Afslag kan Kloetinge ontlasten PZC Een tuin moetje voelen en ruiken scheldejazz Beschaafd nieuw uiterlijk Ellende dorpshuis Nisse bijna voorbij Doorsteek naar Manneeweg leidt voetbalfans om Rijverbod voor drankrijder PvdA Goes gaat nachtleven in agenda Braderie in 's-Gravenpolder Rommelmarkt in Hansweert promotie 11 Zolderbrand in woning Middelburg Poppelaars belooft mooie haag Vrouw mishandeld in Goes Kettingbotsing in Heinkenszand Draaiboek tegen blauwalg Boete voor lastig vallen ex 2004 (4)(5)® juni, Terneuzen Hnnr Frank Balkenende KLOETINGE - Een doorsteek van Ringbaan-oost naar de Man neeweg kan het dorp Kloetinge van veel verkeer verlossen op da gen dat de plaatselijke zater dag-eersteklasser thuisspeelt. De wedstrijden op het Wesselo- park trekken altijd veel publiek, dat dan dwars door het dorp rijdt. Ook is het smalle Noord einde niet berekend op zoveel ge motoriseerde fans. Met een afslag op de ringbaan MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G van Un- nik veroordeelde gisteren een ne gentienjarige drankrijder uit Stavenisse tot acht maanden rij ontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk en 800 euro boe te. De verdachte raakte 10 januari in Sint Annaland met zijn auto van "de weg en kwam tot stil stand tegen een boom. Hij liep bij de botsing een open been breuk op. Uit een bloedproef bleek dat de man ruim drie keer zoveel had gedronken als toege- i staan.De man was in de auto van zijn moeder gestapt, nadat I hi] in de voetbalkantine bier I had gedronken. Officier van jus titie J. Zondervan eiste volgens de normen 800 euro boete en acht maanden rijontzegging. GOES - Wie morgenavond in Goes gaat stappen, kan zomaar een gemeenteraadslid van de PvdA tegen het lijf lopen. De fractie stort zich die avond in het Goese nachtleven, om con tact te leggen met jongeren. Tus- sen 23.00 en 2.00 uur trekken de raadsleden met enkele Statenle den de binnenstad in. bij de Noordhoek zouden de voetballiefhebbers achter het dorp om rijden en is Kloetinge verlost van die stroom verkeer. Wethouder M. 't Hart legde die mogelijkheid gisteren op tafel in Amicitia, waar een praatavond met Kloetingenaren was belegd. De doorsteek is een onderdeel uit het Gemeentelijk Verkeers- en Vervoersplan, waarin Goes in tien jaar allerlei knelpunten wil aanpakken. Het is nu nog een praatstuk. Burgers kunnen er de komende vier maanden hun zegje over doen. 't Hart wees erop dat de door steek naar de Manneeweg dus een idee is, niet meer dan dat. Uit de zaal kwamen enkele reac ties. Een Kloetingse die naast het voetbalveld woont, zag er weinig heil in. Zij vreesde juist meer verkeersbewegingen als de gemeente een doorsteek maakt. Samenhang Wethouder 't Hart antwoordde dat een verkeersmaatregel altijd in samenhang moet worden ge zien met andere verkeersstro men. Bij een doorsteek naar Kloetinge is het noodzakelijk ook het kruispunt Oranje- weg-Patijnweg te verbeteren, bijvoorbeeld door er een roton de aan te leggen. Dat wordt dan de snelste uitvalsweg richting Kapelle en rijksweg A58 en voor komt dat automobilisten achter om en misschien wel door Kloe tinge gaan rijden. De Kloetingse was nog niet over tuigd. „Ik zie meer in een goede fietsverbinding naar Goes. Eén keer in de veertien dagen als Kloetinge thuisspeelt, is het een gekkenhuis, maar ik heb daar weinig last van." Een ander had een simpele oplossing: „Kloetin ge nog een paar keer laten degra deren." Van de noordkant naar de zuidkant van het dorp. Daar ligt het probleem op de smalle Oostmolenweg, die als sluiprou te wordt gebruikt. Dat komt doordat de zuidelijke verkeersa der 's-Gravenpolderseweg-Buys Ballotstraat elke dag een paar keer dichtslibt. Muurvast 't Hart zei dat te veel mensen uit de Zak van Zuid-Beveland aan die kant Goes binnenkomen. Als dan de spoorbomen bij Kloetin ge dichtgaan, staat de boel bin nen de kortste keren muurvast. Volgens de wethouder moet er een alternatieve route komen die de automobilisten snel in het centrum brengt en de Oost molenweg ontlast. Dat kan door bij het ziekenhuis een weg om Overzuid aan te leggen, die