PZC Belgen temperen Oranjekoorts Oranje kan Buffel niet bekoren I Vitesse gered, ploeg is failliet Van Marwijk slaat slag in Duitsland Uniek record Oranje sneuvelt Advocaat probeert het tegen de Faeröer weer met Kluivert en Van Nistelrooij Chelsea stuurt Ranieri laan uit Recordpremies voor deelnemers EK in Portugal Quick Boys zaterdagkampioen IV Werder Bremen pakt de dubbel Franse beker voor PSG Pandrelli opvolger van Capello Opnieuw longembolie Takahara j< Crystal Palace gepromoveerd dinsdag 1 juni 2004 van onze sportredactie DORTMUND - Bert van Mar wijk wordt vandaag benoemd als nieuwe trainer van Borussia Dortmund. De trainer, die vier jaar bij Feyenoord werkte, wordt naar verwachting van daag voorgesteld aan de Duitse media. Van Marwijk neemt in het West- falenstadion de plaats in van Matthias Sammer, die naar V£B Stuttgart vertrekt. Dortmund- president Gerd Niebaum en ma nager Michael Meier hadden in het pinksterweekeinde een vijf uur durend onderhoud met Van Marwijk, die zelf steeds gehoopt heeft op de interesse van een gro te Duitse club. Met Borussia Dortmund kan hij zijn droom verwezenlijken. De Nederlandse coach gaat opnieuw met topspe- lers werken, hij krijgt een elftal dat thuis in een uitverkocht sta dion (80.000 supporters) speelt en maakt ook zijn eerste grote fi nanciële klapper na Feyenoox-d. Van Marwijk gaat bij Borussia Dortmund over een periode van twee jaar meer dan 1 miljoen eu ro verdienen. Randzaken De leiding van Dortmund en Van Marwijk hadden voor van morgen opnieuw een afspraak om hun contractbesprekingen af te ronden. Volgens dr. Gerd Niebaum, de machtigste man van de Duitse club, gaat het nog slechts om randzaken, zoals de invulling van de verdere trai nersstaf en het programma in de voorbereiding op het nieuwe sei zoen. Over het salaris is men het al eens. Matthias Sammer had zijn kre diet bij de aanhang van Borus sia Dortmund verspeeld en moet plaats maken voor de man die hem in 2002 ook al dwars zat in de Uefa Cupfinale. Van Mar wijk heeft zijn grote transfer vooral aan die overwinning met Feyenoord te danken. Gerd Niebaum: „We hebben Van Marwijk toen leren kennen. Hij kwam over als een echte 'teamworker'. De discipline in zijn ploeg en zijn tactiek waren prima. Daarna zijn we hem blij ven volgen." In het urenlange ge sprek van zaterdagmiddag ont dekte Niebaum naar zijn zeggen ook dat Van Marwijk een 'war me persoonlijkheid' heeft. „Die warmte heb je nodig om spelers optimaal met elkaar te laten presteren." Geen verleden Het is voor het eerst dat Dort mund een Nederlander als hoofdtrainer krijgt. Niebaum: „Een van de belangrijkste plus punten die Van Marwijk als trai ner heeft, is dat hij geen verle den heeft in Duitsland. Hij heeft bij Feyenoord goede prestaties neergezet en er is verder vanuit de Duitse media en vanuit het publiek niets op hem aan te mer ken." GPD door Jaap van Essen LAUSANNE - De Oranje-selec tie streek gistermiddag neer in Lausanne voor wat bijna een tra ditioneel Zwitsers trainings kamp kan worden genoemd. Nou ja, het woord kamp is ge zien het vijfsterren verblijf met de naam Beau Rivage niet hele maal op zijn plaats. Aan de oevers van het Meer van Genève moet Oranje de nare smaak van afgelopen zaterdag kwijt zien te raken. België temperde de al weer hard om zich heen grijpende Oranje- koorts (hele straten en volkswij ken zijn reeds besmet gebied) door brutaal met 0-1 te winnen. Niet zozeer de uitslag, als wel het belabberde spel van Neder land leidde tot een negatieve - voorlopige - diagnose. Bonds coach Dick Advocaat hekelde vooral de instelling van menig speler. „Blijkbaar is het een gewoonte dat we in de voorbereiding op een toernooi eerst een slechte wedstrijd nodig hebben Dan dringt het pas door dat er meer nodig is om resultaat te boe ken." Advocaat weigert te nood klok al te luiden. Hij wees naar de spelers die op de bank zaten en eigenlijk bestemd zijn om in de basis te staan. Met name sprak hij over zijn eigen 'gifmen ger', Edgar Davids dus. Maar