PZC XPIore! Breed onderzoek naar graaien ambtenaren Bot overschreed grens met losgeld 2e PINKSTERDAG GEOPEND Brugman Donner gelast jacht op ontsnapte tbs'ers Infoavond 3jun Tiener randt vrouwen aan Prins en prinses stellen harde eisen aan Privé Kabinet laat alle ministeries doorlichten Nederland wil uitlevering ontvoerder Wei Dagje eropuit met de baas Minder beschonkenen betrapt Deel proeven Kuipers mislukt Verlichting A50 over Veluwe uit DSM vervolgd voor explosie oven Uitslag verkiezing meteen bekend Allochtonen halen leerachterstand in Investeer in kennis OpenUniversiteit Nederland zaterdag 29 mei 2004 van een Keuken graniet voor de prijs van kunststof!* een Badkamer gratis vloer en wandtegels t.w.v.C 500,-* van 11.00 tot 17.00 uur Son/Eindhoven, Ekkersrijt 4024 Meubelplein, Telefoon 0499-474481 TUDelft jouw avontuur, jouw toekomst Bezoek de Discovery Day op donderdag 3 juni Meer info op: www.wereldstudie.nl ARNHEM - Een 14-jarige jon gen uit Arnhem wordt ervan ver dacht zeker twaalf meisjes en vrouwen te hebben aangerand. In Arnhem en Velp zou hij zijn slachtoffers de afgelopen maand al fietsend in kruis en aan billen hebben betast. Vol gens de politie gebeurde dat in het voorbijgaan. De slachtof fers. 13 tot 28 jaar oud, waren te voet of te fiets. Op basis van een signalement kon de jongen wor den opgepakt in Velp. GPD Advertentie Kom naar de meeloopdag van Civiele Techniek op dinsdag 8 juni. Kijk op www.groetenuitdelft.nl voor meer info en aanmelding. door Barenda Grutterink en Martijn Kamans ISTANBOEL - Prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima willen van Privé we ten wie dat blad de foto's heeft aangeboden die afkom stig waren uit de gestolen ca mera van prinses Maxima. Dat heeft de advocaat van het stel het blad geschreven. De camera werd onlangs in Argentinië ontvreemd. De prinses deed daar aangifte van diefstal. De raadsman be schuldigt het weekblad van onrechtmatig handelen. Na mens het paar is 25.000 euro geëist, omdat er gebruik is ge maakt van gestolen materiaal en omdat het auteurs- en por tretrecht zijn geschonden. Het paar sloot gisteren in Istanboel een driedaags be zoek aan Turkije af. Privé-hoofdredacteur E. San- tegoeds ziet een eventueel pro ces met vertrouwen tegemoet, meldde hij gisteren. „De foto die wij hebben afgedrukt, is afkomstig van een fotopersbu reau uit Buenos Aires. Met dat bureau doen we wel va ker zaken en ook nu hebben we netjes betaald en BTW af gedragen. Ze hadden ons ook gewoon kunnen bellen om de ze informatie te krijgen." Kennissenkring Volgens Maxima is de gepubli ceerde foto afkomstig uit haar gestolen camera, maar Santegoeds betwist dat. Vol gens de hoofdredacteur van Privé gebeurt het regelmatig dat mensen uit de kennissen kring van het paar ook foto's maken van privé-momenten en die beelden vervolgens aan bieden aan bijvoorbeeld pers bureaus. De bewuste foto zou dus niet door Maxima, maar door ie mand anders zijn gemaakt. ANP door Frouke Houtman en Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet en de hoogste rijksambtenaren gaan alle departementen doorlichten op mogelijke vriendjespolitiek en zakkenvullerij. Dat heeft vi ce-premier Zalm gisteren aange kondigd. Het onderzoek wordt verricht naar aanleiding van een rapport van de Algemene Rekenkamer en een anonieme brief van enke le ambtenaren waaruit blijkt dat topambtenaren bij het minis terie van Onderwijs elkaar sa larisverhogingen en onkosten vergoedingen toespeelden. Ook zouden zij collega's op eigen ge zag en buiten de regels om een hogere functie hebben gegeven. Zalm zegt geen aanwijzingen te hebben dat op grotere schaal wordt gesjoemeld dan nu be kend is en schakelt om die re den nog niet de hulp van justitie in. „Maar als er op ministeries echt mensen blijken te zijn die ten onrechte bij elkaar of' bij zichzelf in de kas