Jeugdzorg loopt toch weer vast Zeeuwse oase en economie in spagaat Provincie voelt niets voor overnemen taken waterschap PZC 15 Einde slibdepot Koegorspolder Probleem wachtlijsten verschoven van instroom naar echte hulpverlening Oude zeesluis als monument Zeeuw voelt zich veilig Driekwart broek mag, maar liever niet bij doop Amalia Geen bezwaar tegen outlet center Straf voor stelen benzine van broer Milieuvergunning voor Martens Zes weken cel voor hongerige dief Voorlichting over AWBZ woensdag 2 juni 2004 i door Harmen van der Werf TERNEUZEN - In de Koegors- polder bij Temeuzen komt defi- i nitief geen opslagdepot voor li baggerslib, als het aan staatsse- I cretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat ligt. i In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer heeft zij gisteren opnieuw gemeld dat zij het ak koord over het opslagdepot met j de gemeente Temeuzen als ont- bonden beschouwd. De gemeen te Terneuzen denkt daar anders. Schultz van Haegen heeft inmid dels de landsadvocaat ingescha keld. Zij hoopt nog een schik king te kunnen treffen. Anders is het woord aan de rechter. Terneuzen beroept zich erop dat aan het baggerdepot een verwer- kingsproef was gekoppeld. De proef was voor de gemeente een keiharde voorwaarde om aan de aanleg van het depot mee te wer ken. De omvang van de opslag plaats zou dan kleiner worden, omdat er na verwerking minder slib achterblijft. De proef was wel aan Terneu zen beloofd, maar die toezeg ging kon volgens Verkeer en Wa terstaat bij nader inzien niet worden nagekomen. Bedrijven die op de proef wilden inschrij ven, moesten vrij kunnen zijn in de keuze van een locatie. Inmid dels is de aanbestedingsprocedu re voor het experiment vrijwel klaar. Terneuzen is niet door één bedrijf als geschikte plek uitgekozen. Dat maakt het gezien de positie van de gemeente Terneuzen praktisch onmogelijk dat er als nog een baggeropslag in de Koe gorspolder komt. Tot onoverkomelijke problemen voor het bergen van baggerslib uit Zeeuwse rijkswateren, zoals het Kanaal Gent-Temeuzen, hoeft dat volgens Schultz van Haegen niet te leiden. Een deel van het slib wordt ingezet in de grootschalige landelijke verwer- kingsproef. De baggerhoeveel- heid die overblijft, kan naar an dere (rijks)depots buiten Zee land worden afgevoerd. Voor baggerspecie uit wateren van Zeeuwse gemeenten, water schappen en havenschap Zee land Seaports wordt nog een plek gezocht. De provincie heeft daarin het voortouw, aldus de staatssecretaris. Rijkswaterstaat had al grond ge kocht in de Koegorspolder. Wat daarmee gaat gebeuren, is nog niet bekend. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse Jeugdhulpverlening loopt vast. De wachtlijstproblemen bij de t- toegang zijn verschoven naar de a daadwerkelijke hulpverlening. ii Het lukt het Algemeen Meld- punt Kindermishandeling niet om binnen een jaar na een mel- i( ding het onderzoek af te ronden. r- WESTDORPE - Gedeputeerde Staten Van Zeeland hebben staatssecretaris M. van der Laan van Onderwijs en Cultuur verzocht de Zwartenhoekse Zee- sluis bij Westdorpe de status van rijksmonument toe te ken- nen. De Bond Heemschut, de Heem- kundige Kring Westdorpe, de stichting Landschapsbeheer Zee- land en de gemeente Terneuzen hadden daar bij het provinciebe- 1 stuur op aangedrongen, De Zwartenhoekse Zeesluis da- 1 teert uit 1788/1789 en werd des- i- tijds aangelegd met een tweele- dig doel. Via de sluis werd de af- watering van de achterliggende nieuw bedijkte polders gere geld. maar in geval van oorlog kon de sluis ook gebruikt wor- den om diezelfde polders weer onderwater te zetten. Met een beschermde status is de toekomst van het bouwwerk zo goed als verzekerd. Een jeugdzorgindicatie krijgen kost ruim twee maanden. Eer die aanwijzing praktijk is zijn vier maanden voorbij. Vooral ambulante hulp (hulp aan huis) en pleegzorg hebben grote problemen. Dat blijkt uit de nieuwe wachtlijstcijfers van Bureau