de bondscoach kan er zo LONDEN - Claudio Ranieri is ontslagen als trainer van Chel sea. Het vertrek van de Italiaan werd al weken verwacht, maar werd gisteren door de club be vestigd. Ranieri wordt zo goed als zeker opgevolgd door José Mourinho, coach van Cham pions League-winnaar FC Por to. Ranieri had in Londen nog een contract tot 2007, maar staat al onder druk vanaf het moment dat de Russische miljardair Ro man Abramovitsj het op Stam ford Bridge voor het zeggen heeft. Met prima prestaties haal de Ranieri in elk geval het einde van het seizoen. Chelsea werd tweede in de competitie en haal de de halve finale van de Cham pions League. Ranieri, die in 2000 aantrad, nam zelf na de laatste competi tiewedstrijd tegen Leeds United al afscheid van de spelers, maar het vertrek valt hem zwaar. „Ik had mijn werk graag afge maakt", aldus de Italiaan op de website van de BBC. „Het huis is nog niet af, alleen het funda ment en de eerste verdieping zijn klaar." GPD NYON - Voor de deelnemers aan het Europees kampioen schap in Portugal gloort een fi nancieel aantrekkelijke toe komst. De Europese voetbal bond Uefa maakte gisteren de premies bekend die voor de lan den zijn te verdienen. In totaal heeft de Uefa 130,8 mil joen euro aan prijzengeld te ver delen, bijna twee keer zoveel als de 77 miljoen die EURO 2000 in kas had. De zestien deelnemers aan het kampioenschap krijgen voor de kwalificatie een bedrag van 4,9 miljoen euro, ruim 56 procent meer dan vier jaar gele den. De vervolgpremiés zijn aan de prestaties van de landen ge koppeld. Een overwinning in de groepsfase levert 654.000 euro op, een gelijkspel de helft. Een land dat de kwartfinale be reikt mag nog eens 2 miljoen eu ro van de Uefa verwachten, een plaats in de halve finale is goed voor 2,6 miljoen euro. De win naar van het toernooi krijgt 6,5 miljoen, de verliezend finalist nog altijd 3,9 miljoen euro. ANP/DPA langzamerhand ook niet om heen dat hij een probleem heeft. Zo heel veel smaken heeft hij na melijk niet achter de hand. Van Bommel is naar huis, Robben is fysiek nog een risico. Van der Vaart heeft ook problemen, maar hij zal vandaag spelen te gen de Faeröer. Zonder ook maar één groepstraining. Van de potentiële basisspelers bleef Edgar Davids zaterdag op de bank. Van Nistelrooij en Ma- kaay vielen in de loop van de tweede helft nog in, maar kon den ook geen potten breken. Geen wonder, want Oranje telt maar heel weinig spelers die in vorm zijn. Afgaande op zaterdag scoorden alleen Van der Sar, Cocu en See- dorf (een uur lang) een dikke vol doende. Jaap Stam was niet slecht, maar had wel opzichtige overtredingen nodig. De balans sloeg daai'door na drukkelijk door naar het deel van de selectie dat 'het' dit sei zoen niet heeft. Kluivert was een grote dissonant. De laatste maanden heeft de spits alleen nog ruzie, vooral met de bal. Toch mag Kluivert het van avond nog eens proberen, samen met Ruud van Nistelrooij in de spits. „We kijken maar eens hoe ze het nu samen doen, naast el kaar", verklaarde Dick Advo caat, die al een halfjaar heeft aangekondigd de twee het liefst te herenigen. Ondanks alle slech te ervaringen uit het verleden. Ook Bouma was niet sterk (hij veroorzaakte twaalf minuten voor tijd de onnodige strafschop waaruit Bart Goor scoorde) en trainde gisteren wegens lichte klachten apart. Heitinga was enorm onzeker als rechtsback. En dus maakt Michael Reiziger vanavond zijn opwachting. Bou ma mag op de bank plaats ne men. Lantaarnpaal Het ergst was zaterdag het op treden van Overmars en Van der Meyde, na de rust. De twee vleu gelspelers kwamen nog geen spreekwoordelijke lantaarnpaal voorbij. De vraag is zelfs of ze daar momenteel in letterlijke zin wel toe in staat zijn, want ook op de trainingen is het hui len met de pet op. Als Arjen Robben niet snel uit de lappenmand komt, wordt Oranje gedwongen in een sys teem met twee spitsen te voet ballen, met de roemruchte 'ruit' op' het middenveld dus. Dat hoeft op zich niet erg te zijn. De eerste helft