op benoeming nieuwe regering Irak Mandela gaat met pensioen Ambassade Riyad maant tot grotere waakzaamheid Terreuralarm in heel Frankrijk Advocaat Dutroux vraagt heropening onderzoek ianslagen Bagdad en Baiji eisen veertien levens Wal vissen jacht Verdachten bekennen in moordzaak Duits meisje Meer seropositieven vrijen onveilig Japans meisje doodt klasgenootje Bijna 40 doden in gevangenis Rio Tientallen doden in Somalië N-Koreanen in Duitse ambassade België overweegt referendum over grondwet EU Beklaagde zou flats VS hebben willen opblazen i -I I I 1 I I I I I II woensdag 2 juni 2004 an onze redactie buitenland IAGDAD - Aanslagen in Bag- lad en in de noordelijke stad Ba- hebben gisteren de benoe- van de nieuwe Iraakse pre- ident, Ghazi al Yawar, en de iresentatie van de interimrege- ing van premier Iyad Allavvi In Bagdad von- door een autobom minstens Irie mensen de dood en raakten :r 34 gewond, terwijl in Baiji ze- ter elf mensen een zware ont niet overleefden. jisteren kwam er een einde aan iet geruzie rond de aanstelling een nieuw Iraaks staats- dat een grotendeels cere functie zal vervullen. De door de Amerikanen gesteun ie kandidaat Adnan Pachachi het presidentschap op te nemen, ten gunste van te Al Yawar. De 45-jarige president riep de VN-Veiligheidsraad na zijn be prompt op Irak 'volle zelfbestuur' te geven. Al Ya war ziet zich gesteund door twee vice-presidenten: Ibrahim van de sjiitische partij en Roj Nuri Shawis van de Koerdische Democratische Partij. Het gaat net als bij Al Ya war om tijdelijke functies, tot dat de Irakezen in verkiezingen hun eigen leiders hebben kun nen kiezen. De nieuwe premier van Irak, Iyad Allawi, presenteerde giste ren eveneens zijn regeerploeg. In tegenstelling tot wat werd aangenomen gaat de ploeg van REYKJAVIK - LJsland beperkt dit jaar de jacht op walvissen, in weerwil van eerdere plannen. De internationale milieubescher mingsorganisatie Greenpeace spreekt over een 'bijna overwin ning'. ANP 33 ministers meteen aan de slag. De door de Amerikanen ingestel de tijdelijke regeringsraad be sloot zichzelf gisteren te ontbin den. Tien leden van de bestuurs raad stappen over naar de re geerploeg. De formele souverei- niteitsoverdracht heeft plaats op de geplande datum van 30 juni. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren de nieuwe, voorlo pige regering van Irak geprezen als een goede vertegenwoordi ging van de Iraakse bevolking. Hij noemde het een brede door snede van die bevolking. De Iraakse premier Allawi be zwoer dat hij Irak tot een demo cratisch land wil maken. „Na 35 jaar van een tiranniek regime, beginnen we nu onze mars naar zelfbestuur en democratie." Hij repte van een historische dag. „We willen niet langer onder be zetting leven", zei hij ook. Kort daarop dankte hij de Amerika nen voor de bevrijding van zijn vaderland. Gisteren ontplofte er vlakbij het kantoor van de Patriottische Unie Koerdistan een autobom. Ook bij het iets verderop gele gen hoofdkwartier van de coali tiemacht in de 'Groene Zone' hadden ontploffingen plaats. Ge tuigen spraken van minstens ze ven expldsies veroorzaakt door mortiergranaten. De aanslag in de noordelijke stad Baiji vond vlak bij een Amerikaanse mili taire basis plaats. Een automobi list blies zichzelf en zijn auto op, waardoor elf doden en 26 ge wonden vielen. ANP van onze redactie buitenland HAGEN - Een jongen van ze ventien en een man van twin tig jaar hebben gisteren be kend dat ze met talrijke mes steken een veertienjarig meis je hebben vermoord en haar dertienjarige vriendinnetje zwaar hebben verwond. Dat heeft het Duitse Openbaar Mi nisterie