Wijk beter geleidelijk vernieuwen PZC Gemeente trekt lering uit incident stadhuis Axel Bevlogen volkshuisvester geridderd Zwembad Den Inkel wil meer subsidie van Reimerswaal W atersnoodmuseum stelt caisson open Exclusief visdiner in de abdij Alles slopen helpt niet Concert van Mauritskoren uitgesteld Harde werker krijgt oranje eer Aanhouding weekenddiensten door Rolf Bosboom GOES - Het in één keer vernieu wen van buurten en wijken werkt averechts. Het is beter dat geleidelijk te doen. Dat zei P. van Doome, directeur van wo ningcorporatie Zeeuwland, gis teren in Goes bij het afscheid van zijn collega J. Franken van de Regionale Woningbouwver eniging Samenwerking. Gemeenten en corporaties zijn volop bezig met 'herstructure ring': het ingrijpend vernieuwen van wijken en buurten. Doel is doorgaans die minder eenzijdig te maken. Dat betekent meer va riatie in woningtypen en bevol kingsopbouw, het mengen van huur- en koopwoningen en ver betering van de kwaliteit van de huizen. Herstructurering leidt tot het slopen van een deel van de woningvoorraad en het bou wen van vervangende nieuw bouw: een ingrijpend proces dat vaak weerstand oproept bij be trokken overheden en bewoners. Van Doome zei gisteren hele maal niet zo'n voorstander te zijn van herstructurering. De eenzijdige wijken zijn veelal ont staan door de massale nieuw bouw na de Tweede Wereldoor log en de watersnoodramp. ZIERIKZEE - Het concert van de Prins Mauritskoren uit Mid- delharnis dat voor vrijdagavond 28 mei gepland stond in de Nieu we Kerk in Zierikzee gaat niet door. Het optreden is tot een na der te bepalen datum uitgesteld. Door nu weer op grote schaal te vernieuwen blijft de geschiede nis, met een periode van bloei en verval, zich herhalen, aldus Van Doome. „Over vijftig jaar is er wéér een herstructurering nodig." Het is beter geleidelijk te ver nieuwen. „Daarmee krijgt de wijk steeds weer nieuwe impul sen." Die vernieuwing moet al in gang worden gezet voordat de noodzaak daarvan duidelijk zichtbaar is. „Daarbij dienen corporaties niet terug te schrik ken voor de weerstand van be woners en politiek." Directeur H. van Heuven van Aedes, de brancheorganisatie voor woningcorporaties in Ne derland, wees erop dat herstruc turering niet alleen gaat om ver nieuwing van de stenen. Verbete ring van de sociale situatie in een wijk is minstens zo belang rijk. „Herstructurering is vooral mensenwerk." De Goese wethouder M. 't Hart ging onder meer in op geslaagde voorbeelden van herstructure ring die zijn gemeente samen met de RWS heeft uitgevoerd. Het eerste project was de Schil derswijk. Sinds 1997 wordt er gewerkt aan het Masterplan Goese Polder. Momenteel wordt de aanpak van Goes-West voorbereid. Bij een groot aantal woningen acht de RWS het niet meer zinvol te investeren, zodat sloop het eni ge alternatief is. Het gaat echter om meer huizen dan de lokale politiek lief is, zei 't Hart. ..Dat is spanningsveld waar we sa men wel uit zullen komen." Binnenkort komt de gemeente met een 'startnotitie' voor de aanpak van Goes-West. Daarna kunnen de ideeën per deel van de wijk concreet worden uitge werkt. vrijdag 28 mei 2004 b 1 2 door Conny van Gremberghe AXEL - Wat moet je als ambte naar van de afdeling burgerza ken als er plots een man voor je loketje verschijnt die amok be gint te maken? Sta je er bij en kijk je ernaar? Sla je alarm? Waarschuw je je collega's? Vra gen, veel vragen. Waar zijn de alarmknoppen? Zijn er wel knoppen? Wat voor protocol moet er worden gevolgd? Moet je de bedreigingen wel serieus nemen? Het enige juiste antwoord op de laatste vraag is volgens direc teur Jan Princen van de sector Maatschappelijke Zaken van de gemeente Terneuzen een simpel 'ja'. „Baliemedewerkers moeten dreigementen altijd serieus ne men. We leven nu eenmaal in een samenleving waar verbaal geweld en. agressiviteit jegens baliepersoneel bijna gewoon- goed is geworden. Om die reden hebben we voor deze medewer kers een agressieprotocol opge steld, waarin duidelijk ver woord staat hoe te handelen als er iets misgaat. Papier is echter