Scholekster is een aanpasser Het openbaar urinoir werd pissebakje genoemd Erinneringen an de ménsen uut de Ukraine Nieuwe Raadkaart ^K\ ONDERWEG dinsdag 1 juni 2004 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Oewel m'n van tevore wiste, dat t'r achter zö'n songfesti val eêl wat meer steekt dan alleênig ma 'n bitje liedjes zien- ge deü leuke jonge ménsen, waè- re mien vraauwe in ik d'r wï pontificaol vö gaè zitte. Net as bie 'n interlaand voebalwed- strijd vroege m'n oöns eige aof, of 't deze keer noe eindelijk 's raèk zou weze mee 'n overwin ning van oönze eige vertegen woordigers. Glaèsje wien d'r bie. 'n Schaèle mee lékkere smik- keltjes. Wat oóns betreft kon 't spektaokel beginne. Ieder jaèr kriege m'n 't wï vö' eschutteld. Zö'n stik of vuufint- wintig laanden die d'r nieuwste song komme presentere. Op die oagenblikken bin ik nog stees dat eenvoudige boerejongetje. Ik bin naèmelijk van meêning dat 'n liederenfestijn gepaèrd gaèt mee liedjes. Mis, Van Zijp, zö'n songfestival bestaèt vö 'n deêl uit gymnastische toeren van vrimde ménsen, bezaoid mee draèkachtige figuren op d'r lief. Ik zag d'r nog eên die 'n rad slag maèkte op 't toneêl. Dat durreve de meêste ménsen nog nie eêns op 't straand. Vérder ve le keren jasje an jasje uut. D'r was d'r nog eêne bie, die in eên ruk tweê meisen tegelieke d'r jurk uut trok. Songfestival, jao, jao... Op 't ènde van 't spektao kel won toch die groep van wie 'k 't liedje nie oard ma alleênig die acrobaotische toe ren ezien as aofleiding van 't gebrek an muzikaoliteit. In toch bliekt da ze oönder 't kroönkele, 't sprienge in 't schudde mit je gat, ok nog 'n liedje ezongen Kieke die stèmmers in aol die laanden daè noe nie dwas deur eene? Neênt ménsen, die stèm mers geve d'r punten zödaènig da ze zèllef op 'n plèkke komme te staèn die garandeert da ze 't kommende jaèr wï mee magge doe. 't Gaèt alleên om de com mercie, begriep je wé? Ellek jaèr zie m'n dat bepaèlde groepen van deêlnemers mekaore de bal toespele. Oönze laanden in 't wésten perbere daèrentegen zo eerlijk of vriendelijk mogelijk te stèmme. Ma dat 'n prima groep as de Nederlanders mee nie meer dan èllef punten naèr uus most, was toch nie eêmaè eer lijk. Noe is 't op zö'n fes'tival nie ao- maè kommer in kwèl. D'r traède ok gewone ménsen op. Oönze ei ge inzending was t'r 'n voor beeld van. 'n Prachtig lied. Tweê éénvoudige jonges mee 'n achtergroöndtrio, zoönder malle fratsen. Vö mien, be'oarende bie de besten, ma die alleên as oönbelangrieke medediengers van dezen in gene 'n paèr punt jes krege. Ma 't is in 't bluuft 'n wedstrijd, niks meer of minder dan aard- loape. Ik 't a meer ezeit. Oöns leve bestaèt t'r uut om oöns mee mekaore te mete. Of 't noe gaèt om klaoverjasse, bingo of vér re-spie. Ma as je 't mien vraègt ao 'k liever de meziek d'r buten elaète. Oe kunne ze 'n wedstrijd aauwe van iets waèbie d'r zö vee verschillende smaèken bin. Tot mien schaande mö 'k je bekènne da 'k d'n eêlen aèvend bin bluve kieke. Meer uut nieuwsgierig' eid. Zó van, wat za d'r noe wï vö d'n dag komme? Ma dat de acro- baotengroep uut de Ukraine zou winne stieng a gauw vast. We po pelen van verlangen om oönze westerse zegeniengen in produc ten in de vormaolige sof jetrepu blieken te gaè showen. Intussen mèrrek ik da 'k op de politieke toer eraèkt bin in daè deug ik eêmaè nie vö. Ik perso- anlijk de beste erinneringen an de ménsen uut de Ukraine, 't Was in 'n tied da m'n noadge- dwongen verplicht waère om kènnis mee mekaore te maèke. Van weerskaanten m'n per- beerd om d'r 't béste van te maè ke. Ik magge luustere na zach te Russische liedjes. Oönbegriepelijk vö'mien Schouwse oaren, ma de tedere woardjes gleeje d'r in as zoete koeke. De Russische meisjes in jonges waère gekleêd in vurme- loaze jassen in laèzen zoönder akken. In 't begin ao m'n 't wat moeilijk mee mekaore. Ma toe de doekjes in de jassen aof'eleit waère, in de lange vlechten vö d'n dag kwaème, verbeterde dat langzaèm an. En toe d'r eêne op 'n aauwe viool begon te spele in wilder, saoie Nederlaanders, ver- zichtig 'n Russisch meisje vroe ge vö 'n daansje, was 't ies gauw gebroke. 