Drugsopvang mag verhuizen PZC Technocentrum Zeeland volgt vrachtschip Lida op de voet Benefiet ter nagedachtenis aan Sigrid Vlissingen decor voor showmuziek Nieuwe locatie Vlissings project pas in september bekend School wordt kerkgebouw Speurtocht over dieren in Middelburg -11 Samenwerking lab-onderwijs Grens diepgang zeeschepen Info-avond verplaatst voor EK Vlindermes in beslag genomen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissingse college van B en \V maakt in sep- lember de nieuwe locatie be kend voor het Huiskamer Project voor Drugsgebruikers (HKPD). dat nu nog is gehuis vest aan de Coosje Busken- straat. Tegelijk wordt in de nieu we organisatievorm de zorg aan verslaafden fors uitgebreid. I)e meerderheid van de Vlissingse gemeenteraad ging gisteravond in de raadsvergadering akkoord met het voorstel van het college. GroenLinks en de SP stemden tegen. Deze partijen zijn voor de zorguitbreiding, maar tilden er MIDDELBURG - De vroegere mavo aan de Olmenlaan in Mid delburg krijgt vanaf Pinksteren een nieuwe functie als kerk. De Evangeliegemeente De Wijn gaard heeft een deel van het ge bouw gehuurd van de gemeente Middelburg. Voorlopig gaat het om een con tract van anderhalf jaar. Daar na is het de bedoeling dat de ma vo wordt gesloopt. Op het ogenblik is de evangelie gemeente met man en macht be zig het gebouw gebruiksklaar te maken. De gymnastiekzaal wordt omgebouwd tot samen komstzaal. Er is onder meer een podium gebouwd, er wordt een muziekinstallatie aangebracht ener zijn stoelen neergezet. Van een ander deel van de school zijn klaslokalen ingericht voor het kinderwerk en de doorde weekse activiteiten. De Wijn gaard houdt diensten elke zon dagmorgen om 9.30 uur in de zo mer. In de winter beginnen ze om 10.00 uur. Het andere deel van de school wordt gebruikt door de wijk vereniging en een andere kerkelijke gemeente, Eleos. De Evangeliegemeente zat tijdelijk aan de Kruitmolen- !aan bij de Baptistengemeente. agenda STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 16.30 uur: Jazzgym vanaf 8 jaar; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 19.00 - 23.00 uur: Inloop avond voor jongeren met onder meer tafelvoetbal en darts; Binnenstad, vanaf 22.00 uur: Kroegentocht Jazzfestival; OOSTKAPELLE Speeltuin, 19.00 - 2130 uur: Jongerenbus; Duinweg 32, Noordweg 51, Wijkhuisweg 5 en Noord- »=g60a, 10-17 uur: Open Tuindagen; VLISSINGEN C.Buskenstraat Schel- ."eplsin, 8.00 -16.00 uur; Weekmarkt; Djen Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om '0.35 uur Power yoga; (Advertentie) Dames maat 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST. ADRIAANSTRAAT 5 GOES redactie walcheren Buitenruststrdat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie I Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur zwaar aan dat 'er niet meer be kend is over de alternatieve loca tie. Ook de andere politieke par tijen aarzelden in het begin van het debat over de 'vrijbriefdie zij aan het college geven over de locatie. Zij krijgen in september een aantal locaties voorgelegd, waaruit de raad de keuze moet maken. M. Geilenkirchen van het CDA betitelde die strategie als het afschuiven van het pro bleem. „Wij willen dat het colle ge de criteria verduidelijkt waar aan het toekomstige centrum moet voldoen." Wethouder L. Poppe-de Looff reageerde dat de raad op zijn wenken wordt bediend. In juni MIDDELBURG - Het regioteam Zeeland van het Wereld Natuur Fonds (WNF) houdt zaterdag middag een dierenspeurtocht door Middelburg. Aan de hand van een beschrij ving wordt door het centrum van Middelburg gelopen. Wandelaars ontdekken hoe die