gezegd. Het veertienjarig meisje werd maandag op een parkeer plaats nabij Hagen (Noord- rijnland-Westfalen) gedood. Haar zwaargewonde vriendin had nog de kracht hulp te la ten inroepen. Ze moest vervol gens voor een spoedoperatie naar het ziekenhuis. Ze is bui ten levensgevaar. De daders hebben zich later gemeld op een politiebureau in Hagen, zo meldde de poli tie maandagavond. Ze had den de meisjes zaterdag leren kennen en ze waren in de nacht van zondag op maan dag naar Keulen gegaan. In Hagen ontstond er volgens de politie een woordenwisse ling waarop de twee meisjes met messen werden bewerkt. Het precieze motief is nog niet bekend, maar een van de verdachten heeft gezegd dat het veertienjarige meisje ja loers zou zijn geweest omdat een van de jongens naar een ander meisje zou hebben geke ken. Zij zou daarop een mes hebben getrokken. Daarop ontstond een worsteling met de jongens. ANP/DPA LONDEN - Eenderde van de homoseksuele mannen met hiv weet niet dat ze besmet zijn, maar een steeds groter aantal van hen vrijen onveilig. Dat blijkt uit een onder zoek dat de Britse krant The Independent gisteren heeft gepubliceerd. De wetenschappers spreken van een ernstig probleem. Het onderzoek is uitgevoerd onder 8000 bezoekers van ho mobars, -clubs en sauna's in Londen. Bij ruim 1200 van hen is een anonieme aidstest uitgevoerd. Eenderde was be smet zonder dat te weten. Veel deelnemers meldden bo vendien dat steeds meer homo's onveilig vrijen. ANP TOKIO - Een Japans meisje van 11 heeft gisteren op school een klasgenootje doodgestoken met een mesje dat wordt gebruikt om papier te snijden. De steekpartij deed zich voor in een klaslokaal, tijdens de lunchpauze. De po litie zei dat het 12-jarige meisje steekwonden in haar nek en armen had opgelopen. Het drama speelde zich af in Sasebo, bijna duizend kilo meter ten zuidwesten van Tokip. De toedracht is nog on duidelijk. AP RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse politie heeft gisteren in de gevangenis Benfica in Rio de Janeiro de lijken aange troffen van 38 gevangenen. Maandagavond kwam na drie dagen een einde aan een opstand van de gevangenen. De politie zei te verwachten meer doden te zullen aantreffen. De gevangenen eisten dat leden van rivaliserende bendes in aparte afdelingen van de gevangenis werden opgeslo ten. Maandag gaf de politie toe aan die eis, waarna de ge vangenen hun laatste gijzelaars vrijlieten en zij hun wa pens inleverden. Volgens de politie hebben de bendes van de opstand gebruik gemaakt om onderling met elkaar af te rekenen. AP MOGADISHU - Gevechten tussen rivaliserende gewapen de milities in Somalië hebben gisteren aan zeker 31 men sen het leven gekost. De slachtoffers vielen in de Zuid-So- malische stad Bulohawo, nabij de grens met Kenia. Zeker veertig mensen raakten gewond. Somalië is al meer dan tien jaar een anarchie waar de macht wordt gedeeld door talrijke onderling strijdende milities van krijgsheren en stammenleiders. ANP/AFP PEKING - Vijf Noord-Koreanen zijn naar de Duitse am bassade in Peking overgebracht, nadat ze gisteren een Duitse school in de Chinese hoofdstad waren binnenge vlucht. Dat is bevestigd door ambassadepersoneel. De vluchtelingen zouden politiek asiel in Zuid-Korea willen aanvragen. In eerste instantie waren zes mensen erin geslaagd over de hoge muur rond het schoolgebouw, dat onder de autori teit van de Duitse ambassade valt, te klimmen. Maar de ambassadeur weigerde een van hen toe te laten, omdat de man niet kon aantonen dat hij de Noord-Koreaanse natio naliteit heeft. ANP/RTR/DPA/AFP BRUSSEL - Mogelijk houdt ook België een referendum over