Antillen zou drugsgeld aannemen PZC Buijs vreest uitbraak kinkhoest door dalend aantal vaccinaties Toedracht familiedrama Berghem nog onduidelijk Partijleider Godett ontkent omkoping Onderwijs krijgt extra vertrouwenspersonen Man rijdt in op vol caféterras Balkenende doet mee in denktank Passanten vinden dode man in auto Tientallen luilakvierders opgepakt Verzet tegen bouw op groenstroken 1 juni 1954 Conducteurs werken in burgerkleding dinsdag 1 juni 2004 onze redactie binnenland EN HAAG - Drugscriminelen jbben de onlangs afgetreden ntilliaanse minister Ben Kom- •oe van Justitie omgekocht, NRC-Handelsblad, die nieuws onthulde, zou Kom- hebben geprobeerd twee ntilliaanse drugscriminelen ;rvroegd vrij te krijgen. ok zou hij zonder toestemming de ministerraad goedkeu- ng hebben gegeven aan de toe- iting van honderden prosti- lees in een bordeel dat werd ge- voor het witwassen van verdedigt Anthony Go- ett, leider van de grootste poli- eke groepering op de Antillen, rente Obrero Liberashon zijn partijgenoot. „Wij ei- een rectificatie van de jour- alisten. Doen ze dan niet, dan pannen we een zaak aan tegen en en de krant." Godett is over. de 'lastercampagne' zijn partij. „Wij komen op voor het belang van de evolking. Wij houden ons niet iet de onderwereld bezig", al- de partijleider, die in decem- vorige jaar wegens corrup- werd veroordeeld voor waalf maanden cel, waarvan Irie voorwaardelijk. IRC Handelsblad spreekt over 'kopstukken' binnen de |"0L die in ruil voor smeergeld internationale drugshandel ouden hebben geholpen. Welke leze andere personen zijn, fordt niet vermeld. Verontrust n Den Haag hoopt de Tweede Camer op de vorming van een ïieuwe, Antilliaanse regering de FOL van Godett als verbetering van de bestuurs- De beschuldigingen iver omkoping leiden intussen ot verontruste reacties, fractieleider Boris Diettrich vanD66: Onvoorstelbaar: poli tici die zich inlaten met drugsba ronnen. Ronduit schokkend." „De situatie op de Antillen lijkt steeds zorgelijker te worden", reageert PvdA-kamerlid Aleid Wolfsen. De beschuldiging dat oud-minis ter van Justitie Komproe is om gekocht, is de zoveelste tegen slag voor de partij van Anthony Godett, sinds zijn FOL vorig jaar mei na een overweldigende verkiezingsoverwinning als grootste partij de Antilliaanse regering leidde. Eerder kwam godfather Nelson Monte achter de tralies, vanwe ge zijn hoofdrol in de grootste fraudezaak op de Antillen ooit. Na de veroordeling van partijlei der Godett zelf, kwam de man van premier Mima Louisa-Go- dett in opspraak omdat tijdens drugscontrole bij een verdachte in een auto een briefje werd ge vonden met daarop zijn naam en het nummer van een bankre kening. De 100-procent-controle van vluchten vanuit Suriname op Schiphol heeft nog niet het ge wenste effect, meldde zondag majoor H. Naarden, woordvoer der van de Surinaamse narcoti cabrigade. Vanaf maart tot de laatste week van mei heeft de politie op de luchthaven bij Pa ramaribo meer dan vijftig slik kers van cocaïnebolletjes aange houden. Door gebrek aan scan apparatuur glippen er volgens Naarden veel slikkers door de mazen van het net. Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie zegt dat 'de controle op Schiphol water dicht is'. GPD/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) roept de ambtenaren die in een anonieme brief de top van het departement beschul digen van zelfverrijking op zich te melden, zodat de be schuldigingen gestaafd kun nen worden met feiten. De bewindsvrouw zei zondag in het tv-programma Buiten hof, dat zij dan de bescher ming kunnen krijgen die klok kenluiders toekomt. De minister kondigde boven dien aan dat het aantal ver trouwenspersonen, bij wie ambtenaren misstanden kun nen melden, zal toenemen van een naar drie. Volgens de brief eigent de ambtelijke