Seedorf houdt voet bij stuk Verdeeldheid over nieuwe EK-bal Duitsers pas laat langs Zwitserland PSV er Vonlanthen in Zwitserse selectie nternational wil alleen als schaduwspits in Nederlands elftal spelen Hans Vonk naar Ajax AS Monaco van ondergang gered Viktor Onopko mist EK Schikkingsvoorstel Van de Haar Fifa schorst Kenia Jobben krijgt ;xtra training Tsjechië wint wan Bulgarije ZUCQZQQf Fransman Di Tommaso naar Utrecht Ranieri terug naar Valencia Tunesische international kiest voor Feyenoord donderdag 3 juni 2004 17 AMSTERDAM - Ajax heeft gisteren Hans Vonk gecon tracteerd. De 34-jarige keeper komt van SC Heerenveen, waar hij transfervrij mocht vertrekken. Vonk tekent in Amsterdam een contract voor één jaar. De Zuid-Afrikaan se keeper vult de opengevallen plaats van Sander Bosch- ker in. De doelman, die vorig seizoen werd overgenomen van FC Twente, keert terug naar zijn oude club. Boschker (33) mag Ajax transfervrij verlaten. Hij had nog een con tract tot 1 juni 2005. Met Twente kwam hij een verbinte nis van drie seizoenen overeen. ANP MONACO - Een financiële injectie van 50 miljoen euro heeft AS Monaco van de ondergang gered. Het kapitaal werd opgehoest door een aantal nieuwe sponsors. AS Mo naco drong dit jaar door tot de finale van de Champions League waarin het met 3-0 verloor van FC Porto. Vorig jaar werd de licentie van AS Monaco door de Franse bond ingetrokken. De club stond 87 miljoen euro in het rood. Door een financiële garantie van 25 miljoen euro van Prins Albert van Monaco werd de club in hoger beroep alsnog toegelaten tot de eerste divisie in Frankrijk. Door de komst van de nieuwe geldschieters is de toekomst van de club rooskleurig. ANP MOSKOU - De aanvoerder van Rusland, Viktor Onopko, heeft het trainingskamp van zijn ploeg verlaten. De 34-ja- rige verdediger wordt gekweld door een knieblessure en kan daardoor het EK vergeten. Een dag eerder werd Ser gei Ignasjevitsj al uit de selectie verwijderd, omdat hij een knie-operatie moet ondergaan. Ook de Spaanse verde diger Michel Salgado mist het Europees kampioenschap. De rechtsback van Real Madrid scheurde gisteren tijdens de training een spiertje in het linkerdijbeen.Hoewel team arts Genaro Borras inschatte dat Salgado hooguit twee weken is uitgeschakeld en alleen de duels tegen Rusland en Griekenland zou hoeven temissen, nam bondscoach In- aki Saez geen risico. Hij riep Joan Capdevila van Deport- ivo la Coruna'op als vervanger. ANP/RTR ZEIST - De aanklager van de KNVB heeft Hans van de Haar van FC Utrecht in staat van beschuldiging gesteld wegens het trappen op de voet van een tegenstander. Hij heeft Van de Haar een schikkingsvoorstel gedaan van drie wedstrijden schorsing waarvan één voorwaardelijk. Van de Haar beging de overtreding in de finale van de Amstel Cup, waarin hij op de tenen van Pothuizen ging staan. Hij moet vandaag laten weten of hij het eens is met het voorstel. ANP NAIROBI - De wereldvoetbalfederatie Fifa heeft Kenia gisteren voorlopig geschorst. Clubs en nationale elftallen zijn uitgesloten van deelname aan toernooien onder de Fi- fa-vlag. De Fifa nam de maatregel nadat minister Balala het bestuur van de Keniaanse voetbalbond naar huis had gestuurd. Het Keniaanse elftal zou op 5 juni in actie ko men voor de eerste WK-kwalificatiewedstrijd. ANP jorJaap van Essen AUSANNE - Clarence Seedorf •lf acht het uitgesloten dat hij het EK als rechtshalf speelt, e bondscoach zegt klip en laar dat Seedorf gewoon daar >eelt waar hij wordt opgesteld. \1 is het als rechtsback." Maar :n