PZC Rotterdamse haven vóór WCT De Oranjeleeuw brult al in Hulst Gymvereniging viert jubileum met reünie 21 7ontainerterminal mag belang nationale 'mainport' niet schaden Man bestraft voor huiselijk geweld Vrouwenpolder geeft Veerse Dam bankjes Rolstoelbaan Vlissingen gevaarlijk Overvallers jongen op de vlucht V^eere sluit 2003 ïf met tekort zeeuwse almanak Oranjebitter idactie: 0113-315649 /vw. pzc.nl mail:redactie@pzc.nl tstbus 314460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: jord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieuws-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. (oensdag 2 juni 2004 editie Walcheren Zussen Williams naar huis Een van de twee bankjes die nu op de Veerse Dam staan. Het is de bedoeling dat er nog elf bij komen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 25-jaidge inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor huiselijk geweld bestraft met een voorwaardelijke boete van 500 euro. De man had op 16 maart vorig jaar zijn ex-vrouw mishan deld toen hij nog wat spullen uit de woning kwam halen. Hij werd boos op haar toen bleek dat haar nieuwe vriend ook in de woning was. De Middelburger pakte zijn ex bij de nek en duwde haar tegen de grond. Ook gaf hij een ka ratetrap tegen haar been. Volgens de Middelburger was dat niet expres. „Ik heb haar per ongeluk geraakt. Officier van justitie R. Jeuken vond weliswaar dat de ver dachte het hoofd koel had moeten houden, mar toonde toch enigszins begrip voor de omstandigheden en temper de de eis tot 227 euro boete. Volgens raadsman E. Smit viel zijn cliënt weinig te verwij ten. „Er is commotie ontstaan en lijfelijk contact geweest. Maar er is niet geslagen en geschopt." Smit bepleitte een voorwaardelijke boete en werd op zijn wenken bediend door de politierechter. VLISSINGEN - De fractie van de SP Vlissingen spreekt haar zorgen uit over de hellingbaan, vlakbij de entree van hotel Arion aan de boulevard in Vlissingen. Volgens de partij is uit een demonstratie van de Razende Rollers ge bleken dat de rolstoelbaan gevaarlijk is. De SP stelt daarover schriftelijke vragen aan het college van B en W. De actiegroep liet zien hoe moeilijk het voor rolstoelgebruikers is om de hellingbaan te gebruiken. Zelfs valide mensen kunnen gemakkelijk misstappen, om dat de trap en de oprit in elkaar overgaan. Volgens de SP hoeft een oplossing voor het euvel niet duur te zijn. Het kan verholpen worden door de traptreden te markeren met tape van een opvallende kleur. Ook kan een hekje aan het begin en einde van de opgang opgehangen wor den, waar de splitsing van de trap en de hellingbaan wordt aangegeven. De partij vraagt aan het college om uit te zoeken wie de eigenaar is van de opgang en wie bij een ongeluk verant woordelijk is. TERNEUZEN - Een overval op een twaalfjarige jongen uit Terneuzen is maandagnamiddag mislukt. De jongen werd toen hij op de Oude Vaart fietste klemgereden door twee onbekenden. Nadat hij van een van hen enkele klap pen had gekregen, trok de overvaller de jongen een tas uit de handen en haalde daaruit een memorykaart, terwijl zijn kompaan de jongen tegenhield. De twaalfjarige zag kans om de kaart terug te pakken, waarna de twee onbe kende ervandoor gingen. foto Lex de Meester aorRinus Antonisse - Aanleg van de Container Termi- (WCT) mag niet ten koste van de Rotterdamse haven, en klaar moet worden aan- dat voor bepaalde goe- erenstromen containeroverslag i Vlissingen-Oost een betere ijdrage aan de positie van de lederlandse havens levert, dan otterdam. dat niet het geval, dan vervalt belangrijke reden om de in Zeeland aan te leggen, blijkt uit antwoorden van et dagelijks provinciebestuur p vragen van het Statenlid Smits (Zeeuws Belang), i de nieuwe Nota Ruimte het kabinet zich name- nadrukkelijk uit voor inves- in de haven van Rotter- De ontwikkeling van deze krijgt voorrang bo en die in de Westerscheldeha- ens. Reden voor deze opstel ing; verdere ontplooiing