Hangende kopjes zijn funest Willibrordcollege groeit als kool PZC Gebruikers voorzien verder verval Yersekse gymzaal Gedenkteken voor verkeersslachtoffer doelwit vernielingen Muziektent in de etalage Grens diepgang zeeschepen Samenwerking lab-onderwijs Holtkampschool wint verkeersprijs Begin bouw complex Yerseke Goese school vraagt om twaalf extra lokalen en derde gymzaal agenda (Advertentie) Dames maat 43'45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST. ADRIAANSTRAAT 5 GOES In de Grote Kerk in Goes is examenwerk te zien van leerlingen van de vmbo-opleiding bloemschikken en -binden. foto's Willem Mieras door Freek Janssen GOES - De meeste eindexamenleerlin gen zitten deze weken de hele dag met hun hoofd in de boeken om de examen stof te bestuderen. Voor een aantal leer lingen van het Groen College in Goes komt er nog iets meer bij kijken: het maken van een bruidsboeket of een rouwarrangement bijvoorbeeld. Leerlingen van de vmbo-opleiding bloemschikken en -binden toonden gis teren en eergisteren hun examenwerk in de Grote Kerk in Goes. Het ging niet alleen om eindexamenleerlingen: scho lieren van alle leerjaren hadden een examenwerk gemaakt, als afsluiting van het schooljaar. De moeilijkheid met het examineren van bloemstukken, is dat ze op het aller laatste moment gemaakt moeten wor den. Anders verwelken de bloemen. Docente A. Reijnders: „Ze hebben een week geleden hun opdrachten gekregen en afgelopen maandag zijn ze pas be gonnen met schikken. De examens waren dit jaar extra taai: „De leerlingen begonnen net na het He- melvaartsweekeinde en dan is er heel weinig aanvoer van bloemen op de vei ling."ormen Het was een bonte kermis in de kerk. Het voorste gedeelte was volgebouwd met stands, een soort bruidsmode-etala ges. Verder achterin lagen de rouwstukken in allerlei vormen en maten, vazen en schalen. Volgens Reijnders moet een bloemist tegenwoordig net zoveel we ten van etaleren als van bloemschik ken: „Een aantal leerlingen kreeg als opdracht twee vierkante meter verkoop ruimte in te richten," Daarin moest een bruidsboeket, een corsage en een tafelschikking verwerkt moeden, kunst van haarzelf in de etala ge verwerkt - schilderijen met bloe men. „Normaal gesproken schilder ik liever paarden of andere dieren." Toch heeft het haar geen windeieren gelegd: ze kreeg een negen voor haar stand. Ook het maken van een rouwarrange ment was één van de opdrachten. Som migen moesten een rouwkrans maken, anderen een kruis. Traditionele bloem stukken als de 'druppelvorm' raken vol gens Reijnders uit de gratie: „Je ziet de laatste tijd de trend dat families niet meer meerdere rouwarrangementen bij een graf zetten, maar het geld bij el kaar leggen en één mooier bloemstuk kopen." Een aantal eerstejaars moesten een bloemstuk maken, met als thema 'hiep, hiep, hoera!' „Deze leerlinge heeft alleen gele bloe men in het stuk verwerkt", aldus Reijn ders. „Dat is logisch, want geel is een vrolijke kleur. Maar als je een stuk met alléén maar geel ziet, is dat effect hele maal weg." Helemaal funest voor het cijfer is het als de bloemen verwelken. „Deze heeft het niet gehaald", vertelt Reijnders bij een bruidsboeket vol bloemen met han gende kopjes. „Over twee weken mag ze het over doen. Maar dan wordt het niet meer tentoongesteld en dat is na tuurlijk jammer." De meeste leerlingen moeten herexa men doen: „In mijn klas is van de acht leerlingen maar ééntje voor alle onder delen geslaagd." vrijdag 28 mei 2004 WISSEN KERKE - Iemand nog een mobiele muziektent nodig? De gemeente Noord-Beveland heeft er eentje in de aanbieding. De tent staat op een chassis ter grootte van een flinke boeren kar. De zijpanelen zijn uitklapbaar, zodat een achthoekig podium ontstaat. Het dekzeil wordt ge dragen door een houten raam werk. De gemeente verhuurt de 25 jaar oude muziektent aan on der meer muziekverenigingen, Oranjeverenigingen en het pop festival Peerock in Colijnsplaat. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het echter een he le klus om de muziektent op te bouwen en af te breken. De kos ten wegen niet meer op tegen de huuropbrengsten. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; ^zaterdags tot 12.00 uur door Frank Balkenende YERSEKE - De gebruikers van de gymzaal aan de Tuinstraat in Yerseke vrezen dat het pand (verder) verpaupert. Ze hadden gehoopt dat de gemeenteraad van Reimerswaal deze week tij dens de behandeling van de ka dernota het voor hen zou opne men. Dat gebeurde wel monde ling, maar de raad dwong finan cieel niks af. En dus blijft alles bij het oude. „Teleurstellend", zegt voorzit ter M. Sinke van gymnastiekver eniging VZOS. Die slaakte al eerder noodkreten over de erbar melijke staat van de gymzaal en het gebrek aan voorzieningen, 's Zomers is het er snikheet, daar om houdt de vereniging gympau- ze tot het najaar. Douches ont breken. Ramen sluiten niet meer, de vloer is gedeeltelijk ver sleten en kraakschoon is de zaal evenmin. Wandrekken zijn afge keurd, evenals de brug. De vere niging moet zelf in de buidel tas ten voor nieuwe toestellen. Volgens Sinke zijn er wel raads leden langsgeweest om de situaT tie met eigen ogen te aanschou wen. Dat gebeurde pas nadat ze een oproep had geplaatst op het fo rum van de gemeentelijke websi te. „Kennelijk hapert de informatie voorziening in de gemeentelijke organisatie, want veel politici wisten niet eens van onze proble men af." Van het college van burgemees ter en wethouders heeft zich tot nog toe niemand in de Tuin straat vertoond. „Van die kant horen we niets." Onderhoud Een aantal raadsleden van de Christen-Unie, VVD, BBR en Leefbaar Reimerswaal heeft bij het college aangedrongen op be ter (schoonmaak)onderhoud. A. Jumelet van de Christen-Unie vreest dat de gymzaal andei's to taal vervalt. „Bovendien", zei hij in het raadsdebat, „ligt er al een raadsbesluit om de gymza len te onderhouden." De plei dooien ten spijt hebben de frac ties geen voorstel ingediend om het onderhoud te verbeteren en daar geld voor uit te trekken. Reimerswaal heeft geen cent te makken en neemt voor komende jaren begrotingstekorten op de koop toe. Volgens burgemeester A. Ver- bree is de situatie in de gymzaal 'nog wel acceptabel'. Sinke vindt van niet. Hoewel een raadsmeerderheid wel voelt voor de bouw van een sporthal in Yerseke - de aanleg van een rondweg wordt daar dan voor in geleverd - duurt het enkele ja ren voordat die accommodatie gereed is. Daar heeft de gym club voorlopig weinig aan. Sin ke: „Dat wordt een erg lange overbruggingsperiode. Boven dien zouden wij al tevreden zijn met een goed gymzaaltje." Geen alternatief Tijdelijk gebruik maken van de Reimerswaalhal in Kruiningen, die vaker leeg dan vol is, is geen alternatief. „Je kunt toch. niet overdag met kleuters gaan sjou wen om een dorp verder een uur tje te sporten. Ouders hebben daar ook geen tijd voor, die zijn aan het werk." Sinke meent dat sport in Rei merswaal een ondergeschoven kindje is, terwijl er wel allerlei campagnes lopen om mensen meer laten bewegen. Ze speelt met het idee om sportverenigin gen te mobiliseren en 'één front te vormen tegen het huidige be leid'. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Onbekenden hebben het met enige regelmaat gemunt op het gedenkteken van de in mei 2001 overleden Jaap van Wallenburg in de berm van de Leliëndaalseweg bij Sint Lau rens. Met name het tekstbordje moet het ontgelden. Zijn ouders hebben de (kritische) tekst al eens aangepast, maar dat hielp niet. Begin deze week was het bordje voor de derde maal doel wit van vandalen. Van Wallenburg - mede-oprich ter van de Stichting Vrienden van Middelburg - kwam om het leven, nadat een trekker met aanhanger op de verkeerde weg helft terecht was gekomen. Zijn familie plaatste een kruis en een tekstbordje in de berm ter nage dachtenis. Vorig jaar- constateerde de va der van Van Wallenburg dat het tekstbordje uit de grond was ge trokken en in de sloot was ge gooid. Een tijd later verdween het helemaal. De tekst op het bordje luidde: 'Door gemak zucht en nalatigheid zijn wij on ze Jaap kwijt, maar ook..., de vreugde van het leven.' „Nadat het bordje voor de derde keer was vernield, hebben we er een andere tekst op gezet", ver telt moeder An van Wallenburg. „Een wat mildere