conflict? Nee hoor, geen >rake van, betogen de partijen. et belangrijkste nieuws was steren dat Clarence Seedorf Dg deel uitmaakt van Oranje, nmers, menigeen suggereerde at Advocaat zich zou moeten atdoen van een speler die echts op één bepaalde plaats 11 spelen en anders liever hele- laal niet in actie komt. Stel dat og een handjevol Oranjeklan- >n dergelijke eisen zou stellen? [aar Advocaat zegt dat hij hele- taal geen conflict ziet. Integen- eel, hij noemde de opstelling an Seedorf gisteren zelfs moe- ig en professioneel. AUSANNE - Arjen Robben .oest ook gisteren nog een stra training afwerken. De van ;n hamstringblessure herstelde nksbuiten oefende nog enkele >opoefeningen toen zijn ploeg- enoten bij het Nederlands elf- il al met de bus van het trai- ïngsveld naar het hotel in Lau- inne reden. Het gaat heel goed met Rob ben", aldus bondscoach Advo- _aat ovèr de speler die dinsdaga- ond ruim een halfuur tijdens Ie door Oranje gewonnen oefen wedstrijd tegen de Faeroër Ei- anden meespeelde. „Hij kan za ook tegen Ierland spelen, hij zal ook eerst nog don- en vrijdag extra oefenin gen afwerken. Ik verwacht dat zich vanaf dinsdag in Portu- ;al weer helemaal tot de groeps- "raining kan beperken. We wil- en met hem geen enkel risico lo- >en." ANP 'RAAG - Tsjechië heeft de oe- enwedstrijd tegen Bulgarije ge- nakkelijk gewonnen. )e EK-tegenstander van Oranje legevierde gisteren in Praag net 3-1. Alle doelpunten wer- len na rust gemaakt. Milan Ba ns, Jaroslav Plasil, koud vier ninuten in het veld, en Tomas losicky scoorden voor Tsjechië. )e Bulgaarse invaller Petkov leed in blessuretijd iets terug. )e Ajacieden Zdenek Grygera, lie goede met mindere momen en afwisselde, en Tomas Gala- ek stonden in de basis. De eer- te speelde de gehele wedstrijd 'echts in de verdediging. Gala- :ek maakte als controleur op iet middenveld in de 70e mi- ïuut plaats voor Roman Tyce. Volgens Jong Oranje-coach Cor Jot, die de wedstrijd analyseer- le voor Dick Advocaat, was de lege vooral te danken aan de 'eel betere bankbezetting bij Tsjechië. „Ik zal niet zeggen dat le Bulgaren voor rust beter wa- ■en, maar ze waren zeker niet ninder. Ze kregen aardig wat lansen, een keer of vier alleen >p de keeper af." Iet duel was het aanzien zeker vaard op een door de overvloe- lige regenval moeilijk bespeel de grasmat. In de tweede helft 'aven de wissels de doorslag. )ie maakten van Bulgarije een natige ploeg, Tsjechië hield zijn liveau. „Die Baros komt erin en fcoort meteen. Hij zou wat ziek lijn geweest, evenals Poborsky. vlaar die speelde wel vanaf het )egin, aardig goed ook. Tsjechië vas zoals we ze kennen, een ïeel goed team, top", zei Pot. Hoop Toch kan hij Nederland ook loop geven. De mogelijkheden lie de Bulgaren in de eerste ïelft kregen, zijn daarvan een foorbeeld. Dat zinde de Tsjechi sche bondscoach Karei ïrückner dan ook allerminst. .Defensief klopte het een aantal niet, maar over het geheel speelden we goed." an Koller liep in de eerste helft schouderblessure op. De lan- spits werd enkele keren ste- aangepakt. Liverpool-aan- Baros verving hem. frückner moet nog een speler la- en afvallen. Direct na afloop wilde hij nog niet zeggen wie er liet mee gaat naar Portugal. „Ik Wil eerst met de selectie pra- en. Tsjechië oefent zondag een keer tegen Estland. De bondscoach snapt de beweeg redenen van zijn speler ook nog. „Hij wil koste wat kost voorko men dat hij geslachtofferd wordt voor een mindere presta tie op een positie waar hij zich niet prettig voelt." Dat is Seedorf inderdaad al