Hulp voor leerling met probleem PZC Lichtgewonden bij ongeval Gouden Anbo moet eigen huis uit Filosofie en muziek rond opening eerste drie picknickplekken Schouw en-Duiv elands e basisscholen krijgen maatschappelijk werker PvdA-excursie Plan Tureluur Projectkoor zoekt zangers voor D-day WÊm 13 Villapark loopt Muziek uit Wonderdokter al eerder te horen Veiling op haringparty levert op Veelpleger moet brommen Man bestraft voor huiselijk geweld Werkstraf voor winkeldiefstallen door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Schouwen-Duive- land krijgt een schoolmaat- schappelijk werker. Deze per soon moet zich bezighouden met de sociale en emotionele proble men van kinderen op de basis scholen. Steeds vaker worden leerkachten geconfronteerd met kinderen die emotionele proble men hebben. „Het komt verschrikkelijk veel voor", zegt wethouder W. Ren den. Exacte cijfers zijn niet voor handen, maar uit onderzoek van de GGD blijkt dat in toenemen de mate kinderen in de proble men zitten. „Dan gaat het niet alleen om kinderen die moeite hebben met echtscheiding van de ouders. De problemen zijn heel divers." Deskundig Leerkrachten zijn niet altijd des kundig genoeg om het kind de juiste hulp te bieden. „Met de in stelling van een schoolmaat- schappelijk werk willen we de leerkrachten dit werk uit han den nemen. Die persoon kan dan de juiste hulp bieden en eventueel doorverwijzen naar andere instanties." De aanstel ling van een schoolmaatschappe- lijk werker moet uitval uit het onderwijs voorkomen. De aan te MORIAANSHOOFD - De PvdA Schouwen-Duiveland maakt in de aanloop naar de Europese verkiezingen een openbare ex cursie naar Plan Tureluur. Doel is tijdens die wandeling door het natuurgebied op infor mele wijze van gedachten te wis selen met europarlementariër Jan Marinus Wiersma over aller hande zaken. De excursie wordt geleid door gedeputeerde Thijs Kramer. De wandeling start om 19.00 uur vanaf café-restaurant De Heerenkeet bij Moriaanshoofd. agenda stellen persoon mag niet de be staande hulpverleningsstruc tuur zoals buurtnetwerken ver dringen. Nauwe samenwerking met bestaande hulpverleners (onder meer de GGD) is noodza kelijk. Daarom zoekt de gemeen te aansluiting bij het huidige sa menwerkingsverband Weer Sa- ZIERIKZEE - Nog voor de eer ste opvoering van het nieuwe historische openluchtspel De Wonderdokter door de Stich ting Historische Spelen Zierik- zee zal het publiek kennis kun nen nemen van de muziek in dit spektakel. Componist Mar van der Veer neemt zijn toehoorders op zaterdag 12 juni mee op een muzikale reis op orgel door het land van De Wonderdokter. Dat gebeurt tijdens een thema- concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De muziek wordt af gewisseld met een presentatie van de bijzondere kostuums uit de tijd van de Roccoco waarin het verhaal zich afspeelt. Uitgangspunt van het concert is het jaar 1764. Dat is ook het jaar waarin Cato Kamerlingh, ofwel de Wonderdokter zijn op wachting maakte in Brouwers haven. De muzikale reis begint in Amsterdam en eindigt in de Smalstad. Tussentijds wordeh Leiden, Den Haag en Zierikzee aangedaan. Grote musicus in Amsterdam in die tijd was Jacob Potholt, orga nist van de Westerkerk. Van zijn hand klinkt een bewerking van Psalm 65. Ook wordt werk men Naar School. Daarin wer ken verschillende hulpverle ningsorganisaties voor kinderen samen. Taken De belangrijkste taken voor de maatschappelijk werker worden het bieden van steun aan kinde- gespeeld van componist Hurle- busch, toenmalig organist van de Oude Kerk in Amsterdam. In Leiden wordt kennis gemaakt met Philip Pool, destijds een van de vele Nederlandse compo nisten van buitenlandse komaf. Een lichtvoetige sonate geeft aan wat in die tijd de idealen van de muziek waren. In Den Haag vertoefde in 1764 Leopold Mozart om zijn wonder kind Wolfgang Amadeus aan stadhouder Willem V te tonen. De toen 10-jarige Mozart jr. componeerde toen variaties op het oude Wilhelmus. Van der Veer zal ze tijdens dit concert la ten horen. Willem Lootens was in die tijd organist van de Sint Lievens Mpnsterkerk. Van hem zal een sonate worden gespeeld. Het concert eindigt met een be zoek aan Brouwershaven in de vorm van enkele liederen uit het spel De Wonderdokter en enkele variaties daarop. De presentatie van de fraaie versierde kos tuums uit het stuk zorgt voor af wisseling met de muziekstuk ken. Het concert op zaterdag 12 juni in De Nieuwe Kerk begint om 19.30 uur. