Tbs zonder verlof is probleem De geest van Pim PZC PZC Vrouwen vaker slachtoffer van aanvallen met zuur Proefverlof Patiënten die na jaren worden vrijgelaten gaan geheid in de fout 50.000 uitstapjes per jaar 27 mei 1954 donderdag 27 mei 2004 4 Nadat bleek dat de ontvoerder en mogelijke verkrachter van het meisje uit Eibergen een tbs'er was die niet terugkeerde van proefverlof, zijn in de Tweede Kamer direct stem men opgegaan om het proefverlof voor zedendelin quenten af te schaffen. Het zijn dit soort primaire reacties van Kamerle den die premier Balkenende doen verzuchten dat de volksvertegenwoordigers veelal van incident naar incident hollen, zonder al te diep te graven naar oorzaak en gevolg. Een fikse meerderheid van CDA, PvdA en LPF gaf met deze wens onge twijfeld lucht aan een emotie die in het land breed gedeeld wordt. Maar wie even pas op de plaats maakt en luistert naar wat deskundigen erover te melden hebben, komt al snel tot de conclusie dat het afschaffen van proefverlof geen oplossing is. Daar staat tegenover dat de reactie van minister Donner van justitie er ook weer een was uit de ca tegorie 'zwart of wit en niets daar tussenin'. Vol gens Donner heeft de samenleving slechts de keu ze tussen zedendelinquenten levenslang opsluiten of hun proefverlof aanbieden, met alle gevolgen van dien. „Honderd procent garantie, betekent honderd procent opsluiting", aldus Donner. Op dit moment verblijven in twee tbs-klinieken in totaal tachtig recidivisten die het stempelonver beterlijk' hebben gekregen: zij krijgen geen thera pie meer, ook geen verlof en ze blijven er de rest van hun leven. Over deze groep bestaat geen dis cussie. Het gaat om de grote groep daaronder, van wie een op de vijf in herhaling vervalt. Het is de be doeling dat zij ooit terugkeren in de maatschappij, Dat is een keuze die de samenleving terecht heeft gemaakt, want ook veroordeelde zedendelinquen ten verdienen een herkansing. Het proefverlof moet ertoe leiden dat die terugkeer snel en soepel verloopt. De ervaring leert dat vrijlating zonder eerdere proefverloven doorgaans verkeerd uit pakt. Gemiddeld vijf tot zes keer per jaar begaat een tbs-patiënt tijdens een verlof een misdrijf. Jaar lijks gaat het in Nederland om ongeveer 50.000 ver loven: 20.000 begeleid en 30.000 onbegeleid. De kans dat het misloopt, is dus minder groot dan wel eens wordt gedacht. Het geval-Eibergen leert dat de huidige beoorde ling van wie geschikt is om onbegeleid op verlof te gaan, niet waterdicht is. Als de samenleving dat laatste risico wil verkleinen, dan zal de discussie moeten gaan over de nu gehanteerde criteria. En niet over afschaffing van het proefverlof. De 37-jarige man die de dertien jarige Wei Wei ontvoerde en sek sueel misbruikte, blijkt een tbs' er die niet terugkeerde van zijn verlof uit de kliniek. Voor een meerderheid in de Tweede Ka mer reden om het verlof af te schaffen. Maar is dat wel ver standig en humaan„Patiënten op verlof sturen is volstrekt de enige manier om te zorgen dat ze de kliniek uiteindelijk op een veilige manier kunnen verla ten. doorThea van Beek en Rudi Buis Gemiddeld vijf tot zes keer per jaar gaat het mis. Tij dens een verlof uit de tbs-kli niek begaat een patiënt zijn zo veelste zeden- of geweldsmis drijf. Het is niet altijd te voorko men, stelt directeur J. Poel- mann van de Pompekliniek in Nijmegen. ..Er zijn twee mogelijkheden: óf je sluit deze mensen levenslang op en gooit de sleutel weg, óf je laat ze op een gegeven moment vrij zonder dat ze ooit op verlof zijn geweest. Dat laatste is pas echt om problemen wagen. Men sen die na jaren van detentie en tbs zo maar worden vrijgelaten gaan geheid in de fout. Patiën ten op verlof sturen is volstrekt de enige manier