zc Rotterdamse haven vóór WCT Duister en krap in het raadhuis Ganseman geeft wietkweker geen kans meer Yetspuit helpt ververskoker Zandkreekdam op gang 7ontainerterminal mag belang nationale 'mainport' niet schaden \utokraken in Yerseke Werkplek van ambtenaren Tholen illegaal Straf voor geweldpleging Elfjarige krijgt belastingaanslag Werkstraf voor winkeldiefstallen Goese Lyceum in de prijzen Auto gestolen in Goes zeeuwse almanak Oranjebitter jdactie: 0113-315649 ,/vw.pzc.nl mail:redactie@pzc.nl jstbus 31,4460 AA Goes ivertentie-exploitatie: jord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. oensdag 2 juni 2004 editie Bevelanden-Tholen oorRinus Antonisse IIDDELBURG - Aanleg van de pesterschelde Container Termi- al (WCT) mag niet ten koste aan van de Rotterdamse haven. Üip en klaar moet worden aan- etoond dat voor bepaalde goe- erenstromen containeroverslag i Vlissingen-Oost een betere ijdrage aan de positie van de federlandse havens levert, dan [otterdam. 3 dat niet het geval, dan vervalt en belangrijke reden om de VCT in Zeeland aan te leggen. )it blijkt uit antwoorden van iet dagelijks provinciebestuur ip vragen van het Statenlid H. imits (Zeeuws Belang), n de nieuwe Nota Ruimte preekt het kabinet zich name- ijk nadrukkelijk uit voor inves- eringen in de haven van Rotter- De ontwikkeling van deze krijgt voorrang bo die in de Westerscheldeha- rens. voor deze opstelling: ver- lere ontplooiing van de Rotter- - Tussen maandaga half acht en gisterochtend ïalf zeven is er ingebroken in ;en auto die geparkeerd stond jan de Ambachtsherenlaan in iferseke. de auto is een radio cd-spe- met een waarde van enkele euro's weggenomen, dezelfde nacht werd uit een in de Ridderhof een radio :d-speler, met onbekende waar de, gestolen. SINT MAARTENSDIJK - Veer tien ambtenaren van de gemeen te Tholen hebben een illegale werkplek. Ze bivakkeren in noodunits waarvan de vergun ning inmiddels is verstreken. In 1998 zijn de noodgebouwen wegens gebrek aan ruimte aan het huidige gemeentehuis in Sint Maartensdijk gezet. Op grond van een artikel 17-proce- dure werd een vergunning voor vijf jaar afgegeven. Die looptijd is voorbij maar de units zijn niet verdwenen. „Wij hebben als taak handhavend op te treden naar onze inwoners als ze iets doen dat niet strookt met het bestemmingsplan. En nu doen we het zelf ook. Dat kan natuurlijk niet maar we hebben op dit moment echt geen alterna tief voor onze mensen. We zitten als haringen in een ton", aldus gemeentesecretaris S. Nieuw koop. Hij beaamt dat de gemeente hierdoor wel erg ongeloofwaar dig overkomt richting inwoners. „Dat is zo, maar wat moeten we dan? Het is niet voor niks dat we op nieuwbouw van het ge meentehuis hebben ingezet." Tot een paar maanden geleden werkten er zelfs twintig ambte naren in de noodunits; dat aan tal is inmiddels teruggebracht naar veertien. Met dank aan de brandweer, die naar een ander pand is verhuisd. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 25-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor hui- selijk geweld bestraft met een voorwaardelijke boete van 500 euro. De man had op 16 maart vorig jaar zijn ex-vrouw mishandeld toen hij nog wat spullen uit de woning kwam halen. De Middelburger werd boos op haar toen bleek dat de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw ook in de woning was. De Middelbur ger pakte zijn ex bij de nek en duwde haar tegen de grond. Ook gaf hij een karatetrap tegen haar been. De officier van justitie had een boete van 227euro geëist. damse haven versterkt het