PZC Middelburg vól-koren Zingen met een boodschap 27 woensdag 2 juni 2004 vluziek maken >p jazzfestival iergen op Zoom rijdens het 29ste Philips Mor ris Holland Jazzweekend, fat gisteren begon met een één malig theaterconcert in schouw- jurg De Maagd in Bergen op toom met internationaal beken- |e jazzartiesten en zangeres Jo- e Bruijs, kan men niet alleen Bisteren naar jazzbands, maar ok zelf muziek maken. Voor de evende keer wordt zaterdag de fence Supersessie gehouden. peze Supersessie biedt iedereen e mogelijkheid om actief musi- erend aan het jazzfestival mee e doen. Zo worden deelnemers an voorgaande edities gevraag pi mee te doen, terwijl tevens kidere amateur-muzikanten en- pousiast kunnen maken. Zo- foende kan er een nog grotere h swingende band worden ge- brmeerd. Deze workshop staat tader leiding van jazzdocent aul Spoelstra, die ervoor zorgt 'at iedereen mee kan spelen, mg en oud, beginnend of gevor- erd. )e Supersessie vindt zaterdag- liddag van 13.30 tot 15.30 uur .laats in de Arena van schouw- .urg De Maagd, waarna het slot- öncert om 16.00 uur wordt ge leven in de festivaltent op de Jrote Markt. let zesdaagse evenement is uit- egroeid tot een van de grotere azzfestivals. Een weekend dat es dagen duurt, is op zich al uit- onderlijk, maar men heeft de laam niet willen veranderen, oen het festival maar liefst zes agen ging beslaan. Tot en met ondag spelen meer dan vijftig rkesten op talloze binnen- en (uitenpodia. verspreid over de retorische binnenstad van Ber- |en op Zoom. Vorig jaar werd et festival door meer dan •0.000 mensen bezocht. De orga- dsatie is in handen van de Stich- ing Bergse Jazzevenementen SB JE). Jen speciaal concert is er bij- oorbeeld donderdagavond in )e Stoelemat rond de van origi- le Bergse muzikant Eugène den loed met vele gasten en zijn ei- ;en band. De VSOP-concerten n Het Markiezenhof zijn be- loeld voor een aandachtig luiste- end publiek. En de kwaliteit 'an de Philip Morris Holland 'azznight is enorm gestegen, vaarbij het publiek een keuze pan maken uit vele professione- e bands, waarin muzikanten pelen van (inter)nationale iaam en faam, zoals Carmen Go- nes Inc. en Crescent City Cow- >oys in de festvaltent op de Gro- e Markt. Maar er is nog veel neer. Frans Doeleman 'hilips Morris Holland Jazz- veekend tot en met zondag in Jergen op Zoom. fermen Gomes Inc. Het evenement Middel burg vól-koren is uitge groeid tot het grootste zang festijn van Zeeland en om streken. Met zon vijftig ko ren en groepen is er een re cord aantal deelnemers bij betrokken, zodat in totaal 1400 zangers en zangeres sen uit Nederland en België met ruim honderd optre dens op elf locaties in de Zeeuwse hoofdstad hun bes te beentje voorzetten. Van klassiek tot gospel en van pop tot strijdliederen. Middelburg vól-koren is onderdeel van de maan delijkse kunst- en cultuurroute Zo'ndag, waarop galeries en ate liers plus een aantal speciaalza ken hun deuren openen voor het publiek. Elke zondag heeft een speciaal thema. Zes jaar geleden werd daar het thema 'zingen' aan toegevoegd. Gezien het over weldigende succes werd in 2002 ook de zaterdag erbij betrok ken. Naast de koren die al eer der meededen, zijn er dit jaar weer veel nieuwe groepen. Er is een zeer gevarieerd aan bod aan genres. Dat loopt uit een van gospel, barbershop en klassiek tot popmuziek, volks muziek, shanties en dit jaar voor het eerst hedendaagse strijdliederen. Ook qua omvang zijn er grote verschillen. Zo telt de kleinste zanggroep twee le den en de grootste ruim zeven tig. Behalve uit Zeeland en Bra bant zijn de ensembles afkom stig uit Zuid- en Noord-Hol land, Utrecht, Limburg en zelfs België. Dit jaar staat er voor de derde keer, op zaterdag, een spe ciaal kinder- en jongerenkoren- festival op het programma in de Hofpleinkerk. Dit is gegoten in Het gospelkoor Revelation. de vorm van een festival, waar bij de zangprestaties worden be oordeeld door Mar van der Veer uit Zierikzee. De eveneens uit Zierikzee afkomstige percussie groep Tak 'n Djola zorgt voor