?zc maken de dienst uit Roland Garros heeft nieuwbouwplannen Powell wil rentree maken Blom springt over 5,70 meter in Milaan Linders moet op herhaling om zich te kwalificeren voor Athene Rotterdam krijgt weer een zesdaagse 19 fa Coria halen ook Nalbandian en Gaudio de laatste vier op Roland Garros Detroit bereikt NBA-finale Startverbod voor drie renners Lansink staat op eigen benen Volleyballers verslaan Slowakije Streep door plannen circuit Zandvoort donderdag 3 juni 2004 >5)1 iorMarc Molenaars ing\RIJS - Na Guillermo Coria Qureikten gistermiddag op- Vlteuw twee Argentijnen de hal kei finales van de Open Franse ïegnniskampioenschappen: Da- d Nalbandian en Gaston Gau- se^o. Moi wet is niet eerder vertoond, drie ijcrgentijnen bij de laatste vier va een Grand Slam. Maar om nu ie- zeggen dat het land op zijn pop staat, dat nu ook weer niet. 3 iet sensationele offensief van i L& Zuid-Amerikaanse keurtroe pen is goed voor een vermelding "do de voorpagina van de kran- di>n, maar er is nog geen sprake luid toeterende auto's en vlaggen in de stra- ie'fli van Buenos Aires. „Dat is tpoorbehouden aan het voetbal", jeet Gaudio. Is enige ongeplaatste speler in ..je kwartfinales trad hij gister middag met een eclatante zege j p Lleyton Hewitt (6-3 6-2 6-2) it de schaduw van zijn beroem- Voe landgenoten Guillermo Coria am David Nalbandian. morste in Parijs nog geen aret, de solide Nalbandian beroof- het toernooi van zijn pu- e Üekslieveling. In een zinderen- aje tweestrijd bleef hij gistermid drievoudig winnaar Gust- vo Kuerten in vier sets de baas: >2 3-6 6-4 7-6. Volksfeest n)e Argentijnen zijn daardoor eserzekerd van minimaal een fi- leelist, maar een volledig Argen- rijns onderonsje op de slotdag !:an het toernooi ligt meer voor s-e hand. Alleen een stunt van- van de Britse grasspeler njenman tegen titelfavoriet Co- ia staat dat in de weg. len groot volksfeest ligt derhal- d'e in het verschiet, ook al waren le successen op de tennisbaan rpsteravond in het sportgekke p^rgentinië nog volledig onderge- aan het voetbal. In de aan- eloop naar het WK 2006 stond de ijraker tegen aartsrivaal Brazi- sie op het programma. Daar knoet alles voor wijken. Cen verklaring voor de opmerke lijke opmars van het Argentijn se tennis is niet eenvoudig te ge ven. Zelf houden ze het erop dat ze keihard werken en dat de hui dige generatie elkaar tot grote hoogte stuwt. Net als de Span jaarden enkele jaren geleden, trekken ze voortdurend samen op, trainen ze samen en profite ren ze van de extra faciliteiten die de Argentijnse bond biedt. „We zijn allemaal vrienden van elkaar. Dat helpt als je zo vaak. zo lang en zo ver van huis bent. We maken elkaar beter", zocht Gaudio naar een antwoord. Het collectieve succes roept ui teraard ook vraagtekens op. Sinds het moment dat Coria (vervuilde voedingssupplemen ten) en zijn landgenoot Chela zijn betrapt op doping, verkeren de Argentijnse loopwonders in verdachte hoek. In de wandel gangen van het profcircuit gonst al enige tijd een hardnek kig gerucht dat er zoiets bestaat als een 'lijst van zes'. Daarop zouden de namen van zes topspe- lers staan die weliswaar positief hebben getest, maar die om on duidelijke redenen nooit zijn ge sanctioneerd. Ook de naam van Nalbandian zou op die lijst voor komen, maar het harde bewijs daarvoor is nooit geleverd. Nummer één Soortgelijke verdachtmakingen waren er eerder aan het adres van de Spanjaarden. Het is mis schien ook wel de tol van het succes. Coria rijgt de ene over winning aan de andere en staat inmiddels derde op de wereld ranglijst. De onverstoorbare Nalbandian is in potentie een nieuwe nummer één. Hij is ver uit de meest complete speler van het stel en reikte twee jaar geleden al tot de finale op het gras van Wimbledon en was vo rig jaar dicht bij een finale plaats op de hardcourts van New York. „Beter dan