bracht drie kinderen om wmkl Duizend politieagenten lopen illegaal met wapen op straat Nieuwe wet zit spermadonoren in de weg Eerste vaatje nieuwe haring voor 26.000 euro geveild Nieuw vaccin tegen kinkhoest laat nog op zich wachten °olitie vindt in huis Berghem vijf afscheidsbrieven lewoner van woonwagen kan rijstand verliezen Zwemmer dood na wedstrijdje Cohen moet niets hebben van een godsdienstpolitie Defensie heft vier orkesten op Daling wapengebruik Amsterdam Meldpunt voor au pairs Hoofdagenten vast wegens meineed B en W deels controleerbaar woensdag 2 juni 2004 aorRemco Tanis EN HAAG - De Nederlandse jermabanken moeten door een Luwe wet, die gisteren van werd, ruim honderd do- aren missen. Het gaat om man en die niet willen dat kinderen ie worden verwekt met hun »ad hun identiteit kunnen ach- [rhalen. De nieuwe wet geeft Inderen van spermadonoren het recht om vanaf hun zestien de de naam van hun biologische vader op te vragen. De daling van het aantal sper madonoren is al enkele jaren aan de gang. De wachtlijsten voor donorzaad zijn inmiddels opgelopen tot twee jaar. Steeds meer Nederlandse vrouwen die bevruchting via kunstmatige in seminatie willen, gaan naar een Belgische spermabank om de wachtlijsten te ontlopen. In Bel gië zijn er geen lange wachtlijs ten, omdat daar de anonimiteit van de zaaddonor gewaarborgd blijft. In Nederland is het recht van het kind om zijn afkomst te weten boven het recht van de zaaddonor gesteld om anoniem te blijven. De donoren die tot gisteren zaad hebben gedoneerd bij een Nederlandse sperma- bank, kunnen nog anoniem blij ven. Pim Janssens, voorzitter van de Nederlands-Belgische Vereniging voor Kunstmatige In seminatie (Nbvki) is er echter geen voorstander van om zaad nog te gebruiken als de donor perse anoniem wil zijn. Dat moet teleurstelling achteraf voorkomen. „Als een kind over zestien jaar denkt op te kunnen vragen wie zijn natuurlijke va der is, kan het een probleem zijn als dat niet kan, omdat het zaad net voor 1 juni was gedoneerd", Bij de Nederlandse spermaban- ken staan momenteel nog 160 donoren ingeschreven, die er geen bezwaar tegen hebben als ze na zestien jaar hun anonimi teit verliezen. GPD an onze redactie binnenland iSS - De moeder van de drie nod aangetroffen jongens in heeft haar kinderen in Ie nacht van vrijdag op zater- ag om het leven gebracht. De olitie in Oss, de gemeente waar ferghem deel van uitmaakt, 'eeft dit gisteren op een perscon- bekendgemaakt. )EN HAAG - Bewoners van en woonwagen of een woon- ioot die een bijstandsuitkering tntvangen, worden vanaf 2006 retoetst op hun vermogen. Als ilijkt dat ze te veel vermogen lebben, dan ontvangen ze geen litkering meer. )ie regel gold al voor mensen een eigen huis. De Tweede is gisteren akkoord ge- [aan met deze wetswijziging. )e aanpassing in de wet is een nitiatief van VVD-Kamerlid •Vans Weekers. „Hiermee halen ve een onbillijkheid uit de nieu- ve wet Werk en Bijstand. De vermogenstoets geldt al voor yoonwagen- en bootbewoners nieuw in de bijstand komen. |o or de oude gevallen gold het [chter niet. Ik werd gealar- neerd door het rapport over Vin kenslag, het woonwagenkamp rij Maastricht. Daaruit bleek lat er afwijkende fiscale regels jelden voor woonwagenbewo- ïers.", GPD TER AAR - Een 18-jarige jonge- nan uit het Zuid-Hollandse Nieuwkoop is gisteren in het zie kenhuis overleden nadat hij naandag bij een wedstrijdje on- ierwaterzwemmen in zwembad karweide in Ter Aar onwel was jeworden. dij was er slecht aan toe toen rij uit het zwembad werd ge baald. Toen vrienden van de jon geman bij de wedstrijd de ande re zijde van het zwembad had- len bereikt, wachtten zij op hun Sompaan. Toen dit te lang duur- le waarschuwden zij het badper- joneel dat de jongen, die inmid dels op de bodem van het na tuurbad lag, uit het water haal de. GPD Uit het technisch en buurtonder zoek is gebleken dat de wouw al leen heeft gehandeld. De jon gens van respectievelijk vijf, ze ven en acht jaar, zijn omgeko men door slag- en steekwonden. Na haar daad heeft de moeder