m PZC Verbazing over Nederlands elftal PZC Clarence Seedorf gooit eigen glazen in Verlies Oranje geeft Duitsers hoop Bert van Marwijk: de rillingen lopen me al over de rug 19 Van Raaij en Bouwer bondsridders Bogelund fit genoeg voor EK Mourinho kan naar Chelsea Benitez vertrekt bij Valencia Lindenbergh langer bij AZ 0800 - 0231 231 (GRATIS) idvocaat vestigt record spelers wisselen in bizar oefenduel met De Faeröer: 3-0 Ronaldo is kritiek over gewicht beu ïeracles mag in Eredivisie op kunstgras spelen Van der Sar en Overmars in topdrie woensdag 2 juni 2004 doorWierd Puk BERLIJN - De Duitse voetbal lers rekenen zich weer tot de fa vorieten voor het komende EK in Portugal. Ze waren aanvan kelijk beducht voor de ope- ningswedstrijd tegen het Neder- t lands elftal, maar na het zien van Nederland-België (0-1) is het zelfbewustzijn terug. i „Nederland moet geen pro- bleem voor ons zijn", zei assis tent-coach Michael Skibbe. „Onze kansen zijn heel goed." Volgens Skibbe, die aanwezig was bij de wedstrijd in Eindho ven, was het Belgische elftal 'rijper en beter georganiseerd' en hadden de Belgen met veel hogere cijfers moeten winnen. Ook de Duitse media haalden opgelucht adem. „Mensch, ze zijn dus toch te verslaan!kop te Bild Zeitung. De Nederland se 'Superstars' toonden hun 'an dere gezicht', aldus de krant en speelden een zeer zwakke wed strijd. „Alles langzaam door het midden, geen vleugelspel." Als Duitsland goed georgani seerd te werk gaat, hoeft een Duitse zege op 15 juni niemand te verbazen. Magr Bild waar schuwt ook: Davids en Van der Vaart waren er niet bij en Van Nistelrooij deed nauwelijks mee. Het Duitse elftal, op 15 juni de eerste EK-tegenstander van Oranje, vermorzelde afgelo pen week het nietige Malta met 7-0. Het resultaat was goed, het voetbal was goed en vooral Michael Ballack, de spelverde ler, was goed met vier goals. De recente blamerende nederlaag in en tegen Roemenië (5-1) lijkt alweer te zijn vergeten. „Als we een goede dag hebben, is zelfs tegen Frankrijk alles mo gelijk", oordeelde de jonge linksback Philipp Lahm. Team chef Rudi Voller overweegt nog twee jongeren op te roepen: de pas achttienjarige, onbekom merde Lukas Podolski, die goals maakt bij FC Köln, en de negentienjarige Bastian Schweinsteiger van Bayem Mü- nchen, die dit seizoen eveneens indruk maakte. GPD ZEIST - Harry van Raaij en Gerard Bouwer zijn gisteren benoemd tot bondsridder van de KNVB. Volgens direc teur betaald voetbal Henk Kesler „vanwege hun grote ver diensten voor het voetbal in Nederland". Van Raaij was in zijn carrière in de voetbalwereld voorzit ter en penningmeester van PSV en maakte daarnaast on derdeel uit van het sectiebestuur betaald voetbal. Bouwer was in diverse hoedanigheden betrokken in het voetbal. Hij speelde betaald voetbal voor Sparta en DFC. Daarnaast had hij bestuursfuncties bij FC Dordrecht en DS'79. Ook maakte hij onderdeel uit van de licentiecom missie van de KNVB en was hij bestuurslid van het sectie- bestuur betaald voetbal. Hij is nu nog steeds actief als lid van de raad van toezicht van de KNVB. ANP KOPENHAGEN - Kasper Bogelund is fit genoeg voor een plaats in de Deense selectie voor het Europees voetbal kampioenschap. De speler van PSV moest een test afleg gen en heeft in het oefenduel met Estland bondscoach Morten Olsen overtuigd. Dat geldt ook voor Peter Loven- krands van Glasgow Rangers. Olsen voegde Thomas Ka- hlenberg toe aan zijn selectie. De middenvelder van Brondby vervangt de geblesseerde Morten Wieghorst. De 21-jarige Kahlenberg speelde in april zijn eerste inter land in het vriendschappelijke duel met Oekraïne. ANP/RTR LONDEN - Trainer José Mourinho is vrij om een lucra tief contract bij Chelsea te tekenen. FC Porto, de club van de 41-jarige Portugees, heeft zijn