Voetballers pauzeren niet SLIPS, s/oq PZC DE i GRATIS Anywave is ondanks alles nog springlevend 3 SLOGGI q\ Gebrek aan contact en een in nevelen gehuld verleden 17 lezers schrijven kunst Jen Hoed speelt n jazzweekend Annika wordt kapper in de zon Christien hoopt op feestberoep Traditie Tbs Hertenkamp Scheuring Lekatempessy verlaat het lokaal in scholengemeenschap Nehalennia na zijn examen economie foto Ruben Oreel (t woensdag 2 juni 2004 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Hpor Emile Calon f Tijftien jaar geleden hing er nog een ijzeren gordijn door Europa. Het conti- ent was verdeeld in een weste- en een oostelijk deel. De be- van Oost-Duitsland wam in opstand, slechtte de ijuur en zorgde voor een ket- ngreactie in de buurlanden. Irtet ene na het andere commu- istische regiem viel en sinds tort zijn Oost en West verenigd fi de Europese Unie. De rechten van de nieu we lidstaten zijn aanzienlijk be merkt. Lech Walesa, oud-vak- ondsleider van de vrije Poolse akbond Solidariteit, en oud van Polen sprak open- ajk zijn afkeer uit over de ma- ier waarop de oude lidstaten l,un grenzen hebben gesloten oor arbeiders uit de nieuwe lid- voor Marcel Modde IERIKZEE - Hoe het is om iet het mes op de keel het pro- ramma voor Anywave op te zet- sn? „Het houdt je scherp", grin- ikt Jilles Appeldoorn. <»an betrekt zijn gezicht. Want leeft momenteel voor 'rogum. Samen met program- leur Johan Keijzer heeft hij de fgelopen maanden vele uren ge- ïoken in de totstandkoming 'an de 24e Anywave, het jaar- jkse hoogtepunt van Zierik- ^es poppodium. De planning ■ond plaats temidden van poli- teke verwikkelingen over de van het door schulden eplaagde Brogum. Wat een meerderheid van de gemeente- lad betreft, wordt Brogum eïntegreerd in een nieuw thea- ?r Mondragon. Maar of dat er oit komt en zo ja wanneer, is ooralsnog volstrekt onduide- jk. Geen prettig klimaat om in an de slag te gaan. Het heeft in ieder geval tot ge- olg gehad, dat we de grotere na- iERGEN OP ZOOM - De Berg- i gitarist Eugene den Hoed peelt donderdag 3 juni met zijn and The Blue Move tijdens het 9e Philip Morris Holland-Jazz- 'eekend in Bergen op Zoom. Ie eerste set begint om 20.30 Mr in De Stoelemat. Daar '°rdt Eugene begeleid door zijn roer Kees den Hoed (bas, in on er meer de begeleidingsband an Rob de Nijs), Han Wouters en Ronald Bakker (Ham- iond-orgel). Daarna volgt een set met The Blue Move: uil van Gent (zang/gitaar), ars-Erik van Elzakker (drums) a Tom van der Schoot (bas). Er [orden bovendien vier stukken espeeld met blueszangeres An e Bruijn en haar Ham- iond-partner Pieter van de Boa- ugene den Hoed speelde in de 70 en 80 vaak met Zeeuw- topmuzikanten, onder wie gi- Kees Schipper, jazzweekend in Bergen op oom begint vandaag en duurt |t en met zondag. staten. Volgens hem doet die on derdrukking denken aan het oude communistische systeem. Walesa vindt het vreemd dat de oude lidstaten geen gebruik wil len maken van de goed opgelei de en goedkope arbeidskrach ten uit de nieuwe. „Bedrijven gaan sowieso naar het oosten op zoek naar arbeidskrachten", waarschuwde hij. Daar weten heel wat Temeuzense (ex-)werk- nemers van Philips alles van. De eindexamenleerlingen van men voor Anywave pas heel laat definitief konden vastleggen", zegt Keijzer. „Da's knap verve lend. Want als Brogum niet doorgaat, betekent dat vrijwel automatisch dat Anywave niet doorgaat." Het festival is im mers afhankelijk van de zaal, waarin - naast de tent - een tweede podium wordt ingericht. Ook de overige faciliteiten van het centrum worden volledig be nut. Wijk je met de tent uit naar een weiland, dan moet dat alle maal extra worden bijgebouwd, wat de kostprijs opjaagt. Overbevolkt Anderzijds zouden Appeldoorn en Keijzer maar wat graag de be schikking hebben over een rui mere locatie. De