tegen België speelde Oranje in dat systeem. Het spel was toen niet groots, maar ook zeker niet slecht. Er werd één kans weggeven (na een fouten- festival van Kluivert en Bouma in de tweede minuut), Oranje creëerde zelf acht kansen en vooral mogelijkheden. Dick Advocaat houdt mede daar om vast aan dat systeem. Tegen de Faeröer („We konden echt i vSR Oranje-aanvoerder Phillip Cocu (links) komt te laat om een voorzet van Didier Dheedene te blokkeren. Pierre van Hooijdonk: we moeten het 4-4-2-systeem nu niet veroordelen foto Dusan Vranic/AP door Marcel van der Kraan EINDHOVEN - Volgens de Bel gische bondscoach Aime Anthue- nis hoort Nederland bij de tien beste voetballanden ter wereld. Daarom is hij trots dal de Bel gen zo'n tegenstander vlak voor de start van het EK in Portugal nog hebben verslagen. Maar vraag de spelers van België of ze hetzelfde denken over Oranje en je krijgt een heel andere mening. De helft vraagt zich af wat Ne derland komende maand in Por tugal te zoeken heeft. „Nederland is in mijn ogen. geen favoriet voor de Europese titel", zei Thomas Buffel zaterdaga vond in Eindhoven. „Als je over sterke voetballanden praat, heb je het over Frankrijk of Portu gal. Maar op dit moment kun je Nederland daarmee niet vergelij ken." Dat de Belgische interna tionals niet meer zo'n hoge pet op hebben van Nederland, is be grijpelijk. Uit de twee confronta ties met de ploeg van Dick Advo caat haalden de Rode Duivels in betrekkelijk korte tijd een gelijk spel (1-1 in Brussel) en een over winning (0-1 in Eindhoven). En de Belgen gaan dus niet eens naar het EK. Buffel: „Maar mis schien kan Dick Advocaat er in het trainingskamp nog een win nend elftal van maken..." Het meest interessante aan de dubbele ontmoeting met de '01- landers' vond Buffel het feit dat er voor het eerst sinds jaren geen verschil was in het spelsys teem. Nederland kwam met een 4-4-2-tactiek voor de dag en de Belgen ook. Dick Advocaat en Wim van Hanegem twijfelen nog of ze Nederland op 15 juni in die formatie ook laten aantre den tegen de Duitsers. Buffel zet zijn vraagtekens bij de mogelijkheden van Oranje met de minder vaak beproefde variant. Een elftal dat bereid is veel te lopen en gedisciplineerd speelt, komt niet in grote proble men tegen Nederland. Buffel: „Ik dacht dat we het deze keer moeilijk zouden krijgen omdat Nederland op papier toch veel kwaliteit in huis heeft en revan che wilde voor de wedstrijd in Brussel. Maar het kwam er alle maal niet uit bij Nederland, De bedoeling is natuurlijk dat de backs van Oranje doorkomen, net als Deflandre en Dheedene bij ons. Maar als dat niet lukt, wordt het moeilijk. De grote do minantie lijkt voorbij." De Belgische pers legde de Feye- noorder de vraag voor of hij met de Rode Duivels het 'grote' Oranje vlak voor het EK even met de voeten op de grond had gezet. Zo zwaar wilde hij het nu ook weer niet neerzetten, maar Buffel vond het wel aardig dat hij in Eindhoven met zijn ploeg complimenten kreeg van Ruud van Nistelrooij en zijn ex-ploeg- genoot Pierre van Hooijdonk. Die laatste beseft dat er bij het Nederlandse volk na zaterdaga vond opnieuw scepsis zal be staan over de experimenten van Advocaat met zijn ruit. Maar Van Hooijdonk, die voor het eerst sinds tweeënhalf jaar een basisplaats kreeg naast Patrick Kluivert, vond dat het van kort zichtigheid getuigt om het 4-4-2-systeem nu al in de prul lenbak te gooien. Niet geslaagd „Ons optreden was tegen de Bel gen niet geslaagd", zei hij. „Met deze spelers ging het niet goed, EINDHOVEN - Sinds 8 juni 1999 (3-1 nederlaag in Brazilië) werkte Oranje vijf jaar lang gestaag aan een uniek record. Maar liefst 24 oefeninterlands op rij bleef het Ne derlands elftal ongeslagen, tot zaterdag de Belgen met 0-1 wonnen in Eindhoven. De recordreeks werd neergezet onder drie verschillende bondscoaches: Rijkaard. Van Gaal en Advocaat. De helft van de vriendschappelijke duels werd ge wonnen, de andere helft gelijkgespeeld. Oranje maakte in die 24 duels 38 doelpunten