Kerry valt Bush hard aan Duitsers in verlegenheid door vlucht extremist En je financiert flexibel. VS bieden Al Sadr mogelijk een uitweg Advocaat Dutroux maakt flink theater Britten pakken Abu Hamza op Ommetje met stier Aankomend loliticus in talië onthoofd Een nieuwe Zafira Maxx nu al vanaf 239,- per maand. Dodental door noodweer in de Cariben enorm Presidentskandidaat noemt regering arrogant en roekeloos Model Contante verkoopprijs Aanbetaling/ Krediet bedrag Looptijd in maanden Zafira Maxx 1.6-16V 22.995,- 8.048,- 14,947.- 36 Zafira Comfort 1.6-16V 22.590,- 7.907,- 14.683,- 36 Krediet- vergoeding Eff. Rente op jaarbasis Maand- termijn Slot te rmljn Zafira Maxx 1.6-16V 2.858.96 79% 239.11 9.198,- Zafira Comfort 1.6-16V 2.791.04 7.9% 234.39 9.036.- LONDEN - De Britse politie heeft gisteren in Londen de om streden islamitische geestelijke ibu Hamza al Masri gearres teerd. De aanhouding van de ra- licale moslim gebeurde op ver roek van de Amerikaanse justi tie. Die heeft een elf punten tellen- aanklacht opgesteld, onder zieer wegens vermeende steun an het terreurnetwerk Al Qae- ia en aan het intussen verdre ven Talibanregime in Afghanis tan. Abu Hamza kan bij eventuele schuldigverklaring in de Vere- Staten de doodstraf krij sen, ANP Aanhangers van Al Sadr dragen een portret van hun radicaal religeuze leider door de straten van Najaf. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse strijdkrachten in Irak hebben hun offen sief in de Iraakse heilige stad Najaf op geschort. Hiermee willen de Amerika nen ruimte bieden aan een voorwaarde lijke wapenstilstand die de opstandige sjiitische leider Muqtada al Sadr heeft aangeboden. Hij deed dat schriftelijk, na bemiddeling door andere sjiitische religieuze voormannen. De Amerikanen spraken van een 'eerste stap' naar beëindiging van de geweldda digheden in het sjiitische deel van Irak. „We zijn voorzichtig optimistisch", al dus een woordvoerder van de bezettings macht. Naja'f is het bolwerk van Al Sa dr en zijn gewapende Mahdi-militie. Die verzetten zich al geruime tijd tegen de buitenlandse militaire aanwezigheid in of rond belangrijke sjiitische steden als Najaf, Karbala, Kufa en in de sjiiti sche wijk in Bagdad, Sadr City. Door de gevechten zijn honderden doden geval len. Gisteren trokken talrijke militieleden zich al terug van hun posities. Na we ken van geweld kwam ook het gewone leven weer een beetje op gang in de stad. De Verenigde Staten willen Al Sadr en de zijnen al wekenlang uitschakelen, ze ker met het oog op de machtsover dracht op 30 juni. De ambitieuze jonge geestelijke houdt zich op in Najaf, plek van verscheidene sjiitische heiligdom men met de Iman Ali-moskee als mid delpunt. Een woordvoerder van het bui tenlandse coalitiebestuur in Irak zei gis teren dat de Amerikanen geleidelijk de verantwoordelijkheid voor de veilig heid in Najaf gaan overdragen aan de Iraakse politie. De Iraakse nationale veiligheidsadvi seur Al Rubaie maakte gisterochtend be kend dat Al Sadr een wapenstilstand wil. Commandanten van het Mahdi-le ger zeiden dat zij het bevel hadden ge kregen voor het middaguur (plaatselij- foto Khalid Mohammed/AP ke tijd) hun posities te verlaten. Al Ru baie noemde het aanbod van Al Sadr een goede basis voor verdere onderhan delingen. Al-Sadr verlangt nog wel dat een aanklacht tegen hem komt te verval len. De Amerikanen willen hem arreste ren in verband met de moord op een geestelijke vorig jaar in Najaf. Een duurzame wapenstilstand met de felle strijders van Al Sadr zou bijzonder goed nieuws zijn voor president Bush. Die zit ernstig verlegen om positieve be richten uit het wespennest Irak, vooral nu steeds meer Amerikanen langzamer hand schoon genoeg krijgen van de aan houdende golf van