om te zorgen dat ze de kliniek op een veilige manier kunnen verlaten." Het slachtoffer heeft daar geen boodschap aan, beseft Poel- mann ook wel. Onlangs betaal de zijn eigen kliniek tiendui zend euro schadevergoeding aan een wouw die door een van de patiënten werd verkracht. De dader mocht die bewuste avond zonder begeleiding bui ten gaan stappen. Plegers van gewelddadige ze dendelicten brengen veel maat schappelijke onrust teweeg. Naast het leed bij het slachtof fer is er ook een toenemend ge voel van onveiligheid. Als het om een dader gaat die al voor een soortgelijk misdrijf wordt behandeld, ontstaat al snel het gevoel dat het misdrijf had kun dat behandeling zinloos zou zijn is wel erg kort door de bocht. Bij de rest is behande ling wel degelijk zinvol ge weest." Hoogleraar psychiatrie en tbs-adviseur H. van Marle stond aan de wieg van de 'risico- taxatie', die sinds 1995 door de meeste tbs-klinieken wordt ge hanteerd. De beoordeling om een patiënt met verlof te sturen wordt gemaakt door het behan delend team van psychiaters en andere hulpverleners. Taxatie Daarnaast is er een gestructu reerde risicotaxatie. Aan de hand van een aantal risicolijs ten wordt bekeken of iemand ge vaarlijk is. De hoogte van de ri sicoscore bepaalt in welk ge bied iemand verkeert. Zeg maar: bij rood bestaat gevaar op herhaling, bij oranje een beetje gevaar en bij groen geen gevaar. Van Marle: „Net als bij een weegschaal zit ook in deze risi cotaxatie een foutmarge. Maar ik ben er niet voor om de crite ria aan te scheipen. Dan loop je de kans dat iemand die geen en kel risico oplevert eeuwig in de kliniek moet blijven." Om de risico's voor herhaling tijdens verlof te beperken, vraagt een aantal tbs-klinieken de patiënt op vrijwillige basis dna-materiaal af te staan. Daar mee kan dan snel duidelijkheid ontstaan of de tbs'er tijdens de verlofperiode betrokken raakt bij een delict. De patiënt kan dat nu nog weigeren. In de toe komst moet dit wettelijk wor den verplicht. Voor de echt onverbeterlijke re cidivisten zijn er de 'longstay-afdelingen' bij de kli niek Veldzicht in Balkbrug en Het Kempehuis in Nijmegen. In totaal verblijven daar tachtig gevaarlijke patiënten, bij wie behandeling zinloos is geble ken. Ze krijgen geen therapie meer of verlof en blijven daar in de meeste gevallen de rest van hun leven zitten. Oei schat dat op termijn in totaal 100 tot 150 van deze plekken noodzakelijk zullen zijn. GPD nen worden voorkomen. Van el ke tien zedendelicten worden er immers vier gepleegd door da ders die al eerder een dergelijk delict begingen. De kans dat het tijdens een ver lof mis gaat is slechts een op de honderdduizend, relativeert hoogleraar forensische psychia trie T. Oei. Hij waarschuwt voor de stemming dat elk verlof van een tbs'er een risico vormt. „Maar sommige dingen kun je qua veiligheid niet dichttimme ren." Prof. Oei werkte jaren lang in de Groningse Van Mes dagkliniek. „Bij elk verlof wordt met de patiënt een taxa tie gemaakt van het veiligheids risico. In zedenzaken recidi veert een op de vijf gevallen. On danks allerlei behandelingen is dat cijfer de afgelopen dertig jaar constant. Om dan te zeggen Tbs zonder verlof is om problemen vragen. Op de foto een gevangenisbegeleider met cursisten. foto Mare Bolsius/GPD de Dr. Henri van der Hoevenkli- niek, een tbs-instelling in Utrecht. Van de patiënten die seksueel afwijkende voorkeu ren hebben én een gebrek aan schuldgevoel tonen, gaat 82 pro cent opnieuw in de fout. Jaarlijks vinden in Nederland vanuit de tbs-klinieken cir ca 50.000 verlofbewegingen plaats. Van deze verloven zijn er 20.000 begeleid en 30.000 onbe geleid. In Nederland zijn drie Rijks-tbs-klinieken, vijf justitië le particuliere tbs-klinieken