zich op enkele honderden me ters van haar woning voor de trein geworpen. De politie heeft in de woning vijf afscheidsbrieven en het steekwapen gevonden. Een van die brieven was gericht aan de vader van de kinderen van wie de moeder onlangs is geschei den. De andere waren bedoeld voor directe familieleden. Uit die brieven blijkt dat de wouw volgens de politie op zoek was naar gemoedsrust en dat ze haar drie kinderen bij zich wilde heb ben. Uit piëteit met de nabe staanden wilde de woordvoer der daar verder niets over zeg gen. Wel is duidelijk dat de brie ven in alle rust zijn geschreven. Weloverwogen Volgens de politie heeft de wouw een weloverwogen beslis sing genomen. „Het was zeker geen impulsieve daad. De wouw is er vermoedelijk lang mee be- ziggeweest." Niemand had ken nelijk in de gaten dat de wouw ergens mee worstelde, bevestigt ook burgemeester H. Klitsie. „Het was voor iedereen een klap bij heldere hemel. Niemand be grijpt het." Uit het onderzoek is gebleken dat er bij het drama, afgezien van de moeder en de drie kinderen, niemand betrok ken is geweest. Het gezin was bij de politie nau welijks bekend. Sinds 2002 was de politie er drie keer aan de deur geweest. Twee keer om te bemiddelen over afspraken in het kader van de scheidingspro cedure en een keer omdat een brandje was ontstaan door een oververhitte koelkast. De schei ding verliep vrijwel probleem loos, aldus de politiewoordvoer der. Meer wilde hij er niet over kwijt. Burgemeester Klitsie zei diep ge raakt te zijn door het drama. „Alle aandacht gaat nu uit naar de nabestaanden." Berghem is met zijn achtduizend inwoners een hele hechte gemeenschap. „Het verdriet is er groot, even- als-het onbegrip", aldus de bur gemeester. Berghem zal de klap niet binnen een paar weken te boven zijn, verwacht hij. De gemeente blijft zolang dat nodig is hulp bieden. Ook op de Sint Josephschool waar de drie kinderen op school zaten, wordt extra hulp gebo den. Ondanks de vakantie is de school opengesteld voor de op vang van leerlingen en hun ouders. Volgens Klitsie is het goed dat de politie het onderzoek zo snel heeft kunnen afronden. „Er de den in Berghem allerlei verha len de ronde. Sommige waren nog gruwelijker dan de werke lijkheid." ANP SCHEVENINGEN - In Scheveningen wordt hard ge werkt aan het schoonmaken van de eerste nieuwe ha ring die gisterochtend aankwam in de haven van Sche veningen. Het Verbond van de Nederlandse Visdetail- handel mag zich sinds gisteren de trotse eigenaar noe men van het eerste vaatje Hollandse nieuwe haring. De verse vis bracht deze keer 26.000 euro op, fors min der dan de 38.000 euro van vorig jaar en de helft van de 52.000 euro van 2002. Dat m'eldde het Nederlands Visbureau na de veiling in de Scheveningse visafslag. Het geld gaat naar de Stichting Tegen Zinloos Ge weld. foto Phil Nijhuis/GPD (Advertentie) Kinderopvang 2005. Wat gaat er veranderen? www. SZWnl Dan weet u het snel door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De politiekorpsen hebben het afgelopen jaar zeker duizend agenten illegaal met een dienstpistool de straat op ge stuurd. De politieagenten had den geen schietbevoegdheid, doordat ze de benodigde tests niet hadden gedaan of waren ge zakt. De voorbije jaren zijn di verse keren mensen neergescho ten door agenten die geen pis tool mochten dragen. Uit onderzoek van de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV) en het ministerie van Binnenlandse Zaken blijkt dat het afgelopen jaar ruim vierdui zend agenten hun schiettest of geweldstoets niet hebben ge haald. Formeel moeten ze dan hun wapen inleveren. Maar tus sen de 1200 a 1400 van deze poli tiemensen hebben dagen, weken of langer onbevoegd rondgelo pen met een pistool. Een aantal mocht ook geen handboeien, pepperspray of wapenstok dra gen. Letsel Volgens de Rijksrecherche zijn in 2001 en 2002 drie mensen neergeschoten door agenten zon der schietbevoegdheid. In die ja ren waren er in totaal 21 schiet incidenten met letsel. Bij hoe veel van de dertien schietinci denten van vorig jaar