ren en hun namen terugkomen in huizen en straten. Onderweg zijn raadsels op te los sen en opdrachten pit te voeren. De speurtocht staat open voor jong en oud. Kinderen ontvangen bij de start een diploma, dat ze alleen gel dig kunnen maken door onder weg stempels te verzamelen. De stempels kunnen verdiend worden door vi-agen te beant woorden en opdrachten uit te voeren. De start van de speurtocht 'over dieren is tussen 12.30 en 14.00 uur in het Milieu Informatie Centrum in de Reigerstraat in Middelburg. krijgt de raad een checklist voor gelegd, waarin de voorwaarden zijn verwerkt. „We hebben nu al leen de instemming van de raad nodig om verder te mogen gaan. Anders lopen we tegen juridi sche en bestuurlijke moeilijkhe den aan." De PvdA, volmondig gesteund door de WD, gaf het college nog de opdracht mee om er alles aan te doen, rijkssubsidies voor het project binnen te halen. Vlis- singen is centrumgemeente van Zeeland en krijgt daardoor geld voor verslaafdenzorg van het Rijk. „De dreiging is aanwezig dat het Rijk bezuinigingen door voert voor deze vorm van op- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hij is een van de trouwste bezoekers van vvww.zeeopschool.nl. Mare Car- don, directeur van Technocen trum Zeeland in Vlissingen, kijkt beroepshalve, maar is ze ker net zo enthousiast als de dui zenden Zeeuwse basisschoolleer lingen die de reis van het vracht schip Lida volgen. „Het hele pro ject straalt gewoon enthousias me uit." Zee op School ontstond in 2002, toen kapitein Jan Wind het idee kreeg om kinderen via internet bij de reizen van de Lida als het ware mee te nemen. Via de website kunnen leerlin gen dagelijks de tocht van het vrachtschip volgen en lezen over de avonturen van de (vrij willige) bemanning. In samenwerking met het Mari- vang", verklaarde G. Meijering van de PvdA zijn standpunt. Poppe-de Looff merkte op dat Vlissingen er bij de staatssecre taris al op heeft aangedrongen dit project blijvend te ondersteu nen. „We willen met deze nieu we opzet in aanmerking komen voor een proefproject", zei ze. Belofte Een raadsmeerderheid kon zich vervolgens vinden in het voor stel. De politiek ziet de nood zaak van snel handelen in. Gei lenkirchen wees op de belofte die de gemeente heeft gedaan aan omwonenden van het HKPD om de verhuizing voor tiem Instituut de Ruyter, de Pa bo van de Hogeschool Zeeland, het Technocentrum Zeeland en projectbureau Brains Unlimited uit Amsterdam is Zee op School uitgegroeid tot een educatief ict-project voor de hoogste groe pen van het basisonderwijs. De den vorig jaar 21 Zeeuwse basis scholen mee; dit jaar volgen 52 scholen uit Zeeland, Noord-Hol land en de overige provincies de verrichtingen van de Lida. Zee land spant met 33 scholen de kroon. Het lespakket van Zee op School is gemaakt door studen ten van de Pabo. Advies Het Technocentrum Zeeland on dersteunt en adviseert het educa tieve project. „Het Technocen trum", zegt Cardon, „maakt zich sterk om het vak techniek meer onder de aandacht van mei 2006 te laten plaatsvinden. De bewoners, verenigd in de be langengroep De Kom, klagen al enige tijd over overlast, veroor zaakt door drugsgebruikers of dealers. Na veelvuldig overleg met de wethöuder en ambtena ren hebben zij bereikt dat het HKPD wordt verplaatst. Het college wil op de nieuwe lo catie de opvang in een andere vorm gieten. Er komt bij het toe komstig centrum een gebruikers ruimte, waar verslaafden drugs kunnen gebruikers. Uit ervarin gen elders in het land is geble ken. dat daardoor efficiënter hulp aan verslaafden geboden kan worden en dat de rust op leerlingen te krijgen en te pro moten. Als