Micha Janse grijpt laatste kans ^"©ErQ@Éra Zeiler Er win Veldman: 31e, dat is zo slecht nog niet Tsjetsjenen in Uefa Cup Dennis Mesu troeft Tjitte van de Buys af in 's-Gravenpolder 25 Atleet uit Zoutelande kwalificeert zich op 800 meter voor Paralympics Viermaal goud voor Verdonk Niels Westmaas zegeviert met Jong Oranje RUGNUMMER Majorie van de Bunt ontvangt de Audrey Hepburn Trofee dinsdag 1 juni 2004 de Kok OP ZOOM - Micha heeft zaterdag de limiet de Paralympics op de 800 meter verpulverd. Dat gebeurde in Bergen op Zoom tijdens de Open Nederlandse Kampioen voor mensen met een Door zijn prestatie Janse de tiende Nederland kandidaat voor Athene, ter wijl er maar plaats was voor ne- »en atleten. Zijn tijd gaf de door slag: Janse mag naar de Griekse hoofdstad. is gebonden aan een Daarom neem je alleen crème de la crème mee naar Athene: dus alleen mensen met medaillemogelijkheden en kan sen op een finaleplaats", zei Noël van Tilburg za na de 800 meter van Mi Janse. De wedstrijd tijdens OP ZOOM - Marian Verdonk grossierde tijdens de Open NK atletiek voor men sen met een beperking in po diumplaatsen. De atlete uit Ter- neuzen won vier gouden medail les en één zilveren. De zeventienjarige atlete van Scheldesport won de 100, 200 en 400 meter in de T20-catego- rie voor sporters met een ver beperking. Ook sprong ze in dezelfde categorie het hoogst (1.20 meter). Bij het verspringen was haar sprong van 3.86 meter genoeg voor een tweede plaats. Haar tijd op de 400 meter (1.06.68) was een bes te seizoensprestatie. Op de 100 meter bleef Verdonk net boven de veertien seconden (14.36). De 200 meter won ze met een straat lengte voorsprong in 28.77. De Terneuzense atlete kwalifi ceerde zich begin dit jaar voor de Paralympics in Athene, maar in februari besloot het IPC dat alle sporten voor mensen met een verstandelijke beperking niet doorgingen. de Open Nederlandse Kampioen schappen voor mensen met een beperking was de laatste kans voor de dertigjarige atleet om zich te kwalificeren voor de Pa ralympics in de Griekse hoofd stad. Tijdens twee eerdere kwali ficatiewedstrijden in Blanken- berghe (België) en Mannheim (Duitsland) was het op de 1500 meter mis gegaan. Janse greep zaterdag die laatste kans en kwam over de eind streep in een tijd van 2.11.72. Daarmee dook hij, tot ieders ver bazing, bijna zeven seconden on der de A-limiet van 2.18.5. Van Tilburg kort na die prestatie: „We zitten nu met een luxepro bleem. Vanmiddag zullen we met elkaar gaan overleggen. Eén atleet zal helaas af moeten vallen. We zullen kijken naar de wereldranglijsten en de medail lekansen. Micha is d+aar, na de ze prestatie op de 800 meter, aar dig dicht bij in de buurt geko men." Janse kreeg in de uren tussen de 800 meter en de beslissing wei nig tijd om te piekeren of hij wel of niet geselecteerd zou wor den. De gedeeltelijk verlamde at leet moest na zijn race in de T-37-categorie eerst langs de do pingcontrole. Daarna moest hij direct door naar de masseur en zich weer gaan opwarmen voor de 1500 meter die ook nog op zijn programma stond. Op zijn favoriete afstand deed hij het rustiger aan. „Dit was meer een formaliteit", zei hij na de race. „Twee afstanden op één dag is niet optimaal. Met mijn trainer André Stroo had ik afge sproken dat ik alleen de 800 zou lopen, maar Noël van Tilburg wilde dat ik ook startte op de 1500 meter. Ik dacht vooraf nog: ik moet voor de limiet gaan want met twee limieten op zak sta je sterker. Maar ik had die 800 in de benen. Ik heb de wed strijd uitgelopen, maar dat is al les." Hoewel hij op de 1500 meter ver verwijderd bleef van de A-li- miet, was Janse tevreden. „Vori ge week heb ik tijdens een com petitiewedstrijd voor Dynamica op de 800 meter zoveel vertrou- miet). Eigenlijk kon het van- vallen. Twee weken geleden wen opgedaan (Janse bleef toen daag niet