De blauwe draken spuwen goud Westerveld gaat niet in op interesse Real Advocaat denkt dat Oranje ver kan komen Justine Henin is ook maar een mens Volleyballer Görtzen naar Moskou Jaap Stam stopt als international Ziege opgeroepen voor Duitse team Matige start van Zeeuwse zeilers Wonderbaarlijke winst Wassen Sjevtsjenko langer bij AC Milaan Wereldtitel puntenkoers Perque FC Porto op de troon in Europa na efficiënte 3-0-zege tegen AS Monaco Zeelandia gaat in beroep tegen straf van KNVB Broertjes Bos en Gravelhater overtreft stoutste verwachtingen met zege op geplaatste Hrbaty Mulder behalen -■-* a a i i olympisch ticket Raemon Sluiter net voor de bui binnen Jos Verstappen ziet af van testrit Roddick verslikt zich in Mutis donderdag 27 mei 2004 20 SCHIPHOL - Volleyballer Guido Görtzen (33) zet zijn loopbaan voort in Rusland. De Nederlandse international tekent een contract voor een jaar, met een optie voor nog een seizoen bij ISKRA Moskou. Görtzen speelde de afgelo pen twee seizoenen bij de Italiaanse club Perugia. ANP NOORDWIJK - Jaap Stam stopt na het EK voetbal als in ternational en wil zich na de eindronde volledig op zijn werkzaamheden bij zijn nieuwe club AC Milan concentre ren. Stam debuteerde op 24 april 1996 in het Nederlands; elftal in de met 1-0 verloren thuiswedstrijd tegen Duits land. Stam speelde tot dusver 59 interlands. ANP BERLIJN - De Duitse bondscoach Rudi Voller heeft Christian Ziege opgeroepen voor het Duitse elftal voor het EK in juni. Hij vervangt Christian Rahn, die gebles seerd is afgehaakt. Ziege won in 1996 met Duitsland het EK en kwam 71 keer uit voor zijn land. ANP/AFP GOES - De Zeeuwse deelnemers aan de Spa Regatta, de zeilwedstrijd bij Medemblik met bijna de hele wereldtop aan de start, zijn matig begonnen. Klaartje Zuiderbaan uit Terneuzen eindigde in de Yngling-klasse met haar teamgenoten Janneke Hin en Hanne Buis in de midden moot. Na de negende en twaalfde plaats staat ze in het klassement elfde. Middelburger Erwin Veldman staat in de Laserklasse na drie races op de 19e plaats. Hij werd in het veld van 74 bo ten 13e, 16e en 17e. Zijn broer Stephan staat 67e. De Spa Regatta duurt tot en met zondag. PARIJS - Rogier Wassen en de Oostenrijker Alkexander Peya versloegen gisteren de Australiërs Wayne Arthurs en Paul Hanley met 0-6, 7-5, 6-2 in de eerste ronde van de Open Franse tenniskampioenschappen. Het dubbel Arthurs/Hanley was als 5e geplaatst. De Aussies stonden in amper een half uur met 6-0 en 3-0 voor, maar Wassen en Peya stootten alsnog door naar de overwinning. ANP MILAAN - De Oekraïnse spits Andrej Sjevtsjenko heeft zijn contract bij AC Milaan met vier jaar verlengd. De topscorer van de Italiaanse Serie A speelt nu tot 2009 bi] de landskampioen. ANP/RTR MELBOURNE - Op de openingsdag van de WK baanwiel- rennen heeft de Fransman Franck Perque de titel op de puntenkoers over 40 kilometer veroverd. Op de piste in Melbourne bleef hij Uruguyaan Milton Wynants en de Ar gentijn Juan Curuchet voor. De Nederlander Jos Pronk, vorig jaar winnaar van het brons, finishte als elfde. ANP door Marcel van der Kraan NOORDWIJK - Maanden moest hij door een bijna verbrijzelde vinger genoegen nemen met een rol op de achtergrond en dreig de het EK te missen. Maar op de dag dat Sander Westerveld te rugkeerde in de schoot van Oranje kreeg hij het nieuws dat zijn club Real Sociedad hem wil verkopen aan Real