Splijtstof alsnog in bunker Covra show Kraan hijst kolossen op hun plaats jm ilk «ik Jl f| ff «R \Ëk m m JIB n nvulling bezuiniging )ij gemeente Goes ilijft nog onduidelijk Hoogradioactief afval na vier jaar verhuisd naar permanente opslag Irand bij A58 Vissen en vogels dansen in de wind Bouwen binnen bebouwde kom Prijs voor rookvrije schoolklassen CZ- infolijn over ziekenvervoer Ontbreken arrestatieteam slecht Bouwfonds Award gaat aan Muzeeum voorbij Beroving zeeuwse almanak Notebook Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl ;^ail:redactie'& pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 28 mei 2004 Volleyballers vechten voor laatste kans doorMaurits Sep IjHEUWDORP - Aan de tijdelij ke opslag van hoogradioactief ifval in een loods voor laagra- dioactief afval van de Covra in Nieuwdorp is na bijna vier jaar jen einde gekomen. Gisteren is de laatste van vijf containers verhuisd naar het habog, de spe- bunker voor hoogradioac- tief afval van de Covra. Sinds september 2000 werden in sn loods voor laagradioactief Itemafval containers met hoog radioactief afval bewaard. In die vier jaar kwamen uiteinde lijk vijf containers naar Nieuw- irp. Daarin zaten gebruikte plijtstofstaven uit de onder- seksreactor in Petten. Die had seenruimte meer voor het afval, mdat het opslagbassin voor ijtstofstaven vol was. De habog (hooogradioactief af- ral behandelings en opslag ge touw) bij Covra was echter nog let klaar. De provincie Zee land. de gemeente Borsele en mi- feuorgamsatie Greenpeace pro steerden daarom tegen de tij opslag van het Pettense fval in een andere loods van de ovra. Het Rijk gaf daar toch estemming voor. Teule van Greenpeace is blij fetaan de tijdelijke opslag bui- ai het habog een einde is geko- A1 is ook de berging in die linker natuurlijk tijdelijk, lerkt zij op. „Het habog voor iet in een periode van honderd Een definitieve oplossing iet niet. Maar goed, het ha- ogis in ieder geval veiliger dan doods voor laagradioactief af- Jl" Covra is zelf ook blij dat de stense splijtstof weg is uit de BDDELBURG - De afrit Mid- iurg van de A58 is gistermid- enige tijd afgesloten ge- ist nadat er in een nabijgele- en schuur brand was uitgebro- en. De brand ging gepaard met svige rookontwikkeling en er iram asbest vrij. brandweer kreeg om kwart or vijf melding van een brand :een schuur aan de Mannezee- reg te Middelburg. Om- seks zeven uur kon het sein andmees ter worden gegeven, adat de brand onder controle as en de rookontwikkeling af- Bomen werd de weg weer vrij geven voor het verkeer. loods voor laagradioactief afval. Omdat het om hoogradioactief afval ging, was vanwege de vei ligheid extra toezicht op die loods vereist. Dat is nu niet meer nodig, zegt directeur H. Codée. „Bovendien hebben we nu ook weer wat meer ruimte in het laagradioactief opslagge bouw. Dat bestaat uit drie com partimenten, die behoorlijk vol raken. Daardoor was er weinig ruimte meer om te manoeuvre ren met afval", legt Codée uit. De Covra ontvangt de laatste tijd veel radioactief materiaal uit Dodewaard. De kerncentrale die daar staat, is uit bedrijf ge nomen en wordt veilig ingeslo ten. Ramen en deuren zijn dicht gemetseld en los materiaal wordt naar Nieuwdorp ge bracht. Vanwege het dreigende ruimte gebruik overweegt de Covra een veirde compartiment aan de op slagloods te bouwen. Codée ver wacht dat daarover tegen het einde van dit jaar een besluit wordt genomen. Als dat positief is, kan onmiddellijk worden be gonnen met de bouw. Bij de vergunningprocedure voor het habog is ook een ver gunning aangevraagd en verkre gen voor uitbreiding van het laagradioactief opslaggebouw. Over de kosten van een vierde compartiment wil Codée niks zeggen. De Covra moet de bouw zelf betalen, maar zal de kosten terugverdienen via de klanten. Die moeten betalen voor