pzc PvdA wil gemengde visbedrijven De maatjes zijn weer lekker vet Gewonden bij ongeval nabij Zierikzee Geld voor goed doel verzacht pijntjes voor Roparunners Sociaal-democraten matigen oordeel over mechanische kokkelvisserij Bellende vrouw aangereden op parkeerplaats Motorrijder ten val door eend Zoutelande en Domburg naar ereklas ringrijden ChristenUnie over toekomst van de landbouw 11 Motorrijdster gewond bij Kapelle Politie beboet illegale kampeerders Inbraken in sportkantines Poeder in woning gespoten Man beledigt agenten Aanrijding bij Oud-Vossemeer foor Harmen van der Werf 3EERENVEEN - De PvdA wil le mechanische kokkelvisserij n de Waddenzee nog een kans *even. De sector moet dan wel mei een omslag maken naar eco- ogisch verantwoorde, duurza- ne vormen van visserij, staat in ïen discussiestuk van de so ciaal-democraten. pet ideaalbeeld van de PvdA is [tENESSE - Een 19-jarige Duit se vrouw is zondagnacht op de parkeerplaats aan de Roelands- weg in Renesse aangereden door een auto. De 28-jarige bestuurder uit Zie- rikzee reed achteruit uit het par keervak van het transferium iveg. Daarbij zag hij de vrouw niet, die met haar rug naar de auto gekeerd in kleermakerszit eat te bellen, en reed over haar heen. pealarmeerd door omstanders wist hij nog tijdig te remmen, waarmee werd voorkomen dat de vrouw helemaal onder de au to verdween. Het slachtoffer is met rugklachten naar het zieken huis in Goes gebracht. Volgens een woordvoerster van de poli tie maakt ze het naar omstandig heden goed. GOES - Een 42-jarige motorrij der uit Goes is vrijdagavond laat met een gebroken sleutel been naar het Oosterscheldezie- kenhuis gebracht, nadat hij was gevallen op de Klaphekkeweg in zijn woonplaats. De man reed over de Klaphekke weg en moest plotseling uitwij ken voor een overstekende eend. De motor raakte zwaar bescha- ^igd. AAGTEKERKE - In Aagteker- ke werd zaterdag de eerste-klas wedstrijd van de Zeeuwse Ring- rijders Vereniging gehouden. Net als in de ereklas waren de prestaties niet van het hoogste niveau, maar dat maakte het wedstrijdverloop wel spannend. Het Domburgse drietal was ge brand op promotie naar het hoogste niveau. Na vijf beurten mochten zij de groene sjerp om gangen, maar de concurrentie was sterk. Een drietal van Ga- pinge lag op de loer, maar ook Zoutelande en Grijpskerke de den het goed. Lieneke Reijnier- se, Abco Jobse en Sebastiaan Sturm uit Gapinge, namen de Sjerp van Domburg over om hëm daarna aan het drietal van Zoutelande te moeten afstaan, putsiders Rian Janse, Job Wisse en Lout Vos mochten het leiders teken omhouden tot na de mid dagpauze, maar na de 19e beurt moesten zij hem weer afstaan aan Domburg. Het veld lag 's middags erg dicht bij elkaar en na 25 beurten was de marge tus sen koploper Domburg en de achtervolgers slechts twee rin gen. Maar zij gaven het niet meer uit handen en met een to taal van 81 ringen werden San- der Willemse, Robert-Jan Pro voost en Roel Willemse kam pioen. Ongelofelijk spannend was de strijd om de reservetitel die eveneens recht geeft op pro- piotie. Gapinge 5 stak in de laat ste beurt maar één van de drie ringen en verspeelde daarmee hun kansen. Aagtekerke stak er twee van de drie en hield de pro motie daarmee ook niet in eigen hand. Zoutelande liet geen steek je meer vallen en eindigde net als Aagtekerke 2 op 79 ringen. Toen Zoutelande in de tweede beurt op de 26 mm. alledrie de ringen meenam werden zij toch nog reservekampioen en promo veerden naar de ereklas. Dit is in de historie van de Zouteland- se Zandruiters slechts 1 keer eer der voorgekomen. De drietallen van Zuid-Beveland en Biggeker- ke degradeerdeb naar de tweede klas. De strijd om het persoon lijk kampioenschap werd gewon nen door Ronald Geertse. Agenda Z.R.V: vandaag: Koude- kerke, in Nieuwen St. Joosland, in