van de totterdamse haven versterkt iet beste de concurrentiekracht de Nederlandse zeehavens is daardoor een nationaal be- Daarom wil het Rijk voor Westerscheldehavens (Vlissin- en Terneuzen) alleen iieewerken aan projecten die iieuwe goederenstromen of acti- riteiten aantrekken, die niet ten toste gaan van andere Neder- andse zeehavens, in het onderzoek naar een even- herkansing voor het wordt geprobeerd te tonen dat Vlissin- bij uitstek - meer dan Rotterdam - geschikt is voor een world class terminal'. Daarbij DOMBURG - De gemeente ifeere heeft het jaar 2003 afge- iloten met een tekort van 23.641 :uro. Dat blijkt uit de jaarreke- ting. Het tekort komt vooral loor incidentele kosten en lage- •e opbrengsten. So kreeg Veere minder geld van iet Rijk dan geraamd. Veere ichatte deze algemene uitkering .80.000 euro te hoog in. De toeristenbelasting bracht >8.028 euro minder op dan was jerekend. Deloitte Accountants, lat de jaarrekening controleer- le, merkt op dat het aantal over- ïachtingen voor sommige re- xeatie-instellingen aanmerke- ijk lager was dan in 2002. Dat s opvallend, want het seizoen vas wel buitengewoon goed. De >etreffende bedrijven worden lierover nog nader onder- xaagd. Vervolgens zal de ge- neente bekijken of er maatrege- en tegen deze ondernemers moe- en worden genomen. Dat kan le opbrengst uit de toeristenbe- asting eventueel nog opkrik ten. Vergunningen Jouw- en sloopvergunningen tebben ook minder opgeleverd verwacht. Tot en met het lerde kwartaal van 2003 kwa- nen de bouwleges overeen met le begroting, maar in de laatste Irie maanden liepen de leges terk terug. De gemeente mist laardoor bijna 55.000 euro. Verkzaamheden aan wegen, traten en pleinen kostten vorig aar 92.313 euro meer dan be- Joot. Er is aan meer wegen ge kerkt dan gepland. Verder heb- >en de Veerse ambtenaren, in te- ienstelling tot in 2002, de we ienprojecten zelf begeleid. Ook ;e invoering van een nieuw weg- >eheerplan kostte extra ambte- ijke uren en dus geld. Meevallers )aarentegen is het tenniscom- 4ex in Westkapelle nog niet ge- ■rivatiseerd en ontving de ge- leente vorig jaar dus nog ge- /oon huur. Ook is het budget at de voetbal- en korfbalcom- 'lexen na de privatisering ter ergoeding krijgen, niet volle- ig besteed. Dit levert bijna 5.500 euro op. Veere zou vorig aar extra geld uittrekken voor e standaardbepakking voor de ankautospuiten. Daar is ze nog iet aan toe gekomen en dat cheelt voorlopig 45.500 euro. )e jaarrekening wordt maan- J ag 7 juni in de commissie Fi- ancieel Beleid besproken in et gemeentehuis in Domburg. gaat het niet alleen om goede voorzieningen. Dat bewijst de Ceres Marine Terminal in Am sterdam, met tien hijskranen een wereldwijd moderne haven (waarin Amsterdam 128 miljoen door Ab van der Sluis VROUWENPOLDER - De On dernemersvereniging en de Dorpsraad Vrouwenpolder ge ven de Veerse Dam elf bankjes. B en W van Veere vinden het plan een goed initiatief. De bankjes worden op kosten van de gemeente geplaatst en onder houden. De Dorpsraad is al twee jaar be zig bankjes te plaatsen op de Veerse Dam, vertelt bestuurslid en initiatiefnemer Hans Post. „We hebben eerst aangeklopt bij de provincie. Men vond het een leuk idee, maar het kwam nooit van de grond." De gemeente Veere had wel een luisterend oor. „Er staan nu twee bankjes op de dam, op de grens tussen de gemeenten Veere en Noord-Beveland. Dat is natuurlijk veel te weinig. Er fietsen en wandelen duizenden en duizenden toeristen over de Veerse Dam, maar je kunt bijna nergens zitten en uitkijken. Ik fiets en wandel zelf veel en het is toch van de gekke dat er op de hele Veerse Dam maar twee bankjes staan." De taken in de Dorpsraad Vrou wenpolder zijn verdeeld. Post is 'verantwoordelijk' voor de Veer se Dam. Zijn idee voor bankjes sloeg meteen aan. De onderne mersvereniging haakte er direct op in. „In de dorpsraad zit een vertegenwoordiger van de onder nemersvereniging en die had er ook wel oren