Federer", beweert Gaudio, die op zijn beurt weer gezegend is met mis schien wel de beste (eenhandig geslagen) backhand van het cir cuit. Voor Hewitt was er alvast geen doorkomen aan. „En dan te bedenken dat ik me vorige week nog uit het toernooi wilde terugtrekken omdat ik het even helemaal niet meer zag zitten", lachte hij. Het overkomt hem wel meer. De ene dag kan de wis pelturige Gaudio de hele wereld aan, de andere dag verkent hij diepe dalen. Met de hulp van een psycholoog probeert Gaudio vat te krijgen op zijn wisselende stemmingen. „Ik heb te vaak geroepen dat ik naar huis wilde en dat ik nooit meer een racket zou aanraken. Hij leert me om te genieten van wat ik doe. Ik kan je verzekeren: ik heb het reuze naar mijn zin hier." GPD De Braziliaan Gustavo Kuerten moet zich strekken om met zijn backhand een goed geplaatste bal van de Argentijn David Nalbandian te halen. NEW YORK - De basketballers van Detroit Pistons heb ben gisteren de finale van de NBA bereikt. De formatie versloeg in eigen huis Indiana Pacers met 69-65, waar door de eindstand in de best-of-seven-serie op 4-2 kwam. In de eindstrijd staat Detroit tegenover LA Lakers. Hamilton (21 punten) en Wallace (11 punten, 12 re bounds) waren de beste spelers van Pistons. De eindstand was overigens één van de laagste scores ooit in een NBA-playoff, terwijl de ruststand (27-33) een laagste pun tentotaal ooit opleverde in een NBA-play-off. ANP/RTR EIBAR - Drie wielrenners hebben gisteren een startver bod gekregen voor de etappekoers Euskal Bizikleta in Baskenland. Het trio heeft een te hoge hematocrietwaar- de, wat kan duiden op het gebruik van Epo, bloeddoping. De bekendste van de drie is David Extebarria van Euskal- tel. Hij won de Ronde van de Toekomst in 1996 en twee etappes in de Tour van '99 in de trui van ONCE. In 2001 stapte hij over naar Euskaltel. De twee anderen zijn de Spanjaarden Hierro en Elorriaga. De UCI controleerde de renners van vijf ploegen (Body sol, Kelme, Liberty, Euskaltel en Baqué) voor de start van de ronde. ANP ELLIKOM - Jos Lansink is sinds gisteren eigen baas. De springruiter die ruim drie jaar geleden de Belgische natio naliteit aannam, heeft op een paardensportaccommodatie in Ellikom een aantal boxen gehuurd en is voortaan zelf standig ondernemer. Met de overstap van Lanaken naar Ellicom, gelegen tussen Maaseik en Genk in België, is na acht jaar een breuk gekomen tussen Lansink en eigenaar Leon Melchior van de stal Zangersheide. De relatie tussen de multimiljonair en Lansink was de laatste tijd al bekoeld. Zo was er discussie ontstaan over het paard waarmee Lansink namens België zou deelne men aan de Olympische Spelen in Athene. Melchior gaf de voorkeur aan Carridor Z, Lansink opteerde voor Cuma- no. Lansink: „Carridor is niet topfit, hij heeft een blessu re. Mede daarom kies ik voor Cumano. Dat paard is ech ter geen eigendom van Melchior, maar van de Belg Jean Verlinden." Lansink was vier keer actief op de Olympische Spelen. In 1992 won hij namens Nederland met het paard Egano een gouden plak met de landenploeg. Aan stoppen op topni veau denkt hij nog niet. „Mijn doel is om als kanshebber ook de Spelen van 2008 in China mee te maken." GPD BRATISLAVA - De nationale mannenvolleybalploeg heeft gisteren ook de tweede wedstrijd tegen Slowakije voor groep 2 van de European League in winst omgezet. Na de 2-3 van dinsdag volgde gisteren een 1-3 in Bratisla va: 22-25 25-20 20-25 20-25. Het was de vierde achtereen volgende zege voor Oranje in het Europese landentoer- nooi. Nederland trad in Bratislava aan met de B-ploeg onder leiding van coach Harry Brokking. Het A-team viert va kantie, nadat het afgelopen weekeinde in Spanje het olym pisch ticket had verdiend. De volgende tegenstander in de European League is morgen in Den Bosch Finland. loor Mare Molenaars 'ARIJS - De Franse tennisfede- yatie heeft