Jeugdzorg Zeeland. BJZ rapporteert de halfjaarlijkse cij fers voortaan op een nieuwe ma nier aan de provincie Zeeland, hetgeen een gedetailleerd beeld oplevert van de knelpunten in de jeugdzorg. De wachtlijst aan de poort van de jeugdzorg is door de start van BJZ vorig jaar verholpen. Jeugdzorg lijkt nu te maken te hebben met de gevolgen van de oude wachtlijsten: jeugdproble men zijn intussen verergerd of veranderd, waar door de zorgbe hoefte opnieuw bepaald moet worden en veelal ook zwaardere zorg nodig is. Onderzoek In Zeeland wacht 52 procent van de jongeren te lang op de aanwijzing van de zorg die zij nodig hebben, dus langer dan de toegestane 55 werkdagen. Oorza ken zijn de groei in indicatieaan- vragen en dat er vaker onder zoek wordt aangevraagd bij der den of de Raad van de Kinderbe scherming. Het aantal indicaties voor ambu lante hulp en pleegzorg steeg aanzienlijk, conform het beleid om kinderen in thuissituaties te helpen. Ook de aanwijzingen voor behandelplaatsen buiten de provincie steeg sterk: blijk baar is de benodigde hulp vaker niet in Zeeland te vinden. De jeugdzorg stropt pas echt als de hulp moet- beginnen. In Zee land is de wachttijd voor uitvoe ring van zorg ver boven het lan delijk gemiddelde: 119 dagen ten opzichte van 67. Bij ambu lante hulp wachten per 2004 202 mensen op verzilvering van hun indicatie, waarvan 170 lan ger dan de normtijd van 45 da gen. Bij daghulp wachten 23 van de 33 mensen al te lang, voor opname in een instelling zijn dat er 24 van de 31 en voor pleegzorg' zelfs 41 van de 43. Kindermishandeling Het Algemeen Meldpunt Kinder mishandeling (AMK) kreeg in 2003 een kwart meer meldingen: 165. Daardoor duurde het 62 keer langer dan vijf dagen eer een onderzoek begon en moest op vervolgonderzoek gemiddeld 172 dagen worden gewacht. On derzoeken zijn zelden binnen de norm van 84 dagen afgerond. Dat lukte in dertien gevallen, in 52 gevallen duurde dat langer. Extra wachtlijstmiddelen moe ten dit jaar soelaas bieden. BJZ wist in het laatste halfjaar van 2003 296 mensen de beno digde hulp te bezorgen, Overi gens krijgt de Zeeuwse jeugd zorg veel minder cliënten dan op grond van landelijke cijfers valt te verwachten. Die verwach ting komt op vijfhonderd per jaar; over 2003 zag BJZ er twee honderd. Waar het verschil in zit kunnen de nieuwe cijfers ko mende jaren duidelijk maken. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Acht van de tien Zeeuwen voelen zich veilig. De kans om slachtoffer te wor den van een misdrijf is 35 pro cent, tegen bijna 47 procent lan delijk. Dat blijkt uit het jaarlijkse poli- tie-onderzoek onder de Neder landse bevolking over veiligheid en het. functioneren van de poli tie. Uit de zogeheten politiemonitor blijkt dat de Zeeuwen de veilig heid, de kans om slachtoffer te worden van een misdrijf en het optreden van de politie op het zelfde niveau waarderen als vo rig jaar. Het veiligheidsgevoel van de be volking is al jaren hoog en dat is zo gebleven. Tachtig procent voelt zich veilig. Dat percentage maakt Zeeland tot één van de veiligste provincies van het land. Zeeuwen zijn vaker bereid om aangifte te doen dan elders in het land. Het percentage steeg met twee, terwijl het lande lijk daalde met twee. Mensen zijn ook tevreden over de ma nier waarop de politie de aangif te behandelt. De totale tevredenheid over de Zeeuwse politie is ten opzichte van het vorige onderzoek vrij wel gelijk gebleven, ruim 64 pro cent. De dalende trend, die in de vorige monitor zichtbaar was over het optreden van de Zeeuw se politie in de woonbuurt, is licht verbeterd. Met name het contact met de buurt is beter ge worden. Aan het onderzoek, dat in janua ri en februari werd gehouden, hebben in Zeeland 1001 inwo ners van vijftien jaar en ouder meegewerkt. Landelijk waren dat er 49.000. De Zeeuwse kinderen die op 12 juni de doop van prinses Amalia mogen bijwonen, kregen gisteren in het Prinsenlogement in Middelburg te horen wat wel en wat niet kan tijdens zo'n officiële plechtigheid. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Vijftien Zeeuwse scholieren mogen op 12 juni de doop van prinses Amalia bijwonen. Maar: geen blotè navels en armen en benen liefst bedekt. Een spijkerjackje kan dan weer wel, vindt commissaris van de koningin Wim van Gelder. „Als de moeder dat mag op Koningin nedag, mogen jullie het ook wel bij de doop van haar dochter." Van Gelder ontving de jongeren gisteren in Middelburg in het Prinsenlogement. Hij vertelde dat de voorouders van prinses Amalia daar altijd logeerden als ze in Middelburg waren. Van daar de naam. Gewoon netjes, luidt het kle dingvoorschrift voor de plechtig heid. „En een driekwart broek?" vroeg Mare Minderhoud uit Aag- tekerke. Zo een had hij net ge kocht toen de uitnodiging van het koninklijk huis in de bus viel, dus die wil hij graag aan. Een witte broek, met een geel shirt. Liever niet, maar het mag wel, zei Hly Vermaire, die de jon geren op 12 juni namens de pro vincie begeleidt. Mare (13) was meteen enthou siast over de uitnodiging. „Waanzinnig. Dit maak je één keer in je leven mee." Spannend vindt hij het niet. „Ik denk dat het saai zal zijn." Mare zal voor al zijn ogen goed de kost geven; hij hoopt heel wat bekendheden te spotten. Nieuws Renske Berckmoes (13) uit Sluis is geen fan van het koningshuis, maar kijkt wel naar het nieuws als er iets gebeurt. De geboorte van prinses Amalia op 7 decem ber vorig jaar heeft ze via de tv gevolgd, dus dat ze de doop nu live kan meemaken, vindt ze erg leuk. „Zoiets kun je maar één keer." Ook haar vrienden vin den het leuk dat ze naar Den Haag mag, maar jaloers zijn ze niet. Van zenuwen heeft Renske geen last. Ze weet ook al wat ze aantrekt, „Nee, ik hoef niks nieuws. Ik heb in de kast geke ken en daar hangt genoeg." De vijftien jongeren moeten vroeg op om op tijd in de Grote of Sint Jacobskerk te zijn. Om zeven uur vertrekt de bus in Vlissin- gen. Via Middelburg, de bushal te bij de Westerscheldetunnel in Borssele en de Wouwse Tol rij den ze naar Den Haag. Na de doopplechtigheid gaan ze naar Madurodam. Daar krijgen ze - op uitnodiging van de ouders van prinses Amalia - een lunch en een rondleiding. Prins Willem-Alexander en prin ses Maxima hebben uit elke pro vincie en uit de vier grote steden vijftien kinderen uitgenodigd. Uit Zeeland zijn zes jongens en negen meisjes uitverkoren. Vier komen uit Zeeuws-Vlaanderen, vier uit Walcheren, drie uit de Bevelanden, twee uit Schou- wen-Duiveland en twee uit Tho- len. Gijs Ysebaert (13) uit Sint Jan steen kijkt ernaar uit. „Het zijn toch bijzondere mensen, dus het is een hele eer erbij te mogen zijn." Hij volgt niet elke bewe ging die de prinsen en prinses sen maken. „Da's meer iets voor m'n zus." door Rinus Antonisse GOES - Koester de kernwaar den van Zeeland als rust, ruim te, duisternis, natuur, land schap en cultuurhistorie. Pro beer dat kapitaal te vermeerde ren. Maar de economische ont wikkeling mag daaraan niet on dergeschikt worden. Die gordiaanse knoop kreeg de Statencommissie Ruimte giste ren aangereikt in Goes, tijdens een bijeenkomst over het toe komstige Omgevingsplan Zee land. Raadsleden en vertegen woordigers van belangengroe pen gaven hun visie over de in vulling van de ruimte. Typisch Zeeuwse waarden - zeg maar de groen-blauwe oase - be houden: daarover was geen ver schil van mening. Dat in bepaal de situaties economische ontwik kelingen dan niet kunnen door gaan: daarover bestond geen eensgezindheid. „Je kunt de kernwaarden alleen handhaven als je een gezonde economie hebt", zei L. van Gelder (Kamer van Koophandel). „Je kunt industrie ook zo ont wikkelen dat die past in de Zeeuwse waarden. Geen strak ke scheiding tussen economie en groen-blauw", meende G. van Zonneveld (Zeeuwse Milieu Fe deratie). Verschillende raadsle den vonden dat gezocht moet worden naar een balans. En uiteraard kwam naar voren