Onderste steen is nog niet boven E> r Dreischor zet actie op touw tegen snelheidsduivels Jeugd EHBO als kweekvijver WCT niet ten koste van haven Rotterdam 21 Hoe en waarom van Nobelgate ook na drie onderzoeken niet helder Geen subsidie feest Oosterland Preventief gezondheidsonderzoek Elfjarige krijgt belastingaanslag Koikarpers en vogels gestolen Inbraak kantoor zeeuwse almanak Oranjebitter Theater Goes iraait als een tierelier ledactie: 0113-315649 i |yww. pzc.nl :-mail:redactie@ pzc.nl 31, 4460 AA Goes ,dvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. voensdag 2 juni 2004 Zussen Williams naar huis waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland loor Melita Lantinq 5IERIKZEE - Er komt waar- :chijnlijk een vierde onderzoek ïaar de affaire Korte Nobel- itraat in Zierikzee. Uit de giste- ■en gepubliceerde onderzoeken van een accountantsbureau en ien onderzoeksbureau is op- ïieuw niet duidelijk geworden vat er precies fout ging en waar- >m. De verklaringen van de be rokken ambtenaren zijn té te genstrijdig. is, controles vinden niet of nau welijks plaats. Ook is de cultuur naar opdrachtgevers te infor meel. Afspraken worden monde ling gemaakt en worden niet op papier gezet. Dolmans schrijft in zijn rapport dat 'het manage ment opvallend afwezig was'. Verder bevestigt dit rapport in grote lijnen het beeld wat al was ontstaan naar aanleiding van de rapportage van de concerncon troller, J. Walpot. Het accountantskantoor heeft de opdracht gekregen te onder zoeken of de facturen met be trekking tot het archeologisch onderzoek rechtmatig zijn en of er mogelijkheden zijn een deel van de kosten via subsidies te rug te vorderen. De rekeningen bleken rechtmatig te zijn, voor zover dat tenminste is na te gaan. Veel afspraken zijn ondui delijk of onvolledig vastgelegd en daardoor is controle achteraf niet mogelijk. Het accountants bureau schrijft: 'Bij de gemeen te beschikt men niet over een prestatieverklaring, danwel an dere informatie om de juist heid van de facturen van Ar- cheoMedia vast te stellen'. Om herhaling van deze affaire te voorkomen, is een acht pagi na's tellend rapport verschenen met puntsgewijze maatregelen. „Dit rapport zal binnenkort nog op onderdelen worden verfijnd en een tijdschema wordt nog in gevoegd", zegt Asselbergs. Be langrijk zijn de prestatieafspra ken met de gemeentesecretaris en het management. Verder wor den organisatie-breed maatrege len doorgevoerd. Alle projecten worden - vooraf - beschreven en er wordt duidelijk wie projectlei der is. „Deze persoon zal dan ook het hele project van begin tot eind moeten begeleiden. Achterover leunen is er niet meer bij", aldus Asselbergs. Ambtenaren wordt nogmaals gewezen op bestaande mandaatregelingen en de man daten voor het Ontwikkelingsbe drijf worden ingeperkt. Het bud get moet beter beheerd, de inter ne controles verscherpt en alle ambtenaren van de gemeente Schouwen-Óuiveland krijgen te maken met een gedragscode en moeten de ambtseed weer gaan afleggen. „Iedereen met zich er van be wust zijn dat je te maken hebt moet belastinggeld en dat daar verantwoording over afgelegd moet worden." MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben het subsi dieverzoek voor de viering van het 650 jarig bestaan van Oosterland afgewezen. GS voeren aan het verzoek niet te kunnen honoreren omdat het te laat is ingediend. Subsi dieverzoeken voor dit jaar hadden voor 1 oktober 2003 in gediend moeten worden via het subsidie-aanvraagformu lier incidentele kunst- en cultuursubsidie 2004. De reden daarvoor is dat bij gelijktijdige binnenkomst alle subsidie verzoeken tegen elkaar kunnen worden afgewogen. De be schikbare budgetten zijn inmiddels geheel besteed. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland wil pilot-gemeente worden voor het project 'preventief gezondheidsonder zoek voor ouderen'. Het project wordt uitgevoerd door de GGD- Zeeland en heeft als doel te onderzoeken of preven tief onderzoek de kwaliteit van het leven van Zeeuwse ouderen bevorderd. „Het past goed in het beleid van de ge meente Schouwen-Duiveland", verklaart wethouder G. Houtekamer. „We doen al mee aan het GALM-project (sti muleren van sport bij ouderen) en binnenkort besluiten we over deelname aan het val-preventie project." Naast Schouwen-Duiveland is ook de gemeente Reimers- waal kandidaat voor het pilot-project. COLUNSPLAAT - De elfjarige Pieter de Neef uit Colijns- plaat moet de komende tijd flink gaan sparen van zijn zakgeld. Hij ontving gisteren een gemeentelijke belasting aanslag van 485,73 euro. De aanslag is voor Pieter de Neef senior bedoeld, die tot eind vorig jaar samen met zijn zoon in de Hoveniersstraat in Colijnsplaat woonde. Begin januari verhuisde Pieter naar de Rozenstraat in het zelfde dorp om bij zijn moeder, Matty Wabeke, te gaan wonen. ,,Ik heb hem zelf overgeschreven en ik vind het be hoorlijk lomp dat de gemeente Noord-Beveland mijn zoon een aanslag stuurt", zegt ze. Ze hebben gewoon niet goed naar de geboortedata gekeken." Dat klopt, meldde een woordvoerster van de gemeente Noord-Beveland gis termiddag. De gemeente zal de zaak zo spoedig mogelijk rechtzetten. OOLTGENSPLAAT - De dochter van een 56-jarige bewo ner van de Prunuslaan in Ooltgensplaat ontdekte maan dagochtend dat er enkele koikarpers uit de vijver waren gestolen. Onbekende daders bleken ook de volière te heb ben vernield. Circa vijftig vogels waren weggevlogen. Ver der bleken uit de schuur enkele stuks handgereedschap te zijn ontvreemd. De vrouw deed aangifte bij de politie. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Aanleg van de Westerschelde Container Termi nal (WCT) mag niet ten koste gaan van de Rotterdamse haven. Klip en klaar moet worden aan getoond dat voor bepaalde goe derenstromen containeroverslag in Vlissingen-Oost een betere bijdrage aan de positie van de Nederlandse havens levert, dan Rotterdam. Is dat niet het geval, dan vervalt een belangrijke reden om de WCT in Zeeland aan te leggen. Dit blijkt uit antwoorden van het dagelijks provinciebestuur op vragen van het Statenlid H. Smits (Zeeuws Belang). In de nieuwe Nota Ruimte spreekt het kabinet zich name lijk nadrukkelijk uit voor inves teringen in de haven van Rotter dam. De ontwikkeling van deze 'mainport' krijgt voorrang bo ven die in de Westerscheldeha- vens. Reden voor deze opstelling: ver dere ontplooiing van de Rotter damse haven versterkt het beste de concurrentiekracht van de Nederlandse zeehavens en is daardoor een nationaal belang. Daarom wil het Rijk voor de Westerscheldehavens (Vlissin gen-Oost en Terneuzen) alleen meewerken aan projecten die nieuwe goederenstromen of acti viteiten aantrekken, die niet ten koste gaan van andere Neder landse zeehavens. In het onderzoek naar een even tuele herkansing voor het WCT-project wordt geprobeerd aan te tonen dat Vlissin- gen-Oost bij uitstek - meer dan Rotterdam - geschikt is voor een 'world class terminal'. Daarbij gaat het niet alleen om goede voorzieningen. Dat be wijst de Ceres Marine Terminal, in Amsterdam, met tien hijskra nen een wereldwijd moderne ha ven (waarin Amsterdam 128 mil joen euro stopte), die maar niet tot ontwikkeling komt. „Het zijn vooral de toekomstige concurrentiekracht, de ligging in Europa, faciliteiten en kost prijs, die het succes van de WCT in de Nederlandse en internatio nale markt zullen bepalen", schrijft het dagelijks provincie bestuur. Volgens Gedeputeerde Staten gaat het bij de belangenafwe ging in de eerste plaats om de positie van de Nederlandse zee havens. De beoogde samenwer king tussen de Zeeuwse en Vlaamse havens in het Schelde- bekken staat daar buiten. Die sa menwerking is vooral op niet-commerciële zaken gericht. Los daarvan acht het dagelijks provinciebestuur het wenselijk dat sprake blijft van 'een zekere concurrentie' tussen de havens in het Scheldebekken. KAMPERLAND - Uit een kan toor langs de Schotsmanweg in Kamperland werd in de nacht van maandag op dinsdag voor enkele honderden euro's aan fo to- en computerapparatuur ge stolen. ~~i De meeste mensen zal het niet zijn opgevallen, maar de geoefende royaltywatcher had al de indruk dat de vie ring van Koninginnedag in dat Zuid- B eve lands e dorp net een tikkeltje minder uit bundig was dan andere jaren. Het hoe en waarom bleef ech ter lange tijd duister, maar wordt in de pasverschenen editie van het dorpsblad opge helderd. Een plaatselijk café biedt daarin omstandig zijn excuses aan 'voor het niet koud kunnen serveren van ons bier' als gevolg van een technische storing, die niet