en vier niet-justitiële forensisch- psychiatrische klinieken. GPD Personen die een (zedende lict hebben gepleegd én psy chische stoornissen vertonen, krijgen vrijwel altijd een tbs-be handeling. Als er tijdens de be- handelperiode geen direct 'de lictgevaar' meer aanwezig wordt geacht, kan er verlof wor den aangevraagd. Instellingen vinden het belang rijk om te zien hoe patiënten reageren op een behandeling. Daarom worden ze van tijd tot tijd buiten de kliniek geplaatst. Dat verloftraject begint met be geleid verlof en vervolgens kan er sprake zijn van semi-bege- leid en onbegeleid verlof. Perso- neel van de betrokken instelling laat patiënten in deze fasen dan steeds meer vrij, maar blijft op gezette tijden contact houden met de patiënt. De patiënt moet na de verlofperiode terugkeren naar de kliniek. De volgende stap in de behande ling is langduriger plaatsing buiten de kliniek. Daarvoor zijn drie vormen: transmurale plaat sing, woonverlof en proefverlof. Tijdens transmurale plaatsing verblijft de tbs-gestelde in het kader van zijn behandeling voor langere tijd buiten de kli niek. Bij woonverlof mag de pa tiënt zelfstandig thuis wonen en bij proefverlof mag de patiënt zich geheel zelfstandig in de maatschappij bewegen. Patiën ten die buiten de kliniek verblij ven moeten zich om de zoveel tijd wel melden bij hun behan delaars. Dat een psychiatrische behande ling van notoire verkrachters niet altijd zin heeft, is vorig jaar gebleken uit onderzoek van door Gautam Sinqh Ze is blind en misvormd. Haar schoolvrienden bezoe ken haar niet meer en kinderen worden bang van haar. De zeld zame keer dat ze het huis ver laat, verbergt ze haar gezicht achter een katoenen sjaal. Haar woede brandt nog steeds. Vijf jaar geleden gooide de ex-baas van Haseena Hussein bijtend zuur over haar. Hij was boos dat de vrouw waarop hij verliefd was geworden niet meer voor hem wilde komen werken. In juli kan de man weer vrij rondlopen over de stra ten van Bangalore in Zuid-In- dia. „Ik wens hem het ergste toe", zegt de 25-jarige Haseena. Ze zegt de tel kwijtgeraakt te zijn van het aantal huidtrans plantaties dat ze heeft moeten ondergaan. Haar familie heeft al zevenhonderdduizend roepie (12.800 euro) besteed aan haar verzorging. Begin mei veroordeelde een rechtbank de 32-jarige Joseph Rodrigues tot vijf jaar en drie maanden gevangenisstraf. Hij moest Haseena ook driehon derdduizend roepie (bijna 5500 euro) schadevergoeding beta len. Omdat Rodrigues in af wachting van zijn proces vijf jaar in de cel zat, komt hij in juli vrij. Haseena zit in het portaal van het huis van haar ouders met haar rug naar de straat, zodat passanten haar zwaar verbran de gezicht niet kunnen zien. „Ik wilde alleen dat hij streng ge straft wordt. Ik moet hier le venslang voor lijden", zegt ze. Ooit droomde ze ervan om mo deontwerpster te worden. Nu vult ze haar dagen met het aan brengen van zalf op haar ver minkte gezicht en lichaam. Duizenden Indiase vrouwen hebben ernstige verwondingen opgelopen doordat ze bijtend zuur over zich kregen, vaak door afgewezen minnaars, ande ren door familieleden die von den dat de vrouwen de eer van de familie hadden bezoedeld. Er bestaan geen precieze cijfers over het aantal slachtoffers. Vrouwenrechtenbewegingen be weren dat aanvallen met zuur zich steeds vaker voordoen. De afgelopen vijf jaar zijn alleen al in de deelstaat Kamataka meer dan dertig gevallen geregis treerd. De vrouwenbewegingen eisen snellere berechting van de daders, zwaardere straffen, strengere wetten op de verkoop van zuren en compensatie voor de slachtoffers. Meestal worden de daders nu aangeklaagd we gens poging tot moord, waarop maximaal tien jaar cel staat. Volgens de politie gooide Rodri gues op 