geweld en de heer sende chaos. ANP SPLIT - Marko Skopljanac loopt met zijn bijna anderhal ve ton wegende stier Zeco over het strand van de Kroati sche badplaats Split. De politie van de Kroatische stad Split heeft Skopljanac verboden om de kolos uit wan delen te nemen op een popu laire kustpromenade, de Ri- va. „Als anderen met hun hond zonder leiband of muil korf op de Riva mogen wande len, waarom mag ik Zeco dan niet meebrengen?", vroeg Skopljanac zich af. De man organiseert zondag een festi val met stieren in het dorp Ra- dosici en wilde daarvoor met Zeco reclame maken op de promenade. De politie stak daar een stokje voor. Zeco liep daarop maar een stukje op een strand in de buurt, maar dat veroorzaakte heel wat minder opwinding. foto Bozo Vukicevic/AP vrijdag 28 mei 2004 Het ftncnoemgsoorbod woidt «rgeóodcn w «n neuwe Cpd Agfa, Men»a «n Zafro en gddt voor rwu** o=ders met een litcrste regstictedatuin ven 31 fJ 200*. Maarooi één fraxieri) pet üxt 'Mramde ocnbetc^s is S5\ (cm rriAbarbe*ing).locptjd36nioGnocn Mae2QOOObnpi RnvoeringvfeGMACfrorbd Services en wsngbf het BKR «v Têi Torief «ïzgnger voabthouócr Vroog roar oe toorwocsden bi de Opet deoet GemiddtX bnyosutotnA en COj-Mtsiooe, vboens S999/10QEG Bemmotoren buster ven 106 *X 13J. ÜtertftOOkmr ven *4 tot 7,5 CO^ gr/tav ven 225 wt 180. Dieselmotoren fcmster. von 15,4 tot159 bter^tOOkm: m 65 la» 63. COj gttarc von 175 lot 169 ROME - Een kandidaat voor de jemeenteraadsverkiezingen van 12 juni in Pompei is in de nacht ran woensdag op donderdag ont hoofd gevonden langs een weg. De 43-jarige Carlo Cirillo was eerder als vermist opgegeven door zijn echtgenote. Het hoofd van de man is nog niet terugge vonden. Cirillo was kandidaat voor Democratische Federatie die de herverkiezing van Pom peis burgemeester Salvatore Al- !«no steunt. GPD ioorWierd Puk BERLIJN - De Duitse autoritei ten zijn in verlegenheid ge- tacht door de vlucht van één lanDuitslands best geschaduw de moslim-extremisten. Metin Man (51), de 'Kalief van Keu len', dook woensdagavond on der nadat een rechtbank in Mun ter bepaalde dat hij kan wor den uitgewezen naar Turkije. Daarop vaardigde de stad Keu- ffleen arrestatiebevel uit. De radicaal-islamitische Turk *ordt door Ankara beschuldigd (aa hoogverraad en terrorisme. De Turkse autoriteiten verden ken Kaplan ervan in 1998 met ^n vliegtuig vol explosieven sn aanslag te hebben willen ple- i® op het mausoleum van Atatürk, de stichter van het se vere Turkije. Nederland Dndanks een uitgebreide speur- tcht ontbrak tot gisteravond spoor. Het vermoeden be- jbt dat de Turkse fundamenta- j b die in 1981 als politiek duchteling naar de Bondsrepu bliek kwam, is uitgeweken naar jenden in Nederland. Gisteravond bepaalde een recht- '•®k in Keulen dat Kaplan ech- b in de komende twee maan- j® niet uitgeleverd mag wor- b. Daarop zette de Duitse poli ce zoekactie stop. Mans verdwijning blijft ech- a bijzonder gênant voor de btse overheid. Politici spui en kritiek aan het adres van po- •b en justitie in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. „Je moet toch wel heel naïef zijn om te denken dat Kaplan zich na het oordeel met gepakte koffers vrij willig zou melden", zei Wolf gang Bosbach (CDU/CSU). Vol gens Bosbach hebben de Duitse veiligheidsorganen zich belache lijk gemaakt. Vastberaden Minister van Binnenlandse Za ken Otto Schily (SPD) had de uitspraak van de rechter verwel komd als een bewijs dat Duits land vastberaden optreedt tegen extremisten. „Is er eindelijk een goed vonnis, is de man verdwe nen", klaagde Schily's partijge noot'Dieter Wiefelspütz. Eerder al liet een rechtbank in Hamburg twee Marokkaanse mannen vrij, die verdacht wer den van betrokkenheid bij de aanslagen in de Verenigde Sta