PZC Hulster Belgen liggen onder vuur Het verborgen gevaar van Pier 9 Oranjeleeuw brult in Hulst Havendagen in teken van samenwerking WCT niet ten koste Rotterdam 21 zeeuwse almanak Oranjebitter Werkstraf voor wiet telen Vrouw geslagen in Oostburg Voorwaardelijk voor slaan moeder Koikarpers en vogels gestolen Wethouder Weemaes hekelt teruggetrokken, asociale stadsgenoten Parkeerkaarten in Terneuzen vervalst Redactie: 0113-315649 /vww.pzc.nl H-mail:redactie@pzc.nl 'ostbus 31, 4460 AA Goes Ckdvertentie-exploitatie: VJoord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Mationaal: 020-4562500. woensdag 2 juni 2004 Zussen Williams naar huis editie Zeeuws-vlaanderen De meeste mensen zal het niet zijn opgevallen, maar de geoefende royaltywatcher had al de indruk dat de vie ring van Koninginnedag in dat Zuid-Bevelandse dorp net een tikkeltje minder uit bundig was dan andere jaren. Het hoe en ivaarom bleef ech ter lange tijd duister, maar wordt in de pasverschenen editie van het dorpsblad opge helderd. Een plaatselijk café biedt daarin omstandig zijn excuses aan 'voor het niet koud kunnen serveren van ons bier' als gevolg van een technische storing, die niet kon worden verholpen. „Wij hopen van harte dat u hiervoor begrip kunt opbren gen. Voor ons was het be paald ook niet leuk." Eén ding is in elk geval zeker. Volgend jaar tappen ze er uit een ander vaatje. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Sas van Gent voor hennepteelt veroordeeld tot 120 uur werkstraf, waarvan 40 uur voorwaardelijk. Bij een in val in zijn woning trof de politie 15 maart vorig jaar hon derd hennepplanten aan. Ook was hij in het bezit van een start-a la rmp'istool De verdachte was eerder met Justitie een werkstraf over eengekomen, maar die had hij nooit gedaan. Aanleiding voor officier van justitie R. Jeuken om nu drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, te gen de Sassenaar te eisen. Raadsman F. de Vleesschauwer stelde dat zijn cliënt een moeilijke periode achter de rug heeft, waardoor hij niet in staat was om een taakstraf te verrichten. Verder vertelde hij dat zijn cliënt niet op winst uit was, maar een wietvoorraadje voor zichzelf wil de aanleggen. De politierechter hield rekening met per soonlijke omstandigheden en besloot de man nog één keer een kans te geven met het opleggen van de werkstraf. OOSTBURG - Een 34-jarige automobiliste uit de gemeen-r te Sluis is gisterochtend rond 08.45 uur in de H.A. Callen- flesstraat in Oostburg door een onbekend gebleven auto mobiliste in het gezicht geslagen. De 34-jarige vrouw stond te wachten op een auto die ach teruit een parkeervak uit wilde rijden zodat zij daar kon parkeren. Hierbij ontstond onenigheid met de bestuurster van de auto die het parkeervak uitreed. Bij de woorden wisseling werd de 34-jarige vrouw door de onbekend ge bleven bestuurster in het gezicht geslagen. MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Terneuzen is gis teren in Middelburg voor mishandeling van zijn moeder tot 500 euro boete voorwaardelijk veroordeeld. Politie rechter A. Janssens-van Kampen achtte bewezen dat de verdachte zijn moeder een duw heeft gegeven. Het slacht offer kwam daardoor ten val. Officier van Justitie R. Jeu ken vond veertig uur onbetaalde arbeid een passende straf. Jeuken nam het de'man kwalijk dat hij niet was in gegaan op het verzoek van de moeder om weg te gaan, zo dat het conflict met een sisser was afgelopen. OOLTGENSPLAAT - Uit een vijver in Ooltgensplaat zijn enkele koikarpers gestolen. Onbekende daders bleken ook de volière te hebben vernield. Circa vijftig vogels zijn weggevlogen. Verder