20 april 1999 buiten zijn kantoor het zuur op Hasee na. Hij was eigenaar van een softwarebedrijf waar ze werkte totdat de firma failliet ging. Toen Rodrigues' bedrijf een doorstart maakte, had Haseena ander werk gevonden. Hij ver telde dat hij van haar hield en probeerde haar terug te laten keren. Toen zij weigerde, viel hij haar aan. Haseena kreeg onlangs een hoomvliestransplantatie om te proberen opnieuw te kunnen zien met haar rechteroog. De artsen kunnen pas over enkele maanden zeggen of de operatie gelukt is. Maar voor Haseena maakt het zoveel niet uit, haar woede gaat er niet van weg. „Zelfs als ik sterf zal ik hem nooit vergeven", zegt ze. AP Het is al weer meer dan twee jaar geleden dat Pim Fortuyn werd ver moord en van de politieke partij die zijn naam draagt is bij de meest recen te verkiezingen volkomen terecht niet veel overgebleven. De denkbeelden van Fortuyn en de politieke sfeer die hij heeft gecreëerd zijn echter nog alomte genwoordig. Dat is deels het gevolg van de begeerte van met name de VVD om de LPF-stemmers over te halen op de VVD te stemmen. De WD heeft im mers nog niet veel teruggewonnen van het grote verlies van 2002. Zo zijn de liberalen voortdurend ge dwongen standpunten in te nemen waarvoor echte liberalen zich diep zou- dén moeten schamen. De sfeer die For tuyn in de Nederlandse politiek heeft geïntroduceerd laat zich het beste be schrijven als bekrompen, angstig en vej-vuld van kleingeestig provincialis me In- de visie van de geestelijke erfgena men van Fortuyn wordt Nederland door van alles en nog wat bedreigd en zou de natie zich vooral van de grote bo ze buitenwereld moeten afsluiten. Alle denkbare vreemdelingen: Oost-Europe anen, asielzoekers en allochtone immi granten, moeten buiten de deur gehou den worden omdat zij de Hollandse ge zelligheid komen bederven. Deze stem ming heeft op diverse terreinen geleid tot verkrampt beleid dat in het geheel niet noodzakelijk is. Het probleem van de enorme toestroom van asielzoekers is in de afgelopen ja ren de facto opgelost. Het aantal asiel zoekers is sterk gereduceerd en neemt nog steeds af. Dat is vooral het gevolg van de nieuwe asielwetgeving van het veel gesmade tweede paarse kabinet. Desondanks heeft deze regering zich voorgenomen ruim 25.000 asielzoekers die hier vaak al jaren zijn en waarvan de kinderen deels hier zijn geboren het land uit te zetten. Dat is vooral een symbolische daad, een gebaar naar het bange, dorpse Ne derland dat Fortuyn heeft geactiveerd. Een dringende noodzaak om deze men sen het land uit te zetten ontbreekt ten ene male. In ieder geval is het een on derneming waarvoor een beschaafd land zich zou moeten schamen. Dat die asielzoekers hier al jaren zijn is het ge volg van het administratief en bestuur lijk onvermogen van de Nederlandse overheid. De opvattingen over de integratie van de in Nederland verblijvende allochto nen zijn door het optreden van Fortuyn in de greep van een redeloos pessimis me geraakt, dat ronduit paniekerig aan doet. Nadat het integratieprobleem jaren lang was gebagatelliseerd deed zich en kele jaren geleden een plotselinge om slag voor, waarvan Fortuyn deels het product en deels de veroorzaker was. Die plotselinge omslag was zonder twij fel het gevolg van het feit dat het inte gratieprobleem zolang vanwege poli- tiek-correcte opvattingen was verwaar loosd. Dat wil echter nog helemaal niet zeggen dat .de nieuwe opvattingen van na de omslag ook juist waren. Nu werd immers geconcludeerd dat de integra tie volkomen was mislukt en dat de al lochtonen op den duur een dodelijke be dreiging vormden voor de Nederlandse samenleving en cultuur. Te denken valt aan de hysterische opwinding over de bouw van moskeeën in een land dat vol