hebben zitten graaien, dan is dat volstrekt on toelaatbaar." Ook vriendjespoli tiek en zakkenvullerij zijn onac ceptabel. De vice-premier liet al vast weten dat op zijn eigen mi nisterie van Financiën van on rechtmatigheden geen sprake is. Zalm vindt het vooral belang rijk dat de zaak grondig uitge zocht wordt. „Zodat er niet alle maal verhalen in omloop blijven die achteraf geen waarheid blij ken te bevatten." Volgens de mi nister is het op zichzelf niet on gebruikelijk dat ambtenaren se lectieve toeslagen bovenop hun salaris ontvangen, maar hoort dat altijd op grond van presta ties te gebeuren. Zalm uitte kritiek op de anonie me 'klokkenluiders' omdat ze de onrechtmatigheden bij Onder wijs met een brief aan de Twee de Kamer bekendmaakten. „De ambtenaren hadden dit eerst in tern moeten aankaarten. Justitie De Algemene Rekenkamer meld de gisteren dat op het ministerie van Justitie onrechtmatigheden zijn aangetroffen in de boekhou ding. Zo kregen 54 hogere amb tenaren in 2002 ten onrechte een toeslag voor overwerk. In to taal ging het daarbij om 184.000 euro. Ook bleek het ministerie verlof stuwmeren af te kopen. Dat is volgens de regels niet toege staan, omdat die vakantiedagen moeten worden opgenomen. In haar jaarverslag over 2003 con stateert de Rekenkamer dat de situatie op Justitie inmiddels is verbeterd, maar dat er op de loonadministratie nog steeds fouten worden gemaakt. Zo heb ben in dat jaar 23 ambtenaren die in salarisschaal 11 of hoger zitten nog een overwerkvergoe ding gehad. Dat is bij ambtena ren met een dergelijk salaris niet toegestaan. De Rekenkamer spreekt van onvolkomenheden, niet van fraude. GPD ZUTPHEN - Het Openbaar Mi nisterie in Zutphen vraagt justi tie in het Duitse Munster om uit levering van de verdachte die zondag de 13-jarige Wei Wei Hu uit Eibergen ontvoerde. Als de 37-jarige man met het verzoek instemt, kan dat via een versnelde procedure, die twee maanden duurt. In het andere geval gaat het langer duren, zo maakte het OM in Zutphen giste ren bekend. De verdachte heeft inmiddels in Duitsland een advocaat toegewe zen gekregen. De man werd dins dagochtend na urenlange onder handelingen in Münster aange- 1 houden. Kort voor de ontvoe ring van Wei Wei Hu uit Eiber- gen probeerde hij in het Duitse Ahaus, vlak bij de Nederlandse grens, twee 15-jarige Duitse meisjes te ontvoeren. De tieners wisten te ontkomen. ANP Bij aan aankoop koop van KEUKENS BADKAMERS r informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www brugman nl DEN HAAG - Het aantal automobilisten dat te diep in het glas heeft gekeken, is vorig jaar licht afgenomen. Had in 2002 nog 4,3 procent van de bestuurders meer alcohol in het bloed dan de wettelijk toegestane hoeveelheid van 0,5 promille, vorig jaar was dat 3,9 procent. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De meeste bestuurders met te veel drank op zijn mannen: 85,5 procent. Opvallend is dat in de leef tijdscategorie tussen 18 en 24 jaar juist minder mannen worden betrapt op alcoholmisbruik. Dat percentage daal de vorig jaar van 4,1 procent naar 3,5 procent. GPD AMSTERDAM - Eenderde van de experimenten die astro naut André Kuipers tijdens zijn ruimtereis verrichtte, is mislukt. De oorzaak is waarschijnlijk een stroomstoring in de kastjes waarin de proeven werden gedaan. Dit heeft ruimtevaartorganisatie ESA bevestigd. Het gaat om bijna alle biologische experimenten, onder welke de twee onderzoeken van het AMC en de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het waren juist deze onderzoe ken die minister Van der Hoeven van Onderwijs noemde als voornaamste rechtvaardiging van de missie. GPD ARNHEM - Rijkswaterstaat schakelt 's nachts de verlich ting uit langs de snelweg A50 tussen de knooppunten Grijsoord (bij Arnhem) en Renkum. Daarmee laat de dienst een langgekoesterde wens