PZC Zeeland beleeft druk Pinksteren O Vliegtuig is middel van vervoer voor iedereen Pinkparade komt nooit op gang Europees parlement moet in toekomst meer macht krijgen 11 Accommodaties en attracties deden goede zaken Automobilist ramt voorganger Lichtgewonden bij ongeluk in Aagtekerke Koopjes van de week Schoorsteenbrand in Kleverskerke Mishandeling jongen door groep Eigenaar ziet eigen auto rijden Viertal opgepakt na vechtpartij zeeuwse almanak Molen dinsdag 1 juni 2004 Haringhappen editie Walcheren van onze regioredactie ZIERIKZEE - Zeeland heeft in meerdere opzichten een top-pinksterweekeinde achter de rug. Nagenoeg volle accom modaties en grote belangstel ling voor de diverse attractiepar ken, concludeerde M. Tempel man van het Bureau voor Toeris me (BTZ) gisteren tevreden, ook al werd met 250.000 toeristen geen record gebroken. Een grote chaos op de weg naar en van Zeeland bleef uit. Wel ontstond er gisterenmiddag tus sen Zierikzee en Haamstede een file van drieënhalve kilometer langzaamrijdend verkeer. Dat had te maken met een ongeluk op de N59 even voorbij Zierik zee, waardoor het verkeer moest worden omgeleid via de parallel weg. Ook vanaf de aanzet van de Zeelandbrug aan Noord-Be- velandse kant tot aan de Zand- kreekdam liep het verkeer bij de uittocht van de vakantiegangers even vast. Politiewoordvoerder A. Don: „Op de A58 is het wel druk, maar alles rijdt gewoon, dus eigenlijk voor Zeeland een heel normaal verkeersbeeld." De meeste campings waren gro tendeels volgeboekt. Ook de ho tels en bungalowparken in Zee land hadden niet te klagen over de aanloop, ook al liep het aan vankelijk met de voorboekingen minder soepel, aldus de waarne mend BTZ-directeur. Alleen de bezetting van de kleine bunga lowparken op Schouwen-Duive- land viel wat tegen. Tempelman vermoedt dat het ontbreken van specifieke voorzieningen, zoals een zwembad, daarbij mee speelt. De regen op zondag namen de VLISSINGEN - Op de A58 bij Vlissingen is zaterdagochtend een 24-jarige automobilist uit het Duitse Gangelt tegen een au to aangereden, die voor een ver keerslicht wachtte. Het ging om de auto van een 71-jarige man uit Gorinchem. Deze auto botste vervolgens op de auto en caravan voor hem. De Duitse automobilist liep hoofdletsel op, de man uit Gorin chem had nekklachten. Beiden zijn per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis. Alle voertuigen raakten beschadigd. AAGTEKERKE - Op de Peke- lingseweg in Aagtekerke is zon dagmiddag een veertigjarige au tomobilist door onbekende oor zaak in de berm geraakt en te gen een boom gereden. De man, zijn veertigjarige vrouw en twee kinderen van 7 en 5 jaar oud zijn per ambulan ce overgebracht naar het zieken huis. Na onderzoek bleek dat de kinderen geen verwondingen hebben, de man heeft een gebro ken rib en zijn vrouw verwon dingen aan het hoofd en een her senschudding. De auto raakte to tal loss. meesten van de overwegend Ne derlandse en Duitse toeristen voor lief. Slechts enkelen beslo ten eerder naar huis te gaan. Wat opviel, aldus Tempelman, is het groter aantal aansluitende doorboekingen. „Normaal ge sproken is het na Pinksteren even afgelopen." In diverse de len van Nederland zijn scholen een hele week dicht. Dat stimu leert een korte vakantie in eigen land, aldus Tempelman. Met na me ook hotels, zoals het Arion in Vlissingen, kenden een boven matige belangstelling van gezin- Het slechte weer zondag had wél zijn weerslag op het aantal passanten in de jachthavens. Daarentegen spinden de diverse attracties in Zeeland garen bij die wisselvallige omstandighe den. Waterland Neeltje Jans draaide een topdag. Ruim drie duizend mensen passeerden zon dag de kassa, het dubbele van vorig jaar, aldus directeur A. van de Hoef. Dat gold ook voor het Arsenaal in Vlissingen. „Het was een gek kenhuis", zegt S. van Rijswijk. Hij schatte dat er ruim 3000 be zoekers zijn geweest. „Dat is 20 procent meer dan vorig jaar, toen het met Pinksteren vooral strandweer was." Topdag Gisteren