't Was vö mien eên van de elderste lichtpunten in 'n doönkere tied. Daèrom ao 'k d'r vrede mee, dat de groep uut de Ukraine gewon nen ao. Omdat de groatvaoders in groatmoeders van die kinders mien onvergetelijke tieden laète beleve. Evenmin as ik, de toenmaèlige Nadja in Alexei kunne vermoede dat d'r klein- kinders in 't Engels, misschien zoönder te begriepen wa 't bete kende, 't songfestival van Euro pa zouwe winne. Ik zèllef ok nie kunne verstaè waè 't over gieng. 't Engels van die kinders was vö mien net zö onverstaèn- baar as 't Russisch in 1944. Ma wie daè op lèt is 'n kniesoare. Joop van Zijp Volwassen scholekster leefomgeving dan het kustge bied. De meest spectaculaire aanpassing is z'n snavel. Hij heeft een lange, oranje snavel, waarmee hij voedsel uit de grond haalt. Een in het kustge bied levende scholekster heeft een stompe snavel. Hiermee ha mert hij op onder meer kokkels, mossels en krabben om vervol gens de inhoud op te peuzelen. Aangekomen in het weidege bied verandert de snavel in een paar weken in een spitse punt. Daarmee boort hij zo'n 6000 keer per dag in de taaie zode, op zoek naar wormen. Om te voor komen dat hij geen snavel meer over houdt, groeit deze ongeveer een halve millimeter per dag. Naast wormen staan bij de land- scholekster ook insectenlarven op het menu. De snavel is zeven tot acht centimeter lang. In prin cipe kan tot die diepte voedsel Onder leiding van Het Zeeuwse Landschap (HZL) wordt vanavond een excursie ge houden door natuurgebied Oran jezon bij Vrouwenpolder. Het voormalige waterwingebied vormt nu een gevarieerd duinge bied, met kans op een ontmoe ting met herten. Vertrekpunt: de ingang van het Pompstation (bij het HZL- informatiebord) van Oranjezon, Kon. Emmaweg 22, Vrouwenpolder; aanvang 19.15 uur; duur ca. 2 uur; kosten €1,00 p.p., Runderen tot 16 jaar en donateurs en hun huisgeno ten gratis. uit de bodem gehaald worden, maar dat kost veel tijd en ener gie. Het liefst pakt de scholek ster een prooi die zich minder diep bevindt. Huwelijksmarkt Vooral rond maart zie je scholek sters in grote groepen, die zich vervolgens opsplitsen in groep jes van enkele tientallen vogels. Ze zijn enorm druk en maken veel lawaai. Enkele vogels kun nen elkaar eindeloos achterna vliegen, en op de grond wordt de conversatie voortgezet. Als deze huwelijksmarkt eenmaal voorbij is, hebben ze weer een volgende reden om zich druk en lawaaierig te gedragen: het ver dedigen van hun territorium en hun nest. Blijkbaar hebben ze door hun drukke gedrag geen tijd meer om een nest te bou wen, want dat is slechts een kuil- IVN Vereniging voor natuur- en milieueducatie houdt donder dag (3 juni) een natuurwande ling door de duinen en over het strand bij Dishoek. Vertrek van af het speeltuintje op de dijk (te bereiken via de Duinweg en op gang 't Martgat) of via de trap op de dijk in het dorp en dan honderd meter richting Dishoek lopen); aanvang 19.30 uur; deel name is gratis. Informatie: 0118-561475. HZL houdt donderdag (3 juni) een wandeling bij volle maan op Neeltje Jans. Vertrekpunt: het bord van Het Zeeuwse Land schap/Natuurmonumenten (bij de vlaggen) op de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans; aanvang 22.00 uur; duur ca. 2 uur; kosten 2,00 p.p.. kinderen tot 12 jaar 1,00, donateurs en tje op de grond. Soms wordt het nog wat aangekleed met mos. Het bevindt zich vaak op een open vlakte. Het vrouwtje legt vier eieren, met een dag tussen elk ei. Zowel pa als ma bebroe den de eieren. Vier weken latei- komen de kuikens één voor één uit. Wanneer de vierde telg te lang op zich laat wachten, wordt hij niet meer uitgebroed. De ouders besteden alle aan dacht aan de schooiende jongen, en vooral aan het grootste en zwaarste exemplaar. De andere mogen hopen op veel aanvoer van voedsel, zodat er