naar." De ondernemers beloofden de kosten van tien bankjes voor hun rekening te nemen. De Dorpsraad zelf betaalt één bank je. De ondernemers mogen op de bankjes een tekst schroeven, zo dat duidelijk wordt wie de bank jes heeft betaald. Daarover moe ten nog afspraken gemaakt wor den. De locatie van de bankjes is ook nog niet duidelijk. „Op een aan tal plaatsen groeit het duin nog al. Er is een aantal plaatsen waar je de zee en het Veerse Meer niet meer kunt zien", al dus Post. Als het aan de Dorps raad ligt, komen de bankjes aan weerszijden van de Veerse Dam. „Als de toeristen maar kunnen kijken, maakt mij de locatie niet uit." Voorbeeld B en W van Veere vinden het ini tiatief van de Dorpsraad een pri ma voorbeeld van de manier waarop een dorpsraad moet wer ken. Het college wil de plaat singskosten en het onderhoud voor rekening van de gemeente Veere laten komen. Het is gebruikelijk om bij een euro stopte), die maar niet tot ontwikkeling komt. „Het zijn vooral de toekomstige concurrentiekracht, de ligging in Europa, faciliteiten en kost prijs, die het succes van de WCT bank of een groepje bankjes een afvalbak te plaatsen. Dat kost weer extra geld, omdat de bak ken regelmatig geleegd moeten worden. Omdat de Veerse Dam door Gino Van den Broecke HULST - Het Nederlands voet balelftal begint over goed twee weken aan het Europees Kam pioenschap voetbal in Portugal. Winkeliers en horecaonderne mers starten hun eigen Oranje- campagne om de Oranjekoorts bij het publiek aan te wakkeren. Zo zal in Hulst regelmatig een Oranjeleeuw door de binnen stad trekken en is in Klooster - zande een café geheel oranje aangekleed. Eric Buijsse en zijn vrouw Gaëtane van Party Max zijn er in elk geval helemaal klaar voor. Ze hebben in him winkel alles op Oranjegebied wat je maar kunt bedenken. T-shirts, petten, hoeden, vlaggen, sjaals en overalls. Een eventuele invasie van Oran jeklanten is geen probleem. „We hopen uiteraard dat ze het goed gaan doen in Portugal. Daarom begint bij ons de koorts al te stij gen. Nu is het te hopen dat de mensen ook door het voetbalvi rus worden bevangen", aldus Buijsse. Namens zijn bedrijf zal er in Hulst vanaf aanstaande zondag regelmatig een Oranje leeuw door de straten van de binnenstad gaan lopen. „We wil len reclame maken voor het na derende EK en uiteraard ook voor onze spullen." Je ziet dezer dagen het Oranje en ander vaderlandslievende spul overal als paddestoelen bij de winkels opduiken. Iedereen lijkt mee te willen liften met de Oranjetrein. Naast de winkeliers zijn ook di verse horecaondernemers druk in de weer om hun zaken aan te kleden voor het naderende voet- balfeest. De Klaroen in Klooster- zande is totaal in de nationale voetbalkleur opgetrokken. Bin nen is alles oranje gemaakt. Bar krukken, lampen en zelfs de gor dijnen zijn aangepast. De gevel zal geheel met oranjedoek wor den bekleed. „Alle wedstrijden van het EK zijn bij ons live te volgen. We zijn dus drie weken geopend. Het is te hopen, dat ze de finale halen. Die is namelijk op de laatste dag van de Molen straatfeesten. Het zou mooi zijn om dan nog eens met iets spe- in de Nederlandse en internatio nale markt zullen bepalen", schrijft het dagelijks provincie bestuur. Volgens GS gaat het bij de be langenafweging in de eerste buiten het onderhoudsgebied van de gemeente Veere valt, stelt het college voor om de bankjes in de buurt van bestaan de afvalbakken te plaatsen. De ciaals uit te kunnen pakken na tuurlijk", zegt Frank de Kort van De Klaroen. Café Lazarus in Sint Jansteen is op dit moment bezig met het ma- plaats om de positie van de Ne derlandse zeehavens. De beoog de samenwerking tussen de Zeeuwse en Vlaamse havens in het Scheldebekken staat daar buiten. Die samenwerking is bankjes krijgen een betonnen voet, zodat ze in de winter mak kelijk te demonteren zijn om in een loods opgeknapt te kunnen worden. ken van een minitribune in zijn horecazaak. „We hebben boven dien speciale EK-shirts