grootse plannen voor le uitbreiding van Roland Gar- [*os. Het tennispark aan de Bou- evard d'Auteuil, jaarlijks po- lium voor de open Franse ten niskampioenschappen, is uit :ijn jasje gegroeid. Blikvanger n de nieuwbouwplannen is een itadion met schuifdak. In Londen werd onlangs een am bitieus plan gelanceerd voor de overkapping van het center court op Wimbledon. In New York studeert de Ameri kaanse tennisbond op de moge lijkheid om een van de show- courts, waarschijnlijk het Louis Armstrong Stadium, in omvang het tweede stadion op Flushing Meadows, van een dak te voor zien. In Parijs gaan ze nog een /an onze sportredactie HILAAN - Rens Blom is gistera- /ond bij atletiekwedstrijden in Milaan tweede geworden bij het ïolsstokhoogspringen. Je kersverse Nederlandse re cordhouder (5,77 m) ging nu per 5,70. De Fransman Romain Wesnil haalde dezelfde hoogte, paar had minder pogingen no- jlig dan de Nederlander, Kortbeek eindigde op de 400 meter horden als vierde in 50,53. De Zuid-Afrikaan Lle wellyn Herbert zegevierde in 49,47. Berhane Adere faalde in haar poging om het wereldrecord op de 5000 meter te verbeteren. De Ethiopische wereldkampioene op de 10 kilometer liep 14.36,92. Geen atlete liep dit jaar sneller, maar de tijd lag nog altijd dik 8 seconden boven de 14.28,09 van de Chinese Bo Jiang uit 1997. ANP stapje verder: daar wordt ge dacht aan de bouw van een ge heel nieuwe arena met een capa citeit van vijftienduizend zit plaatsen. Het huidige complex van Ro land Garros heeft sinds de bouw van het stadion in 1928 tal van uitbreidingen ondergaan, maar kan door de bestaande infra structuur geen kant meer op. In geklemd tussen rustige woon straten en drukke verkeersaders zijn op een totale oppervlakte van 7,9 hectare met veel passen en méten 23 tennisbanen neerge legd. Ter vergelijking: Wimble don en Melbourne Park hebben voor de organisatie van hun Grand Slam ruim 20 hectare ter beschikking. Faciliteiten „Willen we ook in de toekomst aan spelers, pers en toeschou wers optimale faciliteiten kun nen bieden, dan is uitbreiding van het complex noodzakelijk", zegt Christian Bimes, de voorzit ter van de Franse tennisbond. „Het toernooi van Roland Gar ros is een van de meest presti gieuze sportevenementen. De be langstelling is enorm, maar elke keer weer moeten we enorme loor Herman Wissink - Loes Linders net als de andere Neder- turnsters, nog één kans zich te kwalificeren voor de Spelen. Er is naast al geplaatste Suzanne Har nog één ticket te vergeven. )at toegangsbewijs gaat niet au- omatisch naar Loes Linders. ïen daartoe aangetekend be- oep van de gymnastiekbond tNGU bij NOCNSF is afgewe- pGU hoopte Linders op basis an haar goede sprong tijdens !e Europese kampioenschappen Athene te krijgen. Daar vanwege de onduidelijke re- geen helderheid over. commissie van de sportkoe- el had al in eerder stadium aan egeven dat Linders niet volle- ig aan de eisen had voldaan. beroepscommissie kwam gis teren tot hetzelfde oordeel. Om nu toch nog een tweede turnster naar Athene te kunnen sturen, is er een extra kwalificatiemo ment aangewezen. Dat is het Ne derlands kampioenschap op 19 en 20 juni in Nijmegen. Turnbondvoorzitter Frans Kof- frie is blij met het extra kwalifi catiemoment. „De Nederlandse turnsters konden zich alleen tij dens de EK kwalificeren. Dat is natuurlijk wat schamel. Andere sporters hebben veel meer van dat soort mogelijkheden." De Nederlandse judoka's kon den zich bijvoorbeeld tijdens al le internationale A-toernooien en de Europese kampioenschap pen plaatsen voor het vierjaar lijkse sportevenement, atleten kunnen diverse evenementen be nutten om aan de gestelde limie ten te voldoen. Dat nu alle Nederlandse turn sters een herkansing krijgen, lijkt zuur voor de zestienjarige aantallen tennisliefhebbers te leurstellen. Dat kunnen we niet langer accepteren." Roland