Klachten aan verkeerde adres Burgemeester struikelt over visafslag Zeeland hangt miljoenenkorting boven het hoofd Brugklassers voor een dag in een rolstoel Zeeland ontvangt 21 Blauwe Vlaggen I GGD Zeeland alert op polio Promotieweek showkorps Veel mensen wenden zich ten onrechte tot Zeeuwse Ombudsman Man bedreigt treinreiziger met mes Rijk en provincies in Deltaraad Onderzoek bestrijden muskusrat Fazantenvanger beboet to\hilARM 7 M.uj/\,Pezee/' ..oez££TeeKT' TTencwiz(hpeai Tearasrew kiioMerees Fns kïitfewce en Kantnet KMt/aen op Pe Acm&mk u eeni een tseën&üezftp IOJNSTEH4AZ? Mgrciu week stélt u taken ayj de kaak 7 toch KAN ik hieie Nieitféép TAN makbn PAN EEN CTlyAT Y wat leuk a\ru mee-zmesoiit-C&s&N op oeze. KusT/te rek u had even zoéoeo I iHWKAve op KUHNW (ten 80 Pf P//Vkiw¥fe. HALFWM(rre V&uwen Die MET Bonte deken in... ENFM ..WAS UOK fin 0rSlHH.WRe.ssie. in MBiJKl en ik nier 6cepéei*ss V* rookvrije werkplek rookvrije wc advertentie rookvrije werkplek rookvrij magazijn GOES - De GGD Zeeland is al geruime tijd alert op de terug komst van polio in de provincie. Dat bevestigt arts infectieziek- ten E. van Dijk van GGD Zee land. De ziekte is tot nog toe niet gesignaleerd in Nederland. l)e vrees bestaat echter dat kin derverlamming terugkeert in Ne derland. Het Rijksinstituut voor Volksge zindheid en Milieu (RIVM), en «erder de Inspectie voor de Ge zondheidszorg, roept op tot alertheid voor polio. Vooral Rot- ;crdam en omgeving zou gevaar lopen omdat daar veel Nigeria- nen wonen en veel orthodox-pro- testanten die uit geloofsoverwe- gingen inenting afwijzen. Polio komt momenteel in Nigeria het vaakst voor. Steeds minder kinderen in Ne derland worden door het rijks- fdccinatieprogramma be schermd tegen eimstige infectie- hekten. advertentie Lerares Mireille Defoer geeft de leerlingen aanwijzingen. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Ieder gezond kind denkt ooit wel eens hoe leuk het niet moet zijn om rond te scheuren in een rolstoel. Een groep brugklassers van scholengemeenschap De Rede uit Terneuzen ondervond giste ren dat het veel behendigheid eist. De leerlingen volgden een gymles in het kader van 'Klas op wielen', een project van Sport Zeeland om kinderen een beter en vooral ook positiever beeld te geven van mensen met een functiebeperking, legt Joost Hopmans uit. Het initiatief voor het project kwam van Thomas Geerse en zijn moeder Marjan, die het project kenden en de klasgenoten van Thomas wel eens aan den lijve wilden laten meemaken wat een functiebeper king is. Thomas heeft namelijk een motorische beperking en is voor alle activiteiten buitens huis aangewezen op een rol stoel. In het gymzaaltje van de school is een rolstoelrace op een hindernisparcours. Buiten merk ten leerlingen dat basketbal in een rolstoel veel moeilijker is dat de sport voor mensen die wel kunnen lopen. Gymlerares Mireille Defoer beschouwde de alternatieve gymnastiekles als geslaagd. „Je ziet dat ze het alle maal harstikke leuk vinden." door Melita Lanting GOEDEREEDE - De affaire rond United Fish Auctions (UFA) in Stellendam heeft bur gemeester C. Sinke zijn baan ge kost. De burgemeester van Goe dereede stapte donderdagavond op nadat een onderzoeksrapport over zijn rol in de UFA-affaire openbaar werd. In visafslag Uni ted Fish Auctions participeren de gemeenten Goedereede. Noord-Beveland en Den Haag. De kwestie draait om twee ver mogensverklaringen die zijn ge tekend zonder medeweten van de gemeenteraad. Sinke heeft, zo staat in het onderzoeksrap port te lezen, de actieve informa tieplicht naar de gemeenteraad 'in aanzienlijke mate geschon den'. In november moest wethouder P. Grinwis van Goedereede al zijn functie neerleggen om de zelfde redenen. De gewraakte vermogensverkla ringen waren nodig voor de fi nanciering van een ambitieus loodsen- en kantorencomplex bij de haven van Stellendam, het Stelle Mare project. Feite lijk gaat het om twee verschil lende vermogensverklaringen. De eerste vermogensverklaring is een garantstelling van de ge meente Goedereede aan de bank voor een bedrag van 5,7 miljoen euro. Hierbij loopt alleen de ge meente Goedereede een finan cieel risico. De andere gemeen- advertentie