ten op 11 september 2001. In Washington werd hierop met on begrip gereageerd. De politie in Keulen en de regio nale- en federale veiligheids diensten spelen elkaar de verant woordelijkheid toe voor het be wakingsfiasco. Volgens politie chef Klaus Steffenhagen heeft hij 'alles gedaan wat juridisch mogelijk is'. Metin Kaplan werd permanent door de veiligheidsdiensten ge schaduwd. Mogelijk heeft Ka- plan via de parkeergarage onder zijn woonflat weten te ontko men in de kofferruimte van een auto. Kaplan moest zich eens per week melden bij de politie, maar mocht verder doen wat hij wilde. Kaplans activiteiten zijn allang een doom in het oog van de Duitse justitie en van minister Schily. Kaplan kwam vorig jaar op vrije voeten, na vier jaar ge vangenisstraf wegens aanzetten tot moord op een politieke ri vaal. Hoewel zijn 'Kaliefstaat van Keulen' in 2001 op grond van nieuwe anti-terreurwetge ving was ontmanteld, bepaalde een rechtbank dat Kaplan niet naar Turkije mocht worden uitgewezen. Bewijsmateriaal te gen de 'Kalief' zou door de Tur ken door marteling zijn verkre gen. Bovendien dreigde Kaplan een oneerlijke rechtsgang. Dit oordeel werd woensdag door de administratieve recht bank in Münster in hoger be roep teniet gedaan. Volgens de rechter bestaan er 'geen zwaar wegende redenen' tegen de uitle vering van Kaplan en is folte ring van de Kalief in Turkije, ge zien Kaplans status, onwaar schijnlijk. GPD door Pascale Thewissen AARLEN - Ronny Baudewyn, een van de advocaten van Mare Dutroux, heeft gisteren voor consternatie in de rechtszaal ge zorgd door van zijn slotpleidooi een circusvoorstelling te maken. Hij toverde een hoge hoed te voorschijn - omdat een van de andere advocaten hem een illu sionist had genoemd, en plakte een gehandicaptensticker op een foto van Dutroux om aan te geven dat zijn cliënt 'mentaal ge handicapt' is. Paul Marchal, de vader van het vermoorde Hasseltse meisje An, kon er niet om lachen. Hij en zijn gevolg verlieten ontdaan de zaal. Ook na een korte schorsing ging Baudewyn door met shockeren. Zo vroeg hij de juryleden of het wel mogelijk is dat de 17-jarige An en haar 19-jarige vriendin Eefje 15 kilo afvielen in drie we ken tijd. „We weten allemaal hoe moeilijk het is een kilo kwijt te raken." De meisjes wa ren uitgemergeld toen ze in sep tember 1995, enkele weken na hun ontvoering, levend werden begraven. Baudewyn ontkent overigens dat Dutroux iets te maken heeft met de moord op de twee Hasseltse tieners. Baudewyn zelf, door de media die het proces in Aarlen volgen 'comical Ronny' gedoopt, be greep alle ophef niet. „Als Mar chal tien minuutjes langer was gebleven, zou hij snappen waar ik naar toe wilde", verdedigde hij zich tegen diens advocaat, Paul Quirijnen. Ook die vond dat zijn collega de fatsoensgrens had overschreden. Eerder op de dag had procureur Michel Bour- let de jury ervan proberen te overtuigen dat Dutroux wel de gelijk schuldig is aan ontvoe ring, verkrachting en moord. In zijn ogen moeten alle 250 schuld vragen met 'ja' beantwoord wor den en verdwijnt Dutroux le venslang achter de tralies. GPD Je zoekt een auto die bij je past. Die net zo flexibel is als jij zelf bent. Dus kom je vanzelf bij de Opel Zafira. Die je nu ook nog eens heel flexibel kunt financieren. Tegen heel soepele voorwaarden. Want met een minimale aanbetaling rijd je nu al een nieuwe, uiterst complete Zafira Maxx voor slechts 239,- per maand. Meer weten? Kijk snel op www.opel.nl of ga vandaag nog langs bij de Opel dealer. PORT-AU-PRINCE - Het do dental van de vernietigende overstromingen en aardverschui vingen in Haïti en de Domini caanse Republiek is gestegen tot rond de 2000. In het zuidoosten van Haïti wer den meer dan duizend lichamen aangetroffen in