de op slag van hun afval in Nieuw dorp. GOES - Het is het eerste wat sommige patiënten 's ochtends zien als ze de gordij nen openmaken, dus het moest wel wat worden: gisteren werd een kunstwerk in de nieuwe binnentuin van Emergis onthuld. Sinds kort heeft het centrum voor ouderenpsychiatrie in Goes een nieuwe afdeling en daarmee ook een nieuwe binnenplaats. „Die was eigenlijk bedoeld om lichtinval in de kamers te creëren", legt sectordirecteur J. Elenbaas uit. „Maar aangezien de binnenplaats het enige uitzicht is van een aantal kamers, wilden we er iets neerzet ten wat een beetje beweegt, iets speels. We wilden ook graag dat er iets van de zee zou terugkomen in het kunstwerk, omdat veel van onze bewoners erg gehecht zijn aan Zeeland. En het moest niet al te veel onderhoud vergen." Al gauw werd con tact gelegd met kunstenaar Danny van Rijt uit Noord-Beveland, die een 'getijden- boom' ontwierp - een mobile van roestvrij staal. Het kunstwerk heeft vier golvende armen, waaraan gepolijste vogels en vissen hangen, zoals de maker het zelf om schrijft 'dansend in de wind'. Van Rijt: „Het gaat vooral om de beweging en de weerspiegeling. Op de grond zijn glooiende vlakken van blauwe schelpen en woes- tijngrind aangelegd, die kleuren weerkaatsen in de gepolijste vogels en vissen. Ik denk dat het vooral in de winter een mooi gezicht is, als de zon laag staat." foto Willem Mieras door Wout Bareman iprRolf Bosboom OES - Dat de gemeente Goes ilgend jaar twee miljoen euro irtkomt, is wel duidelijk, dat gat in de begroting pre- wordt gedicht, is echter nog id niet bekend. De raadscom- •ie middelen besloot daarom steravond de behandeling van voorjaarsnota een maand uit 'stellen. «voorjaarsnota zet de grote lij- uit voor de begroting voor olgend jaar. De huidige cijfers 'ten een tekort van ruim twee %en euro zien. Het college li burgemeester en wethou- irs wil dat grofweg oplossen 'or verhoging van de onroeren- f-zaakbelasting (vier ton extra komsten), het aantal ambtena- met vijf procent te verminde- i (acht ton besparing) en een tuiniging van acht ton. W zijn benieuwd of de ge- Knteraad zich' achter die Krs kan scharen. De commis- pdt gisteren weten de infor atie nog veel te summier te vin- Zij wil, om een goede afwe eg te kunnen maken, vooral «ten op welke zaken er con- wordt bezuinigd. A. van 1 Reest (SGP/ChristenUnie) bijvoorbeeld aan te willen sen uit velschillende 'bezuini- Bgsscenario's'. bestaat echter nog geen dui- tykheid ver de mogelijkhe- aom de uitgaven van de g'e- sonte te beperken. Binnen het «dskantoor wordt er nog vol- 1 gestudeerd op de mogelijkhe den die daarvoor zijn. De ver wachting is dat die verkenning volgende week wordt afgerond. Daarna wordt pas duidelijk waar de klappen zouden kun nen vallen. Zonder zo'n lijstje vond de com missie het zinloos de voorjaars nota in de gemeenteraad te be handelen. Dat zou alleen maar tot een wazige discussie leiden. „Dan kun je ook zeggen: bezui nig maar tien procent op de per soneelsformatie. Probleem opge lost! zei A. Wevers (WD). Wethouder S. van 't Westeinde gaf aan dat de voorgestelde ver deling geen slag in de lucht is. Vijf procent bezuiniging wordt als reëel gezien, voor een organi satie die de afgelopen jaren met 25 procent is gegroeid. „Dat per centage is zeker geen nattevin- gerwerk. We denken dat dat mo gelijk is." Afvalstoffenheffing De nota voorziet ook in een enor me stijging van de afvalstoffen heffing: 31 procent. Die wordt voor het overgrote deel veroor zaakt door de afschaffing van de Zalmsnip. A. van Oosten (GroenLinks) pleitte voor een ge leidelijkere verhoging. De ge meente beschikt immers over een potje om grote schommelin gen in het tarief te voorkomen. Daarin zit nu 2,6 miljoen euro. Van 't Westeinde wees erop dat daar al een beroep op wordt ge daan. De heffing dekt