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van het Kam en Van der Meule- norgel. ren en hun ouders, hulp voor leerkrachten, het bevorderen van kennis van begeleiders van de kinderen en schooldirecteu ren, de huidige zorg rondom kin deren verder uitbouwen en het selecteren van de juiste hulp voor kinderen met emotionele problemen. Het schoolmaat- schappelijk werk komt voort uit de wens van de basisscholen op het eiland om een oplossing te vinden voor dit probleem. Bo vendien bestaat bij de scholen behoefte aan meer deskundig heid binnen de scholen. Het is de bedoeling dat het maatschap pelijk werk voor zowel de open bare als de bijzondere scholen gaat werken. Het gaat de scho len wel geld kosten. Het college van burgemeester en wethou ders stelt voor de scholen vijf eu ro per kind per jaar te laten bij dragen in de kosten. Voorwaar de is ook dat vijftig procent van de basisscholen meedoet. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De officiële ope ning van de eerste drie kunstzin nige picknickplekken op Schou wen-Duiveland gaat zondag ge paard met een mix van filosofi sche overdenkingen, poëzie en muziek. Initiator Jaap Verseput wil met dit gevarieerde openingspro gramma een indruk geven van de culturele gebruiksmogelijkhe den van deze bijzondere loca ties. Het is de bedoeling dat er uitein delijk tien van dit soort bijzon dere picknickplekken op Schou wen-Duiveland ontstaan. De eerste drie zijn er nu: op de kruising Lokkershofweg/ Kooij- mansweg ter hoogte van Noord- welle, op dé kruising Bootsweg/Inlaag weg bij Mo riaanshoofd en halverwege het fietspad tussen Brouwershaven en Den Osse. Tien geboden De picknickplaats 'Uw tien ge boden' van Lex Wechgelaar en Barbara Jean ter hoogte van Noordwelle wordt tussen 10.30 en 12.00 uur in gebruik geno men met muziek en overdenkin gen. Daartoe zijn uitgenodigd: voorzanger L. Smit van de jood se gemeenschap Zeeland, islam- deskundige R. Haselhoef en F. Bergwerf? die een visie geeft op de tien geboden. De muzikale duetten worden gespeeld door Frans Blanker en Anita Duin houwer. De picknickplek van Eric Odi- not op de kruising Bootsweg/ In- laagweg wordt om 12.30 uur geo pend door voormalig dijkgraaf en burgemeester van Brouwers haven A. de Haan en door gede puteerde T. Kramer. De dichters T. Schrijer en W. Hofman leve ren op deze locatie een poëti sche bijdrage. Hans Goemans (saxofoon) en Frans Blanker (fluit) zorgen hier voor de mu ziek. Goochelaar De picknickplaats 'Le rien est immense aux oreilles' van Wido Blokland tussen Brouwershaven en den Osse staat vanaf 15.30 uur centraal. Op deze plek spreekt wethouder W. Renden en dragen wederom Schrijer en Hofman gedichten voor. Hans Goemans laat hier nogmaals een saxofoonsolo ho ren en er is een optreden van goochelaar Mario Magic. Na afloop van het officiële gedeelte is er een feestelijke mu zikale afsluiting door Sexteto Caiman met Cubaanse Son mu ziek. ZIERIKZEE - Het projectkoor voor Zierikzingt 5 is op zoek naar zangers die mee willen wer ken aan de D-dayherdenking zondag 6 juni in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Tijdens deze herdenking wordt een bewerking uitgevoerd van het traditionele High Land Ca thedral. Het verhaal gaat dat de koning van Engeland na de vero vering van Schotland de schot ten verbood om op doedelzak ken te musiceren en kilts te dra gen. Toen hij echter in de kathe draal van Edinburgh een mis bij woonde en daar honderd doedel zakspelers in traditionele kilt High Land Cathedral hoorde spelen, was hij zo onder de in druk dat hij het verbod meteen introk. Het stuk wordt tijdens de D-dayherdenking uitgevoerd door het Zeeuws-Vlaamse or kest De Vereenigde Vrienden on der leiding van de Zierikzeese dirigente Cathy Kotoun. Het koor staat onder leiding van Mar van der Veer. Wie mee wil zingen kan zich zondagmiddag 13.30 uur melden in de Nieuwe Kerk om te repeteren. Zierik zingt 5 begint om 15.30 uur. Het koor zingt ook nog andere liede ren, waaronder een speciaal ge componeerd D-daycanon. Aan de vijfde editie van Zierikzingt, een muzikale happening waar steeds gezocht wordt naar varia tie, wordt verder meegedaan door zanger Arno Klem. Met combobegeleiding zingt hij twee songs uit de tijd van de bevrij ding. Organist Rinus Verhage vertolkt