contract gisteren ont bonden. De verbintenis liep nog twee jaar door, maar vori ge week na het behalen van de titel in de Champions Lea gue liet Mourinho al weten dat hij afscheid wilde nemen van FC Porto. De succescoach meldde zich gisteren in Londen voor onderhandelingen met Chelsea. De Londen- se club zoekt een opvolger voor de ontslagen Italiaan Ra- nieri. Mourinho zou een vierjarig contract voor een half miljoen euro per maand kunnen tekenen. ANP/RTR MADRID - Voetbalcoach Rafa Benitez heeft gisteren zijn contract met Valencia ingeleverd. De verwachting is dat de trainer binnenkort wordt gepresenteerd bij het Engel se Liverpool. Valencia bood Benitez een contractverlen ging voor vier jaar, maar de coach wees het voorstel af. Zijn huidige verbintenis liep nog een seizoen door. „Dit is één van de moeilijkste beslissingen die ik mijn carrière heb moeten nemen", sprak de tot tranen geroerde Beni tez. De 44-jarige trainer leidde Valencia dit seizoen naar de Spaanse titel en de zege in de Uefa Cup. ANP/RTR ALKMAAR - Middenvelder Olaf Lindenbergh (30) heeft een nieuw contract bij AZ getekend. De oude verbintenis die tot medio 2005 liep, is opengebroken en verlengd tot 1 juni 2007. De voetballer speelt sinds 2000 in Alkmaar. De voormalige Ajacied kwam daarvoor zes jaar uit voor De Graafschap. ANP door Jan Seuren DORTMUND - Bert van Mar wijk heeft de eerste complimen ten van de Duitse pers al bin nen. Gisteren, bij zijn presenta tie als nieuwe trainer van Borus- sia Dortmund, kreeg de van Feyenoord overgekomen Van Marwijk schouderklopjes omdat hij de taal al zo goed beheerst. De nieuwe oefenmeester van Bo- russia Dortmund, 52 jaar oud, is een groot fan van de Bundesli- ga. Jaren geleden al, toen Ernst Huberti nog voor het commen taar zorgde, zat Bert van Mar wijk al aan de buis gekluisterd als de Sportschau beelden van het Duitse voetbal liet zien. Vooral Borussia droeg hij in de jaren zestig een warm hart toe. „Het is een traditierijke club. Ik heb in Nederland altijd gezegd dat ik op Borussia Dortmund heb gewacht. Veel Fevenoord- fans hebben me ook al hartelijk gefeliciteerd. Om de dertig se conden rinkelde mijn mobieltje. Dat doet me deugd." Afgelopen vrijdag zat Van Mar wijk voor het eerst met de voor zitter en de manager van Dort mund om de tafel. Een dag later was de deal op enkele details na rond. Gisteren werd de handte kening gezet onder een verbinte nis van twee jaar. Zijn gevoel loodste hem naar Dortmund. De president had een zelfde gevoel naar Van Marwijk toe. „Als dat niet klikt kunnen we beter naar huis gaan." Borussia Dortmund presteerde onder trainer Matthias Sammer in de voorbije competitie ver be neden de verwachtingen. De se lectie is intact gebleven. Dat de groep uit een boel verschillende nationaliteiten bestaat, interes seert Van Marwijk niet. Dat 'eu vel' had hij ook al bij Feye noord, waar hij niettemin de langst zittende trainer werd. De aanhang heeft hoge verwachtin gen. „Dat hoort bij het vak. Daar moet je als trainer niet voor weglopen." Gisteren begon voor Bert van Marwijk de vakantie, maar hij zal heel vaak in Dortmund ver toeven. Op 25 juni speelt Borus sia de eerste wedstrijd in de In- tertoto-competitie. De nieuwe trainer kan dan nog niet alle ve detten begroeten. Veel spelers hebben dan nog EK-verplichtin- gen. Van Marwijk zal bij dat toernooi voor de NOS analyses maken. Wel komt hij één week eerder dan gepland terug om zich optimaal voor te bereiden op zijn eerste seizoen in de Bun- desliga. En dan mag hij werken in het gerenoveerde stadion van Borussia Dortmund. „Indruk wekkend hè. De rillingen lopen me al over de rug." Cooky Voorn De in het Limburgse Meerssen woonachtige Van Marwijk was overigens niet de enige Neder lander die gisteren bij de Duitse topclub