ook voor hen nog genoeg over blijft. Ande re vogelsoorten die het op de jon gen gemunt hebben, zoals bij voorbeeld meeuwen of kraaien, worden luidruchtig door pa en ma achtervolgd. De kuikens wor den ongeveer twee maanden vol ledig verzorgd. Daarna moeten hun huisgenoten gratis. Informa tie: 0113-569110. Zaterdag (5 juni) wordt door HZLeen excursie gehouden op het landgoed Ter Hooge bij Mid delburg. Bezoekers worden rondgeleid langs de bosplanten, bomen en het onlangs ingerich te landschapspark met o.a. mei doornhagen en veedrinkputten. Vertrekpunt: parkeerplaats aan de Breeweg, tegenover kaasboer derij Pitteperk; aanvang 14.00 uur; duur ca. 1,5 uur. Kosten €1,00 p.p., donateurs en hun huisgenoten gratis. Informatie: 0113-569110. In samenwerking met de Neder landse Onderwatersport Bond houdt HZL zondag (6 juni) een wandelexcursie op Neeltje Jans. Tijdens de excursie worden ane- ze zelf achter hun maaltje aan, al willen de ouders nog wel eens iets toestoppen. In oktober is de zorg voor de jongen helemaal af gelopen. Pas als de jongen vier jaar oud zijn, kunnen ze zelf voor het nageslacht zorgen. Ze gaan daarvoor een verbintenis voor het leven aan. Dat kan mak kelijk twintig jaar stand hou den. In Nederland komen scholek sters vooral voor in het Wadden gebied en in de Zeeuwse delta, in totaal jaarlijks zo'n 100.000 paren. Daarmee is ruim een der de van de Europese populatie in Nederland te vinden. Carolien van de Kreeke-Abrahamse Carolien van de Kreeke-Abra hamse is medewerkster externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. monen, kreeften en andere orga nismen die onder water leven, bekeken. Vertrekpunt: het bord van Het Zeeuwse Landschap/- Natuurmonumenten (bij de vlag gen) op de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans; aan vang 14.00 uur; duur ca. 2 uur; kosten €2,00 p.p., kinderen tot 12 jaar €1,00, donateurs en hun huisgenoten gratis. IVN Vereniging voor natuur- en milieueducatie houdt maandag (7 juni) een natuurwandeling door Nollebos, duinen en over het strand bij Vlissingen. Ver trekpunt: het metalen kunst werk van Wessel Couzijn op de boulevard, schuin tegenover het Wooldhuis; aanvang 19.30 uur; deelname €1,20; kinderen t/m 12 jaar €0,50. Informatie: 0118-470187. Wie kent hem niet: de bonte piet. Ofwel, de scholekster of de nog meer officiële Latijnse naam: Haematopus ostralegus. Je ziet deze vogel niet zomaar over het hoofd, want scho leksters laten zich duidelijk zien en horen. Het feit dat hij zich duidelijk laat zien komt door z'n opvallend ve renkleed. Hij, maar ook zij, is gekleed in een strak zwart-wit verenpak met drie opvallend gekleurde ac cessoires: de poten, de sna vel en de ogen. De relatief korte pootjes zijn roze, de snavel en ogen zijn fel oranje. Daarnaast laten scholeksters zich duidelijk ho ren. Luidruchtig produceren ze een hoog 'te-piet, te-piet, piet, piet.' Niet alleen overdag, maar ook 's nachts. Luister maar eens, het 'piet-en' is duidelijk hoorbaar. Over de toepasselijke bijnaam 'bonte piet' is. waarschijnlijk niet lang nagedacht. Die naam bestaat al lang en is waarschijn lijk bedacht toen de scholekster nog vooral in het kustgebied leefde. Ook de naam die deze vo gel in Duitsland draagt: Austern- flscher, slaat op het leven in het kustgebied. Auster is immer oes ter, en een vogel die op oesters vist komt natuurlijk in het kust gebied voor. De Engelse naam luidt Oystercatcher, wat 'oester vanger' betekent. Een zelfde soort naam. Echter, sinds de jaren '30 van de vorige eeuw heeft een deel van de vogels zich verplaatst naar de landbouwgronden in het bin nenland. Een dergelijke uitbrei ding van het leefgebied komt meestal omdat de leefruimte in de natuuidijke biotoop te be perkt wordt. De meeste soorten weten zich niet goed aan te pas sen, maar de scholekster blijkt een kampioen aanpasser. Een akker is immers een heel andere Het eerste uitspringende huis links, met de nok dwars, werd bewoond door Cees van