Nieuws is niet altijd somber PZC 20 re @ctie PwdDsop vrijdag 28 mei 2004 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-maii.Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Delta blijft onderwerp van ge sprek en debat. Als bij het nuts bedrijf de opvatting zou heersen dat het niet van belang is hóe ze over je praten als ze maar over je praten, dan zou iedereen daar dik tevreden zijn. Maar niet alle medewerkers van Delta denken zo. Geen korting Vandaar dat van de week in de rubriek Lezers Schrijven van de ze krant een getergde reactie was te lezen van een werknemer van het bedrijf, die de bewering dat het personeel van Delta kor ting krijgt op gas, water en licht uit de lucht gegrepen is. De schrijfster van de ingezon den brief, J.H.M. Buijink uit Middelburg, ging er bij nader inzien van uit dat de inlichtin gen die zij had gekregen, niet klopten. En ze bood excuses aan. Daar zal ze niet op hoeven terugkomen. Er worden inder daad géén kortingen gegeven aan personeelsleden, verzekert een medewerker van de afdeling communicatie. Maxima Dan was er van nogal wat lezers de vraag waarom in de krant geen melding werd gemaakt van de verjaardag van prinses Maxi ma op 17 mei. Zij werd op die datum 33 jaar. Het antwoord: „Wij zijn een beetje dom geweest." Ituud Lubbers, die voor de Verenigde Naties de functie bekleedt van Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, is in opspraak. Hij wordt door een aantal vrouwen beschuldigd van opdringerigheid. Lubbers tracht een laconieke indruk te wekken en stelt dat de affai re alleen maar verlies van zijn kostbare tijd betekent. Toch zal hij minder makkelijk wegkomen dan Boris Jeltsin, die in de jaren ne gentig president van de Sovjet Unie was. Macht Jeltsin kneep ooit een vrouw in de billen terwijl de televisiecamera draaide. Er werd erg om hem gelachen. En er werd overwogen dat de eerste man van Rusland de stelling dat macht erotiseert per abuis op zichzelf had betrokken en daar bleef het bij. Lubbers zal, zelfs als het onderzoek dat naar zijn gedrag wordt ingesteld voor hem gunstig uitpakt, blijvend schade ondervinden van van de be schuldigingen. Hij werkt binnen een totaal andere cultuur dan die van Rusland in de jaren negentig. Op Forum, de digitale zeepkist van de PZC, bereikbaar via www.pzc.nl, werd deze week een aantal opvattingen geventileerd over de zaak rond Lubbers. Cultuur „Juist de VN is een organisatie waar mensen uit alle landen wer ken. Medewerkers zouden toch enige ruimte moeten hebben voor verschillende gewoontes. Misschien dat een Hoge Commissaris uit een ander land weer juist heel afstandelijk is en minder amicaal dan Lubbers. In de billen knijpen is voor ons westerlingen wel een beetje plat en onbeschaafd maar ik stel me voor dat het in andere landen/culturen een non-probleem is," betoogde een schrijver. „We lezen toch soms in de krant of zien op televisie dat in de Verenigde Staten zaken worden aangespannen waarvan we in Nederland vin den dat het spijkers op laag water zoeken is. Mensen verschillen, culturen verschillen en ik kan me slecht voorstellen dat Lubbers' hand op de billen echt seksueel bedoeld was. Eerder een beetje onbe holpen sociaal gedrag". Handen thuis Minder mild is een dame die zeer kort haar zienswijze formuleert: "Als hij zijn handen niet van een vrouwenkont kan laten, moet hij er maar voor boeten. Een hoge functie geeft nog geen vrijheid." Een ander: „Lubbers is zo'n typische womanizer van niks tot ner gens. Het soort man dat je eerst lastig valt en als je laat blijken dat je daar niet van gediend bent heel stereotiep reageert. Zo van: 'Je dacht toch niet dat ik voor jou ook maar een spoor van belangstel ling zou hebben, meisje'. Voor een vrouw is dat twee keer een verne dering." Kletsen „Kom nou toch, er valt niets te verdedigen. Het feit dat er vijf klach ten zijn gemeld, wil gewoon zeggen dat iemand zijn handjes niet thuis kon houden. Zeker in zo'n positie dient een man de gewoontes van anderen te kennen en gewoon met zijn kletsen van iemand af te blijven." „Mannen, ze zullen het nooit leren", luid een verzuchting. „Het ver velende is dat de domheid van dat soort hufters niet om te lachen is maar om van te walgen." Citaat Een mening wordt uiteindelijk bepaald door gevoelens en niet door verstand. Herbert Spencer door A.J. Snel Niks dan ellende. Moord en dood slag. Oorlog en branden. Diefstal, verkrachting en ongelukken in het ver keer. Je hoeft de kranten maar op te slaan of de radio of televisie aan te zet ten en je wordt