rookvrije werkplek rookvrije kantine ten blijven buiten schot omdat zij niet garant staan. De tweede vermogensverklaring is ondertekend door de drie deel nemende gemeenten in UFA, Noord-Beveland, Goedereede en Den Haag. Deze verklaring is geen garantstelling voor even tuele verliezen maar een verkla ring dat geen grote bedragen worden onttrokken aan UFA. De gemeenten lopen hierbij geen financieel risico. Beide ver klaringen hadden volgens D. Koppenol, griffier van de ge meente Goedereede, moeten worden voorgelegd aan de ge meenteraad. „Dat is wettelijk zo geregeld en dat is niet gebeurd." Dit wordt de burgemeester zwaar aangerekend en heeft uit eindelijk geleid tot zijn vertrek. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland (aandeelhou der van UFA) heeft ook een ver mogensverklaring ondertekend zonder dit vooraf aan de raad voor te leggen. „Deze verklaring hoeft geen goedkeuring van de raad te hebben", aldus Van Lie re. „De vermogensverklaring die ik heb getekend is een wezen lijk andere verklaring dan die waar Sinke over gestruikeld is. Ik heb de verklaring wel ter ken nis van het college gebracht." Van Liere stelt zich op het stand punt dat er ook geen sprake is van schending van de informa tieplicht naar de raadsleden, zo als in Goedereede „De vermo gensverklaring heeft bij de ande re UFA-stukken in de leesmap van de raadsleden gelegen. Ze wisten er dus van." Financieel risico Ondertussen loopt de gemeente Goedereede nog steeds een aan zienlijk financieel risico omdat de gemeente garant staat voor een bedrag van 5,7 miljoen euro. Tot nu toe heeft de bank geen cent geclaimed. Griffier Koppe nol vertelt dat hard wordt ge werkt aan een oplossing waarbij de garantstelling van tafel wordt gehaald. Sinke heeft een inhoudelijke discussie van het onderzoeksrapport niet af wil len wachten en heeft vooraf gaand aan de behandeling in de raad zijn ontslag aangeboden. Wethouder T. Bakelaar van fi nanciën is de enige betrokken bestuurder die nog in functie is. Hij overleefde een motie van wantrouwen van de fractie Vere nigd Gemeente Belang. advertentie rookvrije werkplek rookvrije gangen rookvrije werkplek rookvrije koffiehoek door Maurits Sep MIDDELBURG - De extra be zuinigingen van het kabinet zu- len ook de provincie Zeeland hard treffen. Gedeputeerde J. Suurmond van financiën ver wacht binnenkort het bericht dat hij per jaar een miljoen euro minder zal krijgen. En als het te genzit komt daar in september nog een bezuiniging overheen. Het provinciebestuur is bezig met het opstellen van de begro ting voor volgend jaar. Dat gaat gepaard met veel onzekerheid. Het kabinet heeft wel aangekon digd dat de provincies extra moeten inleveren, maar nog niet hoeveel. Suurmond wacht op de zoge noemde mei-circulaire van de re gering. Intussen bereiken hem wel geluiden die niet positief stemmen. „Het zal een forse kor ting zijn, die bovendien structu reel is en al dit jaar ingaat", zei hij gisteren tegen de Statencom missie sociale en bestuurlijke za ken. Suurmond taxeerde de korting voor Zeeland op een miljoen eu ro per jaar. Dat betekent een miljoen nu en, omdat het struc tureel is, een miljoen volgend KAPELLE - Het Kapelse show korps Jonge Kracht houdt vanaf morgen tot en met vijf juni een promotieweek. Deze is bedoeld om belangstellenden kennis te laten maken met zijn muziek. Het korps en de marjorettes ma ken donderdagavond 3 juni een rondgang door Kapelle en Bieze- linge. Zaterdag 5 juni is er van 13.30 tot 16.00 uur een open dag in het clubgebouw aan de Stations straat. jaar. „Voor de begroting van 2005 hebben dan dus niet meer 7,7 miljoen euro vrij te beste den, maar 5,7 miljoen", waar schuwde hij. Vanwege die dreiging wil het provinciebestuur bij de behande ling van de voorjaarsnota in juni nog niet te veel van die 7,7 miljoen uitgeven, maar zo veel mogelijk vasthouden tot okto ber. Dan is ook de septem- ber-circulaire van het kabinet uit. Die moet uitwijzen of er nog meer moet worden bezuinigd. De provincie moet bovendien re kening houden met nog een an dere tegenvaller: de wachtgeld regeling voor medewerkers van de Provinciale Stoombootdien sten. Rijksverbinding Het provinciebestuur vindt dat het Rijk de