wil gemengde visbedrijven De maatjes zijn weer lekker vet Inspraak burgers over vrij bouwen I Folkart 2004 groot succes Sociaal-democraten matigen oordeel over mechanische kokkelvisserij Vuile vacht geeft beste resultaat Terneuzenaar gewond bij s aanrijding I 11 Pabo de sterkste op beachtoernooi i Organisatie Stuikerfeest tevreden Duizenden ontmoeten emoes Regenachtig jubileum Steen i 45 foor Harmen van der Werf HEERENVEEN - De PvdA wil le mechanische kokkelvisserij n de Waddenzee nog een kans géven. De sector moet dan wel mei een omslag maken naar eco- ogisch verantwoorde, duurza- ne vormen van visserij, staat in jen discussiestuk van de so- daal-democraten. Het ideaalbeeld van de PvdA is lat alle visserij in het Wadden gebied op een andere leest geschoeid, waarbij de na- als maatstaf gaat dienen. Het beste kan dat gebeuren, ^HOOFDPLAAT - Geblaat in al le toonaarden, van een hoge so praan tot een diepe bas. Het was zaterdag te horen in en rond èchapenboerderij Goede Hope bij Hoofdplaat. Al om zes uur in de morgen was de Australische schaapscheer der Robby gestart met het sche- -ren van 250 schapen. „De wol van het eerste schaap benutten yve om een trui te breien", aldus Miek van Erp van de Goede Ho pe „Omstreeks zeven uur moet fde trui klaar zijn, zodat we echt spreken over een pro duct van rug tot rug. Er zijn hier vandaag leden van de lande lijke spingroep. Het mooiste re sultaat verkrijgen we uit een vui le vacht. Na het spinnen gaan en kele dames aan het breien en om goed te zijn, mag de wol pas dan worden gewassen." Rond de in een spe scheerderharnas stond een 8groot aantal kramen. Hier kon met alle soorten artikelen kopen die zowel met schapen als ook landbouw had te maken. Voor kinderen was er een speciale knutselafdeling. Ongeveer vijfhonderd bezoekers fitwamen naar de boerderij om een kijkje te nemen. ZIERIKZEE - Een 67-jarige man uit Terneuzen is gisteren ge- yvond geraakt bij een ongeluk de N59 even voorbij Zierik- zee. Hij is met borstletsel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Bij het ongeluk even na twee uur 's middags waren drie perso nenauto's en een caravan betrok ken. De Terneuzenaar kwam uit de richting van Bruinisse en be- landde door nog onbekende re- -<den op de verkeerde weghelft. Daarbij raakte hij een tegemoet komende personenauto met ca- n ravan van een 61-jarige man uit e het Zuid-Hollandse Westmaas. n De caravan sloeg door de bot- n $mg om en belandde gedeelte- n lijk op de parallelweg. Een ach teropkomende auto, bestuurd Epor een 29-jarige Duitser, werd geraakt door rondvliegen- 'j de brokstukken. De Terneuzenaar moest door de brandweer uit zijn auto worden- gehaald. Een 61-jarige passagie- re van de bestuurder uit West maas liep lichte verwondingen op, waaraan zij moest worden behandeld in de centrale huisart senpost. De andere betrokkenen bleven ongedeerd. De auto van de Terneuzenaar werd, evenals de caravan, volledig vernield. door Gino Van den Broecke TERNEUZEN - Diverse dans en muziekgroepen uit verschil lende landen namen afgelopen pinksterweekeinde deel aan de derde editie van Folkart 2004. In Sluiskil en Terneuzen waren op zes podia een groot aantal folkloristisch getinte optredens te zien. Vrijdag werd het folkloristisch festival geopend op de Markt in Terneuzen. Daar waren optre dens te zien van Dobroudja uit Bulgarije, het Georgische ensem ble Imedi, De Grutmoole uit Sas van Gent en de Folk Dance Com pany Javornicek uit Tsjechië. In de Terneuzense Nieuwstraat wa ren ook muzikale optredens van onder anderen Stukken en Brok ken en Paddy's Surprise te be luisteren. Het thema van deze