en incasseer de er zelf negentien. GPD maar je moet ook even naar de bank kijken. Daar hadden we te gen de Belgen nogal wat namen zitten. Het is misschien niet ge lukt met deze spelers, maar dat betekent niet dat we het sys teem moeten veroordelen." Van Hooijdonk doelde op Ruud van Nistelrooij, Edgar Davids en wellicht Arjen Robben, die Oran je naar een ander niveau kun nen tillen. Hij begrijpt ook dat hij straks zelf op het EK weer in de rol van pinchhitter zal zitten. Van Hooijdonk, die had gehoopt dat hij zaterdagavond bonds coach Advocaat een extra optie had kunnen bieden maar weinig werd gesteund door de falende Patrick Kluivert: „Nederland is geen Frankrijk, waar de num mer achttien net zo goed is als de nummer één tot en met elf. We moeten onze allerbeste spe lers in het veld hebben staan om optimaal te presteren." Buffel: „De man met de meeste invloed op het spel van Neder land is Davids. Hij is de aanja ger van de ploeg. Dat merk je als je in het veld tegenover hem staat en je merkt het helemaal als hij ontbreekt, zoals in deze wedstrijd." GPD vel VEENENDAAL - Quick Boys is zaterdagmiddag in \£m nendaal kampioen van de zaterdagamateurs gewormte De Katwijkers versloegen Dovo voor ongeveer 5000 iter schouwers met 3-2. Derek van der Plas maakte de winrgei de treffer vijf minuten voor tijd. Quick Boys en DCvai moesten allebei winnen om de titel te veroveren. ANP vel Mi pl< geen andere tegenstander vin den", aldus de bondscoach) wor den de posities echter iets an ders ingevuld. Cocu schuift naar het centrum van de verdediging, Zenden wordt linksback, Davids de linkermiddenvelder. Sneijder zal centraal op het middenveld spelen, met zijn maatje Van der Vaart voor zich. Seedorf wordt daardoor rechtshalf en Reiziger begint als rechtsback. Al met al is dat waarschijnlijk ook zo ongeveer het sterkst mo gelijk team dat met de huidige selectie te formeren valt. Een elf tal waarvan tien spelers tot op heden een redelijke tot goede in druk maken. Veel meer smaken heeft Advocaat momenteel in al le eerlijkheid ook niet. GPD BERLIJN - Werder Bremen heeft het seizoen afgeslo'J. met een tweede triomf. Eerst loste de ploeg Bayem Mj. chen af als kampioen van de Bundesliga, na zaterc- avond kan ook de Duitse beker in de prijzenkast. Wei Bremen won in Berlijn met 3-2 van Alemannia Aad. i uit de tweede Bundesliga. A Bij de rust stond Werder al met 2-0 voor door doelpunt van Borowski en Klasnic. Blank bracht in de 51e min; de spanning terug in het met 72.000 toeschouwers uitfiS kochte Olympisch stadion. De ommekeer in het duel i de rode kaart in de 75e minuut voor Alemannia-spH' Mbwando na een grove overtreding. Borowski besIP* het duel in de slotfase. De Nederlandse spits Erik Me^a maakte nog wel de 3-2, maar toen was het al drie minuna in blessuretijd. Eric van der Luer viel in bij Alemanirt ANP m te kc D PARIJS - Paris Saint-Germain heeft zaterdagavond?e Franse voetbalbeker veroverd. De ploeg uit Parijs, dill11 rige week al deelname aan de Champions League171 dwong, had in de finale grote moeite met Chateaurolj PSG won uiteindelijk slechts met 1-0 van de tweeded®1 sionist dankzij een doelpunt van de Portugese intemaJP1 nal Pauleta in de 66e minuut. In het Stade de Franc#* Saint-Denis keken 76.000 liefhebbers toe. ANP/AFP d< V( st ROME - Cesare Prandelli is de opvolger van trainer bio Capello bij AS Roma. De 46-jarige trainer werd dS AS Roma voor drie seizoenen vastgelegd. Hij is afkomië' van Parma. Capello vertrok afgelopen week bij AS Ro111 en tekende voor drie jaar bij Juventus. ANP V1 d; O MANCHESTER - De Japanse aanvaller Takahara is zaln dag met longembolie in een ziekenhuis in Manchester^* genomen. Het is de tweede keer dat de aanvaller van H;n burger SV de aandoening oploopt. De embolie is vero^ zaakt door een bloedstolsel in de linkerlong. Takahn liep zijn eerste longembolie op tijdens de eindronde'11 het WK 2002 in zijn geboorteland. ANP CARDIFF - De Londense voetbalclub Crystal Pafv speelt komend seizoen weer in de Premier League..