kosten moet dragen als medewerkers eventueel geen nieuwe baan kunnen vinden. „Het was een rijksverbinding", verklaart Suurmond. Het kabi net wil die risico's echter op het bordje van de provincie leggen Ondanks eerder overleg tussen Middelburg en Den Haag is de ze kwestie nog niet geregeld, liet Suurmond gisteren weten. Van de 295 medewerkers heb ben 48 mensen nog geen ander werk gevonden. Daar komen nog 20 mensen bij die nu tijde lijk bij vervoersmaatschappij BBA werken of bezig zijn met het afronden van de opheffing van de PSD. De provincie gaat daarom naast de gewone ar beidsbemiddeling ook nog bin nen de eigen orgamsatie werker varingsplaatsen creëren voor oud-PSD'ers. (advertentie) rookvrije werkplek rookvrije werkkamers (advertentie) zaterdag 29 mei 2004 toor Miriam van den Broek MIDDELBURG - Zeeland voert niet 21 Blauwe Vlaggen niet lan- dpr de Nederlandse lijst aan van jachthavens en stranden met het internationale kwaliteitskeur- tfterk. Bij de uitreiking van de jaarlijk se onderscheiding voor veilige Hl schone stranden en jachtha- rens, is Zeeland gisteren inge- haald door Noord-Holland. Toch is Zeeland goed bedeeld met elf jachthavens en tien stranden. Dat is één jachthaven minder en vier stranden méér dan vorig jaar. In 2003 wapper de de vlag op de stranden van Renesse, Westenschouwen, Oost- kapelle, Domburg, Westkapelle en Zoutelande. Dit jaar heeft ook het Badstrand/Nollestrand in Vlissingen de vlag gekregen, evenals het strand van Vrouwen polder en de Schouwse stranden Wilhelminahoeve en Kijkduin. Bij de Zeeuwse jachthavens wapperden vorig jaar twaalf vlaggen. Dit seizoen zijn dat er elf. Watersportvereniging De Ar- ne in Middelburg doet het een jaartje zonder het dundoek. Een woordvoerster van de vereni ging legde uit dat ze de vlag dit keer niet hadden aangevraagd. De jachthavens die wel het pre- dikaat schoon en veilig kregen, zijn de jachthavens Brouwersha ven, Scharendijke, Bruinisse, Burghsluis en Den Osse op Schouwen-Duiveland. Op Noord-Beveland was er erken ning voor Roompot Marina en Delta Marina. Ook bij de Jacht haven Wemeldinge, Oosterschel- de Marina Kats, watersportvere niging Wolphaartsdijk en Han- sa uit Wilhelminadorp mag de vlag gehesen worden. Noord-Holland maakte een flin ke inhaalslag en kreeg de Blau we Vlag voor zestien jachtha vens en vijftien stranden. Dit jaar zijn er in totaal 74 vlaggen uitgereikt, 25 meer dan in 2003. toor Maurits Sep I VLISSINGEN - Veel Zeeuwen wenden zich met klachten ten inrechte tot de Zeeuwse Om budsman. Door onduidelijkheid mi onbekendheid met het klacht recht kaarten zij problemen met oierheden aan waar de Ombuds man geen oordeel over mag vel len. De meeste klachten die hij ontvangt, kan hij daarom niet in behandeling nemen. Ombudsman de meeste niet be handelen. Eén van de redenen was dat de klager naar de rech ter had kunnen stappen. Bovendien bleek dat veel kla gers het probleem nog niet had den besproken met de betreffen de gemeente of instelling. Dat moet eerst gebeuren en pas als dat niet naar tevredenheid is opgelost, kan een klacht aan de Ombudsman worden voorge legd. In veel gevallen waarin de Ombudsman beide partijen bij elkaar heeft gebracht, bleek het probleem alsnog oplosbaar zon der dat het tot een officiële klachtenprocedure hoefde te ko men. Volgens de Zeeuwse Ombuds man kloppen zo veel Zeeuwen ten onrechte bij hem aan omdat ze niet weten bij wie ze wel moe ten zijn. Het klachtrecht is te on duidelijk. Hij roept de gemeen ten en instellingen daarom op meer en betere voorlichting te geven over klachtenprocedures en waar mensen met hun proble men terecht kunnen. De Om budsman is zelf ook bereid mee te werken aan een grotere be kendheid van klachtenregelin gen. J Overigens schiet niet alleen de kennis van burgers te kort, ook overheden zelf weten niet alle maal even goed wat onder een klacht moet worden verstaan. In zijn jaarverslag stelt de Ombuds man vast dat sommige overhe den alleen klachten over het ge drag van ambtenaren of bestuur ders in behandeling nemen. Klachten over de uitvoering van besluiten en regels worden niet als een ontvankelijke klacht ge- Dat is een te beperkte uitleg van het begrip klacht, vindt de