geduldig. Elke situatie vergt een andere aanpak. Daar valt met training aan te werken, maar dan nog. Wat je in zo'n situatie doet hangt altijd af van omstan digheden", zegt Princen. Het sectorhoofd vindt dat het se- cretariepersoneel dat gisteren in de nevenvestiging Axel gecon fronteerd werd met een over spannen man die zich dreigde om te brengen adequaat heeft gereageerd. „De vijftig tot zes tig medewerkers die in het pand aanwezig waren hadden het stadhuis binnen een mum van tijd verlaten. Die ontruiming verliep prima. De drie overgeble ven medewerkers die in de on middellijke nabijheid van de man vertoefden wisten vrij snel uit de nabijheid van de man te komen en zich te verschansen in de kluis. Ook de interne alarme ring (inschakeling politie, crisis team) ging soepel", aldus Prin cen. Toch vindt hij dat de gemeente - bestuur en organisatie - lering moet trekken uit het incident. In de Axelse secretarievestiging wordt gewerkt met het zogehe ten loket 2000-systeem, hetgeen inhoudt dat de medewerkers achter een open balie werken en dat veel ruimten ook door niet-personeel zijn te betreden. Het bestuur wil die klantvrien delijke wijze van dienstverle ning ook in de hoofdvestiging in Terneuzen doorvoeren, maar of het bestuur daarvoor na het tweede incident in korte tijd (kortgeleden werd op het stad huis een poederbrief bezorgd, waarna de postkamer werd ont ruimd) bij de medewerkers de handen op elkaar krijgt valt te betwijfelen. Princen: „We moe ten elkaar natuurlijk niet gek maken. Wat we wel.zullen doen is de komende tijd met medewer kers praten om te weten hoe zij met dit soort incidenten willen omgaan." Burgemeester Jan Lo- nink heeft daar alle begrip voor. „Alles openhouden kan niet meer, dat is niet meer verant woord. Amerika komt steeds dichterbij en elke maatregel die we tegen geweldsuitbarstingen nemen roept weer geweld op. Het is zaak om ook binnen onze organisatie een balans, te vin den. Publieksfuncties op een se cretarie horen gewoon vrij toe gankelijk zijn, maar daar staat tegenover dat we met allerlei an dere zaken - van alarmknoppen tot protocollen - onze medewer kers moeten beschermen." Nadat de amokmaker gisteren rond half elf door de politie was aangehouden verzamelde het ge- meentepersoneel van de vesti ging Axel zich in gemeenschaps centrum De Halle, waar met ambtelijke top en bestuur werd nagepraat over het incident. Voor wie er behoefte aan had waren er mensen van Slachtof ferhulp. Na de middag bleef de secretarie-afdeling Axel voor het publiek gesloten. Verschil lende medewerkers gingen naar huis, de meesten togen 's mid dags gewoon aan het werk. door Frank Balkenende KAMPERLAND - Het leek een gewone ver gadering van de Kamperlandse afdeling van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB), totdat loco-burgemeester J. Meu- lenberg-op 't Hof met ambtsketen binnen trad. De 82-jarige J. Nelisse voelde toen dat er iets plechtigs stond te gebeuren. Hij kreeg gelijk: een kwartiertje later droeg hij een koninklijke onderscheiding. Dat lintje, Lid in de Orde van Oranje Nas sau, heeft Nelisse dubbel en dwars ver diend, liet Meulenberg-op 't Hof weten. Zijn lijst van verdiensten is lang. Hij was een vakbondsman, was (bestuurs)lid van het CNV, en zorgde dat er een Noord-Beve- landse afdeling van de PCOB van de grond kwam. In het oprichtingsjaar deed hij alles zelf: voorzitter, secretaris, penningmeester. Gewestelijk en landelijk was hij ook actief voor de PCOB. Hij vervulde ook bestuurs functies in de Stichting Welzijn voor Oude ren, zat in het Bondenberaad en de eilande- lijke seniorenraad. door Rolf Bosboom GOES - Een 'bevlogen volkshuisvester' is Ridder in de Orde van Oranje-Nassau ge worden. J. Franken ontving de koninklijke onderscheiding gisteren in het Goese thea ter De Mythe, bij zijn afscheid als directeur van de RWS, de Regionale Woningbouwver eniging Samenwerking. Franken trad in 1980 aan als directeur alge mene zaken bij de Stichting Samenwerking Goes (SSG), een beheersstichting van drie samenwerkende woningcorporaties in de ge nteenten