beste de concurrentiekracht van de Nederlandse zeehavens en is daardoor een nationaal belang. Daarom wil het Rijk voor de Westerscheldehavens (Vlissin- gen-Oost en Terneuzen) alleen meewerken aan projecten die nieuwe goederenstromen of acti viteiten aantrekken, die niet ten koste gaan van andere Neder landse zeehavens. In het onderzoek naar een even tuele herkansing voor het WCT-project wordt geprobeerd aan te tonen dat Vlissin gen-Oost bij uitstek - meer dan Rotterdam - geschikt is voor een 'world class terminal'. Daarbij gaat het niet alleen om goede voorzieningen. Dat be wijst de Ceres Marine Terminal in Amsterdam, met tien hijskra nen een wereldwijd moderne ha ven (waarin Amsterdam 128 mil joen euro stopte), die maar niet tot ontwikkeling komt. „Het zijn vooral de toekomstige concurrentiekracht, de ligging in Europa, faciliteiten en kost prijs, die het succes van de WCT in de Nederlandse en internatio nale markt zullen bepalen", schrijft het dagelijks provincie bestuur. Volgens Gedeputeerde Staten gaat het bij de belangenafwe ging in de eerste plaats om de positie van de Nederlandse zee havens. De beoogde samenwer- De ververskoker in de Zandkreekdam, die het brakke water in het Veerse Meer moet aanvullen met zout water, werkt zoals het moet; een technisch probleem met de beweeg bare schuif is opgelost. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende KATSEVEER - De verversko ker in de Zandkreekdam werkt sinds gisteren naar behoren. De aannemer Combinatie Zand kreekdam heeft die dag een tech nisch probleem met de beweeg bare schuif opgelost. Een flinke portie vet bleek ge noeg te zijn om de glijlagers goed te laten functioneren. „De afgelopen drie, vier uur is de schuif herhaaldelijk naar boven en beneden geweest en dat is tot nu toe helemaal goed gegaan", zegt projectleider E. Tonneman van de aannemerscombinatie. De opleveringsdatum van 11 juni wordt gewoon gehaald, laat Tonneman weten. Bij opdrachtgever Rijkswater staat werd gevreesd voor vertra ging. Tonneman zegt dat vooral de installatie van het digitale stuursysteem wel wat meer tijd heeft gekost dan verwacht. Er komt namelijk een directe ver binding met het Topshuis op Neeltje Jans en het hoofdkan toor van Rijkswaterstaat in Mid delburg. „Daar was speciale ap paratuur voor nodig en dat was volgens KPN niet zo snel lever baar." Het probleem met de lagers kwam daarbij. „Je vreest dan het ergste, maar uiteindelijk bleek het euvel met de vetspuit op te lossen." De combinatie gaat de komende twee weken proefdraaien en draagt dan de ververskoker over aan Rijkswaterstaat. De ververs koker zorgt ervoor dat het brak ke water in het Veerse Meer wordt aangevuld met zout, zuur stofrijk Oosterscheldewater. Dat is noodzakelijk om de wa terkwaliteit in het Veerse Meer te verbeteren. Ook kan Rijkswa- door Sanne Schelfaut SINT-MAARTENSDIJK - De bouw van een nieuw gemeentehuis in Tholen is de meeste inwoners een doorn in het oog. Volgens de Tholenaren is het een miljoe nen kostend prestigeproject dat er vooral niet moet komen. De inwoners willen dat het huidige gemeentekantoor in Sint Maartensdijk in stand blijft. Dat zou een hoop centen besparen, zo luidt de algeme ne opinie. Gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop loopt met grote passen door het gemeen tehuis aan de Markt in Sint-Maartens dijk. Een huis dat eigenlijk in drieën moet worden gedeeld: Het monumentale deel (17e eeuws), het in de jaren zeventig bijgebouwde stuk en de noodunits die in 1998 zijn neergezet. Het biedt ruimte aan 180 ambtenaren. „Terwijl