bleek uit de schuur handgereed schap te zijn gestolen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Havendagen in Terneuzen staan in het teken van de samenwerking van de Zeeuwse havens met Gent. „Het is een uiterst actueel onder werp, want bij de uitbreiding van de havens en aanpassing van de infrastructuur zijn we he lemaal op elkaar aangewezen", meent waarnemend voorzitter P. Eijsackers. Hij sluit zelfs niet uit dat samen werking op termijn zou kunnen leiden tot grensoverschrijdende Havendagen, die de hele Kanaal zone van Terneuzen tot Gent be strijken. De Havendagen (de 24e editie van wat tot vorig jaar de Havenfeesten heette) worden vrijdagmiddag 25 juni geopend met een symposium, gewijd aan de samenwerking van de ha vens. Sprekers zijn gedeputeer de en havenschapsvoorzitter G. de Kok, havenschepen D. Ter- mont van Gent, manager infra structuur J. Bos van Dow Bene lux en directeur C. Muller van het sleep- en bergingsbedrijf Multraship. Dagvoorzitter is oud-burgemeester R. Barbé. Eijsackers: ..We vinden het be langrijk stil te staan bij verdere samenwerking tussen de havens van Gent, Terneuzen en Vlrssin- gen omdat er, mede door de uit breiding van Europa, allerlei mogelijke kansen maar ook be dreigingen op ons af komen. We moeten daar als havens goed op inspelen, want de goederenstro men zullen groeien en zich moge lijk ook verleggen. Verregaande samenwerking tussen de Schel- dehavens is daarbij onontbeer lijk, al was het alleen al bij de aanleg van belangrijke infra structurele voorzieningen als de nieuwe zeesluis bij Terneuzen, aanpassing van het Kanaal Gent-Temeuzen, de bouw van een kanaaltunnel bij Sluiskil en doortrekking van de oostelijke spoorlijn." Naast de gebruikelijke roeiwed- strijden, rondvaarten en helikop- tervluchten is de Koninklijke Marine met groot materieel aan wezig. De mariniers overnach ten op het voormalige beton- ningsvaartuig Zaandam, dat in middels dienst doet als oplei dingsschip voor de zeekadetten. En verder zijn er opti-edens van Koos Alberts, Eddy Wally, Su gar Lee Hooper, Dries Roelvink, Drukwerk met Harry Slinger, La Vie en Rose en de Idols Hind en Jamai. Zaterdagavond keert het vuurwerk terug. Vorig jaar werd dat, door strengere regelge ving, geschrapt. De organisatoren hebben dit jaar een overeenkomst gesloten met taxionderneming Vebocab, die de bezoekers met busjes te gen een speciaal tarief thuis brengt. Vrijdags- en 's zaterdags avonds tussen 22.00 en 2.30 uur en zondag tussen 17.00 en 19.30 uur vertrekken de taxibusjes vanaf een vaste standplaats. Er zijn drie tarieven: 2,50 euro voor een rit in Terneuzen zelf, 5 euro voor een rit naar Zaam- slag, Axel, Sluiskil, Philippine en Hoek en 7,50 euro voor een rit naar Biervliet, Westdorpe, Sas van Gent of Vogelwaarde. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster wethouder P. Weemaes ergert zich aan de Opstelling van Belgen die in de gemeente Hulst wonen. Volgens Weemaes nemen ze niet of te weinig deel aan het maatschap pelijk leven in Hulst en moeten ze zich veel socialer gaan opstel len. De uitspraken hebben kwaad bloed gezet bij Hulster Belgen. i,Belgen die in Hulst wonen moe- TERNEUZEN - In het centrum van Terneuzen duiken de laatste tijd valse parkeervergunningen op. Ze lijken bij een vluchtige blik echt, maar wie ze nader be kijkt ziet dat al snel dat ze dat niet zijn. De gemeente Terneu zen gaat vanaf nu extra letten op fraude met parkeerkaarten. Volgens een woordvoerster van de gemeenf zijn er tot nu toe 'en kele' vervalste vergunningen aangetroffen. Bij ontdekking van fraude krijgen de houders een proces-verbaal. Vervolgens de gemeente