Mapou. Dat meldde Margareth Martin, een regeringsfunctionaris in het zuidoosten van Haïti. De autori teiten vrezen dat er nog meer vondsten volgen zoals die in Ma pou. Martin schatte woensdagavond dat het dodental in Haïti nu op 1700 staat. De autoriteiten vre zen echter dat de verschrikkin gen die in Mapou zijn aangetrof fen zich ook elders hebben voor gedaan. Haïti is het armste land van Amerika en het uiterst schamele wegennet is in de getroffen ge meden weggevaagd. Hulpverle ning is vooralsnog geïmprovi seerd. De hulpverleners zijn in een belangrijk deel van het ge troffen gebied nog helemaal niet geweest.Talrijke mensen die de stortregens en waterstromen overleefden wachten nog steeds op hulp in boomtoppen of ande- xhoger gelegen plekken. Het zuidoosten van Haïti en het zuidwesten van de Dominicaan se Republiek zijn de afgelopen zagen getroffen door de groot ste ramp sinds een wervelstorm Georges er in 1998 huishield. m/EFE door Patrick Inqwersen SEATTLE - De Democratische presidentskandidaat John Ker ry heeft gisteren beloofd de scha de in de buitenlandse politiek die president Bush zou hebben aangericht te herstellen. Hij be loofde een veiligheidspolitiek die is gebaseerd op samenwer king met bondgenoten in plaats van intimidatie. „De wereld heeft een Amerika nodig dat luistert en leidt en niet een Amerika dat wordt ge vreesd", aldus Kerry in een rede voering voor aanhangers in Seattle, in het noordwesten van het land. Bush voert volgens de Democraat 'de arrogantste, on bekwaamste en meest roekelo ze, ideologische buitenlandse po litiek in de moderne geschiede nis van het land'. De president is volgens Kerry verantwoorde lijk voor 'de gestegen olieprij zen, de vervreemding van bond genoten van de VS' en 'het feit dat lagere overheden onvoldoen de geld krijgen om zich tegen terrorisme te weren'. Kerry maakte Bush veel verwij ten over diens oorlog tegen het terrorisme. De regering ligt on der vuur over weer een waar schuwing tegen terrorisme. Vol gens Kerry verdienen de VS een president die veiligheid niet ziet als een gelegenheid voor publici teit en een mooie foto, maar een die het land veiliger maakt. Minister Ashroft van Justitie kwam woensdag met informatie dat het netwerk Al Qaeda van plan is de komende maanden de VS 'hard te treffen'. Hij liet de foto's verspreiden van zeven ver dachten die volgens hem 'een duidelijk en actueel gevaar vor men'. Veel Amerikanen verden ken de regering ervan de foto's uit een lade te hebben getrok ken voor politieke doeleinden. De voorzitter van de nationale vereniging van brandweerkorp sen bijvoorbeeld, Harold Schait- berger, zei dat de dreiging al maanden oud is. Het kan vol gens hem geen toeval zijn dat Bush die van stal haalt in een tijd dat zijn populariteit diep keldert. Een Democratisch lid van de senaatscommissie voor de nationale veiligheid, Dick Durbin, zei cynisch dat het wel nooit duidelijk zal worden of de regering echt nieuwe informatie heeft. Geloofwaardig Het Witte Huis had laten weten dat 'een stroom van geloofwaar dige inlichtingen' de afgelopen maanden is binnengekomen. Maar de autoriteiten hebben de wegens terrorisme in het leven geroepen alarmfases niet naar dreigender kleuren oranje of rood bijgesteld. Minister Ridge van Binnenland se Veiligheid had kort voor Ash- crofts waarschuwing nog voor de televisie betoogd dat de Ame rikanen gewoon vakantieplan nen moeten maken en doorgaan met hun dagelijkse leven. Ridge bevestigde dat er geen plannen zijn de huidige kleur geel van de alarmfase te wijzigen. Minister Ashcroft en FBI-chef Mueller spraken van 'betrouw bare bronnen' die aangeven dat Al Qaeda deze zomer een aan slag wil plegen. ANP/RTR Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5