werd voorgesteld aan de pers. Van Marwijk had be dongen dat hij iemand mee mocht nemen naar zijn nieuwe werkgever. Dat werd Cooky Voorn (55), mister Fortuna Sit- tard, die 26 jaar aan de club was verbonden. Daarmee maakte Bert van Marwijk zijn belofte waar. Toen hij vier jaar geleden van Fortuna naar Feyenoord overstapte, beloofde Van Mar wijk al dat als hij ooit de kans zou krijgen hij Cooky Voorn mee zou nemen naar een top club. „Hij is een loyale vent en bovenal een vakman." GPD Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen j RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse aanvaller Ro- naldo is het zat dat hij voor- durend dikzak genoemd wordt. De Brazilaanse me lt dia schrijven voortdurend J; dat Ronaldo is aangeko- men, maar de Braziliaanse coach Carlos Alberto Par- Ji reira ontkende gisteren dat IV de spits op een speciaal ar dieet is gezet. )0^ „Het is altijd hetzelfde lied- je", vindt Ronaldo. „Als ik niet scoor, is het omdat ik te dik ben, en als ik wel scoor komt dat omdat ik ben afgevallen. Mijn ideale a gewicht is 88 kilo. Ik weet 4 niet hoeveel ik nu weeg, 5 maar eigenlijk kan het me nï niet zoveel schelen." Vandaag speelt Brazilië een WK-kwalificatiewed- strijd tegen Argentinië, d Zondag staat de regerend wereldkampioen tegenover Chili. ANP/RTR - Heracles heeft van de 1NVB toestemming gekregen m bij promotie naar de eredivi sie op kunstgras te mogen blij- e'en spelen. Dat maakte de bond bisteren bekend op de algemene n.ergadering betaald voetbal, ee ^oorlopig heeft de Almelose het exclusieve recht. Moch- ïn andere clubs op het hoogste overwegen om ook op unstgras te spelen, is daar op- ieuw toestemming van de 3TVB voor nodig. Het jawoord an de bond geldt voor één sei- oen. oorzitter Smit van Heracles ~~eeft toegezegd dat de overige Tlubs in de eredivisie op kosten de mogelijke promovendus logen trainen op het kunstgras, staat in poule B van de a®competitie gedeeld eerste, sa- •eien met De Graafschap. Beide __erenigingen spelen nog een _,uel, respectievelijk tegen Vo- e.ïndam en Excelsior. De club i.te eerste eindigt in de poule promoveert. ANP bor Jaap van Essen AUSANNE - De voorberei- ing van Oranje op het EK be- onwaarschijnlijke vormen an te nemen. De bondscoaches eggen precies te weten wat ze oen. Dat zal best, maar het jkt er wel steeds sterker op dat [federland in Portugal aan het iernooi begint met een elftal at nog nooit samen heeft ge peeld in een serieuze oefenwed- werd in Zwitserland e voorlaatste oefeninterland ge peeld. Het was op voorhand al een affaire met al te veel ge richt, want tegenstander De geldt als de ultieme ioetbaldwerg. Er was niets be- )rs te krijgen, verweerde Dick udvocaat zich vooraf. «Jaar de bondscoach maakte er Vervolgens zelf een lach-of-ik- van door het natio- ale record spelers wisselen te De wedstrijd in het stadion van Lausan ne was welgeteld 62 minuten toen de 22e Nederlandse teelnemer aan het potje zich neldde: Arjen Robben. In de .Hist was op Reiziger na name- ojjk het hele team al vervangen, waarmeé verbeterde Dick Advo caat de prestatie van zijn voor langer Louis van Gaal ruim- ichoots. Die liet in augustus 'jool in een oefenduel met Enge- and negentien spelers opdra gen. Oranje speelde destijds uit won ook, maar verloor .e eerstvolgende wedstrijd te ren de Ieren net zo vrolijk en kon het WK vergeten. Maar dat terzijde. Er was iets voor te zeggen om gisteren iedereen nog wat speel tijd te gunnen. Tenslotte zit Oranje in een fase van opbouw naar het EK en was er 's och tends nog flink getraind, voor het eerst met een voltallige selec tie. Maar zo langzamerhand be gint de tijd te dringen. Andere grote voetballanden heb ben in de regel een heel wat dui delijker voorbereiding. Meestal staat het systeem in grote lijnen