meer mis gaan. Maar, kwam ik in Mannheim (Duits- ook al twee seconden onder de li- er is toch een last van me afge- land) 66/100e seconde tekort Micha Janse dook liefst zeven seconden onder de A-limiet voor de Paralympics. foto Hein Koops voor de limiet op de 1500. Toen zei ik al tegen Van Tilburg: in Bergen op Zoom ga ik het goed maken. Ik heb me aan mijn woord gehouden." Janse durfde op dat moment geen uitspraken te doen over zijn kansen op een ticket naar Athene. „Ik kan het niet te zeg gen. Ze kijken naar de wereld ranglijsten, maar eerlijk gezegd weet ik niet precies hoe die eruit zien. Het is in ieder geval knap lullig dat één iemand buiten de boot zal vallen. Iedereen die de limiet heeft gehaald, heeft het verdiend." Athene Aan het einde van de middag sprak bondscoach Van Tilburg het verlossende woord. „We heb ben besloten dat Micha mee gaat naar Athene. Door zijn tijd op de 800 is hij gestegen naar de derde plaats op de wereldrang lijst. Daarmee maakt hij direct kans op een medaille in Athene. Hij wordt zowel op de 800 als 1500 ingeschreven." Kogelstoot ster en discuswerpster Marijke Mettes werd het slachtoffer. Zij zal in september niet afreizen naar de Paralympics. De keuze van de bondscoaches betekende voor Janse dat hij voor de tweede keer naar de Spe len gaat. De atleet uit Zoutelan de was er vier jaar geleden bij in Sydney. Toen maakte hij deel uit van het Nederlandse CP-voetbalteam. Het voetbal zei Janse na ruim tien jaar vaar wel. „De voetballers kwamen heel vaak bij elkaar in Papen dal. Het teambelang was groot. Bij atletiek ben je wat meer op jezelf aangewezen. Je kunt wat makkelijker schipperen. Het we reldje spreekt me ook meer aan en ik was altijd al een hardloop liefhebber. Tijdens voetbaltrai ningen liep ik altijd graag coo- pertesten of shuttleruns. Toen ik besloot een punt achter het voetbal te zetten, kwam bonds coach Langen naar me toe. Hij zei dat ik me moest aanmelden bij een atletiekvereniging. Dat heb ik gedaan en daar heb ik geen spijt van gehad." door Wim de Vos 'S-GRAVENPOLDER - De ploeg van Autoteam heeft zater dag revanche genomen voor het matige optreden vorige week in de Ronde van Noord-Beveland. In de trimkoers van 's-Graven polder liet Johnny van de Kloos ter een gat vallen voor ploegge noot Dennis Mesu. De Middel burger maakte daarna het kar wei vakkundig af door Tjitte van de Buys in een sprint a-deux te kloppen. Het zat het team dat is opge bouwd rond Johnny van de Klooster en Dennis Mesu blijk baar niet erg lekker dat de Ron de van Noord-Beveland geen ereplaatsen had opgeleverd. Vandaar dat er in 's-Gravenpol der al snel met krachten gesme ten werd. „We hadden vandaag iets recht te zetten na Noord-Be veland. Dat klopt", vertelde Van de Klooster na de race. Het was overigens Van de Kloos ter zelf die de knuppel al vroeg in het hoenderhok gooide. Hij sloeg een bres samen met Jacky van der Horst, Andy van Loon en Mark Aarts. Lange tijd reed dit kwartet voor de groep uit, maar kon de voorsprong niet vasthouden. Een groepje onder aanvoering van vooral Tjitte van de Buys (vorige week win naar in de Ronde van Noord-Be veland) en Eric Vereecken. Daar na ontstond er het bekende kat-en-muisspel tussen de ploeg van Van de Klooster en die van Vereecken en Van den Buys (Beebikes). In de finale leek dat spel op nieuw uit te draaien in een zege voor Tjitte van de Buys. Vlak voor het ingaan van de laatste paar kilometer sloeg de Middel burger een gaatje. Van de Kloos ter en Mesu hadden echter nog iets in petto voor de laatste ron de. Van de Klooster liet het gaat je vallen waarna Mesu alleen naar Van de Buys toe reed. In een korte spurt bleek Mesu daar na de beste. Van de Klooster werd derde. De wedstrijd bij de amateurs B eindigde in een verrassing. De vijftienjarige Christiaan Kik uit Kruiningen, amper een paar we ken