aangifte bij de Volgens de woordvoer kunnen fraudeurs een boete enkele honderden euro's ver De parkeervergunningen voor het betaald parkerengebied in worden alleen ver aan bedrijven en bewo Die betalen daarvoor jaar 18,50 euro. ten zich echt socialer gaan op stellen, want dat doen ze nu niet. Ze wonen hier, maar wer ken in België en nemen niet, of zeer weinig, deel aan het lokale maatschappelijke leven. Dat kan zo niet blijven. Wij gaan gro tere druk op hen uitoefenen zo dat ze hun kinderen op een Ne derlandse school plaatsen en lid worden van plaatselijke vereni gingen. Het dorpsgebeuren komt anders in gevaar door het gebrek aan deelnemers. Als je lid wordt van een vereniging, zet je ook zeker eerder de stap om actief te worden in het loka le leven." Weemaes doet deze uitspraken in de jongste uitgave van Lo kaal Bestuur, een PvdA-magazi- ne. De uitlatingen van Weemaes hebben kwaad bloed gezet bij enkele 'Hulsterse Belgen'. „De wethouder mag blij zijn dat we hier nog willen wonen", zegt G. van Overmeiren, een Belg, woonachtig te Nieuw-Namen maar werkzaam over de grens. „De vroegere burgemeester, me neer Kessen, deed juist zo veel moeite meer Belgen in zijn ge meente te laten wonen, en nu is het opeens niet meer goed. Voor heen was er voor grensarbeiders een leuk belastingvoordeeltje, dat voordeel is nu sterk vermin derd. De Hulster Belgen zouden er dus voor kunnen kiezen terug in België te gaan wonen. En dan?" Van Overmeiren meent dat Wee maes niet zoveel te klagen heeft. „Ik ben al jaren lid van de voet bal hier, en ben penningmeester van de vogelvereniging. Mijn kinderen gaan hier naar school. Voor veel van de Belgische vrien den die ik heb en die hier wo nen, is dat niet veel anders. Zij zijn heus wel maatschappelijk betrokken." Weemaes is niet van plan zijn uitspraken te nuanceren. „De waarheid moet ook een keer ge zegd kunnen worden. Wij heb ben hier in de gemeente een hoog voorzieningenniveau, dat kunnen we alleen in stand hou den als er ook gebruik van wordt gemaakt. Ik weet dat ik de mensen niet kan verplichten lid te worden van een van de Hulster tennisclubs, maar we kunnen er als gemeente wel se rieus met hen over praten. Des noods een brief sturen. De vere nigingen en stichtingen zouden hun activiteiten misschien nog wat meer dan ze nu al doen, kun nen promoten bij de Belgische Hulstenaren." Scholen Weemaes, met ook onderwijs in de portefeuille, trekt al langer ten strijde tegen Hulster ouders die hun kinderen naar scholen vlak over de grens sturen. Geld speelt hier vaak een rol, kinder opvang is in België immers gra tis, maar de Hulster (onder wij s)instellingen hebben hieron der te lijden. In grensdorp Nieuw-Namen bijvoorbeeld is de kans zeer groot dat het leer lingenaantal binnen afzienbare tijd onder de zestig zakt, terwijl er, gezien het inwoneraantal, veel meer kinderen onderwijs in Nieuw-Namen zouden kunnen volgen. Weemaes: „Onze onder wij sinstellingen doen absoluut niet onder voor Belgische scho len. In het algemeen mogen we van de Belgische Hulstenaren wel meer betrokkenheid ver wachten. Het zijn nu zogenaam de slapende bewoners, dat is ont zettend jammer." doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Aanleg van de Westerschelde Container Termi nal (WCT) mag niet ten koste gaan van de Rotterdamse haven. Klip en klaar moet worden aan getoond dat voor bepaalde goe containeroverslag Vlissingen-Oost een betere aan de positie van de havens levert, dan dat niet het geval, dan vervalt belangrijke reden om de in Zeeland aan te leggen. blijkt uit antwoorden van dagelijks provinciebestuur vragen van het Statenlid H. (Zeeuws