Madrid. Westerveld (29) maakt zich geen illusie dat hij na de zomer bij Real tussen de palen staat. De club zou hem willen kopen als tweede keeper achter Casillas. „Daar heb ik geen zin in", zegt Westerveld. die begrijpt dat zijn Spaanse werkgever geld wil ver dienen. „Over een jaar loopt mijn contract af. Dan is het voor de club een goed moment mij te verkopen. Ik wil graag bij een club spelen die prijzen kan win nen. Maar als eerste keeper." Zijn uitverkiezing voor Oranje hing letterlijk en figuurlijk aan een draadje. Westerveld laat een pink zien die een mens doet slik ken. Is het geen wonder dat hij weer op topniveau presteert en op de slotdag van de Spaanse competitie een wereldpartij keepte tegen Real Madrid? Wes terveld: „In Nederland hadden ze het erover dat ik twaalf we ken langs de kant zou staan en het EK zou missen. Dan kennen ze mij niet. Ik ben er keihard te genaan gegaan." Misschien ook geprikkeld door de lobby om Ajax-doelman Ste kelenburg mee te nemen naar Portugal. Ronald Koeman pleit te bijna wekelijks voor een stoel in het vliegtuig voor de lange Stekelenburg. „Ik begrijp de situatie wel. Koeman mag zijn best doen voor Maarten. Maar zo werkt het niet. Als je nog niet goed genoeg bent voor Ajax 1 kun je niet verwachten dat de bondscoach je meeneemt." Er wordt geopperd dat Advo caat, die serieus nadacht over Stekelenburg, dacht aan de toe komst en de lange termijn. Wes terveld: „Op een gegeven mo ment hoor je zoveel mensen dis cussiëren dat het je toch aan het denken zet. Aan de andere kant dacht ik: de lange termijn? Dit is wel een EK, geen voetbal kamp waar je ervaring op doet. Dan kan je ook de keeper van Ajax C 1 meenemen." GPD door Leon ten Voorde GELSENKIRCHEN - De alleen heerser van Portugal heeft de troon in Europa bestegen. Een jaar na het winnen van de Uefa Cup veroverde FC Porto gistera vond dankzij een 3-0-zege op AS Monaco de Champions Lea gue. De Blauwe Draken spuwen tegenwoordig louter goud. De hakbal waarmee Madjer ze ventien jaar terug de wereld be toverde, zal nooit uit hun ge-, dachten verdwijnen. Maar de fans van Porto hebben eindelijk weer nieuwe helden aan hun ere galerij toegevoegd. In Gelsenkir- chen bekroonde de negentien- voudig kampioen van Portugal gisteravond een sensationele triomftocht met de tweede Euro pacup 1-zege in de historie. Vorig jaar de Uefa Cup, dit sei zoen de Champions League; een prestatie om van te watertan den. Maar toch lukt het Porto maar niet de buitenwacht te overtuigen van zijn grootsheid. Hoeveel prijzen Porto ook wint, de club uit de noordelijke haven stad zal nooit de uitstraling van Real Madrid. Manchester Uni ted of AC Milan krijgen. Porto wordt vooral bemind in Porto, daarbuiten roept de ploeg vaak ergernis op vanwege de kille, be rekenbare wijze waarop het zich over de grasmat beweegt. Porto heeft lak aan de schoon heidsprijs. Niet leuk om naar te kijken, wel akelig efficiënt, zo bleek ook in Gelsenkirchen. Por to liet het mooie achterwege en beperkte zich tot het noodzake lijke: het counterde, scoorde en hield de tent achterin op slot. De opening in de finale werd zes minuten voor rust geforceerd door de jonge Braziliaan Carlos Alberto, die het evenwicht door brak met een uithaal vanuit het niets. Het was het eerste doel punt in de Champions League van de negentienjarige aanval ler, die als één van de weinigen bij Porto zo af en toe nog het