de Europese grondwet. Premier Verhofstadt heeft gisteren ge zegd dat hij er voorstander van is dat de bevolking zich over het grondwettelijk verdrag kan uit spreken. De volksraadpleging zou binnen vijftig dagen na de officiële on dertekening van de grondwet moeten plaatsvinden. Verhof stadt wil het referendum het liefst laten samenvallen met een eventuele volksraadpleging in Nederland. Het doel van de Europese grond wet is om besluitvorming bin nen de EU eenvoudiger te ma ken. Er wordt al jaren over ge steggeld. De kans dat er in juni een akkoord uit de bus rolt groeit. In september, wanneer de juristen klaar zijn met de punten en komma's, kunnen de plechtige handtekeningen eron der. De grondwet is echter pas van kracht na ratificatie: de na tionale parlementen moeten hem goedkeuren. In steeds meer landen willen de parlementen eerst het volk raad plegen. Dat maakt een akkoord ingewikkelder. Onlangs besloot ook Groot-Brit- tannië tot een referendum, ter wijl veel Britten een an- ti-EU-houding hebben. Het Belgisch referendum zal minder problemen veroorzaken, omdat het Belgische volk be hoorlijk pro-Europees is. ANP WASHINGTON - Een van terro risme verdachte Amerikaan zou plannen hebben gemaakt flats in de VS op te blazen met be hulp van gas. De onderminister van Justitie, James Comey, heeft dit gisteren gezegd. De verdachte is Jose Padilla. Hij werd in mei 2002 na terugkeer uit Pakistan aangehouden in Chicago. Hij wordt behandeld als 'vijandelijk strijder' en is vooralsnog nergens formeel van beschuldigd. Volgens Comey is Padilla door een topman van Al Qaeda, Mo hammed Atef, benaderd om flat woningen op te blazen. ANP/AFP De Belgische advocaat Xavier Magnée aan het slot van zijn pleidooi. Achter hem zit Mare Dutroux achter glas. door Pascale Thewissen AARLEN - De advocaat van Mare Dutroux, Xavier Magnée, heeft voor spektakel gezorgd bij diens proces door aan het slot van zijn pleidooi de jury te vra gen géén uitspraak te doen. Vol gens Magnée blijven te veel vra gen onbeantwoord en moet het onderzoek, dat bijna acht jaar in beslag nam, worden hero pend. „Ik vraag u niet om Dutroux vrij te laten. Maar als u ja zegt op alle schuldvragen, smijt u de ze hele affaire in de vuilnisbak. Dan is het fini, afgelopen", zei Magnée. „Iedereen doet alsof het urgent is dat Mare Dutroux wordt veroordeeld. Dat is niet zo. Ik weet dat ik u voor een vre selijke opdracht plaats. Maar we leven in een vrij land en u mag zeggen dat het onderzoek niet af is." De andere advocaten betwijfe len dat. Volgens Luc Savelkoul, advocaat van de moedei' van de vermoorde Hasseltse tiener Eef- je Lambrecks, is de jury ver plicht om op de 250 schuldvra gen met 'ja' of 'nee' te antwoor den. In geval van twijfel moet het antwoord''nee' luiden. Zijn collega Mare Huygen, advo caat van de grootouders van Eef- je, wees op een artikel in het Wetboek van Strafrecht waarin staat dat alleen bij het begin van het proces om heropening gevraagd kan worden. Wel zou Magnée de mogelijkheid hebben om nieuwe getuigen op te roe pen. Hierdoor loopt het proces, dat nu al drie maanden duurt, nog meer vertraging op. Ook vol gens persrechter Nico Snelders vraagt Magnée iets onmogelijks. „De jury moet antwoorden. Wie weigert, wordt vervangen door een reserve-jury lid en riskeert een boete." Tijdens zijn pleidooi, dat de he le dag duurde, hamerde Magnée op de vele complottheorieën die de voorbije jaren de ronde de den. Hij is ervan overtuigd dat niet alle sporen zijn onderzocht. „Dacht u dat de witte mars (in oktober 1996 kwamen 300.000 mensen op de been om te protes teren tegen de lakse werking van