je al op jonge leeftijd wordt gestimuleerd om bezig te zijn met techniek, kan dat van invloed zijn op de keuze die je la ter maakt." Begrijpelijk Via Zee op School krijgen leer lingen in het basisonderwijs niet alleen te maken met de mo gelijkheden van de digitale snel weg, ze leren ook over aardrijks kunde en de maritieme wereld. Elke dag is op de website een scheepsjournaal te lezen, waar in de bemanning vertelt over hun ervaringen. Kinderen kun nen ook vragen stellen. „De verhalen van de bemanning zijn uitnodigend om te lezen en in begrijpelijke taal geschreven Daar komt nog bij dat de mail- tjes die de kinderen schrijven, ook vrij snel beantwoord wor den. De onderlinge betrokken straat toeneemt. Bij de nieuwe vorm hoort ook dat verslaafden een dagbestedingsprogramma aangeboden krijgen. Volgens Poppe-de Looff is Vlis singen ook al ver met de uitwer king van het project om een aan tal verslaafden een beschermde woonvorm aan te bieden. In sa menwerking met de Göese ver slavingskliniek de Reilof wil Vlissingen een begeleidingspro gramma opzetten voor verslaaf den die willen afkicken. Voor de RPCU mocht het afkickprogram ma hoog op de prioriteitenlijst gezet worden. „We zouden daar meer ruimte voor willen schep pen", zei J. Koppejan. heid is groot. Je> hoeft niet we ken te wachten. Er is interactie en de website is actueel." Het Technocentrum is volgens Cardon een onafhankelijke ma kelaar die probeert het bedrijfs leven, het onderwijs en de over heid bij elkaar te brengen. Een volgende stap in Zee op School is de bedrijven in het Zeeuwse havengebied te interes seren in het project. „De leerlin gen volgen de Lida nu via inter net, maar als het schip straks aanmeert in Vlissingen-Oost voor bijvoorbeeld een onder houdsbeurt, dan zou het interes sant kunnen zijn voor leerlingen om ook eens kijkje te nemen bij de bedrijven in het havenge bied. Iedere keer opnieuw zoe ken we naar mogelijkheden om kinderen te interesseren voor de techniek, om de Zeeuwse regio te promoten en het bedrijfsleven erbij te betrekken." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het sportpark aan de Irislaan in Vlissingen is zaterdag 5 juni voor de negende maal het decor voor het Natio naal Jeugdfestival. Tussen 13.00 en 17.00 uur treden dertien jeugdkorpsen aan voor een op treden. 's Avonds wordt de tradi tionele taptoe gehouden met vier gerenommeerde bands. Het Nationaal Jeugdfestival is Nederlands grootste muziek- en showevenement voor de jeugd, uitgevoerd door de top van de showbands. De deelnemers ko men uit het hele land. Uit de pro vincie Zeeland komen show band Jong Axel en Blue Phoe nix uit Axel. Andere deelnemers zijn: de jeugd Rijnmondband uit Schiedam, jeugdkorps Beatrix uit Dongen, junioren Die Tam- bourijnen uit Eindhoven, Tam boersectie ViJos uit Bussum, jong DAP uit Apeldoorn, jeugd- band Adest Musica uit Sassen- heim, drumband ViJos uit Bus sum, jong AMDG uit Kampen, junioren Door Vriendschap Interieurstylmg Walcheren Sterk uit Katwijk en jeugdkorps Irene uit Ede. De finale van het muziekspektakel is om 17.15 uur. De prijsuitreiking vindt plaats om 17.30 uur. Vorig jaar behaalde Irene uit Ede de eerste prijs bij het onderdeel showwed strijden. In de categorie mars wedstrijden won jong AMDG. Het Nationaal Jeugdfestival wordt jaarlijks afgesloten met een taptoe, waaraan naast de winnaar van het jeugdfestival ook vier volwassen muziekkorp sen deelnemen. Het spits wordt om 20.00 uur afgebeten door de Deltaband uit Vlissingen. Daar na is het de beurt aan het tam boer- en trompetterkorps Euro band uit Rotterdam. De nieuwe galashow bestaat uit filmmu ziek van onder meer Saving Pri vate Ryan en Raiders of the lost Ark. De show-, marching en con certband Flora Band uit Rijns burg treedt als derde op. De Scheepjeswolharmonie uit Veenendaal bestaat uit 65 muzi kanten. De harmonie speelt Classics Forever. De winnaar van het jeugdfestival sluit de taptoe af. Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl vrijdag 28 mei 2004 GOES - De opleiding laboratoriumtechniek van het ROC Zeeland in Goes verhuist naar Vlissingen. Dat is een ge volg van de samenwerking tussen de middelbare laborato riumopleiding van het ROC en de chemieopleiding van de Hogeschool Zeeland. De laboratoriumfaciliteiten worden met ingang van het nieuwe schooljaar geconcentreerd in het gebouw van de Hogeschool aan de Edisonweg in Vlis singen. De samenwerking tussen beide opleidingen betekent dat studenten gebruik kunnen maken van een moderne labo ratorium ROC en Hogeschool zijn van plan in de toe komst voor deze tak van hun instituten nog nadrukkelij ker samen op te trekken, zodat afgestudeerden op mbo- en hbo-niveau nog beter toegenist op de arbeidsmarkt ko men. De samenwerking is verder het beginpunt voor een kenniscentrum voor laboratoriumtechniek, waarvan be drijven, beroepsorganisaties en bijvoorbeeld gemeenten of provincies gebruik kunnen maken. De Vlissingers Ab Goedbloed (I) en Leon Kipperman organiseren een muzikale manifestatie in het teken van de ziekte multiple sclerose. „Voor Sigrid en alle MSpatiënten." foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Deze ziekte gun je nie mand. Je lichaam wordt langzaam ge sloopt door multiple sclerose (MS)", zegt Vlissinger Ab Goedbloed. Zijn partner Sigrid van Kuijk overleed op 16 september 2003 aan de gevolgen van de ziekte. Haar lijdensweg had acht jaar geduurd. „Voor Sigrid en alle MS-patiënten houden we een educatie ve en muzikale manifestatie in het te ken van MS", zegt Goedbloed. Het evenement is Nightproms gedoopt en wordt 15 en 16 september gehouden. Goedbloed en Leon Kipperman hebben daarvoor de stichting Nightproms opge richt. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de landelijke Stichting MS research in Voorschoten. „MS re search werkt zonder overheidssteun en dat terwijl er juist heel veel onderzoek nodig is." De initiatiefnemers, die gead viseerd worden door Jan Jacobs zijn verrast door de belangeloze medewer king van bands, organisaties en onder nemingen om van het evenement een succes te maken. „We zijn in feite nog maar net begonnen. Onze website (www.nightproms.nl) is een dag in de lucht en toch hebben we al 20.000 euro aan toezeggingen binnen." Meer dan twintig bands zullen op 15 september in cafés op Walcheren optre den. In het Arsenaaltheater in Vlissin gen is op 16 september de slotmanifes tatie met de bands Nixon uit Bergen op Zoom en Cave uit Walcheren. „We zijn nog met een gelegenheidsband bezig, die zal bestaan uit bekenden uit de Ne derlandse muziekwereld." Er wordt ook een kunstveiling gehou den. Leon Riekwel van Bureau Beelden de Kunst Vlissingen heeft circa tachtig kunstenaars aangeschreven met de vraag of ze een kunstwerk beschikbaar willen stellen. „We hebben gehoord dat er al vijftien kunstenaars positief gerea geerd hebben. De ideeën om een bijdra ge te leveren zijn heel divers. Een mede werker van Albert Heijn vertelde dat hij zal proberen om bij zijn baas te rege len bananen af te staan. Hij wil die voor het goede doel op de nachtmarkt gaan verkopen." Goedbloed heeft zich vaak boos ge maakt over de onbekendheid van de ziekte. „Ik heb jarenlang alles wat met MS te maken had op de voet gevolgd. Een tele visie-omroeper