leiding van het mi nisterie zichzelf 'Zeer riante vergoedingen toe'. Bovendien zouden de topambtenaren door vriendjespolitiek elkaar de banen toeschuiven. Onderzoek De minister laat een extern bureau een onderzoek uitvoe ren naar benoemingen in de ambtenarenschalen 16 en ho ger, naar vergoedingen voor reis- en representatiekosten en naar de toeslagen op de sa larissen. De Rekenkamer voert een tweede onderzoek uit. Daarbij wordt de rechtmatig heid van toelagen en het fi nanciële beheer van het minis terie beoordeelt. ANP SINT WILLEBRORD - De politie heeft zondagavond een 26-jarige man uit Sint Willebrord aangehouden op ver denking van poging tot moord dan wel doodslag. Hij was: eerder die dag ingereden op een terras in Etten-Leur. Hierbij raakten een man en een vrouw lichtgewond. De politie is nog op zoek naar een andere man uit Sint Wille brord die bij de verdachte in de auto zat. Beide mannen vielen zondagmiddag tijdens de Havenfees ten in Etten-Leur herhaaldelijk bezoekers lastig. Toen ze hetzelfde deden in een café, werden de twee buitengezet. Ze keerden terug met een auto en reden in op het terras. Daar zaten toen ruim honderd bezoekers. ANP DEN HAAG - Premier Balkenende treedt toe tot een vriendengroep van de Verenigde Naties die ideeën wil aandragen voor de hervormingen van deze organisatie. De Mexicaanse president Fox heeft Balkenende daartoe i uitgenodigd, zei de woordvoerder van de premier. Een VN-panel werkt al tijden aan hervormingen van de ei gen structuur die sinds de oprichting na de Tweede We reldoorlog niet meer is veranderd. Om wat meer vaart te brengen in de hervormingen, heeft Fox daarom het initia tief genomen om een vriendengroep op te richten en het officiële VN-panel verder te helpen. ANP AMERSFOORT - Voorbijgangers hebben zondag in een geparkeerde auto in Amersfoort een dode man gevonden. Volgens de politie was er sprake van een misdrijf. Het slachtoffer is een 23-jarige man uit Oldenzaal. Gezien zijn herkomst is de zaak overgedragen aan de poli tieregio Twente. De vriendin van het slachtoffer had de man woensdag in Enschede als vermist opgegeven. Ze had een dag eerder voor het laatst contact met hem gehad. ANP HAARLEM - Bij de jaarlijkse luilakviering in de regio Kennemerland (Noord-Holland) heeft de politie enkele, tientallen kinderen en jongeren opgepakt voor vernieling en andere strafbare feiten. De ouders van de opgepakte vandalen maakten zich door gaans niet erg druk over de vernielingen, zo heeft de poli tie zondag bekendgemaakt. Het aantal opgepakte jonge- ren lag hoger dan in voorgaande jaren. Er werden auto's' bekrast, woningen besmeurd, ruiten ingegooid, brandjes gesticht en vuurwerk afgestoken. ANP UTRECHT - In Utrecht hebben gisteravond tussen vijf-! en zeshonderd mensen deelgenomen aan protesttochten tegen gemeentelijke plannen om groenstroken te bebou wen. Onder het motto 'Geen groen voor poen', trokken de de monstranten langs verschillende plekken, die het gemeen tebestuur geschikt acht om woningen te bouwen. Voor naamste reden om in totaal 8000 woningen te bouwen is het op peil houden van de gemeentelijke kas: de woning bouw moet 50 miljoen euro opleveren. ANP KIOSK - Er komt geen ver plaatsbare kiosk voor souve nirs op de Markt in Middel burg. Een meerderheid in de Middelburgse gemeenteraad heeft tegen dit voorstel van burgemeester en wethouders gestemd. Volgens de tegenstan ders zou een kiosk de Markt ontsieren. RADIOACTIVITEIT - Bel gische geleerden waarschuwen dat sinds ontploffingen van de waterstofbom in de Stille Oceaan de hoeveelheid radioac tiviteit in de atmosfeer onrust barend is gestegen. In België zou de radioactiviteit zo hoog Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur zijn dat ze de gezondheid be dreigt. Volgens dë overheid klopt daar niets van; ook in Ne derland zou de hoeveelheid ra dioactiviteit in de atmosfeer niet onrustbarend zijn. NEDERLAAG - Het Zwitserse nationale voetbalteam heeft het Nederlands elftal een 3-1 nederlaag toegebracht. De Zwitsers speelden bijzonder zwak, maar bleken toch nog veel te sterk voor Oranje. De nederlaag was overigens ver wacht: een week geleden had Zwitserland nog gelijkge speeld tegen wereldkampioen Uruguay. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Behoort tot 'li: WGGGNGR - De Nederlandse (NS) zetten conduc in burgerkleding in bij con troles in de trein. Het gaat om jen proef in de regio's Den Haag Rotterdam, zei een woord van de NS zaterdag. De conducteurs werken in team verband. Het geeft de reizigers volgens de NS niet alleen een gevoel, maar moet ook tegengaan. De con in burger van de NS gaan aan het werk in treinen waar ook geüniformeerde colle actief zijn. waren vorig jaar voor ongeveer 7000 incidenten op het spoor. Dat is ongeveer 60 procent van het totaal. Het gaat volgens de om een kleine groep mensen, veelplegers. De reizigersvereniging Rover juicht het plan van de NS toe. „De betalende reizigers financie ren nu de zwartrijders. Dat kan niet de bedoeling zijn." ANP Ouders en kinderen nemen een paar minuten stilte in acht op het plein voor de Sint Josephschool in Berghem. Kinderen maakten zondag tekeningen en teksten op het plein ter nagedachtenis aan hun drie schoolgenootjes die zaterdag dood werden aangetroffen. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland BERGHEM - De toedracht van het fami liedrama in Berghem was gisteren, twee dagen na de fatale gebeurtenissen, nog in nevelen gehuld. Het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) verrichtte gisteren sectie op de lichamen van de drie broer tjes en hun moeder. Over de resultaten van de sectie werden geen mededelingen gedaan. De politie heeft wel een idee over wat zich heeft afgespeeld, maar 'houdt nog al le opties open'. Een woordvoerder van de politie liet gisteren weten te verwachten dat binnen enkele dagen duidelijk is wat er in de nacht van vrijdag op zaterdag is gebeurd in de twee-onder-een- kapwo- ning in Berghem. Zeker is dat de opa en oma van Dion (8), Esli (7) en Tygo (5) van Schaijk zaterdag morgen rond 11.00 uur een gruwelijke ontdekking deden. Ze kwamen langs voor de verjaardag van Dion, die zondag negen jaar zou worden, maar wiens ver jaardag zaterdag al zou worden gevierd. De grootouders troffen hun kleinkinde ren vermoord aan. De jongens zijn met een mes omgebracht. Vrijwel op hetzelfde moment dat de grootouders de kinderen vonden, identifi ceerde de politie elders het lichaam van de 36-jarige moeder. Zij was om het le ven gekomen door een aanrijding met een goederentrein. De moeder was om 6.45 uur al aangetroffen langs het spoor, maar toen konden agenten haar nog niet identificeren. Opvang In het nabij Oss gelegen dorp (8000 inwo ners) is met ontsteltenis gereageerd op het familiedrama. Burgemeester H. Klit- sie sprak van een „verschrikkelijk dra ma, met name voor de nabestaanden, maar ook voor het dorp. Het is een hech te gemeenschap, waar iedereen elkaar kent en helpt. Het hele dorp lijdt hieron der. Dit heeft een geweldige impact." Wegens het drama opende de Sint Jo sephschool, waar de vermoorde kinderen op zaten, tijdens de pinksterdagen haar deuren. Leerlingen, ouders, leraren en an dere betrokkenen kwamen naar de basis school om de vermoorde jongens te her denken. Leerlingen werden opgevangen door de juf of meester. Het was erg stil in de klas. „Het is voor veel kinderen maar goed dat ze het niet helemaal bevatten," zei een moeder na afloop. Ze omschreef de samenkomst als emotioneel en aangrij pend. „Bijna niemand hield het droog. Het is heel hard aangekomen", aldus de ouder. „Normaal is het