Toccata van componist Boëlmann. Daarnaast begeleidt hij de samenzang. BROUWERSHAVEN - Bij een ongeval gister- middag op de kruising Delingsdijk met de Zui- der-Nieuwlandsweg nabij Brouwershaven zijn drie volwassenen en een baby van vijf maanden lichtgewond geraakt. Alle vier zijn voor onder zoek overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. Het ongeval ontstond toen een 25-jarige bestuurder uit de gemeente Schou wen-Duiveland, komende vanaf de Zuider- nieuwlandsweg, verzuimde voorrang te geven aan een 32-jarige automobilist uit het Duitse Bochum. De Duitser reed over de Delingsdijk in de richting van Serooskerke en belandde als gevolg van de aanrijding met zijn wagen in de sloot. Bij hem in de auto zaten een dertigjarige vrouw uit Bochum en de vijf maanden oude ba by. Met drie ambulances zijn de betrokkenen af gevoerd. foto Eric Noordermeer woensdag 2 juni 2004 STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Ecoscope, 14.00-16.00 uur: Eem kijkje in de kruidentuin; - Gemeentehuis, 19.00 liur: Openbare vergadering Commisie Open bare ruimte (landgoederenbeleid) en 20.30 uur Openbare vergadering Com missie Samenleving (strategisch accom- modatiebeleid). KORTGENE - De verkoop van de nog te bouwen vakantiehui zen in Villapark De Paarde kreek is een groot succes. In twee weken tijd zijn al 70 van in totaal 94 te bouwen huizen „Dat is veel meer dan hadden verwacht" zegt L. van Ecoparks bouw en Aanstaan vrijdag geeft gedeputeerde van Waveren samen met bur C. van Liere van Kort- het officiële startsein voor bouw. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Gebouw De Paternoster biedt elke donderdagochtend plaats aan de soos voor ANBO-leden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er ligt een zware scha duw over de toekomstige viering van het vijftigjarig jubileum van de Algeme ne Bond voor Ouderen (ANBO) in Zie rikzee. De gouden ANBO moet zijn ei gen huis uit. Gebouw De Paternoster in Zierikzee staat op de nominatie geslo ten te worden in het kader van de groot scheepse bezuinigingsoperatie van de gemeente Schouwen-Duiveland. Voorzitter Lies Velthuijsen is verbijs terd over de conclusies die de gemeente trekt op basis van de inventaristatie van het gebruik van De Paternoster. In het rapport 'Strategisch Accommodatie- beleid' wordt het gebouw alleen om schreven als kantoorruimte. Alsof de ruimte naast de vergaderingen niet met grote regelmaat voor tal van andere acti viteiten wordt gebruikt en alsof de ge meente daar geen uitgebreid overzicht van heeft gekregen. Elke maandaga vond klaverjassen, elke donderdagoch tend soos met een vaste kern van dik dertig leden en verder bingomiddagen, spelmiddagen, themabijeenkomsten en de kerstinstuif. Velthuijsen heeft er geen goed woord voor over dat met de sluiting van De Pa ternoster uiterst belangrijke sociale con tacten verloren gaan en zal daar de le den van de Commissie Samenleving en Bestuur vanavond van trachten te door dringen. „Verhuizen naar het MFC biedt voor de koffieochtend op donder dag bijvoorbeeld geen alternatief. Van daaruit is het te ver voor de rollatorge- bruikers om even naar de markt te gaan. Nu kan dat nog wel", benadrukt de voorzitter. Eigendom De Paternoster is eigendom van de ge meente, de ANBO betaalt er huur voor via een vestzak-broekzakconstructie. Groot achterstallig onderhoud mag in haar optiek niet de ANBO worden ver-, weten. Volgens haar heeft de gemeente sinds de in gebruikname in 1984 vrijwel niks meer aan het pand gedaan. De AN BO wel. Dankzij giften van derden kon onder meer het interieur een frisser aan zien krijgen en werd er nieuwe vloerbe dekking gelegd. Velthuijsen zegt best te begrijpen dat de gemeente met de noodzaak 5 miljoen euro te bezuinigen voor een zware opga ve staat, maar dat juist de kwetsbare groep ouderen hier zo de dupe van moet worden deed haar bijna letterlijk aan de noodrem trekken. „Ik las de berich ten over de voorgenomen sluiting van De Paternoster in de trein", verduide lijkt ze. De voorzitter wil de zorgen over de huisvesting de jubileumviering niet volledig laten overschaduwen. Vijf tig jaar ANBO in Zierikzee is waard om gevierd te worden, vindt ze. T. Schonen, C. Krakeel, P. Verstraeten en P. Klein waren de oprichters op 20 juni 1954. Be langenbehartiging gold als eerste doel stelling. Er viel maatschappelijk en so ciaal gezien nog veel