slechts 81 procent van de kosten van de af valinzameling. Voor het overige wordt uit dat potje geput DOEL - Een immense kraan heeft gisterochtend de eerste van twee nieuwe stoomgenerato ren voor kerncentrale Doel 2 in het kernenergiepark van Elec- trabel op z'n plaats gehesen. Vandaag volgt de tweede. De in stallatie van de twee generato ren vergt drie maanden tijd. Eind april werden de twee kolos sen op een ponton aangevoerd. Dat ging gepaard met een actie van de milieuorganisatie Green peace tegen de investering in 'oude kerncentrales' en vóór al ternatieve energiebronnen. Be gin mei werd de productie van de kerncentrale stilgelegd en werd begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden. Met de hele operatie is een bedrag van ruim 82 miljoen euro ge moeid. De ruim twintig meter lange en 270 ton wegende generatoren worden via twee openingen in het dak van het reactorgebouw naar binnen getakeld. Dat ge beurt met een speciaal uit Cana da aangevoerde kraan. Daarna wordt het dubbelwandi ge stalen dak van het reactorge bouw weer afgedicht en met be ton op sterkte gebracht. Midzo mer moet de centrale weer stroom leveren aan het Bel gische net. Eerder al werden de generato ren van .de centrales Doel 3 en Doel 4 vervangen. De afgedank te generatoren worden be schouwd als radio-actief afval en tijdelijk onder strikte veilig heidsvoorschriften opgeslagen in een speciaal gebouw. Ze wor den er pas weggehaald bij de ontmanteling van de vier centra les. De generatoren van Doel 2 ko men eerder voor vervanging in aanmerking dan die van de oudere centrale Doel 1, omdat gebleken is dat een reeks buisjes in de ketel roestig is. De nieuwe generatoren zijn uitgerust met een nieuw type corrosiebestendi- ge buizen, met een grotere warmte-uitwisselingscapaciteit waardoor Doel 2 in de toekomst tien procent meer elektriciteit kan produceren. Vervanging Electrabel sluit overigens niet uit dat op termijn ook de genera toren van Doel 1 zullen worden vervangen. De energieprodu cent denkt vooralsnog helemaal niet aan sluiting van de kerncen trales, zoals vorig jaar wel door de regering Verhofstadt werd be sloten. Het kabinet wil de eerste oude centrale in 2015 sluiten. De vier centrales in Doel en de drie in Tihange bij Luik leveren bijna 60 procent van de energie in België (de jaarlijkse Bel gische productie van kernener gie is 45 miljoen kilowatt- uur, waarvan 22 miljoen uit Doel). Er zijn minstens vijftien nieuwe gasgestookte centrales en tien tallen grote windmolenparken nodig om de Belgische elektrici teitsproductie op peil te houden. De directie van Electrabel is er vast van overtuigd dat de oudste centrales (economisch) onmisbaar zijn en bovendien veel langer mee kunnen dan de 'uiterste datum' van 2015. NA V'i - ifÊnH V jij \j 1 VMl ..rjv- L-1&; 1 £**11 MIDDELBURG - Provinciaal bestuurder H. van Waveren wil dat de helft van de huizen in de toekomst in de be staande bebouwde kom wordt neergezet. De provincie gaat de gemeenten hiertoe verplichten, zei de gede puteerde tijdens een congres in Middelburg. De maatre gel moet verpaupering van dorpen en steden voorkomen, pagina 15 regels tegen verpaupering GOES - Klas IJ van het Sint-Willibrordcollege in Goes en klas B2C van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg zijn de provinciale winnaars van de anti-rook wedstrijd Tegengif 2003/2004. Beide klassen mo gen 12 juni naar pretpark Six Flags en ze maken kans op de landelijke hoofdprijs en een weekend naar Wenen. De actie Tegengif is opgezet om te voorkomen dat jongeren beginnen te roken. GOES - Ziekenvervoer is per dinsdag 1 juni enkel voorbe houden aan een selecte groep mensen. Deze beslissing van de Tweede Kamer roept zoveel vragen op dat zorgverzeke raar CZ een informatienummer heeft geopend (013-5949989). In de nieuwe regeling is