Oostkapelle en in Oost-Sou burg, van 8.00 tot 17.30 uur; Za terdag 5 juni tweede-klas kam pioenschap in Koudekerke van 8.00 tot 17.30 uur. dat alle visserij in het Wadden gebied op een andere leest wordt geschoeid, waarbij de na tuur als maatstaf gaat dienen. Het beste kan dat gebeuren, denkt de partij, door de ontwik keling van gemengde bedrijven die vissen op mosselen, kokkels, garnalen en/of platvis, afhan kelijk van de visbestanden. Om dat zulke bedrijven niet afhan kelijk zijn van één vissoort, is het volgens de PvdA - ook eco nomisch - beter mogelijk visse rij te bedrijven binnen de na- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een 67-jarige man uit Terneuzen is gisteren ge wond geraakt bij een ongeluk op de N59 even voorbij Zierik- zee. Hij is met borstletsel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Bij het ongeluk even na twee uur 's middags waren drie perso nenauto's en een caravan betrok ken. De Terneuzenaar kwam uit de richting van Bruinisse en be landde door nog onbekende re den op de verkeerde weghelft. Daarbij raakte hij een tegemoet komende personenauto met ca ravan van een 61-jarige man uit het Zuid-Hollandse Westmaas. De caravan sloeg door de bot sing om en belandde gedeelte lijk op de parallelweg. Een ach tuurlij ke grenzen van de Wad denzee. Het discussiestuk over het hele Waddenzee-beleid is een reactie op het begin april uitgebrachte advies 'van de regeringscommis sie onder leiding van de voorma lig PvdA-topman W. Meijer. De commissie stelde dat de mossel en kokkelsector binnen zeven jaar moet verduurzamen. De mosselsector moet een andere manier ontwikkelen voor het verzamelen van mosselzaad. Het vissen van mosselzaad uit teropkomende auto, bestuurd door een 29-jarige Duitser, werd geraakt door rondvliegen de brokstukken. De Terneuzenaar moest door de brandweer uit zijn auto wórden- gehaald. Een 61-jarige passagie- re van de bestuurder uit West maas liep lichte verwondingen op, waaraan zij moest worden behandeld in de centrale huisart senpost. De andere betrokkenen bleven ongedeerd. De auto van de Terneuzenaar werd, evenals de caravan, volledig vernield. Ravage Door de ravage op de rijbaan is het betreffende gedeelte van de N59 bijna drie uur afgesloten ge weest. Het verkeer werd omge leid via de parallelweg, hetgeen door de drukte met vakantiegan gers 3,5 kilometer file tot gevolg had. geulen moet worden vervangen door het inwinnen van mossel zaad in het water, waardoor de bodem niet meer wordt beroerd. De kokkelsector moet overstap pen van het oogsten van kokkels op platen naar het verzaaien en kweken van kokkels op perce len, in navolging van de mossel sector. Druk De PvdA die eerder de mechani sche kokkelvisserij uit de Wad denzee weg wilde hebben, is wat betreft die tak van visserij op dezelfde lijn gaan zitten als de commissie-Meijer. Alleen de termijn waarbinnen de omslag moet plaatsvinden volgens de commissie, binnen zeven jaar, vindt de partij te lang en te vrij blijvend. Er moet nog meer druk op de ketel komen, waar bij de PvdA overigens niet uit sluit dat de overheid de vissers financieel een handje gaat hel pen. Het geld kan uit een kleine toeslag op de toeristenbelasting voor Waddenbezoekers komen of uit Europese geldstromen voor visserij. „Want", stellen de sociaal-democraten, „een snelle verduurzaming van de visserij is in het directe belang van de Waddenzee en van de werkgele genheid in het noorden. De schelpdiersector heeft eerder al laten weten absoluut niet uit de voeten te kunnen met het ad vies van de commissie-Meijer. Zij wil wel werk maken van duurzame visserij, maar zij vindt een termijn van zeven jaar veel te kort. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Team 162 kan te vreden zijn. De Schouwen-Dui- veland Runners bereikten giste ren na goed 39 uur de finish van de Roparun, de non-stop estafet teloop van Parijs naar Rotter dam. De gemeente-ambtenaren haal den ruim dertigduizend euro op voor projecten die het leven van kankerpatiënten enigszins moe ten veraangenamen. „Daar doe je het toch allemaal voor", bena drukt Johan Walpot, één van de gangmakers achter de Schou- wen-Duivelandse ploeg. Vorig jaar klokte het team 37,5 uur. „Tegen het eind voel je overal wat pijntjes opkomen, maar dat mag ook", zegt Rudy Ravia met enig gevoel voor understate ment. Op een afstandje zit Jan Koster onderuitgezakt bij te ko men van zijn laatste kilometers. „Pijntjes...!" Na de start om klokslag 12 minu ten over 11 zaterdagavond bij Parijs zetten de runners maan dag weer even voet op Zeeuwse bodem. Rond kwart voor tien trotseren ze de Philipsdam om vervolgens het laatste stuk rich ting finish op de Rotterdamse Coolsingel in te slaan. De vermoeidheid eist zijn tol. Bij de wissel tussen de twee ploe- THOLEN - De afdeling Tholen van de ChristenUnie houdt mor gen een discussie-avond over de toekomst van de Zeeuwse land bouw. Centraal staat de vraag óf die nog wel overlevingskan sen heeft. De bijeenkomst vindt plaats in verenigingsgebouw de Wingerd aan het Nieuwpad in Tholen, aanvang 19.45 uur. De lijsttrekker van ChristenU nie en SGP bij de Europese ver kiezingen, J. Blokland, en voor zitter E. Hage van de ZLTO Tho len geven hun zienswijze. Daar na wordt in kleine groepen over de vraagstelling gepraat, ge volgd door een slotdebat. gen lopers en begeleidende fiet-' sers gaat het even mis. Het 'ver se' team staat nog niet klaar, af geleid als ze zijn door het weer zien met familie en bekenden. Willian Boot kan er achteraf om- grinniken, maar hij was daar door wel letterlijk het haasje. „Je loopt je laatste kilometers, dus zet je nog één keer aan. Ik heb zelfs de loper van een team' ingehaald die ik anders nooit zou inhalen. Maar dan blijkt er bij de bocht niemand te staan voor de afgesproken wissel. En een eindje verderop blijkt er nog steeds niemand te staan. Dan word ik even kribbig, ja, maar even later ben je dat weer kwijt. Dat hoort allemaal bij de- soms chaotische toestanden rond zo'n evenement. Het zijn de anekdotes voor later." Teamcaptain Rien Scherpenisse kan terugzien op een goed verlo-, pen 520 kilometer, afgezien van een paar 'kleine probleempjes', zoals hij het zelf noemt. „In het- 'enge bos' bij Compiègne zijn we even één van onze lopers kwijtgeraakt. Op dat stuk mocht de volgauto niet mee, dus moesten de lopers elkaar afwis selen op de fiets. Eén zo'n wissel" duurde wat langer en Johan Ju- melet reed vervolgens braaf ach ter een paar lichtjes in de verte aan. Maar dat was een ander team en dat team was verkeerd gereden. Via de organisatie in Rotterdam hebben we een mo torrijder ingeschakeld die naar. hem op zoek is gegaan. Onder tussen had Johan het juiste pad weer gevonden, maar toen wa ren we twee anderen weer kwijt die hém waren gaan zoeken. En toch zijn we nog binnen ons tijd schema van gemiddeld 13,5 kilo-! meter per uur gebleven! Bij aanvang van de laatste etap pe vanaf de Philipsdam ziet het er naar uit dat team 162 op exact de opgegeven tijd, 15.00 uur, zal finishen. Het laatste stuk verloopt boven verwach ting, zodat de Schouwen-Duive- land Runners om twee minuten" over half drie over de streep, gaan. Aan de Roparun deden dit jaar 188 teams mee. Evenals vo rig jaar won team 17 uit Oud-Be- ij erland, in een tijd van 30 uur en 12 minuten. De deelnemers werden door 25.000 toeschou wers op de Coolsingel feestelijk ingehaald. dinsdag 1 juni 2004 swb Deze week kunnen de haringliefhebbers weer in de Hollandse Nieuwe happen. door Harmen van der Werf GOES - Haring happen, het kan bijna weer. Bij de viskraam, in bedrijfskanti nes en natuurlijk op haringparty's. De