waarbij gewonden vielen, ook door onbe voegde agenten is geschoten, is niet bekend. Door gebrekkige administratie is niet exact duidelijk hoeveel politiemensen per korps onbe voegd 'bewapening' dragen. Maar volgens het IOOV, dat de helft van de korpsen met in to taal 13.542 agenten heeft onder zocht, gebeurde dat vorig jaar in Haaglanden en Gelder land-Zuid in ieder geval 'op gro te schaal'. In Friesland, Drenthe en Noordoost-Gelderland gaat overheid met godsdienstige groe peringen. Cohen waarschuwde tegen reac ties en maatregelen die moslims in het defensief drukken. Van de weeromstuit zullen ze zich al leen maar meer op hun religie gaan oriënteren, betoogde hij. De meeste moslims zijn volgens Cohen niet bezig met een oorlog tegen het Westen, maar ze wil len juist graag bij het Westen ho ren. „Dit kan in zijn tegendeel verke ren als moslims tot de conclusie komen dat 'het Westen' zijn be loftes niet waarmaakt, dat op gaan in een westerse samenle ving gepaard gaat met het ver lies van banden (familie, gezin, religie) en dat men in het Wes ten minachting blijft voelen voor de islam", aldus de burge meester. Dan kunnen moslims zich gaan terugtrekken in eigen kring, en dat is volgens Cohen ongewenst. ANP van onze redactie binnenland DELFT - Pas op met het verbie den van moskeeën of islamiti sche scholen, waarschuwde bur gemeester Cohen van Amster dam gisteren in Delft in zijn Wil lem van Oranjelezing. Van een 'godsdienstpolitie' moet hij ook niets hebben. „Gooi de uitgangspunten van on ze seculiere, democratische rechtsstaat niet weg uit angst voor religie en in het bijzonder de islam", aldus Cohen. De noodzaak van integratie mag volgens Cohen nooit boven de grondwettelijke vrijheid van godsdienst en van onderwijs gaan. „Wie dat wel wil, moet de grondwet willen veranderen en moet zich realiseren dat dat de uitgangspunten van onze secu liere, democratische rechtsstaat kan aantasten", zei de burge meester, die meermalen heeft ge pleit voor een dialoog van de DEN HAAG - De Koninklijke Landmacht heft wegens de bezuinigingen alle vier huidige orkesten op. Daarvoor in de plaats komen een harmonieorkest, een drumfanfare en een fanfare-orkest. Het aantal muzikan tenfuncties gaat terug van 194 naar 126. Er blijven twee standplaatsen over: Assen (harmonieorkest en drumfanfa re) en Vught (fanfarekorps). Dat heeft de landmacht giste ren bekendgemaakt. ANP AMSTERDAM - De introductie van preventief fouilleren in de Amsterdamse binnenstad en in Amsterdam-Zuid oost heeft geleid tot een daling van het wapengebruik met ongeveer 10 procent. Dat blijkt uit het onderzoek 'Preventief fouilleren in Am sterdam: Opbrengsten en Wapenincidenten', dat is uitge voerd door het Instituut voor Veiligheids- en Crisismana gement. ANP DEN HAAG - Au pairs kunnen sinds gisteren met hun klachten terecht bij een meldpunt van de Immigi'atie- en Naturalisatiedienst. De dienst heeft het ingesteld naar aanleiding van een onderzoek waaruit bleek dat veel gast gezinnen hun afspraken met au pairs niet nakomen. Uit het onderzoek kwam naar voren dat vier op de tien au pairs in Nederland klachten heeft, onder meer over het aantal uren dat ze moeten werken en de behandeling door gastgezinnen. Het tijdelijke meldpunt moet inzicht geven in het oneigen lijk gebruik van au pairs. ANP ENSCHEDE - Twee 45-jarige hoofdagenten van de poli tie Twente zijn gisteren aangehouden op verdenking van meineed. Dat heeft het OM in Almelo bekendgemaakt. De twee zouden hebben gelogen in een civiele procedure rond de verkoop van een woning in Haaksbergen. Een van de agenten heeft onder ede verklaard dat de verkoper van het huis valsheid in geschrifte heeft gepleegd. Daar door zou een neef van de hoofdagent het eerste recht van koop krijgen. De hoofdagent liet zijn verhaal door een col lega voor de rechtbank bevestigen. Uit bewijzen blijkt nu dat de verkoper niet in gebreke is gebleven. ANP ROTTERDAM - De resultaten van het college van burge meester en wethouders in Rotterdam zijn maar voor de helft te controleren. Dat concludeert