was het in het Arse naal iets minder druk, maar toen beleefde het openlucht park Miniatuur Walcheren in Middelburg een topdag met 20 procent meer bezoekers dan vo rig jaar, aldus Van Rijswijk. Ook de Stoomtrein Goes-Borse- le, die zondag en maandag reed, had veel klandizie. Ook bezoch ten zaterdag veel mensen de werkplaats in Goes. Volgens V. Sparacino van de stoomtrein speelde regen de attractie zon dag wel een beetje parten. De pinksterdrukte zorgde giste ren in Hulst voor een verkeer schaos. Vanwege de werkzaam heden bij het Stationsplein, was de toegang naar de binnenstad via de Absdaalseweg afgesloten. Dat leidde tot lange files. Omdat het geen echt strandweer was, was ook het meubelbedrijf Morres in Hulst een grote pu bliekstrekker. Verder mocht ook het koopstadje Sluis zich verheugen in veel dagjesmen- Op regenachtige eerste pink sterdag zochten de mensen die langs de kust verbleven vooral vertier bij overdekte activi teiten en attracties, zoals het Family Funtasy Pare de Tover- sluis in Sluis. „Het was ontzet tend druk", aldus een woord voerster gisteren, „Eigenlijk een beetje te veel van het goede. Voor ons was het commercieel natuurlijk een geweldige dag, maar bij zo'n drukte is het toch wel op de tenen lopen. Je moet per slot van rekening proberen het iedereen naar de zin te ma ken." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Pinkparade 2004 in Vlissingen zou een Rio aan de Zeeuwse kust worden, maar het werd zaterdag geen vrolijk feest. Daarvoor was de stoet met Braziliaanse dansers en danseressen te klein en de trucks met dj's voor de dance parade te kleurloos. Het pu bliek ging gedesillusioneerd naar huis. H. Samson, organisator van de tweede editie van de Pinkpara de, begreep de kritiek. „Ik ben zelf ook diep teleurgesteld. De dansers uit Rotterdam zouden met minstens tachtig dansers komen. Ik mag blij zijn als er veertig waren." Alles zat dit keer tegen, behal ve het weer. Zo vatte Samson de Pinkparade samen. „Ik krijgt geen subsidies voor dit evenement. Dan valt het al niet mee om iets bijzonders aan Vlis singen te geven." Hij 'heeft 3500 euro betaald voor de dansgroep, en dan komt maar de helft opdagen'. „Daar ben ik boos over. Maar er is nog veel meer misgegaan. Vier dagen voor de parade moest ik van de politie meer be waking regelen. Ik had om twee agenten gevraagd. Dat is ook voldoende. Waarover hebben we het? Het is een feest. Die overmacht aan agenten kostte me ook weer eens 1300 euro extra." Ook de party 's avonds in sporthal Baskensburg kwam nooit echt op gang. „In Vlissin gen en omgeving waren nog drie andere feesten voor jonge ren georganiseerd. Daardoor heb ik veel te weinig bezoekers gehad en weinig inkomsten. Ik schiet er financieel bij in." Route Samson klaagt, maar hij beseft ook dat het volgend jaar an ders geregeld moet worden. Samson wil de lengte van de tocht inkorten. Nu voert de rou- Een Braziliaanse danseres kijkt naar het publiek als de stoet over de Boulevard trekt. te via de boulevards, naar het Bellamypark, de Spuistraat, Scheldestraat, Irislaan, Presi dent Rooseveltlaan en tenslotte sporthal Baskensburg. „Ik denk dat we voldoende hebben aan de boulevards en het Bel lamypark." Hij laat zich door deze tegenvaller niet van de wijs brengen. „Zelfs al moet ik er volgend jaar een ton instop pen, de derde Pinkparade zal er komen. Want Vlissingen is ervoor gemaakt." De organisator vindt het zijn plicht om dan met een volwas sen programma terug te ko men. „Het publiek had op een bontgekleurde zomercarnavals- optocht gerekend." De teleurstelling was inder daad groot bij het publiek, dat reikhalzend uitkeek naar het 'Rio de Vlissingen'. „Is dit al les?" zei Kitty van Arenthals, nadat de hele stoet, zo'n zeven trucks, was gepasseerd. „Het had toch wat kleurrijker, hefti ger en bonter mogen zijn. En dat zeg ik, Ik ben niet eens foto Ruben O reel meer een van de jongs ten. De jeugd moet de optocht toch heel saai vinden." Vlissingers mopperden. „Dit is