laten drukken en die zijn i nmiddels al le 200 al uitverkocht", aldus ei- vooral op niet-commerciële za ken gericht. Los daarvan acht het dagelijks provinciebestuur het wenselijk dat sprake blijft van 'een zekere concurrentie' tussen de havens. Wanneer de bankjes geplaatst worden, is niet bekend. Bij de ge meente Veere was in verband met Pinksteren niemand bereik baar. genaar Ernie de Kindt. Tijdens het Midzomernachtfestival 19 juni in Sint Jansteen zal Neder- land-Tsjechië op enkele grote schermen te volgen zijn. door Ab van der Sluis WESTKAPELLE - Gymnastiek vereniging Hygiëa uit Westka pelle bestaat een halve eeuw. Het jubileum wordt zaterdag ge vierd met een groot feest, vooraf gegaan door een receptie voor oud-bestuursleden, oud-leden en andere belangstellenden in Westkapelle Herrijst. Het initiatief voor een gymnas tiekvereniging in Westkapelle kwam van voetballer L. Ver- straate. Hij vond dat een voet baller ook lenig moest zijn en zo ontstond het idee om vanuit de voetbalvereniging 'gymnastiek vereniging De Noormannen' op te richten. Doel van de vereni ging was 'bewegen in al zijn vor men om durf, doorzettingsver mogen en kracht' te verbeteren. De vereniging streefde naar 'een gezonde geest in een gezond lichaam'. Gezondheid was belangrijk bin nen de vereniging. Zo kwam de club ook aan haar naam: Hygiëa. de godin van de gezond heid. Van veel leiding was in die tijd geen sprake. Een hoogte punt voor de vereniging was het aantrekken van Nederlands kampioene Nel Frits, die het team als leidster een tijd ver sterkte. Groei Na één jaar telde Hygiëa al 234 leden. De vereniging begon haar carrière in Herrijst. Er werd on der meer een brug, een lange mat en een balk gekocht. De uit voeringen werden in die tijd op het podium van Herrijst gege ven, wat betekende dat alle toe stellen het podium opgetild moesten worden en dat de kinde ren beneden in de kelder zaten te wachten op hun opmars. La ter werden de uitvoeringen in de zaal gehouden. De bouw van sportzaal De Bel ling zorgde ervoor dat Hygiëa veel meer ruimte tot haar be schikking kreeg. De toestellen werden voor een symbolisch be drag verkocht aan de gemeente, waar tegenover stond dat de ge meente voor onderhoud en even tuele vervanging zou zorgen. Er werd meer leiding aangetrok ken en er werden groepslessen gegeven. Jazz Als een van de eerste verenigin gen in Zeeland introduceerde Hygiëa midden jaren zeventig een jazzafdeling. Later volgde aerobics/steps. Ook de uitvoerin gen kregen een ander gezicht. Ze kregen een thema, duurden minder lang en waren moder ner. Inmiddels heeft de Westkap- pelse vereniging twintig man lei ding, een bestuur van zeven man en een ledenaantal van rond de tweehonderd. De receptie zaterdag duurt van 17 tot 18.30 uur. Om 19 uur be gint het feest voor alle leden van af twaalf jaar. Verder is er in het feestweekend op vrijdagavond een griezel- tocht voor de kinderen van acht tot twaalf jaar. Zaterdagmiddag kunnen de al lerkleinsten van de vereniging zich laten schminken. Ook is er een clown die speciale ballon nen blaast. Eric Buijsse en zijn vrouw Gaëtane van Party Max al helemaal klaar voor de invasie van oranjesuppor ters. foto Wim Kooyman De meeste mensen zal het niet zijn opgevallen, maar de geoefende royaltywatcher had al de indruk dat de vie ring van Koninginnedag in dat Zuid-Bevelandse dorp net een tikkeltje minder uit bundig was dan andere jaren. Het hoe en waarom bleef ech ter lange tijd duister, maar wordt in de pasverschenen editie van het dorpsblad opge helderd. Een plaatselijk café biedt daarin omstandig zijn excuses aan 'voor het niet koud kunnen serveren van ons bier' als gevolg van een technische storing, die niet kon worden verholpen. „Wij hopen van harte dat u hiervoor begrip kunt opbren gen. Voor ons was het be paald ook niet leuk. Eén ding is in elk geval zeker. Volgend jaar tappen ze er uit een ander vaatje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11