Hollandse Nieuwe lijkt het best te sma ken in gezelschap, al netwerkend met collega-ondernemers. Een vreemde ge woonte blijft het, rauwe vis aan de staart pakken, uitje erbij en hap slik door de keel naar binnen. The place to be is deze week restaurant De Stadsschuur in Goes. Voor de tigste keer heeft stichting De Beste Maatjes het opnieuw voor elkaar. Een oer-Bra- bantse minister met Zeeuwse wortels, Karla Peijs van Verkeer en Waterstaat, is gestrikt als eregaste. Temidden van twaalfhonderd netwerkende onderne mers - vooral uit de wereld van het on roerend goed, de reiswereld en andere dienstsectoren - geeft zij morgenmid dag om vijf uur het startsein voor de drukst bezochte haringparty van Zee land. Cor van de Zandt, één van de organisa toren van het festijn en eigenaar van De Stadsschuur, verwacht dat er minstens 2.500 stuks Hollandse Nieuwe doorheen gaan. „Als ze lekker vet zijn, kunnen veel mensen niet bij drie of vier harin gen stoppen. Maar op is op." Twaalfhonderd gasten, 2.500 maatjesha ringen, dat zijn er dus twee a drie per persoon. „Niet iedereen lust ze", weet Van de Zandt uit ervaring. „Vandaar." Vandaag begint het eigenlijk al, de Hol landse Nieuwe-gekte. In Scheveningen wordt het eerste vaatje geveild in de vis- afslag. Vorig jaar bracht die 38.000 eu ro op voor de Nederlandse Hartstich ting. Wat minnetjes tegenover 2002, toen er grif 52.000 euro werd neerge teld. Stichting Tegen Zinloos Geweld is dit jaar de gelukkige, want dat hoort er bij: haring happen, een korenwijntje of wat drinken - in De Stadsschuur ver vangen door een moutwijn, Zeeuws Zilt, van Zeeuwse zeekraal - én een goed doel. Goed werk Van de 22,50 euro die alle deelnemers in Goes moeten neertellen voor de ha ringparty, gaat 5.000 euro naar stich ting Palazzoli, een steunpunt voor men sen met kanker en hun naasten. In Oost-Souburg heeft Palazzoli een vesti ging aan het Oranjeplein, een filiaal in Goes is in voorbereiding. „Zo'n twintig aanvragen krijgen we jaarlijks", vertelt organisator Van de Zandt. „Palazzoli is het geworden, want die organisatie doet zulk goed werk, moet het vooral van giften hebben én komt dus ook naar Goes." Palazzoli mag de Holland se Nieuwe dankbaar zijn, want niet al leen de Goese haringparty tast in de bui del. Ook de haringparty in het Vlissing- se restaurant Solskin aan de boulevard vandaag vanaf vijf uur komt voor de stichting over de brug, met - baas bo ven baas - 7.500 euro. Vierhonderd gas ten verwacht Flemming Bleijenberg van Solskin. Elf bedrijven doen mee. Een sleper van Multraship uit Terneu zen brengt symbolisch het eerste vaatje aan wal, symbolisch, want Bleijenberg heeft Hollandse Nieuwe al in voorraad. „Doen ze altijd. Een dag of twee vante- voren worden ze verspreid." Bep de Jong van restaurant De Boeie in Sluis was zaterdag al bezig maatjesha ring schoon te maken. Vanavond om ze ven uur begint het feest op haar terras aan de Kaai voor ondernemers uit Sluis. „Ook dan maken we er nog schoon", zegt de eigenaresse van De Boeie, „maar zeshonderd stuks, dat lukt niet in een avondje." Ze verklapt alvast een geheim, waar ie dere haringliefhebber op zit te wach ten. „Ze zijn weer opperbest, de harin gen, lekker vet. Ze glibberen zo uit je handen, als je niet oppast" Plankton Een Hollandse Nieuwe moet vet zijn. Van april tot juli, als de Noordzeeharin- gen zich voleten met plankton om hom of kuit te schieten, zijn ze dat volop, als het goed is. Campinghouder Ed Troost, één van de organisatoren van de enige echte ha ring-net werkparty op Schouwen-Duive- foto Robin Utrecht/ANP land, durft er dan wel twaalf tot veer tien te verorberen, meldt hij niet zonder trots. „Ik kom heel vroeg en help tot laat met opruimen." Nell's Place in Den Osse is vandaag de verzamelplaats voor ondernemers van Schouwen-Duive- land. Ze