PZC Zeeuwse tuinen gaan weer open Vooral de paarse akkerranden knallen eruit weerwoord Wie kent niet de bonte piet 15 Terugblik op het songfestival 15 Perenboer eet zelf geen fruit 16 Zeeland had een hoop kastelen 16 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 juni 2004 Juni nat en guur, alles wordt slecht en duur Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen, suggesties en weerwoorden zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl De Hortus Zelandiae bij kasteel Westhove tussen Domburg en Oostkapelle. foto's Ruben Oreel vrouw Sanny, eindigden de Tin- telhof in Veere en de Kempen hof in Domburg als vijfde en zes de. De Breede Watering houdt 20 juni en 3 juli open tuin. Hovenier Sjaak Allemekinders uit 's-Heer Arendskerke vertelt dat de belangstelling om een mooie tuin te hebben onvermin derd groot is. „We hebben het drukker dan vorig jaar. Het werk verplaatst zich wel wat. Toen ik twintig jaar geleden be gon, stond het hovenieren in de kinderschoenen, het was echt pionieren. Je zat vooral bij in stellingen en welgestelden. Op een goed moment is de aanleg van een tuin bereikbaar gewor den voor een grotere groep men sen, je kreeg een soort hausse. Wat je nu ziet, is dat de aanleg wat terugloopt. Het gaat meer in de richting van renovatie en onderhoud. Van aanlegbedrijf worden we meer servicebe drijf." Klimplanten Allemekinders signaleert dat mensen vooral kiezen voor een onderhoudsvriendelijke, gemak kelijke tuin, met een duidelijke structuur die zomer en winter te zien is en rust brengt. „De bui tenruimte wordt echt leefruim te. Een beetje vluchten uit het hectische dagelijkse leven." Hij tekent aan dat ook de houten schuttingen hun langste tijd ge had hebben. „Die hebben de mensen wel gezien. Ze kiezen meer voor een afscheiding met klimplanten en andere mogelijk heden." Open tuinen zijn er in de hele provincie. Steeds meer vereni gen tuineigenaren zich in groe pen, om zich gezamenlijk te pre senteren. Bijvoorbeeld de vijf Walcherse tuinen in Koudeker- ke (boerderijtuin), Middelburg (Engelse tuin en liefhebbers- tuin), Serooskerke (strakke tuin met gemengde borders) en Rit- them (jonge tuin), Annemarie Priemis zegt dat de groep zes jaar geleden begon. Zelf doet ze voor de tweede keer mee. „Ik voelde er eerst niet zoveel voor, je weet niet hoe het in zijn werk gaat en wie je binnenhaalt. Maar het is me ontzettend mee gevallen, het is erg leuk." Wijzigingen in de tuin vanwege het bezoek heeft Priemis niet aangebracht. „Het streven is wel om het er tijdens de open da gen goed te laten uitzien. Maar de tuin moet niet alleen in juni en juli mooi zijn en daarna een kale boel. Het is onze tuin en we willen er zelf het hele jaar van genieten." De vijf tuinen zijn ge opend op 18,19, 26 en 27 juni en 3 en 4 juli. Samenwerking ook tussen ne gen tuinbezitters op Zuid-Beve land, die van 17 tot en met 20 juni en 3 en 4 juli open dagen houden: in 's-Heer Abtskerke, Baarsdorp, Goes en Kloetinge. Janny Schrijver doet vanaf 1997 mee met haar Engelse tuin, ook na enige aarzeling. „Wie ben je om je tuin voor anderen open te stellen. Maar je ontwikkelt je zelf en ook je tuin." Pluspunt van de samenwerking noemt ze dat daardoor makkelijker spon sors gevonden kunnen worden voor het uitgeven van een folder met veel informatie over de deel nemende tuinen. Oostburg Wie het zichzelf makkelijk wil maken en op één plek zoveel mo gelijk verschillende tuinen wil zien, kan daarvoor op twee plaatsen