Belang). de nieuwe Nota Ruimte spreekt het kabinet zich nadruk kelijk uit voor investeringen in de haven van Rotterdam. De ont wikkeling van deze 'mainport' krijgt voorrang boven die in de Westerscheldehavens. Reden voor deze opstelling: ver dere ontplooiing van de Rotter damse haven versterkt het beste de concurrentiekracht van de Nederlandse zeehavens en is daardoor een nationaal belang. Daarom wil het Rijk voor de Westerscheldehavens alleen meewerken aan projecten die niet ten koste gaan van andere Nederlandse zeehavens. In het onderzoek naar een even tuele herkansing voor het WCT-project wordt geprobeerd aan te tonen dat Vlissin gen-Oost bij uitstek geschikt is voor een 'world class termi nal'.Daarbij gaat het niet alleen om goede voorzieningen. ..Het zijn vooral de toekomstige con currentiekracht, de ligging in Europa, faciliteiten en kost prijs, die het succes van de WCT in de Nederlandse en internatio nale markt zullen bepalen", schrijft het dagelijks provincie bestuur. Volgens Gedeputeerde Staten gaat het bij de belangen afweging in de eerste plaats om de positie van de Nederlandse zeehavens. De beoogde samen werking tussen de Zeeuwse en Vlaamse havens in het Schelde- bekken staat daar buiten. Het dagelijks provinciebestuur acht het wenselijk dat sprake blijft van 'een zekere concurrentie' met de Vlaamse havens. Eric Buijsse (links) en zijn vrouw Gaëtane van Party Max zijn al helemaal klaar voor de invasie van oranjesupporters. foto Wim Kooyman door Gino Van den Broecke HULST - Het Nederlands voet balelftal begint over goed twee weken aan het Europees Kam pioenschap voetbal in Portugal. Winkeliers en horecaonderne mers beginnen hun eigen oranje campagne om de oranjekoorts bij het publiek aan te wakkeren. Zo zal in Hulst regelmatig een oranjeleeuw door de binnenstad trekken en is in Kloosterzande een café geheel oranje aange kleed. Eric Buijsse en zijn vrouw Gaëtane van Party Max zijn er in elk geval helemaal klaar voor. Ze hebben in hun winkel alles op oranjegebied wat je maar kunt bedenken. T-shirts, petten, hoeden, vlaggen, sjaals en overalls. Een eventuele invasie van oran jeklanten is geen probleem. „We Hoor Ronald Verstraten VIEUWVLIET - Als het water )pkomt, is er niets van te zien. De golven kabbelen rustig om kop van Pier 9, het strand op. onder het wateroppervlak een onbekend gevaar. IJ- netten die er na de Twee- Wereldoorlog zijn gestort, be- zwemmer, surfer en ,Het is een mooie visplek", zegt Bakker. „Maar stel je voor dat het lood vast komt zitten in dat ijzer. En zo ie gaat er in zijn zwembroek >p af om het los te maken. Je ioudt je hart vast." s het niet gebeurd, dan kan het log gebeuren, want het risico is )epaald niet ondenkbaar. Bak- cer haalde zelf als kind ooit zijn met open, toen een ijzeren spies Iwars door zijn laars heenging. ,En vorig jaar heb ik nog meege- haakt dat twee meisjes er in de )uurt zwommen en ineens be- (onnen te gillen. Ze hadden iets (eraakt onder water en wisten niet wat het was. Ze met bebloede benen uit water. Gelukkig vielen de mee, maar ze wa- totaal in paniek." U sinds zijn geboorte brengt (41) uit Tiel zijn vakan- door in West-Zeeuws- Vroeger met zijn vanuit Etten-Leur. Ze toen in een tot vakan omgebouwde schuur de Zeeweg, tussen Nieuw- vliet en Groede. Het duin over en het strand op, loop je recht op de golfbreker af. Die heeft te genwoordig weliswaar een an der nummer, maar blijft voor hem 'pier 9'. „Dertig jaar geleden waren de netten nog zeer goed zichtbaar. Maar door verzakking en mis schien door opspuiten van het strand, zie je ze nauwelijks meer. Alleen bij laag water." Dat maakt