van natuur- en milieuor ganisaties in vervulling gaan. De Veluwe is volgens Staatsbosbeheer en de Gelderse Mi lieufederatie een van de laatste plekken in Nederland waar duisternis nog voorkomt als natuurverschijnsel. Be paalde dier- en plantensoorten hebben het donker nodig om te kunnen overleven. ANP MAASTRICHT - Het Openbaar Ministerie in Maastricht vervolgt een dochterbedrijf van DSM, DSM Melamine BV, voor de ontploffing van de zoutoven in de melamine- fabriek op 1 april vorig jaar. Daarbij kwamen drie men sen om het leven. Daarnaast heeft justitie DSM twee schikkingen aangebo den van elk 150.000 euro. Het gaat daarbij om het weglek ken van 500 ton benzeen in 1996 en om het weglekken van acrylonitril met blauwzuur in de ACN-fabriek op 15 oktober 1999. DSM heeft beide transacties inmiddels be taald, meldde het OM gisteren. ANP DEN HAAG - Gemeenten mogen de officieuze uitslagen van de verkiezingen voor het Europese Parlement op don derdag 10 juni gewoon bekendmaken. Dat zei een woord voerster van de Kiesraad gisteren naar aanleiding van be zwaren van de Europese Commissie. Kiesraad stelt de officiële uitslag van de Europese verkie zingen vast op 15 juni. De Europese Commissie wil de Ne derlandse uitslagen pas zondagavond 13 juni bekendma ken, wanneer het laatste stembureau in Europa en resulta ten uit de meeste andere landen binnen zijn. ANP van onze redactie binnenland BRUSSEL - Minister Donner van Justitie wil dat politie en justitie actief achter ontsnapte tbs-gestelden aangaan. Boven dien wil hij direct opheldering over het aantal tbs'ers dat mo menteel voortvluchtig is. De be windsman zei dat gisteren in Brussel in de marge van een bij eenkomst over de aanpak van criminaliteit en terrorisme. Donner wil van de tbs-instellin gen zelf horen hoeveel patiënten momenteel niet zijn terugge keerd van een verlof of uit de in stelling zijn ontsnapt. „Ik wil een pinksterweekeinde zonder loslopende tbs'ers", aldus de mi nister. De minister van Justitie heeft gisteren alle hoofdofficie ren van justitie schriftelijk ver zocht om nu actief achter deze voortvluchtige tbs'ers aan te gaan. Tot nu toe is het in Nederland gebruikelijk dat een tbs'er die niet van verlof terugkeert op 'de telex' komt en wordt aangehou- (Advertentie) den als hij wordt gesignaleerd. Politie en justitie sporen niet ac tief naar de voortvluchtigen. Het heeft geen prioriteit en om dat ontsnapping niet strafbaar is, hebben zij vrijwel geen be voegdheden om de betrokkenen op te sporen. Minister Donner had deze week in de Tweede Kamer net aange kondigd dat hij in dergelijke si tuaties de bevoegdheden snel zal verruimen, zodat de politie bijvoorbeeld telefoons kan tap pen en huiszoeking kan verrich ten. De bewindsman bereidt daartoe een wetswijziging voor. Verder wil Donner een centraal informatiepunt waar voortvluch tige tbs'ers in komen. De politie heeft gisteravond een ontsnapte tbs'er aangehouden in een woning in Amster dam-Noord. De man was ont snapt uit de sociale werkplaats van een tbs-kliniek. Hij zat daar vast wegens de moord op een si garenhandelaar uit Amster dam-Oost in 1993. ANP pagina 4 weer leren denken veel kinderen die grotendeels in. Dat geldt - zo blijkt uit een door rekening van cito-uitslagen - (Advertentie) vooral voor Turkse, Marokkaan se en Surinaamse leerlingen. Voor Antilliaanse jongeren gaat dat niet op. „Daar neemt de ach terstand ten opzichte van au tochtone leerlingen juist toe", al dus het rapport. Opvallend is dat vooral Turkse en Marokaan- se meisjes aan het eind van de basisschool goed scoren. „Zij hebben hun achterstand omge zet in een voorsprong", aldus Onderwijs Minister Van der Hoeven wil be kijken of zij op meer scholen 'voet- en kopklassen' kan invoe ren. Dit systeem maakt het mo gelijk leerlingen met taalachter standen in het laatste schooljaar intensief