PZC Zeeland beleeft druk Pinksteren Dichters en paardentram in kunstkwartier De cabriokap blijft dicht O Europees parlement moet in toekomst meer macht krijgen 11 Accommodaties en attracties deden goede zaken Opstootje in Zierikzee Carnavalsfeest Pinkparade in Vlissingen flopt Koopjes van de week Inbrekers aangehouden Politie deelt boetes uit in Renesse Nieuwe pastor gereformeerde kerk Motordieven slaan toe zeeuwse almanak Molen itedactie: 0113-315649 _www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 juni 2004 EKH| waarin opgenomen rsirwfi de Zierïkzeesche Nieuwsbode r aVlfii Haringhappen editie Schouwen-Duiveland ;van onze regioredactie ZIERIKZEE - Zeeland heeft in meerdere opzichten een top- pinksterweekeinde achter de rug. Nagenoeg volle accommoda ties en grote belangstelling voor de diverse attractieparken, con cludeerde M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme (BTZ) gisteren tevreden, ook al werd met 250.000 toeristen geen re cord gebroken. Een grote chaos op de weg naar en van Zeeland bleef uit. Wel ontstond er gisterenmiddag tus sen Zierikzee en Haamstede een file van drieënhalve kilometer j langzaamrijdend verkeer. Dat had te maken met een ongeluk op de N59 even voorbij Zie rikzee, waardoor het verkeer moest worden omgeleid via de parallelweg. Ook vanaf de aan zet van de Zeelandbrug aan Noord-Bevelandse kant tot aan de Zandkreekdam liep het ver- I keer bij de uittocht van de va- I kantiegangers even vast. Politie- woordvoerder A. Don: „Op de IA58 is het wel druk, maar alles rijdt gewoon, dus eigenlijk voor Zeeland'een heel normaal ver keersbeeld." De meeste campings waren gro- tendeels volgeboekt. Ook de ho- tels en bungalowparken in Zee land hadden niet te klagen over de aanloop, ook al liep het aan- j vankelijk met de voorboekingen minder soepel, aldus de waarne- mend BTZ-directeur. Alleen de bezetting van de kleine bunga lowparken op Schouwen-Duive land viel wat tegen. Tempelman I vermoedt dat het ontbreken van specifieke voorzieningen, zoals een zwembad, daarbij mee- speelt. VLISSINGEN - Pinkparade 2004 in Vlissingen zou een Rio aan de Zeeuwse kust worden, maar het werd zaterdag geen vrolijk feest. Daarvoor was de stoet met Braziliaanse dansers en danseressen te klein en de trucks met dj's voor de dance pa rade te kleurloos. Het publiek ging gedesillusioneerd naar huis. H. Samson, organisator van de tweede editie van de Pinkpara de, begreep de kritiek. „Ik ben zelf ook diep teleurgesteld. De dansers uit Rotterdam zouden met minstens tachtig dansers ko men. Ik mag blij zijn als er veer tig waren." Ook de party 's avonds in sporthal Baskens- burg is nooit echt op gang geko men. Hij laat zich door deze te genvaller niet van de wijs breng en. „Zelfs al moet ik er volgend jaar een ton instoppen, de derde Pinkparade zal er komen. Want Vlissingen is ervoor gemaakt." De teleurstelling was inderdaad groot bij het publiek, dat reik halzend uitkeek naar het 'Rio de Vlissingen'. „Is dit alles?" zei Kitty van Arenthals, nadat de hele stoet, zo'n zeven trucks, was gepasseerd. „Het had toch wat kleurrijker, heftiger en bon ter mogen zijn. En dat zeg ik. Ik ben niet eens meer een van de jongsten. De jeugd moet de op tocht toch heel saai vinden." De regen op zondag namen de meesten van de overwegend Ne derlandse en Duitse toeristen voor lief. Slechts enkelen beslo ten eerder naar huis te gaan. Wat opviel, aldus Tempelman, is het groter aantal aansluitende doorboekingen. „Normaal ge sproken is het na Pinksteren even afgelopen." In diverse delen van Nederland zijn scholen een hele week dicht. Dat stimuleert een korte vakantie in eigen land, aldus Tempelman. Met name ook ho tels, zoals het Arion in Vlissin gen, kenden een bovenmatige be langstelling van gezinnen. Het slechte weer zondag had wél zijn weerslag op het aantal pas santen in de jachthavens. Daar entegen spinden de diverse at tracties in Zeeland garen bij die wisselvallige omstandigheden. Waterland Neeltje Jans draaide een topdag. Ruim drieduizend mensen passeerden zondag de kassa, het dubbele van vorig jaar, aldus directeur A. van de Hoef. Dat gold ook voor