ziekenvervoer en kel te vergoeden voor patiënten die op weg moeten voor nierdialyse of chemo- en radiotherapie, die rolstoelgebon den zijn of zo slechtziend dat zij begeleiding nodig heb ben. Ziekenfondsen mogen in bepaalde gevallen uitzonde ringen maken voor mensen die langdurig op vervoer zijn aangewezen. Ook voor zittend ziekenvervoer is voortaan een verklaring van de arts en toestemming van de ziekte kostenverzekeraar nodig. De 25.000 zorgvervoergebrui- kers van CZ zijn schriftelijk geinfomeerd, alsook hun be handelaars en verzorginstellingen. AXEL - Burgemeester J. Lonink van Temeuzen vindt het een slechte zaak dat Zeeland niet beschikt over een eigen arrestatieteam. Vroeger werd bij incidenten waar wapens aan te pas kwamen, de Districtsondersteuningsgroep (het Dog-team) ingeschakeld, maar zo'n team is bij de politie in Zeeland niet meer voorhanden. „Het gevolg is dat bij serieuze zaken een beroep gedaan moet worden op spe ciaal geschoold politiepersoneel uit Brabant of Rotter dam. Eigenlijk kan dat niet", zegt Lonink naar aanlei ding van het incident in het oude stadhuis van Axel. De burgemeester wil met de politie de mogelijkheden bespre ken om voor echte incidenten toch speciale politiemensen achter de hand te hebben. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het Zeeuws ma ritiem Muzeeum in Vlissingen is niet in de prijzen gevallen van de Bouwfonds Award voor het meest vitale monument van Ne derland. Het Glaspaleis in Heer len mag dit jaar aanspraak ma ken op de titel. Hot oude warenhuis - nu in ge bruik als onder meer biblio theek en muziekschool - ver dient tienduizend euro, Het ma ritiem museum eindigde op een gedeelde tweede plek. Voor de titel kwamen monumen ten in aanmerking die na een res tauratie, aanpassing of verbou wing een nieuwe bestemming hebben gekregen en toegankelij ker zijn geworden voor een bre der publiek. In totaal dongen 96 monumenten mee naar de Bouw fonds Award. Na een selectie bleven het Glaspaleis, werf 't Kromhout in Amsterdam en het Zeeuws maritiem Muzeeum over. Het Muzeeum is gevestigd in het Lampsinshuiscomplex, dat bestaat uit vijf panden van de zeventiende-eeuwse redersfa milie Lampsins aan de Nieuw- endijk. De jury was zeer te spre ken over de manier waarop de nieuwbouw onderdeel is gewor den van het complex. Bovendien sluit de herbestemming tot mari tiem museum goed aan bij de oorspronkelijke functie van het complex. De restauratie en ver bouwing van het Lampsinshuis complex heeft ook een positieve invloed gehad op de omliggende omgeving. Zo wordt binnenkort de Nieuwendijk heringericht. De jury noemde het Muzeeum een 'schoolvoorbeeld van een goede revitalisering'. VLISSINGEN - Een 42-jarige man uit Rotterdam is gisteroch tend vroeg van zijn persoonlijke papieren en enkele tientallen eu ro's beroofd op het Stations plein in Vlissingen. Hij kreeg ook een klap op zijn hoofd met een zaklamp. De man werd met hoofdletsel overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De man was door een vrouwelijke kennis en een hem onbekende man naar het station meegenomen waar hij door het tweetal werd beroofd. (Advertentie) zaterdag 29 mei FOCUS OPTIEK b.v. Een van de nieuwe stoomgeneratoren wordt op z'n plaats gehesen. foto Camile Schelstraete Het staat al lang hoog op zijn wensenlijst: een handige, klei ne computer; zo'n notebook. Gisteren viel zijn oog op een advertentie, waarin een super markt die grossiert in voorde lige aanbiedingen tegen een zeer voordelig prijsje zo'n ver nuftig apparaat te koop aan biedt. Hij is voor de verleiding be zweken. Opgewekt fluitend wandelde hij de super binnen en informeerde bij een van de winkeldames: „Waar staan de notebooks?" Ze keek hem peinzend aan en wist toen: „Ik denk op de nootjes-afde- ling"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29