een bijzonder intermezzo. Deze groep sluit bovendien het festi val af met een spetterend optre den met de ruim zestig jonge zangers en zangeressen. Ook de bezoekers, jong en oud, kunnen hieraan deelnemen. Geheel nieuw tijdens Middel burg vól-koren is een workshop onder het motto Sing it in het Minitheater aan de Verwe- rijstraat. Meisjes en jongens tus sen de 12 en 17 jaar die graag willen zingen, Idol willen wor den, in een band zingen of dat willen, zijn zondag tussen 12.00 en 17.00 uur welkom. Onder lei ding van de vocalisten Marjon van Iwaarden en Dicky Wattime- na wordt gezamenlijk een pop nummer ingestudeerd, waarbij podiumpresentatie, stem- en mi crofoontechniek en meerstem mig zingen aan de orde komen. Aan het eind van de workshop is er een presentatie in het Mi nitheater. Zang en beeldende kunst worden tijdens deze zesde editie van Middelburg vól-koren voor het eerst daadwerkelijk sa mengebracht. Zondag treden na melijk twee zanggroepen op in het atelier van Anne Breel aan de Korte Noordstraat 39. De an dere optredens zijn op de gebrui kelijke locaties als de Koorkerk, Gasthuiskerk, rk-kerk, Hof pleinkerk, Doopsgezinde Kerk, De Drvkkerv, Concertzaal, an tiekhandel De Pagter, sociëteit De Vergenoeging en de Klooster gangen van het Abdijcomplex. Alles is gratis. Beide dagen wor den rond 16.40 uur gezamenlijk afgesloten op het Abdijplein. Tenslotte aan pr-man Rien Mon- deel uit Middelburg de vraag: waar is het succesvolle Koor Lichte Muziek A58? „De diri gent kon niet", bekent hij. „Maar dat maken we weer goed tijdens het Zeeland Nazomer Festival in september." Frans Doeleman Middelburg vól-koren, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur op tal van locaties in het centrum van Middelburg. Allebei hebben ze een bood schap uit te dragen: het go spelkoor Revelation uit Axel en het strijdkoor Andersom uit Spijkenisse. Hoewel ze tijdens Middelburg vól-koren de aan dacht moeten delen met een kleine vijftig andere koren en er maar twee keer twintig minu ten ter beschikking staan, ho pen ze toch iets van hun gedre venheid over te brengen. Beide koren doen voor het eerst mee. Petra Reijntjes van Andersom zegt het zo: „Het optreden biedt ons de mogelijkheid om mensen te bereiken, die normaal gespro ken niet naar ons koor komen kijken. De Europese verkiezin gen is een onderwerp dat we graag onder de aandacht willen brengen door het zingen van lie deren over democratie (Demo cratie) en verkiezingen (De stoe len van belang). We hebben een samenwerkingsverband met het strijdkoor Ondersteboven uit Rotterdam, waarmee we in Mid delburg ook enkele liederen sa men zullen zingen." Miriam van den Broeke uit Hoek, secretaresse van Revela tion, meent: „Als je jezelf niet presenteert, weet je zeker dat het niet aankomt, dus we grij pen de mogelijkheid aan om bin nen die twee keer 20 minuten de mensen iets mee te geven over ons geloof in God. Vanuit •Spijkenisse tegen Het strijdkoor Andersom treedt op. onze geloofsovertuiging willen we het evangelie verkondigen en vertellen over God door mid del van het zingen van de go spels." Petra Reijntjes: „Andersom is vijftien jaar geleden opgericht door twee vrouwen die actief waren in de linkse politiek. Bij verschillende gelegenheden, zo als 1 mei-feesten, vrouwenda gen, milieuzaken, wereldwin kels en verkiezingscampagnes verzorgen we optredens. De In ternationale is natuurlijk het volkslied van alle linkse organi saties overal ter wereld, van China en Rusland tot in Zuid-Amerika. Maar wij zingen dat lied alleen nog op 1 mei-feesten en op speciaal ver zoek van het publiek." Miriam van den Broeke: „Vorig jaar hebben we ons 10-jarig be staan gevierd met een concert voor een bijna uitverkochte zaal van het Scheldetheater in Temeuzen. We doen ook optre dens waarbij alle liederen zijn gekozen rond een bepaald the ma, zoals de Opstanding van Je zus, de grootheid van God of de Openbaring, waaraan ook de naam van ons koor, Revelation, is ontleend. Onze dirigent Peter Rouw heeft verschillende stu dies