Klaagzang over taxi's Terneuzen Ark van Noach in Wachtebeke PZC PZC Bewoners kanaalgehucht bij Gent stikken in onzekerheid Terneuzen vindt 800 rolemmers Geld voor project onderwijs en mkb A3 Ondernemers laten klanten in de kou staan Kermis in Ossenisse Nieuw leven voor oude rassen Dorpsfeest in Nieuw-Namen Jongen in Terneuzen overvallen Motie voetveer te laat Oostburgse schakers ronde verder Actie tegen dierentransport woensdag 2 juni 2004 door Wout Bareman ic TERNEUZEN - Het taxivervoer in en om Terneuzen voldoet 4 niet. Horeca-ondernemers kla gen steen en been over de dienst- (j verlening, vooral 's avonds en 's nachts. „Het is één grote ramp. Er zijn zelfs al ondernemers, die hun klanten na een avondje uit zelf naar huis brengen", zegt voorzitter S. Roffel van de afde ling Midden-Zeeuws-Vlaande- ren van Horeca Nederland. 1 Volgens Roffel hebben gesprek- I ken met de taxi-ondernemers I tot nu toe niets uitgehaald. „Het blijft allemaal even waardeloos, n Er zijn simpelweg geen afspra- I ken te maken. Een onderneming I als Connexxion vindt die servi- I ce kennelijk nietbelangrijk." I Ook de Kwaliteitskring voor de I Nieuwstraat en omgeving (hét I uitgaanscentrum van Terneu- I, zen) heeft tot nu toe tevergeefs aangedrongen op verbetering I van de dienstverlening. j PvdA-debat over dynamiek delta TERNEUZEN - In het kader van de debattenreeks over de economische toekomst van Zee- 1 land houdt de PvdA vandaag een discussieavond over Zee land als logistiek knooppunt van de wereld. Spreker op deze sessie is de Gentse hoogleraar Georges Allaert. Allaert schreef in opdracht van de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent de strategische ontwikkelingsvisie voor de nieu we grote gemeente Terneuzen. Een gemeente die hij bombar deerde tot het dynamische cen trum in de Delta. De hoogleraar geldt tevens als pleitbezorger voor stedenallianties. Avondvoorzitter in het ROC Westerschelde in Terneuzen is burgemeester J. Lonink. In het forum hebben verder zitting journalist Kees Slager en pro jectleider A. Stallaert van het onderwijsnetwerk RITON. De disccussie begint om 19.30 uur. OSSENISSE - Ossenisse staat vanaf zaterdag tot en met maan dag in het teken van de kermis. Voor de plaatselijke bevolking speelt het gemeenschapshuis Hof ter Nesse met enkele activi teiten op het dorpsfeest in. Za terdagmiddag begint hier om 14.00 uur een kaarting. 's Avonds begint om 20.00 uur een dansavond. De muziek wordt verzorgd door het Jumbo Trio. Zondagmiddag spannen de lief hebbers om 14.30 uur de boog voor een schieting op de liggen de wip. Om 19.30 uur is er in Hof ter Nesse nog een wedstrijd gaaibollen. Maandagmorgen worden de kermisactiviteiten af gesloten in herberg de Snis. Hier worden om 10.00 uur de kaarten geschud voor een wed strijd bieden en jokeren. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur WD-fractievoorzitter P. Broek- huysen heeft de zaak gisteren aangekaart bij B en W. Ook het raadslid stelt vast dat het 'vrij wel onmogelijk' is in de avondu ren een beroep te doen op een taxi. ,,In het gunstigste geval komt er na een wachttijd van twee uur een taxi. In vele geval len laat de taxi het zelfs volledig afweten." Broekhuysen legt een direct verband met de verkeers veiligheid. „Want op deze ma nier dwing je mensen na een avondje stappen en waarschijn lijk ook met een glas teveel op tóch achter het stuur te krui pen", zegt hij in een toelichting. Het raadslid vraagt het college de problemen zo snel mogelijk aan te kaarten bij de belangrijk ste vervoerders: Connexxion en Taxicom. Woordvoerder S. van Hoeve van Connexxion wijst er in een reac tie op dat er voor zijn bedrijf in Terneuzen 's nachts geen droog brood te verdienen valt. Hij overweegt dan ook de 24 uurs service