kon worden verholpen. „Wij hopen van harte dat u hiervoor begrip kunt opbren gen. Voor ons was hel be paald ook niet leuk. Eén ding is in elk geval zeker. Volgend jaar tappen ze er uit een ander vaatje. door Esme Soesman DREISCHOR - Ze zijn het meer dan zat, de kinderen en ouders van de Bo- gerdweg in Dreischor. Met onder meer bedrukte T-shirts en aanplakbiljetten op lantaarnpalen binden zij de strijd aan met hardrijders op deze doorgaan de weg. Op kleine posters staan persoonlijke teksten genoteerd, die aangeven op welke plek precies welk kind vaak speelt. Daar is bewust voor gekozen, licht één van de betrokken moeders Marieke La inert toe. De meeste snel heidsduivels zijn afkomstig uit het ei gen dorp. Als de kinderen een gezicht hebben, dan halen automobilisten wel licht eerder hun voet van het gaspe daal. Dat mag ook wel, is de ervaring van de ouders die aan de weg wonen. Er worden, zo stellen zij, soms snelhe den tot negentig kilometer per uur ge haald. Meestal gaat het dan om dorps bewoners die richting werk gaan of te rugkomen. Ook landbouw- en busver- keer maakt zich aan te hard rijden schuldig, aldus de buurtbewoners. Het probleem is al herhaaldelijk aan gekaart bij de gemeente. Tot dusverre echter zonder concreet resultaat. Met verschillende acties proberen de kinderen en hun ouders nu opnieuw aandacht te vestigen op hun veelal te snel bereden weg. Zó zijn er T-shirts in omloop met de opdruk '30'. Er zijn provisorische posters geplakt, die - zo is de bedoeling - nog door grotere exemplaren zullen worden vervangen. Ook het op de straat verven van het cij fer dertig wordt overwogen. Boven dien worden langsscheurende bestuur ders, voor zover mogelijk, persoonlijk aangesproken. In de hoop dat zij zich bewust worden van het gevaar. Stoep Langs de Bogerdweg wonen, inclusief het aangrenzende Bogerdhof, meer dan twintig gezinnen met kinderen in de basisschoolleeftijd bezoeken of zelfs nog jonger. De leerlingen moeten op hun fiets de Bogerdweg afrijden én oversteken om van school naar huis te komen. Op de stoep rijden is geen goe de optie, weet Lainert. Dat vinden na melijk andere straatbewoners weer niet prettig. De dreiging van het ver keer maakt maatregelen echter wel noodzakelijk, is de visie van omwonen den. Gedacht wordt onder meer aan het creëren van een optisch fietspad; een fietspad die door kleur en marke ring duidelijk van de rijbaan geschei den is. Nog een mogelijkheid kan zijn om het steeds toenemende vrachtverkeer - en wellicht ook ander doorgaand verkeer - om het dorp heen te leiden via de Zuid Langeweg. En misschien kan er wel een zebrapad worden gecreërd, le vert Lainert nog een spontane sugges tie.'Met hun acties hopen de aanwo- nenden van de Bogerdweg de gemeen te Schouwen-Duiveland te bewegen mee te denken én te werken aan een oplossing. En ook belangrijk: de snelheidsdui vels te bewegen een flinke dot gas te rug te nemen. ,We hebben besloten een ultie- ne poging te doen om dat te on- lerzoeken", verklaart burge- neester J. Asselberg namens het jollege van burgemeester en wet- iouders. „De verklaringen van Ie betrokkenen spreken elkaar egen. Dat lijkt op zwartepieten. )e een beschuldigt de ander, en lat vinden wij niet bevredigend, k kan niet zeggen dat iemand iegt, dat is niet feitelijk gecon- tateerd, maar wij willen toch jroberen duidelijkheid te krij gen." Asselbergs kan nog niet aange ven hoe dat nader onderzoek er lit gaat zien „Het geeft ons aan- eiding om een juridisch instru- nent te bedenken om mensen lader te laten horen. Ik denk lan in de richting van ambtena- enrecht." langende dit nieuwe onderzoek ilijven de twee geschorste amb- enaren voorlopig op non-actief. )e gisteren gepresenteerde on- ïerzoeken zijn gedaan door De- oitte Accountants en L. Dol- nans van onderzoeksbureau Jac ques Necker bv. Dolmans is roorzitter van de rekenkamer in Nijmegen. Uit zijn rapport olijkt dat de interne controle oinnen de gemeente heel zwak Leerlingen van basisschool De Zonnewijzer demonstreren hun kennis en kunde van EHBO. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Heel wat basis schoolleerlingen uit de boven bouw mogen de komende weken hun jeugd-EHBO-diploma in ontvangst nemen. Het zouden er echter aanzienlijk meer kunnen zijn als enerzijds meer scholen plaats zouden inruimen voor de EHBO-lessen en er anderzijds meer instructeurs binnen de Ro de Kruis afdelingen op Schou wen-Duiveland beschikbaar zouden zijn. Bovendien gaapt er meteen een gat na die A-opleiding en moe ten jongeren jaren wachten voor dat ze desgewenst hun prille EH- BO-kennis kunnen verbreden. EHBO-lessen voor leerlingen in de hoogste groepen van de basis scholen kunnen als belangrijke kweekvijver dienen. Die overtui ging huldigt voorzitter J. Jume- let van het Rode Kruis afdeling Duvelant. Hij acht het van be lang kinderen al op jonge leef tijd kennis te laten maken met de basisbegrippen van Eerste Hulp bij Ongelukken. „Ze leren hoe ze moeten hande len bij ongelukjes in hun eigen omgeving en wat nog veel be langrijker is: ze lopen er niet meer voor weg", zegt Jumelet. Hij is als één van de weinigen zeer goed te spreken over de gang van zaken bij de opleiding voor Jeugd EHBO-diploma's. Binnen zijn afdeling valt daar over weinig te klagen, vindt hij. De basisscholen in Bruinisse en Duiveland maken er goed ge bruik van en er zijn enkele en thousiaste moeders met een EH BO diploma die de lessen verzor gen. „Die moeders hebben welis waar niet de instructie-oplei ding daarvoor gevolgd, maar ze kunnen de lesstof wel op een zeer aansprekelijke manier over dragen", zegt Jumelet. Hij er kent dat er de eerste jaren na het behalen van het EH- BO-jeugddiploma op de basis school geen vervolgopleiding mogelijk is. Volgens hem echter is de voedingsbodem bij de echt geïnteresseerden dan toch ge legd en komt een bepaald per centage op wat latere leeftijd alsnog naar het Rode Kruis voor de EHBO-opleiding voor volwas senen. Rode Kruis-consulente voor Schouwen-Duiveland R. de Cock is wat minder optimistisch gestemd. „Er is een chronisch ge brek aan instructeurs voor de jeugd EHBO-lessen. Dat heeft onder meer te maken met de ver grijzing binnen de afdelingen." Voorzitter J. Killan van het Ro de Kruis afdeling Schouwen is ook somber gestemd. „Er komen steeds minder vrijwilligers die de lessen kunnen verzorgen en veel scholen zijn niet bereid er ruimte voor te creëren binnen hun lesprogramma. In ons ge bied zijn er maar twee scholen, in Brouwershaven en Zonnemai- re, die gebruik maken van de EHBO-lessen", verzucht Killan. Bij de feestelijke uitreiking van de EHBO-diploma's bij basis school De Zonnewijzer vorige week sprak hij zijn waardering uit voor de inzet hier. Ander zijds stelt hij vast dat er helaas geen vervolg kan worden gebo den. „Er bestaat wel een B-oplei ding voor jongeren, maar daar hebben we hier helemaal geen foto Marijke Folkertsma instructeurs voor", zegt Killan L. Fokker verzorgde de afgelo pen maanden de EHBO-lessen in de twee hoogste groepen van De Zonnewijzer. Hij kijkt e: met plezier op terug. Hij volgde er de instructeurscursus voor. „Toch wel spannend om zo'n eer ste keer voor de klas te staan, ze ker als je eigen kind tot de leer lingen behoort", zegt Fokker. Hij leerde de kinderen onder meer hoe direct te handelen als een vriendje op het schoolplein een been breekt, of als een kind gewond raakt bij een val met z'n fiets en hoe mond-op-mond bea deming moet worden toegepast en natuurlijk ook hoe verschil lende soorten verband moeten worden aangebracht. Alle negen tien leerlingen in Zonnemaire slaagden voor het examen Jeugd-EHBO. iders en schoolkinderen zijn de hardrijders op de Bogerdweg in Dreischor beu en 'eren daarom actie. foto Marijke Folkertsma - Het Goese theater De heeft een uitermate suc- eerste seizoen achter de ug. De bezoekersaantallen over- itegen de stoutste verwachtin- en ook de commerciële acti zoals verhuur van ruim en of de theaterzaal, verliep Afgelopen vrijdag sloot Lebbis theaterseizoen in de Goese ehouwburg aan het Bleekveld. H. Peijs van de Stich- Theaterexploitatie Zeeland 3TEZ) kijkt buitengewoon te- reden terug. De culturele voor in de theaters in Mid- en Goes trokken samen bezoekers. noteerde De Mythe er p de kop af 27.999 cultuurlief- De stichting had aan begin van het seizoen inge- op 22.600, er kwamen dus vijfduizend mensen meer geraamd. ziet tot zijn voldoening dat ook in trek is bij pu- uit Walcheren en Schou- Meer dan vroe- - is de theaterbezoeker bereid reizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39