gedaan en bespeelt ook blaasinstrumenten, waarvoor hij een opleiding in Gent achter de rug heeft. We doen natuur lijk ons best om de zang zo goed mogelijk te laten klinken, zodat de boodschap nog beter over komt." Het koor Andersom wordt, even als Ondersteboven, gedirigeerd door Dubravka Guijt. Petra Reijntjes: „Over het algemeen staat de boodschap voorop, maar de muziek moet ons wel aanspreken en het stuk moet te zingen zijn. Als het een Neder landse tekst is, moet die ver staanbaar zijn en bij Afrikaan se verzetsliederen geven we graag uitleg. Potentiële leden worden echter niet geselecteerd op zangkwaliteit. Iedereen die wil, kan bij ons komen zingen." Om haar motivatie onder woor den te brengen, citeert ze tot slot het laatste couplet van een lied: „We zijn oprecht en dra ven door/in naam van allen die ons roepen/onderdrukte, zwak ke groepen/zingen wij nog even door./Daarom zing ik in een strijdkoor!" Frans Doeleman Revelation is zaterdag en An dersom zondag te beluisteren op Middelburg vól-koren. Twee exposities zijn tot en met 18 juli te zien in Museum De Schotse Huizen in Veere. Het betreft Pastels van tui nen van Juke Hudig uit Neerijnen en Grapjes op lapjes van Phyllis Thöne-van Son uit Middelburg. Bei de exposities zijn geopend van maan dag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 18 juli zijn acrylschilde- rijen van Erlend van der Knaap uit Maassluis te zien in café Soif in Vlis- singen. De thema's zijn schoonheid, verstilling en feel good. Te zien tij dens de openingsuren van Soif. Bij Galerie Van den Berge in Goes presenteert Dave Meijer tot en met 3 juli zijn schilderijen onder de titel Nulpunt Tevens zijn er mixed me dia en schilderijen van Clary Stolte tot dezelfde datum. De galerie is geo pend van donderdag tot en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. Het Zierikzeese Stadsmuseum toont tot en met 6 juli historische kostuums en attributen van eind achttiende eeuw. De spullen zijn afkomstig van De Wonderdokter, de nieuwste pro ductie van de Stichting Historische Spelen Zierikzee. Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De pas zeventienjarige Marjolein van Pagee exposeert tot eind juni haar schilderijen in De Meiboom in Krabbendijke. De in Krabbendijke ge boren Marjolein is autodidact en heeft verschillende technieken en materialen uitgeprobeerd. Ze maakt vooral portretten en landschappen. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van het dorpshuis. In het lunchcafé De Orangerie van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is werk te zien van Ton- nie Schouwenaar uit Zierikzee. Het thema van de schilderijen is Spinnen webben. Het museum is geopend van woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Rozenkwekerij De Zeeuwse Rozen tuin in Kats heeft voor het zomersei zoen een beeldententoonstelling samengesteld. De kunstenaars presen teren hun werk in een natuurlijke omgeving, tussen meer dan 1000 soor ten rozen en 120 soorten clematissen. De expositie loopt tot begin septem ber en de deelnemende kunstenaars zijn Sjoerd Buisman, Nicolas Dings, Bart Kelholt, Albert Verkade en Ma- thilde Cuijpers. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. In het lunchcafé Stadhuis in Goes is tot en met 3 juli een expositie inge richt van schilderijen van Anna van den Berg uit Zierikzee. Ze werkt met pastelkrijt, oliepastel, acrylverf, olie verf en gemengde technieken. De ope ningstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 urn en op donderdag bovendien tot 21.30 Donderdag om 17.00 uur is de ope ning van de expositie Van Rozen en Liefde, die acrylschilderijen toont van Lonne van Liere, evenals gedich ten van haar hand en kunstkaarten, waarop de schilderijen en gedichten met elkaar gecombineerd worden. Tij dens de opening zal Lonne van Liere (sopraan) met Mar ja de Waard (alt), met wie zij het klassieke duo Enchan- tées vormt, duetten zingen over rozen en liefde, begeleid door Hans van dei- Stal (piano). De expositie in de Koorkerk in Mid delburg duurt