di verse malen overkomen. Op de twee laatste toernooien werd hij telkens na een zwakke openings wedstrijd van Oranje naar de bank verbannen. „Dan werd steeds ik er uitgeflikkerd, om dat ik als een soort rechtsbuiten door Jaap van Essen LAUSANNE - Phillip Cocu trok dinsdag als eerste aan de bel. Hij hekelde na afloop van het duel met de Faeröer de spe ciale EK-bal. „Het is net of je te gen een baksteen trapt", oordeel de de aanvoerder van Oranje. In Tsjechië kreeg Cocu steun van Karl Bruckner. De Tsjechische bondscoach meent dat het onmo gelijk is om met de 'Roteiro' een goede lange trap te spelen. Er wordt meer geklaagd over de grijze bal (met zwarte strepen) van Adidas. Het Duitse concern ontwikkelt voor vrijwel ieder PORTUGAL groot toernooi een speciale bal en altijd is er gezeur over. Niet alleen de Duitse firma heeft daar last van, ook concurrent Ni ke overkomt het. De Amerika nen kwamen recent met him 'To tal Aerow', dat ding met die ron de, rode strepen er overheen. Vooral keepers vervloekten het speeltuig bij de introductie. UTRECHT - FC Utrecht heeft de 24-jarige Fransman David di Tommaso aangetrokken. De ver dediger, die de opvolger moet worden van Patrick Zwaans- wijk, tekende gisteren een drie jarig contract met een optie voor nog een seizoen. Di Tommaso is een voormalig jeugdinternational en komt van het Franse Sedan, dat in de plaatselijke eerste divisie uit komt. Daarvoor speelde hij voor de topclub AS Monaco en kwam hij onder meer in de Champions League uit. Trainer Foeke Booy is blij met zijn aanwinst. ANP niet functioneerde", stelde See dorf gisteren. „Dat wil ik nu dus niet meer meemaken. Daarom ga ik alleen maar voor de plaats in het elftal waar ik echt tot mijn recht kom. Aan de zijkant is dat dus niet." Andere uitleg Afgelopen maandagavond was het tijd voor een gesprek tussen Seedorf en Advocaat, vond See dorf. Hij had op de training ge merkt dat niet hij, maar Van der Vaart tegen de Faeröer achter Klagen over nieuwe ballen is van alle tijden, weet ook bonds coach Dick Advocaat. Het Ne derlands elftal wordt (zwaar) ge sponsord door Nike en speelt en traint derhalve normaal gespro ken met de Total Aerow. Sinds afgelopen maandag ech- de spitsen zou spelen. Wat er nu precies uit het samenzijn met de bondscoach moet worden ge destilleerd, is een beetje wazig. Volgens Advocaat is Seedorf in principe bereid overal te spelen als het teambelang dat vraagt. Maar de speler zelf heeft een an dere uitleg. „We hebben afgesproken dat het uitgesloten is dat ik op rechts speel. Ik wil centraal spe len, daar ben ik op mijn best, daar hoor ik thuis." Ook op een ander punt wijkt de ter oefent en speelt Oranje lou ter nog met de Roteiro, waar mee in Portugal de klus ge klaard moet worden. „Het is al tijd even wennen", meende de bondscoach, die zelf liet zien weinig problemen met het grijze speeltuig te hebben. interpretatie van de afspraken tussen Advocaat en Seedorf af. De bondscoach zei zowel dins dag als gisteren klip en klaar dat Rafael van der Vaart de eer ste keus is voor de positie die Seedorf claimt. „Omdat hij meer scorend vermogen heeft." Seedorf echter zegt dat de af spraak is dat tot de openings wedstrijd tegen Duitsland ieder een zich nog moet bewijzen. „Volgens mij heeft nog bijna nie mand een vaste plaats. Ik ga dus de komende dagen laten zien Voorafgaande aan de training van maandagmiddag trapte hij schijnbaar achteloos een ver dwaalde bal van circa 30 meter strak in de kruising. Zaterdag, tijdens de interland Neder- land-Ierland zal