gratis zaterdag avond is traditioneel overbe volkt. Appeldoorn speelt met de gedachte om de tent - naar voor beeld van Klomppop - in de toe komst op te zetten op de sport velden aan de Lange Blokweg. „Parkeerruimte, kantines, kleed kamers voor de muzikanten, al les is daar aanwezig. Dat zou perfect zijn." Ondanks alle perikelen is Anywave springlevend, verzeke ren beide ras vrijwilligers. Het festival bestaat volgend jaar een kwart eeuw en die glans straalt ook al een beetje af op de 24e editie. De hoofdacts zijn Neer- het vmbo met economie in hun pakket werden gisteren gecon fronteerd met de gevolgen van de uitbreiding van de Europese Unie. In de examentekst lazen ze dat vooral Duitsland en Oos tenrijk een grote toestroom van immigranten uit de grenslan den verwachten. Twee jaar na de moord op LPF-leider Pim Fortuyn is het gedachtegoed van hem ook doorgedrongen tot het examen. De vmbo'ers werden gisteren ge confronteerd met een aantal oude verkiezingsvoorstellen van de LPF en de gevolgen daar van voor de economie. Docent Frans van Damme (Ne halennia) was vol lof over de op bouw van het examen. „Het be gin makkelijk, tegen het einde de pittige vragen." Volgens hem was het ook goed te doen. De talenkennis van de havisten en vwo'ers werden gisteren ge- lands beroemdste bluesgitarist van dit moment, Julian Sas, en het powerbilly-trio Dicemen. Zij spelen op vrijdagavond 11 juni, voorgegaan door de Neder landstalige 'raphop' van Buiten Adem en de jonge hiphop van de Moordgasten. Zaterdag 12 juni is het podium zo veel mogelijk voor jong Zeeuws talent. Eén van de hoog tepunten wordt ongetijfeld Yu- mi Yumi, twee Japanse meisjes uit Londen, die punk, pop en dance op energieke wijze weten te combineren. Gegarandeerd feest wordt het, aldus Keijzer, met de dertienkoppige soulfor- matie Boaz Black The South Patrol rond de Zeeuwse gangma kers Ad Osté (bas) en saxofonist Cor de Jonge. De hekkensluiter die avond is de gelouterde Bull doze Band, gevolgd door een ja- ren- tachtigmix van dj Wilfred. Anywave 2004 begint op woens dag 9 juni met popmuziek voor kinderen door De Voetzoekers. Woensdag 9 juni, 14.00 uur: De Voetzoekers. Vrijdag 11 juni, 20.30 uur: Buiten AdemMoordgasten; Julian Sas: Dicemen. Zaterdag 12 juni, 14.30 uur Floffgirl; Nodal Point; Gilo; Mo ment of Truth; El Guapo Stunt Team; Reach; Headmode; Dogsty- le; The Shavers; Yumi Yumi; Boaz Black The Soul Patrol; Bulldoze Band; dj Wilfred. toetst. De vwo'ers moesten aan de slag met Duits. Ze moesten onder meer een serie ingezon den brieven uit Welt am Sonn- tag lezen over de toekomst van de Duitse taal. De havisten kregen elf Engelse teksten voor hun neus. Onder meer een ingezonden brief van een Amerikaan die aan de le zers van The Independent uit legt dat ze blij moeten zijn met de BBC omdat die omroep niet commercieel is en dus niet om de vijf minuten een aantal com mercials uitzendt. Dat is vol gens hem ook de reden waarom voetbal nimmer een belangrijke sport wordt in de States. Voet ballers houden gedurende de wedstrijd niet op geregelde mo menten langdurige pauzes waar in commercials uitgezonden kunnen worden, zoals wel ge beurt bij golf, tennis en Ameri can football. door Ernst Jan Rozendaal KATS - De Duitse kunstenaars Eva Görgen en Engelbert Engel exposeren tot eind juni in gale rie Kats in Kats. Görgen toont krachtige tekeningen van men sen, Engel verwerkt zijn herinne ringen en impressies in schilde rijen waarop hij olieverf combi neert met bijenwas. Veel van Engels schilderijen zijn groot van formaat. Dat maakt ze zeer geschikt voor de wanden van de ruime galerie. Ze omarmen het werk van Görgen, dat op panelen midden in de galerie is opgehangen. Haar werk is sober maar sterk. Görgen tekent naakte gestalten. Dat ze naakt zijn, is overigens niet altijd waarneembaar, om