Big S knokt tegen dreigend einde PZC PZC Herdenking van D-day in caisson Gedenkmonument blijft verdwijnen Reddende Duitsers even terug 1 1 Jongerencentrum wil via handtekeningenactie wegbezuiniging voorkomen Rommelmarkt weekenddiensten Grens diepgang zeeschepen Samenwerking lab-onderwijs Tegen de lamp door kapotte lamp Autokraak Burgh-Haamstede Vlindermes in beslag genomen Omleidingen bij aanleg rotonde Poortambacht vrijdag 28 mei 2004 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Onbekenden hebben het met enige regelmaat gemunt op het gedenkteken van de in mei 2001 overleden Jaap van Wallenburg in de berm van deLeliëndaalseweg bij Sint Lau rens. Zijn ouders hebben de tekst al eens aangepast, maar dat hielp niet. Deze week was het voor de derde maal weg. Van Wallenburg, mede-oprich ter van de Stichting Vrienden van Middelburg, kwam om het leven, nadat een trekker met aanhanger op de verkeerde weg helft terecht was gekomen. Zijn familie plaatste ter nagedachte nis een kruis en een bordje met tekst in de berm ter nagedachte nis. Vorig jaar constateerde de va der van Van Wallenburg dat het tekstbordje uit de grond was ge trokken en in de sloot was ge gooid. Een tijd later verdween het helemaal. De tekst op het bordje luidde: 'Door gemak zucht en nalatigheid zijn wij on ze Jaap kwijt, maar ook... de vreugde van het leven.' - „Nadat het bordje voor de derde keer was vernield, hebben we er een andere tekst op gezet", ver telt moeder An van Wallenburg. „Een wat mildere tekst. Mis schien stoorde iemand zich er wel aan." De nieuwe tekst was: 'Jij moest je leven loslaten. In ons leven zullen wij je altijd vasthouden, want door jouw lief de zijn we sterk.' Woensdag was het bordje weer verdwenen. De familie heeft geen flauw idee wie verantwoor delijk is voor de vernielingen. „Wie heeft er nu een hekel aan ons of aan Jaap? We onderhou den het netjes en leggen er elke keer bloemen bij en we poetsen het op. Het gedenkteken is hart stikke belangrijk voor ons, bijna net zo belangrijk als zijn graf, want daar is het gebeurd. Het is bijna grafschennis." door Marcel Modde BüRGH-HAAMSTEDE - Het bestuur van Big S kondigt ac ties aan tegen dreigende sluiting van de jongerensoos. In een brief aan burgemeester en wet houders wordt duidelijk ge maakt dat 'nooit zal worden ge accepteerd dat Big S door wie dan ook kapot wordt gemaakt.' Het bestuur weet zich gesterkt door talloze medestanders. Het bericht van een mogelijke slui ting in verband met bezuinigin gen door de gemeente, heeft tal loze boze reacties en steunbetui gingen opgeleverd. Een aantal daarvan staat op de website van het jongerencentrum. Big S is een handtekeningenactie begon nen. Het resultaat wordt 2 juni aangeboden aan de gemeente. Die avond vergadert de commis sie samenleving over het Strate gisch Accommodatiebeleid, waarin de sluiting van Big S wordt voorgesteld. Ook de dorpshuizen van Ellemeet, Noordwelle en Sirjansland en het gebouw van de ouderenbond Anbo in Zierikzee worden daar in genoemd. De maatregel maakt deel uit van het totale pakket aan besparingen, dat de gemeente structureel ruim vijf miljoen euro moet opleveren. Het soosbestuur heeft zo veel mogelijk medestanders opgeroe pen bij de commissievergade ring aanwezig te zijn op de pu blieke tribune. Acties In de brief aan het college stelt het bestuur zeker te zijn van een brede steun van de huidige BURGH-HAAMSTEDE - De ge reformeerde kerk van Burgh- Haamstede houdt morgen de ■jaarlijkse rommel- en infomarkt in en rondom het kerkgebouw, "ak wordt er een veiling gehou- ;n van onder meer bijzondere 'oude ansichtkaarten. Verder (draait het rad van avontuur en is er een boekenverkoop. De op brengst is bestemd voor de Stichting Turedriht. De markt legint om 9.00 uur. (Advertentie) Dames maal 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST ADRIAANSTRAAT 5 GOES REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; s tot 12.00 uur jzaterdags ti jeugd, oud-bezoekers van de 35-jarige soos, de dorpsraad 'en heel veel andere inwoners van Burgh-Haamstede die het grote belang van Big S wél zien'. „Allen zijn in dat geval bereid tot het voeren van acties." Gemeenteraad en college wordt in niet mis te verstane be- woordi gingen duidelijk ge