avontuur probeerde te zoeken. Smaakmaker Dat laatste werd vooraf ver wacht van het frisse, frivole Mo naco, maar de stuntploeg van het seizoen raakte al snel de ge blesseerde smaakmaker Giulv kwijt en kwam vervolgens nooit in het gewenste swingende rit me. Zonder enige overtuiging en zonder brille trad de leukst voet ballende ploeg van de laatste maanden het noodlot tegemoet tegen het onplooibare Porto. De beslissing viel tussen de 71e en 75e minuut toen Porto via De- co en invaller Alenitchev in kor te tijd twee keer genadeloos toe sloeg: 3-0. Dat Deco een belang rijke rol vertolkte, was geen toe val. De geboren Braziliaan is de onbetwiste smaakmaker van Porto. Deco heeft niet de naam van supervedette, maar op basis van zijn klasse hoort hij dat wel te zijn. Deco is de artiest, die het gestaalde collectief van Por to zo af en toe nog eens weet te verblijden met wat frivoliteit. Toch zit de echte ster van de ploeg volgens alle Portugezen op de bank: Jose Mourinho, de 41-jarige trainer die het vak bij Barcelona leerde van Louis van Gaal en Bobby Robson. In Enge land en Portugal gaat iedereen er vanuit dat hij binnenkort zijn handtekening zet bij Chelsea. Hij is niet de enige die de club verlaat, Porto wordt het slacht offer van zijn eigen succes. Deco kan mee naar Chelsea, terwijl ook Paulo Ferreira, Carvalho en Maniche worden gevolgd door andere kapitaalkrachtige clubs. Een leegloop dreigt, de eeuwige tragiek van de club. Alleen daar om al zal Porto nooit een groot macht worden in Europa. GPD AS Monaco (Fra)-FC Porto (Por) 0-3 (0-1). 39. Carlos Alberto 0-1. 71. Deco 0-2, 75 Alenichev 0-3. Scheidsrechter: Nielsen (Den). Ge le kaart. Nuno ValenteCarlos Al berto, Jorge Costa (FC Porto). Aan tal toeschouwers: 53.053. AS Monaco: Roma; Ibarra, Rodri guez, Givet (72. Squillaci) en Evra; Bernardi, Zikos, Cissé (64. Nonda) en Rothen; Giuly (23. Prso) en Mo- rientes. FC Porto: Baia; Paulo Ferreira, Jorge Costa, Ricardo Carvalho en Nuno Valente; Costinha, Maniche, Mendes en Deco (85. Pedro Ema nuel); Derlei (78. McCarthy) en Carlos Alberto (60. Alenichev). De spelers van FC Porto zijn in extase als ze na de zege op AS Monaco de Europacup 1 mogen vasthouden. foto Kai Pfaffenbach/Reuters door Jaap van Essen NOORDWIJK - Dick Advocaat had geen bevlogen toespraak bij de start van de EK-campagne. Ook waagde hij zich niet aan voorspellingen. De bondscoach hield het gisteren in Noordwijk simpel bij de constatering dat er genoeg kwaliteit in zijn selectie zit 'om ver te komen'. Advocaat heeft voor het eerst in zijn huidige dienstverband de spelers langer dan een week bij elkaar. Over een kleine drie we ken hoeft het team er pas te staan, dus zal de bondscoach zo lang mogelijk alle opties open houden. Toch lichtte hij gisteren al een paar tipjes van de sluier op. Zo gaat hij verder met het experiment zonder vleugelspe lers, de zogenaamde ruit. De coach beaamde dat hij niet veel anders kan, aangezien de belang rijkste vleugelspits (Robben) nog niet weds tri jdf it is, hoewel hij gisteren meetrainde. De an dere twee vleugeldravers, Van der Meyde en Overmars, speel den de voorbije maanden bijna geen wedstrijd. Ook maakte Ad vocaat duidelijk dat Frank de Boer geen basisspeler is. Ge vraagd naar zijn aanvoerder is, zei Advocaat: „Cocu." Maar wat als Frank de Boer speelt, wilde men toen weten. „In dat geval is Frank aanvoerder." In Noordwijk meldden