tot 29 juni en is geo pend op werkdagen van 10.30 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag exposeert Frans Peeters kleurrijke acryls en aquarel len in studio Maisbaai aan de Mees- toof 3 in Middelburg. Het thema is Zee-en-Land. Beide dagen geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Tijdens de kunst- en cultuurroute Zo' ndag in Middelburg kunnen zondag in Gallery Maritime onder leiding van galeriehoudster Dimp Nelemans de bezoekers vanaf 15.00 uur een mas terclass volgen. Drie van de vijf ex poserende kunstenaars, Fred Hem mes, Tineke van de Weij er en Jaqueli- ne Tijssen, typeren in een korte inlei ding wat hun inspiratiebronnen en creatieve drijfveren zijn. Daarna zal in debat met het publiek het ant woord worden gezocht op de vraag: Wat is (de) Kunst? ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Gewe ven Goud;; t/m 1 augustus - Idols. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 20 juni - Toorop en de Maasbrug gen. Museum Het Schielandshuis: t/m 15 augustus - Het geluk van de huis vrouw; t/m 31 oktober - Katendrecht; t/m 19 december - Meesters van Mid delland. Natuurmuseum Rotterdam: t/m 25 juli - De Schooltuin. Kunsthal Rotterdam: t/m 29 augus tus - Het einde van Europa. Chabot Museum: t/m 13 juni - Henk Chabot. De maskers. ANTWERPEN KMSK: tot 13 juni Delacroix tot Courbet; tot 1 augustus - De uitvin ding van het landschap. Rubenshuis: tot 13 juni - Rubens de Verzamelaar; Een huis vol kunst. GENT Design Museum Gent: tot 20 juni - Tea Coffee Tavers. MIAT: tot 26 juni - Lucas d'Heere, Théatre; tot 31 december - Luchtsche pen en de Zeppelin van Sint-Amands- berg. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 29 au gustus - Het rijk van de draak. Museum Dr. Guislain: tot 14 septem ber - Art en Marge, de Collectie. BRUGGE Stadshallen: tot 15 juni - Het Trek- Duwmysterie; tot eind november - Ro din, Modigliani, Degas, Claudel: Sculpturen. Memlingmuseum: tot 20 juni - Snails- hell - Sylvia Schreiber. Groeningemuseum: tot 30 juni - Beeldhouwer Ludwig Vandevelde; tot 16 augustus - Expressionisten uit Groningen. Bruggemuseum/Gruuthuuse: tot 29 augustus. - Baardmannen Puntneu- 2 t/m 8 juni WOENSDAG Manhuistuin Regelmatig zijn er concerten in de Goese Manhuistuin. Deze keer is dat bij uitzondering qp woensdag en op een an der tijdstip. Er wordt gespeeld door het Seniorenorkest Zee land. Bij slecht weer wordt er uitgeweken naar de rk Maria Magdalenakerk. •Manhuistuin, Goes, 14.30 uur Jazzweekend In het kader van het Philip Morris Holland Jazzweekend wordt een concert gegeven met zes groepen. Op deze avond treden op Saxologie, The May Day Jazzband, Drie Koningen, Ballads, Blues Boogaloo, 2 CC and Compa ny en de Never Mind Jazz Band. •Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.30 uur DONDERDAG Lange Jan Project In het kader van het Lange Jan Project wordt een minicon- cert gegeven. Deze keer komt dat voor rekening van het blokfluit kwartet Flautando, bestaande uit Comeline van Keulen, Hester van der Male, Corina de Waard en Lydia Dingemanse. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Eugène den Hoed Tijdens het Philip Morris Holland Jazzweekend wordt een concert gegeven door Eugène den Hoed. Deze van origine Bergse muzikant is aan het conservatorium afgestudeerd als klassiek gitarist, maar heeft nooit willen kiezen voor één bepaalde muziekstijl. •De Stoelemat. Bergen op Zoom, 20.30 uur VRIJDAG Schoolconcert Tijdens het Philip Morris Holland Jazzweekend wordt een schoolconcert gegeven. Jaarlijks terugkerend jazzfeest voor de leerlingen van groep 7 van de basisscholen in de gemeente Bergen op Zoom, on der het motto Jazz is fun! Er zijn twee concerten. •De Stoelemat, Bergen op Zoom, 10.00 en 13.30 uur Schelde Jazzfestival Het Schelde Jazzfestival begint op drie locaties. Op het podium op de Markt is een bluesavond met Shit Hap pens (17.30 uur), T99 (19.00 uur) en de Julian Sas Band (21.30 uur). De openingsavond met A Brazilian Night with Ana Beck is in het Scheldetheater (20.00 