de Roteiro ook door de Arena vliegen. „Bij wij dat ik daar moet spelen." See dorf acht zich beter dan Rafael van der Vaart en vindt ook dat hijzelf zo onderhand recht heeft op de plaats die hij al zo lang ambieert. „Ik heb daar heel lang op moeten wachten." En dan ook nog: „Scorend vermogen? Hoe veel heeft Van der Vaart er dan gemaakt dit seizoen?" Ze ven dus. Inderdaad helemaal niet veel. Clarence Seedorf maakt het zichzelf wel heel moeilijk. Want als Advocaat de komende twaalf dagen geen reuzenzwaai maakt, staat Van der Vaart te gen de Duitsers in de basis. „Dat kan, dat is aan de coach, en dan zit ik op de bank. De kans dat ik speel op het EK is nu inderdaad kleiner. Maar ja, je moet keuzes maken in het le ven." Zwakker Seedorf maakt echter een keuze die het teambelang van Oranje kan schaden. Hij is immers in vorm. Met Seedorf als rechts half is Oranje waarschijnlijk be ter dan met een andere speler op die plaats. Met zijn eigen rech terflankverbod maakt hij het Ne derlands elftal dus zwakker. „Nee, ik schaad het teambelang niet. Tegen Griekenland heb ik ook nog aan de zijkant gespeeld. Ik speelde misschien in jullie ogen best goed, maar ik voelde me zelf geremd. Ik wil dat niet meer. Ik hoor bij Oranje achter de spitsen te spelen. Tegen de Belgen scoorde ik een voldoende terwijl de ploeg niet functioneer de. Tegen de Faeröer speelde ik goed, alleen jammer dat die goal- tjes er niet invlogen." Opvallend genoeg prijst Seedorf Advocaat. „De trainer is een ge voelig en eerlijk mens. Ik vind dat hij tegenover mij correct en duidelijk is." De coach is ook al zo lovend over zijn lastigste leerling. Blijft de vraag wat er gebeurt als Ad vocaat Seedorf in de rust van Nederland-Duitsland opdraagt zich warm te lopen om in te val len voor de rechtshalf. Dan is het waarschijnlijk weer tijd voor een goed gesprek. GPD ze van uitzondering mogen we dat van Nike", aldus Advocaat. Ook collega's van Cocu voorza gen weinig problemen met de EK-bal. Roy Makaay al hele maal niet. Hij is werknemer van Bayem München en bij die club voetballen ze al sinds de winter stop met de Roteiro. Pierre van Hooijdonk, de man met de beste vrije trap van Nederland, trof het speeltuig maandag voor het eerst aan zijn voeten. „Volgens mij is er op zich niets mis mee." Blijft natuurlijk de vraag hoe ob jectief de verschillende menin gen zijn. Roy Makaay heeft een uitstekend sponsorcontract met Adidas en is sinds enkele dagen zelfs uitvoerig te zien in een commercial van dat bedrijf waarbij hij op een oranje scoo ter door Europa toert. En Pierre van Hooijdonk? „Ik ben ook een Adidasmannetje. Maar ik ben echt heel eerlijk. Als een bal niet deugt, zeg ik dat echt wel." Phillip Cocu moet ondertussen wennen aan een nieuw vocabu laire. Gisterochtend werd hem door medespelers al toegeroepen: „Phillip, trap die baksteen effe hier naar toe." GPD VALENCIA - Claudio Ranieri heeft gisteren een akkoord be reikt met FC Valencia over een tweejarig contract. De trainer zal het contract in Va lencia ondertekenen zodra hij met Chelsea tot overeenstem ming komt over de hoogte van de afkoopsom. De Londense club ontsloeg de Italiaan terwijl die nog een doorlopende verbin tenis had. Ranieri was eerder, van 1997 tot 1999, in dienst van Valencia. Hij won met de club de Spaanse be ker voordat hij in de zomer van '99 naar Atletico Madrid ver trok. Hij stond ook in de belang stelling van Tottenham Hotspur maar gaf de voorkeur aan terug keer naar zijn oude werkgever. José Mourinho, de ex-trainer van FC Porto, heeft hem