maakt dat sluiting niet wordt geaccepteerd. „Niemand komt aan Big S, niet aan de stich ting en ook niet aan het ge bouw." Geconstateerd wordt dat de soos slachtoffer dreigt te worden van 'nieuwe bestuurlij ke onkunde binnen de gemeente Schouwen-Duiveland'. Vooral het argument dat het gebouw voor 90 procent van de tijd onbe zet is, is met ongeloof ontvan gen. „Wij nodigen de mafketel die dit verhaal uit de dikke duim heeft gezogen, graag uit om een bezoek te komen breng en aan de Sluispad 48-50 om zijn berekening eens toe te lich ten. Want een dergelijke opmer king geeft aan dat deze persoon absoluut geen kennis van zaken heeft. Het is bijzonder droevig dat dergelijke figuren advies uit mogen brengen, terwijl zij de lo catie nog niet eens van dichtbij hebben gezien." Aangevoerd wordt tevens dat Big S moet worden beschouwd als 'een bedrijf dat door jonge ren wordt bestuurd'. „Dat leer proces is een niet te onderschat ten gratis praktijkopleiding." Absurd 'Het voornemen is volgens het bestuur tevens 'absurd', omdat Big S in Burgh-Haamstede de enige uitgaansmogelijkheid voor de jeugd is. De gemeente wil de soosactiviteiten onder brengen in dorpshuis De Schut- se. Volgens voorzitter Y. van Wijnen 'werkt dat niet', zo zei hij in een eerdere reactie. De soos is iedere woensdag-, vrij dag- en zaterdagavond geo pend. Zaterdagmiddag wordt het gebouw gebruikt voor de kindersoos Little S. Ook de besturen danwel beheer ders van de andere voorzienin gen die doelwit zijn van de ge meentelijke bezuinigingen, heb ben woedend gereageerd op de plannen. Burgemeester Asselbergs neemt namens de gemeente een herdenkingsschildje in ontvangst van de redders van weleer uit Auerbach. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman RENESSE - Ze vervoerden honderden mensen, duizenden zandzakken en zelfs tweeduizend dozijn eieren. Na de wa tersnoodramp staken in het rampgebied zo'n vierhonderd Duitsers onder Ameri kaans commando de handen uit de mou wen, met behulp van 'dukws'. Een club je van dertig Traditionsgemeinschaft Auerbacher Pioniere is 51 jaar na dato in Zeeland terug. 'Ducks' werden ze gekscherend ge noemd; de Amerikaanse amfibievoertui gen die door de Duitse manschappen on der meer werden gebruikt op de rivie ren Rijn en Donau. De dukws (Detroit United Keith Works) zoals ze werkelijk heten - zijn negen meter lang, tweeën halve meter breed en een dikke twee me ter hoog. Door hun vermogen zich zo wel op land als in het water te kunnen voortbewegen, konden zij uitstekend worden ingezet na de Ramp van 1953. Alexander Klemm (75), voorzitter van het Duitse gezelschap, herinnert zich bijvoorbeeld de oversteek bij Zijpe nog goed. Hij verhaalt over grauwe luchten, kou, wind en nattigheid. Na onder politiebe geleiding - tot de grens Duitse en daar na Nederlandse politie - naar het ramp gebied te zijn afgereisd, wachtte de club jonge Duitsers dagen 'op koffie en sigaretten'. Ze gleden het water in om bij Bruinisse weer op een hoog gelegen deel (de dukws hebben een stijgvermo- gen van 35 tot 40 graden) aan land te ko men. Daar konden ook meteen enkele drenkelingen worden gered. Aanvankelijk stuitten de hulpverleners wel eens op verzet. De wond van de oor log was nog vers. Gaandeweg werd de waardering echter groter. Niet voor niets Het na de watersnoodramp door de Amerikanen opgestelde overzicht van de inzet van de twee compagnieën maakt duidelijk dat de dukw-hulpverle- ners er tijdens hun twee weken durende verblijf in ieder geval niet voor niets zijn geweest. Op 4 februari, de dag dat zij voor het eerst vol in actie waren, wer den vijftig personen opgepikt. In totaal werden door de Duitsers in hun amfibie voertuigen 758 personen vervoerd, veer tig verdronken mensen, 28.000 lege zandzakken en bijna 21.000 gevulde. Honderden beesten werden door de hulpverleners verplaatst. Maar ook 24.000 eieren. Het was zeer indrukwekkend, meldt Klemm. Met name Stavenisse, dat ook zwaar werd getroffen, raakte hem diep. Hoewel meerdere hulpverleners van toen later nog wel eens terug zijn geweest in Nederland, greep de Traditionsgemein schaft de vijftigjarige herdenking van vo rig jaar aan nog eens naar dat rampge bied van weleer af te reizen. Om herinne ringen op te halen en te kijken wat