tekst. Mis schien stoorde iemand zich er wel aan." De nieuwe tekst was: 'Jij moest je leven loslaten. In ons leven zullen wij je altijd vasthouden, want door jouw lief de zijn we sterk.' Woensdag was het bordje weer verdwenen. „We hebben nog ge zocht in het gras, maar we heb ben niets kunnen vinden. Het is met paal en al eruit getrokken. De familie heeft geen flauw idee wie verantwoordelijk is voor de vernielingen. „Wie heeft er n'u een hekel aan ons of aan Jaap. We onderhouden het netjes en leggen er elke keer bloemen bij en we poetsen het op. Het ge denkteken is hartstikke belang rijk voor ons, bijna net zo be langrijk als zijn graf. Het is bijna grafschennis." worden. Het geheel moest ook nog van een thema worden voorzien, dat uiteen liep van Zeeuwse folklore tot The West Side Story. Eén leerlinge liet zelfs Jip en Janneke met elkaar in het huwelijk treden. Marjola Wiemes koos het thema 'art of myself' en had, zoals de naam doet ver- VLISSINGEN - Niet alleen de containervaart op Antwer pen neemt toe, maar ook de containervaart uit Antwer pen. Om dit verkeer in goede banen te leiden, heeft de ge meenschappelijke Vlaams-Nederlandse autoriteit voor de Westerschelde een maximum diepgang voor afvarende containerschepen vastgesteld. Die is deze week bekendge maakt. De maximum diepgang is voor de afvaart bepaald op 13,5 meter. In uitzonderlijke gevallen is veertien meter mogelijk, waarbij strenge eisen worden gesteld aan het vaarschema. Met de vaststelling van een maximum diep gang wil de gemeenschappelijke autoriteit duidelijkheid scheppen. Er kwamen wel eens verzoeken binnen voor ruim veertien meter diep stekende schepen uit Antwer pen. Opvarende schepen kunnen tot ruim vijftien meter diep steken. Dat kan doordat zij gemakkelijker met de hoogwatergolf mee kunnen varen. Zij mogen ook in twee getijen op Antwerpen varen. Voor afvarende schepen is dat niet toegestaan GOES - De opleiding laboratoriumtechniek van het ROC Zeeland in Goes verhuist naar Vlissingen. Dat is een ge volg van de samenwerking tussen de middelbare laborato riumopleiding van het ROC en de chemieopleiding van de Hogeschool Zeeland. De laboratoriumfaciliteiten worden met ingang van het nieuwe schooljaar geconcentreerd in het gebouw van de Hogeschool aan de Edisonweg in Vlis singen. De samenwerking tussen beide opleidingen bete kent dat studenten gebruik kunnen maken van een moder ne laboratorium. ROC en Hogeschool zijn van plan in de toekomst voor deze tak van hun instituten nog nadrukke lijker samen op te trekken, zodat afgestudeerden op mbo- en hbo-niveau nog beter toegerust op de arbeidsmarkt ko men. De samenwerking is verder het beginpunt voor een kenniscentrum voor laboratoriumtechniek, waarvan be drijven, beroepsorganisaties en bijvoorbeeld gemeenten of provincies gebruik kunnen maken. GOES - De Goese Holtkampschool heeft het praktijkexa men verkeer het beste volbracht en daarmee een wisselbe ker in de wacht gesleept. Zeventien Goese basisscholen met in totaal vierhonderd leerlingen deden aan het exa men en het project Goes-fiets-Veilig mee. Dat project be stond uit acht praktijkoefeningen waarin de fietsvaardig- heid van leerlingen werd getest. In het praktisch examen moesten scholieren een traject van zeven kilometer afleg gen, met onder meer spoorwegovergangen, drukke kruis punten, fietsoversteekplaatsen en rotondes. Een deel daar van bestond uit routes naar scholen in het voortgezet on derwijs, omdat een aantal leerlingen na de zomer de basis school verlaat. YERSEKE - Op de hoek Damstraat-Zeeburg in Yerseke verrijst een complex met vijftien appartementen. Gedepu teerde H. van Waveren, wethouder J. Jansen en voormalig wethouder M. van Overloop legden gisteren symbolisch de eerste steen. Het gebouw telt drie lagen, met een souter rain waarin elk appartement een berging heeft. Er komt ook een lift in het gebouw. Aan de achterkant is een par- keerterreintje met vaste plaatsen voor bewoners. door Frank Balkenende GOES - Het Sint Willibrordcol lege in Goes heeft voor aanvang van het nieuwe schoolseizoen ze ven noodlokalen nodig. En op termijn nog eens vijf. Dat komt door een explosieve groei van het aantal leerlingen, die zich vorig al manifesteerde en zich nu doorzet. De gemeente Goes zet alles op alles om de school voor voortgezet onderwijs uit de brand te helpen. .Volgens wethouder M. 