giste ren bij Chelsea opgevolgd. Bij Valencia nam trainer Rafael Benitez ontslag na het winnen van het landskampioenschap en de Uefa-beker. Hij staat hoog op de verlanglijst van Liver pool. ANP van onze sportredactie BASEL - Duitsland heeft de oe fenwedstrijd tegen Zwitserland in Basel gisteravond met 2-0 ge wonnen. Verdiend was dat nauwelijks te noemen, laat staan overtuigend. De Zwitsers, met PSV'er Johann Vogel als sturende kracht op het middenveld, waren lange tijd be ter, maar verzuimden het over wicht in de score tot uitdruk king te brengen. In het laatste halfuur namen de Duitsers afstand door twee tref fers van Kevin Kuranyi. Duits land, Oranjes eerste EK-oppo- nent, was daarvoor nauwelijks gevaarlijk geweest. Voller wor stelt net als Advocaat nog over de vraag wie hij in de aanval ROTTERDAM - Feyenoord heeft overeenstemming bereikt met de Tunesische international Karim Saidi over een vierjarige verbintenis. De Rotterdammers sloten gisteren met zijn werkge ver Club Africaine de Tunis een principeakkoord. De 21-jarige centrale verdedi ger, die dit jaar met Tunesië de Afrika Cup won, moet de defen sie van Feyenoord versterken. „Hij is een echte verdediger", al- van onze sportredactie BASEL - Bondscoach Koebi Ku- hn van Zwitserland heeft Jo hann Vonlanthen op het laatste moment aan zijn voetbalselectie toegevoegd. De jonge Zwitserse aanvaller van PSV komt in de plaats van Morco Streller, die af viel met een gebroken been. Ook Leonard Thurre gaat niet mee naar Portugal. Hij heeft last van een gescheurde spier in zijn bijbeen. Vonlanthen (18), bij PSV nog geen basisspeler, was met Jong moet posteren. Kuranyi en Klo- se kwamen niet tot één geslaag de combinatie. Toch lijkt Kura nyi zeker van een basisplaats op het Europees kampioenschap. Stéphane Chapuisat speelde zijn honderdste interland voor Zwitserland. Zwitserland - Duitsland 0-2 (0-0). 62. Kuranyi 0-1, 84. Kuranyi 0-2. Scheidsrechter: Messina (Ita). Aan tal toeschouwers: 30.000. Zwitserland: Stiel; Haas (82. Ber- ner), Muller, Murat Yakin (46. Henchoz) en Magnin (46. Spy- cher); Huggel, Vogel (81. Celesti- ni), Hakan Yakin (87. Rama) en Wicky; Fr ei en Chapuisat (75. Gy- gax). Duitsland: Kahn; Friedrich, Wöms, Nowotny en LahmHa- mann (87. Jeremies), Baumann (73. Ernst), Schneider (62. Frings) en Ballack (87. Kehl); Klose (62. Brdaric) en Kuranyi. ANP dus coach Ruud Gullit. „En die kunnen we goed gebruiken." Zelf reageerde de speler opgeto gen op zijn overgang naar Ne derland. „De belangrijkste re den om naar Rotterdam te ko men is de kans om met Ruud Gullit samen te werken en om te te ontwikkelen. Van mijn land genoot Hatem Trabelsi heb ik begrepen dat je daarvoor in de eredivisie heel goed op je plaats bent. Hier kun je snel progressie boeken." ANP Zwitserland actief op het EK on- der-21 in Duitsland. Naast Von lanthen maakt ook Johann Vo gel van PSV deel uit van de EK-selectie van Kuhn. Oud-Ajacied Joey Didulica is op genomen in de definitieve voet balselectie van Kroatië voor het EK. De 26-jarige Australische doelman verliet Ajax in de zo mer van 2003 en tekende voor drie jaar bij Austria Wien. Didulica kwam in aanmerking voor het Kroatische elftal om dat een van zijn ouders daar is geboren. Hij kwam in 1999 naar Ajax. ANP Ruud van Nistelrooij probeert tijdens de training de nieuwe EK-bal uit. Paul Vreeker/RTR Clarence Seedorf dreigt voor de derde keer op rij een grote eindronde voornamelijk als reservespeler te beleven. foto Paul Vreeker/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17