af te schaffen. „Soms heeft de chauffeur van dienst drie ritjes gedaan in zo'n hele nacht. Dat is natuurlijk abso luut niet rendabel." Hij wijst met de verwijtende vinger rich ting Taxicom, het samenwer kingsverband voor collectief ver voer, dat draait met overheids subsidie. Volgens Van Hoeve lapt Taxicom de regels aan z'n laars. „Op deze manier worden wij als onderneming in de wie len gereden door een gesubsidi eerde organisatie. Ik heb dat al eens tevergeefs aangekaart bij de gemeente Terneuzen." Hoe wel chauffeurs van Taxicom in het weekeinde na twee uur 's nachts geen ritten meer mogen- aanvaarden, is in horecakringen algemeen bekend dat sommige chauffeurs hun 06-nummer aan de klanten verstrekken, zodat die ook in de nachtelijke uren een beroep op hen kunnen doen. Twee West-Vlaamse rode koeien met hun typische roodbruine kleur maken deel uit van het Levend Erfgoed in het park Puyenbroeck. foto Peter Nicolai door Kris Naudts WACHTEBEKE - Het provinciaal do mein Puyenbroeck in het Oost-Vlaams grensplaatsje Wachtebeke zal tegen het eind van augustus beschikken over een Levend Erfgoed Park, bevolkt door bijna uitgestorven dierenrassen die eeu wenlang hebben geleefd op Vlaamse en Nederlandse boerderijen. „Een Bokrijk voor beestjes", zegt Vlaams minister van Leefmilieu J. Tavemier die het pro ject zijn steun geeft. Met de schenking van een Kempisch rund heeft de Vlaamse bewindsman de voorbije week de rundercollectie van het Erfgoedpark volledig gemaakt. Van de vier oude runderrassen die Vlaande ren nog rijk is, graast er nu minstens een exemplaar op de weilanden van Puyenbroeck. In de komende maanden krijgen de runderen het gezelschap van hoenders, krielen, konijnen, eenden, ganzen, kalkoenen, duiven, paarden, schapen en geiten, met welluidende na men zoals de Antweipse smierel, Gent se meeuw, Leuvense Signoor, Brugse vechter, Parelgrijs van Halle, Vlaamse reus, Mergellandschaap, Kempense wit te geit, Rood ras van West-Vlaanderen of de Casselkoe. Mooie namen die vrij wel niemand meer kent. „Deze rassen maken, net als gebouwen, kerken of belforten, deel uit van het cul tuurhistorisch patrimonium van een streek of land", vertelt J. Martens, voor- zitter van de Stichting Levend Erfgoed. „Onze stichting wil dit erfgoed doorge ven aan de volgende generaties. Overhe den en landbouworganisaties hadden er tot voor kort nauwelijks oog voor. Ik kan begrijpen dat een veeteler daar niet wakker van ligt. Hij moet leven van de opbrengst van zijn dieren en is om economische redenen nagenoeg ver plicht om de productie tot haast in het extreme op te voeren." Verschraling Martens en zijn medestanders van de stichting zien tot hun grote spijt hoe specialisatie in de veeteelt leidt tot een sterke verschraling van de genetische verscheidenheid. Dieren moeten uni form zijn zodat ze in dezelfde box kun nen, op dezelfde batterij of even snel aanvetten. Professionele veetelers zoe ken allemaal afstammelingen van de meest productieve dieren. Martens: „In Nederland stamt zowat dertig procent van alle melkrunderen af van die ene fokstier Sunny en zijn twee zonen." Volgens Martens beschik ken bepaalde van de oorspronkelijke en streekgebonden rassen over geneti sche eigenschappen die in de toekomst opnieuw belangrijk kunnen worden. Het betreft met name de rijkdom aan proteïnes in de melk, vruchtbaarheid. goede moedereigenschappen bij scha pen, smaak en structuur van het vlees of cholesterolgehalte. Martens: „Oude runder- en schapenras sen zijn waardevol voor het onderhoud van natuurgebieden door hun specifiek graasgedrag, het gemak waarmee ze grote afstanden kunnen afleggen en na komelingen grootbrengen en hun be stendigheid tegen koude en vochtig heid. Ze zijn goed aangepast aan streek en omgeving en