bij te spijkeren. Voor dit doel is vanaf het jaar 2007 vijftien miljoen euro beschik baar. GPD (Advertentie) presentatie 19.30 uur VALBURG - Een man staat met zijn hondje in de file op de A50 bij knooppunt Valburg. Veel mensen trekken er in het pinksterweekeinde een paar dagen op uit en dat was op de weg te merken. Gistermiddag om vijf uur stonden er 57 files met een gezamenlijke lengte van 290 kilometer. foto ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Marokkaanse en Turkse leerlingen zijn bezig aan een inhaalslag in het onderwijs. Taalachterstanden onder deze groep allochtonen worden in hoog tempo ingelopen. Het percentage Marokkaanse leerlingen dat doorstroomt naar havo/vwo verdubbelde in zes jaar (96/2002) van 8 tot 19 pro cent, van Turkse leerlingen kreeg 22 procent een havo/vwo advies tegen 17 procent in het jaar 1996. Dat blijkt uit een rap port dat het ministerie van On derwijs aan de Kamer stuurde. Volgens de studie beginnen al lochtone leerlingen nog steeds met een flinke achterstand aan het basisonderwijs, maar lopen 't O W£t- ÉtfwG N EO VI MP JE- H<£~T Met het betalen van een mil joen euro aan de gijzelne mers van Arjan Erkel, heeft minister Bot een grens over schreden. De woorden van premier Balkenende: 'terro risme mag niet beloond' klinken hol. Dat Bot zich be roept op het slechts ver strekken van een voorschot doet aan de zaak niets af. door Paul Koopman DEN HAAG - Nu is dan einde lijk duidelijk wat CDA-minister Bot bedoelde toen hij zei dat Buitenlandse Zaken op de ach tergrond een 'belangrijke rol' had gespeeld bij de vrijlating van Arjan Erkel. Het Rijk verzorgde een voor schot van naar verluidt een mil joen euro, bedoeld voor de ont voerders van deze arts van de or ganisatie Artsen Zonder Gren zen. Daarmee werd, hoezeer het Rijk ook het tegendeel beweert, een grens overschreden. „Terrorisme mag niet beloond worden", riep premier Balkenen de precies een week geleden nog. Hij doelde toen op een ver trek 'met de staart tussen de be nen' uit Irak, als gevolg van aan slagen. Maar die woorden klin ken wel erg schril - zo niet hol - nu bekend is dat de Nederland se regering ruim daarvoor terro risten heel letterlijk beloond heeft. Natuurlijk beweert Buitenland se Zaken dat het geen verant woordelijkheid droeg voor het analyse aan de terroristen doorgespeel de geld. Het betrof hier slechts een 'voorschot' aan Artsen Zon der Grenzen, de organisatie na mens welke de penningen wer den betaald. Dat deze deal angstvallig geheim werd gehou den, zegt op zich al genoeg. Al leen omdat Artsen Zonder Gren zen de stiekeme lening weigert terug te betalen, is dit ongeluk kige nieuws nu naar buiten ge komen. Want een kabinet dat het begrip verantwoordelijkheid tot zijn lijfspreuk heeft verheven, kan niet met droge ogen voor zijn ei gen optreden in zo'n gevoelige kwestie wegduiken. Iedere Nederlander weet dat een bank met het verstrekken van een hypothecaire lening meewerkt aan de aankoop van een huis. Het voorschieten van losgeld, betekent op zijn minst dat het Rijk zich medeplichtig maakt aan het belonen van ter rorisme. Daarmee is de vraag nog niet be antwoord of dat losgeld wel be taald had mogen worden. Blijk baar, zo laat het zich nu aan zien, was het voor Arjan Erkel erop op eronder, toen de pennin gen werden overhandigd. Mis schien had hij een meer princi piële houding van minister Bot niet overleefd. Aan de andere kant nodigt het van rijkswege belonen van ont voerders terroristen uit tot het in gijzeling nemen van andere landgenoten. De Nederlandse re gering was met andere woorden voor een duivels dilemma ge plaatst. Maar voor de vrijheid van Erkel is nu wel een heel hoge prijs be taald. GPD Provinciaal steunpunt Zeeland Edisonweg 4 (Hogeschool Zeeland), Vlissingen, 0118-489700

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3