Banenplan PvdA afgebrand Vlaamse scholen lokken peuters AKKERS! Bot pleit voor minder Europa Medewerkers AzG in Afghanistan gedood f kies je koers! Hzj^ OPEN HUIS OP 3, 4 EN 5 JUNI p BIJ D0MINICUS IN WESTKAPELLE! PERRY Tranen over Omaha Beach Te koop: echtgenote WAO'ers iets later herkeurd Geen lastenverlichting voor lagere inkomens om werk te scheppen A1 Hamarain verdacht van terreur Ruzie dreigt weer in havenschap Argentijnen regeren in Parijs voor voor advertentie Hogeschool Zeeland VANDAAG INFO AVONDl 19.00 uur - 21.00 uur EDISONWEG 4, VUSSINGEN /an onze redactie buitenland KABOEL - Een Nederlandse me dewerker van de hulporganisa tie Artsen zonder Grenzen AzG) is gisteren bij een aanslag n Afghanistan omgekomen. Bij ie aanslag, die is opgeëist door ie voormalige machthebbers /an het land, de Taliban, kwa llen ook een Belgische, een Moor en twee Afghanen om het leven. Allen waren werkzaam /oor AzG. De daders namen de auto waar- n de vijf hulpverleners zaten on- ier vuur in het dorp Khair Kha- ia. 500 kilometer ten westen /an Kaboel. De plaats ligt in de provincie Badghis, in het noord- vesten van het land Volgens de Nederlandse afde- ing van AzG was de Nederlan- ier werkzaam als logisticus. De Belgische en de Noor werkten respectievelijk als projectcoördi- lator en arts. De twee Afghanen waren vertaler en chauffeur. De lichamen van de slachtoffers worden overgebracht naai- de ba sis van de hulporganisatie in Khair Khana. Over de toedracht van het incident is nog niets be kend. Het ministerie van Buiten landse Zaken bevestigde gistera vond de betrokkenheid van de Nederlandse hulpverlener. AzG houdt voortdurend contact met Afghanistan, maar veel is nog onduidelijk. Zo is nog onbe kend waar het voertuig precies is gevonden of waar het naartoe onderweg was en van welk pro ject de hulpverleners deel uit maakten. AzG heeft een groot aantal hulpverleners in Afgha nistan; ook zijn er meerdere Ne derlanders namens de organisa tie in het land. Over de identiteit van het Neder landse slachtoffer doet Artsen zonder Grenzen nog geen mede delingen. Zijn familie is gistera vond van zijn overlijden op de hoogte gebracht. ANP MHHH door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Basisschool De Bron met vestigingen in het Belgische De Klinge en Sint Gillis Waas ronselt leerlingen in Clinge. Dit is zeer tegen het zere been van schooldirecteur K. Lansu van de Clingse Bernardusschool die al veel Clingse kinderen over de grens ziet vertrekken voor on derwijs. De Hulster wethouder P. Wee- maes (onderwijs) en met hem de directies van grensbasisscholen in de gemeente Hulst, klagen al langer over de zogenoemde on- derwijsvlucht. Veel ouders uit met name Nieuw Namen en Clin ge en in mindere mate Sint Jan steen en Heikant, sturen hun kinderen naar een Belgische school. Daar kunnen kinderen al vanaf tweeënhalf jaar te recht, in Nederland kunnen ze pas naar de kleuterschool vanaf hun vierde jaar. Daarbij is deze' kinderopvang in België gratis. Het is niet vanzelfsprekend dat de kinderen naar een van de Hulster scholen komen wanneer ze naar groep 1 kunnen. De Clingse schooldirecteur Lansu zegt ongeveer vijftien Clingse leerlingen 'mis te lopen'. Wat hem extra steekt is dat lage re school De Bron in De Klinge, aan de andere kant van de grens, leerlingen werft in Clin ge. Huis-aan-huis zijn krantjes bezorgd waarin de school wordt voorgesteld. Directrice A. D'Hondt van De Bron is zich van geen kwaad bewust. „Veertig procent van onze leer lingen in de scholen in De Klin ge en Sint Gillis Waas komt uit de gemeente Hulst. Misschien is een van de redenen dat de peu ters gratis terecht kunnen, maar het zegt toch zeker ook wel wat over de kwaliteit van ons onder wijs. Daarnaast waarderen Ne derlandse ouders de discipline die wij de kinderen bijbrengen. We zijn geen strafkamp, maar op normen en waarden wordt goed gelet." Mond tot mond D'Hondt stapt luchtig over het Bron-krantje heen. „Ach, wij moeten het niet hebben van zo'n krantje. De meeste ouders ko men bij ons terecht via mond-tot-mondreclame. Daar zijn we trots op." Lansu kan niets beginnen tegen de wervingspraktijken van De Bron. Voor zijn collega J. de Baar, directeur van de Sint Jo zef-basisschool in Nieuw Na men is er een betere regeling. De (Advertentie) CSGEBR. Baar weet dat ruim twintig Nieuw-Namenaartjes onderwijs volgen in Kieldrecht, vlak over de grens. Bij een voortzettende