zich gis teren 23 spelers, maar er ston den er slechts 22 op het trai ningsveld in Katwijk. Mark van Bommel vertrok al snel om zich in Amsterdam te laten onderzoe ken. De PSV'er heeft een achil lespeesblessure aan de rechter voet, waar hij ondanks behande lingen in Zeist nog steeds last van heeft. Advocaat verwacht ui terlijk vandaag uitsluitsel over de aard van de kwetsuur. Woens dag moet hij zijn definitieve se lectie aan de Uefa doorgeven. Voorlopig roept Advocaat nog geen extra speler op, maar hij liet doorschemeren dat Paul Bos- velt de meest logische optie is. Ook ging Advocaat in op spelers die de selectie net niet haalden. „Er vallen altijd spelers af en er is altijd wel iets over te zeggen. Nigel de Jong deed het enkele keren goed, maar dat geldt ook voor Bosvelt of Melchiot. Ik vind De Jong nog geen volwaar dig international. Hem heb ik met zijn selectie voor enkele oe fenduels een signaal gegeven. Een zelfde soort signaal als ik Van Persie wil geven door hem op de voorlopige lijst te zetten." Ook in het geval van Maarten Stekelenburg was Advocaat dui delijk. „Ik heb Sander Wester veld van meet af aan duidelijk gemaakt dat hij als derde doel man zou meegaan wanneer hi] op tijd fit was. Stekelenburg was een optie geweest. Maar als Ajax niet op hem durft te gok ken, dan zou ik niet weten waar om ik dat wel moet doen." Zaterdag volgt voor Oranje dé eerste echte test. Tegenstander is België. Normaliter zou Advo caat zich niet zo druk maken over de tegenstander, zo vlak voor een eindtoernooi. Gisteren wond de Hagenaar zich toch da nig op. „Ik heb me na de vorige interland tegen de Belgen (au gustus 2003, red.) vreselijk geër gerd aan uitspraken van hun coach en enkele spelers. Die de den na afloop heel neerbuigend over Oranje. Niet even, maar continu. Maar wij gaan naar Portugal, zij niet." GPD GOES - Voetbalclub Zeelandia Middelburg gaat in beroep te gen de straf die de KNVB heeft opgelegd nadat de club weiger de de uitwedstrijd in de nacom- petitie tegen Berkdijk te spelen. Zeelandia Middelburg zag van het treffen af nadat diverse spe lers tijdens de thuiswedstrijd waren bedreigd door spelers van de tegenpartij. De KNVB strafte de fusieploeg met een voorwaardelijke boete van 236 euro met een proeftijd van twee jaar. „We weten niet wat we fout hebben gedaan", meent voorzitter Wim Vermeule nog steeds. „De tuchtcommissie is op geen enkel argument uit ons verweerschrift ingegaan. Dat vinden we teleurstellend." Vermeule wil van de KNVB we ten welke nonnen en waarden de voetbalbond belangrijker vindt. Die van Zeelandia Middel burg of Berkdijk. Hij kan zich niet voorstellen dat de KNVB zijn club zwaarder straft dan nu het geval is. „We stellen in ons beroepschrift voor om vrijge sproken te worden." MELBOURNE - Jan en Theo Bos hebben met Teun Mulder in Melbourne een olympisch ticket voor de teamsprint opgehaald. Het trio eindigde op de WK baanwielrennen als zesde. Daar mee voldeden ze ruim aan de eis om bij de eerste tien te finishen. De broertjes Bos en Mulder wa ren in de kwalificatie vijfde. Nummer vier was Duitsland. Daardoor troffen die ploegen el kaar in de kwartfinale. Dat duel werd door de Duitsers gewon nen. De sprinters eindigden op basis van hun tijd als zesde. De wereldtitel ging naar Frankrijk. Door het halen van het olym pisch ticket kan Nederland ook iemand inschrijven tijdens de Spelen op de kilometer, het