^ ploeg won zaterdag in Cardiff van stadsrivaal West United (1-0) in de finale van de play-off van de eerste d e sie. Neil Shipperley maakte in de 62e minuut het er,-c doelpunt. ANP door Egbert van der Weerd VENLO - Vitesse heeft zich met hangen en worgen en medewer king van de concurrentie verze kerd van een nieuw seizoen in de eredivisie. Na de opluchting in Venlo, volgt echter de afreke ning in Arnhem. Met drie overwinningen en twee gelijkspelen rolde Vitesse in twaalf dagen door de nacompeti-' tie. Uit bij VW speelde de Arn hemse ploeg gistermiddag gelijk dankzij treffers van Matthew Amoah (0-1) en Ken Leemans (1-1). Concurrent Sparta liet in Rotterdam andermaal twee pun ten liggen tegen Helmond Sport (2-2) en kan Vitesse donderdag, op de slotdag van de nacompeti- tie, geen pijn meer doen. Voor Vitesse staat dat duel in het teken van het afscheid. De rampzalige voetbaljaargang heeft binnen de Arnhemse'selec tie voor niet meer te lijmen brok stukken gezorgd. Het botert niet tussen de trainer en een groot deel van de selectiespelers. Van wederzijds respect is geen spra ke, maar ook onderling zijn er grote spanningen. Niet invallen Zo weigerden Matthew Amoah en Paulo Rink al eens hun ver vanger de hand te schudden, voerde Theo Janssen een herstel gesprekje en wilde Mamadou Zongo helemaal niet invallen. Bij de thuiswedstrijd tegen Hel mond Sport konden de toeschou wers meegenieten van de enor me scene die Aleksandar Ilic op de reservebank maakte toen Stu ring hem bij de wissels over het hoofd zag. Amoah sprak zich ook al eens openlijk kritisch uit over het wisselbeleid, terwijl Stijn Schaars nota bene in het ei gen programmablaadje de tech nische staf (medeverantwoorde lijk hield voor de zeperd bij Ro- da JC. Halve maatregelen Sturing stelde zich ondanks de massale anarchie op als een zachte heelmeester en maakte dan ook stinkende wonden, die in de nacompetitie daadwerke lijk begonnen te etteren. De hal ve maatregelen van de trainer waren geboren uit angst. Stu ring wilde voor alles de groep bijeen houden, ook al was het kunstmatig. Op de harde schijf van de trainer staat echter ai genoteerd. t Binnen enkele dagen, hoo® weken, volgt de rekening v? de spelers. Het is immers fl' waarschijnlijk dat het kersve1 bestuur de trainer een afrei ning stuurt. Sturing wilde zich gistermidl niet uitlaten over de aanstaat revolutie binnen de spele. groep, waaruit basisspelers Janssen en Rink mogen vertil ken. „Ik heb me daar de laai weken niet mee beziggehoudi' Ik wilde me eerste concentre; op de nacompetitie, al het an(- re zou alleen maar afleiden", dus de coach, die wel erkent (zeker een handvol) spelers 1 zoek moet naar een andere cll „Hoeveel? Daar wil op dit n! ment niet over praten. Dat ko; de komende periode wel", alt de trainer, die zijn missie gis ren geslaagd noemde. „In ri eerste periode, toen ik het Ronald Koeman overnam, Vi het doel Europees voetbal1 dat is gelukt. Vorig jaar mö ik Vitesse erin houden, dati ook gelukt. Nu was de mis handhaven en daar zijn we d in geslaagd", aldus Sturing,! erkende dat het pijn en mod heeft gekost. „Het elftal was op, leeg, spelers doodmoe. Ik was fl niet gerust op deze wedstii We hebben hulp gehad van andere velden en dat hadden nodig, maar het is gelukt daar gaat het om", aldus S' ring in Venlo. Heracles In poule B beginnen Heracles De Graafschap met elk tien pi ten aan het slot van de nacom titie. Heracles leverde gisi avond de twee punten vo sprong in door op eigen v met 2-2 gelijk te spelen tej Excelsior. Excelsior nam hahi wege de tweede helft een cc fortabele voorsprong door ti fers van Van Dieren en El H< daoui. Door doelpunten van valler Roelofsen en topscorer se knokte de thuisclub alsnog rug uit geslagen positie. Heracles speelt donderdag het al gedegradeerde Vol dam, De Graafschap, dat gi: ren met 4-0 van Volendam v gaat op bezoek bij Excelsior met acht punten ook nog kans op promotie behi ANP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18