terecht. In de nieuwe Euregiotuinen in Oostburg, met tuinstijlen door de eeuwen heen en in de de Hortus Zelandiae bij kasteel Westhove tussen Dom burg en Oostkapelle. Negen the- matuinen vormen de kern van deze heemtuin, met daarbij veel aandacht voor het ontstaan van het Zeeuwse landschap. Rinus Antonisse Annemarie Priemis in haar tuin in Middelburg. potten, op, maar de meeste men sen houden een voorkeur voor een groene en kleurrijke tuin. En daar willen ze anderen van laten meegenieten. Het begon met een bescheiden aantal open tuinen, inmiddels is het uitge groeid tot een omvangrijk cir cuit. Komende maanden is er door heel Zeeland te genieten van de resultaten die trotse tuinbezit ters weten te behalen. Die mo gen er zijn, ondanks de vette Zeeuwse klei en de eeuwige, door de zee beroerde winden. Niet voor niets nepen lezers van het tuinblad Groei Bloei vorig jaar de tuin De Breede Watering van de familie Gruijters in het gehuchtje Wissekerke uit tot de mooiste tuin van Nederland (én België). Peter Gruijters wijst erop dat de Zeeuwse tuinen bij de liefheb bers een goede naam hebben; ze worden wel vergeleken met de befaamde Engelse tuinen. Hij schrijft dat toe aan het zachtere klimaat, de zeer vruchtbare grond en de gegroeide tuincul- tuur. „De mensen zijn er hier al langere tijd mee bezig." Gruij ters merkt op dat niet voor niets bij de eerste zes tuinen van Groei Bloei drie Zeeuwse za ten. Naast die van hem en zijn In deze tijd van het jaar is het Zeeuwse landschap op zijn mooist. Overal dringt het frisse groen zich voluit op. Bomen en planten zetten hun beste beentje voor. De natuur beleeft de jeugd van het jaar. Het is maar voor korte tijd: de mei doorn begint al bruin te worden, het ragfijne fluite- kruid vergroent. Nu kleu ren de gele boterbloemen. En gaan de Zeeuwse tuinen open. Minder natuur, meer cultuur, maar vol pracht in grote verscheidenheid. Heel lang zetten de mensen muren om hun tuinen. Om wild en ongewenste bezoekers te weren. Zo'n kwart eeuw gele den trad een kentering op. Mu ren werden geslecht, tuinen wer den open gegooid. De gedachte van: de voortuin heb je voor een ander, de achtertuin voor jezelf, laten steeds meer mensen los, De aandacht voor het zo fraai mogelijk inrichten van de tuin neemt nog altijd toe. Weliswaar rukt de steenslag, met een schaamboompje en wat bloem De vijf oudere fietsdames op het terras zijn het erover eens. Je moet geen koffie van thuis meenemen als je dat toch bij een cafeetje gaat drinken. En daar kom je altijd weer uit, want ja, je moet een keer naar de wc. Ze keuvelen nog wat ver der over de veerdiensten in de omgeving en waar je moet op stappen om waar uit te komen. En dan gaan ze weer. Vertrekpunt voor deze wande ling is het terras van café De Hoop in Sint-Annaland. Met uit zicht op de C1000 waar vanoch tend vooral oudere vrouwen hun boodschappen doen. Na de koffie gaat het richting jachtha ven. Rechts daarvan is een dijk. Het gras komt kniehoog, maar de twee vissers en de hond die voor lopen, maken het pad vers- gebaand. Aan de andere kant van de dijk ligt de Krabben- kreek, misschien wel het mooi ste stukje Oosterschelde. Het zil te briesje doet de hoofdpijn langzaam zakken. Aan de over kant: rechts het spitse kerkto rentje van Nieuw-Vossemeer; recht vooruit Sint Philipsland, met de brug en de watertoren; links, bij de windmolens, Anna Jacobapolder, waar ooit het veer over het Zijpe ging. Het schorrengebied langs de dijk ligt er schijnbaar