het eigenlijk is bedoeld voor honderd man personeel. In de praktijk betekent dit dat we fors ruim tegebrek hebben. Alle kamers die we heb ben, worden bezet door ambtenaren. Er is geen bespreek- of vergaderruimte meer over. Zelfs de fracties hebben geen eigen onderkomen meer. Je kunt hier ei genlijk niemand fatsoenlijk ontvangen. En de raadzaal is veel te krap. Het is een prachtige zaal, maar er kan amper twin tig man op de publieke tribune zitten." Vooral de personeelsleden die moeten werken in het monumentale gedeelte, hebben weinig geluk. Hun kamertjes zijn middeleeuws donker. „Als we hier de Arbo zouden loslaten, hadden we een groot probleem. Anno 2004 mag je er zo niet meer bij zitten." De ambtenaren zelf onderstrepen het ver haal van Nieuwkoop. „Het pand is mooi maar allesbehalve praktisch. Deze ruim ten zijn kil en donker, dat is niet prettig werken", aldus een van hen. Het 'nieu we' gedeelte van het gemeentehuis (date rend uit de jaren zeventig) barst zo'n beetje uit de voegen. Bij gebrek aan opbergruimte liggen spul len zoals tekenmateriaal op de gang. En dan zijn er nog de noodunits waar tot voor kort twintig ambtenaren zaten. „Dat ging echt niet meer. nu zitten er nog veertien man. Dat was mogelijk om dat het team van de brandweer is ver huisd naar het door ons aangekochte win kelpand van Morelli", aldus de gemeente secretaris. De mensen in de noodunits hebben voor al klachten over geluidsoverlast. „Daar naast is het hier óf te koud óf te warm", aldus een medewerkster. De brandweer bromt ook. Niet over hun nieuwe onder komen, dat is best in orde. Maar volgens brandweercommandant J. de Feijter is de barrière voor zijn mensen richting ge meentehuis flink vergroot nu ze in een apart pand zetelen. „Voor bijvoorbeeld gebruiksvergunnin gen werken wij samen met andere afde lingen binnen het gemeentelijk apparaat. Je hebt elkaar meer dan eens nodig en we ontzien het om telkens naar het ande re gebouw te gaan", aldus De Feijter. Frustratie Nieuwkoop meldt dat niet alleen de brandweer maar ook het CWI en ook het servicebureau niet in het huidige gemeen tehuis passen. „Deze instanties zijn apart ondergebracht aan de Haven. Je mag je afvragen of ze wel in de gemeente Tholen blijven als deze situatie niet snel verandert", aldus de secretaris. Volgens hem is het ontbreken van een goede publieksruimte in de hal van het gemeentehuis een grote frustratie. „De burger eist dat hij zo snel mogelijk wordt geholpen, dat kunnen we hier niet waar maken." Eigenlijk is de gemeente in het verleden heel erg stom geweest, verklaart Nieuw- Zussen Williams naar huis king- tussen de Zeeuwse en Vlaamse havens in het Schelde- bekken staat daar buiten. Die sa menwerking is vooral op niet-commerciële zaken gericht. Los daarvan acht het dagelijks provinciebestuur het wenselijk dat sprake blijft van 'een zekere concurrentie' tussen de havens in het Scheldebekken. terstaat het waterpeil regelen via de beweegbare schuif. De aannemer levert verder een parkeerplaats aan de Ooster- scheldezijde van de dam op, die drie maal zo groot wordt als d^ oude pleisterplaats om ook vrachtwagens een plekje te ge ven. Het frietkraam keert even eens terug bij Katseveer. Staatsecretaris Schultz van Hae gen stelt de ververskoker woens - dag 23 juni officieel in gebruik. COLIJNSPLAAT - De elfjarige Pieter de Neef uit Colijns- plaat moet de komende tijd flink gaan sparen van zijn zakgeld. Hij ontving gisteren een gemeentelijke belasting aanslag van 485,73 euro. De aanslag is voor Pieter de Neef senior bedoeld, die