dat ze ze inkleurt met pastel krijt, ze volkrast met potlood - waardoor ze eerder schaduwen lijken - of ze overwoekert met grafische patronen. De tekeningen zijn hard. Ze to- Annika de Zeeuw wordt kapper. Ze droomt van eerst een tijd hard werken in een zaak in Ter- neuzen. En als ze veel geld ver diend heeft, verhuist ze naar een warm land waar ze zo af en toe nog eens iemand knipt. Ze twij felt nog tussen Griekenland of de Nederlandse Antillen. Maar eerst haar examen vmbo. De 16-jarige volgt het leerweg ondersteunend onderwijs aan De Rede in Terneuzen. Ze heeft haar praktijkexamen al achter de rug. De eerste dag moest ze in het schoolrestaurant serve ren. En twee dagen later koken: een heus menu met vier gangen. Sinds gisteren is ze klaar met haar theorie-examen. Echt veel zorgen over het resultaat maak te ze zich voor aanvang niet. Haar cijferlijst is redelijk tot goed met een acht als topper voor wiskunde. Engels daarente gen is haar zwakste vak. Daar haalde ze tot nu toe een heel klein zesje voor. „Ik vind die taal hartstikke moeilijk", zegt Christien van de Sande is een feestbeest. De 18-jarige Westka- pelse heeft zelfs plannen om van haar hobby haar beroep te ma ken. Als de havo-leerlinge van de stedelijke scholengemeen schap Nehalennia in Middel burg slaagt gaat ze na de zomer naar Breda voor een studie vrije- tijds-management. Ze hoopt daar te leren hoe ze leuke en gro te feesten kan organiseren. Eer lijk gezegd zit ze niet echt te wachten op het organiseren van een feest voor bijvoorbeeld een vijftigjarig bruidspaar. Ze mikt meer op feesten als Pinkpop, me- ga-dance-party's en andere fees ten waar duizenden jongeren op af komen. Dat lijkt haar fantas tisch. Ze beseft dat ze niet direct gevraagd zal worden om zulke grote feesten te organiseren. Om die reden wil ze ook kleiner beginnen, afhankelijk van het bureau waarvoor ze gaat wer ken. Zelf gaat ze elk weekeinde uit. Wegens gebrek aan vervoer blijft ze meestal in de regio. De Hooizolder bijvoorbeeld, daar kennen ze haar wel. Daar is het volgens haar ook goed toeven. nen de mensen onbeschermd. Ze zijn niet op hun voordeligst uit gebeeld. In veel van de werken is de zwarte potloodlijn gecom bineerd met een felle rode kleur. Bloed, is de eerste associatie. Ze ker als de figuren rode hoofden en handen hebben. De vraag is dan nog wel: zijn het slachtof fers of daders? Gelukkig ogen ze in ieder geval niet. Ook niet wanneer ze con tact leggen met, een ander. In werken als Gesprach en Ab- stand lijkt Görgen eerder het ge brek aan of de onmogelijkheid van contact te verbeelden. Engel zoekt de onderwerpen in zijn directe omgeving. Het vijf luik Lukas gaat over een kind, Karl over een haan bij hem uit de buurt. Op het grote schilderij Neyegarten heeft hij de tuin uit zijn jeugd uitgebeeld en andere werken tonen larven van insec ten die hij vindt in de omgeving van de watermolen die hij be woont. Uiteindelijk doen deze autobio- jE3 fi- is*r/;i ze dan ook zonder omwegen. Als ze terugblikt op de examen periode merkt ze op dat econo mie niet echt goed ging. En En gels? Nee, dal ivas ook geen suc ces, zo vermoedt ze. Annika hoopt echter dat ze slaagt, maar ze heeft zo haar twijfels. Haalt ze het toch, dan gaat ze na de zomer naar het ROC om kapster te worden. Ze wil de vol ledige kappersopleiding doen zo dat ze allround-kapster wordt. Dusnog vijfjaar studeren, maar ook een deel van de tijd werken. Daar heeft ze zin in. Haar examen, dat zal wel luk ken, zo denkt ze. Ze staat gemid deld een zes. Haar hoogste score is een 6,4 voor natuurkunde. Ze is altijd een economische leerlin ge geweest, zegt ze. „Ik steek al tijd net genoeg tijd in mijn stu die. Gisteren werd haar Engels ge test. Dat ging wel, zo blikt ze te rug. Een voldoende zit er wel in, vermoedt ze. grafische aanleidingen