kunnen best overleven met natuurlijke rantsoenen. Ze hebben geen behoefte aan krachtvoer of anti biotica om zich lekker te voelen." Dierenpark In zijn streven voor het behoud van streekeigen rassen van neerhof- en boerderijdieren heeft de Stichting bondgenoten gevonden in de provincie Oost-Vlaanderen, het provinciaal do mein Puyenbroeck en de Vlaamse over heid. Puyenbroeck wist al lang niet meer welke kant het op moest met zijn bestaande ietwat aftandse dierenpark- je met herten, everzwijnen, schapen, geiten, ezels en een aantal roofdieren. De wetgeving op de dierentuinen werd almaar strenger en ook bezoekers stel den zich meer en meer negatief op te genover het houden van dieren in ge vangenschap. Daarop besliste het pro vinciebestuur het dierenpark te sluiten en te kiezen voor dieren uit de eigen streek. Het Levend Erfgoed Park moet een soort Ark van Noach worden waar die ren die met uitsterven zijn bedreigd let terlijk kunnen overleven. In het kader van een integrale plattelandsontwikke ling krijgt het park geld toegestoken van de provincie, het Vlaams Gewest en Europa. In een eerste fase worden de bestaande stallen en weiden opge frist met nieuwe hekkens en afsluitin gen, bijkomende stallen en ruiven. Ver spreid over het park komen er uitgerus te picknickplaatsen voor bezoekers. La ter wordt het dierenpark verrijkt met gevogelte en pluimvee en in een derde fase voorzien de plannen in de oprich ting van een educatief centrum met een bezoekerscentrum en een permanente tentoonstellingsruimte. Eind augustus organiseert het provinciebestuur in sa menwerking met de Stichting Levend Erfgoed een tentoonstelling van erf- goeddieren. Hobbykwekers laten er hun mooiste dieren zien. „In het domein Puyenbroeck kan op ter mijn de mooiste en meest volledige erf goedverzameling ontstaan met Vlaam se en Waalse neerhofrassen", aldus Martens. „Voor België is dit project uniek. Nooit voorheen maakte iemand werk van een mooi gestructureerde ver zameling, van duif tot paard, en op een educatief en aantrekkelijke manier voorgesteld." NIEUW - NAMEN - Nieuw - Na men staat in het weekeinde van zaterdag 12 en zondag 13 juni in het teken van het dorpsfeest. Zaterdag begint om 14.00 uur in de Hulsterloostraat nabij het An- toniusplein een zeskamp voor de jeugd. Om 17.00 uur zijn de volwassenen aan de beurt. De deelnemende buurten en vereni gingen krijgen opdrachten waar bij onder meer een beroep wordt gedaan op hun kracht, uit houdingsvermogen en behendig heid. Om 21.30 uur worden in ca fé 't Rost Zand de prijzen uitge reikt. Zondag vindt in de Hulsterloost raat een rommelmarkt en brade rie plaats. De kraampjes bij de braderie worden bemand door hobbyisten en marktkramers. Ook plaatselijke verenigingen komen met een stand om met ac ties wat extra geld bij elkaar te sprokkelen. De kraampjes staan vanaf 10.00 uur opgesteld. door Kris Naudts EVERGEM - Het Vlaams Ge west heeft niet voldoende geld om de woningen te onteigenen van het ten dode opgeschreven landelijke gehucht Zandeken in Evergem, op de westelijke oever van het kanaal Gent-Terneuzen. De bewoners blijven leven in de hoogste onzekerheid. De paar honderd resterende be woners van Zandeken weten sinds jaren dat ze moeten wij ken voor de Gentse havenuit breiding, met name voor de aan leg van het Kluizendok. De Vlaamse overheid noch het Gent se havenbestuur slaagden er tot nog toe in klaarheid te scheppen over de onteigening van de 87 overblijvende woningen, 11 klei ne bedrijven en 9 landbouwbe drijven. Landbouwer Dirk Maes, voorzitter van de Boeren bond van Oost-Vlaanderen, ver gelijkt de situatie van het Zand eken met die van Doel, dat op termijn van de kaart moet voor de Antwerpse havenuitbreiding. De Boerenbond heeft bij het Vlaams Gewest