lijn zou het leerlingenaantal in Nieuw Namen onder de kritische grens van zestig kunnen zakken. Het is een grote zorg voor hem, maar van ronselpraktijken door de Kieldrechtse scholen heeft hij niet te vrezen. Tussen de Kieldrechtse en Nieuw Naamse school is zo'n ze ven jaar geleden de afspraak ge maakt dat er geen leerlingen worden geworven aan de andere kant van de grens. Dat Nieuw-Naamse ouders toch de voorkeur geven aan een Bel- gische school, daar kan De Baar niets aan doen. De Hulster scholen betwisten dat hun onderwijs onderdoet voor dat van over de grens. In spectierapporten wijzen uit dat het Nederlandse onderwijs veel beter scoort dan het Belgische. BERLIJN - De Europese Unie moet een aantal bevoegdheden teruggeven aan de nationale lid staten. Tegelijk moeten de bur gers een grotere directe invloed krijgen op de Europese politiek. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Ben Bot (CDA), heeft dit gisteren bepleit in een toespraak aan de Humbol dt Universiteit in Berlijn. Alleen indien de kiezers zich deel voe len van een Europees 'sociaal contract', zullen zij bereid zijn het voortschrijdende integratie proces te ondersteunen, aldus Bot. Om de betrokkenheid van de burgers bij Europa te vergroten, is het noodzakelijk 'nu pas op de plaats te maken', betoogde hij. Wanneer de nieuwe Europe se grondwet is goedgekeurd, is het volgens hem voorlopig even genoeg geweest. „Er is een li miet aan de hoeveelheid integra tie die een burger kan verwer ken", zei Bot. De EU kan een duidelijker pro fiel krijgen door zich te concen treren op enkele specifieke be leidsterreinen. Bot pleit daarom voor 'Europese zelfbeperking'. Cultuurbeleid, delen van het landbouw- en structuurbeleid, gezondheidszorg en sociaal be leid, en infrastructuur en land schapsbeheer zouden onder ver antwoordelijkheid van de natio nale lidstaten moeten terugke ren. „Is het werkelijk nodig dat in Brussel wordt besloten over de financiering van een straat, die op geen enkele plek een na tionale grens overschrijdt?", vroeg de minister zich af. GPD pagina 4 oudste lijsttrekker Aly Wisse zet mes in regels pagina 5 Zalm moet aan het werk Afritspantalon of afritscapri nylon canvas damesmaten: S-XL herenmaten: S-XXL in diverse kleuren maakt er een SPORT van (Advertentie) Mnp Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postjbankrekeningnummer j 8"711688 555530» LNoteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geel (Jaarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproef geldt eenmalig binnen zes maanden) CU Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,451 CD per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per |aar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes {postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231 www.perrysport.nl OMAHA BEACH - Amerikaan Pat Brown uit Fermont in West Virginia droogt zijn tranen op Omaha Beach. Gekleed in uniform brengt hij een eerbetoon aan familie leden die zestig jaar geleden landden op het Normandische strand. De geallieerde invasie op D-Day luidde het einde in van de nazi-bezetting in Europa. Zondag 6 juni wonen zeventien staatshoofden en regeringsleiders de officiële herdenkings plechtigheid bij. foto Yves Herman/RTR EINDHOVEN - 'Te Koop. Mijn vrouw. Tegen Elk Aannemelijk Bod'. Met die advertentie op internet hoopt een Eindhovens stel een nieuwe, rijke echtge noot voor mevrouw te vin den. Daarmee kan de 29-jarige Eindhovense de zeventig duizend euro schuld aflos sen die ze bij haar huidige echtgenoot heeft. Het twee tal beweert niet uit te zijn op een commerciële stunt. Desondanks stond de tele foon gisteren roodgloeiend. Vooral media. Huwelijks kandidaten zijn er volgens de Eindhovense 'verkoper' l ook, ma"ar of ze serieus zijn, weet het stel uit Strijp nog niet. Vooralsnog verdie nen ze vooral met de op brengst van de telefoonlijn waarop je meer informatie over de Eindhovense kan krijgen. En om de hele ad- vertentie te lezen op inter net, moeten belangstellen den 1,30 euro betalen. De Eindhovense zelf werkt niet en het geld van haar 1 echtgenoot is - sinds ze de erfenis van zeventigdui zend euro heeft uitgegeven - ook op. Dat leventje zon der geld is zij volgens de ad- i vertentie nu beu. Dus zoekt ze een man die haar een 'on- j' bezorgd leven kan bieden'. I Als het zover is, dan blijft haar ex alleen achter. En mocht zij per ongeluk ver- liefd worden op een leuke man zonder geld, dan heb ik pech, zegt hij.GPD DEN HAAG - De herkeuring /an bestaande WAO'ers wordt net drie maanden uitgesteld. De beoordeling begint 1 okto- jer. Dat heeft minister De Geus /an Sociale Zaken gisteren in ie Tweede Kamer gezegd. De Geus uil 450.000 mensen jon ger dan 55.jaar opnieuw laten seuren volgens strengere crite- ia. De minister verwacht dat iaardoor 110.000 mensen hun litkering deels of geheel verlie ten. ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een plan van de PvdA om via lastenver lichting voor lagere inko mens meer werk te schep pen, krijgt geen steun van het kabinet en de regerings fracties in de Tweede Ka mer. Dat bleek gisteravond bij een door PvdA-leider Bos aange vraagd debat over de werkgele genheid. Ook de vakbeweging is niet en thousiast. Premier Balkenende noemde het PvdA-plan 'ouder wets'. CDA-Kamerlid Verburg sprak van een 'teleurstellend' voorstel, omdat de PvdA vol gens haar alleen 'subsidiebanen' schept. Volgens WD'er Blok doet de PvdA niets aan het we zenlijke probleem van de Neder landse economie, namelijk de ho ge loonkosten in vergelijking met het buitenland. D66-leider Dittrich sprak van 'mooi klin kende maatregelen, maar geen structurele oplossingen'. De PvdA wil werkenden een be lastingkorting geven van 500 eu ro per jaar. Deze 'werkbonus' moet aflopen naarmate iemand meer verdient, zodat vooral de lage en middeninkomens van de maatregel profiteren. Verder wil de PvdA 800 miljoen euro uittrekken voor kinderopvang, 450 miljoen voor bedrijven die jongeren of ouderen in dienst ne men en 400 miljoen voor extra banen in het vmbo. Vier miljard De totale kosten van dit plan be dragen bijna 4 miljard. De Pv dA wil dat geld vinden door de fiscale aftrek van pensioenpre mies voor de hogere inkomens te beperken opbrengst 2,5 mil jard) en door een toegezegde ver laging van de onroerendzaakbe- lasting te schrappen. Volgens CDA'er Verburg wil de PvdA hiermee 'een greep doen in de spaarpot voor de pensioe nen'. Ook de vakbeweging voelt niets voor dit onderdeel van het PvdA-plan. Volgens Bos doet het kabinet juist niets om de scherp oplopen de werkloosheid af te remmen. Hij verweet de regering dat zij ruzie heeft gemaakt met de vak beweging, waardoor de eerder overeengekomen loonmatiging van de baan is. Ook SP en GroenLinks hebben geen goed woord over voor het beleid van het kabinet. Volgens SP-leider Marijnissen overdrijft het de economische problemen om zijn 'asociale' bezuinigings beleid erdoor te kunnen druk ken. GroenLinks kwam zelf ook met een banenplan. Fractieleider Halsema wil bedrijven die uitke ringsgerechtigden in dienst ne men twee jaar lang een belas tingkorting van 2000 euro ge ven. Dit plan ontmoette meer sympathie dan het PvdA-voor- stel. CDA en WD prezen de een voud ervan. Toch ziet het er niet naar uit dat zij het zullen steu nen, omdat zij bezwaren zien. Ook een voorstel van de WD om het wettelijk minimumloon voor bijstandsgerechtigden tijde lijk te verlagen, krijgt geen Ka mermeerderheid. ANP De Saoedische 'liefdadigheidsorganisatie' Al Hamarain wordt ervan verdacht het moslimterrorisme financieel te steunen. De VS en Saoedi-Arabië treden daarom op tegen de buitenlandse filialen van de organisatie. Eén daarvan is in Nederland gevestigd. De Kamer ontvangt volgende week een AIVD-rapport over Saoe- disch moslimextremisme in Nederland. De ondernemingsraad van havenschap Zeeland Seaports dreigt opnieuw in conflict te komen met het bestuur. De raad wil onder geen voorwaarde dat een Rotterdammer di recteur wordt van de Exploitatie Maatschappij Schelde Maas. Het bestuur van Zeeland Seaports heeft, onder druk van de haven van Rotterdam, wel ingestemd met de benoeming van een vertegenwoordiger van de laatste. De ondernemingsraad denkt dat zo'n benoeming niet in het belang van het Zeeuwse personeel i4| zal zijn. Op het tennistoernooi van Roland Garros maken de Ar gentijnen de dienst uit. Nadat Guillermo Coria dinsdag al de halve finales bereikte, deden David Nalbandian (foto) en Gaston Gaudio dat gisteren. Nalbandian versloeg drie voudig winnaar Gustavo Kuerten en Gaudio stuurde Lley- ton Hewitt naar huis. Alleen de Brit Tim Hen man, de vierde halve-firialist, kan een geheel Argentijnse finale nog voorkomen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Economie: 21, 23 en 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1