politie en justitie, red.) door de straten van Brussel was ge trokken als Dutroux een geïso leerde psychopaat was?" De 68-jarige Brusselse Magnée is, anders dan de twee andere ad vocaten van Dutroux, geen onbe kende. Hij was de voorbije de cennia zowat bij elke grote rechtszaak in België betrokken: foto Eric Vidal/RTR van de bende van gangster Pa trick Haemers tot het Augusta/ Dassaut omkoopschandaal. De zaak-Dutroux is de afslui ting van zijn carrière. Het moest een hoogtepunt worden. De reac ties op zijn pleidooi waren ech ter lauw. „Het is als een sport man die een wedstrijd te veel speelt", zei Savelkoul. door Eelco van der Linden PRETORIA - Het is talloze ke ren aangekondigd, maar vol gens de man in kwestie 'is het deze keer echt serieus': Nelson Mandela, volgende maand 86, gaat met pensioen. De voormalige president van Zuid-Afrika, Nobelprijswin naar en knuffeldier van ieder een die nog droomt van een bete re wereld, zal zijn overvolle agenda drastisch opschonen om meer tijd te hebben voor zich zelf, zijn familie en vrienden. Het besluit werd gisteren door Mandela zelf bekendgemaakt voor een grote groep vrienden, politici en medewerkers van de drie charitatieve instellingen die zijn naam dragen. „Ik ga het veel rustiger aandoen. In plaats van uitnodigingen te accepte ren, wil ik naar een situatie waarin ik kan vragen of ik mag komen. Anders gezegd: 'bel mij niet, wij bellen u'." Mandela blijft er grappen over maken, maar hij heeft eindelijk erkend dat het ook voor hem te veel wordt om elke dag school tjes te openen, hunkerende vip's van alle soorten en maten te ont vangen en zich en passant ook nog met de wereldpolitiek te be moeien. Het is een streep door de reke ning van heel veel mensen, maar ook van die van Mandela zelf, want niemand leek meer te ge nieten van alle liefde en aan dacht dan hijzelf. Maar dit zij een man vergeven die 27 jaar voor anderen in de gevangenis doorbracht. Druk Mandela is uiteindelijk ge zwicht voor de druk van artsen en vooral Graca Machel, de we duwe van de eerste president van Mozambique met wie hij op zijn tachtigste verjaardag trouw de en, naar eigen zeggen, een nieuw leven begon. Het heeft hen moeite gekost, want tegen alle adviezen in, ra cete Mandela vorige maand nog de aardbol rond om voor Zuid-Afrika de organisatie van het WK-voetbal veilig te stellen. Toen dat 'grootste cadeau' bin nen was, dacht iedereen hem naar huis te halen, maar een dag later luisterde hij al weer een Europees huwelijk op met zijn aanwezigheid. Met Mandela is het een beetje als met paus Johannes Paulus II. Ze worden beiden vereerd, kunnen zich niet losmaken wat ze het liefste doen en hebben een gezondheid waarover volop wordt gespeculeerd. Mandela zei meer te willen le zen, nadenken en schrijven. Dit laatste is goed nieuws voor de buitenwacht, die reikhalzend uitkijkt naar het maar niet af- Franse militairen Nord. patrouilleren op het Parijse treinstation Gare du foto Remy de la Mauviniere/AP van onze redactie buitenland PARIJS - Voor heel Frankrijk geldt sinds gisteren fase rood van het antiterreurplan Vigipira- te. Dat heeft te maken met de herdenking van de zestigste ver jaardag van de Geallieerde inva sie op 6 juni 1944 in Normandië. Die luidde het einde van de Tweede Wereldoorlog in. Voor de plechtigheid komen ze ventien staatshoofden en rege ringsleiders naar Frankrijk, on der wie de presidenten Bush van de Verenigde Staten en Poe- tin van Rusland, koningin Bea trix, koningin Elisabeth van En geland, en de koningen Harald van Noorwegen en Albert van België. Ook bondskanselier Schroder van Duitsland woont de herdenking