lusten er pap van. Maar liefst 3.000 haringen zijn besteld, wat de haringparty in Den Osse tot Zeeuws recordhouder maakt. „Ze zijn niet al leen voor ons", verontschuldigt Troost zich bijna. „We brengen er ook naar ver zorgingshuizen in de directe omge ving." Illusie Wie de komende tijd ook een Hollandse Nieuwe tot zich neemt, hij of zij hapt in een illusie. Hollandse Nieuwe is niet nieuw én nog nauwelijks Hollands. Een beetje maatjesharing zwemt al bijna drie jaar rond en nog maar twee Hol landse schepen van Jaczon - Jacob en zonen - uit Scheveningen vissen erop. De meeste komen uit Denemarken. Al jaren maakt dat niks uit voor de omzet. Hollandse Nieuwe is Hollandse Nieu we, een visje waarvan het vetzuur ome- ga-3 de eigenschap heeft van wondero lie. 'Haring in het land, dokter aan de kant', zegt een oud spreekwoord. En, melden Adriaan de Boer en Wouter Klootwijk in het vorig jaar verschenen ultieme haringboekje Haring en zijn maatjes, van haring eten schijn je vrolij ker te worden dan van het eten van een hamburger. Maar, voegen ze toe, dat be tekent niet dat iedereen van haring een goed humeur krijgt. KAPELLE - Een 45-jarige motorrijdster is zatermiddag gewondgeraakt toen ze bij Kapelle door een remmanoeu- vre in de berm belandde. Op de kruising met Oude Rijks weg-Oude Provinciale weg stond een auto te wachten. De motorrijdster zag dat vermoedelijk te laat en raakte bij de remactie in de berm. Ze is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Goes gebracht. WEMELDINGE - De politie heeft zaterdagmorgen om zes uur drie illegale kampeerders beboet in Wemeldinge en Kattendijke. Op de Oostelijke Kanaalweg in Wemeldin ge kregen trof de politie twee wildkampeerders aan, De derde had zijn bivak opgeslagen aan de Kokuitseweg in Kattendijke. Alledrie kregen een bekeuring van 95 euro. NISSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebro ken in de kantine van een sportvereniging aan de Vemo"- venhoekstraat in Nisse. Er werden enkele tientallen eu ro's gestolen. Dezelfde nacht kreeg ook de kantine van. een sportvereniging aan de Van de Plasschestraat in 's-Heer Abtskerke ongewenst bezoek. De vereniging mist. een kettingzaag. Niet uitgesloten is dat het om dezelfde- daders gaat, de dorpen liggen dicht bij elkaar. DOMBURG - In de nacht van zondag op maandag rond drie uur is bij een woning aan de Duinstraat in Domburg blauw poeder (waarschijnlijk afkomstig uit een poeder blusser) naar binnen gespoten. Het poeder werd door een openstaand slaapkamerraam (begane grond) naar binnen- gespoten. Hierdoor raakte de slaapkamer bedekt met een' laag blauwe stof. GOES - Een 35-jarige Goesenaar beledigde in de nachU van zaterdag op zondag kort voor twee uur een aantal agenten op de Grote Markt in Goes. Die hielden hem ver volgens aan. De man kreeg een proces-verbaal, uit OUD-VOSSEMEER - Twee mensen zijn zondagmiddag in Oud-Vossemeer lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Krabbenkreekweg, Broeksedijk in Oud Vossemeer. De 47-jarige bestuurder van een bestelauto uit Bergen op Zoom reed over de Krabbenkreekweg. Op verhielde kruising wilde hij linksaf slaan. Op dat moment, werd hij links ingehaald door een 25-jarige bestuurder van de personenauto uit Bergen op Zoom. Een botsing volgde. Een 29-jarige vrouw en een 24-jarige vrouw, bei den uit Bergen op Zoom, die bij de 25-*jarige in de auto za ten, raakten licht gewond. Dezelfde middag belandde een 84-jarige bestuurder uit de gemeente Tholen in een watergang aan de Broekseweg in Oud-Vossemeer. De man was in een bocht geslipt. Door een stuurcorrectie belandde hij in de watergang. De man bleef ongedeerd. Ravage op de N59 na het ongeval waarbij onder meer een auto met caravan betrokken was. foto Eric Noordermeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11