tot eind vorig jaar samen met zijn zoon in de Hoveniersstraat in Colijnsplaat woonde. Begin januari verhuisde Pieter naar de Rozenstraat in het zelfde dorp om bij zijn moeder, Matty Wabeke, te gaan wonen. „Ik heb hem zelf overgeschreven en ik vind het be hoorlijk lomp dat de gemeente Noord-Beveland mijn zoon een aanslag stuurt", zegt ze. „Zeker omdat de taxi pas van Pieter die hij nodig heeft om in Goes naar school te kunnen, wel naar het goede adres is gestuurd. Ze heb ben gewoon niet goed naar de geboortedata gekeken." Dat klopt, meldde een woordvoerster van de gemeente Noord-Beveland gistermiddag. De gemeente zal de zaak zo spoedig mogelijk rechtzetten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 23-jarige Goesenaar bij verstek voor winkeldiefstallen tot honderd uur werkstraf. De verdach te had 26 maart dit jaar het personeel van een supermarkt in Goes bedreigd toen hij werd betrapt bij het stelen van rookwaren. Vijf dagen later ging hij opnieuw in de fout toen hij in Goes uit twee kledingzaken een t-shirt, rok en sjaal weg nam. Aan een van de gedupeerde winkeliers moet hij 35 euro schade vergoeden. GOES - Twee leerlingen van het Goese Lyceum hebben een prijs gewonnen in een tekenwedstrijd van het Euro pees Platform. De opdracht luidde: maak een tekening van een Europese wedstrijd van jouw favoriete sport of van een Eui'opees evenement. Rowan Klaassen uit vwo 5 koos als onder werp vóór zijn tekening een Europese hardcore party. Mi- lou Snaterse, eveneens uit vwo 5, maakte een tekening over een Europees zwemevenement. Beide behaalden een tweede plaats en mogen in augustus een week naar Alten- markt in Oostenrijk, op kosten van het Europees Plat form. GOES - Een auto die - niet afgesloten - stond geparkeerd in de Albert Plesmanweg in Goes, is gisterochtend tussen tien uur en tien voor half twaalf gestolen. Het gaat om een donkerblauwe Opel Vectra met het kente ken 46-DL-PS. Alle kamers in het Thoolse gemeentehuis zijn in gebruik bij ambtenaren, bespreek- of vergaderruimtes zijn er niet meer; volgens gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop is nieuwbouw hard nodig. foto Con Clasquin koop. „Halverwege de jaren zeventig had den we een hele lap grond rond het ge meentehuis in handen. En wat hebben we gedaan? Verkocht aan de woning bouwvereniging. Die heeft vervolgens huurwoningen gebouwd, dat kunnen we niet meer terugdraaien. Regeren is voor uitzien maar daar is toen niet aan ge dacht. Eeuwig zonde, want nu kunnen we geen kant meer op. Ook niet in de hoogte want dit deel van Smerdiek is be schermd stadsgezicht." Nieuwkoop heeft begrip voor de kritiek van de Tholenaren op de nieuwbouw die 13,8 miljoen euro kost. „Het is veel geld maar we zijn op langere termijn meer geld kwijt als we hier blijven. Want je kunt niet vooruit met de huidige ruimte. Kijk, we hoeven niet per se naar Tholen. Waar het om gaat is dat we straks voor uit kunnen en niet om de vijf jaar een uit breidingsplan moeten maken. Dat heb ben we inmiddels drie keer gedaan en eens houdt de ruimte op. Die boodschap dringt kennelijk maar niet door tot de meeste mensen." Waarom dan niet werken met minder ambtenaren, is de logische tegenvraag. Rapporten worden opgesteld die niet kunnen worden uitgevoerd wegens ge brek aan geld. „Vergeet niet dat meer dan tachtig pro cent van de ambtenaren zich bezighoudt met regulier werk, dus geen nieuw be leid. Dat moet gewoon gebeuren. En we kunnen wel met minder beleidsambtena ren, maar dan moet het werk door der den worden gedaan: uitbesteden dus. Dat