verlaten bij. Er moet allerlei leven zijn, maar daar is nu weinig van te zien. Hoewel, in de verte sche ren wat vogels over de schor ren. Volgens een Stallander die krukels en zeekraal komt zoe ken, is het over vierenhalf uur laagwater. Dan kijk je uit over een groot, nat gebied met slik ken, schorren en nog maar een smalle geul met water. Sinds de Oosterscheldekering er is, is het tij hier 75 centimeter gezakt, zegt de man. Zeekraal snijden mag eigenlijk niet. Maar hij doet het al van kindsaf aan en ziet er geen kwaad in. Er zou juist meer zeekraal gesneden moeten worden, vindt hij, dan groeit het ook aan. Met zijn em mer gaat hij de dijk af, het schor op. Je hoeft hem niet te vertellen hoe hij met de natuur om moet gaan. Door het hoge gras over de dijk terug richting jachthaven. In de buurt van de openbare weg is pas gemaaid. Midden op de dijk staan, naast elkaar, twee zwar te schoenen. Alsof iemand ze daar, netjes in het gelid, heeft achtergelaten om een duik te ne men. Langs de jachthaven de zeedijk op. Links het land, rechts het water. Rechtvoor, in de verte, de torens van Zierikzee. In de Suzannapolder links heeft één van de vele Thoolse bloemkwe kers zijn bedrijf. Oranje, blau we en witte bloemen vormen een enorme vlag in het land. Een andere akker kleurt paars en rood aan de randen. Je ziet ze wel meer hier, van die akker randen, maar of het mooi is? Vooral het paars knalt eruit. Groen, grijs en bruin, zo hoort zo'n polder toch te zijn? Hoe verder van het dorp af, hoe meer vogels. Op de slikken in een kom van de dijk stikt het er van. Zo uit de verte zijn alleen de scholeksters, meeuwen en een paar bergeenden te herken nen. Twee scholeksters geven een demonstratie synchroonvlie- gen. Achter elkaar aan, naar links, naar rechts, omhoog en weer naar beneden. Tot de ach tervolger opgeeft. Over een stalen hek, naar een verhard pad op de dijk. Vanaf hier begint de terugweg naar het dorp. Nog even - dat moet altijd - een laatste blik over het water. De zon komt net door. De lucht boven de Krabben- kreek wordt alweer blauw. Dan, over de Molendijk - de bin nendijk van de Suzannapolder - terug. In één van de populieren bij de boerderij met Zeeuwse schuur zit een koekoek op zijn gemak te koekoeken. Langs alle dijken die je van hier af kan zien, staan populieren. Ook aan weerszijden van de lange Molen dijk. Ze houden nooit op met rit selen en ruisen. Op dit moment is in de hele omgeving niemand te bekennen. En ineens is het daar weer. Het besef van die grote aarde en dit kleine stipje. Hier, nu, lopend over deze dijk met populieren. Het besef houdt even aan, maar stopt abrupt als er na de bocht een man in zicht komt. Hij staat in de berm, een eindje verderop, met zijn fiets naast zich. Wat doet-ie daar? Staat-ie te plas sen? Als ik dichterbij kom, haalt hij zijn fiets van het slot. Van het slot? Hij stapt op en komt deze kant op. Hij ziet er toch normaal uit. Maar groeten is er niet bij, dat zie je zo. Nou, dan niet. De laatste kilometer terug het dorp in, naar de parkeerplaats bij streekmuseum De Meestoof. Langs de standerdmolen en langs de gereformeerde kerk in de Weststraat. Een lelijke kerk, maar gezien het grote aantal parkeerplaatsen houdt dat de bezoekers niet tegen. En elke zondag drie diensten, om 9.30, 14.00 en 18.00 uur. Waar zie je dat nog? Carla van de Merbel Rondje Sint-Annaland - schor ren - zeedijk - Sint-Annaland, ca. 6 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14