toch echt een aanfluiting", klonk het. S. Vermeulen zei: „Die salsamuziek in het begin vond ik wel aardig, maar dat was de enige truck met gevolg waar beweging inzat." door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Vliegen is niet alleen voor de mensen van adel of de welgestelden. Een vlieg tuig is gewoon een vervoermid del, waarin gemotiveerde men sen kunnen leren vliegen. Die boodschap droegen de motor vliegers van Aeroclub Zeeland zaterdag uit. Met de Parachutis tenclub Skydive Zeeland en Vliegclub Midden-Zeeland hield de vereniging een Open Club Dag op Zeeland-Airport Arnemuiden. In Frankrijk en België is vliegen veel toegankelijker en gemoede lijker dan in Nederland. Dat is (advertentie) de ervaring van Reint Laan, een van de organisatoren van de Open Club dag. „In die landen hebben vergelijkbare vliegvel den als dit veld in Arnemuiden, vaak niet eens een toren. Daar staat iemand achter de bar, die af en toe iets omroept." Hij vindt dat in Nederland vlie gen wordt ontmoedigd door de vele regels. „We slaan door in de kennis die van een gediplomeerd vlieger wordt verlangd. Er worden aller lei krankzinnige details ge vraagd. In andere landen zijn de lessen veel praktischer gericht en daar leer je louter wat je no dig hebt om een goed vlieger te worden." In België zijn in de weekeinden de militaire velden open voor de toeristische vliegers. De landin gen zijn bovendien gratis. „Om op Eindhoven Airport te landen moet je 180 euro neertellen. Daar gaan we dus niet naar toe. Een landing op een vergelijk baar vliegveld in Pamplona kost 8,10 euro." Arjan Meijer, lid van de vlieg club, zegt dat de kosten binnen de perken kunnen blijven, als je jezelf aansluit bij een club. Meijer heeft geen dikke porte monnee. Hij is 24 jaar en mag sinds kort 'alleen de wereld rond in een vliegtuig'. „Ik heb de lessen zelf kunnen betalen, door 's zomers in de horeca te werken. Dus als ik dat kan, kun nen anderen dat ook." Grolsch pils krat (24 flesjes 30 cl of 16 beugelflessen a 45 cl) elders 8.99/9.39 Stegeman leverworst recht per stuk 500 gram elders 1.69 Lotus Finesse toiletpapier pak 9 rollen 2.79 KLEVERSKERKE - De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg heeft maandagochtend rond kwart over tien een schoorsteenbrand in een woning aan de Dorpstraat in Kleverskerke geblust. De bewoners had den geprobeerd om de resten van vogelnesten te verwijde ren door deze met een brandende krant aan te steken. Daardoor ging de materie harder branden dan verwacht. De brandweer heeft de brand met een speciaal schoor- steen-veegapparaat bestreden. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. VLISSINGEN - Een 16-jarige Vlissinger is zaterdaga vond tussen 23.15 en 23.30 uur mishandeld door een groep van vijf tot zeven personen. Het gebeurde op de Weyevlietweg in Vlissingen. De jongen raakte bewuste loos en moest per ambulance voor behandeling naar het ziekenhuis worden gebracht. De 16-jarige liep met enkele bekenden, toen zij de groep tegenkwamen. Hij kende een van de jongens en zij kregen een woordenwisseling. Het slachtoffer werd door de bekende in de nek getrapt, na dat hij was gevallen. Ook door enkele andere personen werd hij geslagen en geschopt. De jongen liep letsel op aan zijn oog, slaap en knie, waarna hij bewusteloos raak te. De politie heeft de mishandeling in onderzoek. IJZENDIJKE - Een inwoner van Breskens zag zaterdag ochtend in alle vroegte tot zijn grote verbazing zijn eigen auto voorbij rijden. Met een familielid zette hij de acter- volging in. De inmiddels ingeschakelde politie kon vervol gens een 28-jarige man uit Rijswijk op de N61 bij IJzendij- ke aanhouden. De diefstal werd opgemerkt doordat de ei genaar toevallig naar buiten keek. De dief werd opgepakt en de eigenaar kreeg zijn voertuig onbeschadigd terug. YERSEKE - De politie heeft zaterdagmorgen om half ze ven vier vechtersbazen aangehouden op de Postweg in Yerseke. De vier, een 31-jarige Middelburger, een 32-jari- ge Rotterdammer, een 