't Hart Konderwijs) zijn er twee moge lijkheden om extra ruimte voor het Willibrordcollege te schep pen. De eerste is het gebruik van het voormalige pand van de Zuidwesthoek aan de Bessest- raat in Goes-Zuid. Op dit mo ment huurt het ROC Zeeland dat gebouw van de gemeente Goes. Omdat het Willibrordcol lege per 1 september moet be schikken over de extra ruimte en de huurovereenkomst met het ROC pas 1 oktober eindigt, is snel overleg met 'het ROC no dig. Een tweede mogelijkheid is de aanschaf van noodlokalen. 'tHart zegt dat die redelijk goedkoop te krijgen zijn. „Onze inzet is in elk geval het Willi brordcollege zo snel mogelijk te helpen, al zijn we enigszins ver rast door de plotselinge vraag." Verrast Rector F. van der Knaap van het Sint Willibrordcollege is ook verrast door het grote aantal aanmeldingen. In 2003 meldden zich 308 brug klassers aan tegen 220 in het schoolseizoen daarvoor. Om die reden moest de school het aan tal brugklassen van acht naar elf uitbreiden. In totaal telt het Willibrordcollege nu 1140 scho lieren. Dit jaar zet de groei door. Er zijn twaalf brugklassen nodig, omdat het aantal aanmel dingen is opgelopen naar 338. Twee jaar terug bouwde het Wil librordcollege nog een vleugel aan. Van der Knaap wijst erop dat die uitbreiding per saldo geen extra ruimte heeft opgeleverd. „De vleugel kwam op de plaats waar eerst noodlokalen ston den. We hebben dus hout ge ruild voor steen en zitten dus nog altijd krap." Door de buitensporige groei komt de school nu in knel. „Naar landelijke maatstaven groeien we exceptioneel. Kenne lijk zijn we in de mode als school. Ik denk dat ook mee speelt dat we veel hebben geïn vesteerd in leerlingenzorg: een goede begeleiding van 'zwakke' leerlingen en een vwo-plus-klas voor de beste leerlingen." Gymzaal Met een tijdelijke oplossing - ze ven lokalen erbij - is het verhaal nog niet klaar. Volgens rector Van der Knaap zijn er in het sei zoen 2005-2006 nog een vijf lo kalen extra en een derde gym zaal broodnodig. „Op grond van de verordening hebben we daar dan recht op." Huisvestingkosten van scholen komen voor rekening van de ge meente Goes. Voor wethouder 't Hart zijn de groeicijfers van het Willibrord college aanleiding om binnen kort de marktwerking van het voortgezet onderwijs in Goes eens te onderzoeken. „Omdat ik de indruk heb dat er meer en meer leerlingen van ver weg, zoals Schouwen-Duive- land waar ook scholen zijn, in Goes naar school gaan." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM -Sint Gertrudis- kerk, voormalige Synagoge en de Ge vangenpoort, 13,00-16.30 uur: Openge steld voor bezichtiging; COC-café De Soos, 22.00 uur.Vrijdagavondcafé; COLIJNSPLAAT - Dorpshuis de Brug, 18.30 uur: Inschrijven en start Avond vierdaagse; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur Bil jart voor ouderen; Buurthuis de Pit, 14.00 uur: Seniorenbingo; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Soosgebouw Boomdijk, 19.00 uur: Soosavond; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KRUININGEN - Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining; Nederlands Her vormde kerk, 19.45 uur: Koor- en zanga vond Woord en Daad; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor55-plus; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur. Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Ver trek rondvaart op de Oosterschelde. (Advertentie) Henk Vos heeft een dijk van een comfortabele bank ontworpen. Die zit in de DDG, de Dutch Gelderland Group. Op z'n Engels. De schapen op die Zeeuwse dijk hebben geen verstand van Engels. Die weten ook niet waar of wat Gelderland is. Die voelen zich thuis op die Zeeuwse dijk, zonder te beseffen dat ze in Zeeland zijn. En die bank? Die voelt zich overal thuis! Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www. keesden herder, nl Kees den Herder Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31