uur) en in Porgy Bess presenteert Rony Verbiest met Cattleya om 22.00 uur zijn cd en is ook Cees Slinger te beluisteren (23.30 uur). •Podium Markt, Terneuzen, 17.30 uur •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur •Porgy Bess, Terneuzen, 22.00 uur Jazzweekend Het Philip Morris Holland Jazzweekend biedt vele concer ten. OhnO speelt op het Gouvernementsplein en is een jong, nu al geroutineerd, maar altijd enthousiast streetparade-or- kest. Op het Beursplein komen achtereenvolgens voor het voetlicht Chelsea The Wijdeven Groove System, Tony's Wife, Mojo Swing en The Dazzling Rat Pack. In Het Markie zenhof speelt het Trio Erik Bakker voor aandachtige luiste raars In de festivaltent op de Grote Markt speelt de li ve-lounge bigband Groove Troopers, een initaitief van com ponist-pianist Martin Fondse, uitsluitend eigen repertoire. Blue-Label (23.15 uur) is een kwartet bewijst dat vier solis ten een hechte band kunnen vormen. •Podium Gouvernementsplein, Bergen op Zoom, 19.00 uur •Festvaltent Beursplein, Bergen op Zoom. 20.30 uur •Hofzaal Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur •Festivaltent Grote Markt, Bergen op Zoom, 21.00 uur Plan B De Zeeuwse Strijkersgroep Plan B geeft een concert. Het ensemble speelt werken van Telemann (uit de Don Qui- chotte Suite), Brahms (onder meer Hongaarse dans nr. 5), Andriessen, Respighi en Dvorak (onder meer Slavische Dans nr. 8). •Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 19.30 uur Dance Macabre De dj's Azael en Wiscel draaien op Dance Macabre. Het betreft een gothic/darkwave/electro/industrial dance- party. •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Moss De Amsterdamse band Moss treedt op. Moss heette aanvankelijk Nimbus en heeft als frontman Ma rien Dorleijn. De band treedt afwisselend op met de Zeeuw se formatie Finglas van fluitist Jules Bitter, die voor Ierse en Keltische muziek zorgt. •Stadstuin de 4 Windekes, Middelburg, 13.00 uur Jeugdfestival Het negende Nationaal Jeugdfestival wordt gehouden. Hier laten de beste jeugdafdelingen van Nederlandse drum fanfares en showbands zien wat ze in hun mars hebben. Er nemen in totaal dertien jeugdkorpsen aan deel. •Sportpark Irislaan, Vlisisngen, 13.00 uur Jazzpodia Tijdens het Schelde Jazzfestival worden er overdag concer ten gegeven op drie jazzpodia. Zo spelen op het podium op de Markt Toonbeeld (13.00 uur), Basily (15.00 uur), Joep Peeters Band met Freddy Lonzo (17.00 uur), Hans Duif er Kwartet (19.00 uur) en Corrie De Grote Brokken (21.30 uur). Het podium Graanbeurs verwel komt Rudy Balliu Society Serenaders (14.00 uur) en The Su perior Dance Band (16.30 uur) en op het podium bij de Grote Kerk zijn te beluisteren de Westerschelde Big Band (14.00 uur) en The New Orpheans (16.00 uur). Tenslotte zijn er in de winelstraten streetparades met onder meer The N.O. Longfield Jazz Crackers, The Flying Dixies en Loopband 3. •Podium Markt, Terneuzen, 13.00 uur •Podium Graanbeurs, Temeuzen, 14.00 uur •Podium Grote Kerk, Terneuzen, 14.00 uur Streetparade Het Philip Morris Holland Jazzweekend wordt voortgezet met de Streetparade. Hieraan nemen zeven bands deel, die om 17.00 uur in de fes tivaltent op de Grote Markt bijeen komen voor een spette rend slotconcert. Dé band Naguine speelt Hot Club de Fran- ce-muziek op het Gouvemementsplein, met name uit de pe riode dat Stéphan Grappelli bij Django Reinhardt speelde. De Last Dollard Big Band brengt herkenbaar repertoire op het Beursplein. De band staat onder leiding van de jonge di rigent, saxofonist en arrangeur Steven Dietvorst.Het slotcon cert van de Tènce Supersessie wordt gegeven in de festival tent op de Grote Markt. Onder leiding van Paul Spoelstra is de hele middag gerepeteerd in De Maagd, waar iedere geïnte resseerde gewoon binnen kan lopen. •Binnenstad, Bergen op Zoom, 13.30 uur •Gouvernementsplein, Bergen op Zoom, 14.00 uur •Beursplein, Bergen op Zoom, 16.30 uur •Festivaltent Grote Markt, Bergen op Zoom, 16.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27