volgens hem de zaak des te gevaarlijker, omdat je het gevaar niet meer ziet. „Soms zie je mensen met paarden, die bij laag water langs de vloedlijn gaan draven. Ze gaan dan om de golfbrekers heen. Maar ik ga er dan op af en waarschuw ze: niet om deze pier!" Spiesen Bakker verblijft de laatste jaren vooral in De Braakman, maar gaat nog regelmatig naar zijn' oude strandje. De zware ijzeren netten zouden volgens een ver haal dat hij heeft gehoord, ge maakt zijn door de Duitsers om de haven van Vlissingen mee af te sluiten. Door slijtage en roest zijn ringen van de netten losge raakt, of eenvoudig gebroken. Daardoor steken er nu spiesen omhoog. „Het verbaast me dat er geen en kele waarschuwing staat. Het engste scenario is dat er eens een surfer achterover valt, pre cies op de verkeerde plek", gruwt Bakker. Bij het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen was men gisteren IJzer uit de Tweede Wereldoorlog komt boven water bij pier 9. niet op de hoogte van verwon dingen of gevaarlijke situaties. „Ik weet wel dat daar zogenaam de torpedo-netten liggen. Maar we hebben nog geen klachten ge had. Anders hoor je zoiets nog wel eens van een paviljoenhou der bijvoorbeeld," vertelde A. van Iwaarden, opzichter We gen en Waterkering van het schap. „Maar dit is voor ons wel aanleiding om ter plekke pools hoogte te gaan nemen. Een op lossing zou kunnen zijn, dat we het ijzer verder terugduwen, maar daar zit ook een risico foto Wim Kooyman aan. Dan kunnen er namelijk stukjes ijzer op het strand te rechtkomen. Een andere moge lijkheid is, dat we het hele stuk onderstorten met steen of beton. Als er aanleiding is voor actie, zullen we die in ieder geval voor de zomer ondernemen." hopen uiteraard dat ze het goed gaan doen in Portugal. Daarom begint bij ons de koorts ai te kriebelen. Nu is het te hopen dat de mensen ook door het voet balvirus worden bevangen", al dus Buijsse. Namens zijn bedrijf zal er in Hulst vanaf aanstaande zondag regelmatig een oranje leeuw door de straten van de binnenstad gaan lopen. „We wil len reclame maken voor het na derende EK en uiteraard ook voor onze spullen." Je ziet deze dagen het oranje en ander vaderlandslievende spul overal als paddestoelen bij de winkels opduiken. Iedereen lijkt mee te willen liften met de oran- jetrein. Naast de winkeliers zijn ook di verse horecaondernemers druk in de weer om hun zaken aan te kleden voor het naderende voet- balfeest. De Klaroen in Kloosterzande is totaal in de nationale voetbal- kleur opgetrokken. Binnen is al les oranje gemaakt. Barkruk ken, lampen en zelfs de gordij nen zijn aangepast. De gevel zal geheel met oranjedoek worden bekleed. „Alle wedstrijden van het EK zijn bij ons live te vol gen. We zijn dus drie weken geo pend. Het is te hopen, dat ze de finale halen. Die is namelijk op de laatste dag van de Molen straatfeesten. Het zou mooi zijn om dan nog eens met iets spe ciaals uit te kunnen pakken na tuurlijk", zegt Frank de Kort van De Klaroen. Minitribune Café Lazarus in Sint Jansteen is op dit moment bezig met het ma ken van een minitribune in zijn horecazaak. „We hebben boven dien speciale EK-shirts laten drukken en die zijn inmiddels al le 200 al uitverkocht", aldus ei genaar Ernie de Kindt. Tijdens het Midzomernachtfestival 19 juni in Sint Jansteen zal Neder- land-Tsjechië op enkele grote schelmen te volgen zijn. Het is dus voor met name de middenstand te hopen, dat onze nationale voetbaltrots het in het zonnige Portugal ver gaat breng en. Andere is de koorts snel gene zen en blijven er velen met een oranjekater achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45