Garros krijgt jaarlijks 600.000 aanvragen voor kaart jes, maar kan er daarvan slechts 390.000 honoreren. Tijdens de Australian Open passeren 520.000 bezoekers de kassa's, in New York zijn dat er zelfs 650.000 per toernooi. Olympische Spelen Om zich op termijn niet uit de markt te prijzen, hoopt Roland Garros mee te liften met de kan didatuur van Parijs voor de Olympische Spelen van 2012. In dat licht is een,plan ontwikkeld dat voorziet in de bouw van een extra stadion met de omvang van het huidige center court. Om wat minder afhankelijk te zijn van de weersomstandighe den krijgt de arena een schuif dak. Om'de druk op het huidige com plex verder te verlichten, wordt in een parkachtige omgeving te vens een aantal (overdekte) trai- ningsbanen aangelegd. Een loca tie is ook al gevonden: aan de overkant van de straat, aan de zuidelijke uitloper van het Bois de Boulogne. Een groot aantal bomen is reeds geveld tijdens een storm in 1999. Of en wanneer de Franse tennis- federatie de droomplannen kan verwezenlijken, is nog de vraag. Veel hangt af van de toewijzing van de Spelen. Die beslissing valt volgend jaar tijdens het IOC-congres in Singapore. Komt Parijs als winnaar uit de bus, dan wordt het uitbreidings plan onderdeel van een cluster aan sportaccommodaties met ook het nabijgelegen Pare de Princes. Het nieuw te bouwen tennisstadion wordt tijdens de Spelen van 2012 dan ingezet als volleybalarena. Daarna wordt de sportvloer weer voorzien van een laag gravel. Lopen de olympische aspiraties spaak, dan gaat de Franse ten- nisfederatie haar eigen weg. De leden hebben inmiddels inge stemd met de nieuwbouwplan nen en de daarbij behorende in vestering van maximaal 60 mil joen euro. GPD Loes Linders, wiens overstap van WIK Heerenveen naar De Hazenkamp in Nijmegen toch al de nodige commotie heeft ver oorzaakt. De Friese club wil drieduizend euro opleidingskos- ten op haar verhalen. Koffrie: „Het NOCNSF heeft ook nu duidelijk geoordeeld dat de sprong van Linders niet vol doende was voor kwalificatie. Er is echter geen rechtstreeks verband van de sprong van Lin ders met de extra kwalificatie mogelijkheid. Het is voor het turnen alleen maar goed wan neer er een tweede turnster naar Athene gaat." De KNGU moet nu heldere ei sen op papier gaan zetten op ba sis waarvan beoordeeld kan wor den welke turnster er in aanmer king komt voor het laatste tick et. Het NK in Nijmegen is dit jaar een open NK met deelname uit diverse Europese landen en een internationale jury. GPD van onze sportredactie LOS ANGELES - Mike Po well wil op veertigjarige leef tijd zijn rentree maken in de atletiek. De wereldrecordhou der verspringen mikt op een plaats in de Amerikaanse olympische ploeg voor Athene. Dat heeft hij gisteren in Los Angeles verklaard. Powell bracht het wereldre cord op 8,95 meter tijdens de wereldkampioenschappen van 1991 in Tokio. Daarmee verbe terde hij het 23 jaar oude re cord van Bob Beamon, dat sinds de spelen van Mexico 1968 op 8,90 meter stond. Carl Lewis sprong in Tokio in de vierde ronde 8,91 meter, maar had daarbij ontoelaatbaar windvoordeel. Powell kwam een ronde later tot zijn wereld record. In '93 prolongeerde Po well zijn wereldtitel, maar olympisch goud veroverde hij nooit. Wel tweemaal zilver, in Seoul 1988 en Barcelona 1992, beide keren achter Lewis. Powell denkt dat door zijn rol als coach zijn techniek als ver springer verbeterd is. „Ik kan natuurlijk geen dertig spron gen meer maken tijdens de training, maar dat ben ik ook niet van plan." Trials Powell wil deelnemen aan één wedstrijd om zich te kwalifice ren voor de US Olympic trials in juli in Sacramento. „Als ik daar 8,30 meter spring, heb ik uitzicht op olympisch brons in Athene." Vorig jaar augustus werd zijn landgenoot Dwight Phillips wereldkampioen in Parijs met 8,32 meter. ANP Mike Powell verbeterde op het WK in 1991 