al tijden vast, de laatste weken voor een toernooi worden ge bruikt om af en toe eens een an dere speler te testen en vooral om vastigheid in het elftal te krijgen. Bij Nederland is het een traditie geworden tot op het laatste mo ment te zoeken naar een manier van voetballen en dan nog eens naar de juiste mensen om dat systeem uit te voeren. Uiteinde lijk is er meestal geen tijd meer om echt vastigheid in het elftal te krijgen. Zo ging het in 1998 (WK met Hiddink) en 2000 (EK met Rijkaard) ook. In beide toer nooien startte Oranje stroef en kwam het team pas gaande het toernooi op gang. In 1996 was het in de aanloop ook een grote zoektocht, waarbij Hiddink en zijn spelers uiteindelijk het spoor bijster raakten. Sterkste formatie Oranje begon gisteren met het team dat in grote lijnen de sterk ste formatie van het moment lijkt. Toch waren er een paar op vallende zaken: Seedorf en Zen den ontbraken, ten faveure van Bouma en Van Bronckhorst. Daardoor kon Cocu op het mid denveld spelen en was Sneij dei- weer rechtshalf. Aan Sneijder en de eindelijk weer fitte Van der Vaart lag het niet, maar de eerste helft stemde niet echt vro lijk. Het tempo was te laag, voor in wisten Kluivert en van Nistel rooij elkaar weer nauwelijks te vinden. Laatstgenoemde leek dat zelfs niet eens te proberen. Het stond bij rust slechts 1-0 door een goed doelpunt van Van der Vaart. Na de pauze verscheen Oranje met twee spitsen, Makaay en Van Hooijdonk, twee vleugelspe lers en Seedorf daar weer kort achter. Later kwam Robben er nog eens bij. Superaanvallend, maar natuurlijk in de verste ver te geen reële formatie. Tegen De Faeröer kon het allemaal en was het zelfs leuk om naar te kijken. Seedorf was veruit de beste man, hij speelde alsof hij de bondscoach even iets duidelijk moest maken. Makaay en Over- mars scoorden, maar het zei alle maal niets. Arjen Robben Wat wel van belang zou kunnen zijn' was het meespelen van Ar jen Robben. Hij kwam voor het eerst sinds zijn ongelukkige ren tree van een kwartiertje bij PSV "weer in actie en lijkt op weg weer de oude te worden. Dat geeft Dick Advocaat nieuwe mo gelijkheden. Zaterdag rest Oranje de laatste oefenwedstrijd voor het EK be gint. Tegenstander is Ierland en het lijkt er alleszins op dat ook het duel in de Arena niet serieus te nemen valt. De Ieren zijn al weken uit competitie en nemen de bijeenkomsten van het natio nale team even niet zo serieus. Afgelopen weekeinde werd met 3-0 verloren van Nigeria. GPD Nederland - I)c Faeroër 3-0 (1-0). 30. Van der Vaart 1-0, 52. Makaay 2-0, 59. Overmars 3-0. Scheidsrech ter: Leuba (Zwi). Gele kaart: Amb- jorn Danielsen (De Faeroër). Aan tal toeschouwers: 3.200. Nederland: Van der Sar (46. Water reus); Reiziger (53. Robben), Stam (46. Heitinga), Bouma (46. De Boer) en Van Bronckhorst (46. Zen den); Sneijder (46. Van der Mey- de), Cocu (46. Bosvelt), Van der Vaart (46. Seedorf) en Davids (46. Overmars); Van Nistelrooij (46. Makaay) en Kluivert (46. Van Hooijdonk). Ruud van Nistelrooij probeert door de verdediging van De Faeroër heen te breken. foto Hans van Weel door Jaap van Essen LAUSANNE - Bondscoach Dick Advocaat wil het geen con flict noemen. Maar Clarence See dorf dreigt wel weer een pro bleem te worden. De middenvel der heeft de bondscoach laten weten dat hij zich wil richten op de positie achter de spitsen, de plaats die Advocaat voor Rafael van der Vaart in gedachten heeft. „Clarence-heeft zich uitgespro ken. Dat neemt niet weg dat ik de vrijheid heb om hem ergens anders te laten spelen. Wat mij betreft is Van de Vaart de num mer één op die plaats. Dat weet Clarence. Hij kiest er toch voor om de strijd aan te gaan. Als hij daardoor buiten het elftal valt is het zijn probleem, niet het mij ne. Ik zit er niet mee." Moldavië Het is