er ver anderd is, aldus veteraan Klemm. „Kij ken wat er gebouwd is om te voorkomen dat zoiets nog eens zal gebeuren." De Duitsers zijn gisteren in het gemeen tehuis ontvangen door burgemeester J. Asselbergs, die hen bedankte voor hun inzet destijds. Verder brengen de hulpverleners, die in het Badhotel in Renesse verblijven, onder meer een be zoek aan de Stormvloedkering en het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. door Ali Pankow OUWERKERK - Er is welis waar enige relatie tussen de caissons bij Ouwerkerk en D-day, maar het veel vertelde verhaal dat specifiek deze ooit werden gebruikt bij de landing van de geallieerden in Norman- dië in 1944, is onjuist. De vier Phoenixcaissons bij Ouwerkerk kwamen destijds rechtstreeks van de marine in het Engelse Portland Bill. Voor het bestuur van het Mu seum Watersnood 1953 is dat echter geen belemmering op za terdag 5 en zondag 6 juni het zo geheten vierde caisson open te stellen voor het publiek als tast bare herinnering aan het begin van de bevrijding van Europa door de geallieerden. Caissons gelden als drijvende kolossen die op talrijke plaat sen zijn ingezet bij het vechten voor vrijheid en veiligheid. Met deze betonnen gevaarten wer den in Normandië noodhavens gebouwd. Ter voorbereiding van D-day waren in anderhalf jaar tijd op werven in Zuid-En- geland 147 caissons gebouwd. Op 7 juni 1944 arriveerden de eerste exemplaren als onder deel van de Mulberry B, de ha ven bij Arromaches die werd in gericht door de Engelsen. Enke le dagen later volgde Mulberry A in de Amerikaanse zone bij het, na zware strijd veroverde, Omaha-beach. Na D-day is men verder gegaan met het bouwen van caissons om ze eventueel beschikbaar te hebben voor een landing bij Oostende als de haven van Ant werpen niet of te zeer bescha digd in geallieerde handen zou vallen. Dat bleek niet nodig: de caissons die overbleven, wer den afgezonken voor de Engels kust. Dijken Na de oorlog kwamen ze alsnog van pas. Zo werden er caissons gebruikt voor het herstel van ge bombardeerde dijken van Wal cheren onder meer bij Westka- pelle en Vlissingen. Later wer den de kolossen ook gebruikt bij het afsluiten van de Brielse Maas en de Braakman. In november 1953 konden met het grootste type Phoenix AX (60 x 20 x 20 meter) de dijkga- ten bij Ouwerkerk worden gedicht. Verder werden enkele honderden in Nederland ge bouwde caissons, al dan niet ge koppeld tot grotere eenheden, bij andere dichtingen gebruikt. Open Het Museum Watersnood 1953 is gevestigd in een van de vier Phoenixcaissons waarmee het laatste dijkgat werd gedicht. Het museum heeft besloten ter herdenking van D-day zestig jaar geleden het vierde caisson op zaterdag 5 en zondag 6 juni open te stellen voor het publiek. Bezoekers zijn dan in de gele genheid een volkomen leeg caisson, slechts gevuld met het zand gebruikt bij het afzinken, te bekijken. Tevens wordt er tij dens deze twee dagen een video film vertoond van het afzinken van de caissons in Frankrijk tij dens de landing van de gealli eerden. Verder zijn er foto's van de ge schiedenis en de constructie van de caissons. Daarnaast zal elk uur een gids met de bezoe kers door de caisson lopen en zaterdag 29, zondag 30 mei en maandag 31 mei 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel, 06-53737162. VLISSINGEN - Niet alleen de containervaart op Antwer pen neemt toe, maar ook de containervaart uit Antwer pen. Om dit verkeer in goede banen te leiden, heeft de ge meenschappelijke Vlaams-Nederlandse autoriteit voor de Westerschelde een maximum diepgang voor afvarende containerschepen vastgesteld. Die is deze week bekendge maakt. De maximum diepgang is voor de afvaart bepaald op 13,5 meter. In uitzonderlijke gevallen is veertien meter mogelijk, waarbij strenge eisen worden gesteld aan het vaarschema. Met de vaststelling van een maximum diepgang wil de ge meenschappelijke autoriteit duidelijkheid scheppen. Er kwamen wel eens verzoeken binnen voor ruim veertien meter diep stekende schepen uit Antwerpen. Opvarende schepen kunnen tot ruim vijftien meter diep steken. Dat kan doordat zij gemakkelijker met de hoogwatergolf mee kunnen varen. Zij mogen ook in twee getijen op Antwer pen varen. Voor afvarende schepen is dat niet