rrainersduo gelaten onder ontslag Fortis promoveert naar de hoofdklasse Theo Bos schrijft wielergeschiedenis Martin Verkerk opgelucht naar huis 24 Simpelaar stapt uit bobslee Wereldrecord Bekele in Hengelo Vitesse blijft in eredivisie Van Marwijk trainer Dortmund roekomst Kees Zwamborn en Diederïk Hiensch onzeker /an Bommel laakt af door Mare Molenaars PARIJS - Je zou denken: Mar tin Verkerk zit helemaal stuk, maar de nederlaag tegen Lley- ton Hewitt in de derde ronde van de Open Franse kam pioenschappen voelde niet als een verlies. Opluchting won het van de teleurstelling. „Ik vind dat ik het goed heb ge daan. Ik kan met opgeheven hoofd naar huis." De reactie van Verkerk na af loop van de bizarre verliespar- tij was alleszeggend. De fina list van 2003 was niet naar Pa rijs gekomen om het toernooi te winnen, maar om zijn ge zicht niet te verliezen. Dat verklaart misschien de raad selachtige inzinking waarmee hij een schijnbaar beslissende voorsprong tegen Hewitt als nog uit handen gaf. De Australische vechtjas pak te vlot de eerste set, maar na dat Verkerk eenmaal de schroom van zich afgeworpen had, was ook de gewezen we reldleider in het mannenten- nis een toeschouwer bij zijn eigen uitvaart. „Martin speel de zo'n hoog niveau, dat ik al leen maar kon hopen dat hij dat niet de hele wedstrijd vol zou houden", sprak Hewitt vol bewondering. Verkerk speelde twee sets in derdaad tennis van wereld klasse. Set twee en drie wer den een prooi voor de ontke tende Nederlander en toen hij ook in het vierde bedrijf vrij wel meteen de opslag van de radeloze Australiër brak, leek het pleit beslecht. Wat er toen gebeurde, is ongetwijfeld voer voor psychologen. Twaalf servicebeurten op rij kwam Hewitt nog niet eens in de buurt van een breekkans. Maar ineens haperde de op slag en toen ook de slagen vanaf de baseline ongeleide projectielen werden, sprong Hewitt alsnog uit de kist: 6-2, 3-6,4-6,6-2,6-1. Te gemakkelijk „Ik wist dat ik het hoge ni veau niet vol kon houden", zei Verkerk na afloop. Het klonk te gemakkelijk. „Ik moest met veel risico spelen en wil de misschien teveel. Mis schien wilde ik de games te Martin Verkerk snel binnenhalen", probeerde hij. Dat klonk niet erg professio neel voor iemand die preten deert bij de beste twintig, der tig van de wereld te behoren. Maar wat dan? Dacht Ver kerk dat hij Hewitt al had lig gen en ging daarom de voet van het gaspedaal? „Nee, He witt heb je nooit liggen, dat weet iedereen. Die geeft zich nooit gewonnen." Verkerk riep in de aanloop naar Roland Garros stoer dat hij geen extra druk voelde. Toch viel er met de nederlaag tegen Hewitt een loden last van zijn schouders. „Ik ben blij dat het erop zit", bekende hij. „Ik ben teruggekomen als de finalist van vorig jaar en ik heb me van mijn goede kant laten zien. Derde ronde verliezen van Hewitt is geen schande." Verkerk is opgelucht dat hij het stempel van finalist, en de hooggespannen verwachtin gen die dat met zich mee brengt, is kwijtgeraakt. Hij mocht niet falen voor het oog van de wereld. Toen hij na twee gewonnen sets wist dat een afgang hem sowieso be spaard zou blijven (verliezen in vijf van een groot speler als Hewitt, daar kun je mee thuis komen) ging prompt alle druk van de ketel. GPD pagina 24 Kuerten heeft het op zijn heupen ïouburgse korfballers trekken spannend beslissingsduel naar zich toe: 11-10 «actie: 0113-315640 Ww.