25 jarige Amsterdammer en een 32-jarige man uit Geertruidenberg, waren tussen vijf en zes uur 's morgens betrokken bij een handgemeen in een horecabedrijf aan de Vierstraat in Yerseke.Toen de vier naar buiten gingen liep een 50-jarige man uit de gemeen- te Reimerswaal hen achterna om te bemiddelen. Een van de vier gaf hem vervolgens een vuistslag, terwijl een an der hem met een mes bedreigde. Daarna stapten de vier in een auto en reden weg. Op de Postweg hield de politie hen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Europese parlement moet meer macht krij gen en de kans hebben om de lid staten steviger onder druk te zet ten. Die opmerking maakte Jan Marinus Wiersma, de nummer twee van de PvdA-kandidaten- lijst voor de Europese verkiezin gen, tijdens een debat met Aly Wisse, de nummer acht op de WD-kandidatenlijst. Wiersma werd in Vlissingen door een groep Jonge Socialis ten tot die opmerking uitgelokt. Een van hen wilde weten welke argumenten zij moet gebruiken om een paar 'weldenkende vrien den te overtuigen dat ze beter op de PvdA kunnen stemmen dan op de Partij voor de Die ren'. „Wat doet de PvdA in Euro pa aan een diervriendelijker be leid, waardoor er minder met dieren wordt gesleept?" Wiersma, die sinds 1994 euro parlementariër is, reageerde dat een werkgroep binnen het Euro pese parlement prachtige en drastische hervormingsplannen had voorbereid voor een dier vriendelijke en duurzame pro ductie. „Het was een voldragen en goed voorstel, waar de PvdA zich helemaal in kon vinden. Maar de raad van ministers heeft het zo van tafel geveegd. De nationale regeringen hebben teveel macht." Voor de parlementsleden is er geen andere mogelijkheid dan een nieuw voorstel te maken en dat opnieuw onder de aandacht te brengen van de nationale re geringen. „We moeten ze onder druk blijven zetten en zeker niet het hoofd in de schoot leggen", stelde Wiersma. De PvdA vindt dat er teveel geld gaat naar de grote boeren, die daardoor al leen maar meer overschotten produceren. De geldverslinden de subsidies voor productie moe ten verdwijnen. Volgens de twee kandidaat-euro parlementariërs hebben alle par tijen een dierenwelzijn para graaf opgenomen in hun pro gramma voor de Europese ver kiezingen van 10 juni. De politi ci vinden dat daardoor de one is sue partij, die de Partij voor de Dieren zou zijn, overbodig is. De Jonge Socialisten lieten zich zaterdagavond niet onbetuigd tijdens het debat. Jaarlijks heb ben de jongeren van de PvdA een Pinksterkamp, ergens in het land. Dit jaar vond dat plaats op het Zilveren Schor in Arne muiden. Daar werden het afgelo pen weekeinde workshops ge volgd, politieke spelen en debat- tenwedstrijden gehouden. Ook voerden ze campagne op Walche ren voor de PvdA voor de nade rende Europese verkiezingen. Een aantal van de jongeren vond dat de Europese Unie zwaardere voorwaarden stelde aan de toetreding van Turkije tot de EU, dan aan de landen, die zich er op 1 mei bij gevoegd hebben. Wiersma ontkende, hij zei: „De scheiding van kerk en staat in Turkije moet eerst goed geregeld worden. Ook de macht van de militairen moet inge perkt worden en de martelprak tijken moeten tot het verleden behoren", zei Wiersma. Volgens Wiersma zou het een prestatie van formatie zijn als Turkije lid wordt. „Maar ik vrees dat ik dat niet meer mee maak als parlementariër." Bezoekers van de open dag krijgen uitleg over de werking van een vliegtuig. foto Rruben Oreel Windmolens als alternatieve energiebron stuiten hier en daar op bezwaren van vogel en horizonliefhebbers. Sommigen twijfelen ook aan het rendement van die draaiende reuzenwieken. Een Souburgs kleutertje denkt zelfs dat een molen energie vreet, zo bleek toen hij de wieken van de plaatse lijke trots De Pere stil zag staan. „De batterijen zijn zeker op!" KOI! mar M idddbu Vragen? Kijk op www.konmar.nl of bel gratis Pottenbakkerssingel 2. met de Konmar consumentenservice 0800-0809.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9