overvallen door een die pe neerslachtigheid. De wereld ziet er treurig uit. Je zou haast de media nege ren om een beetje opgewekt te blijven. Mis. De gedachte dat een gebeurtenis pas nieuwswaardig is als er treurnis aan verbonden is, berust op een wijd verbreid misverstand. Waarom dat dwaalbegrip zo goed gedijt, is verklaar baar. De media besteden als regel meer aandacht aan het uitzonderlijke dan aan het alledaagse. De consument van het nieuws zou vreemd opkijken als hij vrijwel dagelijks geconfronteerd zou worden met het feit dat opnieuw alle Zeeuwse automobilisten, fietsers en voetgangers veilig huis en haard had den bereikt. De eerste keer dat hij zo iets zou lezen, zou hij het misschien aar dig en origineel vinden, maar hij zou al snel terugverlangen naar de krant die 'gewoon' meldt wat afwijkend is. Door aan het buitengewone aandacht te besteden, geven media gehoor aan de wens van de lezer, luisteraar of kijker die heel goed begrijpt dat de media geen compleet beeld geven van de wer kelijkheid. Wie het nieuws, de analyses en de commentaren volgt, weet wel dat er meer is dan daar geschreven staat of beweerd wordt. Straks gaan we de kin dertjes voorlezen voor het slapen gaan en daarna komen de buren nog even ge zellig op een borrel. Loze wens Veel lezers, ook abonnees van deze krant, vragen nogal eens om een positie ve benadering van de gebeurtenissen, maar als ze erover nadenken, gaat het om een loze wens. Wie zich langdurig wil bezighouden met de alledaagse saai heid, kiest voor een deeltje uit de serie over het bureau van Voskuil, maar de gemiddelde krantenlezer wil het toch iets eherverender. Er zijn wel eens pogingen gedaan een krant te maken die alleen goed nieuws bevatte. In 1997 werd in Amsterdam een groep gevormd van geestdriftige lie den die zoiets op de markt wilde breng en. Ze hadden een sponsor om de plan nen financieel haalbaar te maken. Het is er niet echt van gekomen. Verder is er in regionale sferen - Eindhoven- wel eens één krant uitgebracht met uitslui tend goed nieuws, maar dat was een aar digheidje tussendoor. Het is overigens niet zo simpel alleen maar goed nieuws te brengen. De moei lijkheid is dat een bericht dat door de ene lezer als uiterst gunstig wordt erva ren, door de ander als rampspoedig wordt opgevat. Wat te denken van de verslaglegging van een voetbalwed strijd tussen Oostkapelle en Rillandia. Wint Oostkapelle, dan heerst in Rilland bitterheid; en andersom. De uitslag van verkiezingen zal evenmin ooit naar zin en genoegen van iedere lezer zijn. Wint men ter rechterzijde van het politieke spectrum dan heerst links droefenis en vice versa. Er zijn handenvol voorbeelden te verzin nen over nieuws dat verschillend valt. Wat de nnlieubeweging toejuicht wordt door de schelpdiersector als moordda dig gevoeld. Op het moment dat de re creatieondernemer, die zojuist een lang bevochten vergunning voor uitbreiding van zijn camping heeft gekregen het glas heft, knarsetanden lieden die een stuk natuur teloor zien gaan. Erkel Wie het nieuws wil vinden dat door ie dereen of vrijwel iedereen als goed wordt ontvangen, moet dus naarstig zoe ken. En die zal het dan ook wel vinden. De vrijlating van de in Dagestan ont voerde Arjan Erkel van Artsen zonder Grenzen is over de volle breedte van de maatschappij als vreugdevol, heel goed nieuws opgevat. In miniatuur gezien: onlangs stond op de voorpagina van de ze krant een bericht dat bij het sluizen- complex van Veere een vlet geruime tijd buiten gebruik zpu zijn omdat een wa terhoen haar nest had gebouwd aan een balk die langszij de boot was gehangen. De balk, die als grof vuil moest worden afgevoerd, moest voorlopig maar blij ven waar die was, zo besloten de twee kloeke, hoenlievende kantonniers. De gevederde aanstaande moeder mocht blijven zitten waar ze zat. Ook goed voor het humeur was een be richt over de mogelijkheid die binnen kort word geboden om in Middelburg, Goes en Domburg streekproducten en gerechten te proeven. Behalve dan als het om vosse soppen gaat, een meng- spijs van een angstaanjagende samen stelling. Dat zou pas slecht nieuws zijn Wie zijn of haar neerslachtige buien wil verjagen, moet vooral veel lezen in de bijlage Buitengebied in deze krant. Daarin wordt gemeld hoe het staat met het fluitekruid. En daarin wordt be richt dat de dappere aogepuut nog al tijd stand houdt. Heel fijn. Voor de boomkikker en wie het verder maar zien wil. Arjan Erkel wordt ingehaald in Westdorpe foto Camille Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 52