de Rotterdamse Rekenkamer na een ana lyse van de programmaverantwoording van het college over 2003. Het college stelde zichzelf 89 doelen, maar vol gens de Rekenkamer hebben ze maar bij 45 van deze doe len het resultaat correct verantwoord. „Het blijft uniek in het Nederlandse openbare bestuur dat deze gemeente zichzelf concrete en meetbare doelen stelt. Maar het is nog onvoldoende duidelijk wat het colle ge in 2003 heeft gepresteerd", zei directeur R. Mui van de Rekenkamer. ANP het om 'enkele gevallen'. Het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) was het enige korps waar volgens de inspectie niemand onbevoegd een pistool, handboeien, pepperspray of wa penstok droeg. Gemiddeld ne men korpsen slechts bij een kwart tot eenderde van'de onbe voegde politiemensen de wa pens af. Minister Remkes van Binnen landse Zaken noemt de situatie 'onverminderd slecht'. „Het feit dat het ook in 2003 mogelijk is geweest dat in het publieke do mein politiefunctionarissen werkzaam zijn geweest met ge weldsmiddelen waarvoor zij niet gecertificeerd zijn, vind ik zorgwekkend." Tot nu toe zijn agenten die zon der schietbevoegdheid slachtof fers hebben gemaakt, nog niet vervolgd. Formeel kan dat wel. Bovendien riskeert het betrok ken korps een schadeclaim van het slachtoffer. Ook dit is voor zover bekend nog niet voorgeko men. Zeeland Gemiddeld mag maximaal een op de tien politiemensen de ge weldstoets niet halen. Aan die eis voldeden op 1 januari van dit jaar slechts acht van de 26 korpsen: Zeeland, Groningen, Zaanstreek-Waterland, Kenne- merland, Zuid-Holland-Zuid, Brabant-Noord, Gelder land-Zuid en het KLPD. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Het nieuwe kink- hoestvaccin kan niet eerder dan in 2006 in het rijksvaccinatiepro gramma worden opgenomen. Dat betoogde minister Hooger- vorst (WD) van Volksgezond heid gisteren in een debat. Veel Kamerfracties willen de in voeringsdatum vervroegen en zullen de minister met een mo tie onder grote druk zetten. Er bestaat veel onrust onder ouders over het bestaande kink- hoestvaccin, vanwege alarme rende berichten over vermeende bijwerkingen. Hoogervorst zei dat dit vaccin 'volstrekt onge vaarlijk' is. Maar het nieuwe kinkhoestvaccin werkt beter en geeft minder bijwerkingen. De minister corrigeerde voorts het beeld dat steeds meer ouders hun kinderen niet laten inenten tegen kinkhoest. CDA-Kamerlid Siem Buijs vreest om die reden zelfs voor een kinkhoestepidemie. Redelijk „In 1994 was 95,4 procent in geënt; momenteel ligt dat op 95,1 procent. De Wereldgezond heidsorganisatie stelt een onder grens van 90 procent. Met ande re woorden: we staan er redelijk florissant voor", aldus Hooger vorst. Hij voegde eraan toe dat de bereidheid om aan het inen tingsprogramma deel te nemen, zelfs stijgt onder groepen Neder landers die er eerder om religieu ze redenen vanaf zagen. Hoogervorst brak een lans voor het huidige kinkhoestvaccin, ook al heeft het volgens de Ge zondheidsraad wel 'zeer belas tende bijwerkingen'. „Het is al een halve eeuw in zwang. Als het vaccin blijvend letsel zou be rokkenen, dan zou ik het met een in de vuilnisbak gooien. Het middel is volstrekt veilig. De bij werkingen bestaan enkel uit koorts en langdurig huilen." De Kamer hamerde erop dat het nieuwe kinkhoestvaccin beter werkt en minder bijwerkingen heeft. Hoogervorst gaf geen krimp. Hij wil niet hals over kop, zoals veel fracties graag zien, overgaan tot de aanschaf van het betere vac cin. „Het is een grote aankoop. We hebben nog voorraden van het bestaande vaccin. Ik moet bestaande contracten afkopen en dat kost goud geld. Ik uil daar goed naar kijken. Ik voel er bovendien niets voor om onrust in de samenleving - die dus onte recht is - te belonen." Hij wees erop dat dat verwach tingen schept voor toekomstige situaties. „Waar hebben we het over? Over maanden. Ik laat me door de Kamer niet in een onrustsce nario duwen", hield de minister voet bij stuk. GPD (Advertentie) G6RARX> .MPiG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3