Goes, Kapelle en Noord-Beveland. Een jaar later werd hij algemeen directeur. In 1983 fuseerden de drie corporaties en de SSG tot de RWS, waarvan Franken direc teur werd. Onder zijn leiding groeide de RWS-organisa- tie uit van dertig naar zeventig arbeidsplaat sen en een bestand van zo'n zesduizend wo ningen. Hij vervulde ook tal van functies die verband houden met zijn werk. Franken is daarnaast lid van de Orde der Tempeliers, bestuurslid van de Rotaryclub en was be trokken bij de werkgroep vluchtelingen van de Rooms-Katholieke Kerk in Goes en van de Raad van Kerken. Loco-burgemeester C. Linssen, die de onder scheiding uitreikte, wees op de grote bijdra ge die Franken heeft geleverd op het gebied van de volkshuisvesting. „Dankzij zijn in- J. Nelisse wordt gefeliciteerd met zijn onderscheiding. Nelisse zette in 1991 Tafeltje-Dek-Je op om Noord-Bevelandse ouderen van een betaal bare maaltijd te voorzien. Een jaar later richtte hij Cantate op, een zangkoor voor se nioren. Nelisse organiseerde daarnaast gra tis busreisjes naar de Evangelische Omroep in Hilversum en fietstochten voor ouderen. De onderscheiden Kamperlander spande zich ook in voor de Nederlands-Hervormde kerk. Van 1978 tot 1996 was (hulp)koster. Hij onderhield de pastorie en de tuin, zorg de voor een schone kerkvloer en regelde de catering bij bijeenkomsten en diensten. In de resterende vrije tijd beheerde hij een se niorenwoonblok en stond altijd klaar om mensen te helpen en klusjes te doen. Inmiddels doet Nelisse het vanwege zijn leeftijd een beetje rustiger aan. zet, kennis van zaken, gedrevenheid en so ciaal gevoel wist hij belangentegenstellin gen te overbruggen en heeft hij een woning bouwvereniging neergezet die met name be langen van de sociale volkshuisvesting kun dig kan veiligstellen." Uit alle sectoren kreeg de scheidende RWS-directeur gisteren lof toegezwaaid. Vooral zijn grote inzet en bereidheid tot sa menwerking werden geprezen. Franken (59), woonachtig in Wilhelmina- dorp, gaat op 1 juli met vervroegd pensioen. J. Franken schudt de hand van loco-burgemeester Linssen. foto's Willem Mieras door Frank Balkenende KRUININGEN - Het bestuur van zwembad Den Inkel in Krui- ningen wil een beter subsidie contract met de gemeente Rei merswaal. Met de huidige ver goeding valt het zwembad moei lijk draaiende te houden. Deze zomer onderhandelen zwembad- bestuur en gemeente over een nieuw subsidiecontract. Het oude loopt eind dit jaar af. W. Segers, lid van het dagelijks zwembadbestuur, voorziet een harde confrontatie. Reimers waal geeft de stichting jaarlijks een kleine drie ton subsidie. Daarmee moet de stichting het zwembad exploiteren en onder houden. Alleen groot onderhoud komt voor rekening van de ge meente. Gezien de moeilijke fi nanciële situatie van Reimers waal in de komende jaren, wil het college, noch de raad meer geld in het zwembad steken. Het zwembadbestuur geeft op zijn beurt aan dat er meer geld nodig is om het bad aantrekkelij ker te maken en arbotechnische zaken beter te regelen. Ook is een aansprakelijkheidsverzeke ring hard nodig. De stichting be staat louter uit vrijwilligers. Voor elke verplichting die ze aangaan, zijn ze hoofdelijk aan sprakelijk. Beter Sportfondsen Nederland (SFN), dat in Nederland veel zwemba den en sportvoorzieningen ex ploiteert, heeft Den Inkel in op dracht van de gemeente doorge licht. De exploitatie kan volgens SFN beter en efficiënter. Mo menteel wordt slechts eenderde van de kosten betaald uit eigen inkomsten. De rest wordt met de subsidie bekostigd. Het college wil nu samen met het zwembadbestuur bezien waar mogelijkheden liggen om de exploitatie te verbeteren. De gemeenteraad gaf het college daarvoor deze week carte blanche. Volgens burgemeester A. Verbree ligt de bal op de helft van het zwembadbestuur, dat met een stappenplan dient te komen. Op grond daarvan kan een nieuw meerjarencon- tract worden afgesloten. Maar Segers zegt dat dat niet zo eenvoudig is. „De gemeente ver wacht dat we meer inkomsten genereren, maar dat mag haar geen cent kosten. Als je meer mensen