te verbeteren voor ouderen. De Bond voor Staatspensione- ring bestond al sinds 1900, maar het zou tot 1957 duren voordat er met de in voering van de AOW werkelijk sprake was van een staatspensioen. Later kwamen de ontspanningsactivitei ten erbij. Ouderen mogen het onder el kaar ook best gezellig hebben. Boven dien halen koersbal, klaverjassen, sa men koffiedrinken en reisjes maken veel ouderen een isolement. Voor Vel thuijsen blijft die belangenbehartiging op de eerste plaats staan. „Ik ben nou eenmaal een beleidsmens." Ze wil wel eens fel van leer trekken en erkent in middels te hebben moeten ervaren men sen soms tegen zich in het harnas te ja gen. „Dat wil ik voorkomen en ik pro beer wat milder te worden", zegt Vel thuijsen. Toch hamert ze wel op het be lang van de plaatselijke ANBO's om vooral nu als pleitbezorgers voor oude ren op te treden in aanloop naar de Wet Maatschappelijke Ondersteuning die in 2005 van kracht wordt. Het gouden jubileum van de ANBO wordt gevierd met de expositie 'Een ge- waarschuwd mens' vanaf dinsdag 15 juni in bibliotheek De Stolpe in Zierik zee, met een themamiddag over ouder worden op donderdag 17 juni in het ge meentehuis in Zierikzee en met een feestmiddag voor de leden op zaterdag 19 juni in gebouw De Harmonie. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De veiling van de haringparty op Schou wen-Duiveland bracht gistermiddag een mooi bedrag op voor twee goede doelen. De Zeeuwse Muziekschool ont vangt 9500 euro en Unique Child Foundation 2500. Deze landelijke organisatie ondersteunt lichamelijk gehandi capte en getraumatiseerde kinderen met (vakantie)projec- ten die niet door verzekeraars worden gedekt. Een aantal ondernemers van Schouwen-Duiveland kocht in Nell's Place in Den Osse, onder leiding van Sotheby's veiling meester D. Westerhuis voor twaalfduizend euro aan schil derijen en vaatjes haring. Topstuk was het schilderij van Brouwershaven dat K. van de Wetering in opdracht van de Stichting Haringparty Schouwen-Duiveland heeft ge schilderd. Dit ging voor 2600 euro weg naar een onderne mer die in het weergegeven pand, het voormalige stad huis, kantoor houdt. MIDDELBUjRG - Een 33-jarige inwoner van Lierop is gis teren in Middelburg voor heling en diefstal veroordeeld tot zes maanden cel. Voor het rijden tijdens een ontzeg ging kreeg de man negen maanden rijontzegging. De man pleegde de misdrijven op 25 maart dit jaar in Oosterland en Scharendijke. Zo reed hij in een gestolen auto met boottrailer, een motorboot en een buitenboordmotor. Uit - een bedrijfsauto stal hij tuingereedschap. Vast stond ook dat hij had gereden tijdens een rijverbod. Officier van Jus titie R. Jeuken eiste drie maanden cel plus de negen maan den rijontzegging. Het indrukwekkende strafblad gaf voor politierechter A. Janssens-van Kampen de doorslag om de man een forsere straf op te leggen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 25-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor huiselijk geweld bestraft met een voorwaardelijke boete van 500 euro. De man had op 16 maart vorig jaar zijn ex-vrouw mishandeld toen hij nog wat spullen uit de woning kwam halen. Hij werd boos op haar toen bleek dat haar nieuwe vriend ook in de woning was. De Middel burger pakte zijn ex bij de nek en duwde haar tegen de grond. Ook gaf hij een karatetrap tegen haar been. Vol gens de Middelburger was dat niet expres. Officier van justitie R. Jeuken vond weliswaar dat de verdachte het hoofd koel had moeten houden, maar toonde toch enigs zins begrip voor de omstandigheden en temperde de eis tot 227 euro boete.Volgens raadsman E. Smit viel zijn cliënt weinig te verwijten. „Er is commotie ontstaan en lij felijk contact geweest. Maar er is niet geslagen en ge schopt." Smit bepleitte een voorwaardelijke boete en werd op zijn wenken bediend door de politierechter. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 23-jarige Goesenaar bij verstek voor winkeldiefstallen tot honderd uur werkstraf. De verdach te had 26 maart dit jaar het personeel van een supermarkt in Goes bedreigd toen hij werd betrapt bij het stelen van rookwaren. Vijf dagen later ging hij opnieuw in de fout toen hij in Goes uit twee kledingzaken een T-shirt, rok en sjaal wegnam. Aan een van de gedupeerde winkeliers moet hij 35 euro schade vergoeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41