keirin en de sprint. ANP SITTARD - Jos Verstappen ziet af van de testrit die hij dinsdag in een Jordan EJ14 zou rijden op het circuit van Silverstone. Zijn besluit hangt samen met zijn geslonken kansen om op 13 juni in Canada zijn rentree te maken in de Formule 1. De test was bedoeld om ver trouwd te raken met de Jordan EJ14, zodat Verstappen klaar zou zijn om het §tuur van Gior gio Pantano bij de Grand Prix van Canada over te nemen. De Italiaan had een betalingsachter stand, maar heeft inmiddels een deel van het resterende bedrag overgemaakt op Jordans reke ning. Daarmee is een vertrek van Pantano op korte termijn van de baan. GPD door Mare Molenaars PARIJS - Een toekomst als weerman zit er niet meer in. Maar wie weet, schuilt er in Rae mon Sluiter wel een heel goede gravelspeler. Uitgerekend op Ro land Garros, op zijn minst favo riete ondergrond, overtrof het Rotterdamse ketelbinkie zijn stoutste verwachtingen. De Slo- waak Dominik Hrbaty, enkele jaren terug nog halve-finalist in Parijs, moest er gisteren aan ge loven: 6-4, 6-4, 3-6 en 7-6 (5). Sluiter en gravel, dat was nooit een gelukkige combinatie. Dit seizoen al helemaal niet. Hij ver loor bijna al zijn wedstrijden en verspeelde het plezier in het spel. Vorige week in Sankt Pol ten barstte de bom. „Ik kwakte mijn racket vanaf de baseline zo naar mijn tas. Dat past niet bij me. Ik kan best een keer vloeken en met mijn racket smijten, maar niet een hele set lang." Sluiter meende dat hij nooit een fatsoenlijke gravelspeler zou worden. Zelfs na zijn zege in de eerste ronde op Ricardo Mello, zijn eerste ooit in Parijs, schets te hij een doemscenario. „Tegen jongens uit de topvijftig en te gen echte gravelspecialisten heb ik alleen kans als het warm is en ik bizar goed serveer." Sluiter doet zichzelf daarmee te kort, zo bleek gisteren. Hrbaty is de nummer 24 van de wereld en kan goed uit de voeten op gra vel. In 1999 bereikte hij op Ro land Garros de halve finale, zon dag stond hij nog in de eind strijd in Casablanca. Stond Slui ter dan ontstellend goed te serve ren? Zeker niet. Was het uitzon derlijk warm in Parijs? Nee, het regende. „Waarschijnlijk deug- door Mare Molenaars PARIJS - Andy Roddick, de als PARIJS - „Niets is onmogelijk", tweede geplaatste Amerikaan, zei Justine Henin in de herfst verslikte zich gisteren in de van 2003. De Belgische had na tweede ronde van Roland Gar- Roland Garros ook de US Open ros in Olivier Mutis, de nummer gewonnen en kon haar geluk 125 van de wereld. niet op. Gisteren was de zin weer actueel. De titelverdedig- De Fransman klopte Roddick in ster werd in Parijs in de tweede vijf sets (3-6, 6-3, 6-7. 6-3, 6-2) ronde uitgeschakeld door de Ita- en daardoor zit er voor de eerste liaanse Tathiana Garbin (5-7 keer in de historie van Roland 4-6). Niets is onmogelijk. Garros geen Amerikaan bij de laatste 32. Roddick: ..De baan Henin twijfelde lang over deel- voelde aan als modder. Ik vroeg name aan Roland Garros, het de baan af te dekken, maar de grand slam waar vorig jaar haar organisatie deed dat niet.zegetocht begon. Een hardnekki- ge virusinfectie hield haar zes weken aan de kant. Vorige week hakte de eerzuchtige Henin de knoop door. Ze voelde zich niet honderd procent fit, maar hoop te gedurende het toernooi haar topvorm terug te winnen. „Ik heb mezelf overschat. De doelen die ik stelde, strookten niet met mijn mogelijkheden. In