het Arsenaal in Vlissingen. „Het was een gek kenhuis", zegt S. van Rijswijk. Hij schatte dat er ruim 3000 be zoekers zijn geweest. „Dat is 20 procent meer dan vorig jaar, toen het met Pinksteren vooral strandweer was." Gisteren was het in het Arse naal iets minder druk, maar toen beleefde het openlucht park Miniatuur Walcheren in Middelburg een topdag met 20 procent meer bezoekers dan vo rig jaar, aldus Van Rijswijk. Ook de Stoomtrein Goes-Borse- le, die zondag en maandag reed, had veel klandizie. Ook bezoch ten zaterdag veel mensen de werkplaats in Goes. Volgens V. Sparacino van de stoomtrein speelde regen de attractie zon dag wel een beetje parten. De pinksterdrukte zorgde giste ren in Hulst voor een verkeer schaos. Vanwege de werkzaam heden bi] het Stationsplein, was de toegang naar de binnenstad via de Absdaalseweg afgesloten. Dat leidde tot lange files. Dagjesmensen Omdat het geen echt strandweer was, was ook het meubelbedrijf Morres in Hulst een grote publiekstrekker. Verder mocht ook het koopstadje Sluis zich verheugen in veel dagjes mensen. Op regenachtige eerste pinksterdag zochten de mensen die langs de kust verbleven voor al vertier bij overdekte activi teiten en attracties, zoals het Family Funtasy Pare de Tover- sluis in Sluis. „Het was ontzet tend druk", aldus een woord voerster gisteren, „Eigenlijk een beetje te veel van het goede. Voor ons was het commercieel natuurlijk een geweldige dag, maar bij zo'n drukte is het toch wel op de tenen lopen. Je moet per slot van rekening proberen het iedereen naar de zin te ma ken." André van der Veeke, Anneke Schenk en Thom Schrijer in de paardentram. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Halte Kieken diefstraat. Passagiers voor het atelier van Conny Vink hier uit stappen." Met een beetje fanta sie, een goed kunstenaar waar dig, was Zierikzee zaterdag even een heuse paardentramlijn rijk. Met paard en wagen van kinder boerderij De Punt konden bezoe kers een rondje kunstkwartier doen, langs de twintig ateliers en galeries in de binnenstad en buitenwijk van Zierikzee. Het experiment sloeg aan, aldus voorzitter A. Stapff van de Stichting Kunstkwartier. Al was het door het ontbreken van een herkenbaar vertrekpunt en andere opstapplaatsen onduide lijk waar en wanneer precies de tram kon worden genomen. Pas sagiers konden zelf aangegeven waar ze naar toe wilden. Het idee daarbij was de kunstkwar- tierfolder te volgen, die is ont worpen naar voorbeeld van het bolletjesschema in de Rotter damse metro. De tram was niet het enige novi- teitje van de stichting afgelopen zaterdag. Drie Zeeuwse dichters (Thom Schrijer, Anneke Schenk en André van der Veeke) oreer den bij diverse galeries uit eigen werk. Gezien het prijskaartje voor een dergelijk optreden, was dat vooralsnog een éénmali ge aankleding van het kunstzin nig aanbod in de Schouwse mo- numentenstad, aldus Stapff. De stichting speelt weliswaar met ideeën over straattheater en mu ziek, maar is daarvoor in belang rijke mate afhankelijk van spon soring. „Of misschien kunnen die gezelschappen gewoon met de hoed rond. Dan blijft het voor iedereen leuk. Maar over dat soort extra opties moeten we eerst nog eens overleggen met elkaar." De driekwart jaar dat de leden van het kunstkwartier iedere laatste zaterdag van de maand hun deuren open zetten voor pu bliek, beginnen hun vruchten af te werpen. Volgens Stapff krijgt het initiatief in de omgeving meer bekendheid. Dat ervaart ook keramist en zeefdrukker Goos Verwoest, halte twaalf. Ge middeld stappen tussen de veer tig en vijftig belangstellenden die dagen zijn atelier binnen. Hij hecht daarom ook aan de za terdag. Een klein aantal leden, aldus Stapff, wil de maandelijkse open dag verschuiven naar de zondag. „Maar die dag is er ver der in Zierikzee verder veel te weinig open. Je moet elkaar juist versterken", deelt Ver woest het standpunt van zijn voorzitter. Genoten Thom Schrijer beëindigd zijn eerste voordracht in de Lange Nobelstraat, halte negen. Een echtpaar stapt weer op de fiets. „Meneer, u hebt genoten?", no digt de dichter belangstellend uit tot meer. „Jazeker!", kan de man