actief als coureur, reed als nieuweling twee wedstrijden in het shirt van ZRTC Theo Middel kamp voordat hij zich in 's-Gra venpolder aan de start meldde voor de wedstrijd bij de ama teurs B. Met klein verschil won Kik de race. POORTUGAAL - De korfbal lers van Jong Oranje hebben za terdag in Poortugaal de veldin- terland tegen Jong België met 19-9 gewonnen. Niels Westmaas uit 's-Heer Hendrikskinderen speelde in zijn tweede interland tot halverwege de tweede helft mee en scoorde drie keer. „Met name de eerste helft wa ren we heel sterk", zei de acht tienjarige Westmaas na de in maakpartij. „Bij rust stonden we al met 12-4 voor. In de twee de helft gingen de Belgen ach- terverdedigen en kostte het ons dus wat meer tijd om te sco ren." De korfballer van Tjoba (na de zomer van PKC) had een groot aandeel in de overwin ning. Coach Kees Vlietstra had hem weer een basisplaats gege ven en dat vertrouwen be schaamde Westmaas niet. Hij maakte de 3-1 en de 12-4 vanaf de strafworpstip en scoor de net na rust van afstand. Vlak voordat hij in de 55e minuut ge wisseld werd, miste hij een strafworp. „Ik was op een voet van een tegenstander gaan staan en verstapte me daardoor. Voor de zekerheid ben ik er toen maar uit gegaan." Het Nederlands seniorenteam speelde eveneens tegen België en won ook. Na 35 minuten leid de Oranje met 8-4 en na rust breidde de wereldkampioen dé voorsprong uit naar 18-10. door Roeland van Vliet Tijdens de Spa Regatta in Medemblik is de twintigjarige Erwin Veldman als 31e geëindigd in de laserklasse. Zijn drie jaar oudere broer Stephan was na twaalf races terug te vinden op de 59e plek. Beide Middelburgers bleven dus ver verwij derd van het podium. De jongste van de twee was na afloop echter goed geluimd. De 31e plaats in het eindklassement. Dat lijkt alsof je niets in te brengen had? Erwin Veldman: „Ja, maar toch ging het eigenlijk wel heel goed. Vorig jaar was ik 130e tijdens de Spa Regatta, kun je na gaan. Na de eerste dag stond ik nog zeven tiende, maar dat niveau heb ik helaas niet vast kunnen houden. De hele wereldtop was ook aanwezig. Iedereen werkte in Me demblik aan z'n ranking of was bezig met z'n olympische kwalificatie." Hoe gingen de wedstrijden zelf? Erwin Veldman: „De eerste drie dagen voe ren we in twee groepen van veertig deelne mers. In mijn groep eindigde ik steeds on geveer tussen de tiende en de vijftiende MOSKOU/GROZNY - Met pistoolschoten in de lucht viert een Tsjetsjeense voetbalsupporter de zege van Terek Grozny in de Rus sische bekerfinale. De eerstedivisieploeg die eredivisieclub Kryliya Sovetov uit Samara met 1-0 versloeg, plaatste zich daar mee voor het toernooi om de Uefa Cup. De kwalificatie zal om vei ligheidsredenen veel problemen opleveren. In de republiek strij den troepen tegen de Russische bezettingsmacht. In het stadion van Lokomotiv Moskou, waar de bekerfinale plaatsvond, waren uit angst voor ongeregeldheden en aanslagen meer dan 1600 poltie- mensen en militairen aanwezig. Tot de aanwezigen behoorde ook de voltallige regering van Tsjetsjenië. Voor aanvang van de beker- plek. En je moest dat resultaat min of meer nog keer twee doen om je over all-plaats te weten. Op de laatste dag werd ik in de goud-groep ingedeeld, met de top van het klassement. En toen werd ik in mijn laatste race toch nog twintigste. Al de jongens die nog voor mij eindigden, zijn be roepszeilers." Kwalificatie Je was bezig je te kwalificeren voor het Eu ropees kampioenschap in het Duitse War- nemunde. Je was tijdens de Spa Regatta de zevende Nederlander en dus heb je goede zaken gedaan? Erwin Veldman: „Nou, volgens mij mag ik er niet heen. Ik weet het niet helemaal ze ker, maar de Spa Regatta was de laatste kwalificatiewedstrijd en ik ben niet door mensen van de bond aangesproken. Ik denk dus dat het niet gelukt is. Waarschijn lijk komt