ans (WD) is ontevreden met het voorstel. „Misschien moeten we opdracht geven het voorstel op nieuw te bekijken." Schoneman van Alert en Stouten (LSD) steunden Coomans. Wethouder Van der Wekken bleek daar niet toe bereid. Als de raad wat an ders wil dan moet dat maar wor- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Groot en statig. Zo oogt het droomhuis van Nico Vaandrager en Martin van der Hoek uit Sirjansland. Ze zoeken al jaren naar een plekje waar ze het kunnen (laten) bouwen, maar dat wil maar niet lukken. Dat bleek gisteren tijdens de zit ting van de Schouwen-Duive- landse Welstandscommissie. Ze hebben het geprobeerd in Oosterland en Nieuwerkerk, maar daar bleek geen plaats voor het huis dat Vaandrager en Van der Hoek voor ogen heb ben. Het Sirjanslandse paar heeft nu de hoop gevestigd op een stek aan de Perenmeet in Burgh-Haamstede. De Welstandscommissie vindt het echter niet zo'n bijster goed plan. Commissielid H. Groene- wegen (Stichting Dorp, Stad Land): „Ik denk dat we hier toch een probleem hebben. Niet voor wat betreft de architectuur van de woning, maar qua lig ging. Ik vind dit meer een wo ning voor aan een laan, maar niet in zo'n woonomgeving als de Perenmeet. Collega-com missielid M. Onrust (eveneens vanaf bij aankoop van een complete bril! NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 beide clubs is vertegenwoor digd. „We hebben geen dwang middelen. Dat is wel eens jam mer." Lokale of streekbelangen wegen nu eenmaal zwaarder dan eenheid op grotere schaal, aldus Huisman. „Als we bijvoor beeld geen camavalsvakantie- week opnemen, kan ik je zo op een briefje geven welke scholen daarvan gaan afwijken." dorpsraad:,, Wij willen in drie jaar tijd te laten zien dat we het redden, en anders krijgt de ge meente het dorpshuis weer te rug." Ook de dorpsraad van Noordwelle (waar ook sluiting dreigt voor het dorpshuis) deed zijn zegje in de overvolle zaal. Sirjansland was wel aanwezig maar zweeg uit protest. Voorzit ter L. Velthuijsen van de ANBO Zierikzee trok fel van leer voor het behoud van het eigen onder komen De Paternoster in Zierik zee. Ook dat gebouw staat op de nominatie te worden gesloten. DREISCHOR - De Hersteld Nederlandse Hervormde Kerk (HNHK) op Schouwen-Duiveland huurt voorlopig de kerk in Dreischor voor de kerkdiensten. De kerkgemeenschap is een afscheiding van de Hervorm de Kerk in Sirjansland die sinds 1 mei officieel is opge gaan in de PKN, de Protestantse Kerk Nederland. Domi nee J. Joppe van de Hervormde gemeente Sirjansland kon zich niet verenigen met de PKN en besloot zich aan te slui ten bij de Hersteld Nederlands Hervormde Kerk. Ongeveer de helft van de kerkgemeenschap in Sirjans land (175 tot 200 personen) is Joppe gevolgd en heeft zich ook aangesloten bij de Hersteld Nederlandse Hervormde Kerk. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta verwacht op korte termijn overeenstemming te bereiken met één of meer partners over de bouw van een energiecentrale in het Sloe- gebied. Volgens directeur D. Luteijn is de kans op een positief be sluit 'aanzienlijk toegenomen'. De Raad van Commissaris sen wordt in september om goedkeuring gevraagd. Als de aandeelhouders in december instemmen met de bouw, kan de centrale medio 2007 klaar zijn, aldus Luteijn. Over de partners doet Delta nog geen mededelingen. Het zijn in elk geval leveranciers van gas, de brandstof voor de zogenoemde Sloecentrale. Zij zullen waarschijnlijk ook meebetalen aan de bouw, die 400 miljoen euro kost. Luteijn benadrukt echter dat Delta de zeggenschap krijgt over het beheer van de centrale en de verkoop van de stroom. Delta houdt maandag 7 juni vanaf 20.00 uur een informatie-avond over de Sloecentrale in De Stenge in Heinkenszand. (Advertentie) Maak kans op 1 minuut Met spandoeken en een doodskist waren onder anderen jongeren uit Burgh-Haamstede naar het gemeentehuis in Zierikzee gekomen om hun ongenoegen te uiten over de dreigende sluiting van diverse accommodaties, waaronder Big S en een drietal dorpshuizen. foto Marijke Folkertsma den meegenomen in de behande ling van het nieuwe bestem mingsplan buitengebied." Dit voorstel zou echter opnieuw een forse vertraging betekenen voor de ingediende plannen. Stichting Dorp, Stad Land) valt Groenewegen bij. Hij acht de Perenmeet een beetje een rat jetoe van woningtypen. „Er staan te veel verschillende hui zen door elkaar. Er is geen on derling verband. Vaandrager en Van der Hoek ho ren het relaas van Groenewegen en Onrust met stijgende verba zing aan. Ze steken hun teleur stelling niet onder stoelen of banken. Vaandrager: „Dit huis is al jaren onze droom. We dach ten echt een ideaal plekje gevon den te hebben. Er staan daar al meer grotere huizen en je zit er echt aan de buitenrand. En de goothoogte die wij willen was geen probleem, dus we dachten dat eindelijk allemaal eens mee zat. Daarom is dit nu wel even schrikken. Commissielid On rust raadt Vaandrager en Van der Hoek aan niet te wanhopen. Het perceel grond aan de Peren meet waar het Sirjanslandse stel het oog op heeft laten vallen leent zich, stelt hij, op zich goed voor de bouw van een forse wo ning. „Ik denk dat u - misschien met hulp van een architect - een passend ontwerp moet zoeken, want dit huis blijft een pro bleem qua welstand." DA is voor de 8P maal verkozen tot Beste Drogist van Nederland. En dat vieren we natuurlijk graag samen met jou. Met allerlei spectaculaire feestaanbiedingen, maar ook met een daverende actie: kom op 3, 4 of 5 juni naar DA en maak kans op 1 minuut gratis shoppen of een van de andere superprijzen! In iedere deelnemende DA- winkel maak je 1x kans op gratis winkelen. Dat is dus ruim 600 keer! Vraag in de winkel naar de voorwaarden of kijk op www.da.nl En... bij onderstaande producten de? gratis! rb Kamperen is soms worstelen met natuurlijke elementen. Wind, regen en hagel. Maar ook de zon. Als ze net de tent heeft opgezet op een camping in Vierhouten, besluit die Goe- se dan ook op zoek te gaan naar een plek om die dingen in te vriezen die zorgen dat de kaas in de koelbox niet smelt. Ze wendt zich tot een vriende lijke campingmedewerker. Maar die mist wat elementai re kennis van kamperen. „Cool?", herhaalt hij lang zaam. Fronst de wenkbrau wen. „Ik ben wel in mijn ele ment, ja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31