niet ter zake, omdat Engel datgene wat hem inspireert geabstraheerd heeft weergegeven. Gelaagdheid Daarbij is de bijenwas een uit stekend middel. Engel werkt op houten platen. In de serie Körper heeft hij daarop insec tenlarven getekend. Vervolgens heeft hij de panelen ingesmeerd met bijenwas, waarin hij weer kan krassen of waar hij over heen schildert. Zo ontstaat een transparante gelaagdheid. In schilderijen die duidelijker op zijn eigen leven teruggaan, wordt de suggestie gewekt dat het verleden letterlijk in neve len is gehuld. De combinatie van verf en bijen was geeft Engels talrijke varia tiemogelijkheden. Toch blijft in alle diversiteit de hand van de kunstenaar zichtbaar. Expositie: Eva Engel, t/m 27 juni in Galerie Kats in Kats, open don t/m zon van 12.30-17.30 uur. Reacties, maar ook wensen van toeristen zouden we eens ter har te moeten nemen, zoals woens dag 26 mei in 'lezers schrijven' van Arjen Bakker. Het zou een hoop dure onderzoeken over het Zeeuwse toerisme schelen, rap porten die herhaaldelijk uitge bracht worden om te overtuigen hoe belangrijk het toerisme is voor Zeeland. Alsof we dat niet wisten. Rapporten die na de zo veelste geldverslindende onder zoeken in opdracht van provin ciale beleidsmakers en Kamer van Koophandel een visieloze kwantiteit verkondigen over nog meer en nog duurdere ho tels, massale evenementen en een hoop cijfertjesdiscussie. Die zelfde beleids- en kamertjesma kers roepen tegelijkertijd het hardst over het bevorderen van kwaliteit, rust en ruimte voor het toerisme, terwijl aan de an dere kant de inzet op industrie en economie moet overheersen om Zeeland te redden. Kwanti teit is tenslotte altijd inpasbaar in ons mooie landschappelijke Zeeland. Ruimte te over. Dage lijks heb ik met vele toeristen te maken, jong en oud, toeristen die hier al jaren komen en in de verhalen valt steeds meer op hoe Walcheren in hun beleving ten nadele aan het veranderen is. De vreet- en vermaakcultuur is een te duur betaalde tendens die ook hier toeneemt en die zeer helder duidelijk gaat ma ken dat Walcheren moet oppas sen om niet te verworden tot het zoveelste gebied waar al te veel van hetzelfde is. Voor minder geld kan men overal voor dezelf de kwantiteit in Europa terecht. Zon en zee gratis erbij! Hoezo vluchten kan niet meer? Nieuwe infrastructuur ter land, ter zee en ter opluchting, geeft tenslot te veel doorstroming! Cynthia Bal Plantlustweq 5, Serooskerke Naar aanleiding van de zaak van Wei Wei Hu buitelen de zo genaamde deskundigen weer over elkaar heen om hun me ning te geven. Het uitgangs punt: 'de dader', en niet het meisje. Als voorbeeld: een 'des kundige' zegt, in een uitzending van Netwerk, dat dit meisje 'mis schien troost kan vinden in het feit dat de man het niet op haar persoonlijk voorzien had'. Een andere deskundige, hoofd van een tbs-kliniek, vertelt dat hij trots is op het feit dat zijn cliën ten na verloop van tijd weer de samenleving in kunnen. Hij gaf wel toe dat de zogenaamde 'risi co-analyse' niet altijd juist is, maar dat vindt hij een aanvaard baar risico. Ik vind dit soort uit spraken misselijkmakend. Op nieuw blijkt dat het lot van het slachtoffer minder belangrijk is dat die van de zedendelinquent. Hoe leg je uit aan slachtoffers dat ze gewoon pech hebben ge had? Als ouder van misbruikte kinderen zie ik nog steeds dage lijks de impact van het mis bruik. Jaren strijd ik voor de po sitie van de slachtoffers. Het slachtoffer moet centraal staan in de discussie. Men is nog steeds van mening dat de dader een tweede kans moet krijgen. Slachtoffers van misbruik heb ben geen tweede kans, zij heb ben levenslang. Het slijt na ver loop van jaren, maar weggaan doet het nooit. Het wordt tijd dat psychiatrisch Nederland ein delijk toegeeft dat sommige men sen niet te behandelen