Zeeuwse Ombudsman. Juist bij de uitvoering van een besluit is het belangrijk hoe iemand wordt behandeld, vindt hij. Hij raadt de klachtencommissies van overheden aan zich verder te verdiepen in het klachtrecht, bijvoorbeeld door uitspraken van de Nationale Ombudsman te bestuderen. GOES - Op het station van Goes is gistermiddag rond drie uur een 73-jarige inwoner uit de gemeente Veere aan gehouden. De man had in de trein, op het traject Vlissin- gen-Goes, een 20-jarige Vlissinger met een mes bedreigd. De oorzaak van de bedreiging lag in het feit dat de man zich stoorde aan de manier waarop de jongeman zich in de treincoupé gedroeg. Op het station in Goes is de man aangehouden en verhoord. De jongeman deed aangifte van bedreiging. MIDDELBURG - De provincies Zeeland, Zuid-Holland. Noord-Brabant en de ministeries van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en Verkeer en Waterstaat gaan sa men de Deltaraad vormen. Daarvoor ondertekenen ze ko mend najaar een zogeheten Delta-memorandum. De nieu we raad, die halfjaarlijks bijeenkomt, buigt zich over de wijze waarop de zieke Deltawateren gezond kunnen wor den (onder meer door terugkeer van het getij in nu afgeslo ten wateren als Grevelingen, Veerse Meer en Kram mer-Volkerak). Er zijn in het Deltagebied al diverse over legorganen, die zich met de afzonderlijke wateren bezig houden (zoals voor de Oosterschelde, Krammer-Vol kerak, Voordelta). Die blijven voorshands bestaan. Eind 2006 wordt bekeken in hoeverre ze in een Deltaraad moe ten worden ingepast. De nieuwe raad bestrijkt alle wate ren en zorgt ervoor dat de activiteiten van de verschillen de overlegorganen, overheden en particulieren elkaar met in de wielen rijden. De provincie Zeeland betaalt jaarlijks 30.000 euro mee aan het werk van de Deltaraad. De Zeeuwse Ombudsman, A.J. Verheijden, schrijft dit in zijn jaarverslag over 2003. Hij ont- ling vorig jaar 65 klachten. Daarvan gingen er 58 over de Zeeuwse gemeenten, 1 over de brandweer van het stadsgewest ttissingen/Middelburg en 6 Ker andere burgers, bedrijven. Instellingen (verzorgingstehuis), woningbouwverenigingen (L'Es- caut) en nutsbedrijven (Delta). Die laatste zes klachten konden met behandeling worden geno men. Een geschil met bijvoor beeld buren of met een bedrijf, inoet via de rechter worden uit gevochten. Woningbouwvereni gingen en nutsbedrijven werken met met de Ombudsman samen ui hebben andere klachtenrege lingen. Maar ook van de klachten die over de gemeenten en de brand weer binnenkwamen, mocht de (advertentie) MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil nut en noodzaak van de muskus- en beverratbestrijding door lichten. Het kan wel eens dweilen met de kraan open zijn en dat is weinig zinvol. In afwachting van een landelijk standpunt zijn Gedeputeerde Staten niet van zins de wa terschappen meer geld te geven voor de bestrijding. Die krijgen dit jaar al ruim een half miljoen euro. Sinds de wa terschappen in 1996 de rattenbestrijding op zich namen, is de provinciale bijdrage aanzienlijk gestegen. Ondanks meer geld en de inzet van meer rattenvangers, neemt het aantal muskus- en beverratten toch toe. Het dagelijks pro vinciebestuur schrijft in antwoord op vragen van CDA-Statenlid K. Martinet dat de waterschappen nooit is beloofd dat de provincie eventuele tekorten op de rat tenbestrijding zal aanvullen. MIDDELBURG - De enomische politierechter J. Begheyn heeft gisteren in Middelburg een 55-jarige inwoner van Oud-Vossemeer voor het jagen op fazanten veroordeeld tot 300 euro boete. De man ontkende november vorig jaar in Tholen met een vangkooi fazanten met maïskorrels te hebben gelokt en de dieren te hebben gevangen. De jacht opziener had 19 november verdachte met een jutezak in de hand een strooiende beweging zien maken in de buurt van de vangkooi. De Tholenaar reageerde verbeten op dé beschuldiging. „Ik kan nog geen kip doodmaken. De vang kooi is niet van mij." Het verweer maakte geen indruk. De man gaat tegen de straf wellicht in hoger beroep bij het Gerechtshof in Den Haag. COR DE JONGE Kijk op www.rokenendewerkplek.nl of bel 0800-0600 A Roken en de werkplek l\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 83