dat Zeeland geen openluchtmuseum a la het Drentse Orvelte moet worden. Statenlid I. Vogelaar (VVD) gaf aan dat Zeeland moet oppassen met het opleggen van (mi lieumaatregelen die de concur rentiepositie aantasten en het vertrek van bedrijven bevorde ren. M. van Mierlo (Zeeuwse Milieu Federatie) noemde dat een al ja renlang hardnekkig rondzwe vend doemdenken. Hij onder streepte dat ook in een groen blauwe oase ontwikkelingsmoge lijkheden liggen, waarmee geld is te verdienen. De milieubewe ging zegt niet: zet alles buiten de grote industriegebieden maar op slot. Dat is in de praktijk ook niet te verwezenlijken, zo bleek. Met name de gemeentelijke vertegen woordigers maakten duidelijk dat elke gemeente ruimte wil krijgen voor het ontwikkelen van eigen (lokale) bedrijfsterrei nen. Voor het inrichten van al leen maar regionale terreinen (eventueel onder supervisie van een provinciale ontwikkelings maatschappij) was weinig bij val. Een wijs advies kwam van de Brabantse ZLTO-er H. van Ham: Zeeuwen, hou eens op de ruimte tot op de millimeter in te vullen. Bescherm de kernwaar den en kijk hoe daarbij economi sche ontwikkelingen mogelijk zijn. MIDDELBURG - Of Roosendaal of Etten-Leur met de eer strijkt maakt de provincie Zeeland niet uit. Ze heeft in elk geval geen bezwaar tegen de komst van een Factory Outlet Center in een van de Brabantse plaatsen. Waar die ook komt, de economische invloed op Bergen op Zoom is zo gering, dat het provinciebestuur denkt dat bedrijven in Zeeland nauwelijks last van het centrum zullen hebben. Opvallend is wel dat de provincie er in de reactie aan Et ten-Leur fijntjes op wijst dat er slechts in één plaats in Zuid-west Nederland nog plaats is voor een dergelijk cen trum. Maar dat komt doordat Etten-Leur op het allerlaat ste moment de mening van de provincie vroeg, terwijl die al in gesprek was met Roosendaal. Gedeputeerde G. de Kok: „Het is aan de Brabantse politiek welke plaats de voorkeur heeft. Hadden de twee gemeenten tegelijk onzë mening gevi-aagd, was de reactie hetzelfde geweest." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Tholen voor het stelen van benzine met een tankpasje van zijn broer veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De Tholenaar beschikte nog over het tankpasje, dat hij had gekregen van zijn broer. Het was in de periode dat de verdachte in het Thoolse be drijf van zijn broer werkte. Na zijn ontslag hield hij het pasje van het bedrijf achter. Zodoende kon hij tussen december vorig jaar en 17 maart voor 630 euro benzine tanken. Omdat de bedragen niet konden worden nagegaan, werd een videocamera ge plaatst om de benzinedief te kunnen betrappen. Daarbij bleek dat de dader de broer van het slachtoffer was. 's HEERENHOEK - Martens Havenontvangstinstallatie in 's Heerenhoek krijgt van de provincie een milieuvergun ning om het bedrijf uit te breiden. Het bedrijf mag onder andere meer afvalstoffen opslaan, schepen aan de kade reinigen en een laboratorium bouwen voor fysische en chemische analyses. De installatie van Martens wordt gebruikt voor het inza melen. opslaan, be- en verwerken van (gevaarlijke) afval stoffen die hoofdzakelijk afkomstig zijn van de scheep vaart en industriële reiniging. De veranderingen hebben gevolgen voor de omgeving, waardoor het bedrijf een mi lieuvergunning dient aan te vragen. Zo neemt het aantal vrachtwagens (met containers afval) toe met dertig per week. De provincie acht de maatregelen van het bedrijf voldoende en wil de vergunning verlenen. Beroep tegen die beslissing is mogelijk bij de Raad van State. MIDDELBURG - Voor een diefstal uit een woning in Westkapelle is gisteren in Middelburg een 21-jarige man uit Weemem (B) veroordeeld tot zes weken cel. De man had 29 maart levensmiddelen en een paspoort weggeno men. De zoon des huizes zag de vreemdeling in de tuin zich te goed doen aan eten en drinken. De verdachte werd overgedragen aan de politie. De man was in die periode op strooptocht door Nederland. Hij is daarna uitgeleverd aan België. Officier van justitie R. Jeuken eiste twee maanden gevangenisstraf, maar de politierechter hield het op zes weken. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur voelt niets voor het opheffen van de twee Zeeuwse waterschappen en on derbrengen van de taken bij de provincie. Wel moeten de werk zaamheden van provincie (be leid) en waterschappen (uitvoe ring) op het gebied van water be ter op elkaar worden afgestemd. De Statenfractie van Groen- Links dringt in een initiatief voorstel aan op een bestuurlijke proef, waarbij het waterschaps- werk bij de provincie komt. Te gelijk moeten Zeeland en de pro vincies Noord-Brabant, Antwer pen en Oost-Vlaanderen een sa menhangend waterbeheerplan maken voor het stroomgebied van de Schelde. Voor opheffen van de water schappen, ook al is het bij wijze van proef, is volgens het dage lijks provinciebestuur vrijwel geen speelruimte. Wettelijke en juridische beperkingen staan daarbij in de weg. Bovendien is landelijk juist overeenstemming bereikt over het laten voortbe staan van de waterschappen, zij het met een aantal aanpassin gen. Onder meer de bestuurssa menstelling van de waterschap pen en de verkiezing van de hoofdingelanden moeten dras tisch op de helling. Het dagelijks provinciebestuur wijst erop dat nieuwe regels in de maak zijn voor het waterbe heer. Het is de bedoeling dat er een 'waterketentarief voor de burger komt, voor de kosten van- drinkwater, riolering en afval waterzuivering. De burger krijgt één rekening. Voor de watersysteemtaken (dij ken, waterbeheer en -kwaliteit, plattelands wegen) blijven de .wa terschappen in beeld. Hiervoor wordt ook weer één heffing inge voerd. Regionaal zullen wel ta- riefverschillen blijven bestaan; zo zullen de kosten van het wa tersysteem in Zeeland altijd ho ger uitkomen dan in bijvoor beeld Drenthe. De bestuurssamenstelling van de waterschappen wordt duide lijker. Belangrijkste groep wordt die van de ingezetenen (de inwoners). Daarnaast zijn er drie belangengroeperingen: be drijven. agrariërs en natuurbe heerders. Begrippen als onge bouwd (grondeigenaren) en ge bouwd (huiseigenaren) verdwij nen. Bij de verkiezingen geldt nu éen personenstelsel. Dat wordt ver anderd in een lijstenstelsel (net als bij raad, Staten en Tweede Kamer). Groeperingen, ook poli tieke partijen, kunnen onder voorwaarden met een lijst aan de waterschapsverkiezingen deelnemen. Hoe dat in Zeeland precies vorm wordt gegeven, zoekt het dagelijks provinciebestuur nog uit. De eerstkomende verkiezin gen voor de waterschappen staan in 2006 op de rol. De waag is of dan al een nieuwe op zet kan worden toegepast. Lukt dat niet - er is nogal wat aanpas sing van wetten en reglementen nodig - dan blijft het oude sysr teem van kracht of worden de verkiezingen twee jaar doorge schoven. Bekeken wordt ook of er naast de stembusverkiezin- gen een keuzemogelijkheid voor schriftelijke verkiezingen kan komen. De Statencommissies Ecologie' en Water en Sociale en Bestuur lijke Zaken praten 9 juni over de toekomstige inrichting van het Zeeuwse waterbeheer en daarmee tegelijk over het initia tiefvoorstel van GroenLinks (13.45 uur). Dat haalt, gezien de verhouding in de Staten, wijwei zeker geen meerderheid. GOES - Wat er nog kan met de AWBZ en de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning, bekijkt Het Klaverblad donderdag 10 juni vanaf 13.30 uur in theater De Mythe in Goes. Bezoekers krijgen informatie over mogelijkheden voor zorg en voorzieningen die er nog zijn temidden van krappere zorgwet ten, hogere eigen bijdragen en terugloop in verzorgingsplaat sen. Er zijn vier workshops: hoe steekt een zorgketen in elkaar: hoe werkt een woon zorgregio' op buurtniveau; het individuele'ef fect bepalen van de schralere AWBZ, en onderhandelen over de eigen positie in de zorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49