editie was Europa Hand in Hand. In de Grote Kerk in de J Noordstraat was een groot Tsje- denkt de partij, door de ontwik keling van gemengde bedrijven die vissen op mosselen, kokkels, garnalen en/of platvis, afhanke lijk van de visbestanden. Omdat zulke bedrijven niet afhankelijk zijn van één vissoort, is het vol gens de PvdA - ook economisch - beter mogelijk visserij te be drijven binnen de natuurlijke grenzen van de Waddenzee. Het discussiestuk over het hele Waddenzee-beleid is een reactie op het begin april uitgebrachte chiëgala. Ook daar verzorgde Ja vornicek tot groot genoegen en waardering van het publiek in de kerk een enerverend dansop- treden. In de kerk was ook een fototentoonstelling te zien van de Tsjechische fotograaf Josef Braun. Op zaterdagmiddag werden de optredens in de Terneuzense bin nenstad weer hei-vat. Op de Markt besteeg de Belgische Folk- formatie Green Jacket het po dium en vermaakte het publiek op de volle terrassen met stem mige Ierse en schotse folknum- mers. Ook De Grutmoole en de andere gezelschappen gaven we derom acte de presence. In de Nieuwstraat stond het kleurrijke gezelschap Gamelan Indonesia, het orkest van de In donesische ambassade uit Brus sel, in traditionele kledij en met originele instrumenten op het podium en vertolkten dans, zang en muziek uit eigen land. Ook de Antilliaanse formatie advies van de regeringscommis sie onder leiding van de voorma lig PvclA-topman W. Meijer. De commissie stelde dat de mossel en kokkelsector binnen zeven jaar moet verduurzamen. De mosselsector moet een andere manier ontwikkelen voor het verzamelen van mosselzaad. Het vissen van mosselzaad uit geulen moet worden vervangen door het inwinnen van mossel zaad in het water, waardoor de bodem niet meer wordt beroerd. Xplosion uit Terneuzen zorgde met stemmige salsa en meren- guemuziek in de Nieuwstraat voor een zomers geluid. Naast de traditionele dansen en muziek uit alle windstreken van de wereld, wilde Folkart ook een podium bieden aan verschil lende culturen om met elkaar in discussie te gaan en elkaar beter te leren kennen. Deze gedachte werd mede uitge dragen in het project Europa Hand in Hand. Jongeren uit Bul garije, België, Tsjechië en Neder land reikten elkaar de hand tij dens de voorbije dagen. Dit leid de tot het Youth for Europe Con cert dat 's avonds plaatsvond in de voormalige NH kerk in Ter neuzen en waar alle groepen aan deelnamen. Gistermiddag vonden er in wel- zijnscentrum Het Meulengat nog workshops plaats en werd er door de diverse gezelschap pen nog een afsluitende voorstel ling gegeven. De kokkelsector moet overstap pen van het oogsten van kokkels op platen naar het verzaaien en kweken van kokkels op perce len, in navolging van de mossel sector. Druk De PvdA die eerder de mechani sche kokkelvisserij uit de Wad denzee weg wilde hebben, is wat betreft die tak van visserij op dezelfde lijn gaan zitten als de commissie-Meijer. Alleen de termijn waarbinnen de omslag moet plaatsvinden volgens de commissie, binnen zeven jaar, vindt de partij te lang en te vrij blijvend. Er moet nog meer druk op de ketel komen, waar bij de PvdA overigens niet uit sluit dat de overheid de vissers financieel een handje gaat hel pen. Het geld kan uit een kleine toeslag op de toeristenbelasting voor Waddenbezoekers komen of uit Europese geldstromen voor visserij. „Want", stellen de sociaal-demo craten, „een snelle verduurza ming van de visserij is in het di recte belang van de Waddenzee en van de werkgelegenheid in het noorden." De schelpdiersector heeft eerder al laten weten absoluut niet uit de voeten te kunnen met het ad vies van de commissie-Meijer. Zij wil wel werk maken van duurzame visserij, maar zij vindt een termijn van zeven jaar veel te kort. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De inwoners van de gemeente Terneuzen krij gen alle gelegenheid om mee te praten over de aanwijzing van zogenaamde welstandsvrije ge bieden. In dergelijke kernen of wijken hoeven bouwplannen niet meer ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de Wel standscommissie. De PvdA kwam tijdens de raads vergadering met het voorstel om alle reguliere gebieden wel stands vrij te verklaren. De in stelling van een zogenaamde ex- cessenregeling zou daarbij die nen als vangnet voor gevallen die echt niet door de beugel kun nen. De welstandsnota zou wel van toepassing moeten zijn op bijzondere gebieden en op beeld bepalende bouwwerken en mo numenten. Het mes snijdt aan twee kanten. Enerzijds zijn de burgers verlost van een hoop tijdverspilling en ergernis en anderzijds zou zo'n beleid volgens de PvdA'er Mj van Oyen een halvering van de( kosten betekenen. Met uitzondering van het CDA, Christenunie, SGP en Groen- Links schaarde de raad zich in J meerderheid met 17 tegen 14 stemmen achter de PvdA-motie. j Die kan echter niet uitgevoerd J worden, liet wethouder A. van Waes tot enige verbijstering we- ten. De gemeenteraad kan namelijk I geen welstandsvrije gebieden j aanwijzen zonder dat daarover] eerst inspraak is geweest. Afgesproken werd dat de Pv-1 dA-motie zoveel als wettelijk: mogelijk is wordt ingepast in de gemeentelijke welstandsnota. Dat betekent in elk geval dat burgemeester en wethouders1 met een voorstel naar de ge meenteraad komen over het aan wijzen van welstandsvrije gebie den. Vervolgens krijgen de inwoners dan de gelegenheid om hun zeg je te doen, waarna er definitieve besluiten vallen. I l h li [i si !l ll l l i dinsdag 1 juni 2004 VOGELWAARDE - Honderdzeventig kubieke meter j zand had de organisatie neergelegd op de parking van voetbalvereniging Vogelwaarde. Daar vond zondagmid dag de achtste editie van het Beachvoetvolleybaltoernooi Vogelwaarde plaats. De aanhoudende regen deerde het team van Pabo tijdens het toernooi het minste. Jeroen Claessens en Robin McTaggart gingen als overwinnaars naar huis. De omgeving oogde zomers. Een tot strand om-1 getoverde parkeerplaats met daarop terrasjes, springkus sens, een grote feesttent, een hamburgerkraam, er werd geschminkt voor de kleintjes en Clown Wallie zorgde t voor balloncreaties en animatie. Op de vier velden werk ten de veertig teams hun wedstrijden af. De strijd om de derde plaats werd gewonnen door Duo (Ruben van Eet- veldt en Jurgen Ras). In een leuke wedstrijd versloegen ze IJsland met 21-16. Deze week kunnen de haringliefhebbers weer in de Hollandse Nieuwe happen. door Harmen van der Werf GOES - Haring happen, het kan bijna weer. Bij de viskraam, in bedrijfskanti nes en natuurlijk op haringparty's. De Hollandse Nieuwe-lijkt het best te sma ken in gezelschap, al netwerkend met collega-ondernemers. Een vreemde ge woonte blijft het, rauwe vis aan de staart pakken, uitje erbij en hap slik door de keel naar binnen. The place to be is deze week restaurant De Stadsschuur in Goes. Voor de tigste keer heeft stichting De Beste Maatjes het opnieuw voor elkaar. Een oer-Bra- bantse minister met Zeeuwse wortels, Karla Peijs van Verkeer en Waterstaat, is gestrikt als eregaste. Temidden van twaalfhonderd netwerkende onderne mers - vooral uit de wereld van het on roerend goed, de reiswereld en andere dienstsectoren - geeft zij morgenmid dag om vijf uur het startsein voor de drukst bezochte haringparty van Zee