kost een stuk meer. Want op een ge geven moment moet je toch vooruit met je plannen." Nieuwkoop denkt niet dat het bedrag van ruim dertien miljoen wordt over schreden. „Nee, dat mag nooit gebeuren. Weet je, er is momenteel veel werkhonger in dit land. Dat is in ons voordeel. Maar ja, de raad beslist." door Mieke van der Jaqt WEMELDINGE - De Kapelse wethouder P. Ganseman heeft hc-t afgelopen pinksterweekein- dc benut om na te gaan of er nog meer wietkwekerijen zijn wegge stopt in bedrijfs- en opslagruim ten die hij verhuurt. Vorige week werd een kwekerij met zevenhonderd planten ont manteld in een loods aan de Noordelijke Achterweg in We- meldinge. Ganseman verhuurde die ruimte aan een derde. „Ik wist niet beter of het was voor opslag van sportartikelen." De politie onderzoekt nog in hoeverre de verhuurder verant woordelijk is voor hetgeen er in een door hem verhuurde ruimte gebeurt. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie kan niet meteen zeggen of een ver huurder vrijuit gaat of niet. „Dat is afhankelijk van de ma nier waarop de contracten in el kaar steken." Ganseman maakt zich daarover geen zorgen. „Ik verhuur een aantal units voor opslag en be drijfsactiviteiten en daarnaast beheer ik een groot aantal va kantiewoningen. Je kunt niet vernachten dat ik precies op de hoogte ben van wat er allemaal in die objecten gebeurt. Nu ge bleken is dat één van mijn huur ders er een plantage op nahield, ben natuurlijk wel even gaan kij ken in de andere units. Het college van burgemeester en wethouders, waarvan Ganse man deel uitmaakt, heeft naar aanleiding van het incident geen actie ondernomen. Het col lege verklaart 'geen onderzoek te willen doen omdat daarvoor geen aanleiding bestaat'. De politie is nog bezig met het onderzoek. Ganseman is niet te spreken over de gang van zaken. „Ik heb het contract met deze huurder meteen ontbonden. Hoe wel de politie de huurder met naam en toenaam kende, is nog geen proces-verbaal opgemaakt. Mijn naam is meteen overal ge noemd, maar de politie heeft de echte overtreder nog niet eens aan de tand gevoeld. Ik snap wel dat je als wethouder wat meer wind vangt, maar doordat de politie pas over een paar da gen tijd heeft om de zaken net jes te regelen, blijft mijn naam in de lucht hangen." Hij ver moedt dat de vernielingen die in het weekeinde aan zijn auto zijn gepleegd - '2.500 euro schade' - met de zaak te maken heeft. „Ik wil zo snel mogelijk een conclu sie van dat politie-onderzoek, waaruit zal blijken dat ik te goe der trouw heb gehandeld. Dan kan de politie ook meteen onder zoeken wie mijn auto heeft ver nield." Hij is het meer dan beu. „Ik ga alle huren van bedrijfs- loodsen opzeggen. Dan ben ik er van af en hoef ik me niet meer af te vragen of alles wel koosjer is, wat er gebeurt." De meeste mensen zal hpt niet zijn opgevallen, maar de geoefende royaltywatcher had al de indruk dat de vie ring van Koninginnedag in dat Zuid-Bevelandse dorp net een tikkeltje minder uit bundig was dan andere jaren. Het hoe en waarom bleef ech ter lange tijd duister, maar wordt in de pasverschenen editie van het dorpsblad opge helderd. Een plaatselijk café biedt daarin omstandig zijn excuses aan 'voor het niet koud kunnen serveren van ons bier' als gevolg van een technische storing, die niet kon worden verholpen. „Wij hopen van harte dat u hiervoor begrip kunt opbren gen. Voor ons was het be paald ook niet leuk. Eén ding is in elk geval zeker. Volgend jaar tappen ze er uit een ander vaatje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33