aan sluit op de Van Hertumweg. „Al leen kost dat de nodige tijd, dus we moeten voor de korte ter mijn een oplossing bedenken voor de Oostmolenweg. Éénrich tingsverkeer is mogelijk, alleen zoeken we momenteel uit of dat weer niet tot verkeersstromen leidt die andere plannen in het verkeersplan dwarsbomen." door Mieke van der Jagt NISSE - Het wil maar niet luk ken in het verenigingsgebouw 't Durps'uus in Nisse. Althans op bouwkundig vlak. Met het be heer gaat het de goede kant op. Inmiddels is het dorpshuis va ker open en dient het ook als aanlegplaats voor fietsers, wan delaars en autotoeristen in de Zak van Zuid-Beveland. Maar het gebouw wil nog steeds niet deugen, ondanks het feit dat er al een hoop geld in is gaan zit ten. De ellende begon al jaren gele den toen de gemeente Borsele geld beschikbaar had gesteld om de boel te verbouwen. Het ging toen voornamelijk om de natte en te kleine kelder van schietvereniging Pro Patria. De architect sloeg echter wat al te enthousiast aan het ontwerpen, zodat de aannemer halverwege de bouw moest stoppen. Het geld was op en er was nog niets klaar. De buren en gebruikers slikten lange tijd een hoop overlast, maar begonnen op den duur toch te mopperen. Om uit de im passe te geraken stelde de raad nog meer geld beschikbaar en het werk kon doorgaan. Dorpsgezicht Inmiddels is alles gerealiseerd maar de kelder is nog steeds niet helemaal waterdicht. Ook kregen de omwonenden op nieuw last van het dorpshuis om dat een gloednieuwe luchtbehan delingsinstallatie op het dak niet alleen herrie stond te ma ken maar ook erg lelijk stond te wezen. De inwoners van Nisse, een be schermd dorpsgezicht, vroegen zich af waarom de gemeente wel een gedrocht op het dak mocht zetten, terwijl de Nissenaren nog toestemming moeten vragen voor een nieuw bovelicht bij de keukendeur. Volgens wethouder F. Tollenaar is dat probleem inmiddels bijna opgelost. „In het dorpshuis is een bedieningspaneeltje ge maakt waardoor de beheerster het apparaat 's nachts kan uit zetten. Dan heb je die nachtelij ke herrie niet meer. We hebben een architect opdracht gegeven om iets te maken wat die lelijke buizen aan het zicht onttrekt. De bewoners die last hadden van de luchtbehandelingsinstal latie, waren daarmee tevreden." Maar dan blijft nog het pro bleem van de gebruikers. Die hebben ook last van de herrie als ze binnen zitten en boven dien vinden ze het erg koud. De gebruikers zien het hele appa raat net zo lief verdwijnen. Volgens Tollenaar zijn ook die problemen op te lossen. „Dat ding moet natuurlijk goed wer ken en geen last veroorzaken. Daar zal de leverancier nog eens goed naar moeten kijken. Wat betreft de lekkende kelder lijkt ook een oplossing in zicht. Een klein lek blijkt niet te verhelpen maar door de waterdruk te ver minderen, kan het water buiten blijven. Een pomp zorgt daar voor. Gebleken is dat die pomp regelmatig per ongeluk wordt uitgezet. We moeten dus zorgen dat dat niet meer kan." Of het nu allemaal nog meer gaat kosten, kan Tollenaar niet zeggen. „We hebben er goede hoop op dat het uit de begroting kan. Ik hoef dus niet meer om geld naar de raad, want die ziet me aankomen." Overigens ziet de wethouder de toekomst best rooskleurig in. „Het beheer gaat veranderen in die zin dat het dorpshuis vaker open is. Als iedereen veel ge bruik maakt van zo'n voorzie ning, is het niet zo erg dat het veel geld heeft gekost. Dan heb jeer ook wat voor." 's-GRAVENPOLDER - Zater dag wordt in 's-Gravenpolder de jaarlijkse braderie gehouden. De dag wordt om 10.00 uur geo pend met het oplaten van ballon nen en om 17.00 uur afgesloten Gedurende de dag zijn er kraam pjes, activiteiten en een vrij markt voor kinderen. HANSWEERT - Muziekvereni ging Scheldegalm houdt zater dag een rommelmarkt in de Mu- ziektuin voor het vereniginsge- bouw in Hansweert. Het programma duurt van 9 tot 13 uur. De opbrengst komt ten goede aan de aanschaf van nieu we instrumenten. STREEKACTIVITEITEN GOES De koperen Tuin, 19.00-20.00 uur: Thrillerauteur Karin Slaughter sig neert haar werk; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiénten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljarten in de hal;14.30 uur: Welfare. Debby Bogaert, oud-leerlinge van het Sint Willibrordcollege in Goes, is aan de Erasmus Universiteit Rotterdam ge- - promoveerd tot doctor in de geneeskun- j de. Zij schreef een proefschrift over 'Host-Pathogen Interaction During Streptococcus Pneumoniae Coloniza- tion and Infection'. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 j Fax:(0113)315669 i E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur donderdag 3 juni 2004 De tuin is veelal een kunstwerk geworden: steeds vaker stellen trotse Bevelandse en Thoolse eigenaren hun bezit open voor bewonderende blikken. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Tuinieren is in. Waar vroeger hooguit de afrikaan- tjes, de salvia's en de duizend schonen in het gelid werden ge zet op een plek die toch niet ge schikt was voor aardappels, sla en kroten, zijn tegenwoordig creatieve zielen aan de slag. Ze 'schilderen' met vaste planten, met heesters, met eenjarig spul, met licht en donker. De tuin is het domein geworden van de kunstenaar, of in elk ge val van de verdienstelijke ama teur. In dat licht is het logisch dat er moet worden geëxposeerd. Dat deden zelfs de traditionele tuin ders al. Die gingen met hun aardappels, aardbeien, hun mooiste kroppen sla en andij vie naar de club van groentete lers en sleepten dan wel eens een prijs in de wacht. Voor de tuiniers van tegenwoordig is het niet zo makkelijk; een tuin pak je niet op om in een zaaltje te laten zien, al hebben sommi ge tuinbezitters inmiddels een grote bekwaamheid in tuinfoto- grafie ontwikkeld. Maar foto's bedienen alleen de ogen en een tuin, dat weet ie dereen, moet je ook voelen en ruiken. Wie zijn tuin wil tonen, moet dus het hekje open zetten en veel tuinbezitters op de Be- velanden en Tholen doen dat dus. Het ouderwetse clubverband blijft daarin overeind. Sinds een vriendinnengroepje 25 jaar geleden furore begon te maken met het openstellen van fraaie Zeeuwse tuinen, zijn de clubjes als paddestoelen uit de grond geschoten. Daarnaast zijn er tot professionele parken uitge groeide hobbytuinen, die bijna het hele seizoen of het hele jaar open zijn en waar je een glaas je, een hapje of zelfs een hele party kunt genieten. De Se quoiahof in Yerseke, Erica in 's-Gravenpolder en de vlinder tuin De Berkenhof in Kwaden- damme zijn daar voorbeelden van. Seizoen Voor de tuinclubs lijkt juni het aangewezen seizoen om open tuindagen te houden. De Thool se club is het eerst aan de beurt. Vrijdag en zaterdag 11 en 12 juni liggen zes tuinen op het eiland er pico bello bij. Het zijn de tuinen van de families Balk, Zuidplantsoen 5 in Poort vliet, De Bruin, Bredevlietse- dijk 3 in Sint Annaland, Van Gurp, Stenepad 1, Sint Maar tensdijk, Kok, Langeweg 46 Scherpenisse en Van der Zwan, Schelphoekseweg 3 in Poort vliet. De toegang tot de Thoolse tui nen is gratis, al vragen de eige naren wel een bijdrage voor een goed doel. Dit jaar is dat de stichting Hulphond. Een weekeinde later, van don derdag 17 tot en met zondag 20 juni, pakt een groep van negen tuiniers rond Goes uit. De groep is gegroeid rond Arend Jan van der Horst, die op de hofstede Heuvelhof in Baars- dorp heeft laten zien dat een tuin niet stokoud hoeft te zijn om grote indruk te maken. Op de Heuvelhof, maar ook in alle acht andere tuinen, zijn route beschrijvingen te krijgen. Die voeren langs Plantlust aan de Kerkring in 's-Heer Abtskerke, een stadstuin aan de Kleine Ka de 25 in Goes, en in Kloetinge langs tuinen aan de Lenshoek laan 12, het Geertesplein 18, het Marktveld 15 en twee tui nen aan de Jachthuisstraat, op nummer 10 en op nummer 18. De tuinen zijn telkens van 10.00 tot 17.00 uur open, behal ve in juni, ook zaterdag en zon dag 3 en 4 juli. Op verschillende plaatsen op Zuid-Beveland gaan in de loop van de zomer nog meer tuinen open voor het publiek. In elk geval in Wemeldinge, als onder deel van de Kunst- en Natuur- route. Die wordt gehouden op vrijdag en zaterdag 25 en 26 juni en nog een keer op 21 au gustus. MIDDELBURG - Een woning aan de Rentmeesterlaan in Mid delburg heeft gistermorgen flin ke schade opgelopen bij een brand. De bewoonster ontdekte het vuur rond acht uur, doordat een rookmelder afging. De brand is ontstaan op zolder. De brand weer wist te voorkomen dat het vuur naar andere delen van de woning oversloeg. De vliering is uitgebrand; de schade wordt geschat op 50.000 euro. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. Het is de derde keer binnen een half jaar dat er brand is in een dergelijk type woning in de Ma- gistraatwijk. (Advertentie) NISSE - Gedeputeerde A. Poppelaars heeft positief gerea geerd op een voorstel van de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) om het fietspad langs de Drieweg tussen Heinkenszand en Nisse landschappelijk fraai in te passen. De BZZB denkt aan een lage haag met een streek eigen soort als de veldesdoorn. Poppelaars zegde een der gelijke inpassing toe. Over een andere wens van de BZZB kon de gedeputeerde nog niets beloven: een veilige land schappelijke inpassing van de kruising Clara's Pad-Drie weg bij Heinkenszand. GOES - Een 36-jarige Goese is dinsdagavond door vrouw mishandeld in een woning aan de Van de Spiegelstraat in Goes. De vrouw, een bekende van het slachtoffer, schopte en sloeg haar. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. HEINKENSZAND - Drie auto's zijn gisterochtend rond acht uur op het kruispunt Roofvogelstraat-Zangvogel straat in Heinkenszand op elkaar gebotst. Een 20-jarige bestuurder uit de gemeente Borsele verleende geen voor rang aan een 43-jarige automobiliste uit dezelfde gemeen te. Door de aanrijding botste de vrouw op een derde auto. Er was enkel blikschade. THOLEN - Het waterschap Brabantse Delta heeft een draaiboek gemaakt om de overlast van blauwalgen in pol dersloten terug te dringen. Het protocol geldt voor water uit het Volkerak-Zoommeer dat wordt ingelaten in de pol ders van Nieuw-Vossemeer en de Auvergnepolder. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft sinds vorig jaar een blauwalg-protocol. Beide waterbeheerders houden elkaar op de hoogte van hun acties. De blauwalg is al lang een probleem in het zoe te Volkerak-Zoommeer. Bij warm weer klonteren ze sa men en ontstaan blauwgroene drijflagen. De algen zijn giftig en kunnen de waterkwaliteit aantas ten. Waterschappen kunnen in dat geval besluiten even geen water in de polders toe te laten. Overigens loopt er een onderzoek om de blauwalg-problematiek aan te pak ken. Rijk, provincie en waterschappen werken daarin sa men. Over twee jaar moet duidelijkheid zijn welke maatrege len mogelijk zijn. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 38-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad voor het lastig vallen van zijn (ex-)vriendin 136 euro boete op- gelegd. De verdachte had moeite met het verwerken van het beëindigen van de relatie. Hij kon zich op de bewuste dag, 24 december, niet langer bedwingen en klom in Mid delburg over de schutting van de afgesloten tuin van haar woning. De vrouw, die niet van zijn komst gediend was, had als be wijs foto's genomen van haar ex-vriend toen die op het erf van de woning stond. www.scheldejazz.nl GOES - Bescheiden natuurstenen trottoirs flanke ren mooie rode klinkers. De eerste tachtig meter nieuwe bestrating in de Goese binnenstad ligt op zijn plek. Om overlast voor het winkelend publiek zoveel mogelijk te voorkomen is besloten om niet in één keer een hele straat op te breken, maar telkens een stuk van een meter of tachtig onder handen te nemen. Maar het blijft een beetje behelpen natuur lijk om je langs half opgebroken straten voor te be wegen, zeker in een scootmobiel of een rolstoel of achter een kinderwagen of een rollator. De meta morfose van de Goese binnenstad duurt in totaal drie jaar. Dit jaar worden behalve de Lange Kerkstraat en het Kattenstraatje, de Lange Vorststraat, de Wit te Paardstraat, de Papegaaienstraat, de Klok- straat, de Ganzepoortstraat. de Lombardstraat, de Oude Vismarkt en de Gasthuisstraat onder han den genomen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29