dat ge val heb ik een verkeerde beslis sing genomen", treurde ze. Henin won dit jaar de Australi an Open en Sydney, Dubai en In dian Wells. Verlies was zeld zaam. In Doha sneuvelde ze in de halve finale tegen Koeznets- ova, in Amelia Island was Mau- resmo te sterk. Daarmee was de koek op. Tot gisteren. De sensa tie diende zich vroeg aan. Henin was geen schim van de vechtjas. „Ik heb meer tijd nodig om volle dig te herstellen. Het is lastig te rugkeren van een blessure zoals ik die had. Je weet nooit of je het goede moment kiest. Ik was nerveus, bewoog slecht, was steeds te laat. Ik was niet in staat te vechten. Frustrerend, maar het is niet anders. Het le ven gaat door. Vandaag is het balen, morgen is alles beter." Henin keert waarschijnlijk per direct terug naar Wepion, een slaapstadje aan de Maas in de buurt van Namen. In die ver trouwde omgeving hoopt ze vol doende energie te tanken voor een spraakmakende comeback op Wimbledon. Dat toernooi heeft Henin niet uit haar hoofd gëzet. „Het toernooi staat in hoofdletters op mijn kalender. Ik weet weer wat me te doen staat. Na een paar dagen rust ga ik weer keihard trainen." Garbin durfde niet terug te den ken aan het meest memorabele moment uit haar loopbaan. „Ik kan me het winnende punt niet herinneren. Ik ben verbijsterd", zei Garbin, die in de zevende he mel verkeerde. In tegenstelling tot de reclamejongens van Adi das. Zij bedachten een dure cam pagne met Henin in de hoofdrol. In heel Parijs hangen levensgro te portretten van de Waalse ten- niskoningin. Daaronder drie woorden, in forse kapitalen: Im possible is nothing (Onmogelijk is niets). Hoe wrang. GPD de mijn strategisch plan", zocht hij zelf naar een verklaring. „Die gozer won dit seizoen al drie toernooien en pakte zondag nog een finale. Maar ik weet dat mijn spel hem niet ligt. Ik won op Wimbledon al van hem." Daar kleurt de aarde niet rood. In Parijs wel. Maar Sluiter speel de slim. Met veel slice en veel hoogte in zijn slagen haalde hij de vaart uit het spel. „Daar heeft hij een hekel aan. Hij heeft de ballen liever hard en vlak." Sluiter straalde plezier uit en ge noot van de entourage op het achterbaantje. „Dat ze mij niet in een stadion zetten, is logisch als je drie jaar op rij in de eerste ronde verliest. Er zaten toch veel Nederlanders en dan krijg ik mijn oppeppertjes wel." Magistraal Met gevarieerd spel en een paar magistrale dropshots ontzenuw de Sluiter het krachttennis van Hrbaty. Pas in de derde set ha perde de machine. Hrbaty zette Sluiter met de rug tegen de muur. „Ik speelde niet minder goed, hij ging er beter mee om." Humor hielp Sluiter op de been. „Ik had de derde set al verloren en kon in de vierde niet meer doen dan hard rennen. Roept zon oude baas in het publiek: 'Hé Sluiter, vasthouden'. Ik moest lachen. Die man klonk als B2 of B100, of hoe heet die kluns uit Bassie en Adriaan." In dat moment van ontspanning raapte Sluiter al zijn moed bij el kaar. Hij poetste in recordtijd zijn achterstand weg, om vervol gens in de tiebreak toe te slaan. Beloning De beloning is een derde ronde tegen de Spanjaard Carlos Moya. „Dat is andere koek. Te gen hem kom ik met dit spelletje niet weg. Als ik dan van die sli ceballetjes sla, kan ik hem na drie sets zeker een handje ge ven." GPD Raemon Sluiter is geconcentreerd in de partij tegen Dominik Hrbaty. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44