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl >stbus 31, 4460 AA Goes jvertentie-exploitatie: pord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; leuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. insdag 1 juni 2004 Volleyballers naar Athene GOES - Erwin Simpelaar heeft zijn bobslee-ambities in de ijskast gezet. De Goesenaar miste in het team van stuurman Arend Glas de absolute professionaliteit die hij voor ogen had. „Als ik iets doe, doe ik het voor honderd procent", zei hij gisteren. „Dan ga ik niet op donderdag stappen, als er op vrijdag een officiële training op het programma staat." Simpelaar gaf vorig jaar zijn kogelstootcarrière op voor het bobsleeën. Hij overweegt nu de kogel weer ter hand te nemen, maar geeft in elk geval voorrang aan een studie fy siotherapie. HENGELO - Kenenisa Bekele heeft gisteren tijdens de FBK Games in Hengelo het wereldrecord op de 5000 me ter verbeterd. De 21-jarige Ethiopiër liep naar een tijd van 12 minuten en 37,35 seconden. Het oude record van stond sinds 13 juni 1998 met 12.39,36 op naam zijn landge noot Haile Gebrselassie. Rens Blom vestigde en Nederlands record bij het polsstok hoogspringen. Hij ging over 5.77 meter. Daarmee plaatste hij zich voor de Olympische Spelen. Simon Vroemen, Gert-Jan Liefers en Rutger Smith deden hetzelfde, pagina 24 Bekele in traditie van Gebrselassie RIJSWIJK - Vitesse speelt ook in het nieuwe seizoen in de eredivisie. De ploeg van trainer Sturing verzekerde zich gistermiddag van de eerste plaats in groep A van de na- competitie. De Arnhemmers speelden in de vijfde en voor laatste speelronde met 1-1 gelijk tegen VW-Venlo. Con current Sparta verspeelde in Rotterdam tegen Helmond Sport eveneens punten: 2-2. Met een voorsprong van vijf punten gaat Vitesse de laat ste speelronde in, die daardoor niet meer van belang is. ANP pagina 18 Vitesse gered, ploeg is failliet DORTMUND - Bert van Marwijk wordt vandaag be noemd als nieuwe trainer van Borussia Dortmund. De trainer, die vier jaar bij Feyenoord werkte, wordt naar verwachting vandaag voorgesteld aan de Duitse media. Van Marwijk neemt in het Westfalenstadion de plaats in van Matthias Sammer, die naar een andere topploeg, VfB Stuttgart, vertrekt, pagina 18 Van Marwijk slaat slag in Duitsland 3orJan Dagevos UNDERLAND - De Hollandse •hooi maakt niet langer naam j Sunderland. ijftien maanden na hun aan- elling is voor Kees Zwamborn i Diederik Hiensch het avon- lur alweer over bij de Engelse jetbalclub. Ze zijn het slachtof- r van een nieuwe bezuinigings- inde bij Sunderland en moeten jrtrekken. e plannen voor volgend sei- >en waren al gemaakt. De eind- »sprekken met jeugdspelers wa rn gevoerd en de selecties wa in samengesteld. Na een sei- >en van hard werken had de ietbalacademie van Sunder- nd, mede dankzij de inspan ingen .van directeur Kees wambom, assistent-directeur iederik Hiensch en trainer/ jach Harry Biemans, vorm ge regen. De koffers voor de va- antie stonden gereed. Het eni- i dat Zwamborn afgelopen vrij- ag nog restte was een gesprek iet een delegatie van het be- ;uur. Het zou overeen passage i zijn contract gaan, waar wat arschil van inzicht over was. wamborn: „We hadden het ex- illent gedaan, alleen het geld :as op en dus moesten de dure lensen eruit." 'iederik Hiensch, die al op weg ■as naar Nederland voor een orte vakantie, en Harry Bie- lans kregen later hetzelfde te oren. De laatste was ontdaan, wamborn en Hiensch reageer- en gelaten. iensch: „Zo zit de voetbalwe- ;ld nu eenmaal in elkaar, al ad ik dit niet verwacht. Er was eel waardering voor ons werk. >e boel stond ook op de rails. De organisatie en de structuur waren aangebracht. De scouting was verbeterd, de coaches wa ren opgeleid en de mindere voet ballers waren uit de selecties verdwenen. We waren nu zover dat ons werk ook op het veld zichtbaar zou worden." Vorig jaar maart gingen ze aan de slag in Engerland. Zwam born (52) nam ontslag als hoofd opleidingen bij Ajax en Die derik Hiensch (43) zegde zijn baan bij het cios in Goes op. La ter voegde Harry Biemans, jeugdtrainer bij Willem II, zich bij het duo. Hun taak was om een jeugdopleiding neer te zet ten volgens het Ajax-model. Ze kregen een contract van vier jaar. De omstandigheden leken ideaal. Sunderland degradeerde echter, liep veel sponsorinkomsten en tv-gelden mis en moest flink sa neren. Zo'n tachtig mensen vlo gen eruit. De jeugdopleiding bleef echter intact. „Ik heb toen wel gezegd dat we als de