wilt trekken, zul ]e ook je accommodatie aantrekkelij ker moeten maken, bijvoorbeeld de koffiehoek vernieuwen en van het instructiebad en vol waardig binnenbad maken. Daarvoor hebben we echter geen geld. Net zomin als voor tal van andere zaken, zoals arbo technische verbeteringen en ver zekeringen." Strandjes Segers verklaart dat de stich ting ook de deskundigheid niet in huis heeft om een promotie- en marketingbeleid van de grond te tillen. Hij wijst erop dat het niet zo makkelijk is meer zwemmers binnen de poor ten te halen. Er is concurrentie van andere zwembaden en van strandjes in Krabbendijke en Yerseke. „En die zijn gratis." Het enige wat de stichting kan doen, is de tarieven verhogen. Dat zal ook noodzakelijk zijn, maar daar moeten geen wonde ren van worden verwacht. „Zo dra de tarieven stijgen, zie je vaak het bezoek afnemen", zegt Segers. Onder geen beding wil de stich ting de exploitatie onder de hui dige contractvoorwaarden voort zetten. Segers vindt dat Reimers waal een duidelijke politieke keuze moet maken. „Het is nu pappen en nat houden met het zwembad. We dringen al zo lang aan op extra middelen en voor zieningen. Zelfs een glijbaan moeten we uit eigen zak beta len. Het zwembad mag gewoon niks kosten, we zitten in een on mogelijke positie en we werken al heel goedkoop." VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 46-jarige man- aangehouden op het Bel- lamypark in Vlissingen. De Vlissinger wordt ervan ver dacht een medewerker van een horecabedrijf op de Nieuwen- dijk een klap te hebben gege ven. Na verhoor werd de verdachte weer in vrijheid gesteld. door Ali Pankow OUWERKERK - Er is welis waar enige relatie tussen de caissons bij Ouwerkerk en D-day, maar het veel vertelde verhaal dat specifiek deze ooit werden gebruikt bij de landing van de geallieerden in Norman- dië in 1944, is onjuist. De vier Phoenixcaissons bij Ouwerkerk kwamen rechtstreeks van de ma rine in Engeland. Voor het bestuur van het Mu seum Watersnood 1953 is dat echter geen belemmering op za terdag 5 en zondag 6 juni het zo geheten vierde caisson open te stellen voor het publiek. Bezoe kers kunnen een volkomen leeg caisson, slechts gevuld met het zand gebruikt bij het afzinken, bekijken. Tevens wordt er tij dens deze twee dagen een video film vertoond van het afzinken van de caissons in Frankrijk tij dens de landing van de geallieer den. Caissons gelden als drijvende ko lossen die op talrijke plaatsen zijn ingezet bij het vechten voor vrijheid en veiligheid. Met deze betonnen gevaarten werden in Normandië noodhavens ge bouwd. Ter voorbereiding van D-day waren in anderhalf jaar tijd op werven in Zuid-Enge- land 147 caissons gebouwd. Op 7 juni 1944 arriveerden de eer ste exemplaren in Normandië. Na D-day is men verder gegaan met het bouwen van caissons. De caissons die overbleven, wer den afgezonken voor de Engels kust. Na de oorlog kwamen ze alsnog van pas. Zo werden er caissons gebruikt voor het her stel van gebombardeerde dijken van Walcheren onder meer bij Westkapelle en Vlissingen. In no vember 1953 werden met het grootste type caissons de dijkga- ten bij Ouwerkerk gedicht. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Duurzame visserij en vis- kweek. Dat waren de belangrijkste onder werpen tijdens een exclusief visdiner gister avond in de Middelburgse abdij. Zo'n 65 ver tegenwoordigers uit politiek, bedrijfsleven en milieusector waren naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen. Niet alleen om een vorkje mee te prikken, maar ook om zich te laten bijpraten over de jongste ontwikkelin gen op visgcbied. Want aan het imago van vis mag nog wel wat worden verbeterd, vindt het organise rend comité, de internationale kustvereni- ging EUCC. „Iedereen is er tegenwoordig wel van doordrongen dat het goed is om vis te eten. Het is heerlijk en gezond eten" legt A. Salman van de EUCC uit. Maar het van gen en kweken van vis kent nog steeds een slecht imago. „Vaak wordt er dan gedacht aan de visquota uit Brussel", aldus Salman. Dat negatieve imago is onterecht, vindt de