land. Cor van de Zandt, één van de organisa toren van het festijn en eigenaar van De Stadsschuur, vernacht dat er minstens 2.500 stuks Hollandse Nieuwe doorheen gaan. „Als ze lekker vet zijn, kunnen veel mensen niet bij drie of vier harin gen stoppen. Maar op is op." Twaalfhonderd gasten, 2.500 maatjesha ringen, dat zijn er dus twee a drie per pei'soon. „Niet iedereen lust ze", weet Van de Zandt uit ervaring. „Vandaar." Vandaag begint het eigenlijk al, de Hol landse Nieuwe-gekte. In Scheveningen wordt het eerste vaatje geveild in de vis- afslag. Vorig jaar bracht die 38.000 eu ro op voor de Nederlandse Hartstich ting. Wat minnetjes tegenover 2002, toen er grif 52.000 euro werd neerge teld. Stichting Tegen Zinloos Geweld is dit jaar de gelukkige, want dat hoort er bij: haring happen, een korenwijntje of wat drinken - in De Stadsschuur ver vangen door een moutwijn, Zeeuws Zilt, van Zeeuwse zeekraal - én een goed doel. Goed werk Van de 22,50 euro die alle deelnemers in Goes moeten neertellen voor de ha ringparty, gaat 5.000 euro naar stich ting Palazzoli, een steunpunt voor men sen met kanker en hun naasten. In Oost-Souburg heeft Palazzoli een vesti ging aan het Oranjeplein, een filiaal in Goes is in voorbereiding. „Zo'n twintig aanvragen krijgen we jaarlijks", vertelt organisator Van de Zandt. „Palazzoli is het geworden, want die organisatie doet zulk goed werk, moet het vooral van giften hebben én komt dus ook naar Goes," Palazzoli mag de Holland se Nieuwe dankbaar zijn, want niet al leen de Goese haringparty tast in de bui del. Ook de haringparty in het Vlissing- se restaurant Solskin aan de boulevard vandaag vanaf vijf uur komt voor de stichting over de brug, met - baas bo ven baas - 7.500 euro. Vierhonderd gas ten verwacht Flemming Bleijenberg van Solskin. Elf bedrijven doen mee. Een sleper van Multraship uit Terneu zen brengt symbolisch het eerste vaatje aan wal, symbolisch, want Bleijenberg heeft Hollandse Nieuwe al in voorraad. „Doen ze altijd. Een dag of twee vante- voren worden ze verspreid." Bep de Jong van restaurant De Boeie in Sluis was zaterdag al bezig maatjesha ring schoon te maken. Vanavond om ze ven uur begint het feest op haar terras aan de Kaai voor ondernemers uit Sluis. „Ook dan maken we er nog schoon", zegt de eigenaresse van De Boeie, „maar zeshonderd stuks, dat lukt niet in een avondje." Ze verklapt alvast een geheim, waar ie dere haringliefhebber op zit te wach ten. „Ze zijn weer opperbest, de harin gen, lekker vet. Ze glibberen zo uit je handen, als je niet oppast" Plankton Een Hollandse Nieuwe moet vet zijn. Van april tot juli, als de Noordzeëharin- gen zich voleten met plankton om hom of kuit te schieten, zijn ze dat volop, als het goed is. Campinghouder Ed Troost, één van de organisatoren van de enige echte ha ring-net werkparty op Schouwen-Duive- foto Robin Utrecht/ANP land, durft er dan wel twaalf tot veer tien te verorberen, meldt hij niet zonder- trots. „Ik kom heel vroeg en help tot laat met opruimen." Nell's Place in Den Osse is vandaag de verzamelplaats voor ondernemers van Schouwen-Duive- land. Ze lusten er pap van. Maar liefst 3.000 haringen zijn besteld, wat de haringparty in Den Osse tot Zeeuws recordhouder maakt. „Ze zijn niet al leen voor ons", verontschuldigt Troost zich bijna. „We brengen er ook naai- ver zorgingshuizen in de directe omge ving." Illusie Wie de komende tijd ook een Hollandse Nieuwe tot zich neemt, hij of zij hapt in een illusie. Hollandse Nieuwe is niet nieuw én nog nauwelijks Hollands. Een beetje maatjesharing zwemt al bijna drie jaar rond en nog maar twee Hol landse schepen van Jaczon - Jacob en zonen - uit Scheveningen vissen erop. De meeste komen uit Denemarken. Al jaren maakt dat niks uit voor de omzet. Hollandse Nieuwe is Hollandse Nieu we, een visje waarvan het vetzuur ome- ga-3 de eigenschap heeft van wondero lie. 