vier jaar zouden vol maken, we het niet slecht zouden doen", stelt Zwamborn. „Ik loop al wat lan ger mee en weet wel hoe het werkt, zeker in Engeland. Het is een andere cultuur. In Neder land staat de jeugdopleiding bij de meeste clubs wel, daar wordt niet zo snel aan getornd. In En geland is het meer hap, snap. Ze geven vaak heel veel gas om ver volgens plotseling hard op de rem te trappen." Ook de leiding van Sunderland drukte het rempedaal dus fors in. Nadat de eerste-divisieclub naast de FA cupfinale en naast promotie naar de Premier Lea gue had gegrepen, werd een aan tal dure spelers (international Jason McAteer en Joachim Björklund onder anderen) de wacht aangezegd. Daarna kon ook de Nederlandse enclave zijn biezen pakken. Hiensch en Zwamborn zien niet om in wrok. Ze hebben ook geen spijt van hun keuze, vijftien maanden geleden. „We zijn in aanraking gekomen met een an dere voetbalcultuur", zegt Hiensch. „Dat was heel leer zaam, een gigantische ervaring, die alleen te vroeg is gestopt. Sunderland heeft toegezegd alle contractuele verplichtingen na te komen. „We hebben nog wel even te eten", zegt Zwamborn. „Het is een baan met een hoog ri sico, maar je wordt relatief ge zien ook goed betaald." Na de vakantie zal Zwamborn met zijn gezin terugkeren naar Engeland. Zijn twee kinderen moeten dan nog naar school. Of hij daarna weer zijn intrek neemt in Kloetinge of omgeving, weet hij nog niet. „We waren best wel gesetteld in Engeland. Misschien komt er weer wel wat op ons af in Engeland. Wie weet. We zullen in elk geval niet overhaast de boel oppakken, al zal ik uiteindelijk toch weer wat moeten gaan werken." Diederik Hiensch, die met zijn vriendin in Engeland woont, wil eerst al les eens laten bezinken. „Het is nu allemaal nog heel vers. Ik zal in elk geval geen overhaaste stappen nemen." MSTERDAM - Paul Bosvelt ervangt Mark van Bommel in e EK-selectie van het Neder- tnds elftal. an Bommel heeft last van een jihillespeesblessure en is niet p tijd hersteld om een rol te unnen spelen op het EK in Por- tgal, waar Nederland op 15 tni de eerste wedstrijd speelt te en Duitsland. ©svelt stond op de reservelijst a is door bondscoach Advocaat pgeroepen. Hij heeft zich in- üddels bij de spelersgroep ge- oegd. Tanje vertrok gisteren naar jenève voor een trainingskamp a een oefenwedstrijd tegen de aröer Eilanden. „Er was op orte termijn onvoldoende uit- icht op verbetering van de bles- are", het een woordvoerder an de KNVB weten. „Omdat 'oensdag de definitieve selectie loet worden doorgegeven moes- 31 we een besluit nemen." agina 18 Belgen temperen Oranjekoorts Theo Bos versloeg in de kwartfinale de Brit Jamie Staff met klein verschil. door Edward Swier DEN HAAG/MELBOURNE - Piet Moeskops, Jan Derksen, Arie van Vliet en Leijn Loe- vesijn gingen hem voor. Theo Bos (20) kende het rijtje namen. maar is te jong om ook maar iets van hun verleden te weten. Het besef dat hij in Melbourne wielergeschiedenis had geschre ven door wereldkampioen sprint te worden, drong maar langzaam tot de coureur uit Hierden door. Op het WK op de baan in Mel bourne was hij eerder zesde ge worden op de teamsprint, een driemansonderdeel met broer Jan Bos en Teun Mulder. Op de kilometer had Bos in Melbourne al brons veroverd. De sprint was slechts een toetje. In de halve finale rekende hij voor een uitzinnige Australische menigte in drie ritten af met thuisrijder Ryan Bayley, in de fi- foto Tony Feder/Reuters nale werd de Franse titelverdedi ger Laurent Gané verslagen. „Door dit resultaat ben ik na tuurlijk wel meteen favoriet voor de Spelen. Ikzelf voel dat eigenlijk niet zo. Ik ben nog steeds verrast." GPD por Roeland van Vliet iTTEN-LEUR - Fortis is gisteren in Et- in-Leur kampioen geworden van de vergangsklasse B. De Souburgse korf- allers wonnen hun beslissingswed- trijd tegen Vriendenschaar met 11-10 n behaalden daardoor promotie naar e hoofdklasse, de hoogste klasse van