een rare zaak. Eerder al, na de interland uit bij Moldavië, nu ruim een jaar geleden, liet Seedorf de bondscoach weten dat hij baalde van de plaats als rechtshalf die hij meestal kreeg toebedeeld. Daar was Advocaat niet bepaald blij mee, zo liet hij merken. Drie interlands later, na de wan vertoning bij België, verdween Seedorf zelfs voor geruime tijd uit de selectie. Pas voor de beslissingsduels met Schotland en na een herstelge- sprek, riep Dick Advocaat, on der de indruk van zijn goede spel bij AC Milan, Clarence See dorf weer op. En nu zet Seedorf, de voorbije tigjes, maar de coach is niet het type dat makkelijk over dergelij ke zaken heenstapt. Op de een of andere manier is het groepsge voel doorbroken. Geen twijfels Over de wedstrijd van gisteren deed Dick Advocaat ook al luch tigjes. „We zijn bezig met de voorberei ding op een groot toernooi. We weten wat willen en we trainen pittig. Dat hebben we vanoch tend ook gedaan, dus was het lo gisch dat we iedereen een helft lieten spelen. Het belangrijkste is dat wij als technische staf we ten wat we willen. Ik weet hoe ik tegen Duitsland wil spelen. Ik heb geen twijfels." GPD LAUSANNE - Edwin van der Sar en Mare Overmars zijn op de eeuwige ranglijst van Neder landse voetbalinternationals op gelijke hoogte gekomen met Ruud Krol. Beiden speelden gis teravond in Lausanne tegen De Faeroër hun 83e interland. Van der Sar, Overmars en Krol bekleden de derde plaats in de ranglijst van Nederlandse recor dinternationals. Frank de Boer heeft van alle Nederlandse voet ballers nog steeds de meeste in terlands (110) achter zijn naam staan. Nummer twee is Aron Winter met 84 interlands. ANP week een van de betere Oranje spelers, de boel zelf weer op scherp. De beginopstelling van gisteren maakte in ieder geval duidelijk dat Advocaat niet van plan is te buigen. Geen Seedorf in de basis, Sneijder speelde rechtshalf. De vraag is wat Seedorf bezielt om zich zo op te stellen. Eén ding is zeker, de 28-jarige staat niet bekend als iemand die de makkelijkste wegen kiest. Maar Seedorf maakt het zichzelf nu wel heel moeilijk. Hij gooit zijn eigen glazen in. Een net zo grote vraag is of Advocaat zin heeft in dit gedoe. Hij deed gisteren luch- DE RUIT VAN ORANJE De ruit is de voetbalterm die wordt gebruikt om aan te geven hoe de vier middenvelders staan opgesteld: eentje achter de spits(en), eentje voor de verdediging, twee aan de zijkanten - in de vorm van een ruit dus. Deze variant van het 4-4-2 systeem is door Dick Advocaat omhelsd, omdat hij op deze manier met twee spitsen kan spelen; de bondscoach vindt het zonde te beschikken over 'vier wereldspitsen' en er maar eentje op te stellen. De pijlen zijn de gewenste looplijnen van de diverse spelers, De buitenste middenvelders (hier Davids en Seedorf) worden, met de beide spitsen en de backs, geacht de flanken te bezetten; niet permanent, maar met regelmaat. Alle aanvallende spelers hebben ook pijltjes naar beneden, omdat ze ook moeten mee verdedigen. Van der Vaart is de centrale man; hij moet vooral de aanval ondersteunen, aanspeelbaar zijn, maar ook zijn verdedigende werk doen Twee belangrijke nadelen kleven er aan de ruit: er ff}s£,, ontstaan niet makkelijk driehoekjes op het veld en het aanvalsspel over de flanken geeft toch vaal< een Pr°hleem- In de opstelling met Van J,.'; Nistelrooij en Kluivert naast elkaar is bovendien ^het probleem dat beide midvoors vooralsnog hebben aangetoond niet soepel met elkaar te spelen. Interessant is de wisselwerking tussen centrale verdediger Cocu en Sneijder. Vraag is of Cocu voor 'het mannetje extra' kan zorgen op het middenveld. Sneijder moet in deze rol vooral achter de bal blijven en het spel verdelen. Henri van der Steen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19