toegestaan. GOES - De opleiding laboratoriumtechniek van het ROC Zeeland in Goes verhuist naar Vlissingen. Dat is een ge volg van de samenwerking tussen de middelbare laborato riumopleiding van het ROC en de chemieopleiding van de Hogeschool Zeeland. De laboratoriumfaciliteiten worden met ingang van het nieuwe schooljaar geconcentreerd in het gebouw van de Hogeschool aan de Edisonweg in Vlis singen. De samenwerking tussen beide opleidingen bete kent dat studenten gebruik kunnen maken van een moder ne laboratorium. ROC en Hogeschool zijn van plan in de toekomst voor deze tak van hun instituten nog nadrukke lijker samen op te trekken. De samenwerking is verder het beginpunt voor een kenniscentrum voor laboratorium techniek, waarvan bedrijven, beroepsorganisaties en bij voorbeeld gemeenten of provincies gebruik kunnen ma ken. SCHARENDIJKE - Een 36-jarige automobilist is in de nacht van woensdag op donderdag in Scharendijke aange houden voor het rijden onder invloed. De man kreeg een rijverbod van twee uur, omdat hij met bijna anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol op achter het stuur was gekropen. De man liep tegen de lamp toen de politie constateerde dat zijn verlichting niet in orde was. BURGH-HAAMSTEDE - Aan de Strandweg in Burgh- Haamstede werd woensdag een auto opengebroken. De dader ging er vandoor met kleding en een tas. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag een vlindermes in beslag genomen in een horecabedrijf op de Nieuwendijk in Vlissingen. Om streeks middernacht kreeg de politie de melding dat twee mannen met een mes stonden te zwaaien. Het duo, een 22-jarige man uit Heinkenszand en een 19-jarige Goese- naar, werd aangehouden. De 19-jarige bleek het mes bij zich te hebben. Beiden werden na verhoor vrijgelaten. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De aanleg van de reeds lang bepleite rotonde op de kruising Haringvlietstraat en Grevelingenstraat vergt drasti sche verkeersaanpassingen. Die zijn nodig voor de ontsluiting van de wijk Poortambacht tij dens de werkzaamheden, die tot 12 juli duren. Aanvankelijk was het de bedoe ling de rotonde gefaseerd aan te leggen, zodat de kruising steeds voor een gedeelte open zou blij ven voor het verkeer. „Dat blijkt achteraf op grond van de Arbo-voorschriften niet te kun nen", zegt gemeentelijk project leider P. van Tuil. Een oplossing is gevonden in het creëren van twee doorsteek jes vanaf de Vlakestraat naar de Grevelingenstraat. Volgens Van Tuil wordt getracht de overlast voor de bewoners zo veel moge lijk te beperken door het instel len van eenrichtingsverkeer. Dat houdt in dat de verkeers stroom vanuit dit deel van Poort ambacht via de ene doorsteek van de Vlakestraat naar de Gre velingenstraat wordt geleid. Ver volgens kunnen de weggebrui kers richting Scheldestraat rij den en via deze route op de Laan van Sint Hilaire uitko men. Het verkeer dat de woonwijk in wil, wordt in tegengestelde rich ting via Scheldestraat en Greve lingenstraat geleid om vervol gens via de tweede doorsteek van de Vlakestraat weer op de Haringvlietstraat uit te komen. Op deze wijze wordt voorkomen dat de twee verkeersstromen in verschillende richtingen elkaar in de Vlakestraat tegenkomen. Bedrijventerrein Een andere route die tijdelijk aanpassing behoeft tijdens de werkzaamheden, is die naar en van het bedrijventerrein aan de Boerenweg. Als aam-ij route daarvoor geldt in die periode de Haringvlietstraat vanaf de Laan van Sint Hilaire. het Haring- vlietplein en het laatste stukje van de Grevelingenstraat, dat daartoe tijdelijk verbreed zal worden. Het verkeer vanaf het bedrijventerrein wordt via de eenrichtingsroute over de Boe renweg weer de stad uitgeleid. De werkzaamheden beginnen dinsdag 1 juni. De aangepaste verkeersmaatregelen gelden van maandag '7 juni tot uiterlijk maandag 12 juli. (Advertentie) toelichting geven. Het Museum Watersnood 1953 is op deze dagen tegen gereduceerde prijs te bezoeken. Tevens zal het door het museum uitgegeven boek Phoenix-caissons, Drij vende kolossen voor vrede en veiligheid van Cor Heijkoop voor een speciale prijs verkrijg baar zijn. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via tel. 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49