'Haring in het land, dokter aan de kant', zegt een oud spreekwoord. En, melden Adriaan de Boer en Wouter Klootwijk in het vorig jaar verschenen ultieme haringboekje Haring en zijn maatjes, van haring eten schijn je vrolij ker te worden dan van het eten van een hamburger. Maar, voegen ze toe, dat be tekent niet dat iedereen van haring een goed humeur krijgt. HEIKANT - Hoewel de regen de hele eerste Pinksterdag naar beneden kwam zien de organisatoren terug op een- geslaagde zesde editie van het Stuikersfeest in Heikant. Een aantal activiteiten moest noodgedwongen naar bin- nen verhuizen, maar dat kon de pret niet drukken. Het pu- bliek liet zich niet tegenhouden door de regen. In de paro- chiekerk waren er exposities van plaatselijke kunste- naars en was er een boekenmarkt. De opbrengst daarvan 4 is voor de restauratie van de kerk. Er werd muziek ge- j maakt en gedanst. De kampioen heren bij het darten* werd Michel van de Bosch. Bij de dames was de beker", voor Marjan Verstraeten, bij de jongens voor Tom dei Bruijn en bij de meisjes voor Naomi Nachtegaal. Het dui- venmelken bij de plaatselijke duivenclub leverde bij del volwassenen Domien van Acker, bij de jongens Joris van j de Broecke en bij de meisjes Charla de Reus als winnaar op. Het kooivoetbaltoernooi werd gewonnen door Eddy van de Bosch en Serge Merckx. De dikke bandenrace ken- de bij de verschillend leeftijdscategorieën bij de mesjes^ als winnaar Lianne Pollet, Maureen Vanderbilt en Pame- la Reintjes en bij de jongens Jimmy Reintjes, Jochem de!» Roeck en Musjip. Stuikersfeest niet SLUIS - De open dagen van struisvogelboerderij Monnni- kenwerve aan de Hogeweg in Sluis werden tijdens het^ Pinksterweekend goed bezocht. Een kleine vierduizend 3 bezoekers kwamen nader kennis maken met de bijzonde-ó' re dieren, waaronder twee emoes. Vooral op zondag was het een drukte van belang op de boerderij. De oprijlaan; stond de gehele middag vol met geparkeerde auto's en^ ook een groot gedeelte van de Hogeweg was ingenomen door bezoekers. Op maandagmiddag kwamen tevens zo'n vijfhonderd fietsers langs, die actief waren tijdens een; door de ZLTO georganiseerde fietstocht in de streek. SINT JANSTEEN - Regenbuien, hagel en onweer dreig- den gisteren op tweede Pinksterdag even de spelbreker te 3 worden van het vijfentwintigste wijkentoernooi van voet- balvereniging Steen. Met ruim een uur vertraging werd} begonnen aan de finale. Bers Army won daarin van Re- mortelkes (3-1). Het eerste toernooi vond op 6 mei 1979] plaats. (advertentie) APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE Voor een onafhankelijke APK Keuring von auto bent u bij Profile Tyrecenler oan het juiste adres. Bi| Profile Tyrecenter kunt u altijd geheel vri|bl>|vend uw auto laten controleren. Hiermee bespoort u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten PASSIE TOT IN IEDER DETAIL KOLE - LUCTOR Terneuzen, Ind.Terr Hughersluys. Hughersluys 2 Hulst, Ind Terr Hoge Weg. Afrikaweg 4 Oostburg, tnd.Torr Stampershoek, Trans po rtweg 9 Tel: 0117 - 45 25 T. 0115-61 39 «1 Hortensia Grote tuinhortensia in diverse kleuren. Een danser van het kleurrijke gezelschap Gamelan Indonesia vermaakt het publiek. foto Wim Kooyman HULST, 0114-313738, ABSDAALSEWEG 70, ELKE ZONDAG OPEN: 13.00-1700 UUR OOSTBURG. 0117-452279, NIEUVELTWEG 56, WOENSDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43