nog net uitbrengen, voor dat zijn echtgenote nadrukke lijk aangeeft haar weg te willen vervolgen. Nieuw publiek stopt met piepende fietsremmen voor de galerie van Stapff. De vrouw slaat beschaamd haar hand voor de mond en roept snel 'sorry' voor deze storende onderbre king. De laatste woorden van Schrijers poëtische kijk op de lente waaien weg. „Hè wat zon de nou", roert de zelfde dame zich weer. „Dat heb ik nou net gemist." advertentie Grolsch pils krat (24 flesjes 30 d of 16 beugelflessen a 45 d) elders 8.99/9.39 Stegeman leverworst recht per stuk 500 gram elders 1.69, Lotus Finesse toiletpapier pak 9 rollen 2.79 Nu 2 pakken elders 5.58 door Frank Balkenende GOES - De schrille tonen van een doedelzak schalden zondag over de Grote Markt in Goes. Passend, want het was Schots weer. Steeds harder begon het te regenen en dat kwam de deel nemers aan het oldtimertreffen De Molentocht slecht uit. De cabriokappen moesten dicht blij ven en sommige daken werden zelfs met plastic bespannen om droge voeten te houden. Volgens Arie Paaimans van de organisatie telde de zestiende Molentocht bijna driehonderd deelnemers, uit Nederland, Bel gië, Frankrijk en Engeland. Uit het graafschap Yorkshire waren zo'n dertig eigenaren van antie ke auto's afgereisd, waaronder veel vooroorlogse Austin Se vens. „Reclame hebben we niet ge maakt, want anders hadden we vast veel meer aanmeldingen ge had." Voor Paaimans is driehon derd wel een beetje de grens. Dat aantal auto's kan de organi satie nog net kwijt op de Grote Markt en de Oostwal. „Je kunt natuurlijk heel Goes vol zetten, maar dat lijkt me wat ver gaan." De regen kon de sfeer niet druk ken. Dweilband De Sjokkers speelde bekende krakers en de Halverwege de route ontmoetten de oldtimers al even oude vliegtui gen. foto Dirk-Jan Gjeltema klederdracht van volksdans groep Scaldis uit Hansweert har monieerde met de oude Austins, Renaults en Fordjes. De organi satie laat alleen auto's van voor 1968 toe. De oudste was een Klit Open Tourer Runabout (1910), waar de regen aan alle kanten binnensijpelde. De Molentocht - de naam zegt het al - voert langs Zeeuwse mo lens. Dit jaar ging de rit niet al leen over de Bevelanden, maar ook over Schouwen-Duiveland en was daardoor zo'n 35 kilome ter langer dan gewoonlijk. De ZIERIKZEE - Aan het Groene Weegje in Zierikzee vond gistermiddag rond vijf uur na afloop van een rommel markt een opstootje plaats. Om onbekende redenen on stond er onenigheid, waarbij klappen werden uitgedeeld. Een 49-jarige man uit Waalwijk en een 51-jarige man uit Numansdorp deden aangifte van mishandeling. Een 57-ja- rige man uit Geertruidenberg werd aangehouden. Hij werd na verhoor in vrijheid gesteld. ZIERIKZEE - Twee inwoners van Zierikzee zijn zondag in hun woonplaats aangehouden in verband met inbraak. Getuigen hadden gezien dat ze die nacht even na één uur over het hek van een bouwplaats aan de Brauwstraat wa ren geklommen en hadden de politie gewaarschuwd. De 16-jarige jongen en zijn 28-jarige kompaanwerden op he terdaad betrapt toen zij juist een raam van het dagver blijf van de speeltuinvereniging hadden vernield. De 16-jarige kon ter plaatse in de kraag worden gevat. Zijn metgezel wist te vluchten, maar kon even later thuis als nog worden aangehouden. Ze zijn overgebracht naar het huis van bewaring in Middelburg. RENESSE - Veertien wildplassers zijn zaterdagnacht door de politie in Renesse op de bon geslingerd. Eén be zoeker van de badplaats kreeg daarnaast een bekeuring voor openbare dronkenschap, weer een ander kreeg een prent voor 'hinderlijk gedrag' op straat. Tevens werd een 27-jarige toerist aangehouden die tijdens een handge meen op de Lange Reke een ruit van een pand vernielde. BRUINISSE - De gereformeerde kerk van Bruinisse heeft na een periode van drie jaar weer een eigen pastor. Zon dag 13 juni wordt H. Mulder uit Zierikzee tijdens een spe ciale dienst in die functie bevestigd. De 63-jarige Mulder gaat zijn functie in Bruinisse delen met zijn werkzaamhe den voor de hervormde kerk in Zierikzee. Hij volgt L. Hondius op, die drie jaar geleden uit Bruinisse vertrok. Mulder is zijn pastoraal werk op 1 maart begonnen. RENESSE - Aan de Hoogenboomlaan in Renesse werd tussen zaterdag- en zondagmiddag vier uur twee motoren gestolen: een blauwe Yamaha R1 met het Duitse kenteken SI-ZF1 en een rode Honda SBR 1100XX met de nummer plaat SI-NJ7. Beiden zijn enkele duizenden euro's waard. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Europese parlement moet meer macht krij gen en de kans hebben om de lid staten steviger onder druk te zet ten. Die opmerking maakte Jan Marinus Wiersma, de nummer twee van de PvdA-kandidaten- lijst voor de Europese verkiezin gen, tijdens een debat met Aly Wisse, de nummer acht op de WD-kandidatenlijst. Wiersma werd in Vlissingen door een groep Jonge Socialis ten tot die opmerking verlokt. Een van hen wilde weten welke argumenten zij moet gebruiken om een paar 'weldenkende vrien den te overtuigen dat ze beter op de PvdA kunnen stemmen dan op de Partij voor de Die ren'. Wiersma, die sinds 1994 euro parlementariër is, reageerde dat een werkgroep binnen het Euro pese parlement prachtige en drastische hervormingsplannen had voorbereid voor een dier vriendelijke en duurzame pro ductie. „Het was een voldragen en goed voorstel, waar de PvdA zich helemaal in kon vinden. Maar de raad van ministers heeft het zo van tafel geveegd. De nationale regeringen hebben te veel macht." Voor de parlementsleden is er geen andere mogelijkheid dan een nieuw voorstel te maken en dat opnieuw onder de aandacht te brengen van de nationale re geringen. „We moeten ze onder druk blijven zetten en zeker niet het hoofd in de schoot leggen", stelde Wiersma. De PvdA vindt dat er teveel geld gaat naar de grote boeren, die daardoor al leen maar meer overschotten produceren. De geldverslinden de subsidies voor productie moe ten verdwijnen. Volgens de twee kandidaat-euro parlementariërs hebben alle par tijen een dierenwelzijn para graaf opgenomen in hun pro gramma voor de Europese ver kiezingen van 10 juni. De politi ci vinden dat daardoor de one is sue partij, die de Partij voor de Dieren zou zijn, overbodig is. De Jonge Socialisten lieten zich zaterdagavond niet onbetuigd tijdens het debat. Jaarlijks heb ben de jongeren van de PvdA een Pinksterkamp, ergens in het land. Dit jaar vond dat plaats op het Zilveren Schor in Ame- muiden. Daar werden het afgelo pen weekeinde workshops ge volgd, politieke spelen en debat ten wedstrijden gehouden. Ook voerden ze campagne op Walche ren voor de PvdA voor de nade rende Europese verkiezingen. Een aantal van de jongeren vond dat de Europese Unie zwaardere voorwaarden stelde aan de toetreding van Turkije tot de EU, dan aan de landen, die zich er op 1 mei bij gevoegd hebben. Wiersma ontkende, hij zei: „De scheiding van kerk en staat in Turkije moet eerst goed geregeld worden. Ook de macht van de militairen moet inge perkt worden en de martelprak tijken moeten tot het verleden behoren", zei Wiersma. Volgens Wiersma zou het welis waar een prestatie van formatie zijn, van zowel de EU als Tur kije, als Turkije lid wordt. „Het zou stabiliteit voor Europa kun nen betekenen. Maar ik vrees dat ik dat niet meer meemaak als parlementariër." oldtimers reden ook een rondje door de Zierikzeese binnenstad, waar de Austin Healey-bezit- ters hun zware zescylin- der-grom hoorden weerkaatsen in de Zuidhavenpoort. De rit ein digde op de markt in Goes. Onderweg, bij de Blauwe Wijk in de Wilhelminapolder, ont moetten auto- en vliegtuig liefhebbers elkaar. De sliert oude auto's trok daar langs een provisorisch aangelegde start baan, waar enkele historische vliegtuigen konden worden be wonderd. Windmolens als alternatieve energiebron stuiten hier en daar op bezwaren van vogel en horizonliefhebbers. Sommigen twijfelen ook aan het rendement van die draaiende reuzenwieken. Een Souburgs kleutertje denkt zelfs dat een molen energie vreet, zo bleek toen hij de wieken van de plaatse lijke trots De Pere stil zag staan. „De batterijen zijn zeker op!" Konmar M lddr6lbur^j V;ag«n? Kijk op www konmar.nl of bel gistis Pottenbakkerssingel 2. met de Konmar consumentenservite 0800-0809.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33