dat doordat ik één van de kwalifi catiewedstrijden heb gemist omdat ik voor mijn school op Curasao zat." Er staat dus niet zo veel meer op het spel deze zomer? Erwin Veldman: „Niet echt, nee. Begin juli vaar ik mee tijdens de Nieuwpoortweek en in augustus is de Sneekweek weer. Daar doe ik trouwens niet in de laser mee. Ik wil dan even wat anders doen. De Sneekweek is toch meer voor lol. Met nog twee andere jongens stap ik in de yngling." En waarom juist die klasse? finale was er een minuut stilte ter nagedachtenis aan de op 9 mei vermoorde Tsjetsjeense president Kadyrov. Hij was ook voorzitter van de voetbalclub. Ruim 8000 Tsjetsjenen waren voor de finale naar Moskou geko men. Voor zover bekend bleven rellen uit. Terek Grozny kwam be gin jaren negentig uit in de Russische eerste divisie, maar werd uit de voetbalbond verbannen nadat de Russen eind 1994 de afvallige republiek waren binnengevallen. Pas in 2001 maakte de ploeg zijn rentree in de tweede divisie. Terek Grozny speelt uit veiligheids overwegingen zijn wedstrijden buiten Tsjetsjenië. foto Musa Sadulayev/AP Edwin van der Sar en Mare Over- mars achterhalen vanavond - als ze spelen tegen de Faeröer - Ruud Krol op de ranglijst van recordintema- tionals. Krol speelde in totaal 83 interlands, Van der Sar en Overmars maakten te gen de Belgen beiden hun 82e inter land mee. Krol is nu nog de nummer drie op de ranglijst, nummer twee is Aron Win ter met 84 interlands. De onbetwiste nummer één is voorals nog Frank de Boer met 109 interlands. Het duel met België was voor Jaap Stam een jubileum. Hij speelde voor de zestigste keer in Oranje. Erwin Veldman: „Omdat we dan maar één wedstrijd per dag hebben, die meestal ook nog als laatste plaats vindt. De Sneekweek is een feestweek, waarin wij het meestal laat maken. Met de laser moet je altijd vroeg op en daar hebben we in Sneek geen zin in. We moeten eerst kunnen uitsla pen." Marjorie van de Bunt ontvangt uit handen van I. Timmermans de Audrey Hepburn Tro fee. foto Peter van Trijen Marjorie van de Bunt heeft zaterdag tij dens de Open Nederlandse Kampioen schappen voor mensen met een beperking in Bergen op Zoom de Audrey Hepburn Trofee gekregen. Van de Bunt, die vijf jaar in Terneuzen woonde, kreeg de wisseltro fee voor haar verdiensten voor de gehandi captensport. Samen met haar man en kinderen woont Van de Bunt sinds een jaar in de oliestaat Qatar. De familie was al in Nederland om de zomer door te brengen. De prijs was een verassing voor Van de Bunt. „Ik had al van alles gepland, maar mijn man zei dat ik, de ze dag per se in Bergen op Zoom moest zijn. Verder wist ik van niets." Van de Bunt was blij met de beloning. „Het is leuk dat ik deze prijs niet alleen krijg voor mijn medailles die ik heb gehaald, maar ook voor wat ik nu nog doe." Van de Bunt won tijdens haar carrière op de Noordse disciplines acht medailles tij dens Paralympische Winterspelen. Verder werd ze zes keer Europees kampioen en ein digde ze vier keer als eerste tijdens Wereld kampioenschappen. In 2002 sloot ze haar loopbaan in Salt Lake City af met één gou den en drie zilveren medailles. Na haar actieve carrière bleef Van de Bunt zich inzetten voor de gehandicaptensport. De ergotherapeute is lid van een commissie in het Internationale Paralympische Comi té die zich bezighoudt met sport voor de ernstige gehandicapten. „We onderzoeken de mogelijkheden om sporters met een ern stige beperking binnenboord te houden. Nu dreigen ze er nog wel eens buiten te val len. Soms zijn er te weinig deelnemers of. kost het te veel begeleiding." Verder was Van de Bunt eerder dit jaar betrokken bij een internationaal trainingskamp in Noor wegen. Daar gaf ze langlauftraining aan sporters met een beperking uit landen als China en Bulgarije.[/INITIAALBLOK]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25