aangedrongen op een snelle regeling van de ont eigeningen, de financiële afhan deling ervan en herlocalisering van de betrokken bedrijven. Baggerzand Vorige week bleek evenwel dat de bewoners alsnog niet uit de onzekerheid worden gehaald. Sociaal bemiddelaar R. Albers, die ook optrad als begeleider in Doel, heeft toegegeven dat de Vlaamse overheid voorlopig geen geld heeft voor onteigenin gen in de Gentse kanaalzone. De werkzaamheden aan het Kluizendok schieten goed op en de dag dat het baggerzand van het Kluizendok op Zandeken wordt gespoten is niet ver af. Boerenbondvoorzitter Maes vreest dat de bewoners plots heel snel zullen moeten opkras sen, nog vooraleer er voor hen nieuwe huisvesting is gevonden. Hij vindt het onaanvaardbaar dat de eerste onderhandelingen over de onteigening pas in sep tember starten,terwijl inmid dels al straten zijn afgesloten in het bedreigde gehucht. „,Van enig respect voor de slachtoffers is geen sprake", zegt Maes. „Voor deze kleine dorpsgemeenschap bestaat er weinig of geen politieke aan dacht. De enkele boeren en zaak voerders van kleine ondernemin gen bevinden zich daar inmid dels in een onmogelijke situa tie." Volgens Vlaams minister van Openbare Werken G. Bossuyt wacht hij op een onteigenings plan dat het Gents Havenbedrijf moet opstellen. Zijn opvolger in het nieuwe Vlaams kabinet dat na de verkiezingen van 13 juni wordt gevormd, moet dan op zoek naar 21 miljoen euro om de bewoners van Zandeken te ver goeden. Ten behoeve van de getroffen landbouwbedrijven stelde Bos suyt eerder voor een zogenoem de grondbank op te richten die in de omgeving gronden aan koopt waarop boeren hun activi teiten kunnen voortzetten. TERNEUZEN - Een overval op een twaalfjarige jongen uit Terneuzen is maandagnamiddag mislukt. De jongen werd toen hij op de Oude Vaart fietste, klemgereden door twee onbekenden. Nadat hij van een van hen enkele klap pen had gekregen, trok deze een tas uit zijn handen en haalde daaruit een memorykaart, terwijl de andere de jon gen tegenhield. De twaalfjarige zag kans om de kaart te rug te pakken, waarna de twee onbekenden ervandoor gingen. SLUIS - De motie die de gemeenteraad van Sluis heeft aangenomen over de capaciteit van het fiets-voetveer bij Breskens is mosterd na de maaltijd. Dat is de mening van Dennis van Nieuwenhuijzen, die vorig jaar de notitie 'En toen kwam de tunnel' schreef, over de Zeeuwse vervoer sproblemen. „In deze notitie heb ik verschillende knelpun ten in het Zeeuws vervoer behandeld, daarbij dus ook de komende problemen bij het fiets-voetveer. Nooit heeft de gemeente Sluis mij laten weten dat ze het belangrijk von den dat de problemen omtrent het fiets-voetveer aange pakt werden", aldus Van Nieuwenhuijzen „Verder heeft nooit enig raadslid van de gemeente Sluis vragen gesteld of actie ondernomen over de notitie toen deze behandeld werd in de raad. Nu opeens zouden zij de problemen yan het fiets-voetveer essentieel vinden voor de leefbaarheid in West-Zeeuws-Vlaanderen. De motie van de gemeente raad van Sluis pleit niet voor de geloofwaardigheid van de raadsleden." OOSTBURG - De Oostburgse scholen Sint-Bavo en het Zwin College hebben zich geplaatst voor de halve finale van het Nederlandse kampioenschap schoolschaken. In het clublokaal van de organiserende vereniging Royal Haskoning in Nijmegen kwalificeerde het Zwin College zich in de categorie bovenbouw van het voortgezet onder wijs. Dat team, bestaande uit Ab van Hoeve, Simon Pro voost, Jan Damen, Arjen Steijaert en Steven Braem, werd ongeslagen winnaar in groep D. Ook Sint-Bavo uit Oostburg plaatste zich voor de halve eindstrijd in poulevorm. Dat team werd in de categorie basisonderwijs derde in groep E. Dit was juist voldoende voor het viertal Joeri de Bruijckere, Hans