kustvereniging. Want het is tegenwoordig wel te danken aan de strikte handhaving van de quota dat haring kan worden gege ten zonder dat men bang hoeft te zijn voor het uitsterven van deze vissoort. Gisteravond waren tal van viskenners bij een om over de jongste ontwikkelingen op het gebied van vis vangen en kweken te wor den ingelicht. Van onder meer vier ministe ries, vier kustprovincies, de Hogeschool Zee land, en tal van bedrijven, banken en mi lieu- en onderzoeksorganisaties gaven verte genwoordigers acte de presence. Opmerkelij ke afwezigen waren overigens de vertegen woordigers van de mosselsector. Wel aanwe zig was W. van Gelder, niet alleen commissa ris van de koning van Zeeland, maar ook be stuurslid van de EUCC. De reden van het exclusieve diner is dat be drijven en instellingen uit de vissector met nieuwe ideeën maar zelden bij elkaar wor den gebracht. „Er zijn tal van nieuwe initia tieven", legt F. Seekles van de EUCC uit. „Maar dat zijn allemaal kleine eilandjes. Die worden bij elkaar gebracht door dit di ner." Proeven De deelnemers, waren overigens niet alleen naar Middelburg gekomen om te worden in gelicht over vis, maar ook om wat te proe ven. Hierbij legden de koks uit wat met vis allemaal kan worden gedaan. Op het menu stond onder meer een trio van kabeljauw, tarbot en langoustine op een bedje van zeegroente. Belangrijk was dat de vis zo puur mogelijk werd opgediend, om de smaak zoveel mogelijk tot z'n recht te laten komen. Het diner werd opgeluisterd door sketches van Atlantis en Atlanta, die uit de diepe zee naar boven waren gekomen. Na meer dan 2000 jaar onder water te hebben geleefd, vonden ze het niet vreemd om juist in Zee land weer boven te komen, al hadden de bei de echtelieden nog wat problemen met de droogte in het abdijcomplex. Het zeediner in Middelburg staat niet op zichzelf. In maart werd al een dergelijk eve nement in Londen georganiseerd met nie mand minder dan Prins Charles als gast heer. Ook in andere Europese landen zullen soortgelijke evenementen onder de titel At- lantisdiner worden georganiseerd. Zo staat er in oktober of november een diner in Bel gië gepland. Vervolgens zal elk jaar in een ander land een Atlantisdiner worden georga niseerd. Kustvereniging EUCC is een organisatie die voor het grootste deel door geld uit Brussel wordt bekostigd. De vereniging zet zich in verantwoord kustbeheer in Europa, met le den in veertig landen. De vereniging komt voort uit een Neder lands initiatief; het internationaal hoofd kantoor is gevestigd in Leiden. zaterdag 29, zondag 30 en maan dag 31 mei 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden s Gravenpoiderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-di. 08.30 uur. Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland J. M. E. Adriaansen, Thorbeckelaan 3, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel (0113)220034. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke: B.J. Boer. tel.(0113)313050. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: P.C. Stokman, 's Gravenpoiderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging Allévo. Voor Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111 Stichting Thuiszorg Nederland via tel.(0113)229003. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: A. de Putter, tel. 0113 224099 zondag vanaf 20.00 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Phrlipsland Huisartsen Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot dinsdag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: H. Remijn, Burg. de Roocklaan 33, Ber gen op Zoom, tel. 0164 210151. vanaf zondag 24.00 uur: G. Franken, Ravelstraat 3, Bergen op Zoom. tel. 0164 253270. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 Dierenartsen Tholen W Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uijr en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. Tholen en St. Philipsland Tel. (0113)249111. Koks maken in het provinciehuis de borden op voor de gasten die aanschuiven aan het zeediner. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32