het 23 jaar oude ver- springrecord van Bob Beamon. Dat record staat nu ook al weer bijna dertien jaar. foto PANA door Sjoerd Bootsma ROTTERDAM - De stad Rotter dam krijgt volgend jaar weer een wielerzesdaagse. Van 6 tot en met 11 januari 2005 strijdt een sterk deelnemersveld voor het eerst sinds 1988 om de hoofd prijs in Sportpaleis Ahoy'. Het baanwielrennen, dat afgelopen weekeinde een mooi succes ken de met de wereldtitel van Theo Bos, lijkt weer in de lift te zit ten. De zesdaagse vormt de aftrap voor het themajaar Europese Sporthoofdstad 2005. Voorts zal op grootse wijze afscheid wor den genomen van Leontien Zijl- aard-van Moorsel, die haar car rière tijdens de Olympische Spe len in Athene afsluit. Voorlopig is het evenement in Ahoy' een malig. „Maar", zegt directeur Jos van der Vegt, „het is niet uit gesloten dat er een vervolg komt als het een groot succes wordt." Een ding is zeker: Tony Doyle en Danny Clark krijgen na ze ventien jaar eindelijk opvolgers. De Engelse en de Australische wielrenner waren in 1988 de laatste winnaars van i Het evenement aan het begin van 2005 heeft een begroting van 1,5 miljoen euro. De gemeen te Rotterdam draagt 300.000 eu ro bij. „Zeventig procent van de begroting is op dit moment ge dekt. Maar ik verwacht dat er meer mensen zullen instappen nu we doorzetten. Het was ook nu of nooit", aldus Van der Vegt. Wielerbaan De subsidie van de gemeente wordt grotendeels gebruikt om de nieuwe wielerbaan (kosten 350.000 euro) te verwerven. Die baan wordt gekocht en geëxploi teerd in een samenwerkingsver band met Frank Boelee. De laat ste, organisator van de Amster damse zesdaagse, fungeert als di recteur van het evenement. Hij onderzoekt of wellicht andere Nederlandse steden (de namen van Maastricht en Groningen worden genoemd) interesse heb ben in een revival van het baan wielrennen. Het zit de pistiers weer even mee. Het Nederlandse koppel Stam/Slippens won Amsterdam 2003. De wereldtitel sprint van Theo Bos, zaterdag in Mel bourne, kwam als een welkom pinkstercadeautje aangewaaid. Maar Van der Vegt is realist ge noeg om te weten waarom de zesdaagse ooit verdween. Vanaf 1986 draaide het evenement met verlies, wat in 1988 tot een defi nitief einde leidde. Voor de ko mende zesdaagse rekent Van der Vegt op 2500 bezoekers per dag. Een vaste, houten baan zal er nooit meer in Ahoy' komen. De laatste werd in 1990 verwij derd om een groter commercieel rendement (meer toeschouwers) van andere evenementen te kun nen garanderen. GPD DEN HAAG - De hoop van cir cuit Zandvoort op een verrui ming van de racemogelijkheden is de grond in geboord door de Raad van State. Het hoogste be stuursrechtscollege heeft de uit breiding van de milieuvergun ning voor het circuit vernietigd. Met een aanpassing van de be staande vergunning had de pro vincie Noord-Holland het cir cuit de mogelijkheid gegeven om op twaalf dagen per jaar vier grote nationale en interna tionale autorace-evenementen te houden die veel meer herrie maken dan normaal is toege staan. Nu mag het circuit slechts op vijf zogeheten UBO-dagen (UBO Uitzonder lijke Bedrijfsomstandigheid) per jaar onbeperkt herrie.ma ken. In de praktijk heeft het cir cuit - vanwege trainingen - drie UBO-dagen nodig voor één groot evenement als de Marl boro Masters. Het circuit wil echter op twaalf UBO-dagen een ruimer geluidsjasje om vier in plaats van één keer per jaar grote evenementen te kunnen or ganiseren. De Raad van State concludeert nu dat de provincie een geheel nieuwe, zogeheten veranderings vergunning had moeten verle nen. Dat is niet gebeurd, waar door het circuit het moet doen met de vijf al toegekende UBO-dagen. Na deze uitspraak staat vast dat onder meer de de monstraties van Jos Verstappen vanwege de herrie van zijn wa gen dit jaar niet door zullen gaan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19