lederland. Niet eerder lukte een leeuwse ploeg dat op het veld. la afloop van de krappe winstpartij aalden de spelers opgelucht adem. Al reken werd van hen verwacht dat ze ampioen zouden worden, maar steeds pnden ze de druk niet aan. Gisteren ing het ineens wel allemaal goed. De loeg van Ralph Gillissen speelde de èste wedstrijd van het seizoen, /aar Vriendenschaar moeite had om iet de spanning om te gaan, speelden e Souburgers geconcentreerd. Over el- e balbehandeling werd wel twee keer agedacht en ook voor de schoten, werd [eloverwogen aangelegd. Het meest accesvol was Fortis echter op de door- taak. Met name Jouri van de Broeke ft Esther Kasse verschalkten hun te enstanders met grote regelmaat op de lorloopbal. En in de afvang heersten iuth en Hagar Hoogwerf als vanouds, ij rust leidde Fortis daardoor met 7-5. Pas echt moeilijk kreeg de ploeg het in de tweede 35 minuten. Meteen na rust maakte Vriendenschaar de 7-6 en daar na zetten de Zuid-Hollanders goed door. Het werd nog 10-7, maar daarna raakte Fortis de grip op de wedstrijd kwijt. Vriendenschaar probeerde de Fortis-spelers wat te intimideren. Ralph Gillissen: „Het leek of hetzelfde ging gebeuren als in de uitwedstrijd. We hielden ons weer te veel met randza- ken bezig." De trainer doelde op de wedstrijd van 8 mei in Har- dinxveld-Giessendam. Toen liet een aantal Souburgers zich gek maken. „Dat gebeurde nu gelukkig niet. Er was nu een klein opstootje, maar dat was alles." Vriendenschaar kwam echter wel terug tot 10-10. En in de slotfase werd het nog heel spannend. Een paar schoten van Vriendenschaar draaiden uit de korf. Maar uiteindelijk maakte Chaïm Koole - de speler die al een paar weken in een dipje zat - vlak voor tijd de win nende treffer. „Ik had de laatste wedstrijden mis schien iets meer moeten laten zien. Het lukte me een tijdje niet om te scoren. Anderen namen het scoren wel van me over, maar het zat toch even niet lek ker", zei de matchwinnaar. „Dan is het juist mooi dat ik nu die winnende Elze Blankenburgh, Hagar Hoogwerf, Wander Koole en Jouri van de Broeke (vlnr) vieren de promotie van Fortis naar de hoofdklasse. foto Robert van den Berge maakte. Het was een een frommelgoal onder de korf en ik geloof dat de bal niet eens de mand raakte. Het was een heel belangrijke." Hoe belangrijk, bleek een lange minuut later. Fortis pakte de titel en promo veerde naar de hoofdklasse. Aanvoer der Wander Koole: „We hebben dit sei zoen laten zien dat we een echt team zijn", zei hij. „Iedereen wil zich, als dat moet, wegcijferen voor de ander. Er zijn er een paar die veel doelpunten ma ken, maar de anderen zijn net zo waar devol. Want wie geeft de passes, wie verzorgt de afvang...? Het succes van Fortis is ook het succes van Ralph Gillissen. De trainer nam de ploeg een jaar geleden over van Leon- rad Debbout en liet de Souburgers nog uitgekiender korfballen. „Ach", relati veerde hij. „Peter Crucq heeft het team opgebouwd, Leonard Debbaut is er ver der meegegaan en ik heb uiteindelijk met de ploeg de stap naar de hoofdklas se gemaakt. Het is niet dat ik alles heb gedaan, het team zat jaren tegen de hoofdklasse aan te hikken." „Maar het leuke is wel", zo vervolgde de Middelburger, „dat ik nu alledrie de keren dat een Zeeuwse ploeg in de hoofdklasse speelde van dichtbij heb meegemaakt." Swift Gillissen was er twee keer bij als speler van Swift. De Middelburgse club korf balde in de seizoen '90-'91 en '93-'94 in de zaal in de hoofdklasse. Beide keren hield Swift het maar één jaar vol. „Zo'n jaar in de hoofdklasse is heel moeilijk", weet Gillissen daarom. „Er zijn wedstrijden bij waarin je kansen hebt, maar in de meeste heb je het heel moeilijk. Misschien is het jaar dat je kampioen wordt nog wel mooier dan het jaar in de hoofdklasse zelf." Scores Fortis: Jouri van de Broeke, Rob Sanderse en Chaïm Koole 3, Elze Blanken burgh en Esther Kasse 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17