zijn en dat mensen inderdaad levens lang vastzitten. Wat betreft de term tbs: ik stel voor om die af korting te gebruiken voor Ter Bescherming van de Samenle ving. Annette Smit Dorpsstraat 89, Breskens Buro Peter Lubbers heeft voor jaar 2004 een conceptplan 'Po dium Groede' gepresenteerd voor het Hertenkamp, de Zwar- tegatse Kreek en naturistencam ping Het Zwarte Gat. Met name voor het Hertenpark, een klein bos met een café, een wei met beesten en een kronkelpaadje over half begraven bunkers, is het plan meer uitgewerkt. Lub bers ziet het Hertenkamp als" 'culturele steppingstone annex parkeerkamers'. Hiertoe gaat al les tegen de grond, behalve het 'basiskapitaal': de bunkers. Hij 'elimineert het element dier' en er worden met meer dan mans hoge hagen veertien 'kamers' ge maakt aan weerszijden van een allee. Erlangs staat een rechte rij bomen. In elk van de kamers bevindt zich een bunker. Netjes uitgegraven tonen ze hun eerlijk architectenmateriaal beton 'brut'. Dat wordt een mooie ne cropolis annex mausoleumat tractie denk ik dan. Er staan in de presentatie allerlei foto's van pastorale hagen en vijvers. Er is. - sprake van het kinderparadijs. Ik overweeg me er een vakantie- -. graf aan te schaffen, maar al ver der lezend blijkt dat er ook een horecabunker voorzien is, een boerderij bunker, en zelfs een 'bruisend kliederatelier' en een 'potpourri van speelelementen' annex 'robuust verstild element' plus lullig Heimatschilderij uit WO II om bij het verleden stil te staan. Ik geloof dat de gemeente het Hertenkamp beter even zo laat dan het in handen te geven van Bureau Peter Lubbers, want iemand die met klieder bunker en naturistencamping een 'olievlek van kindvriende lijkheid' langs de kust wil ma ken, en dan met een multifunc tioneel kerkhof komt, daar moet je niet zomaar mee in zee gaan. Frank Leenhouts Galgenstraat 42, Amsterdam Dat Sirjansland zich evenals, een minderheid van Arnemui- den en een aantal andere ge meenten heeft afgescheiden tot een zogenaamde Herstelde Her vormde Kerk. is bedroevend en verbazingwekkend. Men doet daar net alsof de verenigde 'Pro testantse Kerk in Nederland' ge-r leid heeft tot iets nieuws, name lijk tot een 'pluralistische' kerk (dat wil zeggen waarin allerlei opvattingen en richtingen moge lijk zijn). Hebben deze mensen nimmer gemerkt dat de Her vormde Kerk, waarin zij opge groeid zijn, net zo'n 'pluralisti sche' kerk was? En dat daarbin nen uw eigen Gereformeerde Bond afscheidingen zoals in 1834 en 1886 (Kuyper) afkeur de? Moesten jullie dan niet jube len, dat de Gereformeerde Ker ken weer een met ons werden? En dat evenals in Duitsland Evangelisch-Lutherischen sa mensmolten met Reformierten, thans ook hier Gereformeerden en Hervormden, verenigd zijn met de Luthersen tot PKN? Wat staat er voor onaanvaardbaars in de lutherse geloofsbelijdenis? U beweert dit, maar u vertelt niet wat en waarom. Hebt u op school niet geleerd dat Maarten Luther de grote Hervormer was en dat Calvijn (later geboren) dankzij Luther protestants werd? Maar bovenal: heeft Jezus zelf niet gebeden: „Vader, ik bid u, dat zij allen één zijn, zoals Gij en ik"? Dank dan God voor de opheffing van een aantal scheuringen, lieve mensen, en houdt op met nieuwe te veroor zaken. Dat zal jullie geweten eerder opluchten dan belasten. ds. J.E.L. Brummelkamp Molenwater 111, Middelburg Programmeurs Jilles Appeldoorn (rechts) en Johan Keijzer hadden dit jaar, vanwege de moeilijke positie waarin poppodium Brogum zich momenteel bevindt, een lastige opgave het Anywave-program- ma rond te krijgen. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) NU OOK EXTRA KORTING OP BEHA'S EN TOPS Geldig von 1 l/m 30 juni 2004 zolang de voorraad slrekl. Werk van Eva Görgen in galerie Kats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17