der Hie- le. „Het merendeel van die hui zen was eigendom van dokter C.J. Kruijs Voorberge, destijds arts in Rotterdam. Zijn vrouw- was de dochter van burgemees ter Prümers uit 's-Gravenpol- der", weet De Klerk. De mensen op de foto kan hij niet thuis brengen. I. Dommisse-van Dam me uit Goes meent dat de vrouw in klederdracht Jeane Bosman is, later getrouwd met Lou Kopmels. Torenklok J. Moeleker uit Goes geeft aan dat de torenklok in de oorlog door de Duitse bezetters is ver wijderd. „Tijdens het transport naar Duitsland is het schip waarop hij werd vervoerd ech ter gezonken op het IJsselmeer. In maart 1946 werd de klok weer op zijn oorspronkelijke plaats gehangen. Als vervan ging werd tijdelijk de velg van een autowiel gebruikt. Het ge bouw dat in het midden van de kaart achteraf zichtbaar is, was de boerderij van Geelhoed." Drie inzenders noemden Hoede- kenskerke als dorp. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. Eversdijk-Driesprong, Kapel- Ie, L. de Visser, Goes en J. Don, 's-Gravenpolder. Uit de collectie van Hans Lindenbergh een nieuwe raadkaart met daarop een afbeel ding uit een stad(je). De vraag is: om welke plaats gaat het? Nadere in lichtingen over de situatie toen en nu zijn wel kom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 5 juni worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Drie waardebonnen gaan naar inzenders van een juiste oplossing. De woning met de drie ra men, links op de raadkaart van vorige week, is het geboorte huis van C.J. Verboom (1923) uit Goes. Zijn vader had er een schildersbedrijf en een beschei den winkel in drogisterij-artike len. Geen wonder dat hij kan melden dat de raadkaart, hoe wel ruim honderd jaar uit, een beeld geeft van de toenmalige Schoolstraat in 's-Gravenpol der. Tegenwoordig de Bossewei- de geheten en volgens R. Smits uit Goes ooit de Achterweg ge naamd. Het huis van Verboom deed voordat zijn vader het kocht, dienst als postkantoor. Hij hoef de nooit ver te lopen naar de openbare school: die stond aan de overkant, met ernaast de christelijke lagere school, waar de bekende (dialect)schrijver D.A. Poldermans tot 1934 hoofd was. „Het hekwerk rechts hoor de bij het huis op de hoek naai de Bosseweide en dat had een siersteen in de gevel met een ro de leeuwenkop, vandaar de naam 't Rode Leeuwtje en het werd bewoond door Salomon Visser en zijn zuster. Hij had een transportbedrijf met één vrachtauto." B.D. de Klerk uit 's-Gravenpol der meldt dat het huis rechts be woond werd door de bovenmees ter van de christelijke school (de laatste was, tot 1945, C.L. Duininck). Gevolgd door de school zelf, met uitbouwtje. De openbare school staat er broe derlijk naast, vervolgens het huis van de familie Potter. Dan is er het Kerkedreefje. „En ten slotte de Nederlands hervormde kerk met de oude spitse toren. De toren heeft geen haan, maar een vis als windwijzer", aldus De Klerk. Aan de linkerzijde het huis van Jan Bosman, de slagerij van W.L. Harthoorn, de woning van Jan van den Berge, schildersbe drijf Verboom en dan de Peper straat, ook wel het Pepertje ge noemd. Voor het pand van Ver boom stond#een openbaar uri noir, met de bijnaam het pisse bakje. Inzender Smits heeft het allemaal op een plattegrond ge schetst; hij geeft ook nog de na men van bewoners van de hui zen die niet-zichtbaar verderop in de straat staan, richting Hoe- dekenskerke en molen. Deze inzender herinnert zich dat bij de sloop van het huis 'van Potter een nog werkzame bom uit de Tweede Wereldoor log is aangetroffen. Dat is niet zo verwonderlijk, want bij de bevrijding najaar 1944, had 's-Gravenpolder het flink te ver duren. Onder meer de scholen en de kerktoren raakten zwaar beschadigd. C.F. Stevense uit Middelburg meldt dat in 1960 een nieuwe bovenbouw op de toren is gekomen, 'opgetrokken aan de hand van oude gegevens uit de beschrijving in de Vader- landsche Geographie van W.A. Bachiene'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15