staat met kerken. De allochtonen vor men zo'n tien procent van de Neder landse bevolking. Zij vormen in het ge heel geen homogene groep, maar zijn van zeer diverse ethnische en religieuze pluimage. Dat zij een bedreiging zou den kunnen vormen voor de autochto ne bevolking is een lachwekkend idee. Daarbij komt dat de integratie hele maal geen totale mislukking is gewor den, maar in allerlei opzichten vrij suc cesvol verloopt. Omvangrijke immigra tiebewegingen veroorzaken altijd maat schappelijke frictie en het duurt vaak drie generaties of meer voordat de inte gratie is gecompleteerd. De inburge- ringscursussen waar nu allerwege spra ke van is zijn ook typisch symboolbe- leid. Ze zullen aan de integratie geen wezenlijke bijdrage leveren. Het is in dit verband wel amusant te weten dat autochtone middelbare schoolleerlin- gen op grote schaal zakten voor het in- burgeringsexamen. Wezenlijk voor een INDO-CHINA - De zesde ge heime vergadering over In- do-China is begomien. De be sprekingen moet in elk geval leiden tot een staakt-het-vu- ren in de drie staten van In- do-China: Vietnam, Cambodja en Laos. KERKWERVE - Het herstel in Kerkwerve vordert gestaag. Van de 220 gezinnen die er vóór de watersnoodramp woon den, zijn er inmiddels onge veer vijftig teruggekeerd. Aan het herstel van beschadigde panden wordt hard gewerkt. Bovendien heeft de gemeente een aantal bouwplannen voor onder meer Deense en Zweed se geschenkwoningen en 26 ste nen stenen woningwetwonin gen. Er komt als het ware een tweede ring van woningen om de huidige bebouwing heen. GELIJKE RECHTEN - De Amerikaanse staat Georgia verzet zich tegen gelijke rech ten voor negers. Volgens gou verneur Talmadge zullen diver se divisies van het leger nodig zijn om toezicht te houden op de scholen en kan dan nog niet de uitspraak van het Hoogge rechtshof, die apartheid in het onderwijs verbiedt, worden af gedwongen. Haseena Hussein telt het aantal wierookstokjes dat ze heeft gemaakt, terwijl haar zevenjarige zoon Im- ran toekijkt. „Ik wilde alleen dat hij streng gestraft wordt. Ik moet hier levenslang voor lijden." foto Gautam Singh/AP succesvolle integratie is dat de allochto nen aan het werk kunnen. Tenslotte zijn er nog twee beleidsterrei nen waar het fenomeen-Fortuyn een ui terst ongelukkige invloed op heeft ge had. Waar Nederland vroeger zeer posi tief was ingesteld ten aanzien van Euro pa, wellicht wat te positief, overheerst nu een schrale achterdocht. Europa kost ons geld en voordat je het weet worden we overspoeld door straat arme Polen waarvan we niets goeds te verwachten hebben. Geen woord over een mogelijke morele plicht aan de lan den die meer dan een halve eeuw ach ter het IJzeren Gordijn hebben doorge bracht, geen woord over de mogelijke positieve effecten van de uitbreiding van de EU. En dan wordt er nog gewerkt aan staatsrechtelijke hervormingen die de boze burgers die zo dol waren op For tuyn dichter bij de politiek moeten brengen. De tot op heden gelanceerde voorstellen voor de verandering van het kiesstelsel zijn zo idioot dat ze ei genlijk vanzelf zouden moeten misluk ken. Sinds Fortuyn zijn echter de rede lijkheid en het gezond verstand in de Nederlandse politiek vaak ver te zoe ken GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzp.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/advertereii Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Deóoo^ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorons (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en j ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselstj^ de derden Als u op deze informatie geen prgs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC e Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4