rumoerig en heeft ieder een het hoogste woord. Dat was nu totaal anders. Het was onwezelijk", zei direc teur M. Gloudi. „Het dorp is ontdaan, dat merk je. De saamhorigheid is groot. Iedereen komt naar de school om te her denken." In het schoolgebouw is een hoek ingericht met tekeningen en foto's. Er staan portretten van de drie kinderen. Ook hangt er een klassefoto die vorige week is gemaakt. De jongens keken toen nog vrolijk in de lens. Condoleances Honderden mensen maakten de afgelo pen dagen gebruik van het internet om ui ting te geven aan hun gevoelens over het drama. De condoleances stroomden on der meer binnen op de websites van de school en van de gemeente Oss. Het is nog onduidelijk wanneer de uitvaart plechtigheid voor de kinderen en hun moeder plaats heeft. ANP/GPD ÜOHGEMAHs WILJE. IN DIT ÖEPRjyF 'E-TT BERE/KÊW PAA/ /WOETje. NIET Ai- TE yj££L ElG'EAl IOEEÊM HEBOEKJ door Ap van den Berg DEN HAAG - Als steeds meer zuigelingen niet meer worden in geënt tegen kinkhoest is de kans op een uitbraak van de ziekte groot. Met dode kinderen tot ge volg. Die vrees leeft sterk bij CDA-Kamerlid S. Buijs. Buijs verwijst naar de toenemen de onrust in het land over het vaccin, na berichten van de Stichting Vaccinatieschade over ernstige bijwerkingen: hersenbe schadiging, hersenz welling, (koorts)stuipen en zelfs overlij den. Volgens het Kamerlid bestaat er geen aanleiding om de kink- hoestprik te weigeren. „In 2001 heeft de gezondheidsraad geen enkel verband kunnen leggen met ernstige ziekten of aandoe ningen", benadrukt hij. Het be staande vaccin is al ongeveer een halve eeuw in zwang. Buijs weet minister van Volksge zondheid H. Hoogervorst (WD) aan zijn zijde. Er is een nieuw, en minder bijwerkingen heeft", aldus Kant. De druk die zij nu op de politieke ketel probeert te zetten, wekt irritatie bij het CDA. Vandaag is er op haar aan dringen een debat over het vacci natiebeleid. „De SP vergroot de onrust in de samenleving. En dat moet nou juist niet", vindt Buijs. Kant wuift de kritiek van Buijs weg: „De onrust was er al. En ik wil ook dat die snel wordt weg genomen. Dat kan als de minis ter niet langer aarzelt. Want hoe meer tijd de minister neemt, hoe schadelijker dat is voor de deel name aan het vaccinatiepro gramma.". Maar juist door er op hef over te maken, vindt Buijs, versterkt de SP de indruk dat het huidige vaccin niet goed is of gevaarlijk. Mazelen „Er worden ondertussen ook ge luiden hoorbaar van mensen die beweren dat bepaalde ziekten en aandoeningen te maken heb ben met vaccinaties", licht Buijs toe. „Het eigen afweersysteem van de mens zou daardoor niet goed tot ontwikkeling komen en de kans op astma, allergieën en zelfs kanker vergroten. Als nog meer ouders zich ten onrechte door deze berichten laten af schrikken en de inentingsgraad lager dan 95 procent wordt, gaan we een uitbraak van kink hoest tegemoet", zo vreest het Kamerlid. Tijdens een mazelenepidemie, nog maar enkele jaren geleden, zijn enkele kinderen overleden. Buijs: „Zo ver mag het nu niet komen. Het huidige vaccin heeft zelden of nooit ernstige bijwer kingen." Kant: „Het huidige vac cin heeft onvoldoende werking en bijwerkingen. Maar inenten is altijd nog veel beter dan niet inenten. Daar zijn SP en CDA het wel over eens." Er lijkt zich inmiddels een Ka mermeerderheid af te tekenen die wil dat de minister meer haast maakt met de invoering van het nieuwe kinkhoestvac- cin. GPD beter kinkhoestvaccin ontwik keld, maar Hoogervorst wil dat pas begin 2005 in roulatie breng en. Hij neemt de tijd om een goe de overeenkomst te sluiten met de farmaceutische industrie. SP-Kamerlid A. Kant pikt dat niet. Zij wil dat de minister het bestaande vaccin veel eerder ver vangt. „Omdat dat effectiever is Siem Buijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3