Risseeuw, Mickey Steijaert en Carlijn Braem om door te stromen. Sint-Bavo behaalde vijf wedstrijdpunten en 8,5 bord- punt. Oude Vaart uit Terneuzen scoorde cijfermatig beter in groep A (5-11,5), maar eindigde op de vierde plaats en is daardoor uitgeschakeld. De Rede uit Terneuzen werd vierde in groep D van de categorie onderbouw met twee wedstrijdpunten en 3,5 bordpunt. TERNEUZEN - GroenLinks staat zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur op de Markt in Terneuzen om handtekenin gen te verzamelen tegen dierentransporten. Er zijn één miljoen handtekeningen om een initiatiefvoorstel tegen diertransporten in het Europees Parlement te behande len. De Europese Groene Partijen willen een forse wette lijke beperking van levende diertransportkilometers. Op dit moment is er geen limiet voor het vervoer van slacht vee over grote afstanden. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft de laatste maan den zo'n 800 illegale rolemmers aangetroffen. De verwachting is dat dit aantal npg zal oplopen. De gemeente heeft de inventari satie van alle legale containers bijna rond. Ieder adres krijgt een registratie- sticker dat op de rolemmer ge plakt moet worden. Daarmee wordt voorkomen dat er allerlei emmers verdwijnen en dat som mige mensen de beschikking krijgen over twee containers, zonder dat daarvoor betaald wordt. De afgelopen jaren is de gemeente wel zo'n 1800 rolem mers kwijtgeraakt. „De inventa risatie is nog niet helemaal rond", zegt een woordvoerster van de gemeente. „Maar we ver wachten dat het aantal gevon den illegale rolemmers nog wel wat zal toenemen." Met ingang van deze week worden contai ners zonder registratiesticker niet meer geleegd en worden ille gale rolemmers in beslag geno men. Verder gaat de gemeente samen met de politie beter letten op het te vroeg buiten zetten en te laat weer binnen halen van de containers. Inwoners mogen j 's avonds voorafgaand aan de inza- meldag vanaf 20.00 uur hun rol emmer aan de straat zetten. De container moet dan uiterlijk om middernacht weer binnenge haald zijn. Wie buiten die uren een rolemmer op straat heeft, krijgt voortaan een bekeuring. De controles beginnen 14 jun in de Terneuzense binnenstad. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het project 'Sa men Handen Ineen' krijgt van de provincie maximaal een klei ne 34.000 euro per jaar subsidie. Gedeputeerde Staten hebben dat gisteren besloten. In dit project hebben alle scho len voor voortgezet onderwijs, het ROC, Dow Benelux en het midden- en kleinbedrijf de krachten gebundeld. Dit om het beeld van het vmbo-onderwijs en de daarbij behorende be roepsmogelijkheden positief on der de aandacht van leerlingen en ouders te brengen. In Zeeuws-Vlaanderen volgen rond de 1650 leerlingen voorbe reidend middelbaar beroepson derwijs. Toch heeft het vmbo een negatief imago. En dat ter wijl het in heel Zeeland met mbo het meest gevraagde oplei dingsniveau is. Het project 'Sa men Handen Ineen' wil aan dit negatieve beeld een eind maken. De komende drie jaar worden 250 bedrijven per jaar in het midden- en kleinbedrijf gezocht die willen meedoen met het pro ject. Om ook kleine bedrijven over de streep te trekken wil men die een vergoeding van 125 euro per jaar aanbieden. Aan de provincie is subsidie gevraagd. Daarnaast is er nog geld ge vraagd voor excursies van leer lingen en gastdocenten over en weer. De overige kosten worden gedragen door de leden van Sa men Handen Ineen. (Advertentie) Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed Een Cascade waterbed. Slaapkenner Rademakers j Heeft een slaapoplossing voor ledereen SlMpIcenrxr (UOomakorv Aiebestrnt 19? Ternturcn Telefoon 01154131 www slaapkenner nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47