bij. Tot nu gold de alarmfase rood al leen op de Franse vliegvelden en spoorwegstations. Ditmaal geldt ze voor het gehele land. In Normandië wordt de waakzaam heid langzaam opgeschroefd naar de hoogste alarmfase: scharlaken. Op de stranden bij Arroman- ches, waar alle staatshoofden zondag een plechtigheid bijwo nen, wordt een enorme tribune gebouwd. Nu al wemelt het er van de agenten en gendarmes. komende tweede deel van zijn autobiografie. De opvolger van A long walk to Freedom gaat over de periode vanaf 1994, het jaar waarin Zuid-Afrika voor het eerst de mocratische verkiezingen hield en zijn eerste zwarte president inaugureerde. Fondsen Zakenmensen en andere rijken van deze wereld moeten overi gens niet denken dat ze nu rus tig kunnen slapen. Mandela zal hen om geld blijven vragen ten behoeve van zijn drie fondsen, het Nelson Mandela Kinder fonds, het Nelson Mandela Fonds (scholen, klinieken) en het Nelson Mandela Rhodes Fonds (studiebeurzen). En ter geruststelling: als de ei gen natie echt nog iets voor el kaar wil hebben dat 'Madiba magie' vereist, zal hij zeker geen 'nee' zeggen. GPD van onze redactie buitenland RIYAD - De Nederlandse am bassade in Saoedi-Arabië heeft scherpe veiligheidsadviezen op gesteld voor Nederlanders die daar wonen of werken. Zo moe ten ze geen vaste routes nemen en opletten of ze worden ge volgd, na het parkeren altijd de auto grondig inspecteren op 'ver dachte voorwerpen', en zich niet met hun auto laten insluiten tus sen andere auto's. De ambassade heeft het 'veilig heidsadvies' daags na de terreur- aanval op een wooncomplex in de Saoedische oliestad Khobar op de internetpagina gezet. Bij die actie kwamen 22 mensen om; drie Nederlanders hebben enige tijd gevangen gezeten. Volgens het advies moeten de Nederlanders zich verder onop vallend gedragen, geen politieke of religieuze discussies aan gaan, slecht verlichte wegen ver mijden en bij onraad zo nodig claxon en alarmlichten inscha kelen. Volgens de ambassade in Riyad hoeven de Nederlanders het land (nog) niet te verlaten; wel krijgen ze de raad 'dringend in overweging te nemen na te gaan of voortgezet verblijf nood zakelijk is'. Enkele Nederlan ders hebben al besloten het land te verlaten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt 'voort durend' te kijken of 'verdere stappen' noodzakelijk zijn. Voor de vijfhonderd Nederlan ders in Saoedi-Arabië is een 'contactpersonensysteem' inge steld voor als zich ernstige inci denten voordoen. Via het net werk kunnen ze snel op de hoog te worden gebracht van gevaar- Voor de ambassade is het onmo gelijk binnen een paar uur ieder een te bereiken. GPD Op zee patrouilleren marine schepen tussen Calais in het Ka naal en Roscoff op de punt van Bretagne. Het luchtruim tussen Cherbourg en Deauville gaat dicht. Op de kust zijn voor de controle hele radarbatterijen verschenen, met bewapende Mi- rage-straaljagers, helikopters en raketten in de aanslag. Negenduizend militairen komen naar Normandië, van wie het merendeel wordt ingezet voor beveiliging, afzetting en hulp verlening, Onder hen zijn hon denteams, equipes van de explo sievenopruimingsdienst en een heden voor bestrijding van nu cleaire aanslagen. ANP isso stem ilc toe in afschrijving van mijn PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan. 8"711688 555530" CU Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbi) éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik.betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). Q per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per |aar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31