kondigde eens een pro gramma over MS aan. Ze vertelde dat het om een spierziekte gaat. Nare fouten Dat zijn nare fouten. MS is een aandoe ning van de zenuwen. De zenuwen wor den aangetast, waardoor de zieke soms valse signalen krijgt of helemaal geen signalen. Dan gebeuren er vreemde en onverwachte dingen in het lichaam. Si grid kon bijvoorbeeld op een dag in eens niet meer goed zien. Later herstel de haar zicht weer, maar het werd nooit meer zoals het was." Hij wil dat zoveel mogelijk mensen weten wat MS inhoudt. Vandaar dat er in september ook een lezing over MS wordt gehouden en in de hal van de biblio theek 't Spui is in die periode een ten toonstelling over de ziekte ingericht. Op een aantal basisscholen op Walche ren wordt een lesbrief MS behandeld, waarna de scholen op 15 september een sponsorloop houden. De opbrengst is voor MS research. Sigrid is 34 jaar geworden. Ze had de zwaarste variant van MS. „In het begin hoop je dat ze de variant heeft waar mee je oud kunt worden. Maar het werd duidelijk dat de ziekte bij haar niet te stoppen was. Ze vergat namen, herkende op het laatst niemand meer. Dan vroeg ik haar: je weet toch wel wie ik ben? Ja, natuurlijk zei ze dan. Jij bent die muzikant, die zo mooi speelt. Een dag later wist ze dan weer dat ik Ab was." VLISSINGEN - Niet alleen de containervaart op Antwer pen neemt toe, maar ook de containervaart uit Antwer pen. Om dit verkeer in goede banen te leiden, heeft de ge meenschappelijke Vlaams-Nederlandse autoriteit voor de Westerschelde een maximum diepgang voor afvarende containerschepen vastgesteld. Die is deze week bekendge maakt. De maximum diepgang is voor de afvaart bepaald op 13,5 meter. In uitzonderlijke gevallen is veertien meter mogelijk, waarbij strenge eisen worden gesteld aan het vaarschema. Met de vaststelling van een maximum diepgang wil de ge meenschappelijke autoriteit duidelijkheid scheppen. Er kwamen wel eens verzoeken binnen voor ruim veertien meter diep stekende schepen uit Antwerpen. Opvarende schepen kunnen tot ruim vijftien meter diep steken. Dat kan doordat zij gemakkelijker met de hoogwatergolf mee kunnen varen. Zij mogen ook in twee getijen op Antwer pen varen. Voor afvarende schepen is dat niet toegestaan VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen verplaatst een in formatie- en inspraakavond over de sportkooi in Oost-Souburg naar een latere datum. Aanleiding is de voetbalwedstrijd op 15 juni tussen Nederland en Duits land op het EK in Portugal De bijeenkomst wordt nu ge houden op vrijdag 18 juni. Tijdstip en locatie zijn niet ge wijzigd: 19.30 uur in wijkcentrum De Regenboog aan de Middelburgsestraat. Tijdens de informatie- en inspraakavond geeft wethouder E. Walrave-Troost uitleg over het plan om een sportkooi te plaatsen. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag een vlindermes in beslag genomen in een horecabedrijf op de Nieuwendijk in Vlissingen. Om streeks middernacht kreeg de politie de melding dat twee mannen met een mes stonden te zwaaien. Het duo, een 22-jarige man uit Heinkenszand en een 19-jarige Goese- naar, werd aangehouden. De 19-jarige bleek het mes bjj zich te hebben. Beiden wer den na verhoor vrijgelaten. Advertentie Henk Vos heeft een dijk van een comfortabele bank ontworpen. Die zit in de DDG, de Dutch Gelderland Group Op z'n Engels. De